جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4777

شايعات مربوط به نوشابه: واقعي است يا دروغين؟
همه آنچه بايد درباره نوشابه بدانيد

وزير بهداشت:
كمبود نيروي انساني و فضاي بيمارستاني دو مشكل اصلي وزارتخانه


در کشورهاي مختلف انواع زايمان طبيعي به صورت منو در اختيار مادر باردار قرار داده مي شود


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 شايعات مربوط به نوشابه: واقعي است يا دروغين؟
 همه آنچه بايد درباره نوشابه بدانيد 

ماجراي دلبري نوشابه و دلدادگي به آن بر کسي پوشيده نيست و برخي افراد چنان اسير اين نوشيدني مي‌شوند که حتي نمي‌توانند يک روز جاي خالي‌اش را در سفره تحمل کنند.جام جم سرا: البته حق هم دارند، آن رنگ سياه فريبنده و طعم پرکشش کوکا و آن رنگ نارنجي شعف‌انگيز کانادا و آن گاز سوزان و جوشاني که به محض باز کردن در نوشابه با فيس و افاده خودي نشان مي‌دهد، چنان وسوسه‌انگيز است که کمتر کسي مي‌تواند در برابر آن مقاومت کند.

اما در ميان نوشابه‌هاي سفيد، نارنجي و سياه کدام‌يک اولويت مصرف دارد؟ اين‌که مي‌گويند گاز نوشابه را از گازوئيل تامين مي‌کنند، صحت دارد؟ آيا به نوشابه مواد نگهدارنده مي‌زنند؟ فرق ميان نوشابه‌هاي لايت و زيرو در چيست؟ بطري‌هاي پلاستيکي و قوطي‌هاي آلومينيومي که براي بسته‌بندي نوشابه به کار مي‌رود، مي‌تواند باعث فعل و انفعالات شيميايي در نوشابه شود؟ اين درست است که مي‌گويند اسيد نوشابه به قدري قوي است که مي‌توان با آن وسايل خودرو و سرويس بهداشتي را جرم‌زدايي کرد؟

دکتر محمدحسين عزيزي، متخصص علوم و صنايع غذايي و عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس در گفت‌و‌گو با جام‌جم مي‌گويد: نوشابه حاوي 90 درصد آب، 9 تا 10 درصد شکر و يک درصد مواد رنگي، اسيد‌هاي خوراکي، گازکربنيک، اسانس، مواد نگهدارنده و برخي افزودني‌هاي شيميايي است.

وي در پاسخ به اين سوال که ضرر اصلي مصرف نوشابه‌ها در چيست، اظهار مي‌کند: گرچه نوشابه حاوي افزودني‌هاي مضري چون اسيد، رنگ و گاز است، اما چون 9 تا 10 درصد آن شکر است و فقط يک درصد نوشابه افزودني‌هاي سنتزي است، در نتيجه شکر آن زيانبارتر است. لازم است بدانيد 10درصد يک نوشابه دو ليتري خانواده، حاوي 200 گرم و 10 درصد يک بطري 200 سي‌سي آن حاوي 20 گرم معادل يک قاشق غذاخوري شکر است.

واقعا اسيد نوشابه جرم‌زداست؟

اين درست است که مي‌گويند اسيد نوشابه به قدري قوي است که مي‌توان با آن جرم موتور و باتري ماشين و سرويس بهداشتي را زدود و آن را جايگزين جرمگير و وايتکس کرد؟ يعني اين اسيد مي‌تواند معده و روده ما را سوراخ کند؟

دکترعزيزي با رد اين موضوع مي‌گويد: اسيد نوشابه خوراکي و ضعيف است و نمي‌تواند خاصيت جرمگيري داشته باشد. البته اسيد نوشابه با ورود به بدن براي به تعادل رسيدن نياز به کلسيم دارد که آن را از استخوان‌ها برداشت مي‌‌کند و مصرف طولاني‌مدت آن مي‌تواند به پوک شدن استخوان‌ها منجر شود

اين متخصص در پاسخ به اين سوال که چرا طعم نوشابه‌هاي سفيد، نارنجي و سياه با يکديگر متفاوت است، ادامه مي‌دهد: اسيد و اسانس، دو ترکيب مسئول ايجاد طعم در نوشابه‌هاست. نوشابه‌هاي سياه معمولا با اسيد فسفريک و نوشابه‌هاي نارنجي و سفيد با اسيد سيتريک ترش و طعم‌دار مي‌شوند و يکي از رموز خوش‌طعمي نوشابه هم وجود همين اسيدهاي طعمدار است.

نوشابه‌هاي گازوئيلي!

به گفته دکتر عزيزي، گازکربنيک نوشابه را از هر سوخت فسيلي مي‌توان تهيه کرد و يکي از راه‌هاي تهيه اين گاز از طريق سوزاندن گازوئيل است. دود حاصل از سوزاندن گازوئيل حاوي گازکربنيک و مواد و گازهاي زايد است. براي اين کار، دود ناخالص را در محلول‌هاي تصفيه‌‌کننده مختلفي هدايت کرده تا آلاينده‌ها و مواد زايد آن از گازکربنيک جدا شود و در نهايت، گازکربنيک را به صورت بي‌بو و بي‌رنگ و تحت فشار معيني وارد کپسول‌ کرده و روانه کارخانه‌هاي نوشابه مي‌کنند.

گازکربنيک به دليل جوشان، تند و سوزان بودن علاوه برتحريک پرزهاي چشايي و کمک به ترشح بيشتر غدد بزاقي به سبب ماهيت اسيدي با افزايش ترشح اسيد معده به هضم بهتر غذا کمک مي‌کند. اما زود قضاوت نکنيد! در طولاني‌مدت که دستگاه گوارش به ميزان ورود اين اسيد مصنوعي مضاعف عادت کرد براي هضم همواره نيازمند ورود اين مقدار اسيد به معده خواهد بود. بنابراين در صورت مصرف کم يا قطع مصرف نوشابه گازدار، معده تنبل مي‌شود و اختلال در هضم، سنگيني و پري عارض مي‌شود.

آيا به نوشابه مواد نگهدارنده مي‌زنند؟

دکتر عزيزي در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: چون 10درصد نوشابه حاوي شکر است و شکر به واسطه حضور برخي مخمرها مي‌تواند همچون سرکه ترش شود و نوشابه را بدطعم کند، به همين دليل از بنزوات سديم به‌عنوان ماده‌اي نگهدارنده در انواع نوشابه‌ها استفاده مي‌شود که البته چون ميزان استفاده از آن کمتر از 0.3 درصد است، نمي‌تواند تهديدکننده سلامت بدن باشد. تا زماني که در نوشابه باز نشده باشد، اين محصول مستعد فسادپذيري نيست، اما از زماني که در بطري نوشابه باز شود، با نزديک شدن به تاريخ انقضا احتمال دارد کپک‌ زده و غيرقابل مصرف شود.

به گفته دکتر عزيزي بطري‌هاي پلاستيکي که براي پر کردن نوشابه از آن استفاده مي‌شود همچون ساير بطري‌هاي پلاستيکي که در آن آبميوه، سرکه، آبليمو، آب معدني يا آب نارنج پر مي‌شود، مي‌تواند موجب مهاجرت يوني و ايجاد فعل و انفعالات شيميايي و سرطان‌زا در نوشيدني شود. در نتيجه بهتر است نوشابه‌ها بخصوص انواع گازدار آن در ظروف شيشه‌اي نگهداري شود. به گفته اين متخصص، بطري‌هاي آلومينيومي مضرات چنداني ندارد و در مقايسه با بطري‌هاي پلاستيکي سالمترند.


 وزير بهداشت:
 كمبود نيروي انساني و فضاي بيمارستاني دو مشكل اصلي وزارتخانه  

 
به گزارش آفرينش وبه نقل از راديو سلامت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور کمبود نيروي انساني و فضاهاي بيمارستاني مربوط به مراجعه کنندگان را دو مشکل اين وزارتخانه دانست و گفت: براي تامين هزينه ها و برطرف کردن اين دو مشکل، مستغلاتي که در اختيار وزارت بهداشت است را با همکاري شهرداري ها تغيير کاربردي خواهيم داد.

دکتر سيد حسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت در برنامه «سپهر دانش» شبکه راديويي سلامت با بيان اين که خيلي از بيمارستان ها فرسوده و با کمبود فضاي مناسب براي مراجعه کنندگان و نيروي انساني مواجه هستند، افزود: مجلس، دولت و بخش خصوصي در اين زمينه کمک کننده هستند. که اگر نياز شود وزارت بهداشت براي رفع مشکلاتش خلق ثروت مي کند يعني مستغلاتي که در اختيار دارد را با هماهنگي شهرداري، شوراي شهر و فرمانداري ها تغيير کاربردي مي دهد تا بتواند براي ارائه خدمات، هزينه هايش را تامين کند.

وي با بيان اين که خوشبختانه براي نخستين بار آمبولانس هوايي در 14 پايگاه در سراسر کشور داير مي شود، گفت: اميدواريم در اين مسير بتوانيم مناطق صعب العبور و بيماراني که به صورت اورژانسي و با سرعت قابل قبولي به مراکز درماني برسند را از اين مسير منتقل کنيم. اميدواريم اين قدمي در جهت رفع مشکلاتي که در اين حوزه وجد دارد، باشد؛ البته کافي نيست و بايد ارتقا پيدا کند.وي با بيان اين که در سراسر کشور نيازمند 44 پايگاه آمبولانس هوايي هستيم، افزود: اميدواريم تا پايان سال تعداد پايگاه هاي آمبولانس هوايي را افزايش دهيم و در سال هاي آينده دولت، مجلس و بخش خصوصي به کمک مردم بيايند و در سراسر کشور اين پايگاه ها در قالب خريد خدمت از طرف دولت صورت گيرد و توسط بخش خصوصي خدمت رساني انجام شود.

دکتر هاشمي ضمن تشکر از همکاري ارتش جمهوري اسلامي ايران در راه اندازي پايگاه آمبولانس هوايي ادامه داد: اميدواريم در قالب نيروهاي مسلح و يا بخش خصوصي، ان شاءالله ما در آينده شاهد شرکت هايي باشيم که اين امکان را مي توانند فراهم کنند، نه صرفاً براي آمبولانس بلکه براي ديگر خدمات شهري که بالگردها مي توانند کمک کننده باشند و حتماً بالگردهاي پيشرفته باشد که در شب نيز بتوانند پرواز کنند.وزير بهداشت با بيان اين که در هر پايگاهي حداقل دو بالگرد مورد نياز است، گفت: يک بالگرد نيز براي هر چهار پايگاه به عنوان رزرو بايد وجود داشته باشد؛ ولي سرعت و قدرت مانورشان فوق العاده است. گر چه اين هلي کوپترها براي آمبولانس هوايي است، شرايط شان فرق مي کند ولي به نظر مي رسد که در مقايسه با بالگردهايي که وجود دارند خيلي خوب هستند. براي اين که ما هيچ کدام شان را نداريم و حالا که گزارش ها را در آينده به سمع و نظر مردم مي رسانيم، ملاحضه مي کنيم که نبود چنين امکاني چقدر مي تواند باعث معلوليت و حتي مرگ و مير شود. بنابراين خوشحاليم که باعث کاهش معلوليت و مرگ و مير مي شود. البته اگر هلي کوپترهاي پيشرفته باشد طبيعي است که ما خوشحال تر مي شويم.

وزير بهداشت در پايان محل استقرار اين پايگاه ها را مناطق محروم و نقاط دور دست دانست و ادامه داد: در تهران هم امکانات به وفور است و هم زمان رسيدن نيروهاي امدادي سر صحنه تصادف و ... کمتر از 14 دقيقه و حتي زير 9 دقيقه است. در حالي که ما مناطق صعب العبوري داريم که 2 الي 3 ساعت طول مي کشد و اگر صادقانه بگوييم، براي خيلي از مناطق، اتومبيل هايي بنوانند در آن مناطق رفت و آمد داشته باشند را نداريم. بخشي از سال برخي از اين مناطق زير برف هستند و نمي توان در آن تردد کرد. از اين رو بر اساس مشورت با پليس راهور و با هماهنگي اورژانس کشور پايگاه هاي آمبولانس هوايي را در اين مکان ها مستقر کرديم.


 در کشورهاي مختلف انواع زايمان طبيعي به صورت منو در اختيار مادر باردار قرار داده مي شود 

به گزارش آفرينش ، دکتر «عليرضا زالي» در يک نشست خبري افزود: براي ترويج و تشويق مادران باردار براي زايمان طبيعي بايد زمينه هاي مختلفي را ايجاد کرد.

وي ادامه داد به عنوان مثال در کشورهاي مختلف به ويژه اروپايي انواع زايمان طبيعي وجود دارد که به صورت منو در اختيار مادر باردار قرار داده شده و وي نوع زايمان طبيعي را انتخاب مي کند و حتي همسر وي نيز تا مرحله به دنيا آمدن نوزاد در کنار او قرار دارد.

اين مقام نظام پزشکي اظهار داشت: براي تشويق مادران براي انجام زايمان طبيعي بايد اين زمينه ها را در بيمارستان ها ايجاد کنيم تا آنان نگراني از بابت اين نوع زايمان نداشته باشند.

- حق فني داروخانه ها جزو خدمات درماني است

زالي با بيان اينکه حق فني ساليان سال است که وجود داشته، ادامه داد: با بخشنامه اي که وزير بهداشت ابلاغ کرده، حق فني داروخانه ها دوباره دريافت مي شود.

- 70 درصد مراجعان بيمارستان هاي خصوصي از بيمه تکميلي استفاده مي کنند

زالي تصريح کرد: 70 تا 75 درصد مراجعات به بيمارستانهاي خصوصي را کساني تشکيل مي دهند که از بيمه تکميلي استفاده مي کنند و بيمه هاي تکميلي نيز در طرح تحول نظام سلامت حضور ندارند.

- 90 درصد تبليغات در حوزه سلامت توسط افراد غيرذيصلاح

وي درباره آشفته بازار تبليغات در حوزه سلامت و پزشکي گفت: 90 درصد تبليغات در حوزه سلامت توسط افراد غير ذيصلاح انجام مي شود و اين بزرگترين چالش ما با اين گروه است.

زالي با بيان اينکه تبليغات پزشکي در ماهواره ها گمراه کننده است، افزود: دستور العمل تبليغات پزشکي بعد از هشت سال، سرانجام در شوراي عالي نظام پزشکي تغيير کرد و اميدواريم با تعاملي که با وزارت ارشاد داريم، اين قبيل تبليغات ساماندهي شود.

- سياست هاي جمعيتي بايد اقدامات ترويجي باشد

- نگاه دولت يازدهم به حوزه سلامت کاملا متفاوت است


 خبر پزشکي 

 علامت افسردگي

يک روانشناس ضمن تاکيد بر لزوم توجه به درمان افسردگي گفت: خطر اصلي بي‌توجهي به درمان افسردگي، خودکشي است بر اين اساس براي درمان به موقع اين بيماري بايد علايم را جدي گرفت.

جاويد ثمودي در گفت‌وگو با (ايسنا) - منطقه قم، درباره بيماري افسردگي گفت: افسردگي يک بيماري است که بايد براي درمان آن تلاش کرد.

اين روانشناس افزود: افسردگي عمدتا در زنان شايع‌تر است. بايد توجه داشت که افسردگي با يک احساس غمگيني موقت متفاوت است و براي جلوگيري از حاد شدن اين بيماري بايد به دنبال درمان آن بود. وي درباره برخي از علائم افسردگي افزود: کاهش تمايل به فعاليت‌هاي تحصيلي و شغلي، ايجاد اختلال در روابط فردي و اجتماعي، علاقه فراوان به تنهايي و فاصله گرفتن از جمعيت، از دست دادن شوق و اشتياق در امور، پناه بردن به سکوت و خودخوري و گاه واکنش‌هاي تند و پرخاشگرانه از جمله اين علائم است.

ثمودي اظهار داشت: بيماري افسردگي داراي علائم رواني شامل غمگيني و بغض و همچنين علائم جسمي مانند احساس خستگي، بي‌تحرکي، ضعف، کم اشتهايي، اختلال در خواب، تپش قلب، سردردهاي عصبي و لرزش اندام است.

وي در مورد بي‌توجهي به درمان افسردگي هشدار داد و گفت: متاسفانه برخي از افراد نسبت به درمان بهنگام افسردگي بي‌توجه هستند. در صورتي که حاد شدن اين بيماري ممکن است عواقب ناخوشايندي در پي داشته باشد که گرايش به مصرف مواد مخدر، کاهش اعتماد به نفش در زندگي و حتي خودکشي بينجامد.

اين روانشناس خاطرنشان کرد: اطرافيان و خانواده فرد بيمار نقش مهمي در کاهش بيماري دارند. از اين رو بايد بدانيم که در هنگام بروز افسردگي، فرد افسرده را به حال خود رها نکنيم و نگذاريم اين بيماري به دليل احساس تنهايي، حادتر شود. وي با ذکر چند نکته در کاهش بيماري افسردگي عنوان کرد: بايد بدانيم که شعارها يا اميدهاي واهي نقشي در بهبود سلامتي فرد ندارد، بلکه بايد همراه بيمار بود و با تغيير در روش سبک زندگي فرد افسرده او را با دنياي جديدتري از اميد آشنا ساخت.

ثمودي تصريح کرد: تقويت باورهاي ديني، تغيير رفتار در خوابيدن و بيداري، تحول در تغذيه، تحرک، ورزش، مسافرت‌هاي تفريحي و زيارتي و کاهش اظطراب از نکاتي است که افسردگي را کاهش مي‌دهد و بايد اطرافيان فرد بيمار او را در انجام اين نکات ياري دهند.

اينگونه استخوان هايتان را تقويت کنيد

به گزارش باشگاه خبرنگاران، رشد و استحکام استخوان‌هاي بدن نيازمند املاح و مواد معدني به ويژه کلسيم است که بخش عمده‌اي از اين املاح بايد از راه برنامه غذايي روزانه تامين شوند.

خوردن غذاهاي مناسب و انتخاب رژيم غذايي صحيح و کامل مي تواند به افزايش تراکم واستخواناين بافت حياتي کمک کند که برخي از مواد غذايي مفيد در اين زمينه عبارتند از:

شير، ماست و پنير

براي داشتن استخوان هاي قوي به کلسيم احتياج داريد. ميزان نياز بزرگسالان به کلسيم روزانه 1000 ميلي‌ گرم و براي زنان بعد از 50 سالگي و مردان بعد از 70 سالگي 1200 ميلي‌گرم است. مهمترين منبع کلسيم شير است.

مغزها و خشکبار

دانه‌هاي مختلف و آجيل‌ها مي‌توانند به سلامت استخوان کمک کنند. گردو و تخم کتان سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند.

سبزيجات و ماهي سالمون

سالمون و ساير ماهي‌هاي چرب ويتامين D زيادي دارند که براي جذب کلسيم مفيد است. اين ماهي‌ها همچنين اسيد چرب امگا 3 زيادي دارند.


 خبرها از عالم علم 

 درمان بيماران سکته مغزي با سلول‌هاي بنيادي براي نخستين بار

درمان سکته مغزي با سلول‌هاي بنيادي که از مغز استخوان بيمار گرفته شده‌ بودند، نتايج اميدبخشي را در نخستين آزمايش انساني موجب شد.به گزارش (ايسنا)، در اين مطالعه، پنج بيمار مبتلا به سکته مغزي چنين درماني را توسط پزشکان دانشگاه امپريال کالج لندن دريافت کردند و تمامي آن‌ها پيشرفت‌هايي را در ميزان توانايي‌شان از خود بروز دادند.

اين نخستين آزمايش انساني درمان سلول بنيادي براي سکته مغزي در انگلستان گزارش شده است و در اين فرآيند، دانشمندان از نوعي سلول موسوم به سلول‌هاي CD34+ استفاده مي‌کنند. اين مولفه‌ها مجموعه‌اي از سلول‌هاي بنيادي در مغز استخوان هستند که گلبول‌هاي خون و سلول‌هاي شريان خون را خلق مي‌کنند.

بر اساس تحقيقات پيشين، استفاده از سلول‌هاي بنيادي مي‌تواند به طور قابل‌توجهي بهبودي از سکته مغزي را در حيوانات ارتقا دهد. تصور مي‌شود به جاي اين که اين سلول‌ها به سلول‌هاي مغزي تبديل شوند، نوعي مواد شيميايي ترشح مي‌کنند که رشد بافت مغزي و شريان‌هاي خوني جديد در ناحيه آسيب‌ديده توسط سکته مغزي را موجب مي‌شوند.

سوژه‌هاي حاضر در اين تحقيق، ظرف هفت روز پس از تجربه سکته مغزي شديد درمان شدند و چنين فرآيندي با درمان‌هاي موجود که عمدتا بيماران را پس از شش ماه يا بيشتر درمان مي‌کنند، قابل‌مقايسه است.

روش هاي درمان بيماران سرطاني ارتقاء مي يابد

ژن درماني، جايگزين شيمي درماني

به گزارش ايرنا از هلث، دانشمندان دانشگاه «يورک» در آمريکا مي گويند: با استفاده از ژن درماني مي توان سلول هاي سرطاني را بدون اينکه اثرات جانبي جدي براي بيمار ايجاد کند از بين برد.ژن درماني روشي براي اصلاح ژن هاي معيوبي است که باعث بروز بيماري مي شوند.روش هاي مختلفي براي اصلاح ژن هاي معيوب وجود دارد که از آن ميان مي توان به قرار دادن ژن سالم در ميان ژنوم بيمار اشاره کرد که به اين روش «دستکاري ژنتيکي» نيز گفته مي شود.

محققان در آزمايشاتي موفق شدند که سلول هاي rogue را که عامل ابتلا به سرطان گردن رحم است و سالانه بيش از هزار و 250 زن را در انگليس به کام مرگ مي کشاند با استفاده از ژن درماني از بين ببرند.در اين روش درماني ژن هايي خاصي هدف قرار مي گيرند و در عين حال به بافت سالم نيز صدمه اي نمي رسد.

پزشکان معتقدند که ژن درماني مي تواند بدون نياز به جراحي، راديو تراپي و شيمي درماني براي ساير اشکال سرطان مانند سرطان لنف و سرطان خون کاربرد داشته باشد. به گفته محققان دانشگاه «يورک» از ژن درماني مي توان براي درمان ايدز نيز استفاده کرد. در حال حاضر براي درمان سرطان از شيمي درماني استفاده مي شود اما محققان شيمي درماني را از روش هاي درماني موقت سرطان عنوان مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته