جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4777

بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده بانکي در آينده
طبقه بندي پرونده هاي مطالبات نظام بانکي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


برنامه‌هاي اقتصادي دولت براي خروج از رکود رونمايي مي‌شود


 بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده بانکي در آينده
 طبقه بندي پرونده هاي مطالبات نظام بانکي 

 
رئيس کل بانک مرکزي با تشريح بسته جديد خروج غيرتورمي از رکود، گفت: از چند ماه قبل کميته‌اي در تک تک بانک‌ها شکل گرفت و يکي از حساس ترين کارها طبقه بندي پرونده ها و علت يابي آنها است، اخيرا هم رياست قوه قضائيه دستور تشکيل يک مجتمع تخصصي را داده اند که مي تواند به وصول مطالبات نظام بانکي سرعت بدهد.

به گزارش آفرينش به نقل ازشبكه خبر، ولي الله سيف در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما با تاکيد بر اينکه يکسان سازي نرخ ارز منوط به شفاف شدن شرايط بين المللي است گفت: تورم نقطه به نقطه در تير 93 به 14 و 6 دهم درصد و متوسط تورم به 25 و 3 دهم درصد رسيد که اين بسيار نتيجه مطلوبي است. به دليل رعايت دقيقا انضباط پولي و مالي، نوسانات ارزي به شکل بسيار مطلوبي مهار شد و بازار ارز ثبات نسبي را پيدا کرد.

رئيس کل بانک مرکزي يکي از روش هاي افزايش توان تسهيلات بانک ها را تمرکز روي مطالبات لاوصول و غيرجاري ذکر کرد و افزود: حدود 85 هزار ميليارد تومان از تسهيلات نظام بانکي لاوصول مانده است که سررسيد آن سپري و قفل شده اند.

وي تصريح کرد: روشي که ما براي رسيدن به نتيجه در پيش گرفتيم بررسي اين مطالبات است به گونه اي که بخشي از آنها لزوما سوء‌جريان نبوده و مي تواند به علت نوسانات شديد نرخ ارز يا مشکلاتي باشد که از ناحيه تحريم ايجاد شده است.

سيف گفت: از چند ماه قبل کميته اي در تک تک بانک ها شکل گرفت و يکي از حساس ترين کارها طبقه بندي اين پرونده ها و علت يابي آنها است، اخيرا هم رياست قوه قضائيه دستور تشکيل يک مجتمع تخصصي را داده اند که مي تواند به وصول مطالبات نظام بانکي سرعت بدهد. رئيس کل بانک مرکزي تاکيد کرد: مشترياني هستند که مي توانند با مقرراتي که ما وضع کرديم مطالباتشان لاوصول و کارشان قفل شود، از اين رو بانک بايد از آنها دعوت کند تا در صورت داشتن توجيه اقتصادي تسهيلات جديدي به آنها براي به حرکت درآوردن خط توليد اعطا و آنها بتوانند ديون خود را بازپرداخت کنند.

سيف تصريح کرد:‌ يکي از دستاوردهاي اين کميته ها گزارشي بود که به صورت محرمانه براي رياست قوه قضائيه مبني بر درشت ترين پرونده هايي که الان در مرجع قضايي هست، فرستاده شد از اينرو کار شروع شده و همه اينها منجر به اين خواهد شد که توان 240 هزار ميلياردي بانک ها براي اعطاي تسهيلات به 280 هزار ميليارد تومان برسد،‌ يعني پيش بيني مي کنيم 40 هزار ميليارد تومان منبع جديد ايجاد شود.

همچنين ،رييس کل بانک مرکزي از بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده بانکي در آينده نزديک خبر داد.

ولي الله سيف گفت : به زودي متناسب با شرايط اقتصادي پيش آمده در کشور گزارشي را تهيه کرده و اصلاحاتي را در زمينه نرخ سود تسهيلات و سپرده بانکي به شوراي پول واعتبار اعلام مي کنيم.

وي افزود: مطمئنا با توجه به تحولات اقتصادي رخ داده در کشور و شرايط پيش آمده براي نرخ تورم بايد اصلاحات و بازنگري در نرخ سود تسهيلات و سپرده هاي بانکي انجام شود.


 تريبون اقتصادي 

 قانون کاهش ساعت کاري زنان شاغل

عضو کميسيون اجتماعي مجلس درباره جزئيات لايحه کاهش ساعت کاري بانوان شاغله با شرايط خاص خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، فاطمه آليا گفت: لايحه کاهش ساعت کاري زنان در کارگروه مربوطه به تصويب رسيده است و در صحن کميسيون نيز مطرح و چند تبصره آن براي تصويب باقي مانده ولي کليات آن به تصويب رسيده است.

او ادامه داد:‌ در صورتي که اين لايحه قانوني شود، با عنوان قانون کاهش ساعت کاري بانوان شاغله با شرايط خاص به دستگاه‌هاي دولتي و تحت پوشش تأمين اجتماعي ابلاغ مي‌شود.آليا گفت: در حال حاضر ساعت کاري براي خانم‌ها 44 ساعت در هفته است که به 36 ساعت در هفته کاهش مي‌يابد. در بخشي از اين قانون آمده است، خانم‌هايي که فرزند زير 7 سال و يا همسر بيمار و فرزند معلول دارند، مي‌توانند از يک روز کاهش ساعت کاري استفاده و يا آن را در طول هفته تقسيم کنند که البته اين اقدام به نظر مدير مربوطه نيز بستگي دارد.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: ‌با اجراي اين قانون خانم‌ها مي‌توانند در هفته يک روز در محل کار حضور نداشته باشند و يا در طول هفته ساعت کاري خود را کاهش دهند.او گفت: در بخشي از قانون آمده است که برآورد مالي کاهش ساعت کاري بانوان براي بخش خصوصي و تامين اجتماعي توسط دولت تأمين شود.آليا گفت: در هفته جاري لايحه کاهش ساعت کاري بانوان با شرايط خاص در کميسيون به تصويب مي‌رسد.

او در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه اجراي اين طرح از حقوق و مزاياي بانوان کم مي‌کند، گفت: در گذشته قوانيني داشتيم که از حقوق بانوان در اين طرح کم مي‌کرد ولي در اين لايحه حقوق و مزاياي بانوان به موقع پرداخت مي‌شود.عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: با شعار و پرچم حقوق زنان دارند حقوق آنها را پايمال مي‌کنند، بلکه مي‌توان با انعطاف در قوانين حضور زنان را در مشاغل فعال‌تر و بانشاط‌ تر کرد.

قطع آب پرمصرف‌ها درتمام شهرها

وزير نيرو با بيان اين که قطع آب پرمصرف‌ها در تهران با مجوز بوده گفت: قطع آب پرمصرف‌ها در تمام شهرهاي با تنش آبي اجرايي مي‌شود.به گزارش آفرينش ،حميد چيت چيان در جمع خبرنگاران گفت : هنوز براي اخذ جريمه از مشترکان پرمصرف آب مجوزي به وزارت نيرو داده نشده است اما به دنبال گرفتن اين مجوز هستيم.

وي با بيان اين که قطع آب پرمصرف‌ها با مجوز بوده گفت: قطع آب پرمصرف‌ها در تمام شهرهاي با تنش آبي اجرايي مي‌شود.

برگزاري دوره‌هاي ويژه مهارت آموزي نيروي کار

معاون وزير تعاون، کار و رفاه از برگزاري دوره‌هاي ويژه مهارت آموزي نيروي کار که منجر به اشتغال 100 درصدي کارجويان مي‌شود، خبر داد.به گزارش مهر، کوروش پرند از برگزاري دوره هاي آموزشي 2800 ساعته (18 ماهه) كه يک دوره چند مهارتي محسوب مي شود، خبر داد و گفت: تمامي مهارت آموختگان اين دوره ها وارد بازار كار مي شوند.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نوع ديگر اينگونه آموزش ها را مدل آموزش، توليد،‌ بازاريابي و فروش در يک چرخه آموزشي توصيف كرد و افزود: كساني كه در اين مدل آموزش مي بينند خودشان كارآفرين و يا توليد كننده هستند.

وي به نوع ديگر آموزش كه آموزش هاي پروژه محور است اشاره كرد و گفت: علاوه بر آموزش در مرحله پاياني، افراد وارد پروژه محوري و انجام پروژه پاياني در چرخه توليد مي شوند.پرند، نوع ديگر آموزش هاي مهارتي را آموزش هاي مادام العمر از سنين كودكي تا پيري نام برد و افزود: كودكان در همان سنين كودكي استعداديابي شده و براي موفقيت و كارآفريني در سنين جواني آموزش داده شده و تا سنين پيري ارتقاء‌ مهارت پيدا مي كنند.

زيان ميلياردي صنايع لبني در روزهاي اخير

مشاور انجمن صنايع لبني با بيان اينکه سالانه 760 هزار تن روغن پالم به کشور وارد و به مصرف خوراکي مردم مي‌رسد، گفت: اگر به گفته وزير بهداشت استفاده از روغن پالم در محصولات لبني خطرناک است، چرا واردات آن متوقف نمي‌شود.

به گزارش برنا،حسين چمني مشاور انجمن صنايع لبني در مورد استفاده روغن پالم در شير، گفت: گفته وزير بهداشت درباره اينکه شير پرچرب نخوريد چون روغن پالم دارد غلط است و بهتر بود وزير مي‌گفت شير پرچربي که روغن پالم دارد، نخوريد.

وي افزود: در کشوري که حدود 2 ميليون دامدار و توليد کننده شير و 1700 کارخانه توليد شير و صنايع لبني داريم که اتفاقا به لحاظ مالي هم دچار مشکل هستند و در کنار آن واردات 760 هزار تن روغن گياهي پالم ارزان قيمت وجود دارد اگر بگوييم هيچ تخلفي در بين آنها صورت نمي‌گيرد حرف غلطي است، بلکه بايد گفت که تعداد متخلفين زياد نيست.

مشاور انجمن صنايع لبني بيان داشت: واردات روغن پالم با مجوز رسمي وزارت بهداشت انجام مي‌شود و در گمرک اگر محصولي مجوز وزارت بهداشت را براي واردات نداشته باشد ترخيص نمي‌شود.

وي افزود: سالانه حدود 760 هزار تن روغن پالم وارد مي‌شود که ممکن است بخشي از آن هم با مجوز وزارت بهداشت در شير استفاده شود و بنابراين بقيه آن قطعا به مصارف خوراکي مي‌رسد و اين مسئله جاي سؤال دارد که چرا روغن پالم در مصارف خوراکي ديگر خطرناک نيست اما در محصولات لبني خطرناک است.

وي افزود: برخورد با اين تخلف ساز و کار دارد و بايد به مردم بگويند که شير پرچربي که روغن پالم در آن استفاده شده را نخوريد نه اينکه به مردم بگويند شير نخوريد.

وي در پاسخ به اين سؤال که آيا امکان استفاده از روغن پالم توسط دامداران وجود دارد، گفت: تعيين متخلف در صنايع صنعتي به راحتي امکان‌پذير است ولي در جاهايي که شير به صورت فله‌اي عرضه مي‌شود و هيچ نظارتي هم بر توليدات آن‌ها وجود ندارد امکان ندارد بنابراين ممکن است در بين دامداران هم متخلف وجود داشته باشد.

مشاور انجمن صنايع لبني شير تصريح کرد: بنابراين از آنجا که هيچ نظارتي بر شير‌هاي فله‌اي وجود ندارد ممکن است در دامداري‌ها هم تخلف انجام شود.

چمني گفت: برخي کارخانه‌هاي صنايع لبني مجوز استفاده از روغن گياهي را از وزارت بهداشت دارند و در کنار آن‌ها گويا دو کارخانه صنايع لبني بدون مجوز از روغن گياهي در توليداتش استفاده مي‌کنند.

وي افزود: بنابراين از نظر وزارت بهداشت آنها که مجوز استفاده از روغن گياهي را دارند متخلف نيستند و فقط آنهايي که به صورت غير مجاز از روغن گياهي يا پالم استفاده مي‌کنند متخلف محسوب مي‌شود ولي وزارت بهداشت اعلام کرده که ممکن است به دليل حساسيت‌هاي ايجاد شده در بين مردم مجوز 6 کارخانه از 8 کارخانه استفاده کننده از روغن گياهي لغو مي‌شود.

مشاور انجمن صنايع لبني اظهار داشت: در چند روز اخير مصرف شير و برخي از صنايع لبني کاهش يافته است و ضرر و زيان ميلياردي به صنايع لبني وارد شده است و با نحوه اطلاع رساني غلط حقوق مردم و حقوق صنايع لبني ضايع شد.


 نهادهاي مالي 

 95 درصد صادرکنندگان نمونه سمنان مشتري بانک توسعه صادرات هستند

رييس شعبه سمنان بانک توسعه صادرات اعلام کرد: بيش از 95 درصد صادرکنندگان نمونه استاني از مشتريان اعتباري بانک توسعه صادرات سمنان هستند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، محمد وطني با اعلام اين مطلب افزود: مجموع تسهيلات پرداختي ارزي و ريالي در سال 1391 مبلغ 285 ميليارد ريال بوده است درحاليكه اين عدد درپايان سال 1392 بالغ بر 651 ميليارد ريال شده است.

وزارت راه و شهرسازي و بانك اقتصاد نوين تفاهم كردند

در ادامه مشارکت بانک اقتصادنوين در تامين منابع مالي پروژه‌هاي ملي، تفاهم‌نامه اين بانک با وزارت راه و شهرسازي منعقد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، بر اساس اين تفاهم‌نامه بانک اقتصادنوين منابع مالي مورد نياز فعالان و سرمايه‌گذاران بخش غيردولتي براي اجراي طرح‌هاي صنعت حمل‌ونقل، صنعت ساختمان و شهرسازي را تامين خواهد کرد.


 خبر 

 تغييرات جديد مديريتي در وزارت نفت

معاون وزير نفت با صدور حکمي، مديرعامل جديد شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران به عنوان متولي اصلي عرضه و توزيع بنزين و گازوئيل در کشور را منصوب کرد.به گزارش مهر، عباس کاظمي مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران امروز با صدور حکمي متولي اصلي عرضه و توزيع بنزين و گازوئيل در کشور را تغيير داد.

بر اساس حکم معاون وزير نفت، سيد ناصر سجادي قائم مقام شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران به عنوان مديرعامل جديد اين مجموعه نفتي منصوب شده است. مصطفي کشکولي مديرعامل سابق شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران بوده که امروز جاي خود را به ناصر سجادي داده است.ناصر سجادي تاکنون در مديريت‌هاي مختلف شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي همچون سامانه هوشمند سوخت، مديريت تامين و توزيع فرآورده هاي نفتي سابقه فعاليت داشته است.

ارائه خدمات نسل 3 موبايل از ابتداي شهريور

وزير ارتباطات از آمادگي براي اعطاي مجوز بدون تأخير نسل‌هاي بالاتر تلفن همراه، به اپراتورهاي موجود خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شرکت ارتباطات سيار ايران محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به تصميم وزارت ارتباطات و کميسيون تنظيم مقررات مبني بر ارائه مجوز نسل هاي بالاتر به اپراتورهاي موجود در پايان مردادماه اظهار داشت: ما تصميم گرفتيم که بدون يک روز تأخير به اپراتورها اجازه داده شود که نسل هاي بالاتر را کليد بزنند.

واعظي با بيان اينکه اين مجوز شامل نسل هاي 3 و 4 مي شود گفت: ما ديگر نگفتيم اين بار نسل 3 مي دهيم و 6 ماه يا يکسال ديگر نسل 4؛ انشاالله در شهريور ماه ما مي توانيم هم نسل 3 و هم نسل 4 (LTE) داشته باشيم.

اختصاص 100 هزار ميليارد براي رونق صنايع کوچک از سوي هيات دولت

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اختصاص 100 هزار ميليارد به منظور رونق صنايع کوچک در کشور خبر داد و گفت: در دولت يازدهم 21 شهرک و ناحيه صنعتي جديد به بهره برداري رسيده است.به گزارش آفرينش، سيدعلي سيدابريشمي در مراسم سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي با بيان اين که در سال 92، 719 شهرک و ناحيه صنعتي با استقرار 31 هزار واحد شناسايي شده است گفت: صنايع کوچک 91 درصد از صنايع کشور را شامل مي‌شوند که 41 درصد از اشتغال صنعتي را در خود جاي داده و 24 درصد از سرمايه گذاري در حوزه صنعت در اين بخش متمرکز شده است. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در حال حاضر 930 شهرک و ناحيه صنعتي وجود دارد که در 731 شهرک به بهر برداري رسيده آن 61 هزار واحد توليدي و در دست ساخت و ساز وجود دارد.

وي تصريح کرد: از آنجا که مهمترين مشکلات واحدهاي صنعتي کوچک استفاده از تسهيلات بانکي است و براي اخذ آن نياز به تامين وثيقه وجود دارد لذا صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع کوچک به عنوان يک نهاد حاکميتي که مي تواند خدمات موثري در حوزه صدور انواع ضمانت نامه هاي سرمايه گذاري و بيمه ها براي صنايع ايفا کند تشکيل شده است.


 برنامه‌هاي اقتصادي دولت براي خروج از رکود رونمايي مي‌شود 

با حضور رئيس‌جمهور، از برنامه‌هاي اقتصادي دولت براي خروج غيرتورمي از رکود رونمايي مي‌شود.به گزارش ايسنا، همايش يک‌روزه تبيين سياست‌هاي اقتصادي دولت براي خروج از رکود با حضور حجه‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني برگزار خواهد شد.در مراسم افتتاحيه اين همايش، رئيس جمهور به ايراد سخنراني خواهد پرداخت و از برنامه‌هاي اقتصادي دولت براي خروج غيرتورمي از رکود رونمايي مي‌شود.

در اين همايش که چندين پنل تخصصي نيز خواهد داشت و اعضاي تيم اقتصادي دولت از جمله وزراي اقتصاد و دارايي، نفت، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، رئيس کل بانک مرکزي و محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت و معاون رئيس‌جمهور به ايراد سخنراني خواهند پرداخت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته