جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4779

تعامل با همه دنيا بجز رژيم صهيونيستي و امريکا؛
رهبرمعظم انقلاب خطاب به سفراي ايران: در زمينه ادامه مذاکرات هسته اي، منع نمي کنيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

روحاني واکنش نشان داد :
دولت پرچمدار انتقاد است اما در برابر تخريب‌گران سکوت نمي‌کنيم


موافقت رهبر انقلاب با تخصيص 500 ميليون دلار براي وام ازدواج


استيضاح وزير آموزش و پرورش با 55 امضا تحويل هيأت رئيسه مجلس شد

واتيکان خطاب به مسلمانان:
اعتبار و وجهه‌تان در خطر است


سقوط يک فروند بالگرد نيروي دريايي ارتش در بندر دير


سرمقاله


جلسه معاون اول رييس جمهور با روساي فدراسيون هاي ورزشي


مريم ميرزاخاني، رياضيدان ايراني و استاد دانشگاه استنفورد، برنده عالي ترين جايزه رياضي جهان "فيلدز"شد


 تعامل با همه دنيا بجز رژيم صهيونيستي و امريکا؛
 رهبرمعظم انقلاب خطاب به سفراي ايران: در زمينه ادامه مذاکرات هسته اي، منع نمي کنيم 

 حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار وزير امور خارجه، سفيران و مسئولان نمايندگيهاي ايران در خارج از کشور، دستگاه ديپلماسي کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملي و سرمايه ملي ايرانيان خواندند و ضمن تبيين ويژگي هاي ديپلماسي ايراني و ضرورت ديپلماسي فعال و هوشمند در دوران بسيار مهم گذر به نظم جديد جهاني سخنان مهمي را در بي فايده بودن تعامل با امريکا بيان کردند.

ايشان در تبيين اهميت کار ديپلماسي افزودند: يک ديپلماسي هوشمندانه و فعال مي تواند دستاوردهاي بسيار مهم سياسي، اقتصادي، انساني و اجتماعي به همراه بياورد که با هيچ حرکتي از جمله جنگهاي پرهزينه و پرخطر نيز حاصل نمي شود و اين واقعيت نشان دهنده وزن و جايگاه دستگاه ديپلماسي در مجموعه مديريت يک کشور است.

حضرت آيت الله خامنه اي رويدادهاي چندين سال اخير در منطقه را نشان دهنده واقعيت ياد شده خواندند و خاطرنشان کردند: قدرتهايي تلاش کردند با زور و اسلحه منافع خود را تأمين کنند که ناکام ماندند اما کساني با ظرافت، هوشمندي و تحرک، توانستند منافع خود را بخوبي تأمين کنند.

رهبر انقلاب، وزارت خارجه را ارتش منظم ديپلماسي کشور خواندند و افزودند: در مسئله سياست خارجي، دستگاههاي ديگري هم مؤثرند اما وزارت خارجه به عنوان يک سازمان موظف و ارتش منظم، مسئوليت اصلي را بر عهده دارد.

ايشان در تشريح شروط و لوازم يک ديپلماسي موفق، بر ضرورت تعيين دقيق و صريح هدفها تأکيد کردند و افزودند: برخي اهداف آرمانهاي بزرگ و ملي هستند، برخي راهبردي و منطقه اي به شمار مي روند و بعضي ديگر مقطعي و موضعي هستند که اين اهداف در همه سطوح بايد دقيقاً مشخص باشد تا همه ي عناصر فعال در ديپلماسي در ستاد و صف، وظايف خود را بخوبي بدانند.

حضرت آيت الله خامنه اي «سازماندهي مناسب» را شرط دوم ديپلماسي موفق برشمردند و افزودند: اين سازماندهي بايد با نگاه به اهداف و با توجه به قابليتها انجام شود.

رهبر انقلاب برخورداري از عناصر با صلاحيت را شرط ديگر يک ديپلماسي موفق دانستند.

ايشان در تبيين مفهوم «صلاحيت هاي ديپلماتيک»، عناصري همچون «هوش و مهارت ديپلماتيک»، «انعطاف در جاي لازم»، «نفوذ ناپذيري در مواقع ضروري»، و «پايبندي صادقانه و عميق به اهداف» را مورد اشاره قرار دادند.

رهبر انقلاب در تبيين هوش ديپلماتيک افزودند: اين ويژگي انسان را قادر مي سازد اهداف و حرکات طرفهاي مقابل را در مذاکرات و تعاملات پيش بيني کند و حرکات خود را با توجه به آنها، برنامه ريزي و عملياتي سازد.

حضرت آيت الله خامنه اي «مهارت ديپلماتيک» را استفاده به موقع و به جا از انعطاف و اقتدار معنا کردند و افزودند: معناي ديگر اين ويژگي نرمش قهرمانانه است که صلح امام حسن مجتبي (ع) پرشکوه ترين نمونه تاريخي آن به شمار مي رود.

ايشان افزودند: نرمش قهرمانانه برخلاف برخي تفاسير، معناي واضحي دارد که نمونه ي آن در مسابقه کشتي نمايان است در اين مسابقه که هدف آن شکست دادن حريف است اگر کسي قدرت داشته باشد اما انعطاف لازم را در جاي خود بکار نگيرد قطعاً شکست مي خورد اما اگر انعطاف و قدرت را به موقع مورد استفاده قرار دهد پشت حريف را بخاک مي نشاند.

رهبر انقلاب همچنين در بيان «پايبندي عميق و صادقانه به آرمانها و اهداف» خاطرنشان کردند: اگر کسي بدون ايمان و باور عميق به اهداف، در عرصه ديپلماسي فعال باشد قطعاً نمي تواند موفق شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تشبيه عرصه ديپلماسي به ميدان جنگ افزودند: واقعيت اين است که ميدان ديپلماسي عرصه پنجه انداختن است و اگر کسي بدون اعتقاد راسخ به هدف، به اين کار اقدام کند يا در همان موقعيت و يا در نهايت شکست خواهد خورد.

تحرک فراوان و بي وقفه شرط ديگري بود که رهبر انقلاب در تشريح لوازم ديپلماسي موفق به آن پرداختند.

ايشان افزودند: تحرک بالا لازمه لاينفک ديپلماسي است و بايد مورد توجه جدي قرار داشته باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنانشان در جمع وزير خارجه و فعالان عرصه ديپلماسي کشور، دوران فعلي را دوران گذر به يک نظم جديد جهاني ارزيابي و خاطرنشان کردند: در کنار بازيگران سنتي، بازيگران جديدي در آسيا، افريقا و امريکاي لاتين وارد عرصه شده اند و در تلاشند جايگاه خود را در نظم جديد پيش رو، تثبيت کنند.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: در اين دوران، ديپلماسي قوي و کارآمد اهميت مضاعفي مي يابد و به همين علت، امروز کار وزارت خارجه از گذشته حساس تر است.

ايشان افزودند: اگر در مقطع فعلي دستگاه ديپلماسي بتواند حضور فعال، هوشمندانه و مقتدرانه داشته باشد، جايگاه و استحکام جمهوري اسلامي در چندين ده سال آينده و در نظم جديد جهاني به عنوان جايگاهي برجسته تثبيت مي شود وگرنه، در جهان پيش رو، از موقعيت لازم برخوردار نخواهيم بود.

«شکار فرصتها و استفاده صحيح از آنها»، نکته ديگري بود که رهبر انقلاب به مسئولان ديپلماسي کشور خاطرنشان کردند.

ايشان افزودند: تحولات منطقه اي و جهاني، بسيار سريع است و بايد بطور آني، آنها را رصد کرد و با تحرک بالا، هر حادثه و رويدادي را بلافاصله تحليل کرد و با درک نسبت آن با اهداف و آرمانها، موضع خود را در قبال آن مشخص نمود.

سخنان رهبر انقلاب در جمع مسئولان دستگاه ديپلماسي با تمرکز بر اهداف و سياستهاي کلاني ادامه يافت که بايد بطور دائم مد نظر مسئولان سياست خارجي باشد.

ايشان در همين زمينه، «به کرسي نشاندن منطق جمهوري اسلامي» يعني مردمسالاري ديني را هدفي بزرگ برشمردند و تأکيد کردند: در اين مسئله بدون انفعال وارد شويد چرا که اين هدف بخصوص در منطقه اسلامي، کاملاً قابل تحقق است.

رهبر انقلاب برجسته کردن ويژگي ها و مميزات ديپلماسي ايراني در جهان را از ديگر اهداف مهم دست اندرکاران سياست خارجي برشمردند.

ايشان افزودند: پايبندي به موازين شرع در رفتارهاي فردي و اجتماعي و در محافل ديپلماتيک، و نترسيدن از هيبت و تشر قدرتهاي بزرگ از جمله امريکا، ويژگي خاص ديپلماسي ايراني است و بايد مورد توجه جدي باشد.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: نهراسيدن از قدرتهاي سلطه گر، بعد از انقلاب، به خصوصيت بارز سياست خارجي جمهوري اسلامي تبديل شده که اين ويژگي هم در دل ملتها جاذبه ايجاد کرده و هم سياستمداران دنيا را چه بگويند و چه پنهان کنند به تعظيم و تجليل وا داشته است.

حضرت آيت الله خامنه اي، «دفاع صريح، قاطع و واقعي از مظلوم» را از ديگر ويژگي هاي ديپلماسي ايراني معرفي کردند و افزودند: اين خصوصيت در تمام سالهاي بعد از انقلاب، در دفاع از ملت و مبارزين فلسطيني و لبناني و موارد مشابه ديگر، جلوه داشته است.

رهبر انقلاب، «مخالفت جدي با نظام سلطه» را از خصوصيات آشکار سياست خارجي جمهوري اسلامي برشمردند و افزودند: مسئولان ما با شهامت و بدون رودربايستي با حضور سلطه گران و بويژه امريکا در هر جاي جهان، مقتدرانه مخالفت کرده و مي کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي «تأمين منافع ملي» را از اهداف مشترک همه دستگاههاي ديپلماسي جهان خواندند و افزودند: در ديپلماسي ايراني، علاوه بر تلاش براي تأمين منافع ملي، «حفظ سرمايه ملي»، بسيار مهم است، چرا که اگر سرمايه ملي از دست برود دستگاه ديپلماسي بدون پشتوانه مي شود و منافع ملي نيز قابل تأمين نخواهد بود.

رهبر انقلاب «هويت ملي، اسلامي، انقلابي و تاريخي» را سرمايه ملي ايرانيان خواندند و خاطرنشان کردند: استقلال برآمده از انقلاب اسلامي، دين، ملت مؤمن، جوانان انقلابي، سخن قاطع در مقابل زياده خواهان، دانشمندان، نخبگان و فعاليتهاي علمي از جمله عناصر سرمايه ملي هستند که بايد در عرصه ديپلماسي حفظ شوند تا منافع ملي هم تأمين شود.

حضرت آيت الله خامنه اي بخش پاياني سخنانشان را در اين ديدار به موضوع تعامل با جهان اختصاص دادند.

ايشان با تأييد سخنان دو روز قبل رئيس جمهور در جمع سفيران و کارداران درخصوص تعامل با همه دنيا افزودند: در اين ميان دو استثنا وجود دارد رژيم صهيونيستي و امريکا.

حضرت آيت الله خامنه اي با بيان چند دليل و استدلال درباره نفي تعامل با امريکا تأکيد کردند: رابطه با امريکا و مذاکره با اين کشور به جز در موارد خاصي براي جمهوري اسلامي نه تنها هيچ نفعي ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلي است که دنبال کار بي منفعت برود؟!

ايشان افزودند: عده اي اينجور وانمود مي کردند که اگر با امريکايي ها دور ميز مذاکره بنشينيم بسياري از مشکلات حل مي شود، البته ما مي دانستيم اينجور نيست اما قضاياي يک سال اخير براي چندمين بار اين واقعيت را اثبات کرد.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: در گذشته ميان مسئولان ما و مسئولان امريکا هيچ ارتباطي نبود اما در يک سال اخير بخاطر مسائل حساس هسته اي و تجربه اي که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماسها، نشستها و مذاکراتي داشته باشند اما از اين ارتباطات نه تنها فايده اي عايد نشد بلکه لحن امريکايي ها تندتر و اهانت آميزتر شد و توقعات طلبکارانه بيشتري را در جلسات مذاکرات و در تريبونهاي عمومي بيان کردند.

رهبر انقلاب افزودند: البته مسئولان ما در نشستها در جواب طلبکاري آنها، جوابهاي قوي تر و گاهي گزنده تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخي ها، به هيچ چيز کمک نمي کند.

رهبر انقلاب در همين زمينه، افزايش تحريم ها را مورد اشاره قرار دادند و گفتند: امريکايي ها نه تنها دشمني ها را کم نکردند بلکه تحريم ها را هم افزايش دادند! البته مي گويند اين تحريم ها، جديد نيست اما در واقع جديد است و مذاکره در زمينه ي تحريم هم، فايده اي نداشته است.

ايشان افزودند: البته در زمينه ادامه مذاکرات هسته اي، منع نمي کنيم و کاري که دکتر ظريف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز هم خوب پيش رفتند دنبال مي شود اما اين، يک تجربه ذيقيمت ديگر براي همه بود که متوجه شويم نشست و برخاست و حرف زدن با امريکايي ها، مطلقاً تأثيري در کم کردن دشمني آنها ندارد و بدون فايده است.

رهبر انقلاب در تبيين ضررهاي ناشي از مذاکره با امريکايي ها افزودند: اين کار ما را در افکار عمومي ملتها و دولتها به تذبذب متهم مي کند و غربي ها با تبليغات عظيم خودشان، جمهوري اسلامي را دچار انفعال و دو گانگي جلوه مي دهند.

ايشان همچنين ضرر ديگر نشست و برخاست با امريکا را ايجاد زمينه براي طرح توقعات جديد از سوي آنها دانستند.

رهبر انقلاب در جمع بندي اين بخش از سخنانشان، تعامل با رژيم صهيونيستي را موضوعاً منتفي خواندند و درباره امريکايي ها هم گفتند: تا وقتي وضع کنوني يعني دشمني امريکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره امريکا درباره ايران ادامه دارد تعامل با آنها نيز هيچ وجهي ندارد.


 يک نکته از هزاران 

 پس از آنكه رييس جمهور قبلي وعده اعطاي وام مسكن به خبرنگاران را مطرح كرد، دستوراتي براي تاييد صلاحيت و تهيه ليست خبرنگاران براي معرفي به بانك و شوراي پول و اعتبار مطرح گرديد. اما هيچگاه پيگيري اين وعده مسولان قبل همچون بسياري ديگر از وعده هاي داده شده محقق نشد.

اما نكته اينجاست كه رييس کل بانک مرکزي معتقد است تاکنون مطلبي درباره پرداخت وام مسکن به خبرنگاران در بانک مرکزي مطرح نشده است واولين بار است که چنين مساله اي را مي شنوم و هيچ نامه اي هم تاکنون در اين زمينه دريافت نکرده ام.سيف در پاسخ به اين پرسش که آيا پرداخت وام مسکن به خبرنگاران منتفي شده است؟ گفت: اصلا چنين چيزي مطرح نبوده است، اگر چيز جديدي مي خواهيد مطرح کنيد، بفرستيد ما بررسي کنيم اما من مصوبه اي در اين باره نديده ام!.

واقعا چه خبر است...؟!


 ميز خبر 

هشدارآيت الله هاشمي به نوري مالکي:

اگر بماني، عراق ديگر نخست وزير شيعه به خود نخواهد ديد

احرار نيوز عراق درباره آخرين ديدار هاشمي با نوري المالکي در تهران - در آذرماه سال 92- نوشت: در آن ديدار آيت الله هاشمي رفسنجاني به نوري مالکي گفته بود تو خوب عمل نکردي - نخست وزير شکست خورده اي - و مسوول برهم خوردن وحدت سياسي در عراق هستي.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، گزيده اين مطلب به نقل از ahrarnew به شرح زير است:

يک منبع سياسي آگاه درباره آخرين ديدار رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با نوري المالکي در تهران - ماهها قبل از هجوم داعش- اعلام کرده؛ آقاي هاشمي از نوري مالکي خواسته بود که فرصت را براي ديگر چهره هاي سياسي از (ائتلاف ملي) در انتخابات ايجاد کند و حقوق شيعي و ملي "ائتلاف ملي" را تضييع نکند.

اين منبع سياسي آگاه در عراق همچنين گفته است: آيت الله هاشمي رفسنجاني به نوري مالکي گفته بود وجود او در منصب نخست وزيري عراق باعث نابودي ائتلاف ملي است و اگر او در موضع سياسي خود براي ماندن در نخست وزيري عراق اصرار کند، عراق ديگر هيچگاه نخست وزير شيعه را به خود نخواهد ديد.همين منبع اعلام کرده نوري المالکي با عصبانيت از ديدار با آيت الله هاشمي رفسنجاني خارج و درخواست پرواز به سوي عراق کرده بود.

سيدحسن خميني خطاب به دستگاه ديپلماسي:

از حرف و حديث‌ها نترسيد

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني با اشاره به اينکه دستگاه سياست خارجي همچون يک ارتش، وقتي مي‌تواند پيروز باشد که ريشه‌هايش در خانه مردم باشد، خطاب به مسئولان سياست خارجي گفت: اگر به نتيجه‌اي رسيديد و تصميم گرفتيد، نترسيد. کسي که از حرف و حديث و سخن و هوچي‌گري مي‌ترسد، شأنيت لازم را ندارد. به گزارش ايسنا، نوه امام خميني در ديدار با وزير امور خارجه و سفراي ايران در خارج کشور در مراسم تجديد بيعت با آرمان‌هاي بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي ايران، افزود:

سيدحسن خميني، سياست خارجي کشور ايران را همانند ارتش دانست و گفت: يکي از شروط توفيق سربازان عرصه سياست خارجي پيوندي است که بايد با مردم داشته باشند. هدفي که در راستاي خواست عمومي مردم باشد، زبان سربازان ارتش سياست خارجي را بُرّا و کلامشان را نافذ مي‌کند. چنين ديپلماتي وقتي پشت ميز مي‌نشيند، مستظهر به يک ملت است.

توصيه مطهري به رييس جمهور؛

گاهي بهترين پاسخ به منتقدان، سکوت است

نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اين‌که تاکتيک برخي از منتقدان اين است که رييس جمهور را عصباني کنند، به رييس جمهور توصيه کرد که برخورد انفعالي با منتقدان نداشته باشد.

علي مطهري در گفت‌وگو با خانه ملت، در ارزيابي خود از اظهارات اخير رييس جمهور و اقدام نمايندگان مجلس براي رسيدگي به اين اظهارات گفت: رييس جمهور بايد سعه صدر و تحمل بيش‌تري داشته و برخورد انفعالي با منتقدان نداشته باشد.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر تاکتيک برخي از منتقدان اين است که حرفي را مطرح کرده و رييس جمهور را عصباني کنند،‌ سپس ايشان هم در مقابل، واکنش تندي نشان دهد و بعد دوباره آن‌ها پاسخ دهند و همين سير ادامه يابد.نماينده مردم تهران در مجلس در ادامه اظهار کرد: معتقدم رييس جمهور بايد از کنار بسياري از انتقادها بگذرد و گاهي بهترين پاسخ سکوت است.

پيام حمايت ايران و عربستان از نخست وزير جديد عراق

ايران و عربستان از انتخاب حيدر عبادي به عنوان نخست وزير جديد عراق استقبال کرده اند.

سعود الفيصل وزير خارجه عربستان سعودي با استقبال از انتخاب حيدر عبادي به عنوان نخست وزير جديد عراق، اعلام کرد که اين اتفاق يکي از بهترين خبرهايي بوده که در روزهاي اخير شنيده است.

وزارت خارجه ايران نيز از انتخاب عبادي به عنوان نخست وزير جديد عراق استقبال کرد.اين نخستين بار است که پس از سقوط دولت صدام در عراق، ايران و عربستان از يک نخست وزير حمايت مي کنند.

عربستان در سال هاي گذشته و پس از سقوط دولت صدام موضع منفي نسبت به دولت بغداد داشت و در حالي که ايران از دولت‌هاي عراق حمايت مي کرد، سعودي ها حتي حاضر نشدند سفارت خانه خود در بغداد را بازگشايي کنند.

اما پيام حمايت ايران و عربستان درکنار حمايت آمريکا از دولت جديد بغداد ، مي تواند نشانه اي مثبت براي بازگشت آرامش به کشور بي ثبات عراق باشد.

مالکي:

دولت تنها با راي دادگاه فدرال تغيير مي‌کند

نخست وزير عراق در سخناني اعلام کرد که دولت کنوني تا زمان اعلام راي دادگاه فدرال درباره نقض قانون اساسي به فعاليت خود ادامه مي دهد.به گزارش مهر به نقل از المسله، نوري المالکي نخست وزير عراق اظهار داشت: دولت کنوني تا زمان صدور حکم دادگاه عالي فدرال عراق درباره نقض قانون اساسي که رخ داده است به فعاليت خود ادامه مي دهد.

وي خاطرنشان کرد: تاثير بحران سياسي بزرگ و خطرناک است زيرا مهمترين پايه هاي دولت دموکراتيک را از بين مي برد. مالکي افزود: پايبندي به قدرت در راستاي دفاع از حق راي دهندگاني است که در انتخابات شرکت کردند زيرا آنها ديدگاه و هوشياري به اين موضوع که چه کسي به اعتقادشان نزديکتر است را در اختيار داشتند و پايبندي يک تکليف ملي است و اصرار بر آن به خاطر حمايت از دولت است.

مالکي تصريح کرد: دادگاه فدرال راي خود را خواهد گفت و همه بايد به آن احترام بگذارند و نقض قانون اساسي که در عراق صورت گرفت ارزشي ندارد.نخست وزير عراق در ادامه از اقدام برخي کشورهاي بزرگ که به عقيده وي از نقض قانون اساسي در عراق حمايت کردند ابراز تعجب کرد.


 ميز خبر 

آيت‌الله سيستاني: مردم عراق تظاهرات نکنند

مرجع شيعيان در عراق از مردم اين کشور خواست تا براي جلوگيري از وقوع تنش‌هاي بيشتر، براي برگزاري تظاهرات به خيابان‌ها نيايند.

شبکه خبري اسکاي نيوز عربي گزارش داد آيت‌الله سيستاني مرجع شيعيان در عراق خواهان عدم برگزاري تظاهرات در عراق شده تا از اين طريق از وقوع تنش‌هاي بيشتر اجتناب شود. شبکه اسکاي نيوز توضيحات بيشتري در اين خصوص ارائه نداد. پيشتر ائتلاف دولت قانون متعلق به نوري مالکي تهديد کرده بود در صورتي که به قانون اساسي عمل نشود و نامزد اين ائتلاف که خود را بزرگترين فراکسيون پارلمان عراق مي‌داند براي تصدي پست نخست وزيري مکلف مي‌شود حاميان اين ائتلاف دست به تظاهرات مي‌زنند. در همين راستا مالكي اعلام كرده تا زمان صدور راي دادگاه فدرال در قدرت باقي خواهد ماند.

داعش در 40 کيلومتري مرز کرمانشاه؛ شهر "جلولا" پس از درگيري شديد ميان داعش و نيروهاي پيشمرگه سقوط کرد

نيروهاي گروه افراط گراي اسلامي داعش پس از اشغال شهر جلولا در استان دياله عراق، مواضع خود را در اين شهر تقويت کردند.

به گزارش عصر ايران، اين شهر با مرزهاي ايران 40 کيلومتر فاصله دارد. استان دياله در شرق بغداد پايتخت عراق قرار دارد.شهر جلولا در نزديکي شهر خانقين و مرز خسروي در استان کرمانشاه است.

اين شهر پس از درگيري شديد ميان داعش و نيروهاي نظامي کردستان عراق سقوط کرد. درگيري ها با داعش در مناطق شمالي و مرکزي عراق همچنان ادامه دارد. همزمان اتحاديه اروپا به اعضاي اين سازمان اجازه داد به صورت انفرادي به کردستان عراق اسلحه بدهند.به نوشته رويترز، اعضاي اتحاديه اروپا از دست يابي به موضع مشترک درباره ارائه مستقيم سلاح به کردهاي عراق بازماندند اما راه را باز گذاشتند تا هر يک از کشورهاي عضو در صورت تمايل به طور جداگانه به صادرات مستقيم سلاح به کردستان عراق اقدام کند.

قبل از اين مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان عراق از جامعه بين الملل خواسته بود با ارائه سلاح به کردهاي عراق، به آنها در مقابله با گروه داعش کمک کند.منابع ديپلماتيک گفته اند کشورهاي اروپايي تنها پس از هماهنگي کامل با دولت مرکزي بغداد، به کردستان عراق سلاح خواهند داد. البته برخي کشورهاي اروپايي هم با ارائه سلاح به کردستان عراق مخالف اند.

فرانسه، ايتاليا و چک از جمله موافقان ارائه سلاح به کردستان عراق هستند. قبل از اين هم دولت آمريکا از ارائه مستقيم سلاح سبک و مهمات به کردستان عراق خبر داد.نيروهاي داعش پيش از با شکست نظاميان کردستان عراق (پيشمرگه) توانستند برخي مناطق اين منطقه را تصرف کنند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي/ اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض، پادشاهي عربستان سعودي

28تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21تا22جون 2009

سنددر مورد موضوع 1.2 از پيش نويس دستورکار:

( گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه اجلاس هاي سيزدهم وچهاردهم شوراي اجرايي)

قسمت بيست و چهار:

6. کنفرانس بين المللي درمورد: نوسازي در اسلام ( صنعا- جمهوري يمن: 11 تا 13 فوريه 2009):

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام يک مقاله اي را تحت عنوان « نوسازي و روح سنخيت» ذيل محور نوسازي در تفکر اسلامي، به کنفرانس بين المللي در مورد « نوسازي در اسلام» تقديم کرد که در حاشيه نهمين کنفرانس اتحاديه دانشگاه هاي اسلامي، در صنعا، جمهوري يمن، در تاريخ 11 تا 12 فوريه 2009 برگزار گرديد.

کنفرانس که با حضور تعداد زيادي از دانشمندان و سازمان هاي اسلامي تشکيل شده بود يک مجموعه اي از توصيه ها را که صورت تصويب زمينه متوسط طرز زندگي مسلمانان، الزام براي احياي تمدن دانش اسلامي، مرور مطالعات اسلامي، اهميت اتصال رونوشت ( متون) به تفکر علت نوسازي و اجتهاد، اهميت موقعيت زبان عربي به عنوان يک ظرف تمدن اسلامي ويک وسيله براي بيان علوم مختلف آن داشت، را منتشر کرد.

دبيرخانه اتحاديه دراين کنفرانس توسط دکتر عبدالحميد حراّمي، متخصص برنامه ها در مديريت فرهنگ و ارتباطات سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي – آيسيسکو – بود.

7. شرکت اتحاديه درچهل ودومين اجلاس مجمع عمومي انجمن دانشگاه‌هاي عربي ( کويت، 8 تا 10/3/2009):

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام در چهل ودومين اجلاس مجمع عمومي انجمن دانشگاه هاي عرب که با دعوت دانشگاه کويت، در کويت در تاريخ 8 تا 10 مارس 2009، در سالن تئاتر شووايخ عبداله الجابر، با شرکت نمايندگان، رؤسا و مديران بيش از 197 دانشگاه عربي تشکيل گرديد، شرکت نمود.

کنفرانس گزارش هاي انجمن را بين دو اجلاس مورد بررسي قرار داد. کنفرانس همچنين وسايل توسعه آموزش عالي در جهان عرب براي بيان چالش هاي موجود و اقبال همکاري ميان دانشگاه هاي عرب را مورد بحث قرار داد.

8. شرکت FUIW درسومين اجلاس جهاني انجمن هاي دانشگاه‌ها (گوادالاجارا- مکزيک، 20 تا 22 /4/2009):

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW) در سومين اجلاس جهاني انجمن هاي دانشگاه ها که توسط انجمن بين المللي دانشگاه ها (IAU ) در گوادالاجارا ( مکزيک) از 20 تا22 آپريل 2009 تحت موضوع « دورنماي مفهوم ظهور آموزش عالي جهاني» برگزار شد شرکت کرد.

اين اجلاس حدود 60 انجمن و اتحاديه بين المللي و منطقه اي را دورهم جمع کرد، مطالب زيادي براي آينده اين انجمن ها و اتحاديه ها و نقش مورد انتظار آنها درميان چالش هاي مربوط به جهاني شدن، حفاظت از محتويات فرهنگي و تنوع فرهنگي منتشر کرد.


 روحاني واکنش نشان داد :
 دولت پرچمدار انتقاد است اما در برابر تخريب‌گران سکوت نمي‌کنيم 

 
رييس‌ جمهوري با تأکيد بر اينکه دولت يازدهم پرچمدار انتقاد است و هيچ کس قادر نيست اين پرچم را پايين بياورد، تصريح کرد: مخاطب من در جمله و کلمه‌اي که در وزارت امور خارجه بيان کردم و نقطه مقابل «شيردل» بود، نه منتقدين و مخالفين، بلکه کساني بودند که صرفاً به دنبال تخريب و کارشکني هستند و مدتي است که از اتاق فکر به اتاق عملياتي وارد شده‌اند و بدانند که در برابر تخريب گران سکوت نمي کنيم.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني که در جلسه هيأت دولت صحبت مي‌کرد، افزود: براساس آموزه‌هاي قرآن، زير بار ظلم و فشار نمي‌رويم و آنهايي که مي‌خواهند به انتخاب مردم و منافع ملي به دلايلي پشت کنند بايد بدانند که نظام نيز با آنها صريح سخن خواهد گفت.

رييس جمهوري تصريح کرد: هميشه بايد بهترين واژه ها را برگزينيم و واژه‌هايمان بايد بازدارنده باشد. بر اين باور هستيم حتي در برابر تخريب‌کنندگان هم بايد از واژه‌هاي احسن استفاده کرده و بهترين قالب‌ها را برگزينيم، اما در عين حال افرادي که بخواهند در مسير توسعه کشور معضلي بيافرينند، فکر مي‌کنم همين موضع‌گيري‌هاي مقطعي برايشان کافي باشد تا بدانند که از اقدامات آنها مطلع بوده و در مقابل آنها سکوت نخواهيم کرد.

روحاني با اشاره به ضرورت سعه صدر لازم در اداره کشور، گفت: گروه و اقليتي وجود دارند که نه منتقد و نه مخالف دولت هستند و طي 9 الي 10 ماه گذشته، مشغول کارشکني و اتهامات ناروا و دروغ‌پراکني هستند که البته دولت در مقابل آنها هم صبر و تحمل کرده و باز هم اين کار را ادامه خواهد داد.

رييس جمهوري تصريح کرد: امروز به جايي رسيده‌ايم که براي حفظ منافع ملي و رفع معضلات و توسعه کشور اگر ببينيم، گروه و اقليتي در گوشه و کنار از اتاق فکر خارج شده و وارد اتاق عملياتي شده‌اند، بايد بدانند که دولت هم از اقدامات آنها آگاه است و هم در اين زمينه جملات متناسب با تخريب آنها را به کار خواهد برد. روحاني اظهار داشت: در يکي دو روز گذشته عده‌اي هياهو و سر و صدا به راه انداختند به دوستان و اعضاي دولت مي‌گويم بعضي اوقات بايد شرايطي پيش بيايد تا همه هر چه در دل دارند بيرون بريزند و در چنين شرايطي مي‌توان رسانه‌ها، ياران ضعيف و قوي، موافقين و مخالفين واقعي را بهتر شناخت.

روحاني تصريح کرد: دولت به دنبال وحدت، انسجام، يکپارچگي و محبت بوده و معتقديم که دولت، مجلس شوراي اسلامي و قوه قضائيه براي اجراي قوانين و مقررات کشور و اجراي سياست‌هاي کلي مورد نظر مقام معظم رهبري، نبايد بگذارند يک عده مسايل حاشيه‌اي را به عنوان مسايل روز مطرح کنند و بايد به دنبال مطالبات اصلي کشور و مردم باشيم.

رييس جمهوري حضور و مشارکت مردم را سرمايه بزرگ اجتماعي براي کشور دانست و با تأکيد بر حفظ و تقويت آن، گفت:‌نبايد کاري کنيم که اين سرمايه‌ اجتماعي که دستاورد بسيار بزرگي براي نظام است، صدمه ببيند و اين سرمايه اجتماعي را که با هدايت‌ها و بيانات مقام معظم رهبري تقويت شده، بايد حفظ و بيش از پيش تقويت کنيم.

رييس جمهوري در ادامه با اشاره به اينکه اين دولت از روز اول از انتقاد استقبال کرده و امروز بيش از ديروز و فردا بيش از امروز از انتقاد استقبال مي‌کند، گفت: معتقديم اگر انتقاد در جامعه نباشد، آن جامعه دچار انحراف شده و حتي ممکن است دچار فساد شود.

رييس جمهوري تصريح کرد: انتقاد و نقد يک ضرورت و وظيفه است و همان است که در قرآن به عنوان امر به معروف و نهي از منکر بر آن تأکيد شده است و همه ما بايد نسبت به يکديگر آمر به معروف و ناهي از منکر باشيم. روحاني خاطر نشان کرد: از ديدگاه دولت نه تنها منتقدين مخصوصاً منتقدين دلسوز، عزيز و مورد احترام ما هستند، بلکه حتي رقباي سياسي که بعضاً انتقادشان به شکلي است که ممکن است تحمل آن سخت باشد، هم مورد احترام بوده و از آن استقبال مي‌کنيم.

رييس جمهوري گفت: دولت نه تنها از انتقادات نمايندگان محترم مجلس و اساتيد دانشگاه استقبال مي‌کند بلکه معتقد است همه مردم اعم از زن و مرد، روستايي و شهري بايد نقد کنند و دولت حتي از انتقادات تند هم استقبال مي‌کند، مخصوصاً اگر جهت گيري آن انتقاد دلسوزانه و سازنده باشد.

روحاني اظهار داشت: گاهي ممکن است فردي به هر دليلي با دولت مخالف باشد، يا منافع خود را در اين دولت نبيند و يا اساساً افرادي باشند که قواعد بازي را در دنياي سياست بلد نيستند، آنها هم حق دارند با دولت مخالفت کرده و انتقاد کنند. مگر همه مردم جامعه موظف هستند حامي دولت باشند؟

رييس جمهوري اضافه کرد: اگر گروه و اقليتي با دولت مخالف باشند اشکالي ندارد و در چارچوب قانون و مقررات مي‌توانند، انتقاد کنند البته اين موضوع به معناي تهمت، دروغ و افترا نيست و مخالفت منطقي از نظر دولت هيچ اشکالي ندارد و از آن استقبال مي‌کند.


 موافقت رهبر انقلاب با تخصيص 500 ميليون دلار براي وام ازدواج 

 به گزارش مشرق، عبدالرضا عزيزي رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در نشست فراکسيون ارتباطات خانه ملت که در محل کميسيون تلفيق برگزار شد از موافقت مقام معظم رهبري با تخصيص 500 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي وام ازدواج خبر داد. به گفته وي قرار است اين پول براي وام ازدواج جوانان به صندوق مهر امام رضا داده شود.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به طرح نمايندگان براي وام ازدواج جوانان گفت: ما قبل از تعطيلات اين طرح را با 250 امضا دنبال کرديم البته امروز امضاهاي اين طرح افزايش يافت.

عزيزي با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري براي ازدواج جوانان و همچنين فرزندآوري تصريح کرد: آقا ارزش زيادي براي جوانان قائلند به همين دليل با تخصيص 500 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي براي وام ازدواج جوانان موافقت کردند که من همين الان اين خبر خوش را اعلام کردم.


 استيضاح وزير آموزش و پرورش با 55 امضا تحويل هيأت رئيسه مجلس شد 

جبار کوچکي‌نژاد، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با فارس در خصوص استيضاح وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: برگه استيضاح وزير با 55 امضاء به هيأت رئيسه مجلس تحويل داده شد.

وي افزود: برگه استيضاح وزير آموزش و پرورش هفته گذشته روز يکشنبه به هيأت رئيسه مجلس تحويل داده شده است و وزير به مدت 10 روز فرصت دارد تا با حضور در صحن علني مجلس پاسخگوي سؤالات نمايندگان مجلس باشد. عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس عنوان کرد: آخرين روز مهلت وزير آموزش و پرورش براي دفاع از عملکرد خود در اين وزارتخانه، روز سه‌شنبه هفته آينده است که پس از سخنان وي، موافقان و مخالفان نظراتشان را اعلام مي‌کنند.


 واتيکان خطاب به مسلمانان:
 اعتبار و وجهه‌تان در خطر است 

واتيکان با اعلام اينکه رهبران مسلمان بايد "وحشي‌گري" حملات داعش عليه مسيحيان و ساير اقليت‌هاي عراق را محکوم کنند، گفت که اعتبار و وجهه اين رهبران در معرض خطر است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، شوراي پاپي واتيکان در امور گفتگوي بين اديان که اصلي ترين دفتر واتيکان براي همکاري با جهان اسلام است، گفت: اخراج اجباري و قتل عام مسيحيان و اقليت‌هاي مذهبي از جمله ايزدي‌ها مايه خجالت جامعه انساني است و به هيچ عنوان نمي توان آن را در هيچ ديني توجيه کرد. واتيکان اعلام کرد: اقدامات جنايي غيرقابل بياني از جمله سر بريدن، دار زدن در مکان‌هاي عمومي، شکنجه کردن و ربودن دختران وز نان در مناطق جنگ زده رخ داده است که اقداماتي وحشيانه است، تخريب نمادهاي مذهبي مسيحيان غيرقابل توجيه است و لازم است که رهبران مذهبي به ويژه مسلمانان موضعي روشن و شجاعانه در خصوص اين اتفاقات اتخاذ کنند.

در اين بيانيه هشدار داده شد در غير اين صورت آيا اعتباري براي مذهب، حاميان آن و رهبران آن باقي مي ماند؟


 سقوط يک فروند بالگرد نيروي دريايي ارتش در بندر دير  

يک فروند بالگرد نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي بعد از ظهرمروز چهارشنبه در بندر دير در استان بوشهر سقوط کرد.به گزارش ايرنا اين بالگرد از مبدا عسلويه به سمت بوشهر در حرکت بود که حدود ساعت 16 حوالي شرق بندر دير دچار سانحه شد. در اين حادثه چهار تن از شش سرنشين بالگرد مصدوم شدند که اکنون در درمانگاه دير تحت درمان قرار گرفته اند.


 سرمقاله 

 چراغي كه به خانه رواست...

زهرا كيان‌بخت

در روزهاي اخير خبري در رسانه‌ها و سايت‌هاي مختلف خبري منتشر شد كه موجب خوشحالي بسياري بود. يعني همان مطلبي كه براساس آن، مريم ميرزاخاني؛ استاد دانشگاه استنفورد آمريکا به عنوان برنده‌ جايزه فيلدز رياضي آمريکا معرفي شد. وي در سال 2013 هم برنده جايزه ستر انجمن رياضي آمريكا گرديده بود.

رزومه تحصيلي و كاري اين نخبه رياضي، مانند بسياري از نخبگان ديگر جامعه‌مان، عنوان دانشگاه صنعتي شريف و طي دوره كارشناسي در اين دانشگاه را در خود ثبت نموده است. دانشگاهي كه درواقع يكي از نخبه‌پرورترين دانشگاه‌هاي كشور بوده و به همين دليل در سطح بين‌المللي نيز به واسطه داشتن فارغ‌التحصيلان و دانشجويان نخبه، بسيار شناخته شده است. اما اين كسب توفيق در كنار تمام ابراز خوشحالي‌ها و شيريني‌هايي كه با خود به همراه دارد، ما را به سمت مساله‌اي نه چندان ناآشنا، دلالت مي‌كند كه مي‌شود گفت بسيار هم تلخ است.

قبل از هر چيز بايد گفت در جامعه جهاني كنوني برقرار نمودن روابط بين‌المللي و ارتباطات آكادميك در سطح جهاني امري اجتناب‌ناپذير است و اين كه انتظار داشته باشيم دانشجويان و علاقمندان به ادامه تحصيل و فراگيري علوم، شرايط موجود در كشور خود را همواره ترجيح دهند و به هيچ وجه من‌الوجوه در انديشه‌ي تحصيل در جايي خارج از مرزهاي كشور خود نباشند، امري است كه چندان هم واقع‌بينانه نيست.

به علاوه قابل انكار نيست اصولا آموزش ديدن در برخي مناطق از جهان و دانشگاه‌هاي برتر بين‌المللي، مي‌تواند راه فرد را در جهت كسب كمالات علمي بسيار تسهيل نموده و هموار كند. بنابراين بر نفس قضيه‌ كه تحصيل در خارج از كشور و تجربه‌‌آموزي در مراكز يادگيري و دانشگاههاي بزرگ جهاني است، ايرادي وارد نيست.

اما در همين رابطه، آمار بسيار زياد نيروي انساني نخبه‌اي كه كشور ما سالانه و در اغلب موارد، براي هميشه آن را از دست مي‌دهد، رقمي است كه از سال‌ها قبل، ضرورت برنامه‌ريزي براي به حداقل رساندن ضرر كشور از اين جهت را، گوشزد نموده است.

با اين حال، به نظر مي‌رسد هنوز هم در اين زمينه، برنامه اصولي و اساسي انديشيده نشده است و از همين روست كه ما همچنان شاهد ميزان بالاي مهاجرت‌هاي هميشگي نخبگان به خارج از مرزها هستيم. كشورهاي مورد مهاجرت، با توجه به امكانات و شرايط مطلوبي كه در اختيار اين افراد قرار مي‌دهند، سود چندبرابري اين سرمايه‌گذاري را نيز هوشمندانه از آن خود مي‌كنند و درمقابل، ضرر از دست دادن اين سرمايه‌ها، متوجه كشورهايي مي‌شود كه نتوانسته‌اند شرايطي ايده‌آل را براي نخبگان خود فراهم كنند. دود اين مساله نيز در ابتداي امر در چشم جامعه‌اي مي‌رود كه براي ساخته شدن و توانمند شدن، ناگزير از داشتن افراد توانمند و نخبه است.

بايد گفت در اين ارتباط، آمارها از هر قلم و بياني گوياترند. آمارهايي كه سال‌هاست از خروج نخبگان و المپيادي‌ها از كشور سخن مي‌گويند.

بايد پرسيد براي بهبود شرايط در اين زمينه و كمك به قشر نخبه براي بازگشت به كشور چه اقداماتي انجام شده است؟ و آيا حجم اقدامات صورت گرفته، به اندازه‌اي هست كه توانسته باشد تا حدودي فكر نخبگان را براي برگشتن و تحقيق و تدريس در داخل كشور، به خود مشغول كند؟

در شرايطي كه افراد نخبه با سنجيدن موقعيت خود در خارج و داخل كشور، آينده شفاف و مشكلات حداقلي را كه زندگي علمي و شغلي آن‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار ندهد، پيش‌روي خود نمي‌يابند، انتظار بازگشت نخبگان، امر چندان معقولي به نظر نمي‌رسد. در اين حالت، ما همچنان بايد شاهد متضرر شدن‌هاي دوباره كشور از جهت خروج نخبگان و مستفيد شدند ساير كشورها از اين سرمايه مهم باشيم.


 جلسه معاون اول رييس جمهور با روساي فدراسيون هاي ورزشي  


 مريم ميرزاخاني، رياضيدان ايراني و استاد دانشگاه استنفورد، برنده عالي ترين جايزه رياضي جهان "فيلدز"شد 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته