جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4779

مشاور عالي سازمان سنجش:
مهلت انتخاب رشته کنکوريها تا 25 مرداد تمديد شد

بانک مرکزي ابلاغ کرد؛
وام 100 ميليون توماني براي اساتيد علوم پزشکي


معرفي كتاب


خبر


خبر


انتصابات


 مشاور عالي سازمان سنجش:
 مهلت انتخاب رشته کنکوريها تا 25 مرداد تمديد شد 

 
مشاورعالي سازمان سنجش گفت: به منظور فراهم آوردن تسهيلات بيشتر براي آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسري سال 93 که تا کنون نسبت به انتخاب رشته وتکميل فرم انتخاب رشته اينترنتي اين آزمون اقدام نکرده‌اند مهلت انتخاب رشته و ثبت کد رشته‌ محل‌ها حداکثر تا ساعت 16 شنبه 25 مردادماه تمديد مي‌شود.

حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران با اعلام اين خبر اظهارکرد: داوطلباني که تا کنون انتخاب رشته کرده و نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته اينترنتي اقدام کرده‌اند مي‌توانند براي ويرايش انتخاب‌هاي خود حداکثر تا ساعت 16 روز 25 مردادماه اقدام کنند.

مشاورعالي سازمان سنجش گفت: کساني که در آزمون سراسري سال 93 شرکت نکرده‌اند ضرورت دارد بر اساس اطلاعيه منتشره اين سازمان ضمن ثبت‌نام براي انتخاب کد رشته محل‌هاي مشخص شده و داوطلباني که در آزمون سراسري سال 93 قبلا ثبت‌نام کرده‌اند، ولي در جلسه آزمون غايب بوده‌اند بر اساس ضوابط اعلام شده قبلي منحصرا مي‌توانند 150 کد رشته محل را از بين گروه‌هاي آزمايشي انتخابي و از بخش دوم دفترچه راهنماي انتخاب رشته تحصيلي (کد رشته محل‌هايي که صرفا بر اساس ضوابط تحصيلي پذيرش در آنها صورت مي‌گيرد) انتخاب و حداکثر تا ساعت 16، 25 مردادماه کد رشته محل‌هاي انتخابي را به ترتيب اولويت علاقه در فرم انتخاب رشته اينترنتي ثبت کنند.

وي تاکيد کرد: گزينش در رشته‌هاي گروه‌هاي پزشکي در پرديس‌هاي خودگردان علوم پزشکي به صورت متمرکز است و اگر داوطلبي با توجه به اولويت‌هاي انتخابي در يکي از کد رشته‌ محل‌هاي گروه پزشکي و پرديس‌هاي خودگردان پذيرفته شود، به عنوان پذيرفته شده نهايي درکد رشته محل‌هاي مذکور تلقي و نام وي به عنوان قبولي فقط در همين کد رشته محل اعلام مي‌شود.

مشاورعالي سازمان سنجش به داوطلبان توصيه کرد: با توجه به کليه اطلاعيه‌هاي سازمان سنجش درباره اطلاعاتي که تاکنون در باره برخي موارد مندرج در دفترچه شماره دو اعلام شده و ثبت کد رشته محل‌هاي جديد علاوه بر کد رشته محل‌هاي قبلي در دفترچه راهنماي انتخاب رشته، نسبت به انتخاب کد رشته محل‌هاي مورد علاقه خود
اقدام کنند.


 بانک مرکزي ابلاغ کرد؛
 وام 100 ميليون توماني براي اساتيد علوم پزشکي 

 سقف تسهيلات خريد و ساخت مسكن براي اعضاي هيات علمي دانشگاههاي علوم پزشکي با ابلاغ بانک مرکزي به 100 ميليون تومان افزايش يافت.

افزايش تسهيلات خريد و ساخت مسکن

به گزارش خبرنگار مهر، نامه شماره 93/1173118 در تاريخ 31 تيرماه 93 مديريت کل اعتبارات بانک مرکزي جمهوري اسلاي ايران، در خصوص موافقت شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف فردي تسهيلات خريد و ساخت مسکن تا مبلغ يک هزار ميليون ريال براي اعضاي هيات علمي دانشگاهها، ابلاغ شد.

براساس اين نامه از سوي بانک مرکزي به دفتر وزير بهداشت آمده است: حسب مفاد بند 5 از تصميمات متخذه در يک هزار و يکصد و هفتاد و نهمين صورتجلسه مورخ 3 تيرماه 93 شوراي پول و اعتبار مقرر شد: "شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف فردي تسهيلات مسکن تا مبلغ هزار (1000) ميليون ريال براي اعضاي هيات علمي دانشگاهها با دوره بازپرداخت حداکثر 20 ساله ( با رعايت ضوابط و نرخ هاي مندرج در مصوبات شوراي پول و اعتبار) موافقت شده" که موضوع طي نامه شماره 105912 مورخ 19 تيرماه 93 به بانک هاي عامل ابلاغ شد. ضمن آنکه ساير شرايط و ضوابط مربوط به اعطاي تسهيلات موصوف کماکان به قوت خود باقي است. همچنين بانک مرکزي به بانکهاي عامل شامل ملي، صادرات، تجارت، ملت، سپه، مسکن، رفاه کارگران و کشاورزي اين موضوع را ابلاغ کرده است. که براساس آن موضوع به واحدهاي اجرايي ذيربط در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه ابلاغ شد.


 معرفي كتاب 

 غذا در نهج‌البلاغه

كتاب غذا در نهج‌البلاغه تاليف مهندس مصطفي بيان، اثري است كه به تازگي ازسوي انتشارات آهنگ قلم و در شمارگان هزار نسخه منتشر شده است. مولف در معرفي كتاب نوشته؛ اين كتاب همانند كتاب اولم (غذا در قرآن) تلاش دارد با استناد به كلام اميرالمومنين(ع) در نهج‌البلاغه با دقت فراوان و با زباني ساده اما علمي، به تشريح فوايد و مضرات خوراكيها و آشاميدنيها مانند خرما، عسل، گندم، شيرمادر و... بپردازد.

لازم به توضيح است درمورد كتاب ارزشمند نهج‌البلاغه پژوهش و كتابهاي بسيار مفيدي منتشر شده اما از نگاه تغذيه و ارزش غذايي در كلام اميرالمومنين(ع) براي نخستين بار اين كتاب منتشر مي‌شود.

اين كتاب در قطع وزيري و در 225صفحه با قيمت چهارده هزار تومان منتشر شده است.


 خبر 

 26 مرداد؛ آخرين مهلت ثبت‌نام مهندسي فناوري

فرصت يک هفته‌اي براي شرکت در آزمون مهندسي فناوري دانشگاه علمي کاربردي يکشنبه آينده به پايان مي رسد.

بيش از 21 هزار نفر ثبت‌نام کردند

حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: ثبت‌نام براي شرکت در پذيرش دوره مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه اي (ناپيوسته) نظام آموزشي مهارتي مهر ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي منحصرا از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور از روز يکشنبه 19 مرداد 93 آغاز و در روز يکشنبه 26 مرداد پايان مي‌پذيرد.

توکلي اظهار داشت: کليه داوطلبان متقاضي ثبت‌نام بايد واجدشرايط عمومي و اختصاصي به شرح مندرج در اطلاعيه اين سازمان که از بعدازظهر روز شنبه 18 مرداد بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته و در نشريه پيک سنجش روز دوشنبه 20 مرداد نيز منتشر گرديده است، مي‌‎توانند براي پذيرش دوره‌هاي مذکور ثبت‌نام نمايند.

دکتر توکلي ادامه داد: بدين منظور هر داوطلب ضرورت دارد در اين مهلت مشخص شده به سايت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و پس از دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام در مطالعه دقيق آن، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.

وي بيان کرد: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي شود، لذا هر داوطلب بايد به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال مي باشد، با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ 144 هزار ريال به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در پذيرش، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند. ظرفيت پذيرش در دوره‌هاي مهندسي فناوري و دوره کارشناسي حرفه اي( ناپيوسته) نظام آموزش مهارتي مهر ماه 93 دانشگاه جامع علمي کاربردي جمعا 274 هزار و 700 نفر مي‌باشد.توکلي در ادامه گفت: تا ساعت 8 صبح روز چهارشنبه 22 مرداد 93 تعداد21 هزار و 488 نفر ثبت‌نام نموده‌اند.

در صورت افزايش ظرفيت سنجش؛ ورودي‌هاي جديد دانشگاه تهران بدون خوابگاه مي‌مانند

مديرکل کوي دانشگاه تهران تاکيد کرد: سازمان سنجش و آموزش کشور بدون توجه به امکانات رفاهي و خوابگاهي دانشگاه، افزايشي در ظرفيت اين دانشگاه نداشته باشد زيرا در صورت افزايش ظرفيت، بيشتر وروديهاي جديد بدون خوابگاه خواهند ماند.

دکتر موسي عنبري در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کوي دانشگاه تهران در سال گذشته با اضافه ظرفيت پذيرش دانشجو مواجه شد که اين اضافه ظرفيت متناسب با ظرفيت خوابگاهي اين دانشگاه نبود. وي ادامه داد: اين مساله دانشگاه را با بحران مواجه کرد و ظرفيت اتاقها افزايش يافت، امسال نيز اگر همانند سال گذشته اضافه بر ظرفيت دانشگاه، دانشجو معرفي شود با مشکل جدي در خوابگاه‌ها مواجه خواهيم شد.

مديرکل کوي دانشگاه تهران افزود: توصيه ما به دانشگاه و فراتر از آن سازمان سنجش و آموزش کشور اين است که درخصوص اضافه ظرفيت دانشگاه بدون توجه به امکانات رفاهي و خوابگاهي دانشگاه فکر نکنند. امسال ما توان گذشته را نداريم.

وي ادامه داد: ظرفيتهاي اضافه شده سال گذشته در خوابگاه هستند و اگر امسال نيز همين طور اضافه شود کوي دانشگاه نمي‌تواند بيشتر وروديهاي جديد را پذيرش کرده و در خوابگاه اسکان دهد.

دبير شوراي تخصصي تحول و ارتقاء علوم انساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد؛

دوره کارشناسي در رشته فلسفه حذف نشده است

سوء تفاهمي در طي دو هفته اخير مبني بر حذف دوره کارشناسي رشته فلسفه رخ داده که چنين چيزي مطرح نبوده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران حاضر در محل، حميد طالب زاده دبير شوراي تخصصي تحول و ارتقاء علوم انساني شوراي عالي انقلاب فرهنگي در نشست خبري گفت: در کارگروه 15 گانه شوراي تحول در زمينه علوم انساني مطابقت هر چه بيشتر با ديدگاه‌هاي اسلامي و بومي پديد آمده است.وي افزود: سوء تفاهمي در طي دو هفته اخير مبني بر حذف دوره کارشناسي رشته فلسفه رخ داده که چنين چيزي مطرح نبوده است.طالب‌زاده تصريح کرد: چون رشته فلسفه رشته خاصي است بايد افکار نخبه نيز در رشته فلسفه نيز وارد شود.

همچنين در مقطع کارشناسي ارشد پيوسته اين رشته نيز در آينده شکل مي‌گيرد تا تقويت در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد آن رخ دهد.

وي خاطرنشان کرد: در خصوص ظرفيت پذيرش در اين رشته نيز بايد بگويم که هنوز تصميم گيري شکل نگرفته و اين رشته در مقاطع کارشناسي ارشد برخي از دانشگاه‌ها البته با توجه به موفقيت شکل مي‌گيرد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي:

"شهريه اضافي" به دانشجويان برگردانده مي‌شود

دكتر ميرزاده گفت: در صورتيکه دانشگاهي در خصوص شهريه تخلف کرده باشد و شهريه اضافي از دانشجو گرفته باشد آن را برمي‌گردانيم.حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران گفت: طي مصوبه‌هايي که در خصوص ميزان افزايش شهريه دانشجويان به تصويب رسيده است، ميزان شهريه دانشجويان دانشگاه آزاد امسال تا 15 درصد افزايش مي يابد.

وي افزود: شهريه هر ترم بر اساس مصوبه هيئت امناء از دانشجويان اخذ مي‌شود و مصوبه افزايش شهريه امسال نيز از اول مهرماه اجرايي مي‌شود.ميرزاده تصريح کرد: اگر واحدي در خصوص شهريه تخلفي داشته باشد، ميزان شهريه دريافت شده از دانشجو را به او بر‌مي‌گردانيم و با شخص متخلف نيز برخورد مي‌شود.


 خبر 

 جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد 3 شهريور برگزار مي‌شود

دبير نخستين جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد از برگزاري اين جشنواره در سوم شهريورماه و با حضور آيت‌اله هاشمي رفسنجاني خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، ناصر استاد در نشست خبري درباره برگزاري نخستين جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد، گفت: نخستين جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد سوم شهريورماه به مناسبت روز پزشک با حضور رئيس هيأت امناي اين دانشگاه به مدت يک روز در بيمارستان فرهيختگان برگزار مي‌شود.وي ادامه داد: در اين جشنواره، 15 نفر از دانشجويان و دانش آموختگان و 180 استاد علوم پزشکي وابسته به دانشگاه آزاد تجليل مي‌شوند. در اين جشنواره به محققان و مقاله‌هاي برتر علوم پزشکي، ابداع و اختراع جوايزي اهدا خواهد شد.

به گفته دبير جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد، به منظور افزايش کيفيت آموزش پزشکي در دانشگاه آزاد، ضرورت برگزاري چنين جشنواره‌هايي احساس مي‎شود.

استاد از ساليانه بودن اين جشنواره خبر داد و افزود: متقاضيان شرکت در اين جشنواره پزشکي تا 24 مردادماه براي ارسال آثار خود به دبيرخانه جشنواره مهلت دارند.

وي درباره داوري اين جشنواره، گفت: قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد در حوزه پزشکي، معاون علوم پزشکي، روساي مرکز توسعه علوم پزشکي، دبير شوراي راهبردي علوم پزشکي، مسئول امور نخبگان و استعدادهاي درخشان، نماينده کانون دانش‎آموختگان دانشگاه آزاد، روساي 5 واحد مجري حوزه علوم پزشکي و 5 عضو حقيقي، تيم داوري اين جشنواره را تشکيل مي‎دهد.دبير جشنواره پزشکي دانشگاه آزاد، مرحله بعدي آغاز فراخوان اين جشنواره را زمستان اعلام کرد.

يک مقام مسئول خبر داد؛

آخرين اخبار از اعلام نتايج و ظرفيت بورس مربيان

مديرکل بورس و اعزام دانشجويان سازمان امور دانشجويان گفت: نتايج بورس مربيان دانشگاه‌ها در سال جاري اعلام شده و پذيرش بورس مربيان در سال 94 براساس آيين نامه جديد صورت مي‌گيرد.

نحوه پذيرش سال آينده تغيير مي‌کند

احمد غلامي در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص بورس مربيان گفت: فعاليت هاي اجرايي بورس مربيان سال 93، از سال گذشته آغاز شده بود. مصاحبه و تکميل پرونده آن نيز اوايل سال جاري انجام شد و درحال حاضر مراحل نهايي خود را طي مي‌کند.وي افزود: ليست افرادي که پس از مصاحبه علمي و تکميل پرونده در چهار گروه بورس مربيان دانشگاه سراسري، بورس مربيان دانشگاه آزاد، بورس مربيان دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي و بورس مربيان ساير دستگاهها پذيرفته شدند به صورت موردي به اطلاع اين افراد رسيده است.

مديرکل بورس و اعزام دانشجويان سازمان امور دانشجويان افزود: از هر دانشجو خواسته شده تا اولويتهاي خود مبني براينکه مايل است در کدام دانشگاه تحصيل کند را اعلام کند. هر نفر از اين افراد مي‌توانند دو دانشگاه در شهرستان و يک دانشگاه در تهران را براي تحصيل انتخاب کنند.وي افزود: به دانشگاه ها ابلاغ کرده‌ايم که به هر دانشجو که پذيرش دادند تحصيل خود را از مهرماه سال جاري در آن دانشگاه آغاز کند.

غلامي ظرفيت بورس مربيان در سال جاري را 200 نفر عنوان کرد و افزود: اين افراد آذرماه سال گذشته معرفي شدند و امسال پرونده آنها کامل و نهايي شده به دانشگاهها معرفي شده‌اند و در صورت اخذ پذيرش از مهر ماه سال جاري تحصيل خود را آغاز مي‎کنند.

وي در خصوص بورس مربيان براي سال آينده نيز گفت: آيين نامه بورس مربيان براي سال 94 تغيير کرده است و براساس آيين‌نامه جديد پذيرشها صورت خواهد گرفت. درحال حاضر مشغول تخصيص سهميه به دانشگاه‌ها هستيم و از دانشگاه‌ها در خواست کرده ايم گزارش خود را مبني براينکه چه تعداد مربي دارند و اينکه چه تعداد از آنها پيماني يا رسمي هستند و سابقه علمي آنها چگونه است را جمع آوري کرده و به اداره کل بورس سازمان اعلام کنند تا براساس آن براي سال آينده ظرفيت ها اعلام شود.

معاون سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد تشريح کرد؛

نحوه انتخاب رشته داوطلبان "دانشکده خبر" همزمان با اعلام نتايج

به گزارش آفرينش به نقل از خبرگزاري آنا دکتر علوي فاضل درباره چگونگي و نحوه پذيرش دانشجو در دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامي توضيحاتي را ارائه داد.

اين دانشکده قرار است پس از کسب مجوز از شوراي گسترش وزارت علوم در رشته‌هاي مصوب جديد، از مهر امسال دانشجو پذيرش کند.

دکتر مجتبي علوي فاضل با بيان اين خبر افزود: با توجه به اينکه دانشگاه آزاد تعداد زيادي از رشته‌ها در مقاطع تحصيلات تکميلي يعني کارشناسي ارشد و دکتري مصوب شوراي گسترش آموزش عالي را دارد که در زمان انتخاب رشته در دفترچه کنکور نبوده، اين فرصت براي داوطلبان فراهم شده است تا در زمان اعلام نتايج، افرادي که پذيرفته شده‌‌اند اولويت انتخابي خود را با توجه به رشته‌هاي جديد انتخاب کنند.

وي ادامه داد: رشته‌هاي مصوب جديد در دانشکده خبر که به زودي راه‌اندازي مي‌شود نيز مشمول همين موضوع خواهد شد، به گونه‌اي که داوطلبان رشته‌هايي نظير روزنامه‌نگاري، خبرنگاري، علوم ارتباطات، مديريت رسانه واحد تهران مرکز، مي‌توانند در زمان اعلام نتايج پذيرفته شدگان، انتخاب رشته مجدد داشته باشند.

دکتر ميرزاده طي نامه‌اي، رسماً دستور تأسيس دانشکده خبر در واحد تهران مرکزي را صادر کرد و به معاونت آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي تأکيد کرد تا با همکاري واحد تهران مرکزي، نسبت به تأسيس دانشکده خبر براي دوره تحصيلات تکميلي، برنامه‌ريزي و ترتيبي اتخاذ شود که از مجوزهاي موجود و (در صورت نياز، اخذ مجوز از کميسيون سه‌ نفره توافق‌هاي اخير با وزارت علوم) استفاده و از مهرماه 93 در واحد تهران مرکز دانشجو پذيرفته شود.

گفتني است رئيس دانشگاه آزاد در ديدار دوستانه با اهالي رسانه، در پاسخ به مطالبه خبرنگاران براي فراهم کردن امکان تحصيلات تکميلي در رشته خبرنگاري، پيشنهاد تأسيس دانشکده خبر را مطرح کرد که با استقبال خبرنگاران روبرو شد.


 انتصابات 

 با حکم دكتر ميرزاده؛

شايانفر رئيس مرکز هيات‌هاي امناي استاني دانشگاه آزاد اسلامي شد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي طي حکمي دکتر شايان فر را به عنوان مشاور و رئيس مرکز هيات هاي امناي استاني دانشگاه آزاد اسلامي منصوب کرد.به گزارش آفرينش به نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع‌رساني دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر حميد ميرزاده طي حکمي دکتر حيدر علي شايان فر را به سمت مشاور و رئيس مرکز هياتهاي امناي استاني دانشگاه آزاد اسلامي منصوب کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته