جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4786


هر آنچه بايد درباره ويروس «ابولا» بدانيد

سونامي سرطان در کشور وجود ندارد
پيرشدن جمعيت، يکي از علل سرطان

نياز به تجهيزات آزمايشگاهي در برخي مراکز دانشگاهي
آخرين وضعيت تامين تجهيزات آزمايشگاهي در کشور


کمبود خواب مغز سالمندان را پير مي کند!


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 هر آنچه بايد درباره ويروس «ابولا» بدانيد 

 طاعون هزاره سوم

اگر تازگي‌ها پيگير اخبار بوده ايد، شنيده‌ايد که خبر شيوع ابولا ظاهرا به نگراني‌هايي دامن زده است: آيا ممکن است اين ويروس از مرز کشورها و قاره‌ها بگذرد و تبديل به بحراني جهاني شود؟ در پي همين نگراني‌ها، مراجع مسئول در بسياري از کشورهاي پيشرفته در کنار توصيه‌هاي پزشکي فراواني که به اتباع خود هنگام مسافرت به کشورهاي غرب آفريقا مي‌کنند، به آنها اطمينان مي‌دهند که اين خطر از کشورشان فرسنگ‌ها فاصله دارد.

جام‌جم‌سرا: مجله پريونشن براي يافتن پاسخ دقيق و علمي سوالات گوناگوني که اين روزها بر ذهن و زبان بسياري از شهروندان جهان جاري است، به جستجوي دقيقي دست زده و دو متخصص را در زمينه ويروس ابولا در آمريکا يافته و با آنها مصاحبه کرده است. يکي از اين متخصصان دکتر کريس باسلر،‌ ويروس‌شناس متخصص در زمينه ابولا از نيويورک، و ديگري دکتر تيم لاهي، متخصص بيماري‌هاي عفوني از دارتموت، است. بخشي از مصاحبه با اين متخصصان را با هم مرور مي‌کنيم.

پرسشي که پيش از همه به ذهن مي‌رسد، اين است که ابولا چگونه منتشر مي‌شود؟

دکتر باسلر: بر اساس تمام اطلاعاتي که در اختيار داريم،‌ ابولا ويروسي است که صرفا از طريق ترشحات بدن فرد مبتلا به فرد ديگر منتقل مي‌شود. ظاهرا اين ويروس از مجاورت صرف با فرد بيمار يا تماس و برخورد تصادفي با او منتقل نمي‌شود.

به همين دليل متخصصان توصيه مي‌کنند از تماس با خون يا ترشحات ناحيه صورت يا ترشحات هر ناحيه‌ ديگري از بدن فرد بيمار اجتناب شود.دکتر تيم لاهي: به نظر مي‌رسد قرار گرفتن در کنار فرد بيمار و حتي نشستن در کنار او به خودي خود براي انتقال اين ويروس کافي نباشد. شما حتما بايد با خون يا ترشحات بدن مبتلايان در تماس باشيد تا به اين بيماري مبتلا شويد. اگر فرد مبتلا مثلا به سمت شما عطسه کند يا به هر نحوي خونش حين خون‌ريزي با بدن شما تماس يابد، يا مقدار زيادي از عرق بدنش با بدن شما تماس پيدا کند، احتمال دارد که شما را نيز مبتلا کند، زيرا ترشحات و مايعات بدن مي‌تواند ويروس ابولا را منتقل کند، اما اين ويروس نمي‌تواند صرفا از طريق هوا انتقال يابد. به همين دليل حتما بايد مايعي از بدن بيمار جدا شود و با بدن فرد ديگري تماس يابد تا اين ويروس منتقل شود. از اين‌رو شيوع ابولا معمولا خيلي سريع رخ نمي‌دهد، زيرا افراد بسيار کمي در معرض چنين تماسي قرار دارند.

منظور شما از «تماس با ترشحات و مايعات بدن بيمار» دقيقا چيست؟ آيا همين که اين ترشحات با پوست بدن تماس پيدا کند کفايت مي‌کند يا نه؛ حتما بايد با زخم يا بريدگي تماس يابد يا حتما به سطوح مخاطي بدن برسد؟ مثلا به درون چشم برود؟

دکتر لاهي: سوال بسيار خوبي است. پاشيدن ترشحات و مايعات بدن فرد بيمار در چشم فرد سالم بسيار خطرناک است. اما هشدارهاي مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا فراتر مي‌رود و مي‌گويد افرادي که از بيماران مبتلا به ابولا مراقبت مي‌کنند، بايد لباس‌هاي بلند بپوشند؛ چه زخم و جراحتي در بدنشان داشته باشند، چه نداشته باشند؛ زيرا بهترين اقدام پيشگيرانه اجتناب از هر نوع تماس با مايعات بدن فرد بيمار است. در اين ميان، بيش از همه بايد مراقب تماس‌ اين مايعات و ترشحات با سطوح مخاطي مانند دهان و چشم باشيم.

از زمان قرارگيري فرد سالم در معرض ويروس تا بروز علايم بيماري بين 2 تا 21 روز ممکن است طول بکشد. آيا اين فرد در اين دوره يعني قبل از بروز علايم بيماري هم مي‌تواند آن را به ديگران منتقل کند؟

دکتر لاهي: خير. عموم متخصصان بر اين باورند که تا زمان بروز علايم بيماري نمي‌توان فرد را ناقل بيماري به شمار آورد. به عبارت ديگر تا زماني که فردي علايم بيماري را بروز ندهد، حتي اگر در دوره پيش از بروز بيماري به سر برد، ديگران را مبتلا نخواهد کرد.

فرض کنيد فردي مبتلا به بيماري ابولا در يک مکان عمومي مثلا در قطار مترو عطسه کند. آيا ممکن است همه افراد ديگري که در قطار هستند از اين طريق مبتلا شوند؟

دکتر باسلر: سرايت ابولا از طريق عطسه به همه سرنشينان قطار تقريبا غيرممکن است.

دکتر لاهي: جواب دادن به اين سوال دشوار است. نمي‌توان با قطعيت گفت هيچ خطري وجود ندارد، اما اين خطر بسيار اندک است. اگر چنين اتفاقي رخ دهد، تنها فرد يا افرادي بايد نگران گرفتار شدن به ابولا باشند که در فاصله بسيار نزديکي از اين فرد قرار دارند و صد البته اين‌که حتما بايد ترشحات عطسه بر صورت يا بدن اين افراد پاشيده شود. ساير افراد مطمئنا در معرض هيچ خطري قرار نخواهند داشت. اما نبايد نگران چنين داستان‌ها و سناريوهاي فرضي بود. چقدر احتمال دارد که در کشورهاي دور از منطقه غرب آفريقا فردي مبتلا به ابولا باشد که شناسايي نشده و آن‌قدر سر حال باشد که بتواند با قطار شهري مسافرت کند و در آنجا مثلا عطسه کند و ديگران مبتلا شوند؟ اين داستان اساسا بسيار بعيدتر از آن است که رخ دهد.

آيا ويروس ابولا در بزاق فرد مبتلا نيز وجود دارد؟

دکتر لاهي: به نظرم بله. هر چيزي را که بتوان مايعات يا ترشحات بدن ناميد، مانند عرق، استفراغ، مني، شير و بزاق ممکن است حاوي ويروس ابولا باشد.

با اين حساب رابطه جنسي هم ممکن است سبب انتقال بيماري شود؟

دکتر باسلر: شواهدي در دست است که نشان مي‌دهد انتقال از طريق تماس جنسي حتي چند هفته پس از بهبود فرد بيمار امکان‌پذير است. به عبارت دقيق‌تر، مبتلاياني که پس از دوره کامل درماني از نظر باليني سالم به نظر مي‌رسند، هنوز هم ممکن است در مايع مني‌شان ويروس ابولا وجود داشته باشد.

دکتر لاهي: در اين زمينه يک شاهد مثال واقعي وجود دارد. در يکي از آزمايشگاه‌ها کارمندي که با ويروس ابولا کار مي‌کرد متاسفانه در حين کار به اين بيماري مبتلا شد.

اين فرد زماني سلامت خود را بازيافت که طبعا بايد دو سه هفته‌اي وقت برده باشد. او به محققان اجازه داد تا بدنش را آزمايش کنند. 61 روز پس از آغاز ابتلا يا آغاز بروز علايم، هنوز ويروس ابولا در مني اين فرد مشاهده مي‌شد.

يعني ممکن است فرد از نظر باليني بهبود يافته باشد، اما هنوز در مايع مني (اسپرم) او ويروس ابولا وجود داشته باشد؟

دکتر لاهي: بله، همين‌طور است. در واقع اگر فرد مبتلا جان سالم به در ببرد، بايد تا مدتي مراقب روابط جنسي‌اش باشد و حتما از کاندوم استفاده کند تا سبب ابتلاي شريک جنسي‌اش نشود.

چه مدت طول مي‌کشد تا فرد مبتلا از نظر باليني سلامت خود را بازيابد؟

دکتر لاهي: دو تا سه هفته. معمولا به طور ميانگين دو هفته طول مي‌کشد تا فردي که در معرض ويروس قرار گرفته (به ترتيبي که قبلا ذکر شد)‌ علايم بيماري را بروز دهد. از آغاز بروز علايم هم تقريبا دو تا سه هفته طول مي‌کشد تا در نهايت بيمار از پاي درآيد يا جان به در ببرد. مي‌گويند چيزي حدود 40 درصد مبتلايان زنده مي‌مانند.


 سونامي سرطان در کشور وجود ندارد
 پيرشدن جمعيت، يکي از علل سرطان 

 
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با بيان اينکه سونامي سرطان در ايران وجود ندارد، گفت: مهم ترين علت شيوع سرطان در جوامع بويژه کشورهاي در حال توسعه، پير شدن جمعيت کشورهاست.

به گزارش آفرينش دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت در برنامه «ره آورد» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه ميزان شيوع سرطان در ايران از ساير کشورها کمتر است، افزود: متوسط جهاني سرطان در دنيا 182 سرطان به ازاي هر صد هزاز نفر است که در ايران 134 سرطان به ازاي صد هزار نفر مي باشد و اين نشان مي دهد که ميزان شيوع سرطان کمتر از متوسط جهاني است.وي با بيان اينکه سرطان بيماري است که در تمامي کشورهاي به خصوص کشورهاي در حال توسعه در حال افزايش است، ادامه داد: مهم ترين علت شيوع سرطان در جوامع به ويژه کشورهاي در حال توسعه، مسن شدن جمعيت آن کشورهاست؛ اما 50 درصد از سرطان ها قابل پيشگيري هستند؛ که در بروز سرطان عواملي چون سيگار، مواد مخدر، پرخوري و چاقي، عدم تحرک بدني، عدم مصرف سبزيجات و مواد غذايي سالم نقش داشته و مردم با خود مراقبتي و رعايت اين موارد مي توانند از بروز سرطان جلوگيري کنند. علاوه بر اين اگر سرطان نيز رخ دهد، 50 درصد از آن قابل درمان بوده، بويژه اگر اين سرطان در مراحل اوليه، تشخيص داده شود مانند سرطان سينه، روده، خون. ملک زاده با بيان اينکه خود مراقبتي و ميزان تشخيص زودرس و درمان را بايد تقويت کنيم، گفت: بايد امکانات لازم براي تشخيص و درمان سرطان در سراسر کشور فراهم شود و مردم نيز خودمراقبتي را جدي بگيرند.معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت در پايان با بيان اينکه سالانه 30 هزار ميليارد تومان بودجه به بيماران سرطاني اختصاص مي يابد، و سالانه 400 ميليون دلار توسط دولت براي خريد داروهاي بيماران سرطاني در کشور مي شود، اظهارکرد: يکي از برنامه هاي در دستور کار وزارت بهداشت اين است که خودمراقبتي را افزايش و امکانات لازم را براي تشخيص و درمان در کشور فراهم کند. همچنين بايد براي برنامه ريزي صحيح، آمار مربوط به کاهش يا افزايش انواع سرطان ها را داشته باشيم؛ که خوشبختانه اين برنامه ريزي ها در دست اجراست.


 نياز به تجهيزات آزمايشگاهي در برخي مراکز دانشگاهي
 آخرين وضعيت تامين تجهيزات آزمايشگاهي در کشور 

 وي با تاکيد بر اينکه بايد فضا را براي حضور ميکروب شناس ها در آزمايشگاه ها بازکنند گفت :ميکروب شناسي رشته اي است که مي تواند براي تشخيص بيماري بسيار کار ساز باشد .بنابراين بايد نگاهي به اين موضوع به لحاظ تکنيکي و تشخيصي ايجاد شود تا از بار بيماري ها و مشکلات مربوط کاسته شود و فارغ التحصيلان جذب شوند .

به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي انجمن ميکروب شناسي ايران ،دکتر محمد مهدي فيض ابادي در پاسخ به اينکه آيا با توجه به اعمال تحريم ها و نوسانات ارزي که در سال گذشته با آن روبرو بوديم ،اکنون مشکلي براي تامين تجهيزات آزمايشگاهي وجود دارد يا خير ؟گفت :کماکان نياز به تجهيزات در برخي مراکز دانشگاهي وجود دارد .وي افزاد:برخي اوقات حمايت هاي خوبي از برخي دانشگاه ها انجام شده و توانسته اند وسايل مورد نياز خودفراهم کنند. اما تعدادي از دانشگاه ها به دلايلي از حمايت ها و پيشتيباني هاي لازم برخوردار نيستد،ولي ناچارند با همان ملزماني که در گذشته داشتند کا ر کنند .

رئيس انجمن ميکرب شناسي ايران با بيان اينکه اين تجهيزات اغلب بروزرساني و نوسازي نمي شوند اظهار کرد :نيازمند مرمت و بازسازي ونوسازي تجهيزات آزمايشگاهي در اين مراکز دانشگاهي هستيم .

فيض آبادي تصريح کرد :بايد براي حمايت از پژوهشگران وسايل امکانات لازم در اختيار باشد .البته همه اين موارد بايد در چهارچوب اولويت هاي پژوهشي کشور مدنظر قرار بگيرد .وي با بيان اينکه بايد اين اولويت با توجه به شرايط کشور مرتبا تدوين و بازنگري شده و در اختيار دانشگاه ها و محققان قرار بگيرد گفت :هدايت محققان به سمت و سوي انجام پژوهش هاي مورد نياز کشور مسئوليتي است که همه مديران ذيربط برعهده دارند.

دبير علمي پانزدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران در پاسخ به اينکه چه تعداد از فارغ التحصيلان رشته ميکروب شناسي جذب بازار کار متناسب با رشته خود مي شوند گفت :تعداد فارغ التحصيلان اين رشته و همچنين گرايش به ميکروب شناسي براي حضور در مراکز آزمايشگاهي و پزشکي بسيار بالا ست .فيض آبادي عنوان کرد :بايد چاره اي در اين خصوص انديشيد چون اين حجم از فارغ التحصيلان علاقمند هستند .بازار کار خوبي برايشان فراهم شود .از سوي ديگر مراکز آموزش عالي بايد متناسب با ظرفيت هايي که در کشور هست پذيرش کنند. وي با تاکيد بر اينکه بايد فضا را براي حضور ميکروب شناس ها در آزمايشگاه ها بازکنند گفت :ميکروب شناسي رشته اي است که مي تواند براي تشخيصي ايجاد شود تا يک مقداري از بار بيماري ها ومشکلات مربوط کاسته شود و فارغ التحصيلان جذب شوند .رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران با بيان اينکه متاسفانه اکنون با توجه به ظرفيت دانشگاه ها امکان جذب همه فارغ التحصيلان ميسر نيست گفت :اين افراد اغلب سرگرم فعاليت هاي ديگري در حوزه زيست شناسي مي شوند ويا به طور کلي از چرخه کار در رشته اصلي شان دور مي شوند .بر اساس اين گزارش ،پانزدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران از چهاردهم تا ششم شهريور ماه سال جاري در دانشگده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي شود .


 کمبود خواب مغز سالمندان را پير مي کند! 

 انجام منظم کارهاي‌ روزانه نقش مؤثري در کاهش ميزان بي خوابي و بهبود کيفيت خواب در افراد سالمند و بازنشسته دارد.

به گزارش خبرنگار کلينيک باشگاه خبرنگاران، مطالعات جديد دانشمندان نشان مي دهد خواب منظم و طولاني روند پيري مغز در سالمندان را کاهش مي دهد. بررسي ها نشان مي دهند، محققان مرکز پزشکي دانشگاه در سنگاپور به شواهدي دست يافته‌اند که حاکي از آن است هرچه ميزان خواب سالمندان کوتاه‌تر باشد، مغز آنها زودتر سير پيري را طي مي‌کند.

گفتني است، خواب بعد از ظهر نقش ريادي در پيشگيري از آلزايمر و کند شدن حافظه در سالمندان دارد و با 9 ساعت خواب با کيفيت در شبانه روز مي توان سلامتي سالمندان را تضمين کرد. نتايج مطالعات نشان مي دهند، آزمايش‌هاي گوناگون نشان داد که افراد سالمند، روند تدريجي خواب سبک به سمت خواب عميق را ندارند و کشف اين موضوع، نکته مهمي درباره پيري مغز است.


 خبرها از عالم علم 

 درمان سرطان‌هاي ريه و سينه به کمک نانو حامل لايه‌اي

محققان مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) با استفاده از راهبرد لايه‌به‌لايه موفق به توليد نانوحاملي شدند. به گزارش خبرنگار علمي باشگاه خبرنگاران ،‌ محققان مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) با استفاده از راهبرد لايه‌به‌لايه موفق به توليد نانوحاملي شدند که مي‌تواند براي درمان سرطان‌هايي که روش‌هاي معمول روي آن‌ها اثربخش نيست، استفاده شود. نتايج آزمايش‌هاي انجام شده روي موش‌ها رضايت‌بخش بوده است.استفان مورتوم و نيسارگ شاه از محققان مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) موفق به ارائه روشي براي درمان بهتر سرطان ريه و سينه شدند. اين گروه تحقيقاتي موفق به ساخت نانوحاملي شدند که مي‌تواند داروي ضد سرطان را به سلول سرطاني که با روش‌هاي معمول امکان دسترسي به آن‌ها وجود ندارد، برساند. اين نانوحامل براي از بين بردن سلول‌هاي سرطان ريه و سينه مناسب بوده و همچنين داراي پوششي است که مي‌تواند به سطح سلول‌هاي استخواني بچسبد. در اين راهبرد جديد، به ترتيب لايه‌هاي مختلفي روي سطح نانوذرات قرار داده مي‌شود که اين کار با استفاده از خودآرايي انجام مي‌گيرد. اين لايه‌ها مي‌توانند قابليت‌هاي مختلفي داشته باشند؛ براي مثال يک لايه حاوي داروي شيمي‌درماني بوده و لايه‌ي ديگر امکان اتصال به سلول‌هاي استخواني را فراهم مي‌کند. استفاده از مواد طبيعي در اين راهبرد موجب کاهش اثرات منفي و جانبي دارو مي‌شود. اين گروه تحقيقاتي نانوحامل خود را روي حيوانات آزمايشگاهي آزموده‌اند اما تا رسيدن به مرحله آزمايش باليني نياز به تحقيقات و بهبود سازي‌هاي بيشتر است. اين گروه، داروي شيمي‌درماني دوکسوروبيسين و ارلوتينيب را درون نانوذرات ليپوزومي قرار دادند و آن را روي موش‌ها آزمايش کردند. اين نانوذرات به‌گونه‌اي طراحي شده‌اند که امکان اتصال به گيرنده سلول‌هاي سرطاني را دارند. اين گروه براي ساخت اين نانوحامل از ليپوزوم مورد تاييد اداره غذا و داروي آمريکا به همراه پليمرهاي زيست‌تخريب‌پذير استفاده کردند. روي سطح اين نانوذرات رشته‌هاي siRNA قرار داده شد. اين رشته‌ها به ژن موردنظر روي سلول سرطاني متصل شده و توليد نوعي پروتئين را متوقف مي‌کند. اين پروتئين معمولاً مانع از اثربخشي داروهاي شيمي‌درماني مي‌شود. ويژگي استفاده از راهبرد لايه‌به‌لايه اين است که اثربخشي دارو افزايش يافته و از سوي ديگر عوارض جانبي آن کاهش مي‌يابد. محققان اين پروژه از 3500 مولکول siRNA براي هر لايه مولکولي استفاده کردند که تقريبا 95 درصد از سطح سلول را مي‌پوشاند. استفاده از اسيد هيالورونيک موجب مي‌شود تا نانوذره بتواند با آسودگي از جريان خون عبور کرده و به تومور سرطاني برسد.

خاراندن الکتريکي گوش، راهي براي تضمين سلامت قلب

بنا بر تحقيقات جديد، تحريک‌ الکتريکي يکي از عصب‌هاي موجود در گوش مي‌تواند سلامتي قلب را افزايش دهد. به گزارش (ايسنا)، تيمي از دانشمندان دانشگاه ليدز از ماشين استاندارد TENS (تحريکات الکتريکي عصب از راه پوست) براي اعمال پالس‌هاي الکتريکي به تراگوس گوش استفاده کردند. تراگوس، بخش برآمده‌اي در جلوي گوش است.نتايج اين مطالعه روي سوژه‌ها نشان داد TENS پتانسيل لازم براي ارتقاي سلامتي قلب را دارد و حتي مي‌تواند به بخشي از درمان نارسايي قلبي تبديل شود.دانشمندان الکترودهايي را به گوش‌هاي 34 فرد سالم اعمال و دستگاه مزبور را در جلسات 15 دقيقه‌اي روشن کردند. اين محققان بر تغييرپذيري ضربان‌هاي سوژه‌ها و فعاليت بخشي از سيستم عصبي نظارت کردند که قلب را هدايت مي‌کند. اين نظارت 15 دقيقه پس از خاموش‌کردن دستگاه نيز ادامه يافت.تکنيک جديد با تحريک عصب مغزي به نام «واگ» عمل مي‌کند که در تنظيم اندام‌هاي حياتي مانند قلب نقش مهمي دارد. يک شاخه حسي از اين عصب در گوش بيروني قرار دارد و با ارسال جريان الکتريکي به عصب‌ها و مغز، محققان قادر به اثرگذاشتن بر جريان‌هاي مغزي بودند که قلب را تنظيم مي‌کند. تحريک اين عصب پيش‌تر براي درمان شرايطي مانند صرع به کار رفته است.


 خبر پزشکي 

 قلب و عروق زنان10سال ديرتر از مردان بيمار مي شود

يک فوق تخصص بيماري هاي قلبي وعروقي گفت: زنگ خطر ابتلاي مردان به بيماري هاي قلبي 40 سال و زنان 50 سال به صدا در مي آيد بنابراين زنان 10 سال ديرتر از مردان به بيماري هاي قلبي و عروقي مبتلا مي شوند.

به گزارش ايرنا، دکتر مسعود قاسمي روز پنج شنبه در نشست خبري شانزدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق اظهار کرد: 40 سالگي براي مردان و 50 سالگي براي زنان را سن آگاهي از بيماري هاي قلبي وعروقي اعلام مي کنند که وقفه منطقي 10 ساله بين زنان و مردان به علت پروسه دوران عادت ماهانه در زنان است که معمولا تا 50 سالگي ادامه دارد و بعد از ان دوران يائسگي آغاز مي شود.رييس شانزدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق افزود: قطعا اولين علت مرگ و مير در جهان بيماري هاي قلبي و عروقي است و کشور ما هم از اين قاعده مستثني نيست، البته از نظر ميزان ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي هرچه به آمار جهاني نزديک تر باشيم، علت آن شيوع بي وقفه بيماري در کشور نيست بلکه پيشرفت در تشخيص است.

وي ادامه داد: در چند سال گذشته به ويژه در دو دهه اخير روند تشخيص بيماري هاي قلبي و عروقي در کشور رشد بسيار خوبي داشته است بنابراين افراد مبتلا به اين بيماري ها بهتر شناسايي مي شوند و در آمار مبتلايان قرار مي گيرند.رييس انجمن آترواسکلروز گفت: در چند سال اخير شاهد رشد بيماري هاي قلبي و عروقي در بين جوانان هستيم که اين هم تا حد زيادي به پيشرفت در نحوه تشخيص بيماري بر مي گردد زيرا ممکن بود فردي در گذشته به بيماري قلبي وعروقي مبتلا بوده اما به علت نبود امکانات تشخيص، متوجه بيماري خود نمي‌شد.

وي با بيان اينکه يکي از عوارض شروع کننده بيماري هاي قلبي و عروقي سن است اظهار کرد: عوامل ديگري مانند زمينه هاي ژنتيک، فاميلي، فشار خون بالا ، چربي بالا و ديابت هم در بروز بيماري هاي قلبي و عروقي دخيل هستند و اين افراد بايد آگاهانه تر نسبت به پيشگيري و يا درمان بيماري در خود عمل کنند.

قاسمي گفت: اينکه افراد مسن نسبت به جوانان بيماري هاي قلبي و عروقي را بدون خطر سکته و يا رد کردن آن مي گذرانند صحيح است زيرا در بدن رگ هايي وجود دارد که معمولا کاري انجام نمي دهند اما همين رگ ها به مرور زمان خود را براي جايگزين کردن برخي رگ ها در اطراف قلب که ممکن است گرفته باشند، مي کنند که اين عمل در سن بالاتر مساعد تر است در واقع يک نوع همپوشاني است، اما در جوانان هنوز اين رگ هاي جايگزين آماده فعاليت نشده اند.

وي افزود: مساله ديگر به باورهاي اجتماعي بر مي گردد ، به اين معنا که انتظار نمي رود جواني 30 ساله عارضه قلبي داشته باشد بنابراين اگر دردي را در قفسه سينه احساس کند ممکن است آنرا به بخش هاي ديگر مثلا دستگاه گوارش ربط دهد از اين رو زمان تشخيص و درمان را از دست مي دهد در حالي که زمان در بيماري قلبي وعروقي از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.شانزدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق 25 تا 28 شهريورماه در سالن همايش هاي بين المللي رازي برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته