جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/03/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2494


کوتاه و خواندني

نتايج يک تحقيق نشان داد
کشيدن حتي يک نخ سيگار در کودکي عاملي براي اعتياد به سيگار در نوجواني است

دانشمندان مي گويند
ويروس HIV از شامپانزه ها به انسان منتقل شده است


کنکره پزشکي


 کوتاه و خواندني 


 رنگ درياچه اي بر فراز يک کوه آتشفشاني
در اقيانوس آرام از آبي به قرمز تغيير کرد

تغيير رنگ يک درياچه بر فراز کوه آتشفشاني در جزيره آمبي واقع در اقيانوس آرام جنوبي از آبي به قرمز باعث تعجب دانشمندان شده است.
به گزارش آسوشيتدپرس، کوه مانارو يکي از چهار کوه آتشفشاني فعال در جزاير وانواتو است که براي دومين بار طي  122 سال فعال شده است.
در حال حاضر دو دانشمند در جزيره آمبي، به بررسي درياچه يويي و نيز فعاليت زمين در کوه مانارو  1500 متري مشغول هستند.
فوران کوه مانارو در سال  2005 نيمي از ساکنان جزيره را وادار به ترک خانه هايشان کرد.
 در فوران سال  1884 دهها تن از اهالي جزيره کشته شدند.
براد اسکات کارشناس آتشفشان اهل نيوزيلند رنگ درياچه را قرمز بسيار ديدني توصيف کرد و افزود تغيير رنگ احتمالا ناشي از يک فرايند شيميايي يا انتشار گاز حاصل از سنگهاي آتشفشاني ذوب شده يا مواد ديگري در درياچه است.
در هفته هاي اخير از سه کوه آتشفشاني ديگر در جزيره وانواتو يعني لوپوي ، ياسور و يک آتشفشان با دو دهانه در جزيره آمبرين به نام ماروم و بنبو خاکستر، دود، و بخار به فضا برخاسته است.
مانواتو از  13جزيره اصلي تشکيل شده است که در فاصله  2هزار کيلومتري شرق استراليا واقع شده است.

ساخت نوعي روبات جنگي در انگليس

دانشمندان انگليسي روباتي ساخته اند که از آن مي توان در جنگ ها استفاده کرد.
به گزارشواحد مرکزي خبر به نقل از شبکه تلويزيوني اسکاي نيوز, آخرين نوع اين روبات مي تواند به قلمرو دشمن نفوذ و آنجا را شناسايي کند و حتي با دشمن هم بجنگد.
اين روبات که به يک دوربين مجهز است از راه دور کنترل مي شود و بر روي آن مسلسلي کار گذاشته شده که در مواقع لزوم اقدام به تير اندازي مي کند.
قرار است از اين روبات در نيروهاي مسلح انگليس استفاده شود .

 

 


 براي حفظ سلامتي کمتري چربي مصرف کنيد

کارشناسان تغذيه معتقدند، چربي يک عامل ذخيره کالري در بدن است که مصرف آن در حد متعادل به جذب وانتقال ويتامين هاي محلول در چربي کمک کرده و ضامن سلامت پوست و مو است.
متخصصان قلب و عروق توصيه مي کنند، افراد غذاهاي کم چرب و پر پروتيين مانند سويا، ماهي، مرغ بدون پوست، گوشت قرمز کم چرب و محصولات لبني داراي يک درصد چربي مصرف کنند.
افراد بهتر است غذاهايي که بطور طبيعي داراي چربي کمي مانند غلات، ميوه ها و سبزيجات هستند و غذاهاي پرفيبر مثل غلات، لوبيا، نخود خشک، برنج ،سبوس و جو دوسر مصرف کنند.
گفتني است  مصرف غذاهاي سرخ کردني، سوسيس و کالباس، تنقلات و شيريني جات و غذاهاي حيواني مثل زرده تخم مرغ، پنير، خامه، بستني و گوشت هاي چرب را محدود کنيد.
اين محققان تاکيد دارند کودکان زير دو سال نبايد رژيم کم چربي داشته باشند زيرا کلسترول و چربي از مهمترين مواد مغذي جهت تکامل مغز هستند.


  قليان هايي پر از ميکروب

 اروميه- خبرنگار آفرينش
به تازگي نتايج يک مطالعه جديد بر روي تنباکوي قليان هاي مصرفي در ايران نشان مي دهد که اين تنباکو ها حاوي انواع ويژه اي ازميکروب ها است.
 در اين مطالعه تنباکوهاي قليان هاي سفره خانه ها و رستوران هاي سر راهي را براي کشت ميکروبي به آزمايشگاه فرستادند و مشخص شد اين تنباکو ها حاوي ميکروب «آسپرژيلوس» و 2 نوع کوکسي گرم مثبت ديگر است.
 علت رشد اين قارچ بر روي تنباکو , شرايط نگهداري غير بهداشتي تنباکو در فرايند حمل و نقل , انبارداري و مصرف در رستوران ها و سفره خانه هاست.
آسپرژيلوس يک نوع قارچ است که اکثرا بر روي مواد گياهي در حال پوسيدن رشد مي کند و از آنجا که تنباکو نيز يک نوع گياه است , اگر شرايط نگهداري آن نامناسب باشد , محل مناسبي براي رشد اين قارچ خواهد بود. بروز بيماري هاي قلبي- عروقي, افزايش فشار خون و انواع سرطان هاي مرتبط با دخانيات در افرادي که قليان و پيپ و سيگار برگ مي کشند  بيش از ديگر افراد جامعه است. آسپرژيلوس هنگام رشد بر روي تنباکو يا ساير مواد غذايي و گياهي سمي خطرناک به نام آفلاتوکسين توليد مي کند.

اعزام 20 گروه پزشکي به منطقه زيوه در اروميه

اروميه - خبرنگار آفرينش
 گروه از پزشکان عضو نيروي مقاومت بسيج استان براي کمک به بيماران نيازمند به روستاهاي محروم زيوه شهرستان اروميه اعزام شدند.
در اين حرکت خيرخواهانه بيش از يکصد پزشک، پرستار و بهداشتيار در قالب 20 گروه پزشکي به منطقه زيوه اعزام و در مدت يک روز بيماران نيازمند 16 روستاي محروم اين منطقه را معاينه و درمان خواهند کرد.
حسني مسئول جامعه پزشکي آدربايجان غربي ارائه خدمات درماني رايگان به مناطق محروم و تمرين آمادگي تيم هاي درماني در مواقع بحراني چون سيل، زلزله و ... که معمولا به طور مرتب 4 بار در سال انجام مي شود را از ديگر خدمات نيروي مقاومت بسيج استان ذکر کرد.

رژيم غذايي کم کالري و سخت عمر را طولاني مي کند

بررسي محققان روي موش ها نشان مي دهد اعمال يک برنامه غذايي بسيار سخت و محدود با کالري بسيارکم,  ميزان چرخه عمر اين حيوانات را افزايش مي دهد.
به گزارش اي بي سي نيوز, بررسي محققان در شماري از افراد چاق که برنامه غذايي مشابه روي آنها اجرا مي شد نيز نشان داد پس از 6 هفته ميزان انسولين,  تخريب رشته هاي,DNA ميزان چربي بدن , دماي کلي بدن و مصرف انرژي در اين افراد به ميزان زيادي کاهش يافته بود که به عقيده اين محققان کاهش دماي بدن و ميزان انسولين آن نشانه خوبي از افزايش اميد به زندگي در انسان است.از سوي ديگر ميزان تخريب DNA بدن که از عوامل عمده پير شدن انسان به شمار مي آيد و با مصرف انرژي زياد بدن در ارتباط است در اين افراد کاهش مي يابد.
با اين وجود اين محققان به رساندن ويتامين و مواد مورد نياز بدن در هرگونه برنامه غذايي حتي برنامه هاي غذايي سخت تاکيد دارند .

تاثير تخم پنبه در جلوگيري از ايدز

دانشمندان دريافتند مواد زايدحاصل از تخم پنبه درهنگام استحصال روغن , در مبارزه با بيماري ايدز موثر است .
به گزارش واحد مرکزي خبر، پژوهشگران آکادمي علوم ازبکستان مي گويند اين مواد از رشد ويروس ايدز در بدن بيمار جلوگيري مي کند .

 

 


طرح تازه سازمان جهاني بهداشت براي سرعت بخشيدن به مبارزه با آنفلوانزاي مرغي

مجمع سازمان جهاني بهداشت موافقت کرده است به اجراي مقرراتي که براي کمک به کشورها در مبارزه با بيماري انفلوآنزاي مرغي وضع شده است شتاب بيشتري ببخشد.
به گزارش ايسکانيوز به نقل از سخنگوي سازمان جهاني بهداشت، اين مقررات اعلام شيوع احتمالي بيماري را سرعت ميبخشد، و توانايي سازمان را در کمک به کشورها براي مبارزه با بيماري بيشتر مي کند.
قرار بود اجراي مقررات سال آينده آغاز شود; اما نگراني از گسترش بيماري آنفلوآنزاي مرغي مجمع را برآن داشت که اقدام فوري انجام دهد.
مجمع 192 عضوي سازمان جهاني بهداشت همچنين قطعنامه اي را تصويب کرد که هدف آن فراهم آوردن امکانات براي مردم جهان براي پيش گيري، مداوا و درمان مبتلايان به ويروس بيماري ايدز تا سال 2010 است. اين مجمع بالاترين مرجع تصميم گيري در سازمان جهاني بهداشت است.


  نتايج يک تحقيق نشان داد
 کشيدن حتي يک نخ سيگار در کودکي عاملي براي اعتياد به سيگار در نوجواني است 

 نتياج يک تحقيق که در مجله  control todacco به چاپ رسيده نشان مي دهد کشيدن حتي يک نخ سيگار در کودکي مي تواند عاملي براي اعتياد به سيگار در نوجواني باشد.
تحقيقات جديد نشان مي دهد احتمال سيگاري شدن نوجواناني که در کودکي فقط يک نخ سيگار کشيده اند دو برابر سايرنوجوانان است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه ، محققان با بررسي عادات استعمال دخانيات در نوجوانان دريافتند وسواس سيگار کشيدن بعد از امتحان اولين نخ سيگار مي تواند بيش از سه سال نهفته بماند.
18 درصدکساني که در سن 11سالگي سيگار را امتحان کرده اند  در  14سالگي سيگاري شده اند. اين ميزان در مورد کساني که هيچ گاه سيگار نکشيده اند  7درصد بود.
فيلدر مي گويد فاصله بين امتحان يک نخ سيگار با سيگاري شدن سالها طول مي کشد.
اما محققان براي اولين بار نشان دادند در فاصله استعمال اولين نخ سيگار و سيگاري شدن يک دوره نهفته وجود دارد.
اين نتايج همچنين نشان مي دهد سابقه استعمال سيگار يک پيش نشانگر قوي اعتياد به سيگار در سالهاي بعد است.
نيکوتين حاصل از يک نخ سيگار مي تواند مسير پاداش مغز را تغيير دهد.
انتشار مواد شيميايي در اين مسير مغزي باعث مي شود فرد از چيزي احساس لذت کند.
يک فرضيه ديگر مي گويد سيگار کشيدن موانع اجتماعي که نوجوان را از استعمال دخانيات برحذر مي دارد مانند ترس از واکنش والدين مي شکند.
براساس اعلام تحقيقات سرطان انگليس،  14درصد نوجوانان  11ساله و 62درصد نوجوانان  15ساله در اين کشور در سال  2004سيگار را امتحان کرده اند.
اين تحقيق حاصل بررسي بيش از  2هزار نوجوان  11تا  16ساله در 36 مدرسه در لندن طي مدت پنج سال است.


  دانشمندان مي گويند
 ويروس HIV از شامپانزه ها به انسان منتقل شده است 

گروهي از پژوهشگران آمريکايي، انگليسي و فرانسوي موفق به کشف منبع طبيعي ويروس HIV عامل بيماري ايدز در جهان شدند.
محققان بهداشتي پس از  10 سال بررسي موفق شدند منبع بيماري ايدز را در شمپانزه هاي ساکن جنگلهاي کشور کامرون در آفريقا پيدا کنند.
بر اساس اين گزارش ها، پژوهشگران دانشگاههاي ناتينگهام، آلاباما و مون پوليه دريافتند شمپانزه هاي کامرون به نوعي ويروس کمبود سيستم دفاعي در ميمون ها به نامSIV مبتلا هستند که شباهت زيادي به ويروس HIV دارد.
به اعتقاد اين محققان، جنگلهاي جنوب شرق کامرون منبع طبيعي ويروس SIV است که پيش از سالهاي  1930از طريق شمپانزه ها به انسان منتقل شد و سپس با انجام برخي تغييرات در بدن انسان ها به ويروس HIV تبديل شده است.
احتمالا اولين بار شکارچيان با کشتن شمپانزه ها و کندن پوست آنها به اين ويروس مبتلا شده اند و با مسافرت به مناطق مختلف اين ويروس را در جهان پخش کرده اند.
پروفسور "پال شارپ" از اساتيد ژنتيک دانشگاه ناتينگهام گفت:
ويروس بدن شمپانزه ها به صورت باورنکردني شبيه ويروس HIV بوده و احتمال يافتن ويروس ديگري که بتواند از چنين شباهتي به HIV برخوردار باشد بسيار اندک است.
وي افزود: شمپانزه و انسان از دستگاه ژنتيکي بسيار مشابهي برخوردار هستند ولي جالب اين است که ويروس SIV که در شمپانزه ها به دليل وجود پادزهر در بدن آنها تقريبا بي خطر است مي تواند، پس از ورود به بدن انسان به ويروس خطرناکي تبديل شود.
آمار منتشره حاکي است،دو سوم جمعيت از  40 ميليون نفري مبتلايان به ييماري ايدز قاره آفريقا هستند.


 کنکره پزشکي  


اولين کنگره بين المللي مديتيشن در شيراز برگزار مي شود

استادان مديتيشن در اولين کنگره بين المللي مدي تيشن ايران از  24خرداد جاري به مدت دو روز در شيراز گرد هم مي آيند.
دبير کل اين کنگره در جمع خبرنگاران در شيراز گفت: اين کنگره با هدف ارائه جديدترين دستاوردهاي علمي در زمينه مديتيشن ، معرفي مديتيشن به عنوان يکي از رشته هاي مورد تاييد سازمان بهداشت جهاني براي ارتقاي بهداشت رواني افراد جامعه برگزار مي شود.
مديتيشن در معناي لغوي ريشه از تفکر کردن عميق دارد و روشي است که تحت عنوان ورزش يوگا در کاهش استرس همراه با آرامش مطرح مي شود.
فرشاد نظر آقايي افزود: ساماندهي وضعيت آموزشي و پژوهشي مديتيشن در کشور، تبادل آرا و افکار علمي بين استادان داخلي و خارجي و ارائه آگاهي لازم به دانشگاهيان به طور خاص و عموم مردم بطور عام مد نظر اين کنگره است.
به گزارش ايرنا دبير علمي کنگره نيز گفت: از زمان فراخوان مقاله، 83مقاله از استادان به نام و صاحبنظر به دبيرخانه کنگره ارسال شد که در دو روز برگزاري کنگره 18مقاله بصورت سخنراني ، 14مقاله بصورت پوستر و 22سخنراني توسط استادان اين رشته در دنيا ارائه خواهد شد.
دکتر محسن ثالثي افزود:در اين کنگره يک هزار نفر از استادان، دانشجويان و افراد علاقه مند ، هفت استاد و سخنران از هند و  30سخنران داخلي شرکت دارند.

همايش پيشگيري از سو» مصرف مواد مخدر
و ايدز در مشهد برگزار شد

همايش يک روزه پيشگيري از سو» مصرف مواد مخدر و ايدز  در دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شد.
اين همايش با همکاري ستاد مبارزه مواد مخدر و مرکز مشاوره و خدمات دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شده است.
مسوول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: به مناسبت روز جهاني مبارزه با دخانيات دانشگاه علوم پزشکي اقدام به برگزاري سه همايش کرده است.
از سوي سازمان علمي فرهنگي ملل متحد روز يازدهم خرداد به روز جهاني بدون دخانيات نامگذاري شده است.
به گزارش ايرنا، محمد علي فقفوريان افزود: در اين نشست علمي  که نخستين همايش بود استادان رشته هاي داروسازي، روانپزشکي و روانشناسي در خصوص مفهوم اعتياد و ايدز سخنراني کردند.
وي گفت: شناخت انواع مواد مخدر، نقش مهارتهاي زندگي، عوامل خطر و عوامل محافظت  کننده از مهمترين محورهاي اين همايش بوده است.
فقفوريان اضافه کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش فرهنگي مبارزه با مواد مخدر اعتبارات خاصي را در نظر گرفته که در اين خصوص، حدود  35 ميليون ريال به دانشگاه علوم پزشکي مشهد پرداخته است.

نشست آموزشي بهداشت رواني در دوران بارداري در فرهنگسراي سلامت

فرهنگسراي سلامت به مناسبت ميلاد حضرت زينب (س) و روز پرستار و بهورز کارگاه آموزشي بهداشت روان دوران بارداري را در 10 خرداد از ساعت 9-11 صبح با مشارکت دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي کند.
به گزارش ايسکانيوز، علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به آدرس: ميدان رسالت، ميدان الغدير، خيابان دلاوران، بلوار آزادگان شمالي، جنب فروشگاه شهروند، مراجعه و يا با شماره تلفن هاي
77491491-2 تماس حاصل کنند.

دبير همايش کنگره ملي محيط زيست، شغل و سرطان
سالانه بيش از 29 هزار تن در کشور
بر اثر سرطان مي ميرند

نخستين کنگره ملي محيط زيست، شغل و سرطان در ايرانبه مدت سه روز در تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار شد.
به گزارش ايسنا، در اين کنگره اساتيد و محققان کشور به بحث و تبادل نظر در خصوص اپيدميولوژي سرطان در جهان و کشور بر عوامل موثر بر ايجاد آن مي پردازند.
در اين همايش که به همت مرکز تحقيقات سرطان انستيتو کانسر ايران برگزار شد دکتر سيد محسن موسوي فلوشيپ تحقيقاتي اين مرکز و دبير اين همايش گفت: سرطان سومين عامل مرگ و مير در کشور است به نحوي که سالانه بيش از 29 هزار تن در اثر سرطان فوت مي شوند و بيش از 70 هزار مورد جديد سرطان در کشور اتفاق مي افتد.
وي گفت: با دانش کنوني بيش از 30 درصد از سرطان ها قابل پيشگيري است و با توجه به ماهيت سرطان که يک بيماري چند عاملي است بنابراين براي کنترل سرطان نياز به شناسايي اين فاکتور ها در سطح جامعه داريم تا بتوانيم بر اساس هر فاکتور، مداخله مربوط به آن را انجام دهيم.
وي افزود: برگزاري اين کنگره در واقع يک طرح مسئله از وضعيت سرطان، مواجهات شغلي و مواجهات محيطي در کشور است و در حقيقت شروع کار برنامه ملي کنترل سرطان در کشور محسوب مي شود.
لازم به ذکر است شرکت در اين همايش داراي 9 امتياز باز آموزي بود.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته