جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4793

وعده‌هايي كه داديم را فراموش نمي‌كنيم؛
روحاني: هيچ گروهي حق ندارد در زمينه فرهنگي خودسر عمل کند


پيام "جدي" اوباما به روسيه در نشست آتي ناتو


افزايش سطح هشدار در انگليس به بالاترين حد


اوکراين از اتحاديه اروپا کمک نظامي خواست


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

توقيف 80 ميليارد دلار پول ايران در بانک هاي جهان؛
کنگره آمريکا: کاهش 65 ميليارد دلاري درآمد نفتي ايران به دليل تحريم

جان کري:
براي مبارزه با داعش ائتلافي جهاني لازم است


سرمقاله


 وعده‌هايي كه داديم را فراموش نمي‌كنيم؛
 روحاني: هيچ گروهي حق ندارد در زمينه فرهنگي خودسر عمل کند 

رييس جمهوري، مبناي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را « ادامه مذاکرات با کشورهاي 1+5» اعلام کرد و گفت « اگر صداقت باشد در فرصت باقي مانده مي توانيم به توافق برسيم و تحريم هاي ظالمانه برداشته شود».

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» همزمان با آخرين روز هفته دولت و آغاز دومين سال فعاليت دولت تدبير و اميد در سومين نشست خبري با نمايندگان رسانه هاي داخلي و خارجي ، در عين حال اين مسير را « کمي پيچيده» توصيف کرد و گفت: اميدواريم در ادامه راه به توافق برسيم و تحريم‌هاي ظالمانه برداشته شود.

نسبت به حسن نيت آمريکا ترديد وجود دارد

وي افزود: در جمع اعضاي 1+5 کشوري که نسبت به حسن نيت آن ترديد وجود دارد، آمريکا است. رييس جمهوري خاطرنشان کرد: همه 7 کشور به دنبال حل مساله هستند به اين دليل که تحريم جواب نداده است و راه حل مسير باخت - باخت بود و ما به دنبال مسير برد - برد هستيم. روحاني با بيان اين که مذاکرات سختي وجود دارد ، گفت: مذاکرات را ادامه مي دهيم تا به نتيجه برسيم اميدواريم در زمان باقيمانده به توافق دست يابيم.

تحريم هاي جديد به اصل مذاکرات لطمه نمي زند

رييس جمهوري همچنين تحريم هاي اخير آمريکا را مخالف توافق ژنو ارزيابي کرد و تصريح کرد: اين اقدام آمريکا با روح توافقات و مسير اعتماد سازي سازگار نيست.روحاني تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در برابر هرگونه تحريم ايستادگي و مقاومت مي کند.

وي يادآور شد: شکل جديد تحريم ها غيرقانوني و غيرسازنده است.رييس دولت تدبير و اميد همچنين گفت: تحريم هاي جديد به اصل مذاکرات لطمه نمي‌زند اما يکي از پايه هاي مذاکرات صداقت و اعتماد است که به آن صدمه مي زند.

در مبارزه با داعش برنامه اي براي همکاري با آمريکا نداريم

وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره همکاري ايران با آمريکا در مبارزه با داعش خاطرنشان کرد: هر کشوري با ترور مبارزه کند مورد استقبال ما است، اما برنامه اي براي همکاري با آمريکا در زمينه مبارزه با داعش نداريم. رييس جمهوري يادآور شد: ما به هر کشوري که بخواهد با تروريسم ها مبارزه کند، آماده کمک هستيم. ما به همه آنهايي که دربرابر قدرت هاي تروريستي مبارزه مي کنند، آماده کمک هستيم اما اراده جدي در آمريکا براي مبارزه با تروريسم نديدم.

اکثريت مردم و دولت درمقابل تخريب مي ايستند

رييس دولت تدبير و اميد در پاسخ به سوالي در زمينه استيضاح رضا فرجي دانا وزير پيشين علوم، تحقيقات و فناوري نيز گفت: من احساس نکردم که استيضاح براي مقابله با دولت باشد، اين دولت راهي را ادامه مي دهد، درصدي موافق هستند و افرادي نظرات ديگري دارند.روحاني افزود: آنچه مورد قبول نيست تخريب دولت و سنگ پيش پاي مجريان گذاشتن است، عمل تخريب در لباس نقد قابل قبول نيست.

وي با تاکيد بر اين که نسبت به تخريب قاطع خواهيم بود، تصريح کرد: تخريب يعني عليه ملت گام برداشتن. اقليت حق تخريب ندارد ، دربرابر آن هم اکثريت و هم دولت مي ايستد.رييس دولت يازدهم يادآور شد: اکثريت قاطع مردم حامي دولت هستند.

سرعت بيشتر اينترنت را شاهد خواهيم بود

رييس قوه مجريه در اين نشست خبري همچنين يکي از برنامه هاي دولت را ايجاد شبکه ملي اطلاعات عنوان کرد و اظهارداشت در اين صورت سرعت بيشتر اينترنت را شاهد خواهيم بود.

تورم تا پايان93 به کمتر از 20 درصد مي‌رسد

روحاني يادآور شد: دولت در زمينه مسايل اقتصادي موفق شد تورم را در يک سال گذشته مهار کند و به وعده اي که به مردم داده بود تورم 12 ماهه را به 25 درصد برساند.

وي با بيان اين که امروز آخرين آمار مي‌گويد تورم 23.2 درصد و تا پايان سال کمتر از 20 درصد خواهد بود، گفت: پس وعده اي که به مردم داده شده بهتر از آن محقق خواهد شد.

آشتي و وحدت را بيشتر خواهيم کرد

وي به مسايل داخلي و سياسي اشاره کرد و گفت: در زمينه مسايل داخلي و سياسي همه تلاش ما اين است به آنهايي که زيست شان در شکافها است بفهمانيم که اين شکاف ها رو به پايان خواهد بود و ما آشتي و وحدت را در جامعه بيشتر خواهيم کرد. شکاف هاي سياسي و اجتماعي را کم مي کنيم. مي خواهيم ملت واحد و امت واحده باشيم و دست به دست هم بدهيم.

رييس جمهوري تاکيد کرد: بدون وحدت و هماهنگي در کشور عبور از اين پيچ تاريخي به تعبير رهبر معظم انقلاب امکان پذير نيست. ما براي عبور بايد متحد باشيم و دست به دست هم دهيم.

روحاني يادآور شد: البته جناحها و احزاب فعاليت خود را انجام مي دهند همانطوري که رهبري فرمودند جامعه نبايد دو قطبي شود. همه احزاب، جناح ها و فعالان سياسي در قواعد بازي و در چارچوب قانون اساسي بايد فعاليت کنند تا شاهد نشاط و انسجام و وحدت باشيم. وي اضافه کرد: دولت مصمم است شکاف بين احزاب و مذاهب را بردارد، بعضي ها ممکن است خوشحال نباشند بنا به دلايلي، اما اين کار را ضروري مي دانيم.

رييس جمهوري گفت: تمام اقوام و مذاهب و يا حتي اديان زير يک چتر واحد به نام ايران، زيرپرچم جمهوري اسلامي ايران ، همه زير يک قانون و چتر يک قانون به نام قانون اساسي و همچنين هدايت هاي رهبر معظم انقلاب کار را پيش خواهند برد.

در مسائل اجرايي هم تصميم‌گيري با دولت است و به آن عمل مي‌کند. اين عمل کردن در چارچوب وعده‌هاي انتخاباتي و همچنين چارچوب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران است.

رييس‌جمهور گفت: ما هيچ يک از وعده‌هايي که به مردم داده‌ايم يادمان نرفته و حتما به آن عمل مي‌کنيم. براي هر کاري که بخواهيم انجام دهيم حتي گردش به چپ و راست هم مردم را باخبر مي‌کنيم و اگر آن را قبول کردند انجام مي‌دهيم. ما اعتدال را در پيش گرفته‌ايم و به يمين و شمال نمي‌رويم. اکثريت جامعه ما خواهان اعتدال هستند نه اينکه چون دولت ما دولت اعتدال است اين حرف را بزند در واقعيت جامعه ما اعتدال‌خواه است و از افراط گريزان است.

ايران يک دولت دارد

روحاني تاکيد کرد: کشور ما يک دولت بيشتر ندارد و در مسايل اجرايي تصميم گيري با دولت است و دولت تصميمات خودش را عملي مي کند و از هيچ يک از وعده هايي که به مردم داده در چارچوب قانون عقب نخواهد نشست. اگر بخواهند ما را مجبور کنند که راه ديگري انتخاب کنيم حتما قبل از گردش به راست يا چپ به مردم خبر مي دهيم. رييس جمهوري ادامه داد: اگر مردم به ما اجازه دادند اين کار را ادامه خواهيم داد و آن طريق مستقيم که مسير اعتدال است انشاء الله ادامه دهيم.

هيچ گروهي حق ندارد در زمينه فرهنگي خودسر عمل کند

وي همچنين در زمينه مسايل فرهنگي گفت: معتقديم پرچم فرهنگ جامعه ما بايد بر دوش صاحبان فرهنگ باشد . آنها به خوبي با تجربه و دانشي که دارند اين کار راخواهند کرد و دولت آنها را ياري خواهد کرد.

رييس جمهوري افزود: معيار ما دراين مسير قانون است وهيچ گروه و جمعيتي حق ندارد کار خودسر در زمينه فرهنگي انجام دهد. هر چه قانون هست ما بايد براساس آن عمل کنيم ،اگر هم در جايي قانون شفاف نيست ، ما آماده ايم آن را شفاف و لوايح لازم را در اين زمينه تقديم مجلس کنيم.


 پيام "جدي" اوباما به روسيه در نشست آتي ناتو 

 
مهر: رئيس‌جمهوري آمريکا ظرف چند روز آينده به استوني سفر خواهد کرد و در يکي از نشست‌هاي ناتو شرکت مي‌کند تا پيام "قاطعانه و بسيار جدي" را به همتاي روسي خود بدهد مبني بر اينکه بايد تهاجمش به اوکراين را متوقف کرده و دست از کشورهاي بالتيک بردارد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، مداخله جديد روسيه به شرق اوکراين که در حمايت از جدايي‌طلبان صورت گرفت، باعث بي‌ثباتي اين کشور شده است و باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا مجدداً تضمين داد، متحدين نيروهاي ناتو در حوزه درياي بالتيک، کشورهاي استوني، لتوني و ليتواني در کنار اوکراين خواهند بود و مسکو بايد توجه‌اش را به اين کشورها معطوف کند. اين سفر، پس از سفر جورج بوش در سال 2006 دومين سفر رئيس‌جمهور آمريکا به استوني خواهد بود. اوباما در اين ديدار با رهبران سه کشور ملاقات کرده و سخنراني خواهد کرد.


  افزايش سطح هشدار در انگليس به بالاترين حد  

بي‌بي‌سي: نخست‌وزير انگليس اعلام کرد: در پي اقدامات داعش و در واکنش به اين گروه تروريستي سطح هشدار در کشور را افزايش داده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس درسخناني تلويزيوني گفت: انگليس براي نخستين بار در سه سال گذشته سطح هشدار و تهديد ملي را به بالاترين حد خود رسانده است. اين سطح هشدار پيشتر در حد بالا بوده است.

اين تغيير در پي اقدامات داعش و پيشروي‌هاي اين گروه تروريستي در عراق و سوريه و قتل يک خبرنگار آمريکايي در اوايل ماه جاري ميلادي صورت گرفته است. کامرون همچنين اعلام کرد: عامل قتل اين خبرنگار لهجه بريتانيايي داشت و دست کم 500 تن از اتباع انگليس براي پيوستن به داعش در عراق و سوريه کشور خود را ترک گفته‌اند. داعش هم‌اکنون بزرگترين و خطرناک‌ترين تهديد براي امنيت انگليس است.


 اوکراين از اتحاديه اروپا کمک نظامي خواست 

 
ايرنا: "پترو پوروشنکو" رييس جمهوري اوکراين در ديدار با "هرمان وان رامپوي" رييس شوراي اروپايي خواستار کمک هاي اين اتحاديه به اوکراين با اولويت عرصه هاي فني -نظامي شد.به گزارش دفتر مطبوعاتي رياست جمهوري اوکراين، پوروشنکو روز شنبه در اين ديدار در کي يف، حمايت هاي اتحاديه اروپا از کشورش را عالي ارزيابي و از آن تقدير کرد.

رييس شوراي اروپايي در اين ديدار گفت که در روزهاي اخير اقدامات طرف روسي موجب تشديد مناقشه در منطقه دونباس شده و اين مساله نگراني سران اتحاديه اروپا را برانگيخته است و به همين دليل مجلس اروپا اجلاس فوق العاده برگزار مي کند.وي ابراز اميدواري کرد بحث در باره مساله اوکراين در اجلاس اتحاديه اروپا ثمربخش باشد و سران کشورهاي اروپايي پاسخي عادلانه و مناسب به اقدامات روسيه بدهند.


 يک نکته از هزاران 

 بسياري از افرادي كه اعتياد خود را ترك كرده‌اند و دوران گذار را سپري مي‌كنند با مشكلات فراوان روحي مواجه هستند. به عبارتي بايد خدمات مشاوره‌اي و مددکاري پس از ترک اعتياد ارائه شود در غير اين صورت 80 درصد معتادان ترک کرده، دوباره به سمت اعتياد باز مي‎گردند.

هزينه ترک اعتياد يک معتاد در کمپ‌هاي عمومي ماهيانه کمتر از پنج ميليون ريال مي‌باشد. اين مبلغ شايد براي دور نگه داشتن افراد از مواد مخدر در مدت يك ماه يا يك دوره زماني كافي باشد، اما هيچ مبلغي براي حمايت از فردي كه از كمپ خارج مي‌شود درنظر گرفته نشده است. چون اكثر افرادي كه مجددا به اعتياد روي مي‌آورند به سبب مشكلات رواني است و بايد هزينه‌هايي را جهت حمايت هاي رواني از آنها صورت بگيرد و به حال خود رها نشوند.


 ميز خبر 

واکنش ايران به تحريم هاي جديد امريکا؛

افخم: تحريم جديد آمريکا در تضاد با برنامه عمل مشترک است

در آستانه شروع دور جديدي از مذاکرات هسته اي ميان جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي عضو 1+5، دولت آمريکا  بار ديگر اقدام به وضع تحريم هاي جديدي عليه تعدادي از افراد و موسسات ايراني و غيرايراني نمود .

به گزارش عصرايران، سخنگوي وزارت امور خارجه اين اقدام را در تضاد با برنامه عمل مشترک توصيف کرد و گفت : اين اقدام در تعارض کامل با روند حل و فصل کنوني موضوع هسته اي مي باشد.مرضيه افخم اضافه کرد : جمهوري اسلامي ايران هرگونه تفسير به راي و برداشت يکجانبه و غيرقابل قبول از توافق ژنو از سوي آمريکا را رد کرده، و قويا اعتقاد دارد که تحريمهاي اعلام شده خلاف تعهدات آمريکا بر اساس توافق ژنو مي باشد.

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اينکه اين اقدام در شرايط حاضر همچنين تاثيرات منفي و غيرسازنده اي را بر روند مذاکرات هسته اي خواهد گذارد , تصريح کرد : چنين اقداماتي به ويژه جديت، صداقت و حسن نيت آمريکا و ساير طرفهاي مذاکره کننده با جمهوري اسلامي ايران را زير سوال برده و تعهد آنها را به هرگونه توافق نهايي احتمالي، که قطعا بايد متضمن برداشته شدن تمامي تحريم هاي غيرقانوني و نامشروع عليه جمهوري اسلامي ايران باشد، مورد شک و ترديد قرار مي دهد.

طرح سه مرحله‌اي محمود عباس براي تشکيل "کشور فلسطين"

منابع آگاه فلسطيني اعلام کردند که محمود عباس طرحي سه مرحله‌اي را براي تشکيل کشور مستقل فلسطين تدوين کرده است که اين گام توسط رهبران فلسطيني با توافق جنبش حماس در راس اولويت‌ها قرار دارد.

به گزارش ايسنا، منابع آگاه در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط اعلام کردند که بر اساس اين طرح محمود عباس، رييس‌ تشکيلات خودگردان فلسطين، يک مهلت زماني چهارماهه به آمريکايي‌ها داده مي‌شود تا مرزهاي کشور آتي فلسطين را ترسيم کنند تا بتوانند رژيم صهيونيستي را براي به رسميت شناختن آن راضي کنند؛ در صورتي که دو طرف با اين مساله موافقت کنند مذاکرات فوري که داراي سقف زماني است آغاز مي‌شود و در جريان آن از تل‌آويو خواسته مي‌شود تا نقشه‌اي را که داراي مرزهاي اسرائيل است ارائه دهد اما در صورتي که اين اقدامات شکست بخورد مسئولان تشکيلات خودگردان فلسطين با حمايت کشورهاي عربي به شوراي امنيت مي‌روند تا خواهان اخراج صهيونيست‌ها از اراضي فلسطين در دوره زماني مشخص شوند اما در صورتي که اين اقدام نيز شکست بخورد رهبران فلسطيني گزينه سوم را اجرا خواهند کرد و به تمام سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله دادگاه کيفري ملحق خواهند شد و محاکمه رهبران رژيم صهيونيستي را آغاز خواهند کرد.

شرط عربستان سعودي براي توسعه روابط با ايران

عربستان سعودي براي روابط با ايران شرط و شروط تعيين کرد.

به گزارش عصرايران، نماينده عربستان سعودي در سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه العربيه گفت: عربستان سعودي هميشه از روابط همکاري با ايران استقبال مي کند.عبدالله بن معلمي افزود: ايران به عنوان يک کشور بزرگ اسلامي هميشه مورد اهميت و توجه ماست اما روابط همکاري ميان تهران و رياض بايد در چارچوب معيني باشد.

معلمي درباره اين چارچوب توضيح داد: دولت ايران بايد به عدم دخالت در امور داخلي کشورهاي منطقه پايبند باشد و مواضع و نقش هاي مثبتي را درباره کشورهاي عربي داشته باشد.

رهبر اخوان‌المسلمين به حبس ابد محکوم شد

دادگاه کيفري در مصر با صدور حکمي رهبر و چند تن ديگر از مقامات برجسته اخوان‌المسلمين را درخصوص پرونده مسجد الاستقامه به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش اسکاي نيوز ،‌ دادگاه کيفري در جيزه مصر محمد بديع،‌ رهبر اخوان المسلمين و چند تن ديگر از رهبران برجسته اين گروه را درخصوص اتهام‌هاي مربوط به پرونده مسجد الاستقامه به حبس ابد محکوم کرد.

پيشتر براساس حکم دادگاه کيفري شبرا الخيمه در قاهره، محمد بديع به همراه محمد بلتاجي، صفوت حجازي، از معاونان رهبر اخوان المسلمين و دو تن از وزيران عضو اين گروه در دولت سابق مصر به حبس ابد محکوم شدند به علاوه اينکه اموال منقول حزب آزادي و عدالت وابسته به گروه اخوان المسلمين نيز بلوکه شد و همچنين اين افراد ملزم به پرداخت غرامت مالي شدند.

افشاي محتويات تکان‌دهنده يک کامپيوتر متعلق به داعشي‌ها

فارن پالسي گزارش داد که يک سوري به يک کامپيوتر متعلق به گروه داعش دست يافته که حاوي پرونده‌هاي مهمي بوده است.

به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي فارن پالسي گزارش داد که يک سوري به کامپيوتري متعلق به گروه "دولت اسلامي" (داعش) دست يافته که حامل اطلاعات زيادي از جمله چگونگي استفاده از سلاح ميکروبي و گسترش آن و همچنين 26 صفحه درخصوص استفاده از سلاح کشتار جمعي بوده است.

در پايگاه اين مجله هم‌چنين آمده است: اين اطلاعات شامل تصاويري از اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده، نوشته‌هايي در خصوص چگونگي ساختن بمب، دستوراتي مبني بر سرقت خودروها و اطلاعاتي درباره اتخاذ اقداماتي براي ممانعت از بازداشت شدن بوده است.

اين اطلاعات نشان مي‌دهد که صاحب اين دستگاه به خوبي از چگونگي به کارگيري سلاح ميکروبي آگاه بوده و براي حمله‌اي احتمالي آماده مي‌شده است.

فارن پالسي، همچنين اعلام کرد: اطلاعات نشان مي‌دهد که صاحب اين دستگاه يک تونسي به نام "محمد" بوده که شيمي و فيزيک خوانده است.

انتقاد شديد عضو انصارالله به قطعنامه شوراي امنيت

همزمان با انتقاد شديد يکي از اعضاي جنبش انصارالله از صدور قطع نامه اخير شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه اعترضات دولتي، مشاور رئيس جمهوري يمن اعلام کرد که "هادي" طرح خود را براي حل و فصل بحران موجود اعلام مي کند.

از سوي ديگر به دنبال صدور قطعنامه شوراي امنيت براي پايان دادن به اعتراضات ضد دولتي يمن، "علي البخيتي"عضو دفتر سياسي جنبش انصار الله اعلام کرد که صدور چنين قطعنامه اي از سوي سازمان ملل منجر به تشديد بحران و افزايش تنشها ميان معترضان و دولت کنوني يمن خواهد شد.

شوراي امنيت سازمان ملل متحد در موضعي همسو با کشورهاي غربي از حوثي هاي يمن خواست که به اعتراضات خود عليه دولت اين کشور پايان دهند. اين شورا همچنين به کشورهاي خارجي نسبت به دخالت در امور داخلي يمن هشدار داد.


 ميز خبر 

تحريم‌هاي بيشتر اتحاديه اروپا در انتظار روسيه

تعدادي از وزراي خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، روسيه را به دليل تهاجم به شرق اوکراين محکوم کرده و اعلام کردند مسکو بايد با اعمال تحريم‌هاي اقتصادي بيشتر تنبيه شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، نشست ديپلمات‌هاي ارشد بلوک 28 عضوي اروپا در ميلان يک روز پس از بيانيه ناتو اعلام کرد، مسکو دست‌کم 1000 سرباز روسي و تعداد بيشتري سلاح سنگين به اوکراين وارد کرده است. وزراي خارجه اتحاديه اروپا تصميم گرفتند تا تصميم‌گيري درباره تحريم‌هاي جديد عليه روسيه را به نشست امروز سران اتحاديه اروپا در بروکسل موکول کنند. ژان آسلبورن، وزير خارجه لوکزامبورگ درباره اين تحريم‌ها گفت: تمام گزينه‌ها بجز گزينه نظامي براي تنبيه روسيه که بر روش غلط خود پافشاري مي‌کند، در نظر گرفته مي‌شود.

تاکيد بر روابط با تهران در شوراي همکاري خليج فارس

نشست وزيران امور خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس با تاکيد بر اهميت روابط با تهران در جده آغاز به کار کرد.

به گزارش ايرنا، در صد و سي‌و دومين نشست وزيران امور خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس که در قصر موتمرات جده برگزار شد، شيخ خالد حمد الجابر الصباح، وزير امور خارجه کويت در سخناني در مراسم افتتاحيه اين نشست بر اهميت روابط با ايران تاکيد کرد.

محاصره نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل توسط تروريست‌هاي تکفيري

منابع خبري از درگيري‌ ميان سربازان فيليپيني حافظ صلح با گروه‌هاي مسلح در جولان خبر دادند.

به گزارش ايسنا، البرت دل روزاريو، وزير دفاع فيليپين اعلام کرد سربازان حافظ صلحي که از سوي افراد مسلح در جولان اشغالي محاصره شده‌اند مورد حملات تروريست‌هاي جبهه النصره قرار گرفته‌اند.

پيشتر نيز سخنگوي سازمان ملل گفته بود: 44 تن از صلح‌بانان اين سازمان که توسط مخالفان سوري در بلندي‌هاي جولان اسير شده‌اند، در سلامت هستند.نيروهاي مسلح و مخالف سوري از جمله گروه‌هاي مرتبط با القاعده و جبهه النصره روز چهارشنبه گذشته به گذرگاهي در بلندي‌هاي جولان حمله کرده و 44 تن از صلح‌بانان سازمان ملل را که اهل فيجي بودند، به اسارت بردند. در آن روز يک گروه 72 نفري از سربازان فيليپيني وابسته به سازمان ملل به محاصره درآمدند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمد بن سعود، رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني، 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سند درمورد موضوع2.2 از پيش نويس دستورکار

(گزارش مالي دبيرکل ومطالعه وضعيت مالي اتحاديه در سال 2008)

قسمت سي‌وهشت:

فصل اول

درآمدهاي اتحاديه از 1/1/2008 تا 31/12/2008

I- درآمدهاي اتحاديه براي سال 2008

- مجموع درآمدهاي اتحاديه تا تاريخ 31/12/2008 به مبلغ 15.887/747 دلار آمريکا بالغ گرديد که به اجزاء زير تقسيم مي گردد:

1- حق عضويت هاي دريافت شده در دوره اول ژانويه 2008 تا 31 دسامبر 2008

*- مجموع دريافتي ها در دوره اول ژانويه 2008 تا 31 دسامبر 2008 به 9.920/119 دلار آمريکايي بالغ مي گردد که نمايش حق عضويت 80 دانشگاه درسال مالي 2008 00.005/31 دلار آمريکاحق عضويت 9 دانشگاه در سال مالي 2007 ، و 133.65/19 دلار آمريکا به عنوان حق عضويت 13 دانشگاه که هنوز منابع آن شناخته نشده است. بنابراين مجموع حق عضويت ها پرداخت شده درسال مالي 2008 به مجموع 55. 554/152 دلار آمريکا مي رسد.

2- عايدات بانکي

* مجموع مبلغ به دست آمده از عايدات بانکي دبيرخانه اتحاديه درسال 2008 برابر 217.86/18 دلار آمريکا بود.

فهرست دانشگاه هايي که حق عضويت خودرابراي سال2008پرداخت کرده اند


 توقيف 80 ميليارد دلار پول ايران در بانک هاي جهان؛
  کنگره آمريکا: کاهش 65 ميليارد دلاري درآمد نفتي ايران به دليل تحريم  

کنگره آمريکا در گزارشي اعلام کرد درآمد دولت ايران از محل صادرات نفت در سال گذشته ميلادي (2013) به دليل تحريم هاي شديد حدود 65 ميليارد دلار کاهش يافت.

به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه العربي الجديد چاپ لندن، در اين گزارش آمده است: درآمدهاي نفتي ايران از 100 ميليارد دلار در سال 2011 به رقم 35 ميليارد دلار در سال 2013 کاهش يافت.

اين ارقام نشان دهنده کاهش 65 ميليارد دلاري درآمد نفتي ايران به دليل تحريم هاست.

برپايه گزارش کنگره، تحريم ها عليه ايران توانست 4 نتيجه مهم را در برداشته باشد تا فشارها عليه تهران اعمال شود.

اين چهار نتيجه شامل اين موارد هستند: اول: کاهش درآمدهاي نفتي ايران به بيش از 50 درصد يعني از 100 ميليارد دلار در سال 2011 به 35 ميليارد دلار در سال 2013. در اين مدت توليد نفت ايران نيز به شدت کاهش يافت و از رقم 2.5 ميليون بشکه در روز به يک ميليون بشکه در روز کاهش يافت.

دوم: کاهش ارزش ريال ايران به 37 هزار ريال مقابل يک دلار. با اين حال با آمدن حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور ايران وضعيت ارزش واحد پول ملي ايران بهبود يافت. ارزش پول ملي ايران از 37 هزار به 29 هزار ريال در برابر يک دلار افزايش يافت.

کاهش ارزش ريال ايران به دليل کاهش درآمدهاي ارزي دولت تهران به سبب کاهش توليد و صادرات نفت است.

سوم: کاهش ميانگين رشد اقتصادي ايران به ميزان 5 درصد در سال 2013.

چهارم: تحريم ها باعث شد دولت ايران از دست يابي به پول فروش نفت اش محروم شود. به دليل تحريم ها ايران نتوانسته است از درآمدهاي نفتي اش در قالب دلار براي خريد کالا استفاده کند البته استثنائاتي نيز شامل خريد دارو يا کالاهاي انسان دوستانه وجود دارد.

در اين گزارش ميزان پول مسدود شده ايران در بانک هاي خارجي 80 ميليارد دلار اعلام شده است.

همچنين از زمان تشديد تحريم ها عليه ايران در اواخر 2012 ميلادي، هر ماه 1.5 ميليارد دلار از پول نفت ايران در حساب هاي بانکي خارجي سپرده گذاري مي شود که تهران قابليت دسترسي به اين پول را ندارد.


 جان کري:
 براي مبارزه با داعش ائتلافي جهاني لازم است 

وزير امور خارجه آمريکا که قرار است طي روزهاي آتي رهبري ائتلافي براي مبارزه با داعش را به‌دست بگيرد، گفت: در يک منطقه چند قطبي و جهاني پيچيده، داعش يک تهديد واحد براي طيف گسترده‌اي از کشورها از جمله آمريکاست.

به گزارش دويچه وله، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا در مقاله‌اي براي نيويورک تايمز نوشت: آنچه براي مقابله با ديدگاه پوچ‌گرايي و دستور کار نسل‌کشي داعش لازم است، اين است که يک ائتلاف جهاني با استفاده از ابزار سياسي، انساني، اقتصادي، اجراي قانون و اطلاعات از نيروي نظامي براي مقابله با آنها حمايت کند.

وزير خارجه آمريکا نوشته است: علاوه بر سر بريدن، مصلوب کردن و ديگر اقدامات شر مطلق داعش که هزاران نفر از مردم بي‌گناه عراق، سوريه و لبنان را تحت تاثير قرار داده است، اين گروه تهديدي فراتر از اين منطقه است.


 سرمقاله 

 «پاسخگويي و تخصص» حلقه مفقوده مديريت در كشور

"تخصص و مهارت" يكي از ملاك‌هاي توسعه و پيشرفت مي‌باشد. به طوري كه ارتقاي سطح كيفي و توسعه توان كمي در عرصه‌هاي مختلف علمي، پزشكي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، و تمامي اموراتي كه در جهت خدمت به ملت و بهبود وضعيت كشور دنبال مي شود، منوط به حضور متخصصان و مهارت‌هايي است كه آنها به صورت آكادميك و تجربي به دست آورده‌اند. افسوس كه در كشورما اين موضوع فرا استراتژيك مورد توجه قرار نمي‌گيرد و در بسياري از موارد افراد درجايگاهي قرار مي‌گيرند كه تخصص كافي براي احراز آن را ندارند و يا صرفاً به سبب داشتن رابطه بر مسندي از امورات كشور نشسته‌اند. صد حيف كه سرمايه‌هاي مردم صرف خدمت بي ثمر اين افراد مي‌گردد و يا بيت المال كشور توسط آنها حيف و تباه مي‌شود. يكي از عرصه‌هايي كه پول‌ها و سرمايه‌هاي ملت به طور علني و به صورت كلان مورد اجحاف و تضييع قرار گرفته، ورزش كشور مي‌باشد. جايي كه هدف متعالي آن بايد ايجاد سلامت،نشاط و سرگرمي براي جامعه، انگيزه‌ آفريني براي جوانان، شكوفا سازي استعداد‌ها، كسب افتخارات ملي، پرورش و گسترش اخلاق انساني، باشد. اما آنچه دربرخي رشته‌هاي ورزشي، علي الخصوص فوتبال درحال رخ دادن است، فساد بزرگي را موجب شده كه به نظر نمي‌رسد بتوان به راحتي با آن مقابله كرد!.

نگاه ما دراين نوشته پرداختن به مشكلات ورزش كشور يا فوتبال نيست، بلكه توجه ما به نيازهاي كشور و بيت المالي است كه بي حساب و كتاب به جيب برخي افراد و گروه‌ها ريخته مي‌شود. امروز رقم‌هاي ميلياردي كه ازجيب ملت خرج ‌مي‌شود، برچه اساس و در جهت رفع كدام نياز بوده و كدام الگوي توسعه و پيشرفت را براي كشور دنبال مي‌كند؟!. به معناي واقعي كلمه بيت المال هدر مي‌رود و رقم‌هاي ميلياردي در ازاي هيچ دستاوردي به جيب يك سري افراد خاص و دست‌هاي پشت پرده‌اي مي‌رود كه براي خود مافيايي از قدرت و ثروت ايجاد كرده‌اند.

آيا تبحر و تخصص اين مربيان وبازيكنان به اندازه اين رقم هاي ميلياردي حيرت‌آور هست؟! مسلماً اين چنين نيست چرا كه نتيجه عملكرد آنها در عرصه داخلي موجب بازي‌هاي بي كيفيت و كسل كننده شده و در ميادين خارجي هم كه حرفي براي گفتن ندارند!.اگر قرار است فلان مدير و مربي در فلان باشگاه امپراطوري به راه بيندازند چرا بايد ازجيب مردم هزينه كرد. چندين برابر اين رقم‌هاي نجومي در اروپا به مربيان و بازيكنان داده‌ مي‌شود، اما از جيب مردم عام هزينه نمي‌كنند، بلكه باشگاه خود منبع درآمدي دارد و حمايت‌هاي مردمي نيز محدود به كمك‌هاي هواداران است، نه بيت المال كشور!. مردم دوست دارند اين رقم‌هاي نجومي كه حتي تصورش هم براي آنها سخت است، درجهت سازندگي و توسعه كشورشان خرج شود. اگر روزي شنيده شود كه به دانشمندان و محققان علمي كشور چنين مبالغي پرداخت مي شود، هيچيك از مردم ناراحت نمي‌شوند، اگر اين مبالغ در ساختن و تجهيز بيمارستان و درمان بيماران خاص خرج شود كسي دلگير نمي‌شود، اگر مبلغ يكي از اين قردادهاي ميلياردي صرف ايجاد شغل براي چندين جوان مي‌شد هيچ نا رضايتي به وجود نمي‌آمد، اگر اين ميلياردها پول درجهت حفظ محيط زيست و خريد چند دستگاه بالگرد آب پاش براي خاموش كردن آتش پارك ملي گلستان خرج مي‌شد كسي نمي‌گفت چرا؟، اگر با اين پول‌ها ناوگان هوايي را تجهيز كنند تا مردم قرباني نشوند، حتي اگر اين پول‌ها در زير ساخت‌هاي ورزش كشور صرف شود كسي انقولت نمي‌آورد، اما واقعا دادن روزي چند ميليون تومان به يك مربي چه دردي از مشكلات ورزش و جامعه مارا حل مي‌كند؟! گفته مي‌شود كه فوتبال امروز به يك صنعت تبديل شده و اهميت آن موجب اين هزينه‌ها گرديده است. آيا راه اندازي هرصنعتي آن هم با پول مردم، نبايد سودآوري و پيشرفتي براي كشور و ملت به همراه داشته باشد؟ اين چه صنعتي است كه فقط مديران و مربيان و اهالي فوتبال از آن نفع مي‌برند؟! درآخر بازهم تاكيد داريم كه مراد ما آفت‌هاي ورزش كشور نيست، كه آن خود مثنوي هزارمن است كه مجال بحث آن وجود ندارد. بلكه مراد دفاع از حقوق و سرمايه‌هاي ملتي است كه امروز سخت ترين فشارهاي اقتصادي را به دوش مي‌كشند. مراد ما اين است كه دولت و نهادهاي نظارتي و قضايي از حقوق ملت دفاع كنند و بالاخره كسي پاسخگوي اين همه بريز و بپاش در فوتبال باشد. نه ما و نه هيچيك از مردم كشور از فوتبال و چهره‌هاي فوتبالي كشور كدورت به دل ندارند و از ديدن بازي خوب تيم‌ ملي و باشگاه‌ها لذت مي‌بريم. اما خواسته همه مردم اين است كه اين قراردادها شفاف سازي شوند و نظارتي برآنها صورت گيرد كه در ازاي چه اقدامي و براساس چه الگوي مالي چنين رقم‌هايي در فوتبال ردوبدل مي شود. مردم تحمل نمي‌كنند كه خودشان درد معيشت داشته باشند از سوي ديگر سرمايه هايشان بي حساب و كتاب هدر رود.

حميدرضا عسگري


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته