جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4793

معاون اول رييس جمهور در آيين افتتاح بزرگترين و مدرن ترين شهر بازي خاورميانه در اصفهان:
شهر روياهاي اصفهان به عنوان يک الگو به سراسر کشور تسري يابد
شهردار اصفهان: نسخه جامعي براي زاينده رود پيچيده شود

 معاون اول رييس جمهور در آيين افتتاح بزرگترين و مدرن ترين شهر بازي خاورميانه در اصفهان:
 شهر روياهاي اصفهان به عنوان يک الگو به سراسر کشور تسري يابد 
 شهردار اصفهان: نسخه جامعي براي زاينده رود پيچيده شود

همزمان با هفته دولت و در آيين ويژه اي که توسط روابط عمومي شهرداري اصفهان برگزار شده بود بهره برداري رسمي از بزرگترين و مدرنترين شهر بازي خاورميانه با عنوان شهر روياها در اصفهان با حضور دکتر اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور، دکتر ستاري معاون علمي فن آوري رييس جمهور، دکتر رسول زرگر پور استاندار اصفهان ، دکتر سقاييان نژاد شهردار اصفهان، اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان و جمعي از مديران و شهروندان اين شهر آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان،دکتر اسحاق جهانگيري در اين مراسم در سخناني با اشاره به اهتمام جدي دولت بر طرح تحول در نظام سلامت و ايجاد برنامه هاي با نشاط اجتماعي در جامعه گفت: در سال جاري تحول در نظام سلامت به عنوان اولويت كاري دولت قرار گرفت تا همه مردم از سلامتي روحي، جسمي و رواني برخوردار شوند و مردمي شاد داشته باشيم.

معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه شهرروياها ظرفيتي براي ايجاد شادي و نشاط شهروندان اصفهاني فراهم كرده است، گفت: لازم است طرح شهر روياها به تمام كشور تسري يابد.

وي با تاكيد بر استفاده از تمام امكانات و ظرفيت ها براي ايجاد شادي و نشاط در جامعه بيان كرد: در صورتيكه مردمي شاد و بانشاط داشته باشيم بسياري از آسيب هاي اجتماعي موجود در جامعه از بين خواهد رفت.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به راه اندازي مجموعه شهر روياها در اصفهان گفت: لازم است از اين گونه فرصت ها براي ايجاد شادي و نشاط در قالب طرح هايي در كشور اجرا شود لذا بايد شهر روياها به عنوان يك الگو به سراسر كشور تسري يابد.

جهانگيري ادامه داد: مسئولين اصفهان در زمينه ايجاد نشاط و شادابي و سرگرمي براي شهروندان رو سفيد هستند چراكه باتوجه به آنچه كه در توان داشته اند در اين زمينه وارد شده و اقدامات بسيار خوبي انجام داده اند.

وي افزود: بسيار خوشحالم كه در هفته دولت به اصفهان آمده ام و برنامه هاي مختلفي از سوي استانداري، شهرداري و شوراي شهر اصفهان تدارك ديده شده است.

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه اصفهان و اصفهاني ها در تمام كارهاي خوب پيش قدم بوده اند، اذعان داشت: در زمان جنگ تحميلي استانداري و شهرداري اصفهان به فكر زيبايي شهر بودند و بعد از آن دوران نيز در اين زمينه گام هاي بلندتري برداشته شده است و از اين نظر اصفهان در تمام عرصه ها پيش قدم بوده است.

جهانگيري عنوان كرد: با توجه به سابقه طولاني اين شهر و وجود آثار تاريخي در سطح ملي و بين المللي اصفهان مي درخشد اين در حالي است كه همانند هر مجموعه اي داراي مشكلاتي است كه داراي پيچيدگي بوده و اين مشكلات نيازمند تدبير و جامعه نگري است اما با شناختي كه من از اصفهاني ها دارم مطمئنم بر اين مشكلات فائق خواهند آمد.

براي هيچ كس ديدن زاينده رود با اين وضع قابل تحمل نيست

وي با اشاره به مشكلات آب اصفهان و خشكي زاينده رود بيان داشت: براي هيچ كس ديدن زاينده رود با اين وضع قابل تحمل نيست زيرا جاري بودن آب در رودخانه آرامش و نشاط به مردم مي دهد و زيبايي و توسعه اصفهان مرهون زاينده رود است و اين واقعيت دارد.

معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر پيگيري هاي رييس جمهور كشور در رابطه با آب تصريح كرد: حل مشكل آب در كشور از اولويت هاي اول برنامه كاري دولت است چرا كه اين بحران در كل كشور وجود دارد و خشكسالي و كمبود آب ايراني ها را اذيت مي كند و تمام كلانشهرها از جمله اصفهان، تهران، شيراز، مشهد و... با اين مشكل روبرو هستند و لازم است برنامه دقيقي در اين رابطه اتخاذ شود.

جهانگيري اطمينان داد: احيا و ساماندهي زاينده رود جزو اولويت هاي دولت است به طوريكه در شوراي عالي آب تصميمات خوبي در اين رابطه گرفته شده كه به زودي عملياتي مي شود. وي از انتقال آب از كوهرنگ به رودخانه زاينده رود خبر داد و گفت: عمليات اجرايي اين طرح به زودي شروع مي شود و شاهد جاري شدن آب در زاينده رود خواهيم بود و به زاينده رود هميشه مي نازيم و اين اتفاق خواهد افتاد و اين روزهاي سخت مي گذرد.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه كلانشهرها با مشكلاتي همچون مباحث محيط زيست، ترافيك و مسائل اجتماعي روبرو هستند، اظهار داشت: مشكلات مطرح شده در رابطه با اصفهان را بررسي خواهم كرد و باتوجه به توان دولت در اين زمينه گام خواهيم برداشت.

شهردار اصفهان: تفريح و شادي جزو شاخص هاي يك زندگي سالم است

دكتر سيد مرتضي سقائيان نژاد شهردار اصفهان در اين مراسم گفت: تفريح و شادي جزو شاخص هاي يك زندگي سالم است و اگر بخواهيم زندگي سالمي داشته باشيم بايد اوقاتي را براي تفريح خود و فرزندانمان فراهم كنيم.

وي با اشاره به فرمايشات نبي اكرم(ص) و امام صادق(ع) در مورد تفريح و شادي افزود: نبي اكرم(ص) و امام صادق(ع) مي فرمايند: يك چهارم عمر خود را براي شادي اختصاص دهيد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه مردم حق دارند از مواهب اوليه برخوردار باشند كه بتوانند علاوه بر تربيت سالم فرزندان خود، اوقات فراغت آنان را پرنمايند، تصريح كرد: با توجه به اينكه كشور ما هرم سني جواني دارد، ضرورت برنامه ريزي هاي زيربنايي براي تفريح و شادابي چند برابر مي شود.

دكتر سقائيان نژاد با اشاره به اينكه ظرفيت هاي اصفهان در اين زمينه بسيار وسيع است، خاطرنشان كرد: لازم نيست تمام نقاط و ظرفيت هاي اصفهان را شرح دهم، آقاي جهانگيري زماني كه استاندار اصفهان بودند، ظرفيت هاي اين شهر را به خوبي شناختند.

وي با بيان اينكه در مقطع فعلي پارك جنگلي ناژوان با هزار و 200 هكتار فضاي سبز يكي از مكان ها و تفرجگاه هاي مردم اصفهان است، اظهار داشت: باغ خزندگان، تله سيژ ناژوان، پارك آبي كودكان، پارك كوهستاني صفه، فاز اول تله كابين صفه كه البته اجراي آزمايشي فاز دوم آن نيز شروع شده است، شهربازي هاي ملك شهر، روياها، آبشار و شهربازي سيمرغ، باغ گلها، باغ هاي فرهنگي فدك و غدير، جزيره بازي، مجموعه شهر عجايب، شهربازي بزرگ جهان نما، باغ هاي بانوان از جمله مجموعه هايي مي باشد كه براي تفريح و شادابي مردم اين ديار فراهم شده است.

شهرروياها 96 دستگاه بازي متنوع را در خود جاي داده است

شهردار اصفهان با اشاره به شهربازي روياها ادامه داد: شهرروياها طرحي ويژه است كه در سايتي به وسعت 17 هكتار، 96 دستگاه بازي متنوع را در خود جاي داده است.

دكترسقائيان نژاد با بيان اينكه نمونه شهرروياهاي اصفهان فقط در كشورهاي آلمان، چين و آمريكا از طريق شركت چيني نهاده شده است، گفت: تنوع بازي هاي كامپيوتري، امكانات براي كودكان و نوجوانان بسيار وسيع است به طوري كه مي توان گفت اين شهربازي براي ما شهري بي نظير در كشور است.

وي با اشاره به اينكه در فاز هاي بعدي ظرفيت هاي شهرروياها افزايش مي يابد، افزود: در فاز اول نزديك به 200 ميليارد تومان براي شهرروياها هزينه شده است كه از اين رقم 18.5 ميليون يورو بخش ارزي ، 11.5 ميليون يورو آورده شركت چيني و 8 ميليون يورو آورده شهرداري اصفهان است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: شركت چيني شريك شهرداري محسوب مي شود كه 28 درصد سود اين مجموعه براي مدت 10 سال به اين شريك خارجي اختصاص دارد و بعد از ده سال كل شهرروياها را به شهرداري تحويل مي دهد .

پنج واگن فاز اول قطار شهري آزمايش شد

دكترسقائيان نژاد در ادامه سخنان خود به پروژه قطار شهري اصفهان اشاره و خاطرنشان كرد: امروز اولين رام شامل 5 واگن فاز اول قطار شهري اصفهان مورد آزمايش قرار گرفت كه بايد تست هاي اوليه را بگذراند تا كامل شود.

وي اظهار داشت: خط اول مترو با 20.2 كيلومتر، خط دوم با 23 كيلومتر و خط سوم با 12 كيلومتر پيش بيني شده است كه بايد شعاع اين سه خط به يكديگر متصل شود.

شهردار اصفهان با بيان اينكه قصد داريم 156 كيلومتر ريل گذاري در اصفهان انجام دهيم، ادامه داد: در اين بخش شركت مادر تخصصي تهران تاكنون زحمات زيادي كشيدند، اما اگر مي بينيد كه قطار شهري مشهد عمليات اجرايي آن ديرتر از اصفهان آغاز اما زودتر به بهره برداري رسيد به اين دليل است كه رياست جمهوري اختيارات خود را براي خريد واگن به استاندار مشهد واگذار كرد اما در اصفهان وحدت در مديريت مترو وجود ندارد.

دكترسقائيان نژاد اضافه كرد: بايد در كلانشهرها كه خودشان قدرت اجرايي دارند و اصل 44 قانون اساسي نيز اين اجازه را مي دهد اختيارات به آنان واگذار شود.

وي بيان كرد: تنوع بخشي، رقابت پذيري، سرعت و صرفه جويي ايجاب مي كند كه تفويض اختيار انجام شود و تمركز زدايي در اين قسمت صورت گيرد.

مركز همايش هاي اصفهان ميزبان اجلاس هاي آسيايي مي شود

شهردار اصفهان در خصوص مركز همايش هاي بين المللي اصفهان گفت: پيشنهاد مي كنم از مركز همايش هاي بين المللي اصفهان نيز بازديد داشته باشيد. اين مركز همزمان مي تواند به 10 هزار نفر سرويس VIP ارائه نمايد، همچنين 160 هيات را مي تواند سرويس دهي كند.

دكترسقائيان نژاد با بيان اينكه در صورتي كه به اجراي اين طرح كمك كنيم مي توان براي سال 94 اين سالن را در اختيار استان و كشور قرار دهيم، افزود: سالن هاي همايش هاي تهران قابل مقايسه با مركز همايش هاي بين المللي اصفهان نيست چرا كه با توجه به ظرفيت هاي اين مركز قرار است مركز همايش هاي آسيايي شود.

وي تصريح كرد: در نظر داريم برنامه هاي منطقه اي را در شهر تاريخي اصفهان انجام دهيم بنابراين مي توان با اجراي آن اين مركز را براي نظام به يادگار بگذاريم.

كمك كنيد دغدغه زاينده رود حل شود

شهردار اصفهان در ادامه سخنان خود به وضعيت زاينده رود اشاره و خاطرنشان كرد: دو هفته گذشته مراسم افتتاحيه در يكي از مناطق شهرداري اصفهان داشتيم، انتظار داشتيم مردم از اجراي اين طرح ها شاد باشند اما در ميان مراسم افتتاحيه، مردم فرياد زدند مسئله آب چه مي شود.

دكترسقائيان نژاد اظهار داشت: امروز توصيفي كه آقاي جهانگيري در شوراي اداري در مورد مسئله آب مبني بر اينكه "تمدن اصفهان،تمدن ايران زمين است و رودخانه زاينده هويت اصفهان است" انجام دادند، بسيار زيبا بود و نشان داد كه دغدغه آقاي جهانگيري بيشتر از مسئولان اصفهان است.

وي با بيان اينكه "آقاي جهانگيري! مردم به شما اعتماد دارند و خدمات شما را در دوران تصدي گري استانداري مشاهده كردند"، ادامه داد: برخي مباحث در وزارت نيرو باعث شده مردم اعتمادشان را از دست بدهند اين در حالي است كه سرمايه اجتماعي ما اعتماد مردم است.

شهردار اصفهان اضافه كرد: مقام معظم رهبري در حضور وزير نيروي وقت در سال 80 ، ورود 2.2 ميليارد مترمكعب آب به زاينده رود را با اجراي پروژه هاي بهشت آباد، كوهرنگ سوم، خدنگستان، چشمه لنگان پيش بيني كردند، اما متاسفانه بهشت آباد با همه زحمات به سمت و سويي ديگر رفته است.

دكترسقائيان نژاد بيان كرد: حرفايي كه در بخش صنعت و كشاورزي زده مي شود درست است، اما مردم چطور بايد قبول كنند رودخانه اي كه 4 هزار سال جاري بوده از دهه 80 به بعد دچار مشكلات شده است، مگر از آن سال به بعد چقدر جمعيت اضافه شده و يا چقدر با خشكسالي مواجه بوده ايم؟!

وي يادآور شد: در اينكه بايد صرفه جويي كرد، نوع محصولات تغيير يابد و صنايعي كم آب بر داشته باشيم شكي نيست، اما از سوي مردم كه چشم آنها به آب زاينده رود است و مباحث فني را نمي دانند، رودخانه زاينده رود اهميت زيادي دارد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه شادابي زاينده رود براي آنها تمدن و حيات اصفهان را دارد، گفت: لازم است نسخه جامعي براي زاينده رود پيچيده شود، تا همه مباحث رودخانه را با هم ببينيم و من درخواست مي كنم كمك كنيد دغدغه زاينده رود حل شود.

دكترسقائيان نژاد با اشاره به اينكه اصفهان با همه ظرفيت هاي خود در خدمت نظام است، افزود: اصفهان ظرفيت هاي وسيعي دارد، بنابراين بايد با برآورد مطالبات برحق مردم مباحث را گسترش دهيم.

وي تصريح كرد: 35 متر از آبهاي زيرسطحي پايين رفته، زمين در حال نشست كردن است و اين مسئله به پل هاي تاريخي مارنان، شهرستان، خواجو، سي و سه پل كه نمادهاي تمدن اصفهان هستند، كشيده شده است. شهردار اصفهان با بيان اينكه تنها شهري كه 13 اثر تاريخي ثبت جهاني از طريق يونسكو دارد، اصفهان است، خاطرنشان كرد: كمك كنيد اصفهان كمافي السابق در خدمت نظام باشد و مردم آن شاداب باشند كه اين شادابي زمينه ساز حركت هاي انقلاب و پشتوانه ي نظام است.

دكترسقائيان نژاد در ادامه سخنان خود به اعتبارات حمل و نقل اشاره كرد و اظهار داشت: بر اساس قانون اعتبارات حمل و نقل ريلي بايد عملياتي شود كه اين مهم بعد از گذشت 6 ماه از سال هنوز تحقق نيافته است.

وي در پايان تاكيد كرد: همه بايد كمك كنيم تا چالش هاي امروز اصفهان حل شود.

پرده برداري از يادمان شهر روياها

در ادامه اين مراسم، پرده برداري از يادمان شهر روياها با حضور شهردار اصفهان، معاون سياسي امنيتي استاندار اصفهان، رييس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و تعدادي از اعضاي شوراي شهر اصفهان انجام شد.

در پايان مراسم افتتاحيه شهربازي روياها، از دست اندركاران اجراي اين پروژه با اهداي لوح هايي ويژه قدرداني شد. شهر بازي رويا ها در کمربندي شرق اصفهان در زميني به مساحت 17 هکتار ايجاد شده ودر فاز هاي بعدي ساخت مجمعه هاي اقامتي و هتل و مجموعه تجاري و خدماتي ديده شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته