جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4793


يک دهان و اين همه دندان پوسيده؟!


علائم فقرآهن را بشناسيد


براي مقابله با ام اس نمکدان را از سفره حذف کنيد!


تبعات فارسي نويسي نسخه ها


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 يک دهان و اين همه دندان پوسيده؟! 

هزينه‌هاي دندانپزشکي در همه کشورها، از جمله ايران، بالاست و همه مردم نمي‌توانند اين خدمات را دريافت کنند و بسياري آن‌قدر صبر مي‌کنند که دندانشان کاملا از بين برود و مجبور شوند در نهايت آن را بکشند.

جام‌جم‌سرا: اغلب مردم بعد از کشيدن دندان دچار مشکل مي‌شوند و دوباره به دندانپزشک مراجعه مي‌کنند و دندانپزشکان، ايمپلنت را پيشنهاد مي‌کنند. هزينه مالي ايمپلنت بسيار بيشتر از آموزش را پيشگيري يا ترميم پوسيدگي است. ما خواسته يا ناخواسته مسير را برعکس طي مي‌کنيم؛ يعني آموزش را که نقش اول در پيشگيري از بيماري‌ها را دارد، فراموش کرده‌ايم. چند سال قبل يکي از توليدکنندگان ايمپلنت در سوئد به ايران آمد.

او گفت کشور ما با پيشگيري از پوسيدگي ديگر نيازي به ايمپلنت ندارد و بايد به کشوري مثل شما مراجعه کنيم تا بازار فروش پيدا کنيم. اين جمله براي ما تکان‌‌دهنده است که هزينه زيادي را دولت ما فقط به دليل نبود آموزش درست به کشور ديگري پرداخت کند. ما بازار ايمپلنت در خارج را تامين مي‌کنيم.

همه توانايي گذاشتن ايمپلنت را ندارند

وقتي دندان‌هاي ازدست‌رفته با ايمپلنت جايگزين نشود، مشکلات جديدي براي بيماران ايجاد مي‌شود. زيرا دندان ارتباط مستقيم با سلامت عمومي بدن دارد. فرض کنيد بيماري دندان‌هاي آسياي يک طرف يا دو طرف را از دست داده است و مجبور به جويدن با دندان‌هاي آسياي کوچک يا دندان‌هاي جلويي است.

اين افراد به بيماري‌هاي گوارشي، سردردهاي ناشناخته (که به غلط ممکن است ميگرني، عصبي و... تشخيص داده شود) مبتلا مي‌شوند که اصلا هم بهبود نمي‌يابد. اگر آموزش‌هاي پيشگيري داده مي‌شد بيمار ديگر به اين مرحله نمي‌رسيد و اين همه هزينه اضافي پرداخت نمي‌کرد. آرتروز، دردهاي گردن و... نيز از ديگر نشانه‌هاي نبود دندان است.

پس چگونه از پوسيدگي جلوگيري کنيم؟

اولين قدم اين است که عادت‌هاي غذايي خودمان را تنظيم کنيم. در همه مواد غذايي قند وجود دارد؛ حتي خردل که يکي از تلخ‌ترين مواد غذايي است، قند دارد. در دهان همه ما هم باکتري‌هايي وجود دارد که اگر مواد قندي در مجاورت آن قرار گيرد از ماده قندي اسيد توليد مي‌کند و ميناي دندان نيز به آن حساس است و براحتي در اين ماده حل مي‌شود و از بين مي‌رود. اين روند باعث پوسيدگي دندان مي‌شود.

بهترين عادت غذايي براي جلوگيري از پوسيدگي دندان کدام است؟

وقتي صبحانه مي‌خوريد به مواد غذايي مورد استفاده‌تان دقت کنيد. درون پنير يا شير لاکتوز وجود دارد. نان از نشاسته ساخته مي‌شود. قرار گرفتن اين مواد در دهان فقط 5 دقيقه فرصت لازم دارد که اسيد توليد کند. درجه اسيدي اگر از 5.5 پايين‌تر بيايد و به 3 يا 2 برسد مي‌گوييم دهان پ‌هاش (PH) بحراني پيدا کرده‌ است.

اين دقيقا همان زماني است که مينا يا محافظ دندان کم‌کم حل مي‌شود. متاسفانه تصور غلط خيلي‌ها اين است که فقط شيريني و شکلات باعث خرابي دندان‌ها مي‌شود، ولي چنين نيست. تکرر در خوردن است که باعث اسيدي شدن مداوم دهان مي‌شود. يعني اگر نيم ساعت بعد از خوردن صبحانه و موقع جمع کردن سفره دوباره يک تکه نان را داخل دهان‌تان قرار دهيد، مجددا درجه اسيدي دهان را بالا برده‌ايد. هر چقدر بيشتر اين کار را انجام دهيد بيشتر محيط دهان را اسيدي مي‌کنيد. بزاق نيم ساعت فرصت دارد تا اسيد توليدشده را خنثي کند. بنابراين بايد به دهان استراحت داد تا بزاق وارد عمل شود و اسيد را خنثي کند. پس بهترين بهداشت يعني مسواک زدن مداوم، کشيدن نخ دندان و... با اين شيوه زندگي تاثير چنداني ندارد.

چند بار در روز غذا بخوريم؟

اگر سه بار در روز و بموقع غذا بخوريد سه تا نيم ساعت محيط دهان را اسيدي کرده‌ايد. در بقيه ساعات روز بزاق اسيد توليدشده را خنثي مي‌کند و درجه PH دهان ديگر اسيدي نيست يا خنثي است يا قليايي. اگر اين اتفاق بيفتد تمام املاح معدني که به‌طور طبيعي در بزاق وجود دارد روي ضايعات ريز ميکروسکوپي که بعد از خوردن غذا به وجود آمده مي‌نشيند و آن را ترميم مي‌کند. يعني خود بدن به‌صورت خودکار اين کار را انجام مي‌دهد. افرادي که خواسته يا ناخواسته از اين قانون تبعيت مي‌کنند ديگر دچار پوسيدگي دندان نمي‌شوند.

اگر فردي بيش از 3 بار در روز نياز به غذا داشت چه؟

کودکان، زنان باردار و شيرده، سالمندان و بيماران نمي‌توانند فقط سه بار در روز غذا ميل کنند و نياز بيشتري به خوردن مواد غذايي دارند. به آنها توصيه مي‌کنيم که صبحانه بخورند، 10 صبح يک وعده ميل کنند، يک بعدازظهر ناهار، 5 بعدازظهر عصرانه و 9 شب شام بخورند؛ يعني وعده‌هاي غذايي خود را از سه وعده به پنج وعده برسانند. نتيجه اين‌که طي 24 ساعت فقط پنج تا نيم ساعت محيط دهان را اسيدي مي‌کنند و بقيه زمان باقي‌مانده محيط قليايي است و از دندان محافظت مي‌کند. کساني هم که عادات بدي دارند و هر لحظه بايد دهان‌شان کار کند (مثلا در کشوي ميز خود کشمش يا ديگر تنقلات را دارند) مي‌توانند به‌جاي اين مواد خوراکي ميوه را جايگزين کنند. چون قند موجود در ميوه‌ها اگر در اختيار باکتري‌ها قرار بگيرد، باکتري‌ها نمي‌توانند از اين قند براي توليد اسيد استفاده کنند.

پس مي‌بينيم جلوگيري از پوسيدگي بسيار کم‌هزينه و آسان است. اگر به همين سادگي بتوانيم براي بيماران مهارت‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان را توضيح دهيم، مطمئن باشيد ما هم مي‌توانيم مانند کشور سوئد پوسيدگي دندان را به صفر يا حداقل برسانيم.

دکتر مجيد نوحي‌ / متخصص بيماري‌هاي مفصل گيجگاهي ـ فکي


 علائم فقرآهن را بشناسيد 

 
فقرآهن يکي از مشکلات شايع در بين زنان است که بايد جدي گرفته شود و در صورت مشاهده علائم آن، انتخاب رژيم غذايي مناسب براي جبران کمبود آهن در بدن ضروري است.به گزارش (ايسنا)، بنابر اعلام مرکز کنترل و پيشگيري امراض آمريکا (CDC) فقط در اين کشور 9 درصد از زنان فقرآهن دارند که البته اين آمار در زناني که فعاليت بدني زيادي دارند از اين هم بيشتر است.

بنابر گزارش مجله تخصصي ويمنزهلت‌مگ، شما هم اگر با هر يک از علائم هشداردهنده زير در بدن خود روبرو شديد، اين علائم را ناديده نگيريد و هرچه زودتر به فکر جبران کمبود آهن باشيد:

- خستگي مفرط: بدن از آهن براي توليد هموگلوبين استفاده مي‌کند که اين ترکيب در گلبول‌هاي قرمز وجود دارد و وظيفه آن جابه‌جايي اکسيژن در خون است. وقتي در خون‌تان به تعداد کافي گلبول‌هاي سالم و فعال نداشته باشيد، احساس خستگي مفرط مي‌کنيد.

- عدم تمرکز: ترکيبات ناقل پيام‌هاي عصبي به دليل کمبود آهن دچار کندي مي‌شوند و عملکرد آنها به کمترين سطح مي‌رسد و در نتيجه قدرت تمرکز فرد به ميزان چشمگيري کاهش مي‌يابد.

- بي‌حوصلگي: بي‌حوصلگي و عدم اشتياق نسبت به موضوعات مختلف از پيامدهاي کاهش کارايي ترکيبات ناقل پيام‌هاي عصبي است. اين بي‌اشتياقي و بي‌انگيزگي نسبت به هر چيزي و هر کسي از دوستان و خانواده گرفته تا کار رخ مي‌دهد.

- تنگي نفس: تنگي نفس چه هنگامي که در حال ورزش در باشگاه هستيد و چه در هنگام يک قدم زدن ساده به سراغ شما مي‌آيد. اما دليل اين تنگي نفس چيست؟ در واقع نبودن آهن کافي در خون بدن را تشنه اکسيژن مي‌کند.

- رنگ‌پريدگي: داشتن رنگ پريده مانند روح علامت خوبي نيست. اين رنگ پريدگي به دليل کاهش جريان خون و کم شدن تعداد گلبول‌هاي قرمز رخ مي‌دهد.

- ناتواني در انجام فعاليت‌هاي روزمره: اگر مثل هفته‌هاي پيش نمي‌توانيد با سرعت کار کنيد يا در انجام فعاليت‌هاي روزمره دچار کندي شده‌ايد به احتمال زياد کمبود آهن سبب کم‌طاقتي و کاهش توانايي شما شده است.

- درد عضلاني شديد: اگر به باشگاه مي‌رويد و بيش از حد طبيعي احساس گرفتگي و درد عضلاني مي‌کنيد، علت آن کمبود آهن است که توانايي بازسازي به موقع و سريع ماهيچه‌ها را از بين مي‌برد.

- شکنندگي و ترک ناخن‌ها: حتي بهترين شيوه‌هاي آرايشي ناخن‌ها نيز نمي‌توانند اين ترک‌ها را مخفي کنند. يکي ديگر از علائمي که نشان دهنده فقرآهن است داشتن ناخن‌هاي گود رفته يا قاشقي شکل است.

- ابتلا به عفونت‌هاي مکرر: اگر اغلب مريض مي‌شويد به ويژه اگر بيشتر به بيماري‌هاي تنفسي مبتلا مي‌شويد به احتمال زياد بايد به دنبال ردپايي از کمبود آهن در بدن خود بگرديد.

- ادرار صورتي يا قرمز: عجيب‌ترين علامت کم‌خوني که در آخر به آن اشاره مي‌کنيم خروج ادرار صورتي يا قرمز رنگ به ويژه پس از خوردن غذاهاي قرمز نظير لبو است. اين اتفاق در حدود 10 تا 14 درصد از افراد سالم رخ مي‌دهد.

اما اين رقم در افرادي که به فقرآهن مبتلا هستند بيشتر رخ مي‌دهد. اين مسئله به دليل افزايش جذب روده‌اي رنگدانه‌هاي قرمز رخ مي‌دهد.


 براي مقابله با ام اس نمکدان را از سفره حذف کنيد! 

 تحقيقات جديد در مجله مغز و اعصاب، جراحي مغز و اعصاب و روانپزشکي منتشر شده نشان مي دهد که ممکن است ارتباطي بين مصرف نمک و بيماري ام اس وجود داشته باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، سديم يک عنصر غذايي که براي درست کار کردن به آن نياز دارد. بدن با استفاده از سديم به کنترل فشار خون و حجم خون و عضلات کمک مي کند. با اين حال، سديم بيش از حد در رژيم غذايي ممکن است به فشار خون بالا در برخي افراد و تجمع مايع خطرناک در افراد مبتلا به نارسايي احتقاني قلب، سيروز و يا بيماري هاي کليوي منجر شود. بزرگسالان سالم بايد مصرف سديم را به 2300 ميلي گرم در روز برسانند، که مي تواند به يک قاشق چاي خوري نمک محدود شود. مطالعات قبلي ارتباط بالقوه بين نمک و آسم ،مرگ و مير در ديابت نوع 1، نمک و خطر ابتلا به پيري شتاب سلولي در نوجوانان، نمک و بيماري هاي قلبي، و نمک و بيماري هاي قلبي عروقي را يافته اند و نمک نيز به نقش در بيماري هاي خود ايمني مانند پسوريازيس، آرتريت روماتوئيد و اسپونديليت انکيلوزان با دستکاري ربط دادخ مي شود.

ام اس در حال حاضر يک بيماري خود ايمني است که ارتباط مستقيمي با مصرف نمک در روز دارد و مي تواند احتمال بروز اين بيماري را افزايش دهد.


 تبعات فارسي نويسي نسخه ها 

 به گزارش آفرينش به نقل از رئيس انجمن علمي دارو سازي و باليني ايران با اعلام اينکه ضعيف ترين عملکرد را در ارائه خدمات دارويي در بيمارستانهاي کشور شاهد هستيم ،بر ضرورت توسعه بخش مراقبتهاي دارويي تاکيد کرد .

دکتر خيرالله غلامي به اهميت داروسازي باليني در کشور اشاره کرد و افزود :ارائه مشاوره هاي دارويي در بيمارستانها ،مي تواند از بروز خيلي عوارض ومشکلات دارويي جلوگيري کند.وي با اعلام اينکه نبايد به دنبال مقصر بود که چرا تاکنون خدمات دارويي در بيمارستانهاي کشور از کيفيت خوبي برخوردار نبود است ،گفت :اين کار مسئوليت وزارت بهداشت است اما کوتاهي دانشکده هاي داروسازي هم بوده است که طي سالهاي گذشته درخواست نکرده اند چنين خدماتي در بيمارستان ها ي ارادئه شود.

به گفته رئيس داروخانه 13،خدمات دارويي باعث کاهش مدت زمان بستري ،جلوگيري از تداخلات دارويي و همچنين باعث مي شود دارو با کيفيت بهتري به دست بيماري برسد .

غلامي در ادامه از کمبود داروساز باليني در بيمارستان هاي کشور خبر داد و افزود :در حال حاضر 100داروسازي باليني به عنوان اساتيد دانشگاهي و متخصص داروسازي باليني در بيمارستانهايي کشور خدمت مي کنند که پاسخگويي نياز مانيست .

وي با اعلام اينکه براي هر 50تا60تخت بيمارستاني بايد يک داروسازي باليني وجود داشته باشد گفت : حداقل 1500داروسازي باليني مي خواهيم که مي بايست با سرعت بيشتر ي نسبت به تربيت آنها اقدام شود. در آمريکا از مجموع 140هزار داروسازي که وجود دارد 14هزار نفر آنها داروسازي باليني هستند .در حالي که در کشور ما از 15هزار داروسازي که داريم ،تنها 100نفرشان داروسازي باليني هستند .ريئس انجمن علمي داروسازي باليني ايران درادامه به اشتباهات دارويي و پيامدها ي آن اشاره کرد و افزود :ميزان ثبت اشتباهات دارويي درکمتر از نيم درصد نسخه دارويي مشاهده مي شود که اکثريت اين اشتباهات مشکل چنداني براي بيمار به وجود نمي آورد اما بعضا شاهد بوده ايم که حتي منجر به مرگ بيمار هم شده که البته تعدادشان بسيار کم است . وي بر ضرورت الکترنيکي شدن نسخه ها براي جلوگيري از اشتباهات دارويي تاکيد کرد و گفت :بيشترين اشتباهات دارويي متوجه نسخه هايي است که نوشتار و دوز مشابه دارند .

غلامي در ارتباط با فارسي نويسي نسخه هايي دارويي ، اظهار داشت :فارسي نويسي بيشتر اشکال ايجاد مي کند و اشتباهات را نه تنها کم نمي کند که برعکس افزايش هم مي دهد و به نظر من يک پيشنهاد عوامانه بوده است .وي با اعلام اينکه از سال 70د کشور فعاليت هاي داروسازي از دارومحوري به سمت بيمار محوري تغيير کرده است،ادامه داد:داروسازي با تجهيز مصرف دارو مي تواند در سلامتي اثر گذار باشد و به همين دليل مي خواهيم مصرف منطقي دارو را با اطلاع رساني به بيماران کنترول کنيم ،در عوارض دارو اثر گذاشته و آن را کاهش دهيم و همچنين اشتباهات دارو يي را که در جامعه به وفور اتفاق مي افتد کم کنيم .


 خبرها از عالم علم 

 کشف ناحيه مغزي مسئول انگيزه ورزش‌کردن

دانشمندان ناحيه‌اي از مغز را کشف کرده‌اند که مسئول انگيزه ورزش‌کردن است. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين يافته‌ها مي‌توانند روزي به کشف شيوه‌اي براي ترغيب افراد به سالم‌بودن و همچنين ارائه درمان‌هاي بهتر براي افسردگي منجر شود. «اريک ترنر» و «يون-وي هسو» از «موسسه تحقيقات کودکان» سياتل امريکا دريافته‌اند ناحيهdorsal medial habenula ميل موش‌ها به ورزش‌کردن را کنترل مي‌کند.

ساختار اين بخش در انسان‌ها و موش‌ها مشابه است و کارکردهاي اساسي آن‌ در انگيزه و تنظيم خلق و خوي نيز در اين دو يکسان به نظر مي‌رسد. آگاهي از اين که چنين ناحيه‌اي در مغز ممکن است مسئول انگيزه ورزش‌کردن باشد، به محققان در ارائه درمان‌هاي هدفمندتر و کارآمدتر براي افسردگي کمک مي‌کند.

ورزش‌کردن کارآمدترين درمان غيردارويي براي افسردگي است. بروز تغييرات در فعاليت جسماني و عدم‌توانايي براي لذت‌بردن از تجارب خوشايند دو نوع ويژگي بارز در افسردگي است. با اين حال، تاکنون گذرگاه‌هاي مغزي مسئول در انگيزه ورزش‌کردن شناخته شده نبودند.

ساخت داروي جديدي براي درمان اوتيسم

محققان با کشف اين موضوع که تعداد سيناپس هاي موجود در مغز کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتيسم بيشتر از همسالان سالم آنها است موفق به ساخت دارويي شدند که اين فرايند را در مغز مبتلايان به اوتيسم بهبود مي بخشد.

به گزارش ايرنا از ساينس، پژوهش هاي محققان دانشگاه کلمبيا نشان مي دهد که تعداد سيناپس هاي موجود در مغز کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتيسم بيشتر از هم سن و سالانشان است.در علم عصب شناسي فرآيندي به نام هرس سيناپسي (synaptic pruning) وجود دارد که با کاهش تعداد نورون و سيناپس باعث کارآمدي ساختار هاي عصبي مي شود.

در اين گزارش آمده است که چنين فرآيندي در مغز افراد مبتلا به اوتيسم وجود ندارد و به همين دليل تعداد سيناپس هاي آنان از حد نرمال تجاوز مي کند. محققان موفق به ساخت دارويي شده اند که اين فرآيند را در مغز افراد مبتلا به اوتيسم بهبود مي دهد.نمونه اوليه اين دارو روي موش هاي مبتلا به اوتيسم با موفقيت آزمايش شده است.اين دارو rapamycin نام دارد.

علايم بيماري اوتيسم در افراد مختلف متفاوت است؛ ولي اغلب والدين قبل از سه سالگي فرزند خود متوجه تفاوت او با همسن و سالانش مي شوند.برخي از شايع ترين علايم بيماري اوتيسم عبارتند از :

•دير به حرف افتادن يا عدم تمايل به صحبت کردن؛ 40 درصد از افراد مبتلا به اوتيسم هرگز صحبت نمي کنند.

- مشکل در درک ديدگاه گوينده - استفاده از کلمات و عبارت هاي تکراري - تکرار رفتارهاي کليشه اي مانند تکان دادن دست يا بدن - تمرکز طولاني مدت روي اشيا - خودزني - پرخاشگري - ناتواني در بيان اسم - ناتواني در برقراري ارتباط چشمي - علاقه به بازي هاي تکراري - خيره شدن به يک شي يا تصوير - فقدان حس همدلي و به اشتراک گذاشتن احساسات - عدم تمايل به ايجاد دوستي با هم سن و سالان

نتايج تحقيقات نشان مي دهد که اوتيسم يک بيماري ژنتيکي است، ولي هنوز ژن مرتبط با اين بيماري شناخته نشده است.

محققان بر اين باورند که ممکن است عوامل محيطي و ويروسي نيز در بروز اين اختلال نقش داشته باشند. شناخت زودهنگام بيماري به والدين کمک مي کند که کنترل بيشتري بر روند آن داشته باشند و کودک خود را حمايت کنند؛ همچنين درمان نيز در اين صورت با موفقيت بيشتري انجام مي شود.


 خبر پزشکي 

 درد پهلو، تهوع، تب و لرز، سوزش و تکرر ادرار نشانه‌هاي عفونت کليه

فوق تخصص کليه و مجاري ادرار درد پهلو، تهوع و استفراغ، تب و لرز، سوزش و تکرر ادرار را از نشانه‌هاي عفونت کليه دانست و گفت: بيشتر عفونتهاي کليه ناشي از ميکروب‌هايي است که از مجاري ادرار وارد کليه مي‌شوند.

بهزاد عين‌الهي، فوق تخصص کليه و مجاري ادرار در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره عفونت کليه تصريح کرد: منشاء عفونت کليه باکتري است که به 2 بخش تقسيم مي‌شوند؛ يک دسته عفونتهايي هستند که در خود کليه به وجود مي‌آيد و دسته ديگر عفونت‌هاي ناشي از مجاري ادرار شامل لگنچه، جالب، مثانه و پيشاب راه هستند که در اين روش ميکروب از اين بخش‌ها به کليه وارد مي‌شوند.

وي گفت: معمولاً عفونتهاي کليه نشانه‌هاي زياد و واضحي از خود بروز مي‌دهند و همراه با علائم ادراري مانند سوزش و تکرر ادرار معمولاً تب و لرز هستند که اکثر اين عفونت‌ها از پايين يعني مجاري ادرار به بالا يعني کليه منتقل مي‌شوند.

عين‌الهي افزود: فردي که دچار عفونت ادراري شود بايد به دنبال علت‌يابي باشد که آيا پروستاتش بزرگ شده است، سنگ کليه دارد يا علت ديگري دارد.

فوق تخصص کليه و مجاري ادرار خاطرنشان کرد: در خانم‌ها معمولاً به عللي که خاص خانم‌هاست ممکن است کليه عفونت کند و علت هم يافت نشود که نياز به نگراني نيست ولي اگر بيش از يکبار به عفونت کليه مبتلا شوند بايد علت يابي شوند هر چند برخي پزشکان در بار اول نيز به دنبال علت يابي هستند تا شايد عارضه‌اي مانند سنگ کليه و ... عامل ايجاد عفونت کليه شده باشد.

وي خاطرنشان کرد: عفونت ادرار مي‌تواند نشانه‌اي از ساير بيماري‌ها باشد براي مثال شکل گيري سنگ در کليه يا بيماري‌هاي ديگر مي‌تواند سبب عفونت شده باشد، بنابراين عفونت کليه هم مي‌تواند يک بيماري مستقل باشد و هم مي‌تواند نشانه‌اي از عارضه يا بيماري ديگر.

عين‌اللهي گفت: معمولاً علت عفونت‌هاي کليه ناشي از ميکروب وارد شده از مجاري ادرار به کليه است يعني صعودي است.

فوق تخصص کليه و مجاري ادرار افزود: در برخي موارد ممکن است اين عفونت کليه از خون، اندام‌هاي مجاور به کليه منتقل مي‌شوند که اين اتفاق به ندرت و در بيماران بدحال ديده مي‌شود اما بيماران اکثراً از اين طريق دچار عفونت کليه نمي‌شوند.

وي درباره عوارض عفونت کليه گفت: معمولاً اگر به موقع درمان شود عارضه‌اي نخواهد داشت اما اگر درمان نکنيم يا عارضه اي باشد مثل کودکي که برگشت ادرار دارد و درمان نشود ممکن است که عوارضي غيرقابل بازگشت بر کليه داشته باشد اما اگر خود عفونت در کليه به وجود آمده باشد خيلي نگران کننده نيست.

عين‌اللهي درباره علائم تشخيصي عفونت کليه خاطرنشان کرد: درد پهلو، تهوع و استفراغ، تب و لرز، سوزش و تکرر ادرار عفونت کليه را نشان مي‌دهد و عفونت مثانه و مجاري ادرار به شکل درد زيردل، سوزش و تکرر ادرار خود را نشان مي دهد که در هر دو صورت بايد به پزشک مراجعه کرد در غير اين صورت اگر عفونت ادراري درمان نشود امکان ندارد عفونت وارد جريان خون شود و مشکلات مخصوص به خود را در پي داشته باشد.

اين فوق تخصص کليه و مجاري ادرار تصريح کرد: بر اساس عفونت کليه و علت بروز اين عفونت روش‌هاي پيشگيري نيز تغيير مي‌کند براي مثال کسي که پروستات يا برگشت ادرار دارد بايد براي حل اين مشکلات از تکرار عفونت کليه جلوگيري کند يعني بايد ديد هرکس به چه نوع عفونت ادراري دچار شده است تا از بروز مجدد آن جلوگيري کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته