جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4793


شروعي سخت براي شاگردان کواچ


دقيقه نود


نگاه كارشناس


سوت پايان


  شروعي سخت براي شاگردان کواچ 

تيم ملي واليبال ايران در نخستين بازي خود در هجدهمين دوره مسابقات قهرماني جهان از ساعت15:30 امروز يکشنبه به مصاف ايتاليا مي‌رود. اين دو تيم در ليگ جهاني2014 با يکديگر همگروه بودند وچهار بازي را برگزار کردند که سهم هر کدام دو پيروزي بود با اين حال در مرحله نهايي که در فلورانس برگزار شد ايتاليا مقابل تيم کشورمان در بازي رده‌بندي برنده شد تا مدال برنز اين مسابقات را از آن خود کند.اين دو تيم اکنون در مسابقات قهرماني جهان با يکديگر مصاف مي‌دهند. شناخت زيادي که هردوتيم از يکديگر پيدا کرده‌اند سبب مي شود تا انتظار يک بازي نزديک را از هر دوتيم داشت. ايتاليا در سه مسابقه‌اي که در خاک خود برگزار کرد ايران را شکست داد اما با ياران ذخيره خود در تهران کاري از پيش نبرد و نتيجه راواگذار کرد. اکنون در زمين بي طرف دو تيم به دنبال اثبات شايستگي‌هاي خود هستند.ايران وايتاليا تاکنون 11 بار با يکديگر مصاف داشته‌اند که سهم لاجوردي‌پوشان هفت برد و ايران چهار پيروزي بوده است. اين دو تيم درمرحله گروهي مسابقات جهاني 2010 نيز با يکديگر رودررو شدند که ايران با هدايت مرحوم حسين معدني نتيجه را 3 بر 2 واگذار کرد و از صعود به مرحله بعد باز ماند.اگرچه تيم ملي ايران با رسيدن به سطح اول واليبال دنيا خود را در زمره مدعيان قرار داده است اما تجربياتي که ايتاليايي‌ها از سالها قدرت‌نمايي درسطح اول دنيا داشته‌اند درلحظات حساس به کمک آنها مي‌آيد. اين تيم در سال هاي 90، 94 و 98 قهرمان جهان شد و يک برنز را هم از حضور دررقابتهاي جهاني 1978 در کارنامه دارد. هشت مدال طلا، سه نقره و چهاربرنزدرليگ جهاني و دو نقره و سه برنز المپيک هم از ديگر افتخارات اين تيم هستند. ايتاليا در جام جهاني هم عناوين متعددي را به خود اختصاص داده است.ايران وايتاليا دردورمقدماتي با آمريکا، فرانسه، بلژيک و پورتوريکو همگروه هستند و با توجه به اينکه ازهر گروه چهار تيم به مرحله بعد صعود مي‌کنند نگراني از بابت صعود نخواهند داشت اما از آنجا که نتايج اين مرحله در دور بعد نيز اعمال مي‌شود با تمام توان بازي مي‌کنند تا به برتري دست يابند. بر اساس فرمول بازي‌ها چهار تيم اين گروه با چهار تيم از گروه ديگر يک گروه هشت تيمي را تشکيل مي‌دهند که ازآن گروه تنها سه تيم راهي دورسوم خواهد شد. پيش بيني‌ها بر اين است آمريکا، ايتاليا، ايران و فرانسه از اين گروه به مرحله بعد راه يابند و با لهستان، آرژانتين، صربستان واستراليا همگروه شوند.تيم ايران بعد ازرقابتهاي ليگ جهاني به آمريکا سفر کرد تا با برگزاري چهار ديدار تدارکاتي در اين کشور خود را مهياي حضور در رقابتهاي قهرماني جهان کند. اين سفر به ظاهر براي بازيکنان خوشايند نبود و آنها خستگي را عاملي براي انتقاد از برنامه کادر فني دانستند. برگزاري دو مسابقه ديگر درخاک لهستان با استراليا پايان برنامه‌هاي تدارکاتي تيم ملي براي اين مسابقات بود و بايد ديد کواچ و شاگردانش ازاين آزمايشگاه بزرگ سربلند بيرون مي‌آيند.


 دقيقه نود 

 مسابقات واليبال قهرماني جهان

نبرد ايران در گروهي دشوار

هجدهمين دوره مسابقات قهرماني جهان ازديروز شنبه درلهستان آغازشد و امروزيکشنبه تيم ملي واليبال کشورمان به مصاف ايتاليا مي‌رود.برنامه کامل ديدارهاي دور مقدماتي گروه چهارم که تيم ايران درآن حضور دارد به اين ترتيب است:

يکشنبه،9 شهريور:

ايران - ايتاليا، ساعت 15:30

بلژيک - آمريکا، ساعت 19

پورتوريکو - فرانسه، ساعت 22:45

دوشنبه،10 شهريور:

تيم‌ها بر اساس برنامه استراحت دارند

سه‌شنبه،11 شهريور:

آمريکا - ايران، ساعت 15:30

بلژيک - پورتوريکو، ساعت 19

فرانسه - ايتاليا، ساعت 22:45

چهارشنبه،12 شهريور:

تيم‌ها بر اساس برنامه استراحت دارند

پنجشنبه،13 شهريور:

پورتوريکو - آمريکا، ساعت 15:30

ايران - فرانسه، ساعت 19

ايتاليا - بلژيک، ساعت 22:45

جمعه،14 شهريور:

تيم ها بر اساس برنامه استراحت دارند

شنبه،15 شهريور:

آمريکا - فرانسه، ساعت 15:30

بلژيک - ايران، ساعت 19

پورتوريکو - ايتاليا، ساعت 22:45

يکشنبه،16 شهريور:

فرانسه - بلژيک، ساعت 15:30

ايران - پورتوريکو، ساعت 19

ايتاليا - آمريکا، ساعت 22:45

انصاري فرد به اوساسونا پيوست

سايت باشگاه اوساسونا ازانتقال کريم انصاري فرد به اين تيم خبر داد.اوساسونا در نهايت به عنوان مقصد نهايي کريم انصاري فرد، مهاجم تيم ملي ايران تبديل شد. سايت باشگاه اوساسونا اعلام کرد که اين مهاجم ايراني با قرارداد دو ساله به اين تيم دسته يکي پيوسته است.جواد نکونام ومسعود شجاعي دو بازيکن ديگرايراني هستند که دراين تيم بازي کرده‌اند. دراين فصل نکونام بارديگربه اوساسونا بازگشت.انصاري‌فرد در حالي با اين تيم اسپانيايي قرارداد دو ساله بسته که غلامرضا بهروان مسوول برگزاري مسابقات فدراسيون فوتبال اعلام کرده بود که نام اين بازيکن در فهرست بازيکناني قراردارد که با مشکل کارت پايان خدمت روبه‌رو هستند.

درخشش جهانبخش با دو گل و دو پاس گل

تيم نايمخن با درخشش مهاجم ايراني خود به رده دوم ليگ دسته يک هلند صعود کرد. نايمخن موفق شد در ليگ دسته يک هلند با نتيجه‌ چهار بر يک هلموند اسپورت را از پيش‌رو بردارد و به رده دوم جدول رده‌بندي صعود کند، اما اين پيروزي به لطف درخشش عليرضا جهانبخش، مهاجم ايراني اين تيم رقم خورد.

او در شرايطي که تيمش در دقيقه‌ سوم ازحريف با يک گل عقب افتاده بود توانست در دقايق 14 و 22 تيمش را پيش بياندازد، اما اين دو گل تنها درخشش جهانبخش نبود. او توانست در گل‌هاي سوم و چهارم نايمخن نيز تاثير مستقيمي بگذارد و با پاس‌هاي خود اين تيم را به پيروزي ارزشمندي برساند.جهانبخش در دقيقه‌ 82 از زمين بازي خارج شد. نايمخن تا پايان هفته‌ پنجم ليگ دسته يک هلند با 12 امتياز در رده دوم ليگ هلند قرار دارد.تيم فولن دام به لطف تفاضل گل بهتر در مقايسه با نايمخن در رده نخست قرار دارد.

عليرضا جهانبخش:

از قطر و روسيه پيشنهاد دارم

عليرضا جهانبخش ستاره ايراني باشگاه نايمخن هلند انتظار دارد تا امروز به تيم جديد خود منتقل شود. با اين حال او اعلام کرد هنوز وضعيتش مشخص نشده است. ستاره باشگاه نايمخن درپيروزي4 بر يک تيمش مقابل هلموند اسپورت عملکرد فوق العاده اي داشت و 2 گل به ثمر رساند و دو پاس گل داد. او خودش هم نمي داند اين آخرين بازي او با پيراهن نايمخن بود يا در اين تيم دسته دومي باقي خواهد ماند.جهانبخش بعد از پيروزي تيمش گفت: نمي دانم چه اتفاقي رخ مي دهد، چندين باشگاه ليگ برترهلند دنبال من هستند و مهلت نقل و انتقالات هم تا دوروزديگر تمام مي شود. بايد صبر کنم و ببينم چه مي‌شود. اگر اين بازي آخرم با پيراهن نايمخن بود بهترين خداحافظي ممکن بود با دو گل زيبايي که به ثمر رساندم هواداران فوق العاده خوشحال بودند.جهانبخش که از روسيه و قطر هم پيشنهاد دارد اعلام کرد مي خواهد درهلند بماند. دو باشگاه هيرنفين و خرونينخن از ليگ برتر هلند خواهان جذب اين بازيکن 20 ساله هستند.

بازيکنان تيم اميد از دوشنبه در اردو

آخرين مرحله از اردوي آماده‌سازي تيم فوتبال اميد ايران براي حضوردربازي‌هاي آسيايي اينچئون کره‌جنوبي ازروز دوشنبه درآکادمي ملي فوتبال آغاز مي‌شود. آخرين اردوي آماده‌سازي تيم فوتبال اميد پيش از حضور در بازي‌هاي آسيايي اينچئون در تهران، از 10 تا 14 شهريورماه در کمپ تيم‌هاي ملي برگزارمي‌شود و پس از آن روزجمعه 14 شهريورماه، تيم اميد به منظور برگزاري اردوي آماده‌سازي و برگزاري ديدار دوستانه عازم کشور چين خواهد شد.اسامي بازيکنان دعوت شده به اين شرح است:روزبه چشمي، محمدرضا اخباري شاد، کاوه رضايي، محمد ناصري، مهدي مهدي‌پور، يوسف وکيا، علي کريمي، مهدي شريفي، يعقوب کريمي، وحيد حيدريه، حجت صدقي، محمد دانشگر، فرشيد اسماعيلي، شهريار شيروند، محمدحسين کنعاني‌زادگان، مرتضي پورعلي‌گنجي، آرش رضاوند، محمدرضا خانزاده، احسان پهلوان و محسن مسلمان نفراتي هستند که به اردوي تدارکاتي چين و پس از آن به رقابتهاي آسيايي کره‌جنوبي اعزام مي‌شوند.بازيکنان دعوت شده بايد ساعت 14 روز دوشنبه 10 شهريورماه خود را به کادر فني در هتل المپيک معرفي کنند.

اولين بازي حقيقي براي پنافيل

درهفته سوم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال پرتغال تيم پنافيل امروز يکشنبه در خانه ازپاکوس دفريرا ميزباني خواهد کرد که اين ديدار به احتمال فراوان اولين بازي عليرضا حقيقي براي تيم جديدش خواهد بود.دروازه‌بان تيم ملي کشورمان که هفته گذشته قرارداد يک ساله و قرضي خود را با پنافيل امضا کرد، آماده حضوردرميدان است و به احتمال زياد با شماره پيراهن 88 در چارچوب دروازه تيمش حضور پيدا کند.پنافيل دردوهفته ابتدايي ليگ، 6 گل دريافت کرده و با تفاضل5- درانتهاي جدول حضور دارد که اين موضوع باعث شده سرمربي اين تيم پرتغالي از عملکرد خط دفاعي و دروازه‌بان خود رضايت نداشته باشد.


 نگاه كارشناس 

 لزوم پشتوانه سازي براي واليبال

بهروز عطايي

مسابقات واليبال قهرماني جهان بعد از المپيک ارزشمندترين مسابقه بين‌المللي است. اين مسابقات هر چهارسال يکبار انجام مي شود. تيم هاي خوب براي اين مسابقات تدارک مي بينند و تمرکز خود را روي اين بازي ها مي گذارند. اما ما از اين قاعده جدا هستيم. سعي مي کنيم در تمام مسابقات با تمام نيروها کار کنيم. در سال هاي گذشته بازيکناني مثل سعيد معروف و محمد موسوي و حمزه زريني تقريبا در90 درصد بازي هاي ملي بازي کردند. اگر70 بازي ملي داشتيم، اين سه، چهار بازيکن در تمام آن ها حضور داشتند. در کنار بازي هاي سنگين باشگاهي شايد هر يک از آن ها 100 بازي ملي داشتند. اين بازي ها هم در زمان فشرده اي برگزار مي شد. در تمام جهان استراحت دو هفته اي بعد از مسابقات نياز است اما ما همين استراحت را هم نمي دهيم. بعد هم مي گويند در هر پست چند بازيکن خوب داريم. اصلا چنين نيست که ما مي توانيم چند تيم ملي خوب داشته باشيم. اين حرف اصلا کارشناسي نيست. مسابقات کنفدراسيون ها الان تمام شد. شايط تيم ملي ب گواه است که پشتوانه نزديکي نداريم. اين تيم در آُسيا چهارم شد. اگر هشت بازيکن اصلي تيم ملي دچار مشکل شوند واليبال ايران دچار چالش مي شود، عمر قهرماني تيم ملي هم کوتاه است. همه بازيکنان ايران با زيرکي مصاحبه کردند و گفتند خستگي جسمي و روحي دارند. بايد از نظر ذهني هم کادر فني تيم را همراهي کند. شرايط سختي را در قهرماني جهان داريم. تمام توانمندي ها را بايد بهتر کنيم. من توقع قهرماني ندارم. ما اگر جزو شش تيم برتر مسابقات جهاني باشيم، خوب است. به نظرم استدلال ها بايد قبل ازعمل باشد. هر کس مي خواهد واليبال را بررسي کند بايد اثرات کار کواچ را در اين مسابقات ببينيم. کواچ اگر شناخت و ديدگاهي داشته باشد، آن ديدگاه در اين زمان بدست آمده است. از اين به بعد بايد کار کواچ را ببينيم که چقدر بر واليبال ايران کنترل و اشراف و هدايت دارد. بايد ديد کواچ اين سه فاکتور را دارد يا خير. او جوان است، يا به او اطلاعات درستي داده نمي شود و يا نمي خواهد به او اطلاعات بدهند. واقعا کواچ دست تنهاست و کادر فني ايران کاملا بي تجربه است. ما در همه پست ها براي آينده مشکل داريم. در سال هاي اخير تنها ميلاد عبادي پور توانست از نسل جديد خودش را به تيم ملي بزرگسال برساند. بعد از وادي که قدري به تيم ملي نزديک است ديگر پاسور زيرکي نداريم. به جاي موسوي، معروف و غلامي جايگزين مناسب نداريم. بازيکنان ايران جوان هستند. چهار قطر پاسور در يک رنج سني داريم اما پشتوانه سازي خوب پشت آن ها نيست. هميشه در کل کشورها همين موضوع صادق است. بعد از يک نسل طلايي خلا وجود دارد. نبايد تنها دنبال نتيجه گرايي باشيم. مربيان اجرا کننده سياست هاي فدراسيون هستند. فدراسيون هم بايد پشتوانه سازي کند. تيم ملي اميد مي توانست به جام کنفدراسيون ها برود و يا تيم ملي جوانان اعزام شود. تيم ملي "ب" به صورت واقعي در جهان وجود ندارد. تيم ملي "ب" گاهي جاي تيم ملي الف مسابقه مي دهد، نه اينکه خودش مستقل باشد. تيم ملي ب ايران الان مستقل تمرين مي کند. تيم ملي الف هم براي خودش کار مي کند. اين غلط است. تيم ملي اميد بايد مستقل باشد و شرايط سني‌اش با تيم "ب" ايران فرق داشته باشد. اين سياست ها بايد درست شود.


 سوت پايان 

 آخرين اردوي شاگردان خادم تا رقابتهاي جهاني ازبکستان

مرحله جديد اردوي تيم ملي کشتي آزاد جهت حضوردررقابتهاي جهاني و بازيهاي آسيايي از10 شهريورماه برگزار خواهد شد.

ملي پوشان آزادکار پس از برگزاري اين اردوعازم رقابتهاي جهاني درتاشکند ازبکستان خواهند شد.

اسامي نفرات دعوت شده به اين اردو که تا روز 14 شهريورماه ادامه خواهد داشت به شرح زير است:

57 کيلوگرم: حسن رحيمي- علي حاج آقانيا

61 کيلوگرم: مسعود اسماعيل پور- ايمان صادقي- حسن مرادقلي

65 کيلوگرم: سيد احمد محمدي- حسن يزداني- محمدرضا سرگو

70 کيلوگرم: مصطفي حسين خاني- پيمان ياراحمدي- حميدرضا زرين پيکر

74 کيلوگرم: رضا افضلي- عزت اله اکبري- محمد مکتب دار

86 کيلوگرم: محمدحسين محمديان- ميثم مصطفي جوکار- محمدجواد ابراهيمي- عليرضا کريمي- مسعود خواجه صالحاني

97 کيلوگرم: رضا يزداني- حسين شهبازي

130 کيلوگرم: پرويز هادي- کميل قاسمي- پوريا رحماني- امين طاهري- اميرحسين کيانيان

سرمربي: رسول خادم


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته