جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - 29 محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2702


تشکيل صندوق حمايت از سرمايه گذاري در بخش کشاورزي

در ديدار قائم مقام توليت آستان قدس رضوي و سفير هلند تاکيد شد ;
توسعه روابط بين آستان قدس رضوي و هلند


شش شبکه اخلال گران اقتصادي منهدم شد


کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت


 تشکيل صندوق حمايت از سرمايه گذاري در بخش کشاورزي  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل گفت : استقبال و مشارکت ضعيف تشکل هاي کشاورزي استان اردبيل از تشکيل صندوق سرمايه گذاري در بخش کشاورزي پذيرفتني نيست.
به گزارش خبرنگار ما ، ناصر توکلي در جلسه هماهنگي و بررسي تشکيل صندوق حمايت از سرمايه گذاري در بخش کشاورزي با بيان اين مطلب افزود : صندوق حمايت از سرمايه گذاران در بخش کشاورزي با مشارکت دولت و به منظور ارائه تسهيلات به کشاورزان و کمک به آنان در امر توليدي صادرات و واردات به کشاورزان و کمک به آنان در امر توليد و صادرات و واردات محصولات کشاورزي و همچنين ارائه تسهيلات ،حمايتي دولت نظير حوادث غيرمترقبه و ساير کمک ها تشکيل شده است .
وي گفت : تاکنون اين صندوق در 10 استان کشور به صورت فعال راه اندازي شده و کشاورزان از امکانات و مزاياي آن برخوردار شده اند .
توکلي تشکيل اين صندوق را يک فرصت استثنايي براي شکوفايي کشاورزي استان اعلام کرد و افزود : دولت براي حمايت جدي از بخش کشاورزي حداکثر با 49 درصد سرمايه گذاري در اين صندوق مشارکت مي کند و سهم توليدکنندگان حداقل 51 درصد است و متناسب با ميزان درآمد کشاورزان ، دولت نيز به همان اندازه مشارکت خود را افزايش خواهد داد .
وي تصريح کرد : تشکيل صندوق حمايت از سرمايه گذاري در بخش کشاورزي براي استان اردبيل که يک استان کشاورزي و توليدي است فرصت خوبي است و سازمان تا به حال 32 جلسه با نمايندگان تشکل هاي توليدي کشاورزي و دامداري تشکيل داده که متاسفانه نمايندگان کشاورزان اطلاع رساني و اقدامات لازم را براي اعضا» خود به شکل مطلوب انجام نداده اند . توکلي در ادامه گفت : با توجه به اينکه فرصت تشکيل اين صندوق در حال سپري شدن است در صورت عدم مشارکت کشاورزان منطقه ، سرمايه صندوق حمايت از بخش کشاورزي در مناطق ديگر کشور استفاده خواهد شد و کشاورزان استان اردبيل از اين فرصت ايجاد شده بي بهره مي شوند.


 در ديدار قائم مقام توليت آستان قدس رضوي و سفير هلند تاکيد شد ;
 توسعه روابط بين آستان قدس رضوي و هلند  

مشهد - خبرنگار آفرينش
طي ديدار سفير جديد کشور هلند در جمهوري اسلامي ايران با قائم مقام توليت آستان قدس رضوي ، بر توسعه روابط في مابين در بخش هاي کشاورزي و دامپروري تاکيد شد .
به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از اداره کل روابط عمومي آستان قدس رضوي ، در اين ديدار قائم مقام توليت آستان قدس رضوي فعاليت هاي اين نهاد در زمينه هاي مختلف را تشريح کرد .
سيداحمد علوي با تصريح بر اينکه آستان قدس رضوي قديمي ترين نهاد اداري و ديواني جمهوري اسلامي ايران است ، گفت : اين مجموعه بيش از 400 سال قدمت ديواني و اداري دارد که اين مدت زمان با سابقه همکاري هاي متقابل دو کشور برابري مي کند .
وي به فعاليت هاي وسيع                                                     آستان قدس رضوي در زمينه هاي اقتصادي ، فني و مهندسي ، کشاورزي ، فرهنگي و خدمات اجتماعي اشاره کرد و افزود : در اين موسسات بيش از 20 هزار نفر افراد متخصص ، پژوهشگر و کارمند به کار مشغول هستند و خانواده اي 100 هزار نفري را تشکيل مي دهند .
قائم مقام توليت آستان قدس رضوي افزود : حرم مطهر رضوي با بيش از يک ميليون مترمربع مساحت ، سالانه پذيراي 15 الي 20 ميليون نفر زائر از داخل و خارج کشور بوده که به طور شبانه روزي از خدمات رايگان فرهنگي و اجتماعي بهره مند مي شوند .
وي به وجود قديمي ترين ميراث فرهنگي و معماري اسلامي با تاريخي بيش از 800 سال در مسجد جامع گوهرشاد و همچنين قديمي ترين کاشيکاري از نوع سلطان سنجري با قدمتي بالغ بر يک هزار سال اشاره کرد و گفت : آستان قدس رضوي قديمي ترين کتابخانه  با بيش از 6 قرن سابقه همراه با 3 ميليون جلد کتاب ، شامل کتب نفيس خطي و چاپي که در نوع خود بي نظير هستند را ، در اختيار دارد .
سيداحمد علوي با اشاره به جايگاه ويژه و منحصر به فرد موزه هاي آستان قدس رضوي در جهان از نظر آثار موجود ، تمامي اين توانمندي ها را بيانگر سابقه تاريخي و فرهنگي اين مرکز بزرگ اسلامي دانست .
وي از منطقه ويژه اقتصادي سرخس به عنوان يک مرکز مهم با قابليت هاي خاص ياد کرد و گفت : اين منطقه با قرار گرفتن در مسير تاريخي راه  ابريشم و کانون اتصال کشورهاي عضو اکو به عنوان منطقه اي استراتژيک و پل ارتباطي شرق و غرب مطرح است .
علوي به فعاليت هاي دارويي و درماني آستان قدس رضوي اشاره کرد و گفت : شرکت داروسازي ثامن يکي از بزرگ ترين توليدکنندگان انواع سرم هاي تزريقي و دارويي و بيمارستان فوق تخصصي رضوي به عنوان مجهزترين بيمارستان خاورميانه احداث و به بهره برداري رسيده است .
وي افزود : آستان قدس رضوي با دارا بودن 15 موسسه بزرگ کشاورزي ، دامپروري و فرآورده هاي لبني فعاليت هاي وسيعي را در اين زمينه انجام مي دهد و با اختصاص 800 هکتار باغ و فضاي سبز در مشهد حدود 50 درصد فضاي سبز شهر را تامين کرده است .
وي با استقبال از همکاري هاي مشترک آستان قدس رضوي و کشور هلند به خصوص در زمينه پرورش گل در منطقه ويژه اقتصادي سرخس ، توليد بذرهاي محصولات سيفي و سبزي و نيز توسعه همکاري هاي فني و صنايع تبديلي در بخش کشاورزي تاکيد کرد .
قائم مقام توليت آستان قدس رضوي تمامي اين توانمندي و قابليت ها را از برکات سنت حسنه وقف و نذر در دين مبين اسلام دانست .
به موجب اين خبر ، همچنين سفير هلند در جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر توسعه روابط في مابين ، کشور ايران را از نظر توانمندي هاي اقتصادي ، وسعت جغرافيايي و تاريخچه فرهنگي ، کشوري عظيم دانست و گفت : ما فرصت بي شماري را در توسعه روابط با ايران داريم.
رادينک فان فولن هوفن با اشاره به برخي علايق مشترک مردم ايران و هلند گفت : يکي از علايق مشترک توجه به گل و گياه است ، لذا عقيده دارم که دو کشور مي توانند در جهت توسعه گلخانه هاي مدرن و بزرگ با هم همکاري کنند . وي کشور هلند را عليرغم وسعت بسيار کم دومين صادرکننده محصولات کشاورزي جهان دانست و افزود : اين امر به خاطر استفاده از تمامي امکانات انساني و فني است که کشور هلند را در حفظ و گسترش مستمر منابع طبيعي به توفيقات چشمگيري رسانده است . شايان ذکر است در پايان قائم مقام توليت آستان قدس رضوي از سفير هلند جهت بازديد از ساير توانمندي هاي موسسات وابسته رسما دعوت به عمل آورد .


  شش شبکه اخلال گران اقتصادي منهدم شد 

اروميه - خبرنگار آفرينش
فرمانده ناحيه انتظامي آذربايجان غربي گفت : در قالب اجراي طرح محرم ، شش شبکه اصلي اخلال گران اقتصادي طي 15 روز گذشته در آذربايجان غربي منهدم شدند .
سردار کرمي در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي با اعلام اين خبر اظهار داشت: شبکه هاي اصلي اخلال گران اقتصادي ، شامل باند تهيه و توزيع موادمخدر و سه باند قاچاق کالا هستند . وي با بيان اينکه توليد هروئين در برخي روستاهاي مرزي استان با همکاري مرزنشينان کشور ترکيه افزايش يافته ، تصريح کرد : با تلاش ماموران انتظامي اروميه باند تهيه و توليد هروئين در اروميه متلاشي و 7 نفر از عوامل اصلي آن دستگير شدند . کرمي اضافه کرد : در اجراي اين طرح ، کارخانه تبديل موادمخدر به هروئين شناسايي و سه قبضه سلاح و 10 کيلوگرم هروئين توليد شده کشف و ضبط شد .
وي با اشاره به انهدام دو باند ديگر نيز تصريح کرد : با متلاشي شدن يکي از باندهاي توزيع هروئين و شيشه ، 4 نفر از مرزنشينان استان دستگير و 24 کيلوگرم از اين مواد کشف شده است. در باند هشت نفره نيز فردي اهل شيراز ساکن اروميه با همکاري اعضاي خانواده خود طي شش ماه گذشته يک تن ترياک در کاميون هاي سنگين و سواري جاسازي و وارد اروميه کرده بود که با عمليات پليسي شناسايي ، دستگير و 45 کيلوگرم ترياک کشف و ضبط شد. فرمانده ناحيه انتظامي استان در ادامه با اشاره به اينکه در سطح استان حدود 12 هزار نفر معتاد شناسايي شده اند ، افزود :سالانه 6 الي 7 تن موادمخدر در آذربايجان غربي مصرف مي شود. وي همچنين از متلاشي شدن يک باند کلاهبرداري با جعل اسناد نيز خبر داد و تصريح کرد : اين باند چهار نفره با استفاده از جعل اسناد توانستند نزديک به يک ميليارد تومان از بانک هاي استان تسهيلات دريافت کنند. وي گفت: اين باند در اروميه متلاشي شده و 2 دستگاه خودروي آنها توقيف شد.
فرمانده نيروي انتظامي آذربايجان غربي در ادامه تخلفات مربوط به راهنمايي رانندگي ، نزاع و درگيري فردي ، توليد ،عرضه و مصرف موادمخدر ، قاچاق کالا و سرقت منازل ، مزاحمت شرب خمر را از مهم ترين جرائم استان عنوان کرد. کرمي در ادامه به آمار 10 ماهه و عملکرد نيروي انتظامي اشاره کرد و گفت : در اين مدت 2400 قبضه اسلحه ، 14 هزار دستگاه انواع ماهواره ، 10 ميليون ليتر مواد سوختي ، 600 هزار متر پارچه ،12 ميليون و 600 عدد انواع دارو که 3 هزار عدد آن آمپول و قرص هاي روان گردان مي باشد و 3 هزار پاکت سيگار خارجي کشف و ضبط شده است.
فرمانده نيروي انتظامي استان خاطر نشان کرد : 14 هزار و 955 فقره عمليات منجر به کشف کالاي قاچاق در استان صورت گرفته که ارزش ريالي کالاي مکشوفه قاچاق 229 ميليارد ريال بوده است .
وي همچنين با اشاره به برگزاري همايش منطقه اي مرز ، تهديدات ، چالش ها و فرصت هاي نيمه اول سال 86 افزود : اين همايش با حضور مرزبانان کشورهاي همسايه در راستاي تقويت مرزها ، بررسي مشکلات و رفع موانع مرزنشينان ، مبارزه با قاچاق کالا و مقابله با تهديدات و ناامني در مرزها اجرا مي شود .


 کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت 


سال آينده برگزار مي شود ;
نخستين جشنواره طرح هاي برتر مشارکت
 مردمي بهزيستي

بيرجند - خبرنگار آفرينش
مدير کل مشارکت هاي مردمي سازمان بهزيستي کشور از برگزاري نخستين جشنواره طرح هاي برتر مشارکت مردمي بهزيستي در سال آينده خبر داد .
وي افزود : علاقه مندان  از هم اکنون مي توانند طرح هاي خود را در جلب مشارکت هاي مردمي به سازمان بهزيستي ارائه کنند .
دکتر بلوچي در آيين تجليل از خيرين اين سازمان در بيرجند اظهار داشت : براي جلب مشارکت هاي مردمي در خارج از کشور نيز شماره حسابي طراحي شده تا علاقه مندان بتوانند از طريق اينترنت و کارت هاي اعتباري به سازمان بهزيستي کمک کنند . وي حجم کمک هاي مردمي به اين سازمان را  186 ميليارد ريال عنوان کرد و گفت : اين رقم در مقايسه با مدت زمان مشابه طي سال گذشته 30 درصد افزايش را نشان مي دهد .بلوچي ميزان کمک هاي مردمي امسال به بهزيستي را در بخش زکات فطريه 28 ميليارد ريال ذکر کرد و افزود : اين ميزان نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزايش يافته است .وي با بيان اينکه خراسان جنوبي از استان هاي موفق کشور در زمينه جلب مشارکت هاي مردمي است ، گفت : با توجه به شاخص جمعيت و محروميت اين استان رتبه نخست کشور را در اين زمينه کسب کرده است.وي ميزان کمک هاي مردمي استان خراسان جنوبي را از ابتداي امسال تاکنون حدود دو ميليارد و 880 ميليارد ريال ذکر کرد و افزود : ميزان کمک هاي نقدي و غيرنقدي مردم اين استان در سال جاري نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 500 درصد افزايش داشته است .وي با بيان اينکه طراحي برنامه هايي با روش هاي جديد در جلب مشارکت هاي مردمي يکي از برنامه هاي اين سازمان است ، گفت : در اين راستا برنامه جلب مشارکت هاي مردمي از طريق پيام کوتاه (SMS) نهايي و در استان تهران نيز اجرايي شده است .بلوچي ميزان کمک هاي مردمي از طريق پيام کوتاه را دهه مهرورزي امسال در استان تهران طي اولين اطلاع رساني به مردم حدود 190 ميليون ريال ذکر کرد .وي افزود : همچنين سهم مهم يکي ديگر از طرح هاي جديد اين سازمان در حوزه مشارکت هاي مردمي است . وي گفت : در اين ارتباط اين سازمان آمادگي دارد طي قرارداد با ارگان ها و شرکت هاي توليدي معتبر ، درصدي از فروش محصولات را به امور خير مربوط به بهزيستي اختصاص دهد .

افزايش 63 دستگاه اتوبوس گازسوز
به ناوگان اتوبوسراني کاشان
کاشان - خبرنگار آفرينش
مديرعامل سازمان اتوبوسراني شهرداري کاشان گفت : سازمان شهرداري هاي کشور با استفاده از تسهيلات تبصره 13 بودجه سال جاري کشور ، 63 دستگاه اتوبوس گازسوز و ديزلي براي سازمان اتوبوسراني شهرداري کاشان تخصيص داده که 17 دستگاه آن از نوع گازسوز آماده تحويل مي باشد .
وي اظهار داشت : با تامين اعتبار مالي توسط شهرداري کاشان ، خريداري و تحويل سازمان مي شود .عرفا افزود : هم اکنون روزانه 45 درصد مسافر درون شهري کاشان توسط ناوگان اتوبوسراني اين سازمان جابه جا مي شود که اميدواريم در آينده با راهکارهاي ارائه شده از طرف دولت اين سهم به 75 درصد برسد تا بدين وسيله بخش عظيمي از تردد شهروندان از طريق وسيله نقليه عمومي امکان پذير باشد .

دوم اسفند ماه برگزار مي شود ;
انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن مشهد

مشهد - خبرنگار آفرينش
انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن مشهد همزمان با سراسر کشور در روز چهارشنبه دوم اسفند ماه سال جاري برگزار مي شود .
رئيس هيات نظارت بر انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن مشهد با بيان اين مطلب افزود : مشارکت حداکثري و حضور گسترده بخش خصوصي قطعا در رشد و پويايي اتاق بازرگاني تاثير بسزايي خواهد داشت و در واقع نقش خود را در اجراي اصل 44 که همانا واگذاري اقتصاد به خودم مردم است پررنگ تر خواهد کرد .رئيس سازمان بازرگاني خراسان رضوي با تاکيد بر نقش هيات نظارت بر انتخابات در نظارت بر حسن اجراي انتخابات گفت : تمام سعي و تلاش ما اين است که به عنوان امانتدار آرا» بر حفظ سلامت انتخابات نظارت دقيق و کاملي داشته باشيم و با ايجاد فضاي رقابتي سالم زمينه حضور سلايق و انديشه هاي گوناگون را فراهم  آورده ايم .علي صفرزاده با بيان اينکه تعداد کانديداهاي انتخابات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن مشهد نسبت به دوره هاي پيشين بيشتر شده افزود : تمامي فعالان اقتصادي که به عضويت اتاق درآمده اند و در روز انتخابات کارتشان داراي اعتبار باشد ، مي  توانند در اين انتخابات شرکت کنند .وي اظهار اميدواري کرد : با توجه به اهميت اتاق بازرگاني و صنايع و معادن دستگاه هاي دولتي نيز خود را دخيل بدانند و با فراهم کردن فضاي رقابتي سالم حضور حداکثري شرکت کنندگان در انتخابات را شاهد باشيم.

تخريب و نابودي مناطق حفاظت شده

رامسر - خبرنگار آفرينش
حيات وحش ايران به دليل عدم نظارت جدي در آستانه نابودي قرار دارد .
اسرافيل شفيع زاده کارشناس محيط زيست در رامسر ضمن بيان مطلب فوق افزود : تاکنون در خصوص حفظ محيط زيست به خصوص نگهداري از حيات وحش رو به انقراض ، اقدامي از سوي مسئولان امر صورت نگرفته و اين بي توجهي باعث نابودي گونه هاي نادر در نقاط مختلف کشور شده است . وي افزود : طي سال هاي اخير روند منقرض شدن برخي گونه ها ، مانند ; قوچ ايراني مشاهده شده و عدم برخورد جدي با شکارچيان غيرمجاز ، روند شکار گونه هاي نادر را افزايش داده است .
وي عدم اطلاع از چگونگي حفظ و حراست از محيط زيست را ، سبب افزايش روند تخريب و نابودي مناطق حفاظت شده و همچنين انقراض گونه هاي نادر حيات وحش عنوان کرد .

جمع آوري معتادان پر خطر

رامسر - خبرنگار آفرينش
به دستور رياست جمهوري توسط وزارت بهداشت ، دادگستري و فرماندهي نيروي انتظامي کشور و سازمان بهزيستي آئين نامه طبقه بندي نمودن معتادان و انتقال آنان به اردوگاه ها از نظر سن و جنس و مراقبت پس از خروج از اردوگاه ها تنظيم شده و معتادان حاد و پرخطر جمع آوري مي شوند .
دکتر سعيد صفاتيان مدير کل درمان و بازتواني ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بيان اين مطلب در رامسر گفت : در کميته درمان معتادان هماهنگي هاي لازم و کامل بين وزارتخانه هاي بهداشت ، دادگستري و فرماندهي نيروي انتظامي و سازمان بهزيستي کشور به عمل آمده و طرح جمع آوري معتادان پر خطر براساس مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت مي گيرد و همه دستگاه ها موظف به اجراي اين طرح مي باشند. صفاتيان گفت : وزارت بهداشت برنامه هاي مرتبط با قرنطينه ، سم زدايي و درمان هاي دارويي معتادان را تدوين مي کند . وي افزود : سازمان زندان ها موظف به طبقه بندي معتادان منتقل شده به اردوگاه ها از نظر سن و جنس مي باشد.  وي گفت : پليس نيز وظيفه مراقبت  معتادان پس از خروج از اردوگاه ها را بر عهده دارد.

دادستان شهرستان رباط کريم معرفي شد

رباط کريم - خبرنگار آفرينش
با حضور جمعي از مسئولين قضايي استان رباط کريم و شهرستان ، طي حکمي حجت الاسلام و المسلمين رشيدزاده به عنوان دادستان اين شهرستان معرفي شد .


اخبار کوتاه از آذربايجان  غربي

بهره مندي مناطق شهري خوي از گاز طبيعي
اروميه -خبرنگار آفرينش
رئيس اداره گاز شهرستان خوي گفت : 95 درصد مناطق شهري خوي از گاز شهري بهره مند شده اند .
مرتضي ناجي خويي با اعلام اين خبر افزود : هم اکنون در سطح اين شهرستان 38 هزار و 226 مشترک از گاز شهري برخوردار هستند که 3 هزار و 160 مشترک در مناطق روستايي و بقيه نيز در مناطق شهري مي باشد .
وي گفت : امسال 6 هزار و 61 انشعاب در اين شهرستان واگذار شده که دو هزار و 960 انشعاب شهري و سه هزار و 101 انشعاب روستايي بوده است.
وي افزود : شبکه داخلي شهرک صنعتي و دانشگاه آزاد اسلامي خوي آماده شده و استفاده از آن به خود مشترکين بستگي دارد. شهرستان خوي با حدود 356 هزار نفر جمعيت در 130 کيلومتري شمال مرکز استان آذربايجان غربي واقع و هم مرز با کشور ترکيه است .

نخستين جشنواره ملي عکس سلامت در اروميه
نخستين جشنواره ملي عکس سلامت در کشور با هدف اشاعه فرهنگ سلامت در اروميه برگزار مي شود .
دبير اجرايي جشنواره ملي عکس سلامت ، اشاعه فرهنگ سلامت ، آشنايي مردم با عواملي که منجر به تهديد سلامت عمومي و رفتارهاي ناهنجار مي شود و عوامل موثر در ارتقا» سلامت بين اقشار مختلف جامعه را ، از جمله اهداف مهم برگزاري اين جشنواره در استان ذکر کرد و افزود : حدود 850 قطعه عکس توسط 72 نفر از هنرمندان عکاس کشور در اين جشنواره شرکت مي کنند .
دکتر غفارزاده، در ادامه با بيان اينکه اين جشنواره از بيست و ششم بهمن ماه به مدت يک هفته در بيمارستان امام خميني اروميه آغاز شده ، تصريح کرد : از 850 قطعه عکس ارسالي 65 عکس انتخاب مي شود .

مسائل و مشکلات گمرک بازرگان ايران و گوربولاغ ترکيه بررسي شد
مدير کل گمرکات بازرگان در جلسه اي که با حضور مدير کل بازرگان و گوربولاغ و قائم مقام مرزبان استان دوبايزيد ترکيه در گمرک بازرگان تشکيل شد با اشاره به مشکل توقف و تجمع کاميون هاي ورودي به ترکيه در مرز بازرگان اظهار داشت : شبانه روزي نبودن پذيرش کاميون ها از طرف ترکيه و طولاني بودن روند پذيرش کاميون ها در خاک اين کشور باعث به وجود آمدن اين مشکلات شده است.
صفرزادگان افزود : برابر توافقات بيست و سوم سپتامبر سال 98 ، گمرکات گوربولاغ موظف است روزانه 300 دستگاه کاميون را از خاک ايران پذيرش کند و راه اندازي محموله هاي ترانزيتي را شبانه روزي کند. وي با اشاره به مشکل قاچاق گازوئيل از سوي برخي رانندگان ترک گفت : لازم است مسئولان ترکيه از نصب باک هاي غيراستاندارد بر روي کاميون هاي ورودي از اين کشور جلوگيري کنند . در اين جلسه مدير کل گمرکات گوربولاغ براي پذيرش روزانه 300 کاميون ورودي از ايران قول مساعد داد و گفت : اميدواريم با اين اقدام مشکلات گمرکي در مرز بازرگان و گوربولاغ حل شود .

پيشرفت 90 درصدي عمليات اجرايي پل رودخانه ارس 
مجري پل ثابت پلدشت شاه تختي که کشور ايران را به جمهوري خودمختار نخجوان از توابع جمهوري آذربايجان متصل مي کند در جريان بازديد مدير کل امور مرزي و مبارزه با قاچاق وزارت کشور ايران و معاون نخست وزير جمهوري خودمختار نخجوان از عمليات اجرايي اين پل در پلدشت گفت : عمليات اجرايي اين پل که از سال گذشته آغاز شده با صرف اعتباري بالغ بر 21 ميليارد ريال هم اکنون از 90 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار است .
موجبيان افزود : با صرف 15 ميليارد ريال اعتبار ديگر ، عمليات اجرايي اين پل و جاده دسترسي به آن ، تا خرداد ماه سال آينده به پايان خواهد رسيد.
رحيم نوعي اقدم مدير کل امور مرزي و مبارزه با قاچاق وزارت کشور در اين مراسم با بيان علاقمندي جمهوري اسلامي ايران به گسترش روابط اقتصادي با جمهوري آذربايجان خواستار سرعت يافتن عمليات احداث پل رودخانه ارس در منطقه پلدشت شد.
واصف معاون نخست وزير جمهوري خودمختار نخجوان نيز در اين مراسم ضمن تقدير از مسئولان کشور ايران در خصوص احداث اين پل اظهار اميدواري کرد و گفت : با بهره برداري از اين پل روابط بين 2 کشور مستحکم تر و تردد مسافران آسان تر مي شود .

اجراي طرح به بافي  قالي
از آغاز طرح به بافي قالي در آذربايجان غربي تاکنون يک هزار و 400 نفر مهارت هاي لازم را در اين زمينه فرا گرفتند .
کارشناس اتحاديه فرش دستباف استان آذربايجان غربي در حاشيه آغاز دوره سوم طرح به بافي قالي در شهرستان تکاب گفت : در دوره سوم اجراي اين طرح آموزشي نيز 480 قاليباف از 12 منطقه استان به مدت 5 روز با اصول فني بافت و پرداخت قالي ، مواد اوليه مرغوب ، معايب قالي و راه هاي اصلاح آنها ، بهداشت محيط کارگاه و حقوق اجتماعي بافندگان آشنا مي شوند.
مرضيه بنفشه افشان گفت : اين طرح براي بهبود و ارتقا» سطح مهارت هاي لازم براي توليد فرش مرغوب از ارديبهشت ماه امسال با همکاري سازمان بازرگاني و اتحاديه شرکت هاي تعاوني دستباف روستايي آذربايجان غربي در مناطق مختلف استان اجرا مي شود. وي گفت : با اتمام دوره سوم طرح به بافي قالي در استان تعداد شرکت کنندگان در کلاس هاي آموزشي اين طرح به يک هزار و 780 نفر خواهد رسيد .

افزايش 16 درصدي توليد چغندرقند
ميزان توليد محصولات کشاورزي در آذربايجان غربي در سال جاري نسبت به سال گذشته 16 درصد افزايش يافت .
معاون فني و اجرايي سازمان جهاد کشاورزي استان در جلسه کارگروه آب ، کشاورزي و منابع طبيعي در سالن اجتماعات استانداري گفت : کشاورزان استان امسال بيش از 3 ميليون و 399 هزار و 170 تن انواع محصولات زراعي و يک ميليون و يکصد هزار تن محصولات باغي توليد کرده اند که 16 درصد بيش از سال گذشته است . آقايي، استفاده از ارقام اصلاح شده ، آماده کردن زمين هاي کشاورزي ، نظارت بر مزارع با استفاده از دانش آموختگان رشته هاي کشاورزي ، افزايش راندمان آبياري ، بهره گيري از ماشين آلات کشاورزي و رعايت زمان کشت محصولات توسط کشاورزان را از جمله دلايل افزايش توليد محصولات کشاورزي در استان عنوان کرد. معاون فني و اجرايي سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي با اشاره به توليد بيش از يک ميليون و 650 هزار تن چغندرقند از 35 هزار و 850 هکتار اراضي کشاورزي استان گفت : از اين ميزان تاکنون يک ميليون و 425 هزار تن در کارخانجات قند استان جذب و يکصد و 82 هزار تن به خارج از استان صادر شده و حدود 44 هزار و 500 تن نيز هنوز جذب نشده است .

افتتاح کتابخانه عمومي شهر نياسر

کاشان - خبرنگار آفرينش
طي آئيني کتابخانه عمومي شهر نياسر در کاشان با حضور عليرضا حسيني مدير کل اداره ارشاد اسلامي استان اصفهان ، محسن عبدالهي رياست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان کاشان و جمعي از مسئولان شهر نياسر افتتاح شد .
در اين مراسم مدير کل اداره ارشاد اسلامي استان اصفهان گفت : خوشبختانه اتفاقات علمي که اخيرا در کشور اتفاق افتاده نشان از شکوفايي استعداد و توانمندي هايي است که مي تواند کشور را جهاني مطرح کند . حسيني يکي از مشکلات عمده  که در کشور با آن رو به رو هستيم را بحث مطالعات عمومي دانست و گفت : احداث کتابخانه و مطالعات عمومي جزو واجباتي است که بايد مدنظر قرار داده شود و ما اميدواريم اين مکان که امروز شاهد افتتاح آن هستيم مکاني جهت رفت و آمد کودکان ، نوجوانان و جواناني که سرمايه هاي علمي آينده اين کشور هستند ، قرار گيرد .
عبدالهي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان کاشان نيز در اين آئين ساخت و احداث کتابخانه نياسر را از عنايات مقام معظم رهبري دانست و گفت : اين کتابخانه در زميني به مساحت 500 مترمربع و شامل سالن مطالعه ، سالن اجتماعات ، سالن کتاب و محوطه باز است و با اعتباري بالغ بر 400 ميليون ريال احداث شده است . گفتني است در حال حاضر قريب به 3000 جلد کتاب در مخزن کتابخانه موجود مي باشد .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
مقاله
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته