جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - 29 محرم سال 1428 هجري قمري نسخه شماره 2702

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي:
حقوق اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي افزايش مي يابد

با حضور دکتر زارع;
کلنگ احداث دانشگاه آزاد اسلامي در شهرستان زهک به زمين زده شد


افروغ: براي تداوم انقلاب اسلامي، جنبش دانشجويي بايد نقاد باشد


ثبت اختراع آينه هوشمند داخل خودرو توسط دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي يزد


ممنوع الخروج کردن برخي فعالان سياسي و دانشگاهي نقض حقوق شهروندي است


زنگ آفرينش


کوتاه و خواندني


  رئيس دانشگاه آزاد اسلامي:
 حقوق اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي افزايش مي يابد 

آفرينش: رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از افزايش حقوق 13 درصدي اعضاي هيات علمي و 15 درصدي کارکنان اين دانشگاه در سال آينده خبر داد.
دکتر جاسبي ديروز در جمع نمازگزاران سازمان مرکزي دانشگاه خاطر نشان ساخت: براساس مصوبه هيات امناي دانشگاه، با افزايش ميزان حق جذب و اياب و ذهاب کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي اين ميزان نيز به حد دستگاههاي دولتي خواهد رسيد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين تصريح کرد: ميزان حقوق اعضاي هيات علمي در مناطق محروم نيز  تا سقف 5 درصد براساس جدول مناطق مردم  اضافه تر، افزايش خواهد يافت.
دکتر جاسبي با تاکيد بر جلب رضايت مردم و تکريم ارباب رجوع، دانشجويان و دانشگاهيان خاطر نشان ساخت: ميزان کارايي و بهره وري کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي چندين برابر کارمندان ساير دستگاههاست و خدمات صادقانه و تلاشهاي ارزنده کارکنان را بايد ارج نهيم.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با مقايسه تعداد کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي با دستگاههاي مشابه و حجم انبوه مکاتبات و مراجعات، از خدمات کارکنان دانشگاه تقدير کرد.
دکتر جاسبي از راه اندازي مجتمع رفاهي کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در سال آينده خبر داد و افزود: تقويت اداره رفاه در راستاي ارائه خدمات و تسهيلات به کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه صورت گرفته است.
دکتر جاسبي با اشاره به انجام حداکثر صرفه جويي در هزينه ها و افزايش بهره وري در دانشگاه آزاد اسلامي، بر صيانت از آرمانهاي حضرت امام (ره)، حفظ ارزشهاي انقلاب، ارتقاي آموزش و فرهنگ عمومي و توسعه پژوهش و تحقيقات تاکيد کرد.
رئيس اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام با اشاره به سال پيامبر اعظم (ص) و شرايط حساس منطقه خواستار همگرايي، همدلي و يکپارچگي است اسلامي جهت خنثي سازي توطئه هاي شوم استکبار جهاني شد.
عضو منتخب حضرت امام (ره) در شوراي عالي انقلاب فرهنگي با تقدير از حضور حماسي ملت شريف ايران در راهپيمايي شکوهمند 22 بهمن از مشارکت فراگير دانشجويان آگاه، اساتيد مبرز و کارکنان خدوم دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم تقدير و تشکر کرد.
دکتر جاسبي در خاتمه افزود: حضور هميشگي مردم در صحنه هاي انقلاب از بهترين راهکارهاي رفع معضلات و حفظ حقوق و دستاوردهاي انقلاب است.


 با حضور دکتر زارع;
 کلنگ احداث دانشگاه آزاد اسلامي در شهرستان زهک به زمين زده شد 

آنا: در مراسمي با حضور دکتر زارع معاون پارلماني و رئيس منطقه هفت و دکتر نورا رئيس منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي، کلنگ احداث دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان زهک زده شد.
غلامرضا ضيايي فرماندار شهرستان زهک در اين مراسم گفت: با توجه به ارتقاي شهرستان زهک از بخش به شهرستان و استقرار فرماندار و نيز ساير ادارات و نهادها و از آنجايي که رشد و شکوفايي هر منطقه و شهرستان در گرو تعالي و انسجام تمامي شاخص ها از جمله سياسي، اقتصادي، فرهنگي، علمي و امنيتي در کنار هم خواهد بود و با عنايت به ظرفيت ها و قابليت هاي موجود خصوصا وجود بزرگ ترين مرکز تحقيقات کشاورزي استان و مجتمع پنج هزار هکتاري بقيه ا... العظم (عج) و احداث محور ترانزيت و اتصال آن به کشورهاي آسياي ميانه و بازارچه مرزي ميلک بر آن شديم تا در جهت تاسيس مراکز علمي از جمله راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي اقدام کنيم که کلنگ احداث آن به زمين زده شد.
فرماندار زهک تصريح کرد: بخش اعظم جمعيت 80 هزار نفري زهک را قشر جوان تشکيل مي دهند که مي توانند با راهيابي به دانشگاه ها در آينده هم توليد علم کرده و هم در جهت شکوفايي و پيشرفت و توسعه منطقه گام هاي موثري بردارند.
شايان ذکر است دانشگاه آزاد اسلامي در زابل از سال 78 تاسيس شده که از لحاظ رشته تحصيلي و توسعه رشته هاي متنوع از رشد چشمگيري برخوردار بوده و داراي رشته هاي منحصر به فرد از جمله: روابط بين الملل، علوم سياسي، مهندسي عمران، مهندسي شهرسازي، اقتصاد بازرگاني و... است که موجب بستري مناسب براي توسعه و پيشرفت علمي منطقه سيستان شده است.


 افروغ: براي تداوم انقلاب اسلامي، جنبش دانشجويي بايد نقاد باشد 

ايسنا: تشکل هاي اسلامي نبايد دستخوش دگرگوني ها و حوادث جامعه شوند، بلکه بايد هميشه معيارهاي اصولي خود را مدنظر داشته باشند.
دکتر عماد افروغ، رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي که در چهارمين مجمع جامعه اسلامي دانشجويان در دفتر مرکزي اين تشکل سخن مي گفت، با طرح اين سوال که به واقع چرا انقلاب اسلامي به وقوع پيوست؟ تصريح کرد: تبيين يعني پاسخ به چرا و چگونگي يک رخداد، اگر قرار باشد به رابطه بندي امور رسيد بايد به علت و معلول آن توجه ويژه داشت و بايد پديده ي انساني و اجتماعي رابطه ها به درستي شناخته شوند. مطمئنا براي تبيين انقلاب اسلامي نبايد فقط به امور قابل مشاهده توجه کرد.
نماينده مردم تهران در خانه ملت با بيان اينکه در روش رئاليسم تعالي گرا توجه به مسائل هرمونوتيک اجتماعي و طبيعي مي شود، تصريح کرد: در اين روش بين محقق و موضوع تحقيق ارتباط دوسويه وجود دارد. اگر خواهان رسيدن به قانون عالم باشيم نبايد تنها به آنچه که مشاهده مي شود اکتفا کنيم، آنچه ديده مي شود الزاما درست نيست.
وي اظهار داشت: هر پديده اي متمايز از پديده ديگر است و هيچ گروه و جامعه اي مثل هم نيستند و اين موضوع بر اساس اصل تمايزيافتگي مطرح مي شود.
ريييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه انقلاب يک تعريف باز است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامي ايران از سوي طبقات مختلف جامعه شکل گرفت و به واقع از نظر حضور مردم مثال زدني بود. خيلي ها مي گويند انقلاب اسلامي ايران پشتوانه ي فقهي دارد نه پشتوانه ي فلسفي. ما هيچگاه منکر پشتوانه ي فکري نبوده ايم، اما يکي از عوامل ظهور انقلاب اسلامي مرجعيت امام خميني(ره) بود اما تنها به اين دليل که امام(ره) صرفا مرجع تقليد بودند انقلاب شکل نگرفت.
وي ادامه داد: جهان بيني و نوع نگاه امام(ره) به انقلاب بسيار کامل بود و از انقلاب به عنوان هديه اي الهي ياد مي کردند. متاسفانه شايد مباني انقلاب اسلامي درست تئوريزه نشده باشد و به همين دليل دستخوش رفتارهاي متناقض قرار مي گيرد.
نماينده مردم تهران در مجلس افزود: انقلاب اسلامي ريشه در نگرش صدرايي امام خميني(ره) دارد و نوع نگاه صدرايي ايشان عامل اصلي براي به وجود آمدن انقلاب بود. در نگرش صدرايي پيوند بين کشف و ذوق تلقي مي شود و به تعبيري جمع خرد، عشق و خداست و با اين موضوع تعريفي جديد از فلسفه ارايه مي شود. در انديشه ي امام خميني(ره) نوعي علم گرايي توحيدي موج مي زد.
افروغ خاطرنشان کرد: عشق و شهود با محوريت عقل در ارتباط هستند. بر اساس اين نوع نگاه دين و سياست با يکديگر مرتبط مي شوند و ولايت فقيه بسط  يافته ي عدالت و ولايت است. سياست تنها به معناي قدرت نيست بلکه به معناي اصلاح و عدالت و ... است. به واقع بخشي از عرفان عارف، اصلاح جامعه است و اين همان نگاهي است که امام خميني(ره) و ملاصدرا داشتند. امام خميني(ره) توانستند انقلاب را از آشفتگي ايدئولوژيک نجات دهند و آن را به مسير حقيقي اش وارد کند. جنبش دانشجويي بايد سعي کند جمهوري اسلامي با معيارهاي حقيقي حفظ شود.
وي افزود: جنبش دانشجويي اگر بخواهد پيرو خوبي براي ولي فقيه باشد نبايد از انديشه و فکر دور باشد، بلکه بايد زمينه سازي کند. امام خميني(ره) بر اساس نوع نگاهي که به جامعه داشتند، رابطه اي که بين دين و جامعه برقرار مي کردند بسيار متعادل بود. امام خميني(ره) معتقد نيستند که دين همان جامعه است و عکس آن را نيز نمي گويند.
رييس کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه امام(ره) فردي را مورد قبول جامعه مي دانستند که داراي مقبوليت، حقانيت و مشروعيت باشد، افزود: امام(ره) معتقد بودند چنين فردي مي توانست واقعيت حقيقي را به مردم نشان دهد.
وي در پايان با تاکيد بر نقد سازنده، ابراز عقيده کرد: نقد موجب سازندگي است. ما در تمام دوره ها اين مسير را پيگيري کرده ايم. احساس مي کنم دولت هنوز استراتژي فرهنگي ندارد. مطمئنا بايد نقد درون گفتماني درست شکل بگيرد.


 ثبت اختراع آينه هوشمند داخل خودرو توسط دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي يزد 

آفرينش: سه تن از دانشويان دانشگاه آزاد اسلامي يزد با ارائه طرح جديدي به اداره کل ثبت شرکت ها و مالکيت هاي صنعتي گواهي ثبت اختراع آينه هوشمند داخل خودرو با قابليت تنيم وتغيير زاويه بعد از خورد نور مستقيم را به دست آوردند.
آقايان حميد رئوف، محمود رئوف و امير حسين بابايي فيض آبادي سه دانشجوي رشته برق قدرت دانشگاه آزاد اسلامي يزد باارائه طرح آينه هوشمند داخل خودرو به اختراعات اين واحد دانشگاهي افزود.
محمود رئوف به نمايندگي تيم مخترع گفت: در آينه هاي اتومبيل ها در هنگام حرکت نور سوي بالا اتومبيل هاي پشت سر خصوصا در جاده هاي تاريک مستقيم به نور مستقيم به چشم راننده منعکس مي شود و با استمرار 7 ثانيه اي کوري موقت و زيان هاي جبران ناپذيري را به چشم وارد مي کند و علاوه بر آن راننده مجبور است از دقت خود در رانندگي کاسته و به تنظيم آينه بپردازد که خود خطراتي را به همراه دارد.
وي افزود: در اين اختراع آينه جديد با استفاده از سنسور، پس از برخورد نور سوي بالا خود به خود، تنظيم شده و باعث جلوگيري از انعکاس نور به چشم راننده مي شود.
اين مخترع جوان ادامه داد: همچنين اين آينه قابليت تنظيم دارد تا با تنظيم حساسيت آينه حتي در هنگام برخورد نور پائين نيز تنظيم شده و از انعکاس نور حتي کم نيز جلوگيري  کند.
اين دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي يزد در رابطه با زمان کار بر روي اين طرح ادامه داد: از زمان شکل گيري طرح در ذهن تا ساخت دستگاهدر حدود 3 ماه به طول انجاميد.
لازمبه ذکر است اين سه مخترع بر ثبت آينه هوشمند 2 اختراع ديگر از جمله روشنايي جاده اي بدوننياز به برق و پرده لور قابليت با کنترل ريموت کنترل ها را نيز در حال ثبت دارد که تا چندي ديگر گواهي ثبت اختراع آن را دريافت خواهد کرد.


  ممنوع الخروج کردن برخي فعالان سياسي و دانشگاهي نقض حقوق شهروندي است  

ايسنا: سخنگوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشکي تهران ضمن ابراز تاسف شديد از تعليق فعاليت هاي سايت بازتاب عمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را غيرقانوني خواند و اظهار داشت که نقد و آزادي بيان ضروري است. ما نسبت به چنين اقداماتي که ناشي از عدم تحمل و مداراست هشدار مي دهيم.
حسين نقاشي با بيان مطلب فوق، افزود: چنين رويکردهايي مي تواند هشداري براي تمامي فعالان عرصه ي سياسي و رسانه باشد که با همدلي بيشتر در مقابل رفتارهايي از اين دست ايستادگي کنند. قطعا اعمالي از اين دست به امنيت و وحدت ملي خدشه هاي جبران ناپذيري وارد خواهد نمود.
اين فعال دانشجويي درباره ي حوادث اخير زاهدان نيز گفت: انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشکي تهران ضمن محکوم کردن جنايت هايي که در بعضي از استان ها صورت گرفته و تعدادي از نيروهاي سپاه پاسداران شهيد شده اند از دولت و مقامات مي خواهد آرامش رواني را در فضا حاکم کنند و تمام تلاش خود را داشته باشد تا با عاملان جنايت هاي اخير برخورد جدي صورت گيرد. برهم زدن نظم عمومي از راه ارعاب، وحشت و ترور امري مذموم است که در هر ساختار سياسي و اجتماعي قابل برخورد است. اين افراد با دامن زدن به اختلافات قومي و مذهبي درصدد شکستن امنيت و يکپارچگي ملي هستند.  سخنگوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران و علوم پزشکي تهران در ادامه گفت: ما نسبت به احضارهاي مکرر دانشجويان به کميته هاي انضباطي، برخوردهاي اخير با فعالان دانشجويي و علي الخصوص صدور احکام قضايي براي اعضاي شوراي مرکزي انجمن اسلامي دانشجويان سبزوار و همچنين صدور حکم دو سال حبس تعزيري براي آقاي مهدي اميني زاده اعتراض مي کنيم و هشدار مي دهيم چراکه معتقديم اعمالي از اين دست باعث منزوي سازي فعالان دانشجويي و بسته شدن فضاي جامعه و رويگرداني از رويکردهاي دموکراتيک و اصلاح طلبانه در چارچوب نظام خواهد شد.  نقاشي با بيان اينکه اميني زاده در مجموعه ي تحکيم از نيروهاي معتقد به شمار مي آيد، ابراز عقيده کرد: برخلاف بعضي افراد که در اين مجموعه مشي راديکالي و بعضا نگاهي معطوف به خارج از کشور داشتند اين فعال سياسي هيچگاه اينگونه عمل نکرده و رفتار متعادل را در پيش گرفته است. چنين برخوردهايي باعث سرخوردگي و حذف جريانات دانشجويان مذهبي تر و غيرراديکال خواهد شد کمااينکه آقاي اميني زاده در سال گذشته از سوي وزارت علوم نيز از ادامه ي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد محروم گشته بود.  وي در پايان ابراز عقيده کرد: برخورد با برخي فعالان سياسي و ممنوع الخروج کردن بي قاعده و خارج از ضوابط قانوني در چند هفته ي اخير باعث وهن قانون و زير سوال رفتن آن مي شود. آزادي شهروندان در داخل و خارج از کشور از حقوق طبيعي و اساسي شهروندان است که تنها با راي دادگاه صالحه قابل محدود کردن است با اين وضع ممانعت از خروج آقاي هاشم آقاجري، تقي رحماني و برخي ديگر از فعالان سياسي در هفته هاي اخير نقض آشکار حقوق شهروندي اين فعالان سياسي و دانشگاهي است.


 زنگ آفرينش 

   زنگ  آفرينش با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

 تکليف ما دارندگان وام هاي 10 ميليوني چه مي شود

در سال جاري وام هاي 10 ميليون توماني طبق شرايطي به عده اي تعلق گرفت، که ما جزو آن گروه هستيم. ولي تاکنون موفق به خريد مسکن نشده ايم از يک طرف زمان وام ها رو به اتمام است و از سوي ديگر بعضي از کارشناسان تاکيد دارند که مسکن نخريد ارزان مي شود. لذا ما در يک بلا تکليفي قرار گرفته اي،م سياست کلي چيست؟
آيا اقدامات اخير دولت در کاهش قيمت مسکن تاثير خواهد داشت يا دوباره پس از مدتي شاهد گراني و افزايش بي رويه خواهيم بود؟
تهران- يک شهروند داراي وام 10 ميليون توماني مسکن

دريافت حقوق از خودپردازها را اختياري کنيد

مدت هاست حقوق ما را توسط حساب هاي خودپرداز پرداخت مي کنند. چون تنها منبع درآمد و خرج زندگي ما همان حقوق مي باشد و در بيشتر موارد به هنگام دريافت حقوق بعلت ازدحام، دستگاه ها پاسخگو نيستند، به همين دليل اتفاق مي افتد که حقوق بعد از 5 الي 6 روز به دستمان مي رسد و مشکلاتي براي ما به وجود مي آيد، اگر موافقت شود که پرداخت حقوق بصورت دفترچه قرض الحسنه و خودپرداز باشد و هر کس به هر طريقي که خواست استفاده کند بهتر خواهد بود.
تهران- رحيمي

جايگاه سوخت کم است و پاسخگو نيست

جايگاه سوخت در تهران نسبت به افزايش خودرو بسيار کم است و مدت ها بايد در صف ماند تا بتوان بنزين زد و اين هم همانند ترافيک يکي ديگر از عواملي است که موجب هدر رفتن وقت مردم مي شود. سوال اينجاست که آيا با افزايش تعداد خودرو در چندسال اخير چند جايگاه در تهران اضافه شده به نظر مي رسد نه تنها جايگاهي اضافه نشده بلکه بعضي از جايگاه ها نيز تعطيل شده اند و نمونه آن دو جايگاه در خيابان جمهوري اسلامي يکي تبديل به مغازه هاي تجاري شده و ديگري هنوز متروکه مي باشد به هر حال افزايش تعداد جايگاه ها ضرورت و تسهيل در امور شهري تهران مي باشد.
تهران- بابايي

ايجاد مزاحمت بعضي ساختمان سازها

مدت هاست درخيابان... مشغول آپارتمان سازي هستند از اينکه با سر و صدا موجب مزاحمت ما شده و با ريختن مصالح ساختماني مشکلات ديگري را براي اهالي محل فراهم آورده و به هيچ وجه رعايت حال همسايگان را نمي کنند، در قبال اعتراض ادعا مي کنند که داراي مجوز هستيم ما هم مجوز را انکار نمي کنيم آيا نبايد به هنگام صدور مجوز محل را در نظر گرفته و شرايط لازم را هم يادآور شوند و تاکيد نمايند که از ريختن مصالح در معابر جدا خودداري کرده و اگر چنين شود مثلاجريمه يا توقف کار را در پي خواهد داشت، به هر حال در اين مورد هم تدبيري بايد انديشيد.
تهران- احمدي

بر چسب هاي تبليغاتي بر در و ديوار شهر

نمي دانم به کجا بايد بگويم که ترتيب اثر بدهند عده اي برچسب هاي تبليغاتي موسسات مختلف را بر در و ديوار مردم چسبانده و علاوه بر اينکه خسارتي به صاحبان املاک وارد آورده باعث نازيبايي شهر نيز مي شوند و اين چندمين بار است که به روزنامه ها شکايت مي کنم که مشکل ما را به گوش مسئولان ذيربط بخصوص زيباسازي شهرداري برسانند. اميد و انتظار داريم براي مرتکبين به اين اعمال که نوعي تجاوز به حقوق مردم و شهروندان است جرائمي قائل شوند تا اين کار نازيبا ادامه نيابد.
تهران- جواهري


 کوتاه و خواندني 


رئيس کميسيون آموزش مجلس خبر داد:
کسري 6 درصدي دانشگاه ها در صورت
عدم افزايش بودجه

فارس: به گفته رئيس کميسيون آموزش مجلس، بر اساس لايحه ارايه شده از سوي دولت در صورت عدم افزايش اعتبار دانشگاه ها حداقل با 6 درصد کسر بودجه در سال آينده مواجه مي  شوند.
علي عباسپور تهراني فرد با اشاره به اين که بر اساس لايحه ارايه شده از سوي دولت بودجه آموزش عالي در سال آينده 1/5 درصد کاهش در اعتبارات جاري دارد، افزود: بر اساس لايحه ارايه شده از سوي دولت در بخش تملک و دارايي وزارت علوم فقط 0/6 درصد افزايش اعتبار نسبت به سال جاري دارد که اين ميزان با توجه به وضعيت فعلي دانشگاه ها به هيچ  وجه پاسخگوي نياز نيست.
وي گفت: با توجه به اين که امسال دانشگاه ها 3 درصد افزايش دانشجو در مقطع کارشناسي و 15 درصد افزايش دانشجو در تحصيلات تکميلي داشتند بر اساس لايحه ارايه شده از سوي دولت دانشگاه ها حداقل دچار 6 درصد کسر بودجه مي شوند.
وي با بيان اين که بودجه وزارت علوم در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس تاييد شده و به کميسيون تلفيق ارايه شده است، اظهار کرد: کميسيون آموزش و تحقيقات خواستار افزايش 400 ميليارد تومان به سرجمع اعتبار دانشگاه ها شده است که اميدواريم در کميسيون تلفيق تاييد شود.

رئيس واحد قم در سخنراني پيش از خطبه هاي نمازجمعه مشهد:
کالاهاي فرهنگي تاثير زيادي بر افکار آحاد جامعه دارد

آفرينش: امروزه کالاهاي فرهنگي تاثير زيادي بر افکار و انديشه آحاد جامعه دارد.
دکتر ايراندوست در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه مشهد در سخناني افزود: همانطور که مقام معظم رهبري فرمودند، هدف اصلي غرب از اشاعه کالاها و محصولات فرهنگي اش، ايجاد نوعي انديشه و احساس غرب گراست.
وي با اشاره به اينکه آثار کار فرهنگي در قالب هاي نامحدود در طي زمان تبيين مي شود، اظهار داشت: در گذشته، کانون فرهنگ جوامع شامل کتاب و سخنراني بود، ولي امروزه ميليون ها کالاي فرهنگي از قبيل فيلم، شبکه، ماهواره، اينترنت و ... وجود دارد.
مشاور معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با وجود چنين کالاهاي فرهنگي که در اندازه ها و قالب هاي کوچک تهيه شده است و امکان گسترش آن به هر جايي وجود دارد، بايد بسيار مراقب اوضاع باشيم.
وي از حضور شخصيت هاي برجسته علمي در چهاردهمين همايش سراسري مديران فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در مشهد مقدس ابراز خرسندي کرد و خاطر نشان ساخت: مطمئنا مراکز آموزش عالي با برگزاري چنين همايش هايي تاثير بسياري بر فضاي فرهنگي جامعه خواهند داشت.
ايراندوست به برگزاري همزمان نمايشگاه سراسري نماز دانشگاه آزاد اسلامي با همايش مديران فرهنگي اين دانشگاه در جوار مرقد مطهر امام رضا(ع) اشاره کرد و يادآور شد: در اين نمايشگاه آثار هنري و ديني فرزندان و جوانان اين مرز و بوم به نمايش گذاشته شده است. وي از استقبال دانشجويان، استادان و خانواده ها از برنامه هاي فرهنگي مراکز آموزش عالي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و افزود: راه اندازي ستادهاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي و... از جمله برنامه هاي فرهنگي است که در دانشگاه آزاد اسلامي و مانند ديگر مراکز آموزش عالي اجرا مي شود.

معاون فرهنگي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي:
رعايت اصول علمي عامل  اصلي 
گسترش فرهنگ است

آفرينش: رعايت اصول علمي در فعاليت هاي فرهنگي يکي از اصليترين عوامل گسترش و تعميق جريان فرهنگي در دانشگاه و جامعه است.
دکتر خليل علي محمدزاده با بيان مطلب فوق افزود: تصميم گيري بر اساس پژوهش و جنبه علمي بخشيدن به امور فرهنگي نياز اصلي جامعه و دانشگاههاي ماست.
معاون فرهنگي منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي، مقايسه وضعيت فرهنگي شهرهاي بزرگ با ديگر شهرها را نادرست دانست و تصريح کرد: همه کارشناسان امور فرهنگي بر اين باورند که هر منطقه به لحاظ تنوع ، تلاقي ها و مسائلي که در آن جريان دارد از لحاظ فرهنگي با ديگر مناطق کشور تفاوت هايي دارد. وي از اشتغال 25 درصد دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي کشور در منطقه 8 خبر داد و افزود: به دليل گستردگي اين منطقه و امکانات موجود در آن فعاليتهاي زيادي از جمله فعاليتهاي فرهنگي براي دانشجويان اين منطقه صورت مي پذيرد. علي محمد زاده با اشاره به بهره گيري 50 درصد از دانشجويان منطقه 8 دانشگاه آزاد از سيستم هاي برنامه اي و فعاليت هاي موضوعي در عرصه فرهنگي و اجتماعي گفت: تعريف برنامه هاي جديد و افزايش ظرفيت اين برنامه ها به عدد تمامي دانشجويان هر واحد دانشگاه آزاد اسلامي در منظر نگاه است.

امام جمعه مشهد:
گسترش فرهنگ معنويت در دانشگاه موجب اشاعه آن در جامعه است

آفرينش: گسترش فرهنگ معنويت و نماز در سيستم آموزش عالي کشور به بسط و توسعه اين فرهنگ الهي در جامعه کمک شاياني مي کند .
آيت الله سيد احمد علم الهدي, امام جمعه مشهد با بيان مطلب فوق, خاطرنشان کرد: برپايي نمايشگاه آثار هنر ديني و نماز نقش ارزنده اي در ترويج، اشاعه و تبليغ فرهنگ ديني و نماز در جامعه خاصه در ميان قشر جوان دارد. مدير اسبق آموزشي دانشگاه امام صادق(ع)،  با بيان اينکه معطوف شدن سيستم آموزش عالي به نماز و دين مداري کاري ارزشمند در جهت ترويج اين فرهنگ در جامعه است ابراز اميدواري کرد: ذوق و قريحه ارزشمند جوانان در راستاي تبديل معارف ديني به آثار هنري بتوانند نقش چشمگيري در جامعه ايفا کنند. وي تبيين فرهنگ نماز با استفاده از جايگاه دانشجويان و اساتيد را امري ضروري و نياز اصلي جامعه ذکر کرد و خواستار اهتمام هرچه بيشتر دانشجويان، جوانان و فرهيختگان دانشگاه به اين اصل اساسي شد.
    
نرم افزار پيش بيني سکته هاي قلبي طراحي شد

آفرينش: نرم افزار پيش بيني سکته هاي قلبي براي اولين بار در ايران توسط فارغ التحصيل کارشناسي ارشد مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير طراحي شد.
مهندس سهراب صابري مقدم، مجري طرح با اعلام اين خبر، افزود: بروز سکته هاي قلبي امروزه از مهمترين عوامل مرگ و مير در جهان به شمار مي رود و يکي از شايع ترين انواع آريتمي هاي قلبي که با وجود آمدن ترومبوس در حفره هاي منقبض شده قلب، باعث بروز سکته هاي قلبي مي شود، فيبريلاسيون دهليزي (AF) است. مهندسي صابري مقدم ئر تشريح فيبريلاسيون دهليزي اظهار داشت: فيبريلاسيون دهليزي در واقع نوعي ناپايداري الکتريکي عضله قلب است که خاستگاه آن کانون هاي نابجا در عضلات دهليز است.
فارغ التحصيل کارشناسي ارشد مهندسي در مورد هدف از پروژه گفت: هدف از اجراي اين پروژه ارائه يک الگوريتم جامع براي پيش بيني پايان پذيري خود به خودي AF است.
وي ادامه داد: با ايجاد تمايز بين دو گروه بيماران پايان پذير و پايان ناپذير به کمک درمان هاي کلينيکي از ادامه يافتن بيماري در طولاني مدت جلوگيري بعمل آورده و خطر بروز سکته هاي قلبي کاهش مي يابد.
مجري طرح افزود: الگوريتم پيش بيني کننده مورد استفاده در اين پروژه بر اساس شواهد کلينيکي روي سيگنال ECG فرد بيمار و تغييراتي که سيگنال طي مدت بيماري و در پايان آن از خود نشان مي دهد بنا نهاده شده است.
مهندس صابري مقدم اضافه کرد: در واقع با انجام آناليز روي سيگنال هاي قلبي اطلاعاتي به دست مي آيد که اين اطلاعات به پزشکان در تشخيص گروه بيماران پايان پذير يا پايان ناپذير بيماري فيبريلاسيون دهليزي کمک مي کند. پزشکان بر اين اساس مي توانند از تجويز هاي دارويي بهتر استفاده نمايند. لذا عوارض جانبي استفاده از داروها کاهش مي يابد. همچنين اين اطلاعات مي تواند از ايجاد لخته هاي خون پس از استفاده از شوک الکتريکي جلوگيري کرد.
مهندس صابري مقدم اظهار داشت: در واقع اين نرم افزار بصورت يک دستگاه جانبي در کنار دستگاه هاي ثبت کننده سيگنال قلبي قرار گرفته و سيگنال هاي ثبت شده از بيمار را بعنوان اطلاعات ورودي به نرم افزار مي دهد و اين امر موجب پيش بيني حالت هاي پايان پذير و پايان ناپذير بيماري و تشخيص بهتر درمان بيماري مي شود.


مدير کل پژوهشي وزارت علوم خبر داد:
پائين بودن تعداد پژوهشگران کشور در مقايسه با استاندارد  جهاني

مهر: ميانگين جهاني نسبت پژوهشگر به کل جمعيت، هزار و 400 به 1 ميليون نفر جمعيت است که تعداد پژوهشگران ايراني نسبت به کل جمعيت در مقايسه با اين تعداد در رده پائيني قرار دارد.
دکتر بهزاد سلطاني افزود: نسبت پژوهشگران کشور ما در حدود 1000پژوهشگر در يک ميليون نفر جمعيت است. وي با اشاره به وضعيت تجهيزات آزمايشگاهي ايران نسبت به جهان گفت: ايران به صورت کلي نسبت به خاورميانه وضع مثبتي دارد اما نسبت به آسياي جنوب شرقي و آمريکا و اروپا در وضعيت خوبي به سر نمي بريم. سلطاني ادامه داد: خريد تجهيزات به صورت ارزي است و خريد ارزي تجهيزات ما از خارج از کشور در چند سال اخير اتفاق نيفتاده است همين امر دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را با مشکلات زيادي در زمينه تجهيزات مواجه کرده است. وي در خصوص سهم ايران از توليد علم جهان افزود: توليد علم ايران در حدود نيم درصد از توليد علم جهان است، در حالي که 1 درصد از جمعيت جهان را جمعيت کشور ما تشکيل مي دهد انتظار مي رود سهم توايد علم نيز متناسب با اين رقم باشد.  مدير کل پژوهشي وزارت علوم ادامه داد: با توجه به اينکه شعار نهضت نرم افزاري و توليد علم را پشتوانه خود قرار داده ايم، بايد 10 برابر وضعيت کنوني توليد علم جهان را به خود اختصاص دهيم.

دانشگاه پيام نور با دانشگاه ملي - اسلاميه هندوستان تفاهم نامه همکاري منعقد کرد

آفرينش: دانشگاه پيام نور به منظور ايجاد زمينه همکاري آموزشي، تبادل دانشجو و استاد، تبادل مواد آموزشي، برگزاري دوره هاي مشترک و اجراي تحقيقات مشترک با دانشگاه ملي - اسلاميه دهلي نو تفاهم نامه همکاري منعقد کرد.
طبق مفاد اين تفاهم نامه دانشگاه پيام نور موافقت کرد، سالانه تعدادي بورسيه تحصيلي درمقطع کارشناسي ارشد در رشته هاي; مهندسي کامپيوتر(نرم افزار)، روان شناسي آموزشي، اخلاق، زبانشناسي همگاني، جغرافيا(برنامه ريزي شهري و روستايي)، زمين شناسي(زمين شناسي اقتصادي، ديرين شناسي و چينه شناسي)، اقتصاد اسلامي، مديريت اسلامي، فناوري اطلاعات، مديريت بازرگاني(با رويکردي به ديدگاه اسلامي)، نهج البلاغه(اصول دين و معارف اسلامي)، زبان و ادبيات فارسي، آموزش زبان فارسي، الهيات و معارف اسلامي(فقه و مباني حقوق اسلامي، علوم قرآن و حديث، تاريخ تشيع و فلسفه و کلام اسلام) ارائه کند.
دانشگاه ملي- اسلاميه دهلي نو نيز موافقت کرد سالانه تعدادي بورسيه تحصيلي در مقطع کارشناسي ارشد در رشته هاي هنر کاربردي، بيو انفورماتيک، علوم زيستي، بيوتکنولوژي، زبان و ادبيات هندوستان، رياضيات صنعتي با کاربردهاي کامپيوتر وتجارت بين الملل ارائه کند.
همچنين دانشگاه پيام نور جهت ارائه سالانه تعدادي بورسيه تحصيلي در مقطع دکترا در رشته هاي برنامه ريزي آموزش از راه دور، زبان شناسي تربيتي، جغرافيا، حقوق بين الملل و زبان و ادبيات فارسي موافقت خود را اعلام کرد.
دانشگاه ملي اسلاميه دهلي نو نيز جهت ارائه سالانه تعدادي بورسيه تحصيلي در مقطع دکترا در رشته هاي هنر کاربردي، بيو انفورماتيک، علوم زيستي، بيوتکنولوژي، شيمي، مهندسي کامپيوتر، مهندسي الکترونيک و ارتباطات، زبان و ادبيات انگليسي، مهندسي محيط زيست، تاريخ و فرهنگ، فناوري اطلاعات، علوم کتابداري، مديريت و فيزيک اعلام آمادگي کرد.
به موجب اين تفاهم نامه، دانشگاه پيام نور بنا به تقاضاي رسمي دانشگاه ملي - اسلاميه موافقت کرد، کارشناسان، مديران و اعضاي هيات علمي مرتبط با طرح فراگير را در قالب انجام ماموريت هاي کوتاه مدت و تبادل اطلاعات به کشور هندوستان اعزام کند و دانشگاه پيام نور نيز متقابلا پذيراي کارشناسان و اعضاي هيات علمي دانشگاه ملي - اسلاميه خواهد بود.
دانشگاه پيام نور و دانشگاه ملي - اسلاميه دهلي نو موافقت کردند تا در زمنيه هاي مورد علاقه و حوزه هاي مشترک علمي، فرهنگي و آموزشي و برگزاري دوره هاي مشترک در حيطه هاي علوم پايه و طبيعي با يکديگر همکاري کنند. همچنين طبق مفاد  تفاهم نامه، مقرر شد براي دستيابي به يافته هاي علوم نوين، طرح هاي پژوهشي و تحقيقاتي مشترک بين دو دانشگاه صورت گيرد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
مقاله
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته