جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4800


سرمقاله

در نشست خبري مشترک با وزير خارجه دانمارک؛
ظريف: آماده مذاکره درباره حقوق‌بشر هستيم

رهبر معظم انقلاب در ديدار کارگزاران حج:
مسلمانان با همدلي حربه اختلاف‌افکني را از دست دشمن بگيرند

رييس جمهوري درجمع نخبگان خراسان رضوي:
نيازمند راه حل علمي براي ارتقاي اخلاق و نشاط در جامعه هستيم


محمودعباس براي مشارکت با حماس شرط گذاشت


حيدر العبادي : با برخي نامزدها مخالفم


رييس جمهور يمن: ايران بايد منطقي رفتار کند


اظهارات کسينجر درمورد افزايش قدرت ايران درخاورميانه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 سرمقاله 

 فرار از ايدز، واقعيتي غيرقابل انكار

حميدرضا عسگري

درطي سال‌هاي گذشته مدام بر تحرك "خزنده ايدز" و "فوران آتشفشان" آن هشدار داده شده و مسولان مدام بر خطري كه دركمين سلامت جامعه نشسته، تاكيد كرده‌اند. اخيراً هم مسولان وزارت بهداشت درمورد افزايش آمار ابتلا به ايدز دركشورمان هشدار‌هاي جدي داده‌اند و خواستار توجه جدي و عزمي ملي براي مقابله با اين پديده شوم شده اند. براساس آمار وزارت بهداشت "تا يك فروردين 93، 27هزار و 888نفر مبتلا به عفونت اچ‌‌آي‌وي در كشور شناسايي شده‌اند كه 7/88 درصد مرد و 3/11درصد از اين تعداد را زنان تشكيل مي‌دهند. از اين تعداد مبتلا به عفونت اچ‌آي‌وي، 5هزار و 813نفر به مرحله پيشرفته يعني ايدز رسيده‌اند. 5هزار و 761نفر نيز بر اثر ابتلا به ايدز در كشور فوت كردند. تخمين زده شده كه بين 80تا 90هزار نفر در كشور مبتلا به عفونت ايدز باشند.اين آمار و ارقام تنها مربوط به افرادي است كه در كشور شناسايي و ثبت شده است!!." جداي از اين؛ چرخش سن ابتلا به ايدز دركشور به سمت هرم سني جوانان موضوعي نگران كننده است. متوسط سن ابتلا به ايدز در ايران بين 20تا 45سال است كه متاسفانه آمار افزايش ابتلا درميان جوانان به شدت درحال رشد است و از آنجا كه علائم باليني اين بيماري به راحتي قابل تشخيص نيست، جامعه با تهديدي جدي و خاموش مواجه مي‌باشد. تاپيش از اين اعتياد تزريقي و استفاده از سرنگ مشترک ميان معتادان به عنوان مهمترين عامل افزايش ايدز بود، اما با انجام يك آسيب شناسي و اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه، اين آمار كاهش يافت. ولي متاسفانه در دوسال اخير تماس جنسي، تبديل به راه غالب انتقال بيماري و ابتلا به آن شده است . بيشترين آمار ابتلا به ايدز درغرب نيز به خاطر تماس‌هاي جنسي بدون كنترل بوده است، اما درطي يك دهه گذشته اين بيماري دركشورهاي غربي تقريبا كنترل شده و در طي يك سال گذشته تنها درآمريكا آمار ابتلا به ايدز 26درصد كاهش داشته است. اما علت کنترل آن در غرب واقع نگري و برخوردي عقلاني با اين پديده بوده است. امري كه هنوز دركشور ما به صورت يك قبح غيرعقلاني با آن برخورد مي‌شود و جامعه ما هنوز به علت نداشتن خوراك مناسب ازسوي رسانه‌ها نتواسته با اين موضوع به صورت واقعي برخورد كند.

امروز بسيارند افرادي كه درمورد بيماري خود شك و ابهام دارند ويا ازآن مطلعند، اما به سبب نوع نگرش و برخوردهاي موجود حاضر نيستند به مراكز پزشكي مراجعه كنند تا جلوي پيشروي بيماري خود و سرايت آن به ديگران را بگيرند. مهمترين راه براي شكستن اين تابوي فرهنگي بحث اطلاع رساني مستمر از طريق رسانه ها مي‌باشد. مسولان بهداشتي و اجتماعي ما مدام از خطر ايدز و چالش‌هاي پزشكي و خطرات رفتاري آن براي جامعه هشدار مي‌دهند، اما هيچ انعكاسي ازسوي رسانه‌هاي عمومي صورت نمي‌گيرد. مدام بر آموزش‌هاي پايه تاكيد مي‌كنيم و هيچ تغييري در رويه گذشته ديده نمي‌شود!. متاسفانه نوع نگاه برخي از اقشار درجامعه ما به گونه‌ايست كه افزايش آگاهي عمومي دراين زمينه را مغاير با اخلاق تلقي مي‌كنند و مبتلايان به اين بيماري به چشم مفسدان اخلاقي مي‌نگرند درحالي كه چنين نيست!. بسيارند افراد و زوج‌هاي جواني كه ناخواسته و در اثر يك اشتباه، و بدون اطلاع به اين بيماري مبتلا شده‌اند و به دنبال آن چه بسيار فرزنداني كه پيش از تولد به اين بيماري دچار شده‌اند. اين گفته‌ها درجهت توجيه رفتارهاي پرخطر و غير اخلاقي جنسي در جامعه نيست، اما آنچه كه حائز اهميت است، باور وقبول چنين پديده‌اي خطرناك در سطح جامعه مي‌باشد. پس بايد با نگاهي عقلاني ومنطقي جلوي اشاعه آن را بگيريم و اجازه ندهيم نگرش‌هاي غلط و سنتي مانع از آموزش‌هاي عمومي و اگاهي جامعه گردد. متاسفانه به علت عدم آگاهي جوانان، اين بيماري از طريق تماس جنسي به سرعت رو به افزايش است. توصيه به آموزش مداوم و شفاف به مردم و جوانان، آموزش مهارت هاي زندگي به دانش آموزان در طول دوران تحصيل از مهم ترين وظايفي است كه مسولان بهداشتي، مولفان كتب درسي، مسولان فرهنگي و اجتماعي و از همه مهمتر مديران رسانه ملي بايد به آن توجه كنند. نگه داشتن آتش ايدز در زير خاكسترهاي به اصطلاح اخلاقي و سنتي، ديگر به صلاح جامعه نيست چون ابتلاي جوانان به اين بيماري به شدت نگران كننده است و شعله‌هاي پنهان اين آتش درحال زبانه كشيدن هستند. بايد مراقب سلامت رواني، اخلاقي و پزشكي جوانان باشيم و آموزش‌هاي لازم جهت شناسايي و تشخيص راه‌هاي پرخطر ابتلا به ايدز را براي آنها فراهم كنيم و صرفاً با اخلاقي ندانستن اين مقوله آنها را در باتلاق‌ خطرناك رفتارهاي پرخطر كه زمينه ساز گسترش ايدز گرديده، رها نكنيم.


  در نشست خبري مشترک با وزير خارجه دانمارک؛
 ظريف: آماده مذاکره درباره حقوق‌بشر هستيم 

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان گفت: در زمينه افراطي‌گري نياز به حرکت بين‌المللي داريم و از همه کشورها در اين خصوص خواستار ارائه راه‌حل جدي هستيم. به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، در يک نشست خبري مشترک با مارتين ليدگارد، وزير امور خارجه دانمارک که در مجتمع کو‌ه‌سر مشهد برگزار شد، گفت: از اين‌که پس از 10 سال وزير امور خارجه دانمارک به ايران سفر کرده بسيار خوشحاليم. وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين‌که سياست دولت تدبير و اميد در ديپلماسي سياستي همه‌جانبه و معطوف به تمام نقاط جهان است، خاطرنشان کرد: گرچه ما در ديپلماسي معطوف به يک منطقه نيستيم اما هميشه همسايگان ما داراي اولويت بوده‌اند.

ظريف ادامه داد: اولويت روابط ايران در منطقه شامل آسياي ميانه و قفقاز است که داراي تاريخ و فرهنگ مشترک با ايران هستند و در حال حاضر هم با مشکل تندروي و افراط دست و پنجه نرم مي‌کنند.او با اشاره به اجلاس شانگهاي افزود: افغانستان و افراطي‌گري يکي از معضلات مهم اين اجلاس به شمار مي‌آيد.ظريف در پاسخ به اين سوال که آيا شما از حملات آمريکا عليه داعش حمايت مي‌کنيد؟ گفت: ما در زمينه افراطي‌گري نياز به حرکت بين‌المللي داريم و از همه کشورها در اين خصوص خواستار ارائه راه‌حل جدي هستيم تا بتوانيم اين مشکل را ريشه‌کن کنيم. براي نابودي داعش صرفا" نياز به ابزار نظامي نداريم.

وي با اشاره به مذاکرات هسته‌اي کشورمان نيز تصريح کرد: در ملاقات‌هايي که با سران کشورهاي گروه 1+5 داشتيم تلاش ما اين بود که از طريق گفت‌وگو موضوع هسته‌اي را حل کنيم و همه دنياي شاهد اين واقعيت بود که ايران به دنبال حل مسأله است. امکان ايجاد فضاي امنيتي وجود ندارد و ما کماکان به دنبال رسيدن به راه‌حلي جامع هستيم.

ظريف به فعاليت‌هاي گروهک‌هاي تروريستي داعش و جبهه النصره اشاره کرد و افزود: فکر مي‌کنم که تمام کشورهاي دنيا متوجه اين موضوع شده باشند که چنين گروهک‌هايي به دنبال دموکراسي نيستند. اما در مورد سوريه ديدگاه ما با ساير دوستان‌مان متفاوت است. ما با وزير امور خارجه دانمارک امروز در اين زمينه صحبت کرديم.

خبرنگاري دانمارکي از وزير امور خارجه سوال کرد برخي گزارش‌ها حاکي از آن است که آيت‌الله خامنه‌اي اجازه همکاري با آمريکا در مقابله با داعش را صادر کرده‌اند، آيا شما اين مسأله را تأييد مي‌کنيد؟ که ظريف در پاسخ گفت: آن گزارش‌ها دقيق نيست و دفتر مقام معظم رهبري و وزارت امور خارجه چنين گزارش‌هايي را رد کرده‌اند.

او در رابطه با مذاکرات ايران و دانمارک درباره حقوق بشر نيز گفت: ما آمادگي هر گونه گفت‌وگوي صريح و باز را در اين زمينه با طرف مقابل خود داريم. در انتخابات رياست جمهوري 73 درصد از مردم ايران شرکت کردند که از ميان 6 نامزد انتخاباتي به معتدل‌ترين آن‌ها رأي دادند. ما در رابطه با حقوق بشر آماده مذاکره هستيم.


 رهبر معظم انقلاب در ديدار کارگزاران حج:
  مسلمانان با همدلي حربه اختلاف‌افکني را از دست دشمن بگيرند 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي در ديدار دست اندرکاران حج امسال، حج را يک فرصت بزرگ براي بهره مندي امت اسلامي از الطاف معنوي سرزمين وحي و استحکام ارتباط خود با خدا و همچنين بحث و تبادل نظر با يکديگر براي برطرف کردن مشکلات دنياي اسلام برشمردند و تأکيد کردند: امروز يکي از مهمترين مسائل جهان اسلام، تلاش گسترده قدرتهاي بزرگ و عوامل آنها براي ايجاد اختلاف ميان امت اسلامي است که بايد با بهره گيري از فرصت کم نظير حج، در جهت ايجاد اتحاد و تفاهم و برطرف کردن عوامل اختلاف و سوءظن ها اقدام کرد.

رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با تبريک سالروز ميلاد ثامن الحجج، حضرت امام رضا (ع)، مضجع شريف آن حضرت در خراسان را مايه برکت و مرکز ذکر و توجه و توحيد خواندند و با اشاره به روش و برنامه مدبرانه آن حضرت براي مقابله با توطئه دستگاه سياسي قاهر و ظالم آن زمان، گفتند: حضرت امام رضا (ع) با توکل بر خدا و با تدبير الهي و نگاه نافذ ولايتي خود، توانستند نقشه خصمانه و زيرکانه اي را که براي ايشان کشيده شده بود، به ضد خود تبديل و يک حرکت عظيم در جهت گسترش معارف قرآني و منتسب به اهل بيت عليهم السلام در افکار دنياي اسلام ايجاد کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي سپس درخصوص موضوع حج، موسم حج را فرصتي بزرگ و مغتنم به منظور اصلاح امور ديني و معنوي و اصلاح مسائل مهم جهان اسلام دانستند و افزودند: مسلمانان بايد در ايام حج، از معنويات اين سفر الهي بهره کامل ببرند و رابطه خود را با خدا بگونه اي مستحکم کنند که بعد از سفر حج، تغيير حقيقي در حج گزار مشاهده شود.

ايشان درخصوص استفاده از فرصت حج براي بررسي مسائل مهم دنياي اسلام و تبادل نظر بمنظور برطرف کردن مشکلات، افزودند: امروز جهان اسلام در شرايط خطيري قرار دارد و يکي از مهمترين مسائل آن، تلاش و شگردهاي قدرتهاي سلطه گر براي ايجاد اختلاف و سوءظن ميان مسلمانان است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه بايد در ايام حج، با تمام توان در جهت صاف کردن دلها و کم کردن کينه ورزيهاي مصنوعي تلاش شود، گفتند: متأسفانه برخي از مسلمانان اعم از شيعه و سني، از روي غفلت، با تهمت زني ها و دروغ پردازي ها به دشمنان امت اسلام کمک مي کنند و در خدمت منافع امريکا و صهيونيسم قدم برمي دارند.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: مسلمانان بايد با هوشياري و همدلي، حربه دشمن را از دست او بگيرند.

ايشان، تکفير را در شرايط کنوني، يکي از حربه ها و عوامل دشمنان اسلام براي ايجاد اختلاف ميان مسلمانان و مشغول کردن آنها به يکديگر بمنظور غفلت از مسئله فلسطين و خدمت به منافع رژيم صهيونيستي، برشمردند و تأکيد کردند: مسئله فلسطين، مسئله اول دنياي اسلام است که بايد در حج مورد توجه قرار گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: خوشبختانه اکنون، مسلمانان در مسئله فلسطين دست برتر را دارند که قضاياي جنگ 50 روزه غزه و شکست رژيم صهيونيستي به عنوان نماد قدرت غرب در منطقه، در برابر مردم محدود و محصور غزه که داراي کمترين امکانات بودند، نمونه بارز آن است.حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: پيروزي اخير در غزه نشان داد که مسلمانان قوي هستند و توانايي هاي زيادي دارند و مي توانند هرگونه دشمني را به چالش بکشند و از خود دفاع کنند.

ايشان گفتند: قدرت اسلام، قرآن، ايمان و امت اسلامي را دست کم نگيريم و بدانيم که مي توانيم با ظلم نظام هاي مستکبر مقابله کنيم.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان با اشاره به ارتقاي خدمات رفاهي و معنوي به حجاج ايراني در سالهاي اخير خاطرنشان کردند: نبايد به اين حد راضي بود بلکه بايد با برطرف کردن خلاءهاي باقي مانده، شرايطي را بوجود آورد که بتوان از فرصت موسم حج، بيشترين استفاده را کرد.

پيش از اين ديدار، رهبر معظم انقلاب از نمايشگاه تصويري اماکن مقدسه در مدينه منوره و مکه معظمه و همچنين توليدات فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري بازديد کردند.


 رييس جمهوري درجمع نخبگان خراسان رضوي:
 نيازمند راه حل علمي براي ارتقاي اخلاق و نشاط در جامعه هستيم 

 
رييس جمهوري با بيان اينکه «براي حل معضلات مملکت، کليدي جز علم و دانش و تحقيق و فناوري نمي‌شناسم»، گفت: حتي براي مبارزه با فساد نيز بايد دانشگاهيان و اهل نبوغ، طرح ارائه دهند؛ با شعار و با دادگاه بردن صرف افراد نمي‌توان از فساد پيشگيري کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني در جمع نخبگان و برگزيدگان خراسان رضوي تصريح کرد: پيشگيري از فساد نيز راه علمي براي طرح‌ريزي کم شدن رابطه مراجعه‌کننده و کارگزار را مي‌طلبد و «دولت الکترونيک» يکي از راه‌هاي علمي مبارزه با فساد است.

روحاني تأکيد کرد: آيا راه ترويج عفاف در جامعه، ون است؟ راه ديگري نداريم؟ بانوان ما که خودشان فرهيخته و دانشگاهي و استاد و محقق هستند آيا براي گسترش عفاف و حجاب راهي ندارند؟ آخر اگر آدم چيزي را تجربه کرد و نشد، فردا ديگر عين آن را نبايد انجام دهد بلکه بايد به اصلاح راه قبلي اقدام کند.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه نيازمند راه علمي براي ارتقاي اخلاق و نشاط در جامعه هستيم، خاطرنشان کرد: براي نحوه رفتار دختر و پسر در جامعه راه علمي مي‌خواهيم؛ حال بگويند جدا کنيم. فردي در اوايل انقلاب گفت که خوب نيست مردان و زنان در پياده رو در کنار هم راه مي‌روند و عنوان کرد که تنها راه کشيدن ديوار است؛ گفتم لااقل ديوارش کوتاه باشد تا بتوانيم افراد را پيدا کنيم ...؛ اوايل انقلاب عده‌اي در دانشگاه تهران دنبال کشيدن ديوار در کلاس‌ها بودند که امام(ره) نهيب کشيد بر آنان که اينها سخيف کردن موازين اسلام است.

دکتر روحاني خاطرنشان کرد: دين اسلام، دين مشکلات و سختي‌ها نيست و اين همه پيچيدگي ندارد؛ بلکه براي مشکلات بايد راه حل درست و علمي پيدا کنيم. البته در کشور ما اين همه عاشقان قرآن و اخلاق، عفاف و حجاب را دوست دارند و قرآن فلسفه حجاب را امنيت بيشتر مي‌داند و همه امنيت مي‌خواهند؛ پدر و مادر خواهان آن است که وقتي دختر خانم‌شان بيرون مي‌رود، مورد اذيت و آزار قرار نگيرد و خود دختر خانم هم همين را مي‌خواهد؛ بنابراين فرهيختگان بايد راه درست علمي در اين حوزه را پيدا کنند.

رييس جمهوري با اشاره به امر خداوند بر انجام فريضه «امر به معروف و نهي از منکر»، گفت: اول بايد معروف را در جامعه، معروف کنيم و بعد امر کنيم؛ بايد براي مردم توضيح و شرح دهيم. در عصر و دنياي ما راهي جز اقناع نداريم؛ بايد نسل جوان را اقناع کنيم اما متأسفانه دو چيز ياد گرفته‌ايم؛ ديوار و فيلتر؛ اين که کاري درست نمي‌کند؛ شما فيلتر درست مي‌کنيد و آن جوان هم فيلترشکن.

وي افزود: مريض با ديوار و فيلتر و ون مداوا نمي‌شود بلکه بايد بيمار را نزد متخصص برد. اگر سلامت، راه علمي دارد، اقتصاد و فرهنگ و مبارزه با فساد هم راه علمي دارد. رييس جمهوري افزود: آخر براي استاد شدن و بورسيه شدن هم تقلب؟ از فردي که قرار بوده استاد دانشگاه اين کشور شود، پرسيده‌اند نمره‌ات چند بوده، در پاسخ نمره‌اي مي‌گويد که بعد معلوم مي‌شود، اشتباه است. دچار حيرت شده‌ايم؛ چون رانت را نه تنها در حوزه‌هاي اقتصادي، مالي و پولي بد مي‌دانيم، بلکه وقتي فردي مي‌خواهد استاد و معلم فرزندان مردم شود و براي نجات کشور به تربيت شاگرد اقدام کند، نبايد در روندي با تقلب قرار گيرد.

روحاني با اشاره به برخي نامه‌هاي سرگشاده و غيرسرگشاده که در پي مقاومت دولت در برابر برخي اقدامات غيرقانوني منتشر شده اند، تأکيد کرد: اين دولت مگر از تهديد مي‌ترسد؟ به صراحت مي‌گويم، هر آنچه در راه مبارزه با فساد لازم باشد و هر آنچه در راه توسعه اين مملکت نياز باشد، اين دولت از هيچ کس و هيچ قدرتي نخواهد ترسيد. "لابد مي‌گوييد چرا نمي‌ترسيد و شايد عنوان شود ديگران خيلي چيزهايي دارند که با آنها مي‌توانند چرخ دولت را از کار بياندارند اما تأکيد مي‌کنم تا روزي که اکثريت قاطع مردم هوشيار و بيدار در کنار دولت هستند، اين دولت موفق خواهد بود و موفقيت ما در سايه حضور و تلاش مردم و لطف پروردگار است".رييس جمهوري، رفع مشکلات آب، محيط زيست، رودخانه مرزي، حق آبه، تورم، عبور از رکود، رفع مسائل حوزه سياست خارجي و تعالي بخشيدن فرهنگ جامعه را مستلزم حضور عالمان و اساتيد حوزه‌هاي مختلف علم دانست و گفت: بايد آدم‌ها عالم شوند تا مشکل جامعه را حل کنند و رفاه و نشاط و اميد را به جامعه برگردانند.

با ون و ميني‌بوس و پاسبان، که فرهنگ درست نمي‌شود بلکه راه ارتقاي فرهنگ با علما ومحققين و اساتيد دانشگاه است.


 محمودعباس براي مشارکت با حماس شرط گذاشت  

 
ايسنا: محمود عباس عنوان داشت: تا زماني که اوضاع کنوني در غزه ادامه داشته باشد تشکيلات خودگردان فلسطين هيچ شراکتي را با حماس نمي‌پذيرد.رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين خاطرنشان کرد: تنها در صورتي که حماس به خواسته‌هاي ما عمل کند ما با حماس گفت‌وگو مي‌کنيم. خالد مشعل به من گفت که وي رهبر مقاومت است و هيچ آتش بسي جز با موافقت او صورت نمي‌گيرد.وي افزود: اگر حماس دولت فلسطيني يکپارچه و قانوني واحد و سلاحي واحد را نپذيرد هيچ شراکتي ميان ما و آن‌ها وجود ندارد اين شروط ما است و از آن کوتاه نمي‌آييم.رئيس تشکيلات خودگردان هم‌چنين تاکيد کرد که به هيچ وجه نگفته است که مصر، عربستان و اردن مخالف آشتي حماس و فتح هستند.


 حيدر العبادي : با برخي نامزدها مخالفم 

 
ايرنا: "حيدر العبادي" که مامور تشکيل کابينه جديد عراق شده، اعلام کرد: علت تاخير در تشکيل کابينه جديد، مخالفتم با برخي نامزدهاي پيشنهادي گروه ها براي احراز پست هاي وزارتي است .به گزارش پايگاه خبري عراقي 'المسلة '، العبادي گفت: برخي گروه هاي عراقي اصرار دارند، بعضي افراد خاص را براي پست هاي وزارتي معرفي کنند، اما من با وزارت آن ها و حضورشان در کابينه مخالفم و به همين دليل تاکنون کابينه و دولت جديد عراق تشکيل نشده است .

عبادي در صفحه شخصي خود در سايت 'فيسبوک' نوشت: کار تعيين اعضاي هيات دولت مراحل آخر خود را مي گذراند و برخي گروه ها نيز نامزدهاي پيشنهادي شان را براي برخي وزارتخانه ها معرفي نکرده اند و در عين حال برخي گروه هاي ديگر اصرار بر نامزدي اشخاصي دارند که از نظر من ويژگي ها و شرايط لازم براي آن پست هاي وزارتي را ندارند .


 رييس جمهور يمن: ايران بايد منطقي رفتار کند 

 
عصر ايران: عبد ربه منصور هادي رييس جمهور يمن از ايران خواست تا نسبت به تحولات يمن منطقي و معقول رفتار کند.به گزارش خبرگزاري فرانسه، منصور هادي در سخناني که در خبرگزاري رسمي يمن (سبا) منتشر شده با متهم کردن ايران به حمايت از شيعيان حوثي که در هفته هاي گذشته با برگزاري تظاهرات گسترده خواستار برکناري دولت شده اند، گفت:" ايران بايد در نحوه رفتار با مردم يمن منطقي و معقول باشد.منصور هادي گفت: ايران بايد با مردم يمن به صورت يک کليت برخورد کند و آنها را به گروه و دسته تقسيم نکند.

اشاره رييس جمهور يمن به ادعاي حمايت ايران از شيعيان حوثي است که بارها از سوي ايران رد شده است.شيعيان يمن در هفته هاي گذشته در مخالفت با دولت يمن دست به برگزاري تظاهرات و تحصن زده اند.


 اظهارات کسينجر درمورد افزايش قدرت ايران درخاورميانه 

 
هنري کسينجر در مصاحبه با راديو ملي آمريکا (NPR) با اشاره به جايگاه تاريخي ايران و نفوذ اين کشوردر منطقه خاورميانه ايران را مستعد ترين کشور منطقه براي ايجاد هژموني و تشکيل يک امپراتوري قوي در خاورميانه دانست.

به گزارش عصر ايران به نقل از هافينگتون پست ؛ کسينجر با اشاره به اينکه نقشه خاورميانه در حال تغيير است و مرزهاي کنوني که ماحصل سال هاي پس از فروپاشي عثماني و جنگ اول جهاني (1919-1920) در حال از بين رفتن است، افزود: اين مساله از منظر استراتژيک يک فرصت بي نظير در اختيار ايران قرار داده است. من ايران را مشکل بزرگ تري از داعش مي دانم. داعش گروهي متشکل از ماجراجويان نظامي با يک ايدئولوژي تهاجمي است. داعش اگر بخواهد تبديل به يک واقعيت دائمي استراتژيک شود بايد سرزمين هاي بيشتري را تحت سلطه خود گرفته و آنها را حفظ کند. از نظر من مقابله با گروهي چون داعش بسيار قابل کنترل تر از درگيري با کشوري چون ايران است.

کسينجر تاکيد کرد در شرايط کنوني يک محور شيعه از ايران تا بغداد و سوريه و از آنجا تا جنوب لبنان و مرزهاي مديترانه کشيده شده است که اين مساله در شرايط کنوني که مرزهاي سياسي سابق خاورميانه در حال فرسايش است ، امکان تشکيل به گفته او يک "امپراتوري " را به ايران در منطقه خاورميانه مي دهد.


 يک نکته از هزاران 

 متاسفانه در طي چند سال گذشته بسياري از خودكشي‌ها در كشور بر اثر استفاده از قرص برنج صورت گرفته است. زمانيکه قرص برنج جذب بدن شده آنزيم‌هاي سلولي را بلوکه کرده و باعث سمي شدن سلول‌ها در تمام ارگان‌ها مي‌شود. اختلال نبض، اختلالات کبدي و عصبي، اختلالات شديد متابوليکي، نارسايي و حتي از کار افتادگي کامل کليه، افت فشار خون، خواب آلودگي و بيهوشي از اثرات اين قرص است.

قرص برنج ترکيب خطرناکي از فسفيدها است که براي جلوگيري از آفت زدگي برنج انبار شده مصرف مي‌شود و فروش آن براي عموم آزاد است و هيچ نظارتي در توزيع اين قرص صورت نمي‌گيرد. ضمن اينكه عرضه اين قرص بدون هيچ گونه بسته بندي صورت مي‌گيرد و حتي آلودگي پوست با آن دچار مسمويت خواهد شد.


 ميز خبر 

عراقچي:

هيچ توافقي درمورد تعداد سانتريفيوژها انجام نگرفته است

«سيد عباس عراقچي» عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي، برخي اخبار مبني بر توافق ايران با کاهش توليد سانتريفيوژها به هفت هزار دستگاه را رد کرد و گفت: هنوز درباره تعداد سانتريفيوژهاي ايران روي هيچ عددي موافقت نشده است.

به گزارش ايرنا، معاون حقوقي و بين الملل وزير امور خارجه در پاسخ به اين پرسش که آيا با کاهش توليد سانتريفيوژها به 7 هزار دستگاه موافقت کرده ايم؟ افزود: اين اخبار به هيچ وجه صحت ندارد و مردم نبايد به فضاسازي رسانه هاي غربي که با انگيزه هاي مختلف انجام مي دهند؛ اهميت بدهند. بر اساس آن چه در مذاکرات اتفاق افتاده بر روي هيچ عددي تا کنون موافقت نشده است و من هم اين اعدادي را که مطرح کرده اند، تأييد نمي کنم.

واكنش ايران به اظهارات رييس جمهوري يمن

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اظهارات رئيس جمهور يمن در خصوص کشورمان اظهار داشت : سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بر پايه عقلانيت و اعتدال، تعامل با کشورها ، عدم دخالت در امور داخلي آنان، مبارزه با خشونت ، افراطي گري ، تروريسم ، طائفه گرايي و حمايت از مطالبات مشروع و مسالمت آميز استوار مي باشد.

به گزارش اداره ديپلماسي، افخم با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران همواره خير خواه يمن بوده و از وحدت، ثبات واستقرار در اين کشور حمايت کرده خاطر نشان ساخت استمرار همفکري و مشارکت همه احزاب، گروه ها و جريان سياسي و اجتماعي در روند سياسي و هوشمندي مردم فهيم يمن امنيت و ثبات را به اين کشور باز خواهد گرداند.

جاسوسي آمريکا از سفارت ايران در بغداد

يک روزنامه چاپ لندن از جاسوسي آمريکا از سفارت ايران در بغداد خبر داد.

به گزارش عصر ايران، روزنامه "العربي الجديد" چاپ لندن به نقل از يک منبع آگاه عراقي نوشت: آمريکايي ها براي سال ها مکالمات تلفني و خطوط اينترنتي سفارت ايران در بغداد را شنود مي کردند.

يک مقام ارشد عراقي که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با روزنامه "العربي الجديد" گفت: سازمان جاسوسي آمريکا (سي آي اِي) از تماس هاي مسؤولان سفارت ايران در بغداد در بين سال هاي 2006 تا 2009 جاسوسي و شنود مي کرد. البته سفارت ايران اين جاسوسي را کشف کرد و کارکنان سفارت، شماره تلفن ها و شرکت ارائه کننده اينترنت را تغيير دادند. سفارت ايران علاوه بر اين براي مقابله با جاسوسي آمريکا، دستگاه ارسال پارازيت را در داخل سفارت نصب کرد.وي افزود: آمريکا به وجود ارتباطي ميان خشونت ها در عراق و تهران شک و ترديد داشت.سفارتخانه هاي ايران و آمريکا در بغداد حدود 1000 متر فاصله دارند.

هشدار روسيه به اتحاديه اروپا:

تحريم کنيد، واکنش جدي نشان مي‌دهيم

روسيه هشدار داد، در صورتي که اتحاديه اروپا تحريم‌هاي جديدي عليه اين کشور اعمال کند، نسبت به اين موضوع واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش دويچه‌وله، وزارت امور خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: در مورد ليست جديد تحريم‌هاي اتحاديه اروپا عليه روسيه چنانچه اين تحريم‌ها به تصويب برسد، بدون ترديد طرف روسي از خود واکنش جدي نشان خواهد داد.

دولت مسکو اتحاديه اروپا را به خاطر برنامه‌ريزي براي تحريم بيشتر روسيه برخلاف توافق‌هاي حاصل شده در مينسک مورد انتقاد قرار داد.وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد، اتحاديه اروپا با تصويب تحريم‌هاي جديد عليه مسکو به طور عملي اين پيام را ابلاغ مي‌کند که از يک طرف جنگ در اوکراين يعني دولت کي‌يف حمايت مي‌کند و اين طرف نسبت به نتايج نشست مينسک خرسند نيست.

نبيل العربي:

اتحاديه عرب از مقابله با تهديدها ناتوان است

وزراي خارجه اتحاديه عرب صد و چهل و دومين نشست وزارتي خود را در مقر اتحاديه عرب برگزار کردند.

به گزارش مهر، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، "نبيل العربي"، دبيرکل اتحاديه عرب در اين نشست اذعان کرد که اين اتحاديه از حل و فصل چالش‌ها و مقابله با تهديدها ناتوان است.وي همچنين خواهان صدور مصوبه‌اي مشخص و تعيين کننده براي مقابله گسترده کشورهاي عربي با چالش‌هاي مختلف و تروريسم شد.

در همين حال، "جبران باسيل"، وزير خارجه لبنان در جريان اين نشست اين پيشنهاد را مطرح کرد که کشورهاي عربي جنگ خود عليه داعش را اعلام کنند. از سوي ديگر، خبرگزاري الشرق الاوسط گزارش داد که مصوبه‌اي از سوي وزراي خارجه کشورهاي عربي در پايان اين نشستشان صادر خواهد شد که در زمينه مبارزه با داعش است.

يک ديپلمات مسئول در اتحاديه عرب در اين خصوص عنوان داشت که اين مصوبه شامل هماهنگي با آمريکا براي مقابله با داعش است.وي خاطرنشان کرد که گفت‌وگوي جان کري، وزير امور خارجه آمريکا با نبيل العربي بر روي اين مساله متمرکز بوده است.


 ميز خبر 

واکنش معاون وزيرخارجه به بسته شدن رايزن فرهنگي ايران در سودان

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه با بيان اينکه رايزني هاي رسمي ايران و سودان براي عبور از موضوع فعاليت مراکز فرهنگي دو کشور در حال انجام است، گفت: به دشمنان اجازه نخواهيم داد درگيري شيعي و سني را در اين کشور ايجاد کنند.

«حسين اميرعبداللهيان» اين مقام ارشد وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران که در آفريقاي جنوبي به سر مي برد، در گفت و گويي تلفني با ايرنا در واکنش به کارشکني ها در خصوص فعاليت مراکز فرهنگي ايران در سودان و نيز برخي تلاش ها براي ايجاد خدشه در روابط ايران و سودان با تاکيد بر اينکه شرايط دولت سودان را درک مي کنيم، افزود: افراطيون نخواهند توانست روابط خوب دوکشور را خدشه دار کنند.

وي تصريح کرد: اتهام بي اساس برخي رسانه ها و افراد در سودان با هدف انحراف افکار عمومي از مشکل اصلي جهان اسلام يعني رژيم صهيونيستي صورت مي گيرد؛ آنهم در شرايطي که صهيونيست ها در جنگ اخير غزه از سوي مقاومت و مردم فلسطين و غزه به شکلي آشکار و به سختي شکست خورده اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه:

( پيش نويس طرح عملياتي و بودجه سال هاي 2010 تا 2012)

قسمت چهل‌وپنج:

ادامه مطلب پيش نويس طرح عملياتي وبودجه براي سال‌هاي 2010 تا 2012

گرايشات استراتژيک اين طرح عملياتي تعدادي ازعلائم گروه ها مثل: تأسيس خاستگاه تمدني آموزش عالي، وبهبود وضعيت آن برحسب اهداف، محتوي، سازمان، مديريت، متولوژي علمي وديدگاه انتقادي را ترسيم مي نمايد. دراين رابطه، طرح عملياتي در جستجوي کنترل اين عوامل براي بدست آوردن وتوسعه دانش باديدگاه به چالش کشيدن آن در جهت خدمت رساني به جامعه و بدست آوردن منابع وهدف ها است. ساير گرايش ها شامل ترسيم يک ديدگاه آموزشي جامع است که فرآيند آموزشي را به عنوان يک سيستم کاملا برهم افزا ملاحظه مي نمايد که کيفيت استانداردها را براي رساندن آنها به پيوستگي تمامي اجزاء آن بهبود مي بخشد. دراين مفهوم، فرآيند آموزشي يک ساختار برهم افزايي است که درآن آموزش به دانش متصل مي گردد وعمل با جامعه مرتبط مي گردد؛ قالب هاي مختلف واجزاء اختصاصي آن با يکديگر پيوند مي خورند و دامنه عمل آن شامل جنبه هاي روحي، فيزيکي، ادراکي واجتماعي انسان مي گردد.

تمايلات استراتژيک به طور مساوي متضمن آگاهي درباره چالش هاي تمدني است که در جهت شبهه افکني در مورد ارزش هاي مقدس و جداشدن از اصول اخلاق انساني و اختلاف تمدني با پيروي ازيک خط مشي افراطي وتحقير مذاهب و فرهنگ ها است. اين طراحي يک سيستم آموزشي را مي طلبد که آگاهي بيشتري از اين چالش ها و خطرات داشته باشد و روي يک پايه اساسي، مطمئن، با ارزش هاي عمومي انساني و راهبردي دقيق اهداف بنا نهاده شده باشد. اين طرح همچنين مايل به نوسازي و توسعه سيستم آموزشي دريک راهي است که يک مجموعه اي از روش ها، يعني مدرن کردن قالب هاي آموزشي؛ معرفي فن آوري يادگيري؛ تاييد کيفي منابع آموزشي؛ اداري انساني؛ افزايش استانداردهاي عملکرد؛ ارتقاء طرح ها، مواد درسي ومتدهاي آموزشي؛ تنظيم باز داده ها به نيازهاي بازارکار؛ وساختن يک کاربري بهينه از منابع و هزينه ها باشد.

سرانجام دريک پيشنهاد براي مبادله تخصصي، بهره مندي از شايستگي‌ها وتجربيات، و ارتقاء تلاش هاي مشترک و خلاقيت هاي موفق؛ اين طرح اولويت‌‌هاي بالاي اتحاديه را مبتني بر آيات قرآن بنا مي نهد، « براساس نيکي وتقوي همکاري کنند ويکديگر را درگناه و ظلم کمک ننمايند» (سوره مائده آيه 2)، و « اينک طريقه واحد ودين يگانه اين آيين است، من پروردگار شما هستم پس مرا بپرستيد».( سوره انبياء آيه 92).

طرح عملياتي سه ساله، از طريق پروژه ها، برنامه ها و فعاليت ها، در جهت تحقق مجموعه اي از اهداف به شرح زير است:

- براي تاييد ظرفيت ها همچنين منابع دانشگاهي در سطوح آموزشي، اداري و آکادميک؛

- براي توانمندسازي آموزش دانشگاهي به منظور کمک به بيان مسائل و موضوعات معاصر از امت اسلامي؛

- براي تأسيس خاستگاه آموزش عالي و اتصال آن به منابع تمدني و فرهنگي؛

- براي اطمينان از برهم افزايي درميان علوم طبيعي، اجتماعي وانساني؛

- براي تشويق ارزش نوآوري ونوکردن به منظور توليد دانش معتبر وجديد؛

- براي اتصال آموزش دانشگاه به بازار کار وتوسعه پايدار؛

- براي ارتقاء سطح آموزش دانشگاه به منظور اطمينان از کيفيت و بهره وري؛

- براي ارتقاء ارزش هاي انساني در ايجاد راه هاي همزيستي ميان جوامع، تمدن ها، فرهنگ ها ومذاهب؛

- براي تأسيس پايه هاي محکم به منظور روابط همکاري وبرهم افرايي درميان دانشگاه ها و قالب هاي آموزشي آنها.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته