جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4800


علل ايجاد شوره سر


مراقب باش هول نکني

بيماري که با پيوند کليه قلبش نيز بهبود يافت
ايران در زمينه نادرترين نوع پيوند در جهان پيشگام شد


شايع‌ترين سرطان در کشور و ارتباط آن با غذاهاي دودي


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 علل ايجاد شوره سر 

 
امروزه شوره سر در افراد شايع شده و به وفور ديده مي شود. شوره سر دلايل مختلفي دارد يا بر اثر خشکي پوست سر که بيشتر در زير سن بلوغ ديده مي شود، يا در اثر بيماري پيزوريزيس و يا ناشي از رشد يک نوع قارچ است که اين ناشي از چربي پوست است ايجاد مي شود.

به گزارش آفرينش، دکتر اميري، متخصص پوست و مو در برنامه «فراسو» کاري از گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت با بيان اين که شوره اي که به دليل خشکي پوست سر ايجاد مي شود، معمولا اين مشکل زير سن بلوغ وجود دارد، گفت: چون در اين سن زماني که هورمونها شروع به ترشح مي کنند، چربي پوست افزايش پيدا مي کند؛ ولي شوره سر بيشتر در بچه ها مشاهده مي شود. شوره اي که ناشي از پوست خشک بوده و اردي شکل هستند و روي سر نمي نشيند و به راحتي مي ريزد و معمولاً خارشي در پوست سر آن ها مشاهده نمي شود. اين افراد در آينده بيشتر مبتلا به درماتيت مي شوند .

در نوع پسوريازيس، پوسته ها چون بيماري ايمونولوِ است سرعت تکثير اپيدرم بالا مي رود، اگر در يک فرد معمولي قرار است هر 14 روز پوست اندازي شود، در يک فرد مبتلا به پسووريازيس به 7 روز مي رسد. اين ها معمولاً پوسته هاي نقره اي و به هم چسبيده و برق هستند.اين نوع، به درمان مقاوم هستند و زود بهبود نمي يابد؛ و بيشتر در منطقه گودي سر ديده مي شود.

بيماري پسوريازيست يک بيماري پوستي است که ريشه در سيستم ايمني دارد و جزو بيماري هاي خود ايمني محسوب مي شود. در قديم به آن بيماري داءالصدف مي گفتند. پوست مثل صدف مي شود و پوست ريزي دارد. پوست زمينه قرمز پيدا مي کند و رويش صدفي مي شود. کلمه يوناني آن همين پسوريازيست است که در پزشکي بيشتر به اين نام مي شناسند. پسوريازيست بيماري خيلي شايعي نيست. در نوع ساده آن يک ضايعات پوستي در سطح پوست پيدا مي شود. در نوع منتشر آن تمام بدن مبتلا مي شود و و پوست ريزي مي کند. در اين بيماري سيستم دفاعي بدن مثل همه بيماريهاي روماتيسمي، در تشخيص از خودي و غير خودي دچار اشکال مي شود و به بافت خود بدن حمله مي کند و بافتي که مورد حمله قرار مي گيرد بافت پوستي است. پوست ريزي مي تواند بصورت ساده باشد. مي تواند طرف در ابتدا يک شوره سر داشته باشد.

شوره سري که با درمان هاي مختلف جواب نمي‌دهد و بعد به صورت پوست هاي درشت پوسته ريزي مي کند و اگر خيلي مقاوم باشد بايد به فکر پسوريازيست باشند. پوست ريزي در جاهايي که مفصل قرار دارد مثل زانو و آرنج نشانه پسوريازيست است که بعد ممکن است که تمام بدن دچار اين آسيب شود. به هيچ وجه بيماري هاي خود ايمني مسري نيستند؛ با اينکه شايد فکر کنند که چون ضايعه پوستي است، ممکن است که به ديگري منتقل شود. در حالي که اصلاً اين بيماري مسري نيست. ممکن است که يک نفر در خانواده به اين بيماري مبتلا باشد و ديگر فردي مبتلا نباشد. اگر فرد ديگري مبتلا شد حتماً زمينه ژنتيکي دارد. در بيماري هاي خود ايمني زمينه بيماري ژنتيکي در ايجاد بيماري خيلي مهم هستند و هفتاد درصد علت بيماري زمينه ژنتيکي است. معناي ارثي بودن اين نيست که اگر مادري مبتلا به اين بيمار است حتماً بچه ي او هم مبتلا مي شود يا اگر فردي مبتلا به اين بيماري شد حتماً پدر و مادر او به اين بيماري متبلا شده بودند. ژن به ارث مي رسد و ممکن است که در چندين نسل خودش را نشان ندهد و براي يک نفر خودش را نشاندهد. بسياري از مادران بيمار نگران هستند که نکند بچه شان هم مبتلا به اين بيماري بشود، در حالي که اين طوري نيست. اگر بيماري فقط به صورت موضعي يعني شوره سر ساده يا به صورت پلاک هاي پوستي باشد، با داروهاي موضعي درمان مي شوند؛ تا وقتي که مفصل گرفتار آن نشود به روماتولوژي کاري ندارد و درمان بيشتر به وسيله متخصصين پوست انجام مي شود.

شدت بيماري در افراد کاملاً متفاوت است؛ يعني ممکن است که از شوره ساده سر شروع شود و بعد پلاک هاي پوستي تشکيل شود که اين پلاک ها گرد هستند و در زير مفصل زانو و آرنج و انگشتان دست مي زنند که اين ها حاشيه قرمز رنگي دارند و پوست ريزي به صورت فلس ماهي در مي آيد. اين پوسته ها دوره اي دارند و بعد از مدتي کنده مي شوند و مي ريزند. در اين مرحله بيماري خيلي سنگين نيست؛ ولي در بعضي از افراد که زمينه ژنتيکي خاصي دارند و در ابتدا که به بيماري توجهي نمي شود ممکن است به صورت نوع منتشر دربيايد. بعد تمام بدن حتي پلک، صورت، سر و تمام بدن دچار اين ضايعه مي شوند که اين بيماران به درمان هاي خاصي نياز دارند؛ و نوع ديگران درماتيت سبوريت است که به صورت هم زيست در سر زندگي مي کند و با افزايش چربي سر شروع به رشد مي کند و پوسته آن معمولاً چرب و به رنگ زرد است. اين نوع بيشتر در ابرو، کناره بيني، جلو سينه و پشت سر وجود دارد و فرد مبتلا دچار خارش و قرمز در ناحيه آسيب ديده است .


 مراقب باش هول نکني 

يکي از سخت‌ترين شرايطي که معمولا بيشتر افراد دوست ندارند در آن قرار بگيرند، رساندن خبر تلخ و ناخوشايند به کسي است که از شنيدن آن خبر بشدت متاثر خواهد شد. در چنين شرايطي خبررسان بايد به گونه‌اي صحبت کند که شخص گيرنده خبر هول نکند يا دقيق‌تر بگوييم دچار اختلال هول نشود.

جام جم سرا: شايد خيلي‌ها ندانند هول کردن نشان‌دهنده نوعي اختلال روان است و در شرايطي بروز مي‌کند که فرد دچار احساس نگراني و اضطرابي ناگهاني مي‌شود. اين نوع اختلال اضطرابي را پانيک يا اختلال هول مي‌نامند که در واقع از نظر شدت، دست‌کمي از وحشت ندارد.

دکتر اميرحسين جلالي، روانپزشک، نشانه‌هاي اختلال پانيک را اين گونه توصيف مي‌کند: اختلال پانيک توام با اضطراب شديد است که معمولا شدت آن به صورت پلکاني در چند دقيقه به حداکثر ميزان خود مي‌رسد. البته نشانه‌هاي جسمي اين نوع اختلال نيز شامل سرگيجه، علائم گوارشي چون سوزس سردل يا تهوع، تپش قلب و تنگي نفس مي‌شود.

اما در چه شرايطي شخص دچار اختلال هراس مي‌شود و آيا همه افراد ممکن است در شرايطي دچار انواع خفيفي از اين نوع اختلال بشوند؟

وي در گفت‌وگو با جام‌جم در پاسخ مي‌گويد: نشانه‌هاي پانيک يا هراس در بسياري از موقعيت‌ها و حتي به صورت بهنجار در افراد زيادي ممکن است تجربه شود. فقط در شرايط خاصي اين علامت مي‌تواند نشانه اختلالي به نام پانيک باشد. به عنوان نمونه هرگاه چيزي باعث ترس ما شود، ممکن است ما را دچار احساس گذرايي از حالت خفگي، تنگي نفس، خشکي دهان و تپش قلب کند. از سويي در بسياري از شرايط اورژانسي پزشکي هم يکي از نشانه‌ها مي‌تواند از علائم پانيک باشد. مثلا فشار خون بالاي حاد، آريتمي قلبي، پرکاري تيروئيد، کاهش شديد قند خون و بسياري موارد ديگر ممکن است به بروز حمله پانيک منجر شود. پس بايد ميان حمله و اختلال پانيک فرق گذاشت.

اين روانپزشک درباره نشانه‌هاي تفکيک اختلال هول از ديگر اختلالات استرسي توضيح مي‌دهد: در اختلال پانيک، حملات ناگهاني اضطراب، طي چند دقيقه به حداکثر مي‌رسد و معمولا ظرف 20 تا 30 دقيقه برطرف مي‌شود. همچنين معمولا هيچ محرکي ابتداي شروع حملات وجود ندارد و شروع آنها غيرمنتظره است. در حالي که در ديگر اختلالات استرسي، هرچند علائم پانيک وجود دارد، اما علائم و سيماي باليني متفاوتي نيز در شخص ديده مي‌شود که برجسته است. به طور مثال، فرد در اختلال اضطراب اجتماعي در حضور جمع و بر اثر ترس از تحقير شدن، دچار حالت پانيک مي‌شود يا افراد وسواسي در موقعيت‌هايي که به وسواس آنان مربوط است دچار اين حالات مي‌شوند.

اگر استعداد پانيک داشته باشيم

به طور کلي حوادث زندگي همواره در افرادي که از نظر ژنتيکي مستعد پانيک هستند، باعث شروع نشانه‌هاي اختلال هول مي‌شود.

دکتر جلالي با اشاره به اين مطلب مي‌گويد: البته حملات پانيک معمولا به طور غيرمنتظره رخ مي‌دهد، اما استرس مي‌تواند شروع‌کننده و تشديدکننده حمله پانيک باشد. اختلالات اضطرابي به طور کلي به دليل تاثير بر گردش خون و افزايش برخي هورمون‌ها مي‌تواند در صورت درمان نشدن در درازمدت پيامدهاي جدي براي سلامت فرد باقي بگذراند.

درمان يا پيشگيري

به گفته دکتر جلالي، اختلال پانيک به درمان دارويي بسيار خوب پاسخ مي‌دهد. البته اشخاص بايد از خود درماني بپرهيزند و براي درمان به پزشک مراجعه کنند. هر چند بنزوديازپين‌ها يعني داروهايي همانند آلپرازولام و لورازپام يا دارويي چون پروپرانولول باعث تخفيف حملات مي‌شود، اما فقط اثر تسکيني دارد و درمان اصلي با داروهاي ديگري ممکن است. فراموش نکنيد بهترين پيشگيري براي کسي که دچار پانيک شده، درمان است. البته توصيه‌هايي چون پرهيز از مصرف چاي، قهوه، شکلات، غذاهاي ترش و افزايش توانايي در مديريت استرس نيز مي‌تواند در فرد مبتلا براي پيشگيري از حمله مجدد در کنار مصرف دارو موثر باشد.

وقتي حمله پانيک خطرناک مي‌شود

حمله پانيک که بخشي از اختلال روانپزشکي پانيک محسوب مي‌شود، به خودي خود خطري ندارد، مگر آن که درمان نشود. دکتر جلالي با تاکيد بر اين که فرد در حين حملات پانيک بسيار وحشت کرده و چون فکر مي‌کند مرگش نزديک است يا اتفاق بزرگي افتاده، بي‌نهايت احساس خطر مي‌کند، مي‌افزايد: اما اين ترس‌ها اعتباري ندارد و بخشي از درمان غيردارويي در پانيک نيز بر نشان دادن بي‌اعتباري اين ترس‌ها تاکيد دارد. با اين حال پانيک مي‌تواند نشانه اختلالات جسمي مهمي نيز باشد که بي‌توجهي به آن براي سلامت بسيار مهلک است.


 بيماري که با پيوند کليه قلبش نيز بهبود يافت
 ايران در زمينه نادرترين نوع پيوند در جهان پيشگام شد 

 تارا، از موفقيت و توانمندي ايران در خصوص انجام موفقيت آميز پيوند کليه در نوجوان 13 ساله‌اي که نيازمند پيوند همزمان قلب و کليه بود خبر داد که منجر به بهبودي شگفت انگيز قلب وي نيز شد.

تارا، سرپرست تيم جراحي و درمان نوجوان 13 ساله بيمارستان مدرس تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تاکيد کرد: چندي پيش نوجوان 13 ساله‌اي به علت مشکل نارسايي شديد کليه و قلب در اين بيمارستان بستري شد و بيماري وي تا مرحله اي پيشروي کرده بود که متاسفانه ديگر حتي دستگاه دياليز نيز پاسخگوي درمان نبود و همزمان با مشکل کليه، نارسايي قلب وي نيز در حال پيشرفت بود، به گونه اي که ميزان بازدهي قلب تنها 5 درصد بوده است.

وي با بيان اينکه به همت تيم درماني، نادرترين جراحي پيوند دنيا بر روي اين نوجوان 13 ساله با موفقيت به انجام رسيد، گفت: اين نوجوان نيازمند پيوند همزمان قلب و کليه بود که در تمام دنيا و به ويژه کشورهاي غربي اين پيوند به علت ريسک بالا بايد حتما به طور همزمان صورت گيرد، در حاليکه در بيمارستان مدرس خوشبختانه علي رغم وجود اهدا کننده با پيوند کليه، جان نوجوان 13 ساله نجات يافته و به خاطر اين پيوند، عملکرد و بازدهي قلب وي به طور چشم گيري از 5 درصد به 35 تا 40 درصد افزايش يافته و پيش‌بيني مي‌شود که تا چند ماه آينده وضعيت قلب وي کاملا بهبود يابد.

تارا اظهار داشت: تا پيش از اين انجام اين جراحي سخت، بيمار13 ساله، به علت عارضه بيماري قادر به راه رفتن و حتي صحبت کردن نيز نبوده و اين در حالي است که پس از انجام تنها يک پيوند، وي مي تواند با هوشياري کامل راه برود و به خوبي صحبت کند و در اين ميان نکته قابل توجه اين است که انجام چنين پيوندي بي‌سابقه اي در دنيا به ويژه جوامع غربي و علي رغم وجود امکانات پيشرفته در اين جوامع، با ريسک بالايي همراه است و تاکنون صورت نپذيرفته در حاليکه اين سومين جراحي است که در بيمارستان مدرس تهران با موفقيت به انجام رسيده است.


  شايع‌ترين سرطان در کشور و ارتباط آن با غذاهاي دودي 

 يک فوق‌تخصص گوارش ضمن تاکيد بر لزوم اصلاح الگوي غذايي در عموم جامعه گفت: رژيم غذايي سالم در تامين و حفظ سلامتي دستگاه گوارش به ويژه مري و معده حرف اول را مي‌زند. دکتر قباد آبانگاه در گفت‌وگو با (ايسنا) - منطقه ايلام، با بيان اينکه سرطان کولون، معده و مري شايع‌ترين نوع بيماري‌هاي گوارشي در ايلام است، ادامه داد: دلايل متعددي براي ابتلا به اين نوع سرطان‌ها وجود دارد، اما برجسته‌ترين و شايع‌ترين علت در سرطان معده و مري، مصرف تنباکو و همچنين مصرف مواد غذايي حاوي نيترات يا همان غذاهاي دودي است. وي افزود: متاسفانه مصرف اين نوع کباب در استان ايلام در حال فزوني است و بر خلاف برخي مناطق ايلام از حالت تفنني خارج شده و به مصرفي مداوم با حجم بالا تبديل شده است. اين مواد و ترکيبات نيترات موجب بروز سرطان مي‌شوند.

وي نسبت به مصرف چاي داغ هشدار داد و آن را از عوامل آغاز يا پيشرفت پروسه سرطان‌ دستگاه‌ گوارش فوقاني خواند، گفت: الگوهاي ناسالم تغذيه‌اي، تغيير در سيستم گوارش را سبب شده و بدن را به سمت سرطان مري پيش مي‌برند. البته اختلال در حرکت مري نيز باقي ماندن غذا در مري را موجب مي‌شود و به اين ترتيب ماندگاري غذا در اين محيط موجب شکل‌گيري ترکيبات سرطاني مي‌شود.

آبانگاه تنها راه کنترل سرطان مري را اصلاح و رعايت بهداشت ذکر کرد و گفت: در سلامتي معده و مري، رژيم غذايي سالم حرف اول را مي‌زند. ميوه و سبزيجات به دليل برخورداري از آنتي‌اکسيدان زياد، مانع رشد تومور مي‌شوند. اما رشد تومور با مصرف غذاهاي دودي فزوني گرفته و سرطان معده را تشديد مي‌کند.


 خبرها از عالم علم 

 پاياني بر يک چالش پزشکي قديمي

محققان دانشگاه مريلند از کشف راهي خبر داده‌اند که در آن، مي‌توان با استفاده از سلول‌هاي پوستي کودک، دريچه ريوي قلب را ساخته و آن را جايگزين دريچه ناقص کرد. به گزارش (ايسنا) منطقه اصفهان، اگرچه پيش از اين دريچه مصنوعي قلب براي بزرگسالان ساخته شده بود اما در کودکان به علت ادامه رشد آن‌ها، اين کار همواره يک چالش پزشکي بوده است. به گفته محققان، ساخت دريچه قلبي جديد با استفاده از سلول‌هاي پوست خود کودک خطر پس زدن پيوند را کاهش مي‌دهد چرا که اين دريچه همراه با رشد بيمار رشد کرده و در نتيجه نياز به جايگزيني دريچه جديد را در آينده کاهش مي‌دهد. پژوهشگران مي‌گويند که احتمال بسيار اندکي وجود دارد که دريچه پيوندي توسط سيستم ايمني نابود شود چرا که از سلول‌هاي بدن خود بيمار ساخته شده است. محققان اميدوارند که در آينده به جاي استفاد از بيوپسي پوست بتوان از نمونه‌هاي خوني کودکان براي ساخته دريچه ريوي قلب بهره برد. دريچه ريوي قلب، قلب را به سرخرگ ريوي متصل مي‌کند که مسئول حمل خون از قلب به ريه‌هاست. اين پژوهش در مجله "Annals of Thoracic Surgery" منتشر شده است.

مصرف اسفناج 95 درصد اشتهاي غذايي را مهار مي کند

تهران-ايرنا- يک مطالعه جديد نشان مي دهد که اسفناج با مهار حدود 95 درصد اشتهاي غذايي مي تواند به عنوان جديدترين مولفه کاهش وزن مورد استفاده قرار گيرد. به گزارش ايرنا از هلث، دانشمندان دانشگاه «لوند» در سوئد در مطالعه اي متوجه شدند که عصاره اسفناج حاوي يک غشاء برگ سبز به نام thylakoids است که تا حدود 43 درصد به کاهش وزن کمک مي کند.

يافته هاي اين مطالعه نتيجه تجزيه و تحليل بررسي بر روي 38 زن داراي اضافه وزن است. هوس هاي غذايي معمولا در مورد غذاهاي ناسالم مانند شيريني و فست فودها صورت مي گيرد. اين مطالعه نشان مي دهد که مصرف thylakoids موجب افزايش توليد هورمون سيري و سرکوب هورمون گرسنگي مي شود که اين به کنترل بهتر اشتها ، عادت هاي غذايي سالم و افزايش کاهش وزن مي شود. پروفسور «کارلوت آلبرتسون» که در انجام اين مطالعه همکاري داشت گفت: تجزيه و تحليل هاي ما نشان مي دهد که مصرف يک نوشيدني حاوي thylakoids قبل از صبحانه موجب کاهش هوس هاي غذايي مي شود و باعث مي شود که انسان در طول روز احساس رضايت بيشتري از غذا خوردن خود داشته باشد.

چاپ سه بعدي جان کودک مبتلا به صرع را نجات داد

به گزارش گروه دانستني‌هاي خبرگزاري فارس، يک کودک 5 ماهه به علت داشتن تشنج و صرع شديد توسط پزشکان، از مرگ نجات يافت؛ علايم شديد اسپاسم و غش اين کودک که «گابريل» نام دارد به حدي زياد بود که وي از نظر جسمي و رواني در خطر بود.

گروهي از پزشکان در بيمارستان کودکان بوستون يک نيمکره پلاستيکي با چاپ سه بعدي براي وي ساختند؛ آنها يک نيمکره مغز را قطع کردند و به جاي آن نيمکره با چاپ سه بعدي را قرار دادند؛ اين عمل جراحي به مدت 10 ساعت طول کشيد. گابريل در حال حاضر 18 ماهه است و در سلامت کامل به سر مي‌برد و هيچ بحراني تا کنون نداشته است. پروفسور جراح «جولين پوشو» در گروه جراحي ارتوپدي بيمارستان و دانشگاه بسانسون گفت: چاپ سه بعدي براي انجام عمل‌هاي جراحي بسيار مفيد است؛ جراحان چيني چند روز پيش براي يک بچه 12 ساله که مبتلا به سرطان موضعي در مهره گردن بود با چاپ سه بعدي، مهره گردن ساختند و حتي محققان در سپتامبر گذشته قادر به چاپ سه بعدي سلول‌هاي بنيادي جنيني شدند. اين امر براي جامعه پزشکي بسيار مهم است و هدف جامعه پزشکي ايجاد کامل ارگان‌هاي عملکردي انسان است.


 خبر پزشکي 

 وزارت بهداشت به تنهايي قادر به پيشگيري از اضافه وزن و چاقي نيست

45 درصد جمعيت ايران به چاقي دچار هستند.30 درصد جمعيت کودکان ايران چاق هستند. در 15 سال آينده با توجه به روند روز افزون چاقي،کم تحرکي و استفاده از غذاهاي آماده، جمعيتي بيمار خواهيم داشت.

به گزارش آفرينش رئيس پژوهشکده غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و دبير علمي دومين سمپوزيوم بين المللي تغذيه، در بين جمعيت 25 ميليون نفري، 8 ميليون نفر مبتلا به چاقي و 17 ميليون نفر مبتلا به اضافه وزن هستند، يک سوم جمعيت ايران داراي اضافه وزن و يا چاق هستند که از اين تعداد 43 درصد را مردان و 57 درصد را زنان تشکيل مي دهد. کارشناسان و ديگر متخصصان ضمن ابراز نگراني از بحران چاقي در ايران آن را اصلي ترين عامل بروز بيماري هاي غير واگير مي دانند که زنگ خطري براي افزايش جمعيت بيمار در آينده است. به گزارش آفرينش، دکتر زهرا عبدالهي، رئيس اداره دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در برنامه «فرداي بهتر» گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت در خصوص بحران چاقي در ايران گفت: وزارت بهداشت به تنهايي قادر به پيشگري از اضافه وزن و چاقي نيست.

عبدالهي با اشاره به برنامه هاي ميان مدت کوتاه مدت و بلند مدت وزارت بهداشت در خصوص پيشگيري از چاقي افزود:هنوز سياست و برنامه جامع و ملي برا ي پيشگيري از اضافه وزن و چاقي که د رآن همه بخش ها بتوانند به وظايف خود عمل کنند ،درکشور به اجرا در نيامده است.

وي با بيان اينکه برنامه جامع پيشگيري از چاقي با مشارکت همه جانبه بخش ها و دستگاه ها در مرحله تدوين است، افزود: تا زماني که دستگاه هاي مسئول در امر پيشگيري،آموزش و تحرک بدني در کنار هم قرار نگيرند،سياست گذاري هاي وزارت بهداشت در امر پيشگيري موفق نخواهد بود.

رئيس اداره دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت گفت: تازماني که صنعت غذا و صنايع غذايي محصولات کم کالري و کم چربي به بازار ارائه نکنند، تازماني که دولت از صنايع غذايي حمايت نکند، تا زماني که نهادهاي آموزسي و رسانه ها در کنار وزارت بهداشت قرار نگيرند، و تاز ماني که مردم به امکانات تحرک بدني دسترسي نداشته باشند، نمي توان انتظار داشت که سياست گذاري در امر پيشگيري از چاقي عملي شود.

وي در پايان با تأکيد بر نظارت بر قيمت مواد غذايي و کنترل محصولات وارداتي اظهارکرد: با توانمندسازي مردم در خصوص خود مراقبتي نيز مي توان سياست و برنامه جامع ملي پيشگيري از اضافه وزن و چاقي را عملياتي کرد.

خطر سکته قلبي در اين ساعت بسيار بالاست

سکته و حملات قلبي، شايع‌ترين علت مرگ و مير طي سالهاي اخير گزارش شده است، و بيشترين ساعت ابتلا به آن در اوايل روز است.

دکتر محمد‌رضا حسني، متخصص قلب و عروق در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: چند تئوري وجود دارد که امکان بروز سکته قلبي درصبح بيشتر است.اولين تئوري فعاليت بيشتر پلاکت‌ها که فاکتورهاي انعقاد خون هستند، در صبح است، و اين فعاليت بيشتر پلاکت‌ها در صبح، قدرت چسبندگي خون در ديواره ر‌گهاي گرفته شده را افزايش داده و موجب لخته شدن خون و حملات و سکته هاي قلبي مي شود.دکتر حسني ادامه داد: دومين تئوري که مطرح است، فشار خون بالا در صبح است که موجب مصرف بيشتر اکسيژن مي‌شود و شرايط براي حملات و سکته هاي قلبي بيشتر مساعد است.همچنين ورزش ‌صبگاهي در افرادي که مستعد بيماريهاي قلبي‌اند و يا بيماريهاي قلبي در حال کنترل دارند، مناسب نيست و ريسک حملات قلبي را بالا مي‌برد.اين متخصص قلب و عروق در پايان گفت: مطالعات داده سکته‌ها حملات قلبي در ساعات 6 صبح تا 12 بيشتر است که اوج اين حملات در ساعت 9 صبح گزارش شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته