جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811

وخامت آب سد لار و لتيان؛
جهانگيري: مشکل تهران، زنگ هشداري به سياستمداران است

در نشست شوراي امنيت؛
عراقچي: ايران به حفظ بغداد، اربيل و آمرلي در مقابل داعش کمک کرد

تصميمات آمرانه را نمي‌پذيريم ؛
ظريف: قول اوباما براي لغو تحريم‌ها را قبول مي‌کنيم


تقدير از رتبه هاي برتر کنکور کارشناسي ارشد و دکتري


ديدار پترو پروشنکو رييس جمهور اوکراين با اوباما در کاخ سفيد


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب سياست‌هاي کلي «علم و فناوري» را ابلاغ کردند؛
جهاد مستمر علمي با هدف كسب مرجعيت علمي و فناوري در جهان


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 وخامت آب سد لار و لتيان؛
 جهانگيري: مشکل تهران، زنگ هشداري به سياستمداران است 

 
معاون اول رييس جمهور تاکيد کرد: مشکل کشور درحوزه آب، مشکل تامين اعتبار نيست بلکه مشکل کمبود منابع است.به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در حاشيه بازديد از سد لار در جمع خبرنگاران گفت: مشکل اصلي کشور، کمبود منابع آب است و مشکلي در حوزه تامين اعتبار آب نداريم.

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اين‌که ‌برخي از مشکلات کشور با بودجه حل شدني نيست، گفت: دغدغه تامين آب براي پايتخت يکي از نگراني‌هاي همه مسوولين کشور است بايد راهکاري براي رفع اين دغدغه يافت.

جهانگيري با اشاره به اين‌که از تابستان و پيک مصرف عبور کرده‌ايم گفت: اميدواريم پاييز را به خوبي پشت سربگذاريم. در حال حاضر وضعيت سد لار و لتيان نگران‌کننده است و آبي که در اين دو سد است براي چند روز تهران بيشتر کفاف نمي‌دهد و اين به اين معني است که بايد به طور جدي مصرف را مديريت کنيم.

وي تاکيد کرد: با توجه به جمعيت چند ميليوني تهران بايد طرح‌ها با برنامه ريزي مشخص اجرا شوند و طرح‌هاي رينگ تهران و انتقال آب از غرب به شرق به سرعت اجرا شود؛‌لازم است که از منابع داخلي يا خارجي استفاده کنيم و اعتبار لازم تامين شود.

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اين‌که شرايط الان پايتخت پيام بزرگي به سياستمداران است گفت: تهران ديگر از هيچ منظري ظرفيت ندارد و بايد راهکارهايي در نظر گرفت تا بار جمعيتي جديدي به تهران اضافه نشود؛ بايد با حساسيت با مسائل برخورد شود و اجازه داده نشود که زمين‌هاي اطراف تهران به راحتي به واحدهاي مسکوني تبديل شوند.

جهانگيري تاکيد کرد: بايد از اين هشدارها استفاده کرد تا جمعيت تهران کنترل شود و توسعه پيدا نکند.


 در نشست شوراي امنيت؛
  عراقچي: ايران به حفظ بغداد، اربيل و آمرلي در مقابل داعش کمک کرد 

معاون وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به کمک ايران به دولت عراق پيش از هر دولت ديگر براي مقابله با تهديدات نيروهاي داعش، گفت: دولت ايران آمادگي خود را براي کمک به دولت عراق و دولت‌هاي ديگر که مورد تهديد نيروهاي داعش هستند اعلام مي‌کند. به گزارش ايسنا، سيد عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه کشورمان در جلسه شوراي امنيت درباره وضعيت عراق و مبارزه با داعش که با حضور کشورهاي مختلف از جمله آمريکا در نيويورک برگزار شد افزود: جمهوري اسلامي ايران تنها کشوري در منطقه است که براي مقابله با داعش هم اين ظرفيت را دارد و هم براي کمک به دولت عراق وارد عمل شده است و با اين کشور براي غلبه بر تهديدات برآمده از داعش همکاري کرده است.

او اضافه کرد: ما براي حفظ بغداد، اربيل و آمرلي در مقابل نيروهاي داعش کمک کرده‌ايم. ما در آن‌جا به همراه مشاوران و تجهيزات خود بيش از ديگران براي کمک به دولت عراق وارد صحنه شده‌ايم.

وي گفت: ما بر اين باوريم براي شکست افراطي‌گري نيازمند يک استراتژي جامع هستيم که اين استراتژي بايد شامل موارد زير باشد:

1- پيروي کامل از هنجارها و اصول و قوانين بين‌المللي و رعايت اساسنامه سازمان ملل درباره هر گونه اقدام نظامي عليه گروه‌هاي تروريستي. 2- گسترش حمايت از دولت عراق در مبارزه با داعش، کمک به تقويت وحدت ملي عراق و تماميت ارضي. اين رويکرد نيازمند اين است که نيروهاي مرکز گريز را نااميد کرده و از هر گونه اقدامات جدايي طلبانه و قوميتي در عراق جلوگيري کرد. 3- ترغيب همه دولت‌ها و استفاده از همه ظرفيت‌ها در منطقه براي مبارزه عليه افراط گري و تروريست با کمک جامعه بين‌المللي و تلاش براي اتحاد و هماهنگي سياست‌ها. هر گونه راه گريز مي‌تواند خلأيي ايجاد کند که افراط‌گراها از آن استفاده کنند. 4- تداوم و پايداري در مبارزه عليه داعش هرجا که اين گروه حضور دارد، چه در سوريه چه در عراق، لبنان يا هر جاي ديگر. هر‌گونه مبارزه موفقيت‌آميز عليه داعش نيازمند کمک و ارتقاي قابليت مقامات مرکزي براي برخورد با اين تهديد است. بسيار و تأسف بار است که شهر سنجار به نيروهاي داعش واگذار شده و شهر آمرلي بيش از دو ماه که در محاصره ظالمانه قرار داشت تنها به اين دليل که اين مناطق متعلق به بخش‌هاي متفاوتي بوده‌اند. 5- حل صلح‌آميز بحران در سوريه از طريق دستيابي به يک راه‌حل سياسي و جبران اشتباهات گذشته. 6- ترغيب همه دولت‌هاي منطقه‌اي و بازيگران بين‌المللي براي جلوگيري از دسترسي افراط‌گراها به منابع مالي و منابعي که آنها براي تسريع عمليات تروريستي عليه منطقه استفاده مي‌کنند. بر همين اساس بايد حمايت‌هاي مالي و معنوي از افراط‌گراها که از سوي برخي محافل و کشورهاي خاص در منطقه انجام مي‌گيرد به پايان برسد. 7- اتمام اشغال اسرائيل در سرزمين‌هاي عربي و رد معافيت جرايم جنگي اين رژيم عليه فلسطيني‌ها که به تازگي اتفاق افتاده است. واکنش برخي از قدرت‌هاي غربي در برابر آن‌چه که ما تنها مي‌توانيم از آن به عنوان نسل‌کشي عليه مردم غزه توسط رژيم صهيونيستي ياد کنيم بهانه خوبي به دست گروه‌هاي افراطي مانند داعش داده است. 8- مقابله با اسلام هراسي که اين پديده باعث شده است مسلمانان درستکار و افراط‌گراها از يک قماش شناخته شوند.


 تصميمات آمرانه را نمي‌پذيريم ؛
 ظريف: قول اوباما براي لغو تحريم‌ها را قبول مي‌کنيم 

 محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران طي مصاحبه اي تلويزيوني با شبکه ي پي بي اس گفت که ايران قول باراک اوباما براي لغو تحريم ها را در مذاکرات هسته اي قبول مي کند.به گزارش «انتخاب»، ظريف بيان داشت: ما محدوديت هايي که پرزيدنت اوباما براي وادار کردن کنگره به لغو تحريم ها با آن مواجه است را درک مي کنيم.وي افزود: همانطور که ما نمي پذيريم آنها از ما امري غيرممکن را بخواهند، ما هم از انها نمي خواهيم که اقدامي غيرممکن انجام دهند.

ظريف اضافه کرد: ما در امور داخلي امريکا دخالت نمي کنيم، اگر پرزيدنت اوباما به ما قول مي دهد که کاري بکند، ما ان را مي پذيريم و به قولش احترام مي گذاريم.وزير خارجه ايران در پاسخ به سئوالي در مورد تمديد مجدد مذاکرات هسته اي پس از 24 نوامبر گفت: اکنون حاضر نيستم در مورد چنين مسئله اي فکر کنم. وي تصريح کرد: من نمي گويم 24 نوامبر روز قيامت است، من مي گويم تمام انرژيمان را براي دستيابي به توافق تا آن روز بگذاريم.

وزير امور خارجه با اشاره به اينکه ايران در پي ساخت سلاح هسته اي نيست، گفت: مردم ايران به آمريکا اعتماد ندارند، ما مي توانيم آن را تغيير دهيم و اين براي همه ما مهم است که به جاي زندگي در گذشته، تاريخ جديدي را رقم بزنيم.

ظريف در پاسخ به اين پرسش که "اگر دولت ايران در پي متقاعد کردن جامعه جهاني نسبت به نيت صلح آميز هسته اي خود است، چرا با سطح پايين تر سانتريفيوژها که آمريکا و غرب اصرار دارند موافقت نمي کند؟" گفت: ما اينجا نيستيم که تصميمات آمرانه را بپذيريم و تنها براي گفتگو در اين باره که چگونه مي توان اين کار را به بهترين نحو انجام دهيم، به اينجا آمديم اما مخالف پذيرش هر گونه تعداد سانتريفيوژ تحميلي هستيم. محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران در بخش ديگري از اين گفتگو بيان داشت: جيسون رضائيان خبرنگار واشنگتن پست با اتهامات جدي مواجه است و اميدوارم که پاسخ هاي قانع کننده اي که منجر به آزادي اش شود فراهم کند.وي افزود: من و پرزيدنت روحاني تمام تلاش خود را کرده ايم که رفتار خوبي با او شود.


 تقدير از رتبه هاي برتر کنکور کارشناسي ارشد و دکتري  


 ديدار پترو پروشنکو رييس جمهور اوکراين با اوباما در کاخ سفيد  


 سرمقاله 

 انقلاب در انقلاب يمن

كشور يمن با حدود 500 هزار كيلومتر مربع مساحت و حدود 22 ميليون نفر جمعيت بخشي از شبه جزيره عربستان است. يمن حداقل داراي چهار موقعيت ويژه ژئوپليتيكي مي‌باشد، اشراف يمن بر «خليج عدن»، اشراف كامل آن برتنگه استراتژيك «باب المندب»، اشراف كامل بر آب راه حساس «درياي سرخ»، تسلط يمن بر كوه‌هاي استراتژيك «مران» كه از سواحل عدن آغاز و تا منطقه طائف در جنوب غرب كشيده مي شود. با اين وصف تحولات يمن، به تحول عمده در شبه جزيره عربستان و حتي مناطق اطراف آن تا شاخ آفريقا منجر مي شود. يمن به لحاظ ساختار اجتماعي نيز، قبيله ‌محور است و قبائل در ساختار سياسي اين کشور نقش اساسي دارند. يمن به دليل همين بافت قبيله‌اي و وجود اختلاف ميان اهالي شمال و جنوب اين کشور و رقابت شديد سران قبائل براي نزديک شدن به حاکميت، همواره ساختاري شکننده داشته است. اگرچه پس از سرنگوني عبدا... صالح و انتخاب منصور هادي به سمت رياست‌جمهوري، فضاي تعامل قبائل براي مدتي بهبود يافت. اما تعدد قبائل و ايجاد اختلاف ميان آنها حربه‌اي بوده كه همواره حاكمان يمن براي تسلط بر مردم از آن استفاده كرده‌اند. پس از قرار گرفتن يمن در موج بيداري‌هاي عربي- اسلامي، اكثر قبائل در بركناري عبدا... الصالح ديكتاتور يمن توافق داشتند، اما درمورد جايگزين آن مدل حكومتي مناسبي ارائه ندادند، چون عملا قدرت‌هاي خارجي اجازه به ثمرنشستن انقلاب را در يمن ندادند. عربستان سعودي مهمترين همسايه يمن بوده و به طور طبيعي حساسيت خاصي به اين کشور دارد. عربستان به يمن به عنوان يک چالش امنيتي نگاه مي‌کند. به همين دليل راه حل هايي که ارائه مي دهد براساس نياز امنيتي رياض است، نه براساس نياز جامعه يمن. عربستان درقالب شوراي همكاري خليج فارس طرح خروج عبدا... الصالح و سپردن حكومت به دست معاون وي منصور هادي را با تاييديه غرب به اجرا گذاشت تا سرپوشي بر انقلاب مردم بگذارد و تغيير چنداني در ساختار حكومت يمن ايجاد نشود.

علاوه بر اين، عربستان سعودي به دليل تضاد با شيعيان زيدي، جنبش حوثي ها را در ليست تروريستي خود قرار داده است و آنها را خطري بالقوه براي خود قلمداد مي‌كند. به طوري كه درطي ساليان گذشته اجازه دخالت و نفوذ آنها به لايه‌هاي حكومتي را نمي‌دادند. اين کشور همچنين به دليل شرايط امنيتي جديد در منطقه و تحولات افراط گرايانه گروه‌هاي تروريستي، علي الخصوص حضور القاعده در يمن با چالش هاي جدي مواجه است و سعي مي کند به گونه اي با موازنه هايي در يمن، امنيت خود را تامين کند. باتمام اين اوصاف خواسته‌هاي مردم در انقلاب يمن محقق نشد و همان رويه گذشته همراه با بي ثباتي‌ها و ضعف دولت كنوني دركنترل فساد گسترده در حكومت، بارديگر موجب اعتراضات مردمي در يمن گرديد. به نظر مي‌رسد تظاهرات و اعتراض‌هاي اخير در يمن رنگ و بوي طائفي و فرقه‌اي ندارد بلکه آنچه که مردم را روانه خيابان‌ها براي برگزاري تظاهرات ضد دولتي کرده، سياست‌هاي اشتباه دولت در زمينه‌هاي مختلف ازجمله اقتصادي و سياسي و اجتماعي است. گفته مي‌شود كه بسياري از قبائل ديگر نيز به حوثي‌ها پيوسته‌اند تا خواسته هاي خود ازحكومت را جامه عمل بپوشانند.

وجه تمايز تحولات يمن با ديگر كشورهاي عربي كه شاهد اعتراضات مردمي بودند، در مسلح بودن قبائل اين كشور است. الحوثي‌ها كه امروز سردمدار تحولات يمن به حساب مي‌آيند، تجربه شش جنگ با ارتش اين كشور را در كارنامه خود دارند و لذا نمي‌توان به سادگي نسخته سركوب نظامي را براي آنها تجويز كرد. چرا كه اگر چنين بود عربستان فوراً نيروهاي سپرجزيره را همانطور كه وارد بحرين كرد به صنعا گسيل مي‌داد. اما باتلاق يمن به حدي خطرناك است كه شوراي همكاري ورود مستقيم به اين كشور را درنظر ندارد. نكته ديگري كه انقلاب دوم يمن را با چالش مواجه خواهد ساخت، تبديل اعتراضات به اختلافات مذهبي و قبيله‌اي خواهد بود. آنچه اخيراً با درگيري ميان سني‌ها و حوثي‌ها در صنعا مشاهده شد مشتي نمونه خروار از اين حربه است كه مي تواند قواي معترضان را در قالب درگيري‌هاي داخلي تقليل دهد و زمينه را براي دخالت‌هاي خارجي فراهم سازد. با اين حال تنها راه خروج يمن ازاين وضعيت همان گفتگو ميان مخالفان و رسيدگي به خواسته‌هاي آنها از سوي دولت مركزي است. چرا كه باتوجه به حساسيت يمن براي عربستان و غرب، اجازه روي كار آمدن دولتي شيعي از جنس حوثي‌ها داده نخواهد شد و قبائل ديگر نيز به چنين راهكاري رضايت نخواهند داد. در واقع تا زماني که جامعه يمن در يک آشتي ملي با هم همگرا نشوند،‌ احتمال جنگ داخلي در يمن وجود دارد. به ويژه که بسياري از بازيگران خارجي و دولت يمن،‌ در جهت ايجاد اين جنگ حرکت مي‌کنند.


 رهبر معظم انقلاب سياست‌هاي کلي «علم و فناوري» را ابلاغ کردند؛
 جهاد مستمر علمي با هدف كسب مرجعيت علمي و فناوري در جهان 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجراي بند يک اصل 110 قانون اساسي سياستهاي کلي «علم و فناوري» را که پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين شده است، ابلاغ کردند.

 به گزارش پايگاه اطلاع رساني رهبرمعظم انقلاب، متن سياستهاي کلي علم و فناوري که به رؤساي قواي سه گانه و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ابلاغ شده، به اين شرح است:

 

بسم‌ الله‌ الرحمن ‌الرحيم

سياست‌هاي كلي علم و فناوري (نظام آموزش عالي، تحقيقات و فناوري)

1- جهاد مستمر علمي با هدف كسب مرجعيت علمي و فناوري در جهان با تأكيد بر:

1-1- توليد علم و توسعه نوآوري و نظريه پردازي.

2-1- ارتقاء جايگاه جهاني كشور در علم و فناوري و تبديل ايران به قطب علمي و فناوري جهان اسلام.

3-1- توسعه علوم پايه و تحقيقات بنيادي.

4-1- تحول و ارتقاء علوم انساني بويژه تعميق شناخت معارف ديني و مباني انقلاب اسلامي با: تقويت جايگاه و منزلت اين علوم، جذب افراد مستعد و با انگيزه، اصلاح و بازنگري در متون، برنامه‌ها و روش‌هاي آموزشي و ارتقاء كمي و كيفي مراكز و فعاليت‌هاي پژوهشي مربوط.

5-1- دستيابي به علوم و فناوري‌هاي پيشرفته با سياستگذاري و برنامه ريزي ويژه.

2- بهينه سازي عملكرد و ساختار نظام آموزشي و تحقيقاتي كشور به منظور دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز و شكوفايي علمي با تأ‌كيد بر:

1-2- مديريت دانش و پژوهش و انسجام بخشي در سياستگذاري، برنامه ريزي و نظارت راهبردي در حوزه علم و فناوري و ارتقاء مستمر شاخص‌ها و روزآمدسازي نقشه جامع علمي كشور با توجه به تحولات علمي و فني در منطقه و جهان.

2-2- اصلاح نظام پذيرش دانشجو و توجه ويژه به استعداد و علاقمندي دانشجويان در انتخاب رشته تحصيلي و افزايش ورود دانشجويان به دوره‌هاي تحصيلات تكميلي.

3-2- ساماندهي و تقويت نظام هاي نظارت، ارزيابي، اعتبارسنجي و رتبه بندي در حوزه‌هاي علم و فناوري.

4-2- ساماندهي نظام ملي آمار و اطلاعات علمي، پژوهشي و فناوري جامع و كارآمد.

5-2- حمايت از تأسيس و توسعه شهرك ها و پارك‌هاي علم و فناوري.

6-2- توزيع عادلانه فرصت‌ها و امكانات تحصيل و تحقيق در آموزش عالي در سراسر كشور.

7-2- شناسايي نخبگان، پرورش استعدادهاي درخشان و حفظ و جذب سرمايه‌هاي انساني.

8-2- افزايش بودجه تحقيق و پژوهش به حداقل 4 درصد توليد ناخالص داخلي تا پايان سال 1404 با تأكيد بر مصرف بهينه منابع و ارتقاء بهره‌وري.

3- حاكميت مباني، ارزش‌ها، اخلاق و موازين اسلامي در نظام آموزش عالي، تحقيقات و فناوري و تحقق دانشگاه اسلامي با تأكيد بر:

1-3- اهتمام به نظام تعليم و تربيت اسلامي و اصل پرورش در كنار آموزش و پژوهش و ارتقاء سلامت روحي و معنوي دانش پژوهان و آگاهي‌ها و نشاط سياسي آنان.

2-3- تربيت اساتيد و دانشجويان مؤمن به اسلام، برخوردار از مكارم اخلاقي، عامل به احكام اسلامي، متعهد به انقلاب اسلامي و علاقمند به اعتلاي كشور.

3-3- حفظ موازين اسلامي و ارزش‌هاي فرهنگي و اجتماعي در استفاده از علم و فناوري.

4- تقويت عزم ملي و افزايش درك اجتماعي نسبت به اهميت توسعه علم و فناوري:

1-4- تقويت و گسترش گفتمان توليد علم و جنبش نرم‌افزاري در كشور.

2-4- ارتقاء روحيه نشاط، اميد، خودباوري، نوآوري نظام‌مند، شجاعت علمي و كار جمعي و وجدان كاري.

3-4- تشكيل كرسي‌هاي نظريه پردازي و تقويت فرهنگ كسب و كار دانش‌بنيان و تبادل آراء و تضارب افكار، آزادانديشي علمي.

4-4- ارتقاء منزلت و بهبود معيشت استادان، محققان و دانش‌پژوهان و اشتغال دانش آموختگان.

5-4- احياء تاريخ علمي و فرهنگي مسلمانان و ايران و الگوسازي از مفاخر و چهره‌هاي موفق عرصه علم و فناوري.

6-4- گسترش حمايت‌هاي هدفمند مادي و معنوي از نخبگان و نوآوران و فعاليت‌هاي عرصه
علم و فناوري.

5- ايجاد تحول در ارتباط ميان نظام آموزش عالي، تحقيقات و فناوري با ساير بخش‌ها با تأكيد بر:

1-5- افزايش سهم علم و فناوري در اقتصاد و درآمد ملي، ازدياد توان ملي و ارتقاء كارآمدي.

2-5- حمايت مادي و معنوي از فرآيند تبديل ايده به محصول و افزايش سهم توليد محصولات و خدمات مبتني بر دانش پيشرفته و فناوري داخلي در توليد ناخالص داخلي با هدف دستيابي به سهم 50 درصد.

3-5- تحكيم و تعميق پيوند حوزه و دانشگاه و تقويت همكاري‌هاي مستمر راهبردي.

4-5- تنظيم رابطه متقابل تحصيل با اشتغال و متناسب سازي سطوح و رشته‌هاي تحصيلي با نقشه جامع علمي كشور و نيازهاي توليد و اشتغال.

5-5- تعيين اولويت‌ها در آموزش و پژوهش با توجه به مزيت‌ها، ظرفيت‌ها و نيازهاي كشور و الزامات نيل به جايگاه اول علمي و فناوري در منطقه.

6-5- حمايت از مالكيت فكري و معنوي و تكميل زيرساخت‌ها و قوانين و مقررات مربوط.

7-5- افزايش نقش و مشاركت بخش‌هاي غيردولتي در حوزه علم و فناوري و ارتقاء سهم وقف و امور خيريه در اين حوزه.

8- 5- توسعه و تقويت شبكه‌هاي ارتباطات ملي و فراملي ميان دانشگاه‌ها، مراكز علمي، دانشمندان و پژوهشگران و بنگاه‌هاي توسعه فناوري و نوآوري داخلي و خارجي و گسترش همكاري‌ها در سطوح دولتي و نهادهاي مردمي با اولويت كشورهاي اسلامي.

6– گسترش همكاري و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوري با ساير كشورها و مراكز علمي و فني معتبر منطقه‌اي و جهاني بويژه جهان اسلام همراه با تحكيم استقلال كشور، با تأكيد بر:

1-6- توسعه صنايع و خدمات مبتني بر علوم و فناوري‌هاي جديد و حمايت از توليد و صادرات محصولات دانش بنيان و متكي بر فناوري‌هاي بومي بويژه در حوزه هاي داراي مزيت و ظرفيت، با اصلاح امر واردات و صادرات كشور.

2-6- اهتمام بر انتقال فناوري و كسب دانش طراحي و ساخت براي توليد محصولات در داخل كشور با استفاده از ظرفيت‌ بازار ملي در مصرف كالاهاي وارداتي.

3-6- استفاده از ظرفيت‌هاي علمي و فني ايرانيان مقيم خارج و جذب متخصصان و محققان برجسته ساير كشورها بويژه كشورهاي اسلامي حسب نياز.

4-6- تبديل ايران به مركز ثبت مقالات علمي و جذب نتايج پژوهش‌هاي محققان، نخبگان علمي و نوآوران ساير كشورها بويژه جهان اسلام.


 يک نکته از هزاران 

 واردات توتون‎هاي آلوده به مواد شيميايي سال‎هاست که شروع شده و برخي شركت‌ها و افراد از كنار آن به منافع كلاني دست يافته‌اند و معضلات فراواني را براي جامعه به وجود آورده‌اند.

توتون‎ها و تنباکوهايي که در قليان، پيپ و سيگار استفاده مي‎شود به سيستم ريوي، تنفسي، عصبي، پوست و سيستم گوارش آسيب مي‎رساند و درآمدهاي ارزي ما را دود مي‌كنند و به هوا مي فرستند . کشيدن يک بار قليان معادل 100 نخ سيگار است و قطعاً مصرف اين مواد نه‎تنها منجر به کاهش عمر افراد مي‎شود بلکه هزينه‎هاي درماني را نيز افزايش مي‎دهد.

اگر جلوي توتون‎هاي وارداتي در کشور گرفته شود قطعاً با قاچاق اين کالا مواجه خواهيم بود، لذا بايد در اين راستا تدابير ويژه انديشيده شود تا سلامت مردم به پاي سودجويي يك عده افراد فرصت طلب تباه نشود.


 ميز خبر 

جان کري:

ايران هم مي تواند در مبارزه با داعش نقش داشته باشد

جان کري وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که همه کشورهاي جهان از جمله ايران مي توانند در مبارزه با داعش نقش داشته باشند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه آمريکايي واشنگتن پست کري که در نشست شوراي امنيت ملل متحد درباره بحران جاري در عراق سخنراني مي کرد با اشاره به ائتلاف تشکيل شده عليه داعش به رهبري آمريکا گفت ، تلاش براي مبارزه با داعش صرفا جنبه نظامي ندارد.

وزير خارجه آمريکا گفت: ائتلاف جهاني براي نابودي داعش صرفا نظامي نيست و جنبه هاي مختلفي دارد که تقريبا همه کشورهاي جهان از جمله ايران مي توانند در آن ايفاي نقش کنند.وزيرخارجه آمريکا در حالي از ايفاي نقش ايران در ائتلاف جهاني مبارزه با داعش سخن مي گويد که پيشتر در جريان نشست پاريس اعلام کرده بود نيازي به دعوت از ايران براي شرکت در اين نشست نمي بيند.

توافق دولت اوکراين با مخالفان براي صلح

کي‌يف و نيروهاي مخالف اوکراين معاهده‌اي را با هدف توقف فعاليت‌ها و اقدامات نظامي در شرق اوکراين پس از مذاکرات مينسک، بلاروس امضا کردند.

به گزارش دويچه وله، به نوشته روزنامه تودي زمان، امضاي اين توافقنامه باعث ايجاد منطقه‌اي حائل مي‌شود و براساس اين توافقنامه تمامي سربازان و مزدوران نظامي و عوامل بيگانه بايد از اين منطقه خارج شده و پروازهاي شناسايي برفراز مناطق شرقي اوکراين بايد متوقف شود.

لئونيد کوچما، رئيس جمهور پيشين اوکراين و نماينده کي‌يف به خبرنگاران و در پي مذاکرات صلح مينسک گفت: اين توافق نامه 9 بند دارد، نخست توقف استفاده از سلاح توسط دو طرف درگير در اوکراين، دوم، توقف تشکيل واحدهاي جديد نظامي از 19 سپتامبر سال جاري ميلادي و سوم ممنوعيت استفاده از هرگونه سلاح و اقدامات خصمانه.

وزير خارجه آلمان:

ديگر جايي براي خريد زمان درمذاكرات باقي نمانده است

وزير خارجه آلمان گفت: ديگر جايي براي ايران براي خريد زمان در مذاکرات هسته‌اي با 1+5 باقي نمانده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، فرانک والتر اشتاين‌ماير، همزمان با برگزاري مذاکرات هسته‌اي در نيويورک در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5، افزود: ما وارد مرحله حساس و بحراني در مذاکرات هسته‌اي با ايران شده‌ايم. ديگر جاي بيش‌تري براي ايران براي خريد زمان وجود ندارد. ما مي‌خواهيم به ايران يک توافق منصفانه ارائه کنيم. براي وقوع چنين امري نياز است که ايران بر مسائل کليدي متمرکز شود.

به نوشته اين خبرگزاري، برخي از ديپلمات‌هاي غربي مدعي هستند که ايران خواسته‌هاي غيرواقعي مطرح مي‌کند.

به گزارش ايسنا، اين در حالي است که ايران همواره اعلام کرده فقط به‌دنبال حقوق هسته‌اي خود بر اساس قوانين بين‌المللي و مقررات آژانس است و درهاي تاسيسات هسته‌اي‌اش بر روي بازرسان آژانس باز است.

رئيس MI6: بايد درسوريه و عراق با ايران همکاري کنيم

رئيس سازمان جاسوسي بريتانيا پيشنهاد کرد براي حل بحران هاي خاورميانه با ايران همکاري شود.

به گزارش عصرايران، روزنامه ديلي تلگراف چاپ لندن نوشت: رئيس سازمان جاسوسي خارجي بريتانيا (ام آي 6) از دولت هاي بريتانيا و آمريکا خواست براي پايان دادن به جنگ هاي منطقه خاورميانه با ايران همکاري کنند.

"سِر جون سيورز" مدير "ام آي 6" در سخناني که از طريق رسانه ها منتشر شد گفت: هرج و مرج در سوريه و عدم دخالت غرب براي پايان دادن به جنگ داخلي اين کشور، درها را در مقابل گروه دولت اسلامي (داعش ) باز کرد تا اين گروه تروريستي چنين قدرتمند شود.سيورز همچنين بر ضرورت همکاري با ايران براي حل بحران هاي فعلي در سوريه و عراق تاکيد کرد.

او توضيح داد: تلاش گروه دولت اسلامي براي پر کردن خلاء موجود در سوريه در نتيجه جنگ مسلحانه در اين کشور، موضع کشورهاي غربي براي عدم دخالت مستقيم و پايان دادن به درگيري ها، زيرسؤال برده است.

ادامه پيشروي هاي داعش در عراق و سوريه

در حالي ائتلاف به اصطلاح بين المللي عليه داعش شکل گرفته که خبر‌ها حاکي از پيشروي اين گروه در خاک سوريه و همچنين عراق است.به گزارش «تابناک»، در جديد‌ترين رويداد، گروه تروريستي داعش به روستاهاي منطقه کُردنشين عين العرب در شمال سوريه حمله کرده و کنترل 21 روستا را به دست گرفته‌ که با تصرف اين روستا‌ها 500 هزار غير نظامي در معرض فاجعه انساني قرار دارند.

به گزارش برخي منابع خبري، آتش جنگ در شهر کُردنشين عين العرب در شمال سوريه، در حالي در حال زبانه کشيدن است که تروريست‌هاي داعش با توطئه و همدستي ترکيه به اين منطفه راه يافته و در حال پيشروي در آن هستند.

در پي تسلط تروريست‌هاي دولت اسلامي در عراق و شام ـ داعش ـ بر بيش از بيست روستا از توابع شهر کُردنشين عين العرب در شمال سوريه، حلقه محاصره عليه اين شهر استراتژيک تنگ‌تر شده و احتمال بروز فاجعه انساني در آن قوت يافته است.

توافق عبدالله و احمدزي براي تشکيل دولت وحدت ملي افغانستان

رسانه ها از توافق نامزدهاي دور دوم انتخابات افغانستان براي تشکيل دولت وحدت ملي خبر دادند.

به گزارش خبرگزاري مهر، آسوشيتدپرس با اشاره به توافق نامزدهاي دور دوم انتخابات افغانستان براي تشکيل دولت وحدت ملي در عين حال گزارش داد که عبدالله عبدالله و اشرف غني احمدزي همچنان درباره نتايج بازشماري هشت ميليون راي تحت نظارت سازمان ملل با يکديگر اختلاف دارند.

در همين رابطه حامد کرزاي رئيس جمهوري افغانستان ضمن ابراز اميدواري درباره امضاي هرچه سريعتر توافق نهايي تقسيم قدرت ميان عبدالله عبدالله و اشرف غني احمدزي خواستار اعلام نتايج نهايي انتخابات شد.

احمديوسف نورستاني رئيس کميسيون انتخابات افغانستان از هر دو نامزد انتخابات خواسته تا به نتايج اعلام شده احترام بگذارند و تاکيد کرده است هيچ دليل ديگري باقي نمانده که نامزدها نتيجه بازشماري را نپذيرند زيرا تمام معيارهايي که آنها پيشنهاد کرده بودند از طرف جامعه بين الملل مورد قبول واقع شده است.


 ميز خبر 

آزادي گروگان هاي ترکيه از دست داعش

نخست وزيرترکيه اعلام کرد 49 گروگان ترکيه اي از دست گروه تروريستي داعش آزاد شده اند.گروگان هاي ترکيه اي از دست داعش آزاد شدند به گزارش خبرگزاري آناتولي ترکيه احمد داوود اوغلو نخست وزير ترکيه در يک نشست خبري در شهر باکو با اعلام اين خبر گفت اين گروگان ها در ساعت 5 صبح به وقت محلي به سلامت به شهر شانلي عورفا در ترکيه رسيده اند.

اين گروگان ها در ژوئن سال جاري ميلادي و در زمان تصرف شهر موصل از سوي داعش در کنسولگري ترکيه در اين شهر به گروگان داعش در آمده بودند. بيشتر اين گروگان ها ديپلمات هاي ترکيه اي و خانواده هاي آنها بودند. دولت ترکيه در ماه هاي گذشته و به واسطه اين گروگان ها موضع احتياط آميزي نسبت به داعش داشت و اعلام کرده بود در فعاليت هاي نظامي عليه اين گروه شرکت نمي کند.هنوز مشخص نيست اين گروگان ها از چه طريقي و با چه معامله اي آزاد شده اند.

محمود عباس: آماده عادي سازي روابط با اسرائيل هستيم

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين که به پاريس سفر کرده است اعلام کرد که کشورهاي عربي در صورت عقب نشيني اسرائيل از اراضي اشغالي آماده به رسميت شناختن اين رژيم هستند.

به گزارش ايسنا، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اظهار کرد که در صورت عقب نشيني رژيم صهيونيستي از اراضي اشغالي براساس مرزهاي 1967 کشورهاي عربي آماده به رسميت شناختن اين رژيم و عادي سازي روابط با آن هستند.

وي همچنين خواهان ترسيم مرزها ميان فلسطين و اراضي اشغالي براساس مرزهاي 1967 شده و تاکيد کرد که مردم فلسطين اين حق را دارند که در صلح زندگي کنند.

وي خاطرنشان کرد که فرانسه مي‌تواند به سمت حمايت بين‌المللي براي اجراي طرح صلح عربي گام بردارد. ما از حمايت طرف‌هاي عربي برخوردار شديم و در تلاشيم تا حمايت بيشتري براي مراجعه به شوراي امنيت براي پايان اشغال‌گري‌ها به دست آوريم.

رييس پارلمان عراق: ائتلاف عليه داعش بايد در چارچوب حاکميت ملي ما باشد

رييس پارلمان عراق با بيان اين که ائتلاف عليه گروه‌هاي تروريستي بايد در چارچوب حاکميت ملي عراق باشد، مخالفت خود را با اين مساله که از پرونده عراق در تسويه حساب ميان کشورها استفاده شود، اعلام کرد.

به گزارش سومريه‌نيوز، سليم جبوري، رييس پارلمان عراق در مصاحبه با برنامه‌ "حديث الوطن" که از طريق شبکه سومريه نيوز پخش مي‌شود، گفت: ما از ائتلاف براي مقابله با گروه‌هاي تروريستي استقبال مي‌کنيم اما اين اقدام بايد در چارچوب حاکميت ملي و هماهنگي با دولت صورت بگيرد.

وي افزود: اختلافاتي ميان چندين کشور وجود دارد و پرونده عراق نبايد بخشي از آن پرونده‌هايي باشد که تسويه حساب‌هايي بر اساس آن صورت مي‌گيرد. پيشتر نيز مرجعيت عاليقدر شيعيان در عراق روز جمعه نسبت به اين مساله هشدار داد که ائتلاف خارجي باعث نقض استقلال سياسي و نظامي در عراق باشد.

سقوط پهپاد اسرائيلي در لبنان

يک فروند هواپيماي بدون سرنشين اسرائيل در جنوب لبنان سقوط کرد.

به گزارش عصرايران به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، اين هواپيما در فاصله سه کيلومتري عمق خاک لبنان سقوط کرد و نيروهاي ارتش لبنان نيز آن را در اختيار خود گرفتند.ارتش اسرائيل هم اعلام کرد: اين هواپيما در حال انجام ماموريت روتين شناسايي در مرز لبنان بود که به دليل مشکل فني، سقوط کرد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 1.3 از پيش نويس دستور جلسه:

( پيش نويس طرح عملياتي و بودجه سال هاي 2010 تا 2012)

قسمت پنجاه‌وشش:

برنامه 2.1.1.6 : (برهم افزايي آکادميک بين محتويات علمي در دانشگاه هاي عضو)

هدف ها:

- کمک به توسعه تصوير جديد اسلامي در مورد دانش و اتصال آن به موضوعات مختلف دانش وعلوم همچنين موضوعات اجتماعي و آکادميک؛

- افزايش آگاهي روش شناسي در حوزه علوم اجتماعي وطبيعي وتأسيس خاستگاه اسلامي آن.

- ساختن ظرفيت هاي تفکر خلاق مبتني بر ديدگاه اسلامي در همه موضوعات وسطوح علمي.

توضيح عمومي:

اين برنامه در جستجوي اطمينان از برهم افزايي آکادميک بين علوم مختلف به طورکلي وبين علوم طبيعي و علوم اجتماعي وانساني به طور خاص مي باشد. هدف نهايي تاييد چشم انداز جامع اسلامي از دانش است، تا علوم انساني را در حفاظت از ارزش هاي اخلاقي و اجتماعي همچنين خصوصيات فرهنگي وتمدني، به خصوص در دوره جاري که مشخصه آن پيشرفت غيرمنتظره در سرعت علمي و فن آوري مبتني بر چشم اندازهاي روشنفکري است، وازاين رو ساختن ذهن انسان به عنوان تنها منبع حقيقت ورسيدن به شادابي است، محافظت نمايد.

بنابراين، اين محور در جهت بيان بحران شناختي است که نتيجه جدا کردن تصنعي دانش و مذهب ومحروم کردن علم از ارزش ها و محتويات مذهبي و بصيرت فلسفي مي باشد. اين محور همچنين در جستجوي درک بيشتري از اسلام در راستاي روندهاي روشنفکري و فلسفي و بدست آوردن موجودي تخصص انساني در حوزه هاي مختلف دانش و تلفيق آن در ساختار تفکر اسلامي از يک طريق صحيح و مطلوب مي باشد. هدف هاي ديگر شامل اثبات اهميت همزيستي برهم افزايي و خلاق بين علوم طبيعي، انساني و اجتماعي ازيک طرف، وبين رونويسي کردن، استدلال کردن وآموزش درطرف ديگر است. هدف نهايي ساختن شخصيت مسلمان با تعادل خوبي است که در تفکر او، متدها و رفتار براي هماهنگي بين دانش عقلي، روحي و علمي ترسيم شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته