جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811


راه‌هاي پيشگيري از سرطان


تغيير رژيم غذايي خانم ها در دوره بارداري

با محوريت بررسي اختلات خلقي :
سي ويکمين همايش ساليانه انجمن روانپزشکان ايران ،مهرماه در تهران برگزار مي شود


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 راه‌هاي پيشگيري از سرطان 

40 درصد سرطان‌ها قابل پيشگيري است و 60 درصد باقيمانده هم با خود مراقبتي و تشخيص زودهنگام درمان مي‌شود. پس مي‌توان نتيجه گرفت که حداقل نيمي از سرطان‌ها با تشخيص زودهنگام درمان خواهد شد.

خوشبختانه پيشگيري و تشخيص زودهنگام سرطان با توجه به يک‌سري نکات ممکن است که دکتر علي قنبري‌مطلق، آنکولوژيست و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به آنها مي‌گويد: يکي از فاکتورهاي بسيار مهم در پيشگيري از سرطان نگه داشتن وزن در حالت ايده‌آل است. بر اين اساس، بايد توجه داشت که بالا بودن وزن هنگام تولد رابطه مختصري با خطر سرطان دارد، اما افزايش وزن در دوران بزرگسالي با افزايش خطر سرطان مرتبط است. از سوي ديگر بايد از کاهش و افزايش مکرر وزن پرهيز کرد، زيرا بر خطر بروز سرطان تأثير مي‌گذارد.

امان از سيگار

پرهيز از مصرف دخانيات گرچه ديگر تکراري شده است، اما همچنان از سوي بسياري از افراد ناديده گرفته مي‌شود.

دکتر قنبري مطلق در اين باره در گفت‌وگو با جام‌جم مي‌گويد: هيچ‌کدام از فرآورده‌هاي توتون مانند سيگار، پيپ و قليان و حتي جويدن توتون، سالم نيست. حتي توصيه مي‌شود که اگر سيگار هم نمي‌کشيد، از نشستن در جاهايي که افراد ديگر سيگار مي‌کشند، خودداري کنيد.

جالب است بدانيد که اثرات ترک سيگار از همان ساعات اوليه ترک آشکار مي‌شود پس هر چه زودتر سيگار را ترک کنيد سود بيشتري مي‌بريد و هر چه زمان بيشتري براي اقدام به ترک سپري شود، مزاياي حاصل از آن کاهش مي‌يابد.

معجزه ورزش را دست‌کم نگيريد

بررسي‌هاي محققان ثابت کرده است که داشتن فعاليت بدني منظم روزانه حتي به شکل پياده‌روي مي‌تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان بسيار موثر باشد. به همين دليل دکتر قنبري‌مطلق با تاکيد بر داشتن فعاليت بدني منظم براي پيشگيري از سرطان و بسياري از بيماري‌هاي ديگر مي‌افزايد: هر هفته دست‌کم سه بار و هر بار 30 تا 45 دقيقه فعاليت ورزشي انجام دهيد که ضربان قلب‌تان را بالا ببرد و در کنار آن تمريناتي نيز براي تقويت عضلات داشته باشيد. همچنين از نشستن طولاني در يک‌جا از جمله پشت ميز کار يا در مقابل تلويزيون، بپرهيزيد.

برنامه غذايي‌تان را با ميوه‌ها رنگين کنيد

مصرف روزانه پنج وعده از سبزي‌ها و ميوه‌ها مقوله‌اي است که اثرات آن در پيشگيري از سرطان انکارنشدني است.

دکتر قنبري‌مطلق توصيه مي‌کند: بايد مصرف مواد نشاسته‌اي را کم کنيد و از رژيم‌هاي غذايي که غني از ميوه‌جات و سبزيجات تازه است، استفاده کنيد. همچنين بايد از نوشيدني‌هاي شکردار بپرهيزيد و اين نوشيدني‌ها را با آب جايگزين کنيد. علاوه بر مصرف قند و شکر تصفيه شده مصرف نمک را نيز بايد محدود و براي طعم‌دار کردن غذا از ادويه و چاشني گياهي استفاده کنيد.

تغذيه سالم داشته باشيد

در اين که بايد به اندازه مناسب غذا بخوريد و سعي کنيد که وعده‌هاي اصلي غذا را حذف نکنيد تا ناچار به ريزه‌خواري نشويد، از نقطه نظر سلامت شکي وجود ندارد.

دکتر قنبري با اشاره به اين موضوع و تاکيد بر اين‌که نبايد در حالت استرس و اضطراب غذا خورد، مي‌گويد: از غذاهاي کم‌چرب و تا حد امکان بدون چربي‌هاي حيواني استفاده کنيد.براي اين منظور از روش‌هاي صحيح پخت مانند کبابي، بخارپز، آب‌پز و پخت ملايم در حرارت کم‌بهره بگيريد.

همچنين غذاهاي نيم سوخته و سوخته (کباب، جوجه کباب، ته ديگ، سيب‌زميني و پياز داغ سوخته) را مصرف نکنيد.

اين آنکولوژيست تاکيد مي‌کند: از مصرف انواع گوشت‌هاي دودي و نمک سود يا فرآوري شده با مواد شيميايي و نگهدارنده مانند سوسيس و کالباس و کنسرو به‌طور جدي بايد پرهيز کرد. از مصرف مشروبات الکلي نيز بايد پرهيز کرد.

خود را در برابر عفونت‌ها محافظت کنيد

پيشگيري از ابتلا به عفونت‌ها و ويروس‌ها مي‌تواند سدي در برابر ابتلا به بسياري بيماري‌هاي ديگر از جمله برخي از انواع سرطان باشد. به همين دليل دکتر قنبري‌مطلق با تاکيد بر تزريق واکسن براي پيشگيري از ابتلا به ويروس هپاتيتB ، بخصوص از سوي افراد پرخطر مي‌گويد: براي آميزش جنسي نيز بايد از ابزارهاي محافظت‌کننده، استفاده کرد تا خطر ابتلا به ويروس پاپيلوم انساني و سرطان‌هاي ناشي از آن مانند سرطان دهان، دهانه رحم و مقعد کاهش پيدا کند.

محافظت از پوست را کم‌اهميت نشمريد

متخصصان به طور مکرر تاکيد مي‌کنند که در صورت تماس طولاني‌مدت با تابش آفتاب، از کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب‌گير، عينک آفتابي و پوشش مناسب مثل لباس سفيد، آستين‌دار و يقه بلند استفاده کنيد.

دکتر قنبري‌مطلق هم در اين راستا مي‌افزايد: براي کاهش اثرات زيانبار نور خورشيد بر پوست و تشديد خطر سرطان پوست بايد از کرم يا لوسيون ضدآفتابي استفاده کنيد که فاکتور محافظتي آن 15 يا بيشتر است. بعد از تماس با نور خورشيد، دوش بگيريد و عرق موجود روي پوست، نمک، مواد شيميايي و فرآورده‌هاي ضدآفتاب را از تن خود بشوييد. از برنزه شدن چه از طريق خوابيدن در برابر نور خورشيد يا لامپ‌هاي فرابنفش نيز پرهيز کنيد.

وي تاکيد مي‌کند: اگر مرتب آرايش مي‌کنيد، از لوازم آرايشي بدون چربي استفاده کنيد؛ زيرا لوازم آرايش چرب، منافذ پوستي را مي‌بندد. داروها از جمله برخي آنتي‌بيوتيک‌ها، داروهاي ضدافسردگي، ضدپرفشاري خون، داروهاي قلبي و ديابت نيز مي‌تواند پوست را نسبت به آفتاب حساس‌تر کند.

زندگي رواني سالمي داشته باشيد

شايد در ظاهر به نظر شعارگونه بيايد، ولي واقعيت آن است که اگر در زندگي اهداف واقعگرايانه داشته باشيد، درگير بسياري از استرس‌هاي روحي نخواهيد شد.

بر اين اساس، دکتر قنبري‌مطلق توصيه مي‌کند: تا آنجا که مي‌توانيد از تنش و اضطراب پرهيز کنيد؛ زيرا اضطراب، سيستم دفاعي بدن را تضعيف مي‌کند. خودتان را دوست داشته باشيد و به جسم و روان خود احترام بگذاريد.

دقايقي از روز را به خلوت کردن با خود و دعا کردن بپردازيد تا به آرامش برسيد. از رقابت‌هاي ناسالم تنش‌آفرين بپرهيزيد و زندگي اجتماعي سالمي داشته باشيد.

علائم هشداردهنده سرطان را بشناسيد

نشانه‌هايي که به منظور تشخيص زودهنگام سرطان نبايد ناديده بگيريد شامل موارد زير مي‌شود:

ـ ابتلاي به سرطان در اقوام درجه يک

ـ تغيير در خال‌هاي پوستي و زخم‌هاي بدون بهبود

ـ توده در هر جاي بدن

ـ سرفه يا گرفتگي صداي طولاني

ـ اختلال بلع يا سوء هاضمه طولاني

ـ استفراغ يا سرفه خوني

ـ اسهال يا يبوست طولاني

ـ خونريزي غيرطبيعي ادرار، مدفوع، واژن، نوک سينه

ـ بي‌اشتهايي يا کاهش وزن بي‌دليل


 تغيير رژيم غذايي خانم ها در دوره بارداري 

 
شرايط بدني و وضعيت تغذيه اي مادر در دوران قبل و در حين بارداري مي تواند بسيار مهم باشد و در انتها به يک بارداري خوب منجر شود، که يکي از تصميم هاي صحيح اين است که خانم ها در قبل از بارداري وضعيت بدني خود را اصلاح کنند.

به گزارش آفرينش دکتر مرتضي عقبايي، متخصص تغذيه و رژيم درماني در برنامه «فراسو» گروه سلامت جسم و پيشگيري راديو سلامت با بيان اين که يک خانم در ابتدا بايد با يک وزن مناسب وارد دوره بارداري شود، گفت: کمبود وزن شديد و چاقي در درجات مختلف آن هرکدام مي توانند تبعات خاص خودشان را داشته باشند. کمبود وزن مي تواند باعث مشکلاتي مانند کم وزن گرفتن مادر در حين دوره بارداري و در نتيجه منجر به تولد يک نوزاد نارس و يا يک نوزاد با وزن کم شود. اضافه وزن هم مي تواند مشکلاتي مانند ديابت دوره بارداري ايجاد کند. از اين رو بهتر است افراد با BMI (نمايه توده بدني) 9/24-18 وارد دوره بارداري شوند. همچنين در دروه بارداري نيز کنترل وزن مناسب بسيار مهم است.

وي با بيان اين که خانم ها از نظر وزني در سه دسته قرار دارند، افزود: به خانم هايي که داراي وزن مناسب و BMI بين 9/24-18 مي باشند توصيه مي شود در طي 9 ماه بارداري، 9 تا 12 کيلوگرم وزن گيري داشته باشند. خانم هايي که داراي اضافه وزن مي باشند، 7 تا 9 کيلوگرم وزن بگيرند و خانم هايي که دچار کمبود وزن و BMI کمتر از 18 مي باشند، در طي 9 ماه بارداري بايد 12 تا 18 کيلوگرم وزن گيري داشته باشند. خانم ها براي بدست آوردن BMI، وزن خود (کيلو گرم) را تقسيم بر مجذور قد خود (متر) کنند. عدد بدست آمده نمايه توده بدني آنها مي باشد.

عقبايي با بيان اين که داشتن يک رژيم غذايي متناسب و متنوع شامل سبزيجات، لبنيات و دانه هاي کامل به همراه فعاليت هاي مناسب، مي تواند شرايط مناسبي را براي ورود به دوره بارداري و در حين آن ايجاد کند، ادامه داد: همچنين قبل از تصميم به بارداري، خانم ها بايد مصرف مکمل ها را شروع کنند. براي مثال، سالهاست که مصرف اسيد فوليک سه ماه قبل از بارداري و به ميزان يک ميلي گرم در روز توصيه مي شود. کمبود اسيد فوليک مي تواند باعث نقص در تشکيل لوله عصبي در جنين شود.

خانم هايي که دچار کم خوني و کمبود آهن هستند، حتماً بايد درمان هاي لازم را از طريق اصلاح رژيم غذايي و در مرحله بعد با مصرف مکمل ها انجام دهند. توصيه مي شود از سه ماه قبل از بارداري، غذاهاي دريايي که حاوي جيوه است مصرف نشود. جيوه مي تواند در بدن ذخيره شود و ممکن است باعث ايجاد مشکلاتي در شکل گيري ذهن يک جنين شود. معمولاً در ماهي هاي بزرگ و خصوصاً در کوسه، ميزان زيادي از جيوه يافت مي شود. وي با بيان اين که از نظر منابع علم تغذيه، يک خانم باردار در سه ماه نخست بارداري نياز به دريافت هيچ گونه انرژي اضافه ندارد، اظهارکرد: توجه به اين نکته ضروري است که فرد باردار از منابع غني ويتامين ها و مواد معدني، مقدار کافي از پروتئين ها و ساير گروه هاي غذايي استفاده کند. علت اين که خانم ها در سه ماهه اول بارداري 4 تا 5 کيلوگرم و يا بيشتر وزن مي گيرند اين است که به علت تغييرات هورموني، بدن دچار ضعف مي شود و خانم ها اين وضعيت را به تغذيه خود ربط مي دهند و مصرف مواد غذايي پرانرژي را افزايش مي دهند. خانم هاي با وزن مناسب در قبل از بارداري، در 3 ماهه دوم نياز به 3 تا 5 کيلوگرم اضافه وزن دارند و همچنين به علت شکل گيري اعضاي بدن جنين، افزايش نياز به پروتئين به وجود مي آيد.

معمولاً تا 15درصد يک رژيم غذايي بايد پروتئين باشد؛ اما در سه ماهه دوم يک خانم باردار، اين مقدار بايد تا 20 درصد افزايش يابد. انرژي دريافتي در طي اين مدت بايد به ميزان 300 تا 350 کالري افزايش يابد تا اضافه وزن مورد نياز حاصل شود. دو عدد ميوه متوسط، يک ليوان لبنيات کم چرب و دو عدد مغز گردو يا 8 عدد مغز بادام يا فندوق اين ميزان کالري را تامين مي کنند. بنابراين نياز به مصرف اضافه و بيش از اندازه مواد غذايي وجود ندارد. در سه ماهه دوم به علت اينکه سرعت شکل گيري سلول هاي عصبي و رشد مغز بيشتر مي شود، نياز به اسيدهاي چرب ضروري افزايش مي يابد.

بنابراين از مغزها در اين دوره استفاده شود. در 3 ماهه سوم که دوره اوج وزن گيري جنين است، يک خانم باردار نياز به دريافت 500 کالري اضافه دارد.


 با محوريت بررسي اختلات خلقي :
 سي ويکمين همايش ساليانه انجمن روانپزشکان ايران ،مهرماه در تهران برگزار مي شود 

 به گزارش آفرينش سي و يکمين همايش انجمن روانپزشکان ايران با محوريت بررسي اختلالات خلقي 22تا 25مهرماه امسال در سالن دکتر غرضي بيمارستان ميلاد برگزار مي شود .دکتر سيد مهدي صميمي اردستاني دبير علمي اين همايش با اعلام خبر فوق گفت :با توجه به اينکه اختلافات خلقي جزو شايع ترين اختلالات روانپزشکي محسوب مي شود ،محور کنگره امسال به اين موضوع اختصاص يافته است . وي افزود : اختلالات خلقي معمولا در قالب دو اختلال اصلي افسردگي و اختلالات دو قطبي بروز مي يابند . دکتر صميمي اردستاني اظهار داشت :در اين همايش ابعاد مختلف اختلالات خلقي از قبيل اپيدميولوژي ،روش هاي تشخيص و درمان هاي دارويي وغير دارويي اين اختلالات در کنار انواع روان درماني مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد . وي گفت :از آنجا که درمواردي افسردگي و بيماري دو قطبي با اختلالات اضطرابي و مصرف مواد مخدر همراه است در اين همايش شيوه هاي نوين درماني اين قبيل اختلالات نيز ارايه خواهد شد .دبير علمي سي و يکمين همايش شيوه ها نوين درماني اين قبيل اختلالات نيز ارايه خواهد شد وي تصريح کرد :دکتر محمد تقي ياسمي که در ژنو و سازمان جهاني بهداشت به فعايت مشغولند ،يک سخنرانانان اصلي اين همايش هستند .

دکتر صميمي اردستاني از دکتر سيدنصير قائمي از استادان دانشگاه تافت امريکا و نيز دکتر شاهرخ سردارپور گودرزي از کشور استراليا به عنوان ديگر سخنرانان اصلي اين همايش نام برد . وي گفت :از ديگر سخنرانان اصلي اين همايش پرفسوري از ترکيه است که از استادان برجسته انجمن جهاني روانپزشکي و جزو کانديداهاي رياست انجمن جهاني روانپزشکي به شمار مي رود .

دبير علمي سي ويکمين همايش ساليانه انجمن روانپزشکي ايران خاطر نشان ساخت :اين همايش قرار است به روش موسوم کنگره هاي سراسردنيا ، پژوهش‌هاي گروهي را به صورت سمپوزيوم برگزار و مقالاتي راکه به صورت انفرادي ارسال شده است در قالب پوستر ارايه کند .وي گفت :مخاطبان اين همايش را عمدتا روانپزشکان تشکيل مي دهند . اما پزشکان عمومي ،متخصصان مغز و اعصاب ،جراحان اعصاب و روانشناسان در تمامي مقاطع تحصيلي جزو مخاطبان اين همايش هستند .


 خبرها از عالم علم 

 جداسازي سلول‌هاي سرطاني از سالم با ميکروکانال و ليزر

محققان موفق به ارائه روشي براي جداسازي سلول‌هاي سرطاني از سلول‌هاي سالم شدند. در اين روش جريان عبوري از ميکروکانال با ليزر تصويربرداري مي‌شود. به گزارش ايسنا، پژوهشگران مؤسسه فناوري ماساچوست (MIT) با همکاري محققاني از بيمارستان عمومي ماساچوست و مدرسه پزشکي هاروارد روشي ارائه کردند که با استفاده از آن مي‌توان سلول‌هاي سرطاني را از ميان ميليون‌ها سلول سالم شناسايي کرد. با اين روش مي‌توان سلول‌هاي مختلف را در حين عبور از کانال‌هاي ميکروسيالي با سرعتي بيشتر از ماشين‌هاي مسابقه‌اي، مرتب کرد. سرعت حرکت در اين روش 100 برابر بيشتر از سيستم‌هاي موجود فعلي است.

معمولاً سيال در حال حرکت با سرعت بالا از ميان يک کانال کم عرض، دچار تغيير شکل شده و نمي‌توان سلول‌هاي موجود در سيال را شناسايي و مرتب کرد. اما اين گروه تحقيقاتي راه حلي براي حذف اختلال در اين فرآيند يافتند.

يافتن سلول‌هاي سرطاني شناور در خون کاري دشوار است، زيرا در رگ‌هاي خوني ميليون‌ها سلول وجود دارند که سلول سرطاني با تعداد بسيار کم در ميان آن‌ها به حرکت خود ادامه مي‌دهند. بنابراين جدا کردن سلول‌هاي سرطاني از ميان ميليون‌ها سلول چالش ديگري است.

اين گروه تحقيقاتي نشان دادند که با تنظيم خواص سيال عبوري، مي‌توان ذرات درشت‌تر را در مرکز شريان متمرکز کرد. سپس با کمک ليزر پالسي با سرعت بالا از ابعاد، شکل و جهت‌گيري ذرات عبوري تصوير گرفته مي‌شود. با اين روش مي‌توان بدون آزمايش خون، اطلاعات ارزشمندي از نمونه خون بدست آورد. تونر از محققان اين پروژه مي‌گويد بيش از 50 گروه تحقيقاتي مختلف در سراسر جهان روي عبور سيال از ميکروکانال‌ها با سرعت پايين کار مي‌کنند. مزيت اين روش جديد آن است که در سرعت‌هاي بالا، عبور سيالات از ميکروکانال ارزيابي مي‌شود.

محققان با استفاده از اين روش موفق به عبور جريان از ميکروکانال‌هايي به قطر 50 ميکرون شدند و سپس ابعاد، اندازه و شکل سلول‌هاي عبوري را مشخص کردند. اين روش نه تنها براي شناسايي سلول‌هاي سرطاني، بلکه براي تصفيه آب و جداسازي مواد صنعتي مناسب است.

کنترل اندام هاي بدن با ايمپلنت هاي کوچک

محققان آمريکايي ابزارهاي قابل کاشت کوچکي ابداع کرده اند که با استفاده از پالس هاي الکتريکي فعاليت بدن فرد را کنترل مي کند.به گزارش ايرنا از رويترز، اين ايمپلنت که «الکتريکس» خوانده مي شود ابزار کوچکي است که در بدن بيمار کاشته مي شود و با استفاده از پالس هاي الکتريکي اندام هاي حياتي بدن بيمار را کنترل مي کند.

اين ايمپلنت ها به قدري کوچک هستند که مي توان آنها را با استفاده از يک سوزن به بدن بيمار تزريق کرد. اين ايمپلنت به محض کاشت در بدن با استفاده از پالس هاي الکتريکي سلامت اندام هاي بدن را کنترل مي کند.

در صورتيکه اين ايمپلنت تشخيص دهد که يک اندام عفوني، مجروح و يا ناتوان شده است با تحريک عصب هايي که باعث مي شود اندام مورد نظر دوباره به طور کارآمد فعاليت کند به ترميم آن اندام مي پردازد.اين ايمپلنت با الهام از سيستم طبيعي کنترل بدن معروف به «نورومودلاسيون» (neuromodulation) ساخته شده است. در سيستم عصبي محيطي بدن، نورومدولاسيون وضعيت اندام ها را بررسي و چگونگي پاسخ آنها به بيماري را مديريت مي کند. اما زماني که شخص بيمار يا مجروح مي شود اين رويه ضعيف مي شود و يا آنطور که بايد خوب کار نمي کند. محققان ادعا مي کند که از اين اپملنت ها مي توان به عنوان مثال براي درمان آرتريت روماتوئيد و بيماري التهابي روده، صرع، آسيب مغزي و حتي افسردگي استفاده کرد.


 خبر پزشکي 

 خطر نقص ايمني ثانويه در بيماران پيوندي به خاطر مصرف داروهاي سرکوبگر

يک متخصص ايمونولوژي ضعف سيستم ايمني بدن در افراد تحت عمل پيوند عضو به علت استفاده از داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني را عامل بالا بردن ريسک ابتلا به نقص ايمني ثانويه و عفونت دانست.نيما رضايي، در گفت‌وگو با فارس درباره سيستم ايمني بدن و نقش آن تصريح کرد: سيستم ايمني بدن همان سيستم دفاعي بدن است و در واقع مشتمل بر يکسري سلول و مواد محلول در خون است که مسئوليت دفاع بدن عليه عوامل بيماري‌زا را بر عهده دارند.

وي افزود: واکنشي به نام تلورانس يا تحمل پذيري در بدن وجود دارد که از دوران جنيني آغاز مي‌شود و در سال‌هاي اول زندگي تکامل پيدا مي‌کند.وي گفت: در اين واکنش سيستم دفاعي بدن در واقع تک تک اجزاي بدن و ارگان‌هاي مختلف را شناسايي مي‌کند چرا که گردش خون در تمام نقاط بدن وجود دارد. با تمام بخش‌ها در حال تماس است و سلول‌هاي ايمني کل سيستم ايمني بدن را شناسايي مي‌کنند و اين ارگان‌ها را به عنوان ارگان‌هاي خودي مي‌شناسند.

رضايي خاطرنشان کرد: پس از اين مدت اگر عامل ديگري وارد بدن شود به عنوان بيگانه شناخته و واکنش نسبت به آن انجام مي‌شود اما در بيماري خود ايمني سيستم ايمني بدن اشتباه مي‌کند به علل ژنتيکي يا محيطي ضد يکي از ارگان‌هاي بدن مثل مفاصل يا سيستم عصبي واکنش نشان مي دهد چرا که ارگان مورد نظر را بيگانه دانسته و واکنش نامناسب ضد آن انجام مي‌دهند.

اين متخصص ايمونولوژي درباره بررسي گروه‌هاي خوني براي تزريق خون نيز گفت: مِچ کردن گروه‌هاي خوني نيز به دليل واکنش سيستم دفاعي بدن صورت مي‌گيرد يعني گروه‌هاي خوني که مشابه هم هستند در صورت تزريق مشکلي براي فرد ايجاد نخواهد کرد و سيستم دفاعي بدن مختل نخواهد شد.

وي تصريح کرد: يکسري آنتي ژن‌هايي بر روي گلبول‌هاي قرمز وجود دارد که بر اساس همين آنتي‌ژن‌هاست که گفته مي‌شود گروه خوني A تنها به گروه خوني A مي‌تواند خون بدهد ولي از سوي ديگر از آنجا که گروه خوني O آنتي ژني ندارد مي‌تواند به تمام گروه‌هاي خوني نقش دهندگي داشته باشد.

رضايي افزود: در بحث پيوند نيز وقتي پيوندي مي‌خواهد صورت بگيرد داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني تجويز مي‌شود که پيوند مورد نظر پس زده نشود چرا که هرگاه ارگاني را به فرد ديگر پيوند مي‌زنيد با وجود رعايت کردن تمام تمهيدات به عنوان يک عامل بيگانه شناخته مي‌شود بنابراين يکسري داروهاي سرکوبگر در دستگاه ايمني به فرد تجويز مي‌شود تا در مراحل ابتدايي پيوند پس زده نشود و سيستم ايمني بدن اين ارگان‌ها را به عنوان ارگان‌هاي خود شناسايي کند.

اين متخصص ايمونولوژي خاطرنشان کرد: در همين زماني که داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني به فرد تجويز مي‌شود و سيستم ايمني بدن از کار مي‌افتد يا تضعيف مي‌شود ممکن است نقص ايمني ثانويه در فرد ايجاد شود و عفونتي بر بدن سوار شود بر همين اساس معمولاً فردي که پيوند عضو دارد براي مدت زماني به صورت ايزوله در بخش‌هايي که با افراد ديگر تماس نداشته باشند نگهداري مي‌شوند تا زماني که داروها قطع شوند و سيستم ايمني کار خود را از سر بگيرد.

وي گفت: بيماري‌هاي نقص ايمني به چند دسته شامل نقايص آنتي بادي، سيستم ايمني ذاتي و اکتسابي تقسيم مي‌شوند و هر کدام به چند دسته تقسيم مي‌شوند که اين موارد وارد بحث‌هاي تخصصي مي‌شود.

رضايي افزود: ماهيت بيماري‌ها از 4 تا 5 دهه قبل تاکنون تغيير پيدا کرده است براي مثال اگر در دهه‌هاي گذشته خيلي از بيماري‌هاي عفوني به صورت اپيدمي باعث فوت بسياري از افراد مي‌شد امروزه با گسترش شهرنشيني نوع بيماري‌ها تغيير کرده است و وقتي شما مدل زندگي تان فرق کند برخي بيماري‌ها مثل آلرژي‌ها و بيماري‌هايي که در سيستم دفاعي بدن وجود دارد به‌صورت شايع ديده مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته