جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811

معاون اول رئيس جمهور:مردم باور کنند که مشکل آب داريم
قطع مقطعي آب و جريمه در انتظار مردم تهران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 معاون اول رئيس جمهور:مردم باور کنند که مشکل آب داريم
 قطع مقطعي آب و جريمه در انتظار مردم تهران 

معاون اول رئيس جمهور با اعلام اينکه آب لتيان و لار چند روز ديگر تمام مي‌شود و مردم باور کنند که مشکل داريم گفت: ميزان صرفه‌جويي آب در حدي نيست که بتوانيم پاييز را به خوبي سپري کنيم.به گزارش آفرينش، اسحاق جهانگيري در جريان بازديد از تصفيه‌خانه 3 و 4 تهران اظهار داشت: امروزه دغدغه آب براي شهر تهران به دليل خشکسالي بوجود آمده و جزو نگراني‌هاي اصلي ما است که پايتخت 10 ميليوني تهران در تامين آب با محدوديت مواجه شده که بايد راهکاري براي رفع اين دغدغه پيدا کنيم.

وي افزود: از مديران آبفا و منطقه‌اي تشکر مي‌کنم که توانستند با مديريت و صرفه‌جويي تابستان را به خوبي پشت سربگذاريم که اميدواريم پاييز را نيز به خوبي سپري کنيم.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه وضع سد لار و سد لتيان نگران کننده است گفت: سد لار و لتيان براي چند روز تهران بيشتر آب ندارند و اين اجحاف است در حق مردمي که خوب مصرف مي‌کنند که عده‌اي آب را هدر مي‌دهند و با آب ماشين مي‌شويند يا فضاي سبز داخل خانه را با آب شرب آبياري مي‌کنند که درخواست جدي ما از مردم اين است که صرفه‌جويي کنند تا از پاييز به خوبي عبور کنيم.

جهانگيري افزود: ميزان صرفه‌جويي در حدي نيست که پاييز را به خوبي سپري کنيم که در اين زمينه اگر مردم به صورت جدي به صرفه‌جويي روي نياورند ابتدا قطع مقطعي آب را مد نظر قرار مي‌دهيم و سپس وارد فاز جريمه مي‌شويم.

وي تصريح کرد: از وزارت نيرو انتظارمان اين است که نظارت جدي‌تري اعمال کند که در پاييز مردم تهران به مشکل نيفتند، انتقال آب از سد ماملو به تهران که چند ماه ديگر قرار بود انجام شود با توجه به اولويت‌ها، به گونه‌اي مديريت شد که زودتر اين اتفاق بيفتد.وزير نيرو از جريمه مشترکين پر مصرف آب خبر داد.حميد چيت‌چيان در حاشيه بازديد از سه سد سامانه شرق تهران در پاسخ به اين پرسش که‌ آيا قرار است تعرفه آب براي مشترکين پرمصرف چند برابر شود گفت: صحبت از چند برابر شدن قيمت‌ها نيست.وي تصريح کرد: براي کساني که بي رويه آب مصرف مي‌کنند جريمه‌هايي در نظر گرفته مي‌شود ودر مورد اين موضوع اطلاع رساني خواهد شد.

مصرف‌کنندگان بالاي 20 متر مکعب جريمه مي‌شوند

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب‌ کشور از پيشنهاد جريمه مشترکين پر مصرف خبر داد و درحالي که در مورد عادلانه بودن اجراي اين طرح با وجود عدم تفکيک کنتورها در درصدي از آپارتمان‌هاي تهران سکوت کرده بود گفت: بر اساس پيشنهاد ما جرائمي براي مشترکيني که بيش از 20 متر مکعب (20 هزار ليتر) آب در هر دوره مصرف مي‌کنند در نظر گرفته خواهد شد.

حميدرضا جانباز در حاشيه ديدار از سدهاي سامانه شرق تهران گفت: در نظر گرفتن جريمه به معناي چند برابر شدن قيمت آب نيست، بلکه جريمه براي کساني در نظر گرفته مي‌شود که بي رويه آب مصرف مي‌کنند.وي در ادامه در مورد صرفه جويي صورت گرفته در مصرف آب در تابستان گفت: مردم در ماه‌هايي که گذشت در مصرف آب صرفه جويي کردند گرچه صرفه جويي صورت گرفته با حجم مشکلات برابر نيست.مدير عامل آبفاي کشور با درخواست از مردم به ويژه ساکنين شرق تهران براي صرفه جويي 20 تا 25 درصدي در مصرف آب کشور گفت: با وجود تمام اطلاع رساني‌ها پنج درصد صرفه جويي در مصرف آب صورت گرفت؛ ان‌شاءالله مردم همکاري و همياري مي‌کنند و با صرفه جويي که دارند پاييز را پشت سرمي گذاريم.


 تريبون اقتصادي 

 احتمال تصويب قانون ماليات بر عايدي مسکن در مجلس

عضو کميسيون اقتصادي مجلس احتمال تصويب قانون ماليات بر عايدي مسکن در جلسه مجلس را بسيار بالا توصيف و مبناي اين پايه مالياتي را نرخ تورم عنوان کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت ،محمدرضا پورابراهيمي ، در مورد اخذ ماليات بر عايدي مسکن طبق قانون ماليات‌هاي مستقيم اظهار داشت: اين پايه مالياتي براي اولين بار در اقتصاد کشور اجرايي خواهد شد که ماليات ناشي از تفاوت قيمت زمان خريد و فروش مسکن است و آنچه دنبال آن هستيم، ايجاد کمترين فشار در فضاي اقتصادي است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس تاکيد کرد: اين ماليات به شکلي اجرا خواهد شد که فضاي اقتصادي دچار چالش نشود و به تدريج عملياتي شده تا موجب کنترل بازارهاي موازي شده و نيز از سفته‌بازي جلوگيري شود.

وي با اشاره به اينکه تغييراتي در اين پايه مالياتي اعمال شده است، گفت: پيش‌بيني مي‌شود، اين ماليات فشار روي املاک و مستغلات داشته باشد، اما با تغييرات اين مباحث را تعبير کرديم و همچنين با بخش خصوصي و انبوه‌سازان مشورت شده است. به گفته پورابراهيمي اکنون در اين اصلاحيه نرخ تورم را در عايدي مسکن محاسبه مي‌کنيم، تا متناسب با فضاي اقتصادي پس از اعمال تفاوت ماليات بر مبناي نرخ تورم اين پايه مالياتي دريافت شود.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه کليات پايه مالياتي عايدي مسکن براي مجلس، دولت و بخش خصوصي قابل قبول است‌، عنوان کرد: تا حد زيادي بخش خصوصي با اين موضوع موافق بوده و دولت و مجلس نيز در اين زمينه توافق دارند و همزمان با اين موضوع به دنبال عدم ايجاد شوک در املاک و مسکن هستيم و به نظر مي‌رسد، اين موضوع تصويب شود.

انتقاد شديد وزير اقتصاد ازافت بازار سرمايه در ماه‌هاي اخير

افت بازار سرمايه کشورمان در ماه‌هاي اخير، انتقاد شديد طيب نيا را هم در پي داشت و وزير اقتصاد خواستار حل و فصل مشکلات و ايجاد جذابيت براي سرمايه‌گذاران شد تا در نهايت بتوان به ريزش‌ها و افت‌هاي بورس پايان داد.

به گزارش مهر، بازار سهام کشورمان طي ماه هاي اخير روندي کاهشي را در پيش گرفته و با نوسات شديدي مواجه شده و شاخص کل بورس که به مثابه دماسنج بورس عمل مي کند همچنان وضعيتي قرمز را تجربه مي کند، اين در حالي است که اين بازار به وظيفه اصلي خود يعني تامين مالي بنگاه هاي اقتصادي مانند نظام بانکي براي رونق بخش توليد و توسعه کشور کمک قابل ملاحظه اي را نداشته است. بازار سرمايه کشورمان تابستان امسال را به سردي گذراند و ديگر رغبتي براي سرمايه گذاري تازه واردها باقي نگذاشته است و شاخص کل بورس همچنان روندي نزولي را طي مي کند و محرک هاي تقويت کننده قوي و تمايلي براي رشد بازار سرمايه به چشم نمي خورد. وضعيت رکودي حاکم بر اقتصاد کشور و همچنين شرايط سياسي اين روزها بر بورس هم تاثير گذاشته است، اين درحالي است که بسياري از کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که بورس بايد محرک اقتصاد کشور باشد، گذشته از عوامل ديگري از جمله نرخ سود بانکي که بر وضعيت بورس کشورمان تاثيرگذار بود، اما اقدامات عملي براي نجات بازار سهام صورت نگرفته است و وزير اقتصاد هم خود منتقد عملکرد اين بازار است.

علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي طي روزهاي اخير انتقاداتي را نسبت به وضعيت فعلي بازار سرمايه داشت و عنوان کرد: براي بازار سرمايه نيز ماموريت تعريف شد که آن تامين مالي بلندمدت بنگاه هاي بزرگ کشور است. اگرچه طي سال هاي اخير بازار سرمايه کشور به لحاظ ارزش بازار، توسعه قابل ملاحظه اي پيدا کرده اما عمده معاملات و مبادلات در بازار سرمايه، در بازار ثانويه بوده و است و بازار سرمايه در تامين مالي بنگاه ها و فعاليت هاي اقتصادي نقش قابل ملاحظه اي را ايفا نکرده است.


 نهادهاي مالي 

 پرداخت وام قرض الحسنه درمان توسط بانک صادرات

بانک صادرات ايران همگام با سياست هاي مهرورزانه دولت تدبير و اميد و در راستاي اشاعه فرهنگ قرض الحسنه در جامعه، رفع گرفتاري هاي نيازمندان و انجام تکاليف و رسالت‌هاي اجتماعي از ابتداي امسال تا پايان مرداد ماه سال جاري بيش از 22 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه درمان پرداخت کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، آمارهاي عملکردي درخصوص وام‌هاي قرض الحسنه از ابتداي سال جاري تا پايان مرداد ماه 1393 نشان مي‌دهد که اين بانک مبلغ 145 ميليارد ريال تسهيلات در قالب قرض الحسنه اشتغالزايي پرداخت نموده است.

حمايت بانک توسعه صادرات ايران براي احداث پروژه ساخت واحدهاي مسکوني در ونزوئلا

بانک توسعه صادرات ايران براي احداث پروژه ساخت واحدهاي مسکوني در ونزوئلا توسط متخصصان ايراني، علاوه بر صدور دو ضمانت‌نامه ارزي، تسهيلات ارزي به منظور تجهيز کارگاه نيز پرداخت کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، اين بانك با صدور ضمانت نامه پيش پرداخت به مبلغ 142ميليون دلار و ضمانت‌نامه حسن اجراي كار به مبلغ 23 ميليون دلار براي يك شركت ايراني زمينه حضور مهندسان ايراني را در پروژه هاي ساخت واحد مسكوني در ونزوئلا فراهم كرده است.


 خبر 

 زمان راه‌اندازي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي هنوز مشخص نيست

رئيس سابق مؤسسه عالي آموزش و پژوهش مديريت و برنامه‌ريزي، درباره وقفه طولاني دولت در احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گفت: فشارهاي بيروني مانع از احياي سازمان مديريت شده است.

به گزارش تسنيم ،حسين راغفر افزود: روشن و مسلم است که سازمان مديريت و برنامه‌ريزي قبلي با وجود همه نقص‌ها و کمبودهايي که وجود داشت، نقش بسيار مهمي ايفا مي‌کرد. راغفر با بيان اين‌که اين نقش وقتي برجسته مي‌شود که اين سازمان در اقتصاد ايران حضور ندارد، تصريح کرد: ما شاهد هستيم که ميلياردها دلار درآمد ارزي کشور غارت مي‌شود و اين منابع معلوم نيست کجا رفته است. استاد دانشگاه الزهرا عنوان کرد: سازمان مديريت و برنامه‌ريزي منابع را براساس برنامه‌ها و طرح‌هاي عمراني و يا طرح‌هاي مختلف توسعه‌اي تخصيص مي‌داد. وي با بيان اين‌که نقش چنين دستگاهي بسيار مهم است و جاي آن بسيار در اقتصاد کشور خالي است، گفت: اين‌که دولت تاکنون نتوانسته سازمان را احيا کند، تا جايي که من اطلاع دارم، به اين دليل بوده که از دولت خواسته شده بود که چنين کاري نکند، ولي اين‌که چه زماني سازمان مديريت و برنامه‌ريزي راه‌اندازي شود، هنوز مشخص نيست.

راغفر با اشاره به مشکلات احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، افزود: به طور قطع ادغام دستگاه‌هاي مختلف و تعداد زيادي نيروي انساني که وارد شدند، با مشکلاتي روبه‌رو خواهد بود. استاد دانشگاه الزهرا عنوان کرد: بسياري از نيروهايي که از اين سازمان خارج شدند، نيروهاي کيفي بودند و برخي از نيروها هم با مناسبات سياسي وارد معاونت شدند که شايستگي‌هاي کيفي نداشتند. وي متذکر شد: اين‌ها مسايل جدي است که به طور قطع مي‌تواند مشکلاتي را براي تغيير اين سازمان و کارکردهايش ايجاد کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته