جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4811


تالاب بورالان ماکو، پارک صلح و دوستي مي‌شود


آغاز دومين جشنواره طبيعت گردي و روستاگردي در روستاي ياسه چاي


"هر هفته يک فيلم مستند" در حوزه هنري استان البرز


نهادينه‌سازي فرهنگ مصرف بهينه از گاز طبيعي ضرورت جامعه امروز


تخصيص سالانه 14 هزار ميليارد ريال براي احياي درياچه اروميه


خبر


خبر


 تالاب بورالان ماکو، پارک صلح و دوستي مي‌شود 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: با توجه به قرار گرفتن بورالان ماکو در مرز ايران با سه کشور ترکيه، جمهوري خودمختار نخجوان و ارمنستان، اين تالاب به عنوان پارک صلح ودوستي معرفي مي‌شود.حسن عباس‎نژاد در بازديد از تالاب بورالان ماکو افزود: اين تالاب علاوه بر تبديل شدن به پارک صلح و دوستي، در کنفرانس بين‎المللي رامسر نيز پذيرفته مي‌شود.

وي اضافه کرد: سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان متولي تالاب ها و سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو به عنوان متولي پارکهاي صلح و دوستي، خواستار ثبت اين امر از طريق وزارت امورخارجه شده اند.وي اظهار کرد: در حال حاضر، شش تالاب آذربايجان غربي جزء کنفرانس بين‌المللي رامسر هستند که اين امر، نشان از جايگاه تالابهاي استان در شمالغرب کشورمان است.

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي ادامه داد: با هماهنگيها و توافقاتي که با مديرعامل منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو صورت گرفته، مقرر شده تفاهمنامه‌اي در اين زمينه تنظيم و به امضاي مسوولان مرتبط برسد.عباس نژاد گفت: 30 تالاب در آذربايجان غربي با آبهاي شور و شيرين وجود دارند که 640 هزار هکتار از وسعت استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وي افزود: منطقه تالابي بورالان به لحاظ برخورداري از اکوسيستم غني، چشم انداز زيبا و برخورداري از تنوع زيستي يکي از مناطق منحصر به فرد کشور به شمار مي‌رود که بايد از آن به بهترين شکل ممکن حفاظت کرد. دشت بورالان منطقه‌اي واقع در نقطه صفر مرزي ايران و ترکيه، دشتي با 68 هزار هکتار وسعت است که علاوه بر ترکيه با جمهوري خودمختار نخجوان و ارمنستان مرز مشترک دارد، اين دشت به واسطه زيبايي طبيعي در ايام گذشته به بهشت ايران معروف بود.

منطقه بورالان، 32 روستا و يک هزار و 410 خانوار روستايي و عشايري را با 100 هزار واحد دامي در خود جاي داده است.

بورالان به واسطه چشمه پرآب 'چشم ثريا' و مجاورت با کوههاي پوشيده از برف آرارات در خاک ترکيه و حضور عشاير و روستاهاي متعدد با فرهنگها و آداب و رسوم مختلف و همسايگي با سه کشور، يکي از قطبهاي گردشگري ايران به ويژه توريسم طبيعي محسوب مي‌شود.


 آغاز دومين جشنواره طبيعت گردي و روستاگردي در روستاي ياسه چاي 

 دومين جشنواره طبيعت‎گردي و روستاگردي استان چهارمحال و بختياري در روستاي تاريخي ياسه چاي آغاز شد.به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شهرکرد: معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور در آيين گشايش اين جشنواره در حاشيه رودخانه زاينده رود گفت: روستاي ياسه چاي به عنوان يکي از روستاهاي هدف گردشگري در کشور انتخاب شده و اين روستا مي‌تواند در جذب گردشگر نقش‌آفريني کند.

مرتضي رحماني موحد افزود: قرار گرفتن در دل زاگرس مرکزي و حاشيه رودخانه زاينده رود، حضور مردمان خونگرم و مهمان نواز، وجود بافت تاريخي و باغات سرسبز، اين روستا را به يکي از مناطق هدف گردشگري تبديل کرده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري نيز در اين آيين از ثبت ملي روستاي تاريخي ياسه چاي که به دوره قاجاريه باز مي‌گردد، خبر داد.

ياسه چاي يک کلمه مرکب در زبان ترکي است که ياسو به معني پهن و چاي به معني رودخانه است.

دالانهاي قديمي و معماري خاص، روستاي ياسه چاي را به يکي از روستاهاي هدف گردشگري استان تبديل کرده است.


 "هر هفته يک فيلم مستند" در حوزه هنري استان البرز 

کرج - خاکپور

به گزارش واحد خبر روابط عمومي حوزه هنري استان البرز دفتر هنرهاي تصويري حوزه هنري استان البرز درراستاي آموزش و نقد آثار منتخب در عرصه سينماي مستند روزهاي يکشنبه هر هفته اقدام به اکران و نقد فيلمهاي مستند سينماي ايران و جهان مي نمايد.

سجاد احسانفر مسئول هنرهاي تصويري حوزه هنري استان البرز با اعلام اين خبر گفت: حوزه هنري البرز به منظور گردهمايي فيلمسازان جوان و علاقمندان به "فيلم مستند" به انتخاب، پخش و نقد اين فيلمها با عنوان "هر هفته يک فيلم مستند" مي‎پردازد.

احسانفر با اشاره به اهميت بالاي الگوپردازي فني از فيلمهاي مستند قوي گفت: اين دفتر سعي کرده است که آرشيوي از بهترين فيلمهاي مستند جهان براي اين کار تهيه نمايد و با دعوت از هنرمندان جوان گام مهمي درراستاي آموزش و ارتقاي جوانان هنرمند بردارد.احسانفر همچنين از علاقمندان فيلمهاي مستند دعوت کرد آثار مورد علاقه خويش را جهت نقد و اکران به اين دفتر معرفي نمايند.گفتني است اولين گردهمايي نشستهاي هفتگي "هر هفته يک فيلم مستند" امروز يکشنبه سي شهريور ماه93 به اکران فيلم مستند "جنگهاي کثيف" (Dirty Wars) در نگارخانه سوره حوزه هنري استان البرز اختصاص دارد.

در پايان سجاد احسانفر از کليه علاقمندان و فيلمسازان جوان استان البرز دعوت نمود تا جهت تماشا و شرکت در نشست نقد فيلم مستند "جنگهاي کثيف" (Dirty Wars) يکشنبه و از ساعت16 به نگارخانه سوره حوزه هنري استان البرز واقع در کرج/ميدان نبوت/خيابان ميلاد4 /نگارخانه سوره حوزه هنري استان البرز مراجعه نمايند.


 نهادينه‌سازي فرهنگ مصرف بهينه از گاز طبيعي ضرورت جامعه امروز 

 تبريز - توفيقي

ديدار مشترک مديرعامل و هيات مديره شرکت گاز و مديرکل و معاونين صدا و سيماي استان آذربايجان‌شرقي با رويکرد بهره‌گيري از تعاملات سازنده درراستاي نهادينه‌سازي الگوي مصرف گاز طبيعي برگزار شد.ولي‌ا... ديني در اين ديدار پرثمر استقرار فرهنگ صحيح استفاده از نعمت گاز طبيعي را ضرورتي مهم بيان داشت و گفت: با توجه به اينکه گاز طبيعي بخش مهمي از سبد انرژي کشور بوده لذا مصرف بهينه نقش چشمگيري در حفظ اين سرمايه ملي و انتقال آن به بخش‌هاي زيرساختي و ارتقاي شاخص‌هاي اقتصادي کشور را به همراه خواهد داشت.

وي همچنين به لزوم رعايت نکات ايمني در به کارگيري اين نعمت الهي اشاره و خاطرنشان کرد: گاز نعمتي الهي است که به کارگيري صحيح آن رفاه و آرامش را در پي داشته و به همان اندازه نيز سهل‌انگاري در رعايت نکات ايمني گاز منجر به بروز صدمات جبران‌ناپذير جاني و ضررهاي مالي خواهدشد.

مهندس ديني ظرفيت‌هاي رسانه استاني را در تنوير افکار عمومي و اطلاع‌رساني و شفاف‌سازي را بي‌بديل توصيف و اظهار داشت: مشارکت و همکاري مستمر رسانه استاني بازوي توانمند اين شرکت در نهادينه‌سازي فرهنگ مصرف بهينه و ايمن از گاز طبيعي بوده و اميد است با ارتقاي سطح فعاليت‌هاي مشترک زمينه تحقق فرامين مقام معظم رهبري در حوزه فرهنگ و اقتصاد فراهم گردد.

مهندس نواداد، مديرکل صدا و سيماي استان آذربايجان‌شرقي نيز در اين ديدار از تداوم برنامه‌هاي مشترک در حوزه فرهنگ‌سازي مصرف بهينه و ايمن از گاز طبيعي خبر داد و تصريح کرد: مشارکت و تبليغات گسترده در حوزه نهادينه‌سازي مصرف بهينه و کاهش مخاطرات گاز طبيعي، حتي اگر منجر به نجات جان يک همشهري از مرگ خاموش باشد، ارزشمند و قابل سرمايه‌گذاري است.


 تخصيص سالانه 14 هزار ميليارد ريال براي احياي درياچه اروميه 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي و نماينده مجري طرح احياي درياچه اروميه از تصويب تخصيص سالانه 14 هزار ميليارد ريال براي اجراي پروژه‌هاي احياي درياچه اروميه در بخش كشاورزي خبر داد.

هادي بهادري در جلسه كميته پژوهش كارگروه احياي درياچه اروميه با بيان اينكه با اجراي پروژه‌هاي احياي درياچه اروميه بخش کشاورزي استان متحول مي‌شود، افزود: براساس سياستهاي اجرايي دولت در طرح احياي درياچه اروميه برنامه‌ها و طرحهايي پيش‌بيني شده است که با اجرايي شدن اين طرح ها علاوه بر بازگرداندن حيات دوباره به درياچه اروميه بخش کشاورزي استان از حالت سنتي به شيوه مدرن بهسازي و ساماندهي مي‌شود.

وي با بيان اينکه براي اجراي پروژه‌هاي اين طرح سالانه 14 هزار ميليارد ريال اعتبار پيش بيني شده، اظهار داشت: در کميته‌هاي پنجگانه شواري استاني طرح احياي درياچه اروميه، نحوه اجرا و الزامات طرح در قالب بسته اجرايي به دستگاههاي ذيربط ابلاغ مي‌شود و در اجراي آن از مشارکتهاي مردمي و سازماندهي مردم نهاد نيز استفاده مي‌شود.

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي با بيان اينكه کاهش ميزان مصرف آب و افزايش راندمان آبياري و افزايش راندمان توليد از اهداف مهم برنامه‌هاي طرح احياي درياچه اروميه است که در اين راستا نيز 4 هزار و 280 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده، اعلام كرد:‌ براي احياي درياچه اروميه 101 پروژه اجرايي در ستاد ملي احياي درياچه اروميه تصويب شده است.

بهادري با بيان اينكه اين تعداد پروژه اجرايي درقالب 25 طرح احيا درياچه اروميه تصويب و به شوراهاي استاني و دستگاههاي اجرايي در استانهاي آذربايجان غربي، شرقي و کردستان ابلاغ شده، ادامه داد: کميته‌هاي پنجگانه شواري استاني تشكيل شده كه کميته پژوهش بايد پروژه‌هاي که ماهيت پژوهشي را دارند بررسي و راهکارهاي اجرايي را جهت اجرا به شوراي استاني و ستاد ملي احياي درياچه اروميه ارائه دهند. وي مطالعه اثرات جاده ميانگذر درياچه اروميه بر خشکي درياچه، پروژه استحصال نمک از بستر درياچه، شناسايي کانونهاي توليد ريزگرد و طرح تثبيت آن، امکانسنجي استفاده از فناوريهاي نوين در راستاي احياي درياچه اروميه، طرح انتقال آب خزر به درياچه اروميه، ايجاد مرکز آينده پژوهي درياچه اروميه را از جمله طرحهاي پژوهشي عنوان کرد که بايد در اين کميته بررسي شوند.

وي طراحي و استقرار سامانه تصميم يار مديريت جامع و يکپارچه حوضه آبريز درياچه اروميه، مطالعه و اجراي برنامه حفاظت اکولوژيک پارک ملّي درياچه اروميه و آسيب شناسي اثرات سلامت بهداشتي ناشي از خشک شدن درياچه اروميه را از ديگر طرحهاي پژوهشي عنوان کرد.

نماينده مجري طرح احياي درياچه اروميه در ادامه افزود: دانشگاه اروميه به عنوان دبيرخانه اين کميته از ظرفيت و توان علمي و پژوهشي لازم براي انجام تحقيقات و مطالعات پژوهشي برخوردار است و اميدواريم با تلاش اعضاي اين کميته نتايج قابل قبولي در اجراي پروژه‌ها و احياي درياچه اروميه حاصل شود.


 خبر 

 برگزاري دومين جشنواره گردو در بافت

کرمان: دومين جشنواره گردو در دومين قطب توليد اين محصول کشاورزي کشور برگزار و مشکلات گردوکاران اين منطقه مورد بررسي قرار گرفت. به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان به لحاظ ظرفيت‌هاي کشاورزي دستي پر داشته و سبد محصولات کشاورزي اين استان همواره پربار بوده است.پسته، گردو و خرما از جمله شاخص‌ترين محصولاتي است که از اين استان روانه بازارهاي داخلي و بين‌المللي مي‌شود، طي سال‌هاي اخير به منظور معرفي هرچه بيشتر اين ظرفيت ها و همچنين بررسي مشکلات کشاورزان جشنواره هاي متعددي در استان کرمان برپا مي‌شود که از آن جمله مي‌توان به برپايي دومين جشنواره گردو اشاره کرد. اين جشنواره به مدت يک روز در روستاي سيف الدين از توابع دهستان گوغر شهرستان بافت برپا شد. عليرضا رزم‌‌حسيني استاندار کرمان در اين آيين با بيان اينکه امنيت و آزادي امروز کشور را بايد مديون شهدا دانست، گفت: منطقه گوغر بافت يک منطقه گردوخيز است که کار و تلاش و زحمت کشان آن دو پيام مهم اين جشنواره اند

10 منطقه عشايري فيروزکوه خدمات بهداشتي و درماني دريافت کردند

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان فيروزکوه از خدمات رساني بهداشتي و درماني به 10 منطقه عشايري شهرستان در نيمه نخست سال خبر داد.دکتر 'فريبا ملاجعفري' در گفت وگو با آفرينش اظهارکرد: خدمات و اقدامات شبکه بهداشت و درمان همچون ساير نقاط شهرستان در مناطق عشايري نيز ارائه مي‌شود. وي گفت: در اين راستا از ابتداي سال تاکنون خدمات مختلفي در مناطق عشايري گورسفيد، طارم، ميورد بالا و پايين، حليدر، لترو، زرقاب، تنگه واشي بالا و پايين، مقصودآباد، آهنگ، سياهرود، امرک، سرحمبه و گرمک با اعزام پزشک، ماما، بهورز و دارويار ارائه شده است. ملاجعفري افزود: 108 مورد ويزيت پزشکي، 19 مورد ويزيت مامايي و 113 مورد کنترل فشار خون در اين مناطق از عشاير غيرو شهرستان به عمل آمد و علاوه بر آن، خدمات داروياري، بهداشتي و بهورزي و تزريقات در اکثر اين مناطق به انجام رسيد.

آغاز عمليات بازسازي مناطق زلزله‌زده آبدانان

عمليات بازسازي مناطق زلزله‌زده آبدانان با حضور معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استاندار ايلام و مديرکل بنياد مسکن استان آغاز شد. «فريادرس شهبازي» مديرکل بنياد مسکن استان ايلام در آغاز اين عمليات در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه ايلام، اظهار کرد: عمليات اجرايي بازسازي 3 هزار و 600 واحد در فاز اول در مناطق زلزله‌زده آبدانان آغاز شده و در فاز دوم تعداد 3 هزار و 900 واحد بازسازي خواهد شد. وي افزود: تعداد 10 هزار و700 واحد نياز به تعمير دارند که اين رقم در 3 شهرستان آبدانان، دهلران، دره شهر به 22 هزار واحد مي‌رسد که صاحبان اين واحدها علاوه بر وام 4 درصد مبلغ 4 تا 6 ميليون تومان بصورت بلاعوض دريافت خواهند کرد.

کسب مقام اولي HSE پالايشگاه اصفهان در بين شرکتهاي پالايشي کشور

اصفهان - راعي

شرکت پالايشگاه اصفهان براي چهارمين سال متوالي مقام اول HSE (ايمني، پدافند غيرعامل، HSE-MS ، محيط زيست و بهداشت) را در بين شرکتهاي پالايشي کشور به خود اختصاص داد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، شرکت پالايش نفت اصفهان در بخش پدافند غير عامل نيز همچون سالهاي گذشته مقام اول را از آن خود کرد.

در سال 92، ميزان 52 ميليون و 381 هزار نفر ساعت کار بدون حادثه ناتوان کننده در اين شرکت سپري شد. اين شرکت در بخش محيط زيست نيز توانست مقام دوم را به خود اختصاص دهد.برخي از پروژه‎هاي زيست محيطي اين شرکت شامل نصب واحد اسمز معکوس بمنظور بازيافت پساب و صرفه جويي در کاهش آب مصرفي، Double seal کردن سقف مخازن سقف شناور جهت جلوگيري از انتشار بخارات نفتي به محيط، همچنين جايگزيني گاز CFI مربوط به سيستم اطفاء حريق مخازن در راستاي حذف گازهاي مخرب لايه اوزون است.

از ديگر پروژه هاي زيست محيطي، نصب آنالايزر در دودکش کوره‎ها جهت پايش مداوم گازهاي ناشي از احتراق، جايگزيني گاز طبيعي به جاي مازوت در کليه کوره‎ها و بويلرها درراستاي استفاده از سوخت گازي و کاهش آلاينده‌ها، نصب دستگاه ضد عفوني کننده با نور ماوراي بنفش جهت گندزدايي فاضلاب بهداشتي تصفيه شده، پروژه آبياري جنگل غربي پالايشگاه بوسيله پساب تصفيه شده فاضلاب بهداشتي است.

تامين سوخت گازوئيل کم گوگرد جهت اتوبوسراني شهري، حذف سرب از بنزين و توليد بنزين بدون سرب، افزايش استحصال روزانه 10 تن گوگرد از گازهاي توليدي با بهينه سازي واحد هاي آب ترش از ديگر اقدامات پالايشگاه اصفهان است.

از پروژه‎هاي زيست محيطي در دست اقدام اين شرکت نيز مي توان نصب واحد RO5 ( اسمز معکوس) بر روي دورريز RO موجود، نصب کلاريفاير، ازن و UF در پيش تصفيه RO موجود، ساخت دو عدد حوضچه تبخيري جديد، پروژه انتقال و تصفيه فاضلاب شهري شاهين‌شهر و آبياري قطره‎اي جنگل شمالي را برشمرد.

فصل برداشت برنج در شاليزارهاي گيلانغرب نزديک است

مدير جهاد کشاورزي گيلانغرب از کاهش سطح زير کشت برنج سفيد در شهرستان گيلانغرب خبر داد.به گزارش باشگاه خبرنگاران کرمانشاه؛ نصرت‌ا... فلاحي علت کاهش 20 درصدي سطح زير کشت برنج را در شهرستان گيلانغرب کم‌آبي سال زراعي جاري عنوان کرده است.عنبربو و شمشيري از ارقام برنج توليدي شهرستان گيلانغرب است.

برداشت برنج از شاليزارهاي گيلانغرب از اواخر مهر آغاز مي شود و به مدت 10 روز ادامه دارد.


 خبر 

"مال آگِر" کجاست؟

شهر تاکستان‌هاي زرخيز، واقفين خيرانديش، شهداي سرافراز، عالمان و نخبگان نام‌آور، شهر تاريخ کهن ايران زمين و خطه هنرمندان افتخارآفرين؛ ملاير…

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان، آثار بجا مانده در اين شهر گواه روشن فرهنگ و تمدن غني اين ديار کهن است. در مورد وجه تسميه اين شهر مورخين نوشته‌اند که نام "ملاير" ترکيبي از دو واژه "مال" به معناي خانه و واژه " آير" معروف به " آگر" مي‌باشد که در زبان مادي به معناي آتش بوده، بنابراين "مال آير" يعني سرزمين آتش.

نظر ديگر بر اين است که ملاير از واژه "مال" به معناي خانه و کلمه " آير" به معني آريايي‌ها گرفته شده، يعني سرزمين آريايي‌ها؛ همچنين "مل آگر" به معناي تپه آتش نيز مي‌باشد. در آن زمان مادها با روشن کردن آتش بر روي تپه‌ها و کوه‌ها، اخبار و احاديث را به ساير مناطق اطراف مي‌رساندند.گذشته از اين در زمان حمله اعراب به ايران، هنگام عبور از اين منطقه به آب دست نيافتند و به همين دليل آن را "ماء لايري" به معناي آب ديده نشده خواندند.

از نظر سابقه جغرافيايي – تاريخي، بايد دانست که اگر چه اين منطقه از قديم به نام "ملاير" شناخته شده است اما شهر فعلي آن در سال 1224 هجري قمري به دستور فتحعلي شاه قاجار توسط فرزند وي محمدعلي ميرزاي دولتشاه، والي کرمانشاه، بنا نهاده شد و شيخعلي ميرزا به پاس قدرداني از دولتشاه، نام اين شهر را "دولت‌‍آباد" ناميد و با توجه به جمعيت رو به رشد ملاير در سال 1236 هجري قمري بنيان بازار، مسجد، مدرسه، حمام و کاروانسرا در آن نهاده شد.

از جمله آثار باستاني و اماکن ديدني موجود در ملاير مي‌توان به آتشکده باستاني نوشيجان، بوستان تاريخي سيف‌الدوله، يخچال ميرفتاح، تالاب آقگل، درياچه مصنوعي و مجتمع سياحتي کوثر، عمارت قديمي لطفعليان، بازار سرپوشيده، سکونت گاه باستاني در شهر سامن و منطقه حفاظت شده لشگردر، اشاره نمود.

ملاير شهرستاني است با آب و هواي معتدل کوهستاني و موقعيت استراتژيکي خاص در استان همدان. اين شهر در حوزه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و کوه‌هاي اطراف آن، مناظر زيبايي را به وجود آورده‌اند. گويش مردمانش لري است و قالي‌هاي دست بافت آن منسوب به روستاهاي کسب، ننج و جوزان شهرت خاصي دارند و عمدتاً صادر مي‌شوند.

اين شهر از ديرباز در توليد انگور، کشمش، گردو، بادام و... در کشور حرف اول را مي‌زند و محصولات متنوع آن از جمله شيره، عسل، باسلق و... به کشورهاي اروپايي و حوزه خليج فارس صادر مي‎گردد.

ملاير به دليل غناي معادن سرب، نقره، سليس و فلدسپات، منطقه‌اي مناسب براي فعاليت کارخانجات و شهرک‌هاي صنعتي مختلف به شمار مي‎رود.

در حال حاضر اين شهرستان پس از گذشت فراز و فرودهاي فراوان داراي پنج شهر ملاير، سامن، ازندريان، جوکار و زنگنه، 15 دهستان و 220 روستاي داراي سکنه و بالغ بر 350 هزار نفر جمعيت مي‌باشد.

امروز اين شهرستان که قطعه‌اي افتخار آفرين از ايران زمين است، با حضور مردمان هميشه در صحنه و همت بلند مسئولينش مي‎رود تا قله‌هاي پيشرفت و توسعه را يکي پس از ديگري فتح نمايد.

ملاير با اهداي 1100 شهيد هميشه زنده، فعاليت 10 مرکز آموزش عالي مطرح، چهار حوزه علميه، 30 هزار دانشجو، 268 واحد صنعتي فعال، شهرک‌هاي صنعتي شوشاب، سهند، شهرک مبل و منبت، منطقه ويژه اقتصادي سامن و با داشتن سد کلان، بزرگترين سد آبي استان و گذر راه آهن از دل اين شهر، پروژه‌هاي عظيم و کم نظير"بام ملاير و ميني ورد" در زميني به مساحت 460 هکتار به عنوان بزرگترين منطقه تفريحي- توريستي منطقه غرب و داشتن بيشترين سرانه فضاي سبز در سطح کشور، مبدل به يک کارگاه عمراني شده است.

وجود مجهزترين سينماي غرب کشور در ملاير، حضور هنرمندان فرهيخته و برجسته در عرصه‌هاي تئاتر، سينما، تلويزيون، شعر، ادبيات، عکاسي، گرافيک، خوشنويسي، درخشش جوانان ورزشکارش در سطوح بين‎المللي و نام‎آوري آينده سازان انديشمندش در زمينه المپيادهاي علمي و جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري گوناگون، نماد بارز توانمندي‌هاي بالقوه و بالفعل اين ديار مي‌باشد.

اکنون ملاير، شهر کريم‌خان زند، به عنوان فرمانداري ويژه، با داشتن قابليت‌هاي شاخص در سطح استان و منطقه، افق‌هاي روشن موفقيت را مقتدرانه نشانه رفته و سعي در تبديل شدن به الگويي ماندگار در ارائه سند چشم‎انداز 20 ساله دارد. وجود قابليت‌هاي کم نظير در اين شهرستان زمينه‌اي مناسب براي سرمايه‎گذاران داخلي و خارجي به شمار مي‎رود. بي‎ترديد حضور مسئولين ملايري در رده‌هاي بالاي کشور مي‎تواند پتانسيل‌هاي بالقوه اين خطه را فعال کرده و با احقاق حق ملاير، شرايط لازم را براي توسعه و آباداني بيشتر، رفع مشکل اشتغال جوانان، بهره‎مندي از حضور نخبگان علمي، فرهنگي و هنري و مطرح شدن شهرستان در عرصه‌هاي جهاني فراهم سازد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته