جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4826

روحاني و لاريجاني در نشست خبري مشترک مطرح کردند:
هم‌فکري و هم‌نظري دولت و مجلس در حل مشکلات اقتصادي کشور

اميرعباس سلطاني:
ما به دنبال لايه هاي پنهان جريان خزنده بابك زنجاني هستيم


پوتين هرکول شد!


رئيس‌جمهوري کنيا مواجه با اتهام نسل‌کشي


عذرخواهي جو بايدن از عربستان


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

سخنگوي وزارت خارجه:
اقدام انگلستان در لغو تحريم‌ها يک گام رو به جلو بود


ادعاي جديد سازمان سيا عليه ايران


روابط ايران و آسيا طي دو سال آينده دگرگون مي‌شود


داعش از کوباني عقب نشيني کرد


جشن ورودي هاي جديد دانشگاه شهيد بهشتي


سيل در مون پليه در جنوب فرانسه


سرمقاله


 روحاني و لاريجاني در نشست خبري مشترک مطرح کردند:
 هم‌فکري و هم‌نظري دولت و مجلس در حل مشکلات اقتصادي کشور 

 
رييس جمهور با بيان اينکه در برخي مسائل ملي و کشوري بايد داراي نظر واحد باشيم، تصريح کرد: خوشبختانه دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند و اين موضوع را در اظهارات رييس مجلس و نمايندگان احساس کرديم.به گزارش ايسنا،حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني سه‌شنبه شب در پايان نشست مشترک دولت و مجلس در جمع خبرنگاران در ارزيابي خود از اين نشست، گفت: همواره ديدار با نمايندگان مجلس براي ما مغتنم است. در اين نشست دولت مسائلي را که فکر مي‌کند به‌عنوان مسائل مهم و برنامه آينده است، مطرح مي‌کند و نمايندگان نيز نکاتي را که مورد نظرشان است، بيان مي‌کنند تا اعضاي هيات دولت از اين موارد مطلع باشند.

رييس جمهور با اشاره به اينکه خوشبختانه در مسائل اقتصادي به يک نقطه ثبات و اميد رسيده‌ايم و براي آينده و حل مشکلات اقتصادي کاملا اميدواريم، افزود: البته مسائل اقتصادي پيچيده و زياد هستند اما در يک‌سال گذشته خوشبختانه قدم‌هاي خوبي براي مهار رشد تورم و خروج از رکود برداشته‌ايم. البته مسئله اشتغال هم در پيش‌رو است که بايد با ايجاد رونق در توليد اين مشکل را نيز حل کنيم.

روحاني اظهار داشت: در طول يک‌سال گذشته با مجلس درباره بودجه سال 93 و برخي موارد ديگر همفکري داشتيم و لازم است براي بودجه سال آينده کل کشور و برنامه ششم توسعه با يکديگر تعامل فکري داشته باشيم و مسائل را با يکديگر به پيش ببريم.

رييس جمهور مسائل و ناامني‌هاي منطقه را يکي از محورهاي شور و مشورت دولت و مجلس عنوان و تصريح کرد: خوشبختانه ايران کشور باثبات منطقه است و هميشه ايران به کشورهاي منطقه به ويژه عراق، سوريه، لبنان و افغانستان ياري رسانده است و ان شاءالله به کمک‌هاي خود ادامه مي‌دهيم تا منطقه باثبات شود.

رييس جمهور در ادامه گفت: در مسئله مذاکرات هسته‌اي ايران هم‌اکنون در حال مذاکره است و قطعاً جمهوري اسلامي در چارچوب يک منطق حرکت مي‌کند. امروز شاهديم که جهان اين منطق را قبول دارد و اکثر کشورهاي جهان قبول دارند که تحريم‌ها عليه ايران يک رفتار ظالمانه بوده و فعاليت‌هاي صلح‌آميز جمهوري اسلامي تحت نظر آژانس است.

رييس شوراي عالي امنيت ملي اظهارداشت: در اين رابطه بايد گفت که در بخشي از مسائل با 1+5 به تفاهم و توافق رسيده‌ايم و بخشي باقي مانده که بايد گفت‌وگوها ادامه پيدا کند.

رييس جمهور با بيان اينکه در مسائل سياست خارجي داشتن صداي واحد بسيار داراي اهميت است و ان شاءالله اينچنين خواهد بود، اظهار داشت: همواره جلسات مشترک مجلس و دولت مفيد خواهد بود زيرا افکار به هم نزديک‌تر شده و برنامه‌ها هماهنگ‌تر مي‌شوند و نشست امشب هم اين آثار را داشته و اين جلسات براي همفکري و هماهنگي بيشتر باز هم ادامه پيدا مي کند.

همچنين ،علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي هم در ادامه اين نشست خبري با بيان اينکه از دکتر روحاني و اعضاي هيات دولت که دعوت مجلس را براي حضور در اين نشست پذيرفتند، تشکر مي‌کنم، گفت: جلسه امروز بسيار خوب و مطلوب بود و در آن تعدادي از روساي کميسيون‌هاي مجلس نظرات خود را در خصوص بهبود شرايط مطرح کردند و رئيس جمهور و برخي از اعضاي هيات دولت نيز درباره شرايط اقتصادي کشور و اقدامات مثبت صورت گرفته براي بهبود شرايط توضيحاتي را بيان کردند.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: خوشبختانه يک هم‌نظري ميان دولت و مجلس براي حل مشکلات اقتصادي وجود دارد که قطعاً اين موضوع بايد در لايحه بودجه 94 و برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گيرد. از طرف ديگر با همفکري بايد مسير اقتصادي کشور را به صورتي تعيين کنيم که مشکل بيکاري و تورم وضع بهتري پيدا کنند و فکر مي‌کنم که اگر اين مسير درست طي شود، شرايط اقتصادي کشور را مي‌توان کاملا متحول کرد.

لاريجاني با اشاره به اينکه در اين نشست همچنين درباره سفر اخير رييس جمهوري به نيويورک و مذاکرات هسته‌اي بحث شد، اظهار داشت: همچنين مسائل منطقه‌اي داراي اهميت بالايي است که اين موضوعات بايد مورد توجه دولت و مجلس باشد.

رييس مجلس شوراي اسلامي برگزاري جلسات مشترک ميان مجلس و دولت را مفيد دانست و تصريح کرد: قطعاً بايد از نگاه‌ها و نتايج اين جلسه در پيش‌برد اهداف کشور به ويژه تصويب بودجه سال آينده استفاده کنيم.


 اميرعباس سلطاني:
 ما به دنبال لايه هاي پنهان جريان خزنده بابك زنجاني هستيم  

 
اميرعباس سلطاني عضو کميته تحقيق و تفحص از پرونده بابک زنجاني در پاسخ به اين سئوال كه اين امکان وجود دارد که کميسيون اصل 90 از مسئولان دولت قبلي که از زنجاني حمايت مي کردند، شکايتي کند؟گفت:ممکن است اين شکايت به زودي انجام شود. پاي آقايان مصلحي، حسيني، قاسمي و بهمني در تاييد نام زنجاني آمده است.

به گزارش عصر ايران ،وي در پاسخ به اين سئوال كه چرا اين اتفاق تاکنون نيافتاده و کميسيون وارد عمل نشده است؟اظهار داشت :هشدار لازم داده شده است. قرار است از سازمان بازرسي، اطلاعات و سايرنهادهاي نظارتي به کميسيون بيايند اما روند پرونده با شکايت کميسيون اصل 90 هم مختومه نخواهد شد.

وي گفت :برخي ادعاهاي تاييد نشده از ر.ف داماد وزير [...] قبلي، آقاي [...] وجود دارد که البته از اين افراد مهم تر هم در اين پرونده هست و ما همه آنها را به دستگاه قضايي خواهيم کشيد. عضو کميته تحقيق و تفحص از پرونده بابک زنجاني در ادامه در پاسخ به اين سئوال كه پرونده بانک پارسيان بابک زنجاني را هم در اين جريان رسيدگي مي شود؟خاطر نشان كرد:بله. ستاد اجراي نقشه جامع علمي کشور خيلي تحت فشار بود که بانک پارسيان را به زنجاني بدهند براي اين مساله از طرف برخي ارگان ها و نهادها تحت فشار شديدي قرار داشتند. زنجاني يک فرد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و ورزشي است و به دليل ارتباط با مديران رده بالاي کشور در همه حوزه ها ارتباط داشته است. يعني يک جريان فوق العاده قوي پشت اين ماجرا است و تنها بحث ما 13 هزار ميليارد نيست.

ما احساس مي کنيم جريان بابک زنجاني کودتاي خزنده، اقتصادي، فرهنگي و ورزشي بوده است که با نزديکي به مسئولان در حال اجرايي شدن آن بوده اند. جريان اطراف زنجاني خيلي هوشمندانه مسائل را رصد مي کردند. مثلا قرار بوده آقاي روحاني رئيس جمهوري در جلسه اي حضور داشته باشد تيم زنجاني مساله را به گونه اي مديريت مي کند که زنجاني هم در آنجا حضور داشته باشد. تلويزيون هم اين ديدار را نشان مي دهد که زنجاني در جلسه اي با حضور رئيس جمهور حضور دارد. آنها خيلي حساب شده همه جوانب را در نظر مي گيرند. نبايد به پرونده زنجاني خيلي ساده نگاه کرد بلکه جرياني در پشت زنجاني قرار دارد که مسئله اش فراتر از فساد اقتصادي است. اگر هوشمندانه حرکت کنيم قطعا به نتيجه مي رسيم. جريان پرونده زنجاني جريان زر و زور و تزوير است. ما به دنبال لايه هاي پنهان اين جريان خزنده هستيم و همانطور که گفتم گردن گلفت تر از زنجاني را اسير خواهيم کرد. در فرصت يک ماهي که خواستم ده الي پانزده نام در ارتباط با اين پرونده همراه با مورد اتهامي آنها اعلام خواهد شد كه در اين ليست مسئولان دولت قبلي هم هستند. وي گفت:تيم زنجاني دلال همه چيز بوده و در هر عرصه دستي داشته است. گفته شده در بحث واردات طلا هم دستي داشته اند. مثلا 30 ميليون دلار هزينه واردات طلا بوده اما 60 ميليون دلار براي دولت فاکتور مي شده است. خود زنجاني در کميسيون انرژي مجلس اعلام کرد که نفت ايران را با نفتکش به دريا مي برده و چون امکان فروش نداشته است براي هزينه نگه داري نفت و نقل و انتقال او فاکتور 5 هزار ميلياردي براي نظام درست کرده بود. کلا فاکتورهاي زنجاني ارقام جالبي دارد.

زنجاني در همه مسائل به بهانه دور زدن تحريم ها نظام را دور زده است و ما به همين دليل به دنبال اطرافيان زنجاني هستيم.


 پوتين هرکول شد! 

 
ايسنا: به مناسب تولد شصت و دو سالگي رئيس‌جمهوري روسيه، يک نمايشگاه نقاشي در مسکو بر پا شد که در آن ولاديمير پوتين به سبک قهرمانان يونان باستان به تصوير کشيده شد.به گزارش پايگاه خبري راشا تودي، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه براي اولين بار در 15 سال گذشته براي روز تولد خود مرخصي گرفت و به سيبري رفت تا استراحت کند و به نوعي خصوصي تولدش را جشن بگيرد.

سال گذشته وي در سالروز تولدش در نشست همکاري اقتصادي آسيا – پاسيفيک بود و از طرف شينزو آبه،‌ نخست‌وزير ژاپن هديه گرفت و شي جينپينگ، رئيس‌جمهوري چين نيز برايش کيک تولد آورد.اما ابتکار جالبي که اين بار وجود داشت، تصاوير هرکولي پوتين در ميدان سرخ پوتين بود. در يکي از نقاشي‌ها سر آمريکا زير پاي راست پوتين است.


 رئيس‌جمهوري کنيا مواجه با اتهام نسل‌کشي 

 
ايرنا: رئيس‌جمهوري کنيا براي شرکت در جلسه‌اي درخصوص کيفرخواستي که عليه وي به اتهام جنايت عليه بشريت و نسل کشي تنظيم شده، به دادگاه بين‌المللي کيفري در لاهه رفت؛ اقدامي که باعث مي‌شود که وي نخستين رهبري باشد که در دادگاه بين‌المللي حضور پيدا مي‌کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، چندين تن از حاميان اوهورو کنياتا، رئيس‌جمهوري کنيا در مقابل دادگاه بين‌المللي کيفري در لاهه منتظر مانده و بعد همزمان با رسيدن رئيس‌جمهورشان شعار سر دادند. متحدان وي خواستار به تعويق افتادن اين جلسه دادگاه شده تا کنياتا بتواند بر تهديدهاي نظامي در شرق آفريقا تمرکز کند.

دادستان‌ها مقامات کنيا را به امتناع از ارائه گزارش‌هاي بانکي و تلفني متهم کرده‌اند که باعث شده‌ جريان پرونده عليه رئيس‌جمهوري کنيا که به رهبري موج خشونت‌ها پس از انتخابات سال 2007 ميلادي در کنيا متهم است، با مانع مواجه شود.


 عذرخواهي جو بايدن از عربستان 

 
مهر: معاون رئيس جمهوري آمريکا از عربستان در خصوص اظهارات پيشين خود مبني بر حمايت برخي کشورهاي منطقه از تکفيريها در سوريه عذرخواهي کرد. به گزارش راي اليوم، جو بايدن معاون رئيس جمهوري آمريکا با برقراري يک تماس تلفني با سعود الفيصل وزير خارجه عربستان، درخصوص اظهارات پيشين خود درباره حمايت عربستان، ترکيه و امارات از تکفيريها در سوريه عذرخواهي کرد. وي حتي به عذرخواهي اکتفا نکرده و از نقش عربستان سعودي در حمايت از حملات اخير ائتلاف عليه مواضع داعش قدرداني کرد. وي اعلام کرد که اظهارات اخير وي در خصوص حمايت رياض از تکفيريها در سوريه متعلق به آغاز درگيريها در اين کشور بوده است و ارتباطي به زمان حاضر ندارد. بايدن پيشتر گفته بود که همپيمانان آمريکا در منطقه که در حال حاضر به ائتلاف بين المللي عليه داعش پيوسته اند ميليونها دلار به رشد و گسترش گروههاي تکفيري در سوريه کمک کردند که اين امر موجب تقويت اين گروه ها شده است.


 يک نکته از هزاران 

 رييس ستاد ساماندهي طرح هاي درياي مازندران گفت: تعداد غرق شدگان در سواحل اين استان در فاصله زماني ابتداي خرداد تا پايان شهريور امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 52 درصد کاهش يافته است.

در طول 14 سال گذشته، براي نخستين بار است که آمار غريق در سواحل مازندران از عددي 3 رقمي به دو رقم کاهش يافت.

وي افزود: اين دستاورد مي تواند به عنوان يک تجربه براي بررسي و ارزيابي و رسيدن به اهداف والاتر براي ارايه خدمات مطلوب تر و تامين امنيت هموطنان مدنظر قرار گيرد.


 ميز خبر 

دستور روحاني براي پاکسازي شهرها از تکدي‌گران

رييس جمهوري با بيان اينکه مشاهده پديده تکدي گري و اعتياد در شهرهاي کشور زيبنده ايران اسلامي نيست، دستور پاکسازي شهرها از اين معضلات را داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جلسه هيات دولت، با تشکر از تلاش وزارت کشور، شوراي امنيت کشور و دستگاه هاي مسوول براي تامين امنيت کشور باوجود نا امني هاي رايج در کشورهاي پيرامون، ارتقاي سطح امنيت را لازمه تحقق اهداف دولت، رونق اقتصادي و توسعه سرمايه گذاري داخلي و خارجي و آرامش اجتماعي دانست.

رييس دولت يازدهم که به دنبال ارائه گزارش وزارت کشور در خصوص وضعيت امنيتي کشور به هيات وزيران صحبت مي کرد، اظهار داشت: مشاهده پديده تکدي گري و اعتياد در شهرهاي کشور زيبنده ايران اسلامي نيست.

رييس جمهوري از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، وزارت کشور، نيروي انتظامي، شهرداري ها و مسئولين محلي خواست تا پاکسازي چهره شهرها از اين پديده ناهنجار اجتماعي را با جديت دنبال کنند و شناسايي و مقابله با شبکه هاي گرداننده اين ناهنجاري ها را در اولويت ماموريت هاي دستگاه هاي مسوول قرار دهند.

سفر رئيس مجلس به نيکاراگوئه و اکوادور

رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي از سفر رئيس مجلس شوراي اسلامي به دو کشور اکوادور و نيکاراگوئه تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: رابطه با کشورهاي آمريکا لاتين بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در يک دهه گذشته شکل تازه‌اي گرفته و يک رابطه راهبردي است.

به گزارش مهر، علاء الدين بروجردي رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي در نشست خبري در تشريح دستاوردهاي سفر به دو کشور آمريکاي لاتين گفت: رابطه با آمريکاي لاتين بعد از پيروزي انقلاب در يک دهه گذشته شکل تازه‌اي گرفته و يک رابطه راهبردي است.

وي افزود: در بسياري از مجامع بين‌المللي کشورهاي آمريکاي لاتين با صدور قطع نامه‌هاي عليه ايران مخالفت کردند و به قطع نامه‌هايي همسو با جمهوري اسلامي ايران و به نفع کشورمان راي مي‌دهند و اين يک ظرفيت سازي است.

مخالفت مجلس با فوريت قطع پرداخت دلاري حق ماموريت هاي خارجي

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت طرحي مخالفت کردند که در صورت تصويب نهايي آن پرداخت فوق العاده ماموريت هاي خارجي مقامات و کارکنان به صورت دلار حذف شده و به جاي آن، کارکنان 10 درصد حقوق و مزاياي ماهيانه خود را به عنوان فوق العاده ماموريت دريافت مي کردند.

به گزارش ايسنا ، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي بررسي يک فوريت طرح ساماندهي حق فوق العاده ماموريت هاي خارجي مقامات و کارکنان دولت در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نيره اخوان نماينده مردم اصفهان گفت: در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي و نزديک شدن اقدامات کارگزاران نظام به منويات رهبري، اين طرح به صورت يک فوريتي ارائه شده است.

وي تاکيد کرد: با تصويب اين طرح، کارکنان دولت و مقامات صداقت خود را در اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي ثابت کرده و اجراي اين سياست ها را از خود آغاز مي کنند.

دادستان کل کشور: با جديت پيگير بازگرداندن خاوري هستيم

حجت الاسلام ابراهيم رئيسي دادستان کل کشور در حاشيه مراسم تشييع قائم مقام سازمان بازرسي کل کشور در پاسخ به اين سئوال مهر که آيا رئيس جمهور پاسخي براي درخواست شما به منظور تشکيل شوراي عالي فضاي مجازي داده است يا خير، اظهار داشت: تاکنون جلسه شوراي عالي فضاي مجازي برگزار نشده و در تلاش هستيم که رئيس جمهور اين جلسه را تشکيل دهد.

وي در پاسخ به اين سئوال که آخرين اقدامات براي بازگرداندن خاوري مديرعامل سابق بانک ملي چه بوده، گفت: قوه قضائيه پيگير اين موضوع است و اميدواريم که وي زودتر به دستگاه قضايي معرفي و برخوردهاي لازم انجام شود، لذا قوه قضائيه با جديت پيگير اين موضوع است.

نشست سه جانبه ظريف، کري و اشتون در وين

ديدار سه جانبه وزراي امور خارجه ايران و آمريکا و کاترين اشتون روز چهارشنبه هفته آينده در وين برگزار مي شود.

به گزارش مهر، در ادامه مذاکرات ايران و 1+5 و پس از مذاکراتي که در نيويورک صورت گرفت تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان عازم وين خواهد شد و سيد عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي روز سه شنبه هفته آينده در سطح معاونين ديدار دوجانبه‌اي با وندي شرمن معاون وزير امور خارجه آمريکا در وين خواهند داشت.همچنين روز سه شنبه قرار است ديدار وزراي امور خارجه ايران و آمريکا صورت گيرد.

بر اين اساس نشست سه جانبه محمد جواد ظريف، جان کري و کاترين اشتون روز چهارشنبه در وين برگزار خواهد شد.

«بهار» تبرئه شد

روزنامه توقيف شده بهار با حکم دادگاه کيفري استان از شکايت مدعي العموم و رييس ستاد انتخابات سعيد جليلي تبرئه شد.

به گزارش ايرنا، اين حکم از سوي شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران به رياست قاضي سيامک مدير خراساني صادر شده است.

در کمتر از يکسال گذشته، مدير مسئول روزنامه بهار سه مرتبه محاکمه شده است.

شهرام ناظري اعتصاب غذايش را تکذيب کرد

شواليه‌ آواز ايران درباره‌ خبر اعتصاب غذاي خود در حمايت از شهر «کوباني» توضيح داد.

اين هنرمند پيشکسوت در گفت‌وگو با ايسنا، با نادرست خواندن اين خبر تأکيد کرد: اين يک معضل جهاني است و قرن‌ها است که کردها زير فشار هستند و اکنون اين فشارها به اوج خود رسيده است.ناظري افزود: جهان بايد به فکر حل اين معضل باشد و با اعتصاب غذاي من، اين مشکل حل نخواهد شد.

دستگيري 8 ملوان اماراتي در آب‌هاي ايران

خانواده‌هاي هشت صياد اماراتي مدعي شدند که مسوولان ايراني 10 روز پيش هشت قايق را به همراه هشت ملوان آنها دستگير کردند.

به گزارش ايسنا به گفته اين خانواده‌ها، افراد بازداشت شده به جزيره کيش اعزام شده و بعد از آن به اتهام نقض حريم آب‌هاي منطقه‌اي به دادگاه ارجاع داده شدند.

سعيد الشامسي، مدير اجرايي جمعيت ماهيگيران عجمان در گفت‌وگو با امارات اليوم گفت که اکثر صيادان بازداشت شده از شهروندان و ساکنان عجمان هستند.


 ميز خبر 

نوبخت:

دولت نسبت به موضوع حصر بي‌تفاوت نيست

نوبخت درباره نامه علي مطهري نماينده مجلس که ضمن آن با غيرقانوني خواندن موضوع حصر، رييس جمهور را تهديد به سوال کرده بود گفت: آقاي مطهري نماينده محترم، شجاع، متدين و صريح اللهجه هستند و براساس آنچه وظيفه قانوني خود است اظهارنظر مي‌کند اما قطعا همه اطلاعات پيش ايشان نيست، دولت در پاره‌اي موارد که ضروري نمي‌داند، موضوعي را رسانه‌اي نمي‌کند. به گزارش ايسنا ،سخنگوي دولت تاکيد کرد: دولت قطعا نسبت به اين موضوع بي‌تفاوت نيست و ما بر خود فرض مي‌دانيم تعهداتي که جناب آقاي رييس جمهور فرمودند را انجام دهيم. نوبخت با بيان اينکه شما نبايد از دولت اعتدال‌گرا که با تدبير کار مي‌کند، انتظار داشته باشيد که در حد يک خبر حرف‌هايي در جهت اقناع احساسات مردم بزند و اين موضوع را کافي بداند. ما مي‌خواهيم به آرامش واقعي جامعه توجه کنيم.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، رياض، پادشاهي عربستان سعودي

28 تا 29 جمادي الثاني، 1430 هجري قمري/ 21 تا 22 جون 2009

سنددرمورد موضوع 3.3 از پيش نويس دستورکار

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت هفتادويك:

فصل دوم

عضويت

ماده 7: عضويت

1. عضويت در شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي بايستي براي تمامي کشورهاي اسلامي آزاد باشدبه شرطي که تقاضاي عضويت پذيرفته گردد. هريک از اعضاي FUIW بايستي يک عضو شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي باشد. روش عضوگيري بايستي براي تمامي دانشگاه هاي دولتي وساير مؤسسات آموزش عالي در داخل يا خارج از جهان اسلام که شرايط عضويت را دارا مي باشند بکار برده مي شود.

2. شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي بايستي، درچارچوب هدف هاي کلي، با همه دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالي، مراکز تحقيقاتي وسايرنهادهاي مناسب در داخل يا خارج جهان اسلام که عضو اتحاديه نيستند همکاري نمايند. گرچه، اين کار به آنها استحقاق استفاده از تسهيلات و مزيت هاي اختضاصي به اعضا را نمي دهد.

3. تمامي اعضا بايستي از حقوق برابر برخوردار باشند، و الزامات يکساني را داشته باشند.

4. تمام اعضا متعهد به کارکردن براي تحقق هدف هاي شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي و رسيدن به کمک هاي مالي به آن مي باشند.

5. هر عضوي که به تعهدات خود احترام نگذارد، بنابر تصميم هيات امنا، از تسهيلات و خدمات ومزيت هاي مشابه که توسط دانشگاه ارائه مي گردد محروم مي شود.

فصل سوم

شبکه بازرگاني ارکان هاي دانشگاه هاي اسلامي

ماده 8: شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي بايستي از ارکان هاي زير تشکيل گردد:

الف) هيات امنا

ب) شوراي اجرايي

ماده 9: هيات امنا

الف) ترکيب هيات امنا

1. هيات امنا از پانزده نفر تشکيل مي گردد که چهارنفر آنها اعضاي ثابت اند و يازده نفر بقيه نمايندگاني هستند که براي يک دوره شش ساله وقابل تجديد براي يکبار ديگر انتخاب مي گردند. توزيع جغرافيايي در نمايندگان دانشگاه ها بايستي موردتوجه قرار گيرد: دو(2) نماينده براي دانشگاه هاي عربي، دو (2) نماينده براي دانشگاه هاي آسيايي يک (1) نماينده براي دانشگاه هاي آفريقا، يک (1) نماينده براي دانشگاه هاي غربي، چهار(4) نماينده براي اعضاي ثابت، سه (3) نماينده براي مؤسسات تامين مالي و دو(2) نماينده براي مؤسسات تخصصي.

2. دبيرکل اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام يا نماينده او بايستي درهيات امنا حضور پيدا کند.

3. هيات امنا در اجلاس هاي منظم سالي يکبار، درزمان ومکاني که دراجلاس قبلي تصميم گيري شده است، تشکيل مي گردد. جلسه فوق العاده هيات امنا ممکن است، با در خواست يک سوم از اعضاي هيات امنا يا مديرکل IUBN تشکيل گردد.


 سخنگوي وزارت خارجه:
 اقدام انگلستان در لغو تحريم‌ها يک گام رو به جلو بود 

سخنگوي وزارت خارجه از برگزاري دور بعدي مذاکرات هسته‌اي تا قبل از پايان هفته آينده خبر داد.به گزارش ايسنا، مرضيه افخم در نشست هفتگي خود با خبرنگاران گفت: تا قبل از پايان هفته آينده مذاکرات دوجانبه و چند جانبه بين ايران و اعضاي 1+5 در وين برگزار مي‌شود.سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان درباره اين‌که آيا اظهارات حسن روحاني، رئيس جمهور کشورمان مبني بر اينکه ايران و گروه 1+5 در مواضع اصولي اتفاق نظر دارند، با اظهارات پيشين وي مبني بر کند بودن روند مذاکرات هسته‌اي در نيويورک پارادوکس و تناقضي وجود دارد، گفت: ما پارادوکس و تناقضي در اين مورد نمي‌بينيم.

وي ادامه داد: دو طرف تلاش دارند از طريق مذاکره راه‌حلي را براي اين بحران ساختگي پيدا کنند. اين بخش مشترک مذاکرات است. در عين حال پيشرفت‌ها کند است اما تفاهمي وجود دارد مبني بر اينکه مذاکرات ادامه يابد.افخم در ادامه در پاسخ به سوالي درباره گزارش اخير احمد شهيد درباره ايران، گفت: ما اين گزارش را يکجانبه و به دور از واقعيات مي‌بينيم و معتقد هستيم که اين گزارش بدون رعايت مقررات و وظايف مربوط به گزارشگران شوراي حقوق بشر انجام گرفته است و فاقد وجاهت حقوقي لازم است و به نظر مي‌رسد در تدوين اين گزارش اراده فراتر و خارج از سازوکارهاي حقوق بشر و سازمان ملل دخيل بوده است.

وي ادامه داد: ما به عملکرد غيرمنصفانه و غيرعلمي گزارشگر به علت عدم رعايت اصول و موازين بين‌المللي ترديد داريم. گزارشگر ويژه با پايه گذاري روش‌هاي نادرست و غيرواقعي و غيرقانوني از جمله تحت عنوان حقيقت‌يابي، سفر به کشورهاي اروپايي و انجام مصاحبه‌هاي جهت‌دار و پيش‌داوري نسبت به ادعاهاي خود در موضع يک مدعي سياسي عليه جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته‌ است و از شرح وظايف گزارشگر و مأمورين سازمان ملل تخلف جدي شده است.وي در رابطه با درخواست سوريه از ايران براي کمک به خارج کردن تروريست‌ها از کوباني، گفت: تا الان از طرف سوريه درخواست کمک صورت نگرفته است.

وي ادامه داد: ما تأکيد داريم کشورها حاکميت و استقلالشان مورد توجه قرار گيرد. چرا که بدون توجه به اين اصل نه تنها دستاوردي نخواهيم داشت بلکه آسيب جدي به مقررات بين‌المللي وارد مي‌شود. در اين رابطه حتي مشاهده کرده‌ايم برخي حقوقدانان مطرح نسبت به تغيير قواعد حقوقي بين‌المللي در تحولات اخير ابراز نگراني جدي داشته‌اند.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره کمک به مردم کوباني، اظهار کرد: کمک‌هاي انسان دوستانه، دارويي و بهداشتي به ويژه با آغاز فصل سرما در اولين فرصت در اختيار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين‌که آيا اقدامات رو به جلوي بيش‌تري را در رابطه با بازگشايي سفارت انگليس شاهد خواهيم بود؟ اظهار کرد: روند بازگشايي سفارتخانه‌ها تدريجي و گام به گام است و مقدماتي دارد که بايد فراهم شود. بايد مسائل فني و اجرايي لازم براي اين کار ابتدا ايجاد شود.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره اظهارات ديويد کامرون، نخست‌وزير انگلستان در سازمان ملل گفت: اظهارت نابه‌جا و دور از عرف ديپلماتيک کامرون واکنش مجموعه مسوولان کشور را در برداشت و اين اظهارات تأثيرات خود را بر روابط دوجانبه دو کشور مي‌گذارد. ملاقاتي که در نيويورک صورت گرفت به درخواست انگلستان بود و انجام اين ملاقات به معناي پذيرش مواضع طرف مقابل تمکين آن نيست. رييس‌جمهور کشورمان در اين ديدار درباره موضوعات هسته‌اي، افراط‌گري و مسائل دوجانبه ديدگاه‌هاي خود را به طور صريح اعلام کردند. در عين حال صحبت‌هاي ديويد کامرون در سازمان ملل درباره ايران غيرسازنده و ادعاهاي تکراري عليه ايران غير قابل پذيرش است.

او درباره بازگشايي سفارت انگلستان يادآور شد: عجله‌اي براي اين‌که در زمان‌بندي خارج از پيش‌بيني‌ها کار انجام شود نداريم و در اين‌باره اقدامات وزارت امور خارجه در چارچوب هاي قانوني و با امعان نظر به مصوبه مجلس شوراي اسلامي بوده و است. مواضع سياسي و اصولي دولت جمهوري اسلامي ايران ريشه در ظرفيت‌هاي بي‌شمار ملي، توانمندي‌ها در عرصه منطقه‌اي و بين‌المللي دارد.

افخم درباره لغو تحريم‌ها نسبت به يک فرد و 6 موسسه ايراني از سوي انگلستان، گفت: ما از ابتدا هم اعلام کرده‌ايم که تحريم‌ها عليه ايران غيرقانوني و ناعادلانه است و درباره ادله خودمان اقداماتي حقوقي صورت گرفته است.

وي اقدام انگلستان در لغو تحريم‌هاي اخير را يک گام رو به جلو دانست و افزود: اميدواريم اين واقع‌بيني‌ها به طور قوي‌تر و فراگيرتر تداوم يابد. در عين حال از رأي صادر شده و روند پيش‌رو استقبال مي‌کنيم.


 ادعاي جديد سازمان سيا عليه ايران 

 يک پايگاه خبري مدعي شد : اسناد منتشر شده سازمان سيا نشان مي‌دهد آمريکا در دهه‌ 1980 به عربستان کمک کرده تا حمله ايران به دکل‌هاي نفتي عربستان را دفع کند. به نظر مي‌آيد اين اقدام تلاشي است در جهت تفرقه‌افکني ميان ايران و عربستان .

به گزارش ايسنا به نقل از بيزينس اينسايدر، در اسناد تازه منتشر شده از سوي سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) ادعا شده که ارتش آمريکا با ارائه اطلاعات به عربستان در سال 1987 به اين کشور کمک کرده تا طرح ايران براي حمله به دکل‌هاي نفتي‌اش را دفع کند. اين پايگاه خبري در ادامه مدعي شد: اسناد سازمان سيا نشان مي‌دهد ارتش آمريکا در اواخر دهه‌ي 1980 ميلادي ، در زماني که جنگ عراق عليه ايران رو به پايان بود تمرکز خود را روي خليج فارس و کنترل منطقه بيشتر کرده بود. از اين رو آمريکا در اکتبر 1987توانسته به دفع يک حمله که مي‌توانست تاسيسات زيربنايي نفتي عربستان را هدف قرار دهد کمک کند.

در اين اسناد که در مقاله‌اي با عنوان " ما بر خليج (فارس) نظارت کرديم، در نشريه‌ مطالعات در مسائل استراتژيک منتشر شده همچنين ادعا شده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران در اوايل سال 1987 در حال ساخت يک پايگاه دريايي کوچک در شمال خليج فارس بوده که به سلاح‌هاي اتوماتيک و پرتاب کننده راکت مجهز بوده است. بيزينس اينسايدر در ادامه يادآور شد: عربستان يکي از حاميان اصلي رژيم صدام حسين ديکتاتور سابق عراق بود که جنگ با ايران را آغاز کرد. اين کشور در همان سال 1987 توانست با حدود 60 حمله مقابله کند و اين کار را به کمک اطلاعات ماهواره‌ آمريکا انجام داده است.


 روابط ايران و آسيا طي دو سال آينده دگرگون مي‌شود 

يک مقام ارشد کاخ سفيد به يک روزنامه آمريکايي مي‌گويد روابط ايران و آسيا طي دو سال آينده دگرگون مي‌شود.به گزارش تسنيم ،روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشي به قلم «ديويد ايگناتوس»، روزنامه‌نگار مشهور آمريکايي مدعي شده باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا احتمالاً در انديشه خانه‌تکاني در تيم خود در کاخ سفيد است.يک مقام ارشد کاخ سفيد در همين ارتباط به واشنگتن‌پست مي‌گويد: مي‌دانيم که دو سال آينده خاورميانه و روابط ايران و آسيا دگرگون‌ساز مي‌شود.اين مقام کاخ سفيد در اين ارتباط توضيحات بيشتري نداده اما درباره انتخاب جان آلن به سمت مشاور ويژه رئيس جمهور براي امور هماهنگي ائتلاف ضد داعش گفته است: انتصاب جان آلن نمادي از وجود پذيرشي بيشتر براي گردهم آوردن بهترين افراد اين کشور براي تأمل درباره اين مشکلات و مديريت آنهاست.


 داعش از کوباني عقب نشيني کرد 

گروه تروريستي داعش از شهر «عين العرب» (کوباني) عقب‌نشيني کرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، عناصر گروه تروريستي داعش از برخي مناطق عين العرب که اشغال كرده بودند، عقب‌نشيني کردند.

مخالفان سوري گفتند که عناصر داعش در پي بمباران مواضع آنها توسط جنگنده‌هاي ائتلاف به رهبري آمريكا در نزديکي عين‌العرب، از مناطقي که در شرق و جنوب غرب عين العرب به اشغال خود در آورده بودند، عقب نشيني کرده و در نزديکي اين شهر مرزي سوريه موضع گرفتند. مخالفان سوري افزودند که در بمباران مواضع داعش در نزديکي عين‌العرب شمار زيادي از عناصر اين گروه تروريستي کشته و چهار خودروي آنها نيز منهدم شد.


 جشن ورودي هاي جديد دانشگاه شهيد بهشتي 


 سيل در مون پليه در جنوب فرانسه 


 سرمقاله 

 روزجهاني سلامت روان؛

شيوع بيماري خاموش در زيرپوست شهر

حميدرضا عسگري

باطلوع خورشيد و آغاز يك صبح معمولي تمام ما براي از سرگيري امورات روزانه چشم باز مي كنيم و هركدام بسته به نوع وظايف و مسئوليتي كه داريم به دل جامعه مي‌رويم. اين دغدغه‌هاي روزانه و زندگي ماشيني امروزي باعث شده تا انسان‌ها از صبحگاه تا شامگاه به صورت‌هاي گوناگون با هيجان‌ها، تنش‌ها، استرس‌ها و نگراني‌هاي مختلفي مواجه باشند و از اين بابت دچار عارضه‌هاي رواني گردند. اين شيوع و گستردگي بيماري‌هاي رواني به حدي بوده است كه سازمان بهداشت جهاني همه ساله(از18مهر) يك هفته را تحت عنوان "هفته سلامت روان" نامگذاري كرده و به مشكلات و راهكارهاي درمان اين بيماري مي‌پردازد.

بهداشت رواني حالتي از رفاه است كه درآن فرد توانايي هايش را باز مي‌شناسد وقادر است با استرس‌هاي معمولي زندگي تطابق ايجاد كند، از نظر شغلي مفيد و سازنده باشد و به عنوان بخشي از جامعه با ديگران مشاركت و همكاري داشته باشد. اما دربسياري از موارد و در سطح گسترده ميان مردم اين توانايي تحمل استرس و تطابق با آنها به سبب افزايش مشكلات معيشتي و اجتماعي، ازبين رفته و يا ضعيف شده است. به عبارتي بسياري از ما به لحاظ بهداشت رواني، بيمار تلقي مي‌شويم و هيچ توجهي به اين بيماري خود نمي كنيم. بهداشت روان به همه مربوط است نه فقط به كساني كه از بيماري‌هاي رواني رنج مي‌برند. متاسفانه در اكثر كشورهاي جهان سوم بهداشت روان و بيماري رواني به اندازه سلامت جسماني اهميت ندارد و مورد بي توجهي وغفلت قرار مي‌گيرد.

افسردگي، يكي از بارز ترين نشانه‌هاي بيماري رواني است كه به صورت خاموش در ميان قشركثيري از جامعه ما ديده مي‌شود. البته غمگين بودن حالتي طبيعي در رفتارهاي انسان مي‌باشد، اما تداوم آن موجب عوارض روحي براي شخص مي گردد. افسردگي از عوامل بسياري همچون استرس، اضطراب، نااميدي از آينده و برخي اختلالات و شكست‌هاي عاطفي به وجود مي آيد. بخشي از اين عوارض ريشه‌هاي مادي دارند و برخي ازآن مربوط به مسائل اجتماعي مي‌باشد.

درجامعه امروز مشكلات معيشتي واقتصادي، معضلات فراواني را براي آحاد مردم به وجود آورده است. اعم ازآنهايي كه منبع درآمد مشخصي دارند و آن دسته از افراد كه از بيكاري رنج مي‌برند، همگي با گراني، تورم، نداشتن پس انداز، مشكل مسكن، سنگين بودن هزينه‌هاي آموزش و خدمات رفاهي و... دست وپنجه نرم مي‌كنند و از بابت اين مسائل فشار روحي و رواني زيادي برآنها و ديگراعضاي خانواده وارد مي شود. چرا كه عدم احساس رضايت از وضع موجود در سرپرست خانواده و والدين موجب القاي نگراني و نااميدي در فرزندان مي‌گردد و اين استرس رواني اجازه نمي‌دهد شخصيت آنها به خوبي براي نقش آفريني درآينده بازسازي شود.

امروز بيماري‌هاي روحي و رواني در جوانان ما بسيار بيشتر از ميانسالان و بزرگسالان مي‌باشد. چرا كه آنها نگاهشان با آينده توام با استرس و اضطراب مي‌باشد. در موقعيت كنوني شكافي عميق ميان خود و اقشارغني جامعه مي‌بيند كه نمي‌تواند با داشته‌هاي فعلي آن را پركند و حتي داشتن زندگي مشابه به پدر خود را دور از دسترس مي بيند. اين‌ها سياه نمايي از اوضاع اجتماعي نيست بلكه نگراني از بابت گسترش بيماري‌هاي رواني درجامعه است. چرا كه جامعه‌اي كه به لحاظ رواني سلامت لازم را نداشته باشد اعتماد به نفس و قدرت تصميم گيري خود در بزنگاه‌هاي حساس را ازدست خواهد داد.

اما جداي از مباحث معيشتي و اقتصادي، بسيار از انواع بيماري‌هاي خاموش رواني درجامعه به سبب مسائل اجتماعي است . كم نيستند رفتارهاي نامناسبي كه در طول روز با آنها مواجهيم و موجب آزردگي روحي ما مي گردد. عدم اجرا و تحقق حقوق شهروندي، برخوردهاي نامناسب و بدور شأن مردم از سوي دستگاه‌ها و نهادهاي حكومتي، مشاهده فساد و تخلفات مختلف در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي، علمي و ... تنها بخشي از سرخوردگي‌هايي است كه موجب بروز بيماري‌هاي رواني در افراد مي‌شود كه حاصلي جز يأس و نااميدي به همراه نخواهد داشت.

متاسفانه اين فشارهاي روحي در افراد خود به خود موجب بروز معضلات اجتماعي ديگري همچون اعتياد، طلاق، دزدي و انواع بزه‌هاي اجتماعي مي گردد. از اين دست معضلات و تبعاتي كه بيماران رواني درجامعه با آن دست به گريبان هستند، بسيار است. اما مسلماً در زمينه درمان اين بيماران بايد از سوي نهاد‌هاي آموزشي و بهداشتي برنامه‌هايي مدون و كارشناسي شده در دستور كار قرار گيرد تا اين معضل اجتماعي از وضعيت پنهان بودن خارج شده و درمان بيماران رواني به صورت اصولي انجام پذيرد. اما وعده‌هايي كه امروز پيرامون بهبود وضعيت اقتصادي داده مي‌شود و اميدي كه مردم درحال حاضر به عملكرد دولت پيدا نموده‌اند فرصت و پتانسيل ارزشمندي است كه بايد مغتنم شمرده شود و از اين بابت به مردم اطمينان داد كه مشكلات با داشتن برنامه‌اي مشخص و بسته به الويتشان برطرف خواهد شد.

اميدواريم با ايجاد اميد در دل مردم جامعه‌اي شاد و فعال داشته باشيم و با اتكا به آنها بتوانيم بسياري از مشكلات اقتصادي و اجتماعي را برطرف كنيم. كارزياد سختي نيست و فقط با كمي توجه به خواسته‌هاي مردم و ايجاد وحدت درميان لايه‌هاي حكومتي اين مهم دست يافتني است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته