جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/07/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4835

نفي آمريکا، هميشگي نيست؛
آيت الله هاشمي: در سياست خارجي بايد شرايطي را فراهم کنيم که با دنيا تعامل کنيم

محسني اژه اي:
3 نفر ديگر از افراد مرتبط با فتنه 88 محکوم شدند

وزير اطلاعات:
خدمت در سنگر امنيت، خدمت به فرهنگ و شکوفايي اقتصادي است


اشتون: تا زمان دستيابي به توافق در مذاکرات مي‌مانم


موافقت ترکيه با انتقال نظاميان کردستان عراق به کوباني


پوتين غرب را با کلاهک‌هاي هسته‌اي خود تهديد کرد

دستگيري4 مظنون اسيدپاشي در اصفهان ؛
دستور قاطع دادستان کل کشور براي دستگيري عاملان اسيد پاشي

نوبخت:
دولت از مواضع رهبري در انرژي هسته‌اي جلوتر نمي‌رود


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


ميز خبر


سرمقاله


 نفي آمريکا، هميشگي نيست؛
 آيت الله هاشمي: در سياست خارجي بايد شرايطي را فراهم کنيم که با دنيا تعامل کنيم 

آيت الله هاشمي رفسنجاني در مصاحبه با انديشه پويا به دو توصيه مهم خود به دکتر حسن روحاني اشاره کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني در متن اين پرسش و پاسخ آمده است:

* اصلي ترين پيشنهادهاي شما در حوزه سياست خارجي و اقتصاد به دولت آقاي روحاني چيست؟ اين اولين دولتي است که بدون حضور شما در جايگاه رياستش ،نامش اعتدال است. اگر بخواهيد توصيه کنيد چه توصيه ها و ضرورتهايي را به عنوان نقشه راه بر مي شماريد؟

- در سياست خارجي بايد شرايطي را فراهم کنيم که با مردم دنيا تعامل کنيم. فقط با اسرائيل مسئله داريم و براي هميشه آن را يک دولت جعلي مي دانيم که سرزميني را غصب و مردمش را آواره کرده و هنوزهم دارد جنايت مي کند.

اما نفي آمريکا هميشگي نيست. الآن به خاطر رفتار آمريکا نمي خواهيم رابطه داشته باشيم. اميدواريم در فرصت هاي پيش رو آمريکا رفتارش را اصلاح کند.در سياست داخلي هم اخيراً رهبري دو جمله گفتند که هر دو مي تواند خط آينده را ترسيم کند. يکي اينکه "رأي مردم حق الناس است" که معنايش سلامت و آزادي همه انتخابات در جمهوري اسلامي است. جمله ديگر اينکه "عميقاً به اعتدال اعتقاد دارم". اگر حق الناس بودن رأي مردم، پايه باشد و اعتدال، روش کارهاي ما باشد. بهترين فضا براي سياست داخلي به وجود مي آيد که بهترين روش حکومتي و دموکراسي است.

گنبد آهنين و شرارت‌هاي وحشيانه نمي‌تواند امنيت را به اسرائيل برگرداند

همچنين آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار رمضان عبدالله، دبير کل جنبش جهاد اسلامي فلسطين، پيروزي مردم غزه بر ارتش کاملاً مسلح اسرائيل را تحقق وعده خداوندي در نصرت به مجاهدان دانست و خاطر نشان کرد: پيروزي‌هاي اخير با تمام پيروزي‌هاي ديگر در لبنان و فلسطين تفاوت دارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري تلاش‌هاي اسرائيل براي آتش‌بس در نبرد غزه، گفت: تحليل‌گران سياسي و نظامي با بهت و شگفتي بررسي مي‌کنند که چگونه در آن 50 روز حرکت معکوس اسرائيل در تاريخ آغاز شد!؟

وي با تمجيد از مقابله‌هاي نيروهاي مقاومت و هدف قرار دادن همه نقاط اسرائيل، اظهار کرد: ناامني، چنان دولت و کشور غاصب اسرائيل را فراگرفته بود که بسياري از مردم آن در طول جنگ در زيرزمين‌ها و پناهگاه‌ها زندگي مي‌کردند.

هاشمي رفسنجاني افزود: گنبد آهنين و شرارت‌هاي وحشيانه سربازان صهيونيستي نتوانست امنيت را به مردم اسرائيل برگرداند.

وي همچنين صبر و بردباري مردم غزه، به ويژه پس از آن همه جنايت و قساوت صهيونيست‌ها را نشانه ايمان و اراده آنها در مقاومت دانست و گفت: دنيا فهميد که کشتن کودکان، پيران و زنان در اين ميدان، مردم را خسته و نا اميد نمي‌کند.


 محسني اژه اي:
  3 نفر ديگر از افراد مرتبط با فتنه 88 محکوم شدند 

 
سخنگوي قوه قضاييه از محکوميت سه نفر ديگر از افراد مرتبط با فتنه 88 در دادگاه بدوي خبر داد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌اژه‌اي با بيان اين مطلب اظهار کرد: در طول اين هفته 3 نفر ديگر از افراد مربوط به فتنه 88 محاکمه و در دادگاه بدوي به حبس و غيرحبس محکوم شدند.وي به دليل اين که حکم اين افراد هنوز قطعي نشده است، از بيان اسامي آنها خودداري کرد و گفت که محاکمه اين افراد به صورت غيابي نبوده است.

اسيد پاش ها به اشد مجازات مي رسند

سخنگوي دستگاه قضا، اسيد پاشي در اصفهان را اقدامي ناجوانمردانه، جنايتکارانه و خشن توصيف کرد و گفت: اين موضوع با فوريت رسيدگي و مرتکبان آن به اشد مجازات مي رسند.غلامحسين محسني اژه اي در مورد موضوع اسيد پاشي در اصفهان افزود: حقيقتا همه دست اندرکاران نسبت به شناسايي عاملان بايد اقدام جدي داشته باشند و اين مورد را تعقيب و با فوريت رسيدگي مي کنيم تا مرتکبان به اشد مجازات برسند.سخنگوي قوه قضاييه درمورد آخرين وضعيت پرونده سه هزار ميلياردي هم افزود: سه نفر ديگر که حکم اعدام آنها صادر شده درخواست اعاده دادرسي کرده اند و در مراحل رسيدگي است.

محسني اژه اي با بيان اينکه حکم فرد فراري نيز قطعي شده، افزود: اکنون در حال شناسايي مزايده و ضبط اموال است.معاون اول قوه قضاييه با بيان اينکه برخي متهمان کيفر خواست و برخي محکوم شدند، ادامه داد: يکي از کساني که سمت معاونت وزير داشت و محکوم شد، نامه نگاري کرده بود که سه کيف 300 ميليوني که در مجموع 900 ميليون تومان مي شود،
گرفته بود.وي افزود: اخيرا کشف شد در زمان بازداشت 200 ميليون تومان در چند نوبت به کساني داده که در پرونده او اعمال نفوذ شود که مجددا قراري براي وي صادر شده است.


  وزير اطلاعات:
 خدمت در سنگر امنيت، خدمت به فرهنگ و شکوفايي اقتصادي است 

 حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمود علوي وزير اطلاعات گفت: خدمت در سنگر امنيت، خدمت در سنگر فرهنگ، اقتصاد، پويايي و شکوفايي اقتصادي است.به گزارش ايرنا، وزير اطلاعات در آيين اختتاميه مسابقات سراسري قرآن کريم ويژه کارکنان حراست ها ضمن گراميداشت سي و مين سال تاسيس وزارت اطلاعات که سنگر سربازان گمنام امام زمان است، اين هفته را به تمامي کساني که با اين وزارتخانه همکاري دارند تبريک گفت.

وزير اطلاعات گفت: بهترين هديه ملت به خدمتگذاران آنها در عرصه امنيت لبخندي است که از سر نشاط و شادماني بر لبنان آنها مي نشيند.وي ادامه داد: اقتصاد شکوفا و امنيت پايدار بسترساز فرهنگ عبوديت است که اين فرهنگ وقتي در جامعه ريشه کند و در آن جامعه ايمان جزو ذاتي فرهنگ شود اين جامعه در مسير رشد، شکوفايي و بالندگي اقتصادي حرکت مي کند.


 اشتون: تا زمان دستيابي به توافق در مذاکرات مي‌مانم 

 
ايسنا: کاترين اشتون اعلام کرد: در مذاکرات ايران و 1+5 تا زمان دستيابي به توافق هسته‌اي بين ايران و 1+5 به عنوان نماينده اتحاديه اروپا در مذاکرات حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاري رويترز، کاترين اشتون در جلسه امروز اتحاديه اروپا اعلام کرد که وي تا زمان دستيابي به توافق در مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 به عنوان نماينده اتحاديه اروپا باقي مي‌ماند حتي اگر ضرب‌الاجل نوامبر از دست داده شود.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا وي در مذاکرات هسته‌اي به نقش خود پس از پايان 24 نوامبر ادامه خواهد داد؟ گفت: از من درخواست شده تا زمان دستيابي به توافق در مذاکرات حضور داشته باشم.

کاترين اشتون نماينده اتحاديه اروپا در مذاکرات ايران و 1+5 است که پس از اتمام ماموريتش به عنوان رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا به عنوان سرپرست اعضاي 1+5 در مذاکرات حضور دارد.


 موافقت ترکيه با انتقال نظاميان کردستان عراق به کوباني 

 
بي‌بي‌سي: وزير امور خارجه ترکيه اعلام کرده است که اين کشور به نيروهاي کرد عراقي که قصد جنگيدن با پيکارجويان گروه دولت اسلامي (داعش) در شهر کوباني سوريه را دارند، اجازه مي دهد که از طريق ترکيه وارد خاک سوريه شوند.

وزير امور خارجه ترکيه گفت که مذاکره در اين مورد هنوز ادامه دارد اما از ارائه جزييات بيشتر خودداري کرد.با تشديد درگيري ها در کوباني در هفته هاي اخير اکثر جمعيت اين شهر از خانه هاي خود به نواحي مرزي گريخته اند.

ترکيه تاکنون به پيشمرگ هاي کرد (نيروي مسلح اقليم خودمختار کردستان عراق) يا ساير داوطلبان اجازه نداده است براي کمک به کردها در شهر کوباني سوريه از خاک ترکيه عبور کنند.

اين اقدام ترکيه با انتقادهاي گسترده مواجه شده است.


 پوتين غرب را با کلاهک‌هاي هسته‌اي خود تهديد کرد 

 
دويچه وله: ولاديمير پوتين غرب را با 5000 هزار کلاهک هسته‌اي کشورش تهديد کرد.تنها چند روز پيش از کنفرانس سالانه آسيا-اروپا در ميلان، رييس‌جمهور روسيه، آمريکا و متحدانش را در لفافه به مقابله احتمالي اتمي تهديد کرده بود؛ تهديدي که جهان را در آستانه جنگ جهاني سوم قرارمي‌دهد.پيشتر روزنامه صربستاني «پولتيکا» به نقل از پوتين نوشته بود: همکاران ما بايد متوجه باشند که تلاش براي بي‌ثبات کردن روسيه از طريق اقدامات ناعادلانه، نامشروع و محدودکننده شرايط اوکراين را تثبيت نمي‌کند و تنها گفت‌وگو‌ها را پيچيده‌تر خواهد کرد.

رهبر روسيه ابراز اميدواري کرد که سران کشورهاي غربي متوجه «بي‌دقتي در تلاش‌ها براي تهديد روسيه» شده‌اند و به آنها «خطر درگيري با بزرگترين قدرت‌هاي اتمي جهان» را گوشزد کرد.


  دستگيري4 مظنون اسيدپاشي در اصفهان ؛
 دستور قاطع دادستان کل کشور براي دستگيري عاملان اسيد پاشي 

دادستان کل کشور در حکمي دستور تسريع در شناسايي و دستگيري عامل يا عاملين احتمالي اسيد پاشي را صادر کرد. به گزارش ايرنا از دادستاني کل کشور، حجت الاسلام والمسلمين «سيدابراهيم رييسي» طي حکمي به دادستان عمومي و انقلاب اصفهان دستور تسريع در شناسايي و دستگيري عامل يا عاملين احتمالي اسيد پاشي در حوزه قضايي اصفهان را با بهره گيري از قضات مجرب و بسيج کليه امکانات انتظامي و امنيتي صادر کرد. دادستان اصفهان نيز درباره آخرين اطلاعات در مورد پرونده اسيدپاشي به زنان در اصفهان گفت: سرنخ‌هاي خوبي در اين زمينه به دست آمده، تمام نيروها بسيج شده‌اند و نظر اين است که در آينده نزديک نتايج خوبي به دست خواهد آمد. حسن رحيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که «تأمين امنيت شهروندان يک وظيفه حاکميتي است» اظهار کرد: دادسرا به جد وارد قضيه شده است دستورات خوبي مسئولان قضايي استان در اين خصوص داده است. وي با بيان اين‌که «جرم انجام شده يک جرم عمومي و غير قابل گذشت است» ادامه داد: حتي اگر شاکيان از ابتدا هم اعلام شکايت نکنند، وظيفه دادسرا است که به عنوان مدعي‌العموم موضوع را تعقيب کند. دادستان اصفهان با بيان اين‌که «بر اساس قانون مجازات اسلامي، مجازات اصلي اين جرم علي‌القاعده مشروط به رعايت مسائل و شرايط قصاص است و اگر شرايط محقق شود اسيدپاشي مستوجب قصاص است» تصريح کرد: اگر قاضي رسيدگي‌کننده به پرونده جرم انجام شده را صدق محاربه کند، مجازات عامل و يا عاملان يقيناً اعدام است اما اين موضوع بستگي به تشخيص دادگاه رسيدگي‌کننده دارد. همچنين قائم مقام وزير کشور در امور اجتماعي و فرهنگي درباره موضوع اسيدپاشي ها که اخيرا در استان اصفهان رخ داد، اظهار داشت: اين موضوع توسط وزير کشور پيگيري شد و استاندار اصفهان همه ابعاد مساله را با وزير کشور بررسي کردند و در حال حاضر سه تا چهار نفر از مظنونان اين حادثه دستگير شده اند.


 نوبخت:
 دولت از مواضع رهبري در انرژي هسته‌اي جلوتر نمي‌رود 

 معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور گفت: تلاش شد با استدلال و منطق و لبخند به دنيا نشان دهيم كه داشتن چرخه سوخت هسته‌اي حق ما است، بنابراين هيچ كس در اين كشور از مواضع اصلي كه مقام معظم رهبري تاكيد دارند نمي‌تواند حتي يك قدم جلوتر برود. به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت در گردهمايي بزرگ مبلغان كه در مدرسه علميه فيضيه قم برگزار شد، درمورد وضعيت اقتصادي كشور گفت:ممكن است مردم از شما سئوال كنند كه دولت چطور تورم را از 40 درصد به 20 درصد رسانده ولي همه، كالاها را گران‌تر مي‌خرند. كاهش تورم به معناي كاهش قيمت‌ها نيست. يعني اگر در سال گذشته قيمت‌ها 40 درصد افزايش پيدا مي‌كرد ولي امسال اين ميزان رشد به 20 درصد رسيده است.

نوبخت تاكيد كرد: رئيس جمهور شما شخصا اعضاي تيم اقتصادي را در روزهاي يكشنبه و پنجشنبه دعوت و از هر كدام ما به صورت مستند جواب مي‌خواهد.


 يک نکته از هزاران 

 کره جنوبي به زودي سريعترين اينترنت در جهان موسوم به "برودباند" را راه‌اندازي مي‌کند.سرعت انتقال داده در اين سيستم «10 گيگابايت» در ثانيه است. قرار است اين سيستم در کره جنوبي در تاريخ 20 اکتبر و طي کنفرانس مشترک "اتحاديه جهاني مخابرات" و "وزارت علوم و ارتباطات" اين کشور افتتاح شود.سرعت اينترنت در اين کشورها بسيار بالاتر از ايالات متحده آمريکاست.

با اين سيستم جديد که "SK BroadBand" ناميده مي‌شود، شهروندان کره جنوبي مي‌توانند صفحات اينترنت را با سرعت بالا باز کرده و داده‌ها با حجم يک گيگابايت را در کمتر از يک ثانيه آپلود کنند.

آيا نبايد توقع داشت سرعت علم نيز در اين كشور همچون سرعت تكنولوژي پيش رود؟!


 ميز خبر 

چمران:

با طرح جديد مجلس شهرداران انتصاب مي‌شوند نه انتخاب!

رئيس شوراي عالي استان‌ها با اشاره به گفتگوهايي که با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي داشته است گفت:‌ در اين طرح "انتصاب شهرداران" نوشته شده است يعني بعد از افتخارات زيادي که در خصوص برگزاري انتخابات در کشور داشته‌ايم، در برگشتي به دوران استبدادي، شهرداران انتصاب مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، مهدي چمران ادامه داد: موضوعي که به عنوان موضوع اصلي در اين طرح مطرح است و بحث‌هاي جدي و فراواني ازسوي شوراي عالي استان‌ها روي آن وجود دارد، "انتخاب شهرداران" با پيشنهاد هيئت حل اختلاف است. يعني شهرداران در شهرهاي کوچک توسط هيئت حل اختلاف شهرستان، در شهرهاي بزرگ شوراي حل اختلاف استان و در تهران توسط هيئت حل اختلاف مرکزي تعيين شود. به اين صورت که سه نفر توسط هيئت حل اختلاف به شورا معرفي شود و شورا ملزم به انتخاب يکي از اين افراد باشد و در مرحله بعد استاندار يا وزير کشور بسته به بزرگي و کوچکي شهر حکم شهرداران را امضا کند و اگر شهرداري استيضاح شد بايد هيئت حل اختلاف اين استيضاح را بپذيرد در غير اين صورت مشکل باقي مي‌ماند.

آمريکا از هوا براي کردهاي کوباني سلاح ريخت

آمريکا براي کمک به کردهاي کوباني در برابر داعش از هوا به آنها سلاح ريخت.

به گزارش عصر ايران فرماندهي مرکزي آمريکا در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (سنتکام) اعلام کرد نيروهاي آمريکايي از طريق هواپيماهاي سي 130 محموله هاي تسليحات مورد نياز کردهاي کوباني را به آنها تحويل دادند.

بر اساس اعلام سنتکام کمک هاي هوايي علاوه بر سلاح شامل ديگر مايحتاج از جمله اقلام پزشکي نيز مي شود.

اين نخستين بار در بيش از يک ماه گذشته است که کردهاي در حال جنگ با داعش در کوباني از طريق هوا سلاح و مايحتاج کمکي مي گيرند.اين کمک هاي هوايي از طريق هواپيماهاي سي 130 در مجموع شامل 27 بسته مهمات واسلحه هاي سبک و مواد بهداشتي و پزشکي بوده است که در مناطق تحت کنترل کردها در شهر کوباني ريخته شده است.

مک کين:

مرزي براي مقابل با داعش در سوريه و عراق وجود ندارد

جان مک کين عضو کنگره آمريکا گفت گروه داعش پيروز مي شود و مي تواند فرودگاه بغداد را تصرف کند.

به گزارش بي‌بي‌سي به نقل از خبرگزاري فرانسه، مک کين عضو کميته نيروهاي مسلح کنگره آمريکا درباره داعش افزود: آنها پيروز مي شوند و ما پيروز نمي شويم. جان مک کين ادامه داد: فکر نمي کنم داعش بتواند بغداد را بگيرد اما مي تواند فرودگاه بغداد را تصرف کند. معتقدم آنها (داعشي ها) مي توانند از طريق انفجارها و حملات انتحاري به بغداد نفوذ کنند.

عضو ارشد کنگره آمريکا ادامه داد: ما بايد به نيروهاي پيشمرگه اسلحه بدهيم. اين نيروها هم اکنون با استفاده از سلاح قديمي روسي با داعش مي جنگند. داعش هم با استفاده از سلاح آمريکايي مي جنگند. وي تاکيد کرد: ما بايد بدانيم مرزي ميان عراق و سوريه حداقل براي داعش وجود ندارد. پس چرا ما بايد ميان اين دو تفاوت قائل شويم. در کوباني نمي توانيم حملات هوايي را تنظيم کرد. داعش توانسته است با وجود اين حملات، پيشروي کند. ما بايد بفهميم هر چقدر داعش قوي تر شود خطر عليه آمريکا بيشتر مي شود.

اتحاديه اروپا دولت جديد سوريه را تحريم کرد

اتحاديه اروپا تحريم‌هاي جديدي را عليه مسئولان ارشد دولت سوريه وضع کرد. اين مجازات دولت جديد سوريه را هدف قرار داده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، براساس گزارش ديپلمات‌هاي اروپايي، تحريم‌هايي که وزراي خارجه کشورهاي اتحاديه اروپا در نشست لوکزامبورگ تصويب کردند، عليه کابينه جديد سوريه است که بشار اسد در 21 اوت گذشته تشکيل داد و شامل 11 وزير جديد مي‌شود که از سوي اسد انتخاب شده‌اند. يک منبع اروپايي ديگر اعلام کرد: تحريم‌هاي جديد شامل مسدود کردن دارايي‌هاي افراد و منع سفر آنها به کشورهاي عضو اتحاديه اروپا مي‌شود و علاوه بر اين 16 تن، دو شرکت نيز تحريم شده‌اند.

هلاکت داعشي ها توسط "کفن‌سفيدها"

يک گروه مسلح ناشناس که نام خود را 'کفن سفيد' گذاشته، تاکنون بيش از يکصد عضو گروه تروريستي - تکفيري 'داعش' را در سوريه به هلاکت رسانده است. به گزارش ايرنا به نقل از تلويزيون لبناني 'الجديد'، يک ديده بان حقوق بشري سوري اعلام کرد که اعضاي اين گروه، عناصر داعش را شناسايي و تعقيب مي کنند و در وقت مناسب آنها را مي کشند. گسترش اين شرايط تروريستهاي داعش را بسيار نگران کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي 20تا21 ربيع الاول 1429 هجري قمري/27 تا 28 مارس 2008

تصميم درمورد موضوع 4.3 از دستور کار

( پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک)

N:FUIW/E.C./2008/D.3.4

قسمت هشتاد:

ادامه مطلب پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک

4. روش هاي پياده سازي

پياده سازي به ترتيب زير پيش مي رود:

الف. دبيرکل هرسال بايستي موضوع جايزه را درپرتو نيازهاي آموزشي درآموزش دانشگاه و چالش هاي جديد مشخص نمايد.

ب. دبيرکل بايستي موضوع وشرايط جايزه را به دانشگاه هاي عضو اطلاع دهد.

ج. جايزه بايستي در رسانه هاي مختلف اعلام گردد.

د. يک هيات علمي بايستي ازميان متخصصين به منظور بررسي افراد معرفي شده تشکيل گردد. اين هيأت از اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، آيسيسکو ويک رئيس دانشگاه، يک مدرس دانشگاه که متخصص درموضوع جايزه است، يک مدرس متخصص در برنامه هاي آموزشي ويک مدرس ديگر متخصص در زباني که پژوهش به آن زبان نوشته شده است تشکيل مي گردد.

ه. به برنده جايزه بايستي يک مقدار مبلغ نقد ويک لوح تقدير دريک اجلاس رسمي از آيسيسکو يا اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام اعطا گردد.

و. اتحاديه بايستي کار پژوهش برجسته را به چاپ برساند.

ز. برنده جايزه بايستي يک ارائه اي در مورد ارزش افزوده کار پژوهشي عرضه نمايد.

ج. جايزه درهر سال بايستي به يک منطقه خاص تخصيص داده شود( منطقه عربي زبان، منطقه انگليسي زبان، منطقه فرانسوي زبان).

5. شرايط جايزه

1. شفافيت، اعتبار و اصالت دورنما؛

2. تناسب مطالعه براي موضوع جايزه؛

3. ارتباط متدولوژي و عينيت تحليل؛

4. مستندسازي متن ها و ديدگاه ها؛

5. صحت ساختار نوشتار؛

6. طراحي براساس اصول ثابت مذهبي امت و باز بودن نسبت به توسعه هاي جديد و مثبت،

7. زبان جايزه: زبان هاي کاري اتحاديه: عربي، انگليسي، فرانسه.


 ميز خبر 

عراقچي با تكذيب شايعات:

هيچگونه توافقي در مذاكرات حاصل نشده است

به گفته يک نماينده مجلس، عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي ايران در جلسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خبر داد با وجود اينکه آمريکا در مذاکرات نيويورک و وين قبول نمي کرد ايران بيش از 1300 سانترفيوژ روشن داشته باشد اما در مذاکرات اخير پذيرفت که ايران 4000 سانتريفيوژ روشن داشته باشد. جواد کريمي قدوسي در گفتگو با خبرنگار پارلماني با اشاره به حضور عراقچي معاون وزير امور خارجه در کميسيون امنيت ملي گفت: عراقچي در پاسخ به ادعاي افرادي که اعلام مي کردند در مذاکرات هسته اي توافق حاصل و همه چيز تمام شده است 4 بار تاکيدکرد که اين خبر صحت ندارد.

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي افزود: قشقاوي معاون پارلماني وزير امور خارجه هم در اين جلسه گفت از ظريف در خصوص اين ادعا سئوال کرده و وزير امور خارجه هم اين ادعا را تکذيب کرده است و گفته، هيچ متني تا کنون از سوي طرفين به تاييد نرسيده و به توافق نهايي در هيچ موردي نرسيده اند.

واشنگتن پست:

تاثير سقوط قيمت نفت بر 3 کشور مخالف آمريکا

يک روزنامه آمريکايي مي نويسد سقوط 25 درصدي قيمت نفت در بازار جهاني در مقايسه با قيمت نفت در ماه ژوئن سال جاري (خرداد) تاثيراتي عميق بر اقتصاد 3 کشور روسيه، ايران و ونزوئلا خواهد داشت.

به گزارش عصر ايران روزنامه آمريکايي واشنگتن پست در سرمقاله خود مي‌نويسد: کاهش 25 درصدي قيمت نفت با يک حساب و کتاب ساده علاوه بر اينکه در صورت پايداري اين رقم (85 دلار) بيش از 600 دلار به نفع هر خانوار آمريکايي است، مي تواند به طور قابل توجهي اقتصاد هاي سه کشور مخالف آمريکا يعني روسيه، ايران و ونزوئلا را تحت فشار قرار دهد.

بر اساس اين گزارش هزينه سياست هاي خارجي ضد آمريکايي اين سه کشور در سال هاي گذشته تا حدود زيادي از منبع قيمت نفت تامين شده است.

واشنگتن پست مي نويسد هر سه کشور تا حدود زيادي مشابه هم هستند و سوداي تسلط بر منطقه خود را دارند و هر سه کشور بيش از نيمي از بودجه جاري خود را از منبع درآمدهاي نفتي تامين مي کنند.

هواشناسي:

تهران تا 10 درجه سردتر مي شود

مديرکل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي با اشاره به بارش برف و اختلال در تردد برخي جاده هاي شمال و غرب کشور، از کاهش 10 درجه اي دماي پايتخت و بارش برف در برخي نقاط استان تهران خبر داد.

احد وظيفه در گفتگو با مهر افزود: سامانه بارشي نيمه غربي کشور را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد و در سواحل جنوبي و دامنه‌هاي البرز بارش باران را شاهد خواهيم بود. مديرکل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي يادآور شد: تهران درطي دوروز اخيربارندگي خواهد داشت و امروز نيز ابري و در پاره‌اي نقاط باراني مي‌شود و روي ارتفاعات نيز بارش برف پيش‌بيني مي‌شود. وي افزود: امروز کاهش 10درجه‌اي دما براي پايتخت پيش‌بيني مي‌شود همچنين در آبعلي، دماوند و فيروزکوه شاهد بارش برف خواهيم بود.وظيفه اظهار داشت: با توجه به بارش برف و بارندگي شديد در مناطق غربي و شمالي کشور آب گرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن رودخانه ها و در مناطق سردسير اختلال در تردد جاده ها پيش بيني مي شود.


 سرمقاله 

"صنعت دولتي" آفت اقتصاد كشور

حميدرضا عسگري

چالش‌ها و معضلات صنعت و توليد كشور همچون كلاف سردرگمي است كه از هرسوي آن براي باز كردن گره‌هاي اقتصادي اقدام مي‌كنيم، بازهم با گره‌هاي بعدي مواجه مي‌شويم و مشكل و پشت مشكل قرار گرفته است. همه چاره كار را رونق بخش توليدي كشور عنوان مي‌كنند و درپي آن برنامه‌ها و اساسنامه‌هاي گوناگون مدون مي‌كنند، اما در عرصه عمل چرخ درگل مانده اقتصاد تكاني نمي‌خورد!.

درطي سال‌هاي گذشته بخش اعظم دلارهاي نفتي بدون توجه به چشم اندازهاي توسعه كشور صرف مديريت‌هاي غير اصولي و هزينه‌هاي جاري و غير ضروري گرديد و بخشي از آن نيز به نام خصوصي سازي اقتصاد به كام مفسدان اقتصادي و بخش‌هاي شبه خصوصي با مديريت دولتي‌ها و ديگر نهادهاي غيراقتصادي، ريخته شد. اما آنچه همچنان برجايش باقي است ركودي است كه فضاي صنعت و توليد كشور را در برگرفته و غبار تعطيلي و بيكاري را برشهرك‌هاي صنعتي نشانده است.

اين پايان كار نبود! پس از آنكه تحريم‌هايي كه درابتدا بي اهميت و بي تاثير شمرده مي‌شد، جلوي درآمدهاي كلان نفتي را گرفت و كشور را با كمبود بودجه مواجه ساخت، بارديگر بخش صنعت و توليد كشور مورد توجه واقع شد. اما نه براي حمايت بلكه براي فشار بر صاحبان صنايع افزايش ماليات‌ها و هزينه‌هاي توليد، جهت تامين هزينه‌هاي جاري كشور!. به طوري كه سرمايه‌داران و كارخانه داران ترجيح دادند واحدهاي توليد خود را تعطيل و يا واگذار كنند و پول آن را به خارج از كشور منتقل كنند يا در بخش‌هاي غيرمولد به كار گيرند.

اما بازهم اشكال كار همچنان به قوت خود باقي است و آن عدم توجه به خواسته‌ و نيازهاي بخش خصوصي درصنعت كشور مي‌باشد. بسياري از فعالان اقتصادي ما از تبعيض موجود در رسيدگي و توجه به بخش صنعت گله دارند و از نوع برخورد‌هاي موجود با بخش خصوصي ناراضي مي‌باشند.

اگر سري به شهرك‌هاي صنعتي اطراف تهران بزنيد مشاهده مي‌كنيد كه بيش از نيمي از كارخانجات و واحدهاي توليدي تعطيل هستند و يا با كمترين ميزان توانايي مشغول به كارند. درعوض برخي كارخانجات وابسته به دولت ويا نهادهاي حكومتي به كار خود مشغولند، درحالي كه به گفته كارشناسان بسياري از آنها با زيان دهي مالي طي مسير مي كنند وصرفا از طريق روابط و تسهيلات ويژه‌اي كه به آن دسترسي دارند ادامه حيات مي‌دهند!.

در گذشته اگر شخصي قصد سرمايه گذاري و راه اندازي صنعتي را داشت، دستگاه‌هاي مربوطه با ارائه تسهيلات و دادن امتيازهاي فراوان همچون زمين، آب و برق و گاز ارزان قيمت مشوقي براي گسترش فضاي توليد كشور مي‌شدند، اما هرچه به جلوتر آمديم رابطه‌ها جايگزين ضابطه‌ها شد و قانون مورد چشم پوشي قرار گرفت. همان شد كه وام‌هاي كلان بانكي به بهانه كارآفريني به افرادي سفارش شده داده شد كه حتي يك خط توليد هم راه اندازي نكردند و امروز بيشترين حجم معوقات بانكي كشور را در دست دارند و كسي به آنها متعرض نمي‌شود. قرار بود صنعت خصوصي سازي شود و اقتصاد به دست فعالان غير حكومتي بيفتند، اما قوانين و منابع آن در محافل خصوصي دستخوش تصميمات و اقدامات سليقه‌اي گرديد و آن دست از صنايعي هم كه به واقع خصوصي بودند توان خود را از دست دادند.

اگررفتارو عملكرد دولت فعلي نيز قرار است بر مسير گذشته انجام گيرد قطعاً بايد شاهد ركود و رخوت بيشتري درطي سال‌هاي آينده باشيم، اما اگر قرار است قانون و حمايت از بخش خصوصي به صورت واقعي مد نظر مسولان اقتصادي كشور قرار گيرد، ضروريست تا صنايع خرده‌ پا و آن دسته از صنعت گراني كه واحدهاي توليدي خود را تعطيل كرده‌اند مورد توجه و حمايت قرار گيرند. زماني از نبود بسترهاي اقتصادي صحبت بود، اما امروز اين بستر و پتانسيل وجود دارد و بايد آن را بالفعل كرد. براي اين كار نياز به سرمايه زيادي است، اما فراموش نكنيم كه به يمن سياست تنش زدايي كه كشور در پيش گرفته توجهات سرمايه گذاران و فعلان اقتصادي خارجي به ايران جلب شده است و انگيزه بهره برداري از فضاي تجاري كشور به وجود آمده است. ضروريست تا اين انگيزه‌ها جهت دهي شود و از فرصت به وجود در راستاي رونق فضاي صنعت و توليد كشور به نحو احسن استفاده شود. اميدواريم حداقل، كار براي سرمايه گذاران خارجي همچون صاحبان صنعت و سرمايه در داخل كشور سخت و پرپيچ و خم نباشد و پتانسيل مالي آنها با عملكرد غيراصولي و دخالت‌هاي غيرقانوني برخي افراد و نهادها ضايع نگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته