جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4838

رييس جمهوري:
امکان توافق نهايي با 1+ 5 وجود دارد


بان کي مون خواستار تلاش دولت‌ها براي سعادت مشترک شد


نظر پاپ در خصوص حبس ابد


هشدار اف.بي.آي نسبت به ربوده شدن خبرنگاران


اطلاعيه وزارت علوم درباره پرونده بورسيه‌ها


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


دستور رييس‌جمهور براي تسريع در شناسايي عاملان اسيدپاشي در اصفهان


سرمقاله


افزايش جاسوسي ايران از مقامات اسرائيلي


ورود اتباع خارجي به کره‌شمالي ممنوع شد


بيش از 100 فرد انتحاري وارد صنعا شدند


تونس مرزهاي خود را با ليبي بست


مرگ يک سرباز در تيراندازي ورودي پارلمان کانادا


ورود گردشگران کره جنوبي به بندرشهيد باهنر


بزرگداشت پرفسور زلفي گل رييس سابق دانشگاه بوعلي


 رييس جمهوري:
 امکان توافق نهايي با 1+ 5 وجود دارد 

رييس جمهوري با بيان اينکه براي توافق دائم هسته اي قدمهاي خوبي برداشته شده است، گفت: امکان توافق نهايي با کشورهاي گروه 1 + 5 در زمان باقي مانده وجود دارد چون در بسياري از مسائل کلي اين توافق تقريبا به نقطه نظرات مشترک رسيده ايم.

به گزارش ايرنا، حسن روحاني اين موضوع را در پايان نهمين سفر داخلي خود در استان زنجان به خبرنگاران محلي اعلام کرد.رييس شوراي عالي امنيت ملي اظهار داشت: ما همه توان خود را براي رسيدن به توافق هسته اي انجام داده ايم. به توافق رسيدن در يک مساله بسيار مهم آن هم نه با يک کشور بلکه با شش کشور قدرتمند دنيا کار آساني نيست اما تجربه اوليه نشان داد که مي توانيم يک توافق موفق با آنها داشته باشيم .

روحاني با بيان اينکه براي توافق نهايي هم قدم هاي خوبي برداشته شده است، افزود: البته اين قدم ها کمتر از کاري است که ما انتظار آن را داشتيم و زمان باقي مانده هم زياد نيست اما امکان توافق نهايي در همين زمان هم وجود دارد.

اين در حالي است كه مهلت توافق موقت هسته اي ميان ايران و کشورهاي 1 + 5 شامل امريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين (پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل) به علاوه آلمان روز سوم آذرماه آينده به پايان مي رسد.

اين در حالي است كه ،معاون وزير خارجه آمريکا مي‌گويد که برداشته شدن کامل تحريم‌ها منوط به بازگشت برنامه هسته‌اي ايران به مراحل قبلي است و در صورت عدم توافق ميان ايران و 1+5، همه ايران را مسئول خواهند دانست.وندي شرمن معاون وزير خارجه آمريکا برنامه هسته‌اي ايران را يکي از بزرگترين چالش‌هاي دوران معاصرتوصيف کرد.

وي با بيان اينکه هدف از نشست دو روزه واشنگتن بررسي راهبرد جمهوري اسلامي در مذاکرات هسته‌اي است، گفت: همانطور که مي‌دانيد مذاکرات ايران و 1+5، يا آنطور که دوستان اروپايي ما ترجيح مي‌دهند، 3+3، در چه مرحله اي است و من نمي‌خواهم اينجا چيزي بگويم که مذاکرات را تضعيف کند.

اين ديپلمات ارشد آمريکايي در خصوص همکاري‌ ايران با بازرسان بين‌المللي و سطح غني سازي اورانيوم گفت که ايران در يک اقدام بي‌سابقه، به بازرسان اجازه دسترسي روزانه به تأسيسات هسته‌اي داده است و حتي توافق کرده که پيشرفت بيشتري در برنامه هسته‌اي خود نداشته باشد.

نماينده آمريکا در مذاکرات هسته‌اي با اشاره به نتايج برنامه مشترک اقدام و تعليق بخشي از تحريم‌ها، گفت باقي تحريم‌ها تنها در صورتي برداشته مي‌شود که 1+5 و ايران به توافقي جامع دست يابند که جهان را از ماهيت صرفا صلح‌آميز برنامه هسته‌اي تهران، مطمئن سازد. وي همچنين گفت تعامل با ايران، مانند تعامل با هر کشور ديگري، به معني آن نيست که آمريکا در مورد مسائل ديگر آن کشور از جمله مسئله حقوق بشر، ساکت بماند. شرمن با اشاره به ترديد مردم و دولت ايران نسبت به وعده‌هاي آمريکا در مذاکرات هسته‌اي، گفت: بگذاريد به صراحت بگويم... ما وعده‌اي نمي‌دهيم که نتوانيم به آن پايبند بمانيم.

وي با بيان اينکه تا پيش از توافق هسته‌اي برنامه هسته‌اي ايران با تمام سرعت در حال پيشرفت بود، گفت مذاکرات کنوني از انتظارات بسياري از ناظران فراتر رفته است.

زمان براي توافق هسته‌اي کافي است

در همين رابطه ،فرانک اشتاين ماير و جان کري، وزيران خارجه آلمان و آمريکا پس از ديدار دوجانبه در نشست مطبوعاتي در برلين درباره ايران و برخي مسائل منطقه‌يي و بين‌المللي به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

اشتاين ماير درباره روند مذاکرات هسته‌اي ايران، گفت: من در مذاکرات ايران بيش از 10 سال است که در سمت‌هاي مختلف درگير بودم. در طول سال‌هاي 2005 تا 2009 در هر يک از گفت‌وگوها شرکت کردم و پس از آن نيز به عنوان وزير امور خارجه درگير مذاکرات بوده‌ام. ما مي‌توانستيم توافق با ايران را زودتر از اين زمان داشته باشيم. اما ما درباره هر گونه توافقي گفت‌وگو نمي‌کنيم. آن‌چه که ما به دنبالش هستيم يک توافق سياسي است که به ما اين ضمانت را بدهد که ايران قابليت دستيابي به سلاح هسته‌اي نداشته باشد. اين تنها معيار مهم در مذاکرات هست. زيرا مسووليت ما اين است که در خاورميانه بتوانيم صلح و امنيت را ايجاد کنيم.

هم‌چنين جان کري در پاسخ به سوالي درباره مذاکرات ايران و گروه 1+5، گفت: من درباره مذاکرات ابراز اميدواري مي‌کنم نه خوش‌بيني. ما اميدوار هستيم که بتوانيم پلي ميان فاصله‌هايي که هنوز وجود دارد ميان دوطرف برقرار کنيم. هر دو طرف جدي و فشرده گفت‌وگو مي‌کنند. من فکر مي‌کنم آن‌ها درک کرده‌اند که در مذاکرات چه چيزي نياز است. بگذاريد در اين باره به صراحت صحبت کنم که چه چيزي نياز است و به اين سوال اصلي پاسخ دهم که چرا ما اين مذاکرات را داريم. شوراي امنيت سازمان ملل محدوديت‌هايي را براي برنامه هسته‌اي ايران به دليل برخي سوالات پاسخ داده نشده درباره روند اين برنامه اعمال کرده است. بنابراين ايران وظيفه بسيار ساده‌اي دارد. تمام کاري که بايد انجام بدهد اين است که به جهان ثابت کند که با شفافيت و تعهد اعلام کند که برنامه هسته‌اي‌اش صلح‌آميز است. چهار راه براي بمب هسته‌اي ايران وجود دارد که بايد هر يک از اين چهار راه غيرقابل دسترسي باشد. بر همين اساس ما به دنبال دستيابي به اين اتفاق هستيم که ضرب‌الأجل اعلام شده در اين باره کافي است.


 بان کي مون خواستار تلاش دولت‌ها براي سعادت مشترک شد 

 
مهر: دبيرکل سازمان ملل متحد در پيامي خواستار تلاش دولت ها و افراد براي سعادت مشترک شد.بر اساس اين گزارش ، در فراخوان بان کي مون جهت تلاش دولت ها و افراد براي سعادت مشترک آمده است: اين اقدام به مناسبت روز ملل متحد 24 اکتبر 2014 برابر با 2 آبان ماه جاري صورت گرفته است.

در ادامه اين پيام آمده است: سازمان ملل متحد در اين هنگامه بحران هاي گوناگون، بيش از هر زمان ديگر، مورد نياز است.

فقر، بيماري ها، تروريسم، تبعيض و تغييرات آب و هوايي عوارض سنگيني تحميل مي کنند، ميليون ها انسان همچنان در رنج استثمار اسف بار از راه بهره کشي کاري، قاچاق انسان، بردگي جنسي يا وضعيت ناايمن در کارخانه ها، مزارع و معادن هستند. اقتصاد جهاني هنوز به مانند زمين بازي ناهموارباقي مانده است.


 نظر پاپ در خصوص حبس ابد 

 
ايرنا: پاپ فرانسيس رهبر مذهبي کاتوليک ها، حبس ابد را يک نوع حکم اعدام مخفي دانست و گفت که انواع حکم اعدام، مشروع و يا نامشروع، بايد لغو شوند.به گزارش پايگاه اينترنتي روزنامه ايل جورناله، پاپ در سخناني در واتيکان خطاب به انجمن بين المللي حقوق جنايي افزود: شرايط زندان ها نيز بايد در احترام به کرامت انسان، بهبود يافته زيرا زندان ها مي توانند تبديل به نوعي شکنجه (براي زندانيان) شوند.وي گفت: تنها با تعهد جامعه بين المللي مي توان اين نوع سوء استفاده ها را متوقف کرد و کرامت انسان (در زندان ها) را برسميت شمارد. کشورها نبايد کودکان را محکوم (به زندان) کنند بلکه برعکس بايد تمام امتيازهايي که مي توانند به آنها عرضه کنند.


 هشدار اف.بي.آي نسبت به ربوده شدن خبرنگاران  

 ايسنا: روزنامه واشنگتن ‌پست در گزارشي هشدار داد که افراطيون وابسته به گروه تروريستي داعش مامور ربودن خبرنگاران شده‌اند.به گزارش پايگاه اينترنتي راشا تودي، روزنامه واشنگتن‌پست نوشت: اف‌.بي‌.آي در يادداشتي اعلام کرده که اطلاعات معتبري که از سوي اين سازمان به دست آمده حاکي از آن است که يک گروه وابسته به داعش قصد ربودن خبرنگاران را دارد زيرا اين افراد وابسته به داعش، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را اهدافي مطلوب مي‌دانند که مي‌توان آنها را به بخشي از سوريه انتقال داد که تحت کنترل انها است.

در گزارش اين روزنامه آمده است که ارزيابي اف‌.بي‌.آي براساس بيانيه‌ها و پيام هاي اينترنتي حاکي از آن است که اعضا و حاميان داعش بر اين باورند اعضاي تشکيلات رسانه‌اي آمريکا اهداف مشروعي براي حملات تلافي‌جويانه آنها در برابر حمله ائتلاف غرب عليه داعش در سوريه و عراق هستند.


 اطلاعيه وزارت علوم درباره پرونده بورسيه‌ها 

روابط عمومي وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري، با صدور اطلاعيه‌اي نتيجه بررسي پرونده وضعيت بورسيه‌هاي بدون آزمون را اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، خلاصه متن اطلاعيه روابط عمومي وزارت علوم به اين شرح است:وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بر اساس وظايف قانوني و برنامه‌هاي اعلام شده در دولت در يک سال گذشته کوشيده است که در جهت صيانت از کيفيت و اعتبار علمي دانشگاه‌ها،رعايت ديسيپلين علمي و قانون ومبارزه با فساد اداري و علمي، گام‌هاي عملي بردارد.

بر همين اساس و بنا به گزارش‌ها و پيگيري‌هاي نهادهاي نظارتي از جمله ديوان محاسبات کشور و سازمان بازرسي کل کشور، اين وزارت، چگونگي اعطاي بورسيه‌هاي تحصيلي بدون آزمون را مورد بررسي قرار داد. اکنون پس از طي مراحل مختلف بررسي پرونده‌ها در اداره کل بورس و اعزام دانشجويان خارج و برگزاري جلسات متعدد براي پاسخگويي به سؤالات مطرح شده از سوي اعضاي محترم کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي و نهايتاً تشکيل کميته ويژه از سوي سرپرست اين وزارتخانه، گزارش نهايي موضوع و تصميمات اخذ شده در جهت حل و فصل واقع‌بينانه و منصفانه مسئله را به اطلاع مردم عزيز و افراد ذينفع مي‌رساند. در اين تصميم به پذيرفته‌شدگان بدون آزمون به صورت يک کل يک پارچه نگاه نشده و سعي بر آن بوده است با تفکيک بخش‌هاي مختلف حداکثر اغماض نسبت به مجموع آنان در نظر گرفته شود.

دستورالعمل‌هاي صادره براي پذيرش بورسيه‌هاي بدون آزمون

براي اعطاي بورس و يا ادامه تحصيل چهار روش به کار گرفته شده بود: اعزام به خارج از کشور، تبديل بورس خارج به داخل، ادامه تحصيل مربيان دانشگاه‌ها، ادامه تحصيل ايثارگران شاغل در وزارت و دانشگاهها.

1- اعزام به خارج از کشور

پذيرش دانشجوي بورسيه براي اعزام به خارج از کشور در دولت هاي نهم و دهم، برخلاف قانون اعزام دانشجو مصوب سال 1364 مجلس شوراي اسلامي، از طريق آزمون سراسري انجام نگرفته و به جاي آن از مسير "فراخوان" بر اساس دستورالعمل هاي خاص صورت پذيرفته است. دستورالعمل سال 1385 ناظر به جذب رتبه هاي ممتاز دانشگاهي و برگزيدگان المپيادي بوده و به تصويب وزير وقت مي رسد؛ اما در سال هاي بعد با افزودن يک بند، شامل افراد "داراي خدمات و سوابق برجسته در زمينه هاي فرهنگي" نيز گرديده است. در اين دستورالعمل ها شرايط داشتن حداقل معدل در دوره کارشناسي 14 و در دوره کارشناسي ارشد 16 در کنار شرط سني براي متقاضيان در نظر گرفته شده بود. اين تغييرات توسط "شوراي مرکزي بورس" که طبق آئين نامه اجرايي قانون اعزام تنها نقش پيشنهاد دهنده ضوابط و نه تصويب آئين نامه را دارد، اعمال شده است.

2- تبديل بورس خارج به داخل

علاوه بر منشأ صدور دستور العمل ها و نحوه تغيير آزمون سراسري به فراخوان و اعمال سليقه ها در جريان انتخاب افراد، روند تبديل بورس خارج به داخل نيز حائز اهميت است. اين برنامه ابتدائاً با توجيه جلوگيري از صرف منابع ارزي کشور در موارد خاص و پس از مدتي به عنوان يک رويه عمومي در وزارت مورد عمل قرار گرفته است. به گونه اي که ازسال 1386 به بعد و عمدتاً در فاصله سال هاي 1388 تا 1392، عملاً تعداد قابل توجهي براي اعزام به خارج کشور از طريق فراخوان پذيرش شده و بلافاصله بدون هرگونه اقدامي در جهت دريافت پذيرش علمي از دانشگاه هاي معتبر خارجي، بورس آنها به بورس تحصيلي داخل بدون شرکت در آزمون دکتري تبديل مي شده است. به اين ترتيب عده اي از متقاضيان در اين مدت با معرفي به دانشگاه هاي داخل و با پرداخت شهريه از سوي وزارت، در دوره هاي دکترا مشغول به تحصيل شده اند. مصاحبه هاي انجام شده براي پذيرش متقاضيان، در قالب فرم هايي صورت گرفته که با نحوه توزيع امتيازات علمي و عمومي در آنها، امکان قبولي با حداقل امتياز علمي نيز وجود داشته است و فراتر از آن، مصاحبه در مواردي توسط اشخاصي غير متخصص در رشته داوطلب انجام گرفته است.

3- ادامه تحصيل مربيان دانشگاه‌ها

ادامه تحصيل مربيان دانشگاه ها تا قبل از سال 1389 بر اساس آئين نامه مصوب با احراز شرايط علمي يعني برخورداري از 60 درصد امتيازات ارتقاي اعضاي هيئت علمي، داشتن وضعيت استخدامي رسمي آزمايشي يا قطعي با حداقل 3 سال سابقه کار و شرط سني امکان پذير بوده است. ولي دستورالعمل ادامه تحصيل مربيان دانشگاه ها در سال 89 با حذف شرايط علمي فقط داشتن شرط سني و يک سال سابقه کار، حتي مربيان پيماني و طرح سربازي را هم در برگرفته است. نتيجه آنکه مربي تنها با کمتر از 6 ماه حضور به صورت پيماني در دانشگاه براي استفاده از بورس معرفي شده و ظرف چند ماه در دوره دکتري دانشگاه هاي بزرگ مشغول به تحصيل گرديده است. در سال‌هاي 89 تا 92 نزديک به نيمي از مربيان معرفي شده و شاغل به تحصيل از اين طريق، داراي حکم استخدام پيماني بوده اند که عملاً صدور حکم مأموريت تحصيلي آنان طبق قانون فقط با تأئيد هيئت امناي دانشگاه محل خدمت امکان پذير است. متأسفانه اين روند قانوني در اکثر موارد طي نشده است؛ لذا به دليل فقدان تأئيديه هيئت امنا در اشتغال به تحصيل، پرداخت شهريه و ادامه تحصيل کنوني آنها مغايرت قانوني دارد.

4- ادامه تحصيل ايثارگران دانشگاه ها و وزارت

در فاصله زماني سال هاي 1389 تا 1392 دسته اي از متقاضيان بدون آزمون از ميان ايثارگران با داشتن حداقل معدل 13 در دوره کارشناسي و 15 در دوره کارشناسي ارشد و شرط سني، براي ادامه تحصيل در دوره دکتري معرفي شده اند. اصل دستورالعمل و ادامه پرداخت شهريه در وضعيت موجود مورد سؤال ديوان محاسبات کشور قرار گرفته است.

بخش دوم - ورود نهادهاي نظارتي به روند انتخاب بورسيه‌هاي بدون آزمون

پيش از استقرار دولت کنوني ديوان محاسبات کشور با ورود به مسئله بورسيه هاي بدون آزمون به بررسي جزئيات آن در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پرداخته است. اولين گزارش اين نهاد در تاريخ 92.9.20 با اعلام بعضي اسامي روند قانوني پذيرش بورسيه ها را مورد سئوال قرار داده است. علاوه بر نهادهاي نظارتي، وزارت نيز خود به حسب وظيفه از آغاز دوره جديد دولت به بررسي مسئله پرداخته است. با ورود سازمان بازرسي کل کشور از اواخر سال 92 و بررسي صدها پرونده، بخشي از مسئوليت هاي وزارت در يک ساله گذشته مصروف پاسخگويي مکرر به استعلام ها و سؤالات و پيگيري هاي اين دو نهاد گرديده است.در اين مدت تأکيد ديوان محاسبات مبني بر غيرقانوني بودن ادامه پرداخت براي افرادي که خارج از ضوابط بورسيه شده اند، وزارت را ملزم به يافتن موارد مشخص و مصاديق تخلف کرد.

بخش سوم - نتايج بررسي وضعيت بورسيه هاي بدون آزمون

چنان که پيش از اين نيز اعلام شده است، پذيرفته شدگان بدون آزمون طي سالهاي 1388 تا 1392 در مجموع 3772 نفر بوده اند که به تفکيک در چهار گروه زير قابل دسته بندي هستند:

- پذيرفته‌شده‌ها تحت عنوان "تبديل به داخل" 1867نفر - پذيرفته‌شده‌هاي مربيان دانشگاه ها 1011 نفر - پذيرفته‌شده‌ها طبق بخشنامه ايثارگران وزارت و دانشگاه ها 165 نفر - اعزام به خارج 729 نفر


 يک نکته از هزاران 

خبرگزاري رويترز در گزارشي به رواج يک پديده جديد به نام " جشن طلاق" در ايران پرداخته است. براساس اين گزارش زماني ازدواج و مراسم هاي عروسي مهم ترين کارکرد خانواده هاي ايراني بودند، اما اين روزها در تهران و برخي ديگر از شهرهاي ايران پديده اي جديد با نام "جشن طلاق" در حال گسترش است که يک روحاني بلند پايه معتقد است رواج اين جشن‌ها ، پديده‌اي شيطاني است.


 ميز خبر 

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پيکر آيت‌الله مهدوي کني

مراسم تشييع پيکر آيت‌الله مهدوي کني رئيس مجلس خبرگان رهبري برگزار شد و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي بر پيکر اين عالم فقيد اقامه‌ نماز کردند. به گزارش ايسنا ،تشييع پيکر فقيه عالي قدرمرحوم آيت‌الله محمدرضا مهدوي کني يار ديرين امام و رهبري پنج‌شنبه اول آبان‌ماه در دانشگاه تهران برگزار شد. آيت‌الله مهدوي کني از 14 خرداد ماه سال جاري به علت عارضه قلبي در بيمارستان بهمن بستري شد و پس از حدود دو ماه به بيمارستان شهيد رجايي منتقل شد و صبح روز سه‌شنبه(29 مهرماه) پس از گذراندن دوره بيماري طولاني مدت در سن 83 سالگي دار فاني را وداع گفت.

پس از اقامه نماز، تشييع پيکر اين عالم رباني از خيابان انقلاب به سمت چهار راه وليعصر تا خيابان حافظ خواهد بود و سپس طبق وصيت آن مرحوم در شهر ري در آستان مقدس حضرت عبدالعظيم حسني(ع) مراسم تشييع و تدفين انجام خواهد شد. همچنين به همين مناسبت مجلس بزرگداشتي از سوي رهبر انقلاب اسلامي در روز شنبه سوم آبان‌ماه ساعت 15:30 در حسينيه‌ امام خميني رحمه‌الله برگزار خواهد شد.

خطيب نمازجمعه تهران :

عمل قبيح اسيدپاشي را محکوم مي‌کنيم

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به عمل قبيح اسيد پاشي گفت: ما اين عمل قبيح را محکوم مي‌کنيم و از کساني که مسئوليتي در اين زمينه دارند مي‌خواهيم تا عوامل اين اتفاق را شناسايي و به اشد مجازات محکوم کنند.

به گزارش ايلنا ،محمد علي آيت‌الله موحدي کرماني در خطبه‌ دوم نمازجمعه تهران با اشاره به بحث اسيدپاشي در شهر اصفهان افزود: اين مسئله بسيار حادثه‌ دلخراش، زشت و غيرانساني بود و همه را متأثر کرد.

خطيب نمازجمعه تهران با اشاره به صدور حکم اعدام آيت‌الله نمر توسط نظام سعودي ادامه داد: به عربستان هشدار مي‌دهيم. طبق اعلام استاد دانشگاه الازهر يک سوم مردم عربستان شيعه هستند، ظاهراً تشيع به شدت رشد کرده است. عربستان حواسش جمع باشد کشوري که يک سوم آن شيعه است اعدام کردن روحاني شيعه براي او گران تمام مي‌شود و مطمئن باشد اگر خداي‌ناکرده چنين عملي صورت گيرد بترسند از اينکه توسط ظلمشان نابود شوند.

بيانيه مشترک معاون اول رئيس‌‌جمهور و نخست‌وزير عراق

جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق در يک بيانيه مشترک مطبوعاتي که در پايان سفر نخست‌وزير عراق به تهران منتشر شد، بر اهميت ثبات در منطقه تاکيد کردند و خطر تروريسم را تهديدي براي امنيت جهاني برشمردند.

به گزارش مهر، به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق در يک بيانيه مشترک مطبوعاتي که در پايان سفر نخست‌وزير عراق به تهران منتشر شد، با اشاره به ابعاد راهبردي مناسبات تهران – بغداد که براساس احترام متقابل و منافع مشترک بين دو کشور استوار است، نسبت به رشد روزافزون روابط دوجانبه ابراز خشنودي کرده و بر تمايل خود در افزايش اين روابط در تمامي سطوح تأکيد کردند.

ايران گزارش حقوق بشري دبيرکل سازمان ملل درباره ايران را بي‌اعتبار خواند

ايران گزارش حقوق بشري دبيرکل سازمان ملل درباره ايران را بي‌اعتبار خواند. به گزارش ايسنا، يک عضو نمايندگي ايران در سخنراني در کميته سوم مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک که به موضوعات حقوق بشري مي‌پردازد در پاسخ به گزارش دبيرکل اين سازمان درباره وضعيت حقوق بشر در جمهوري اسلامي ايران اظهار کرد: ايران رويکرد بلند مدت و اقدامات بسياري را در راستاي حفاظت از حقوق انساني مردم ايران بر اساس تعهدات ملي و بين‌المللي خود اتخاذ کرده است. او گفت: گزارش اخير دبيرکل بر اساس قطعنامه‌اي غيرعادلانه و در راستاي اهداف خاص سياسي تعداد معدودي از کشورهاي عضو سازمان ملل متحد تهيه شده است.


 ميز خبر 

سرپرست دادسراي انقلاب تغيير کرد

عباس جعفري دولت‌آبادي دادستان تهران سرپرست دادسراي انقلاب را تغيير داد.

به گزارش مهر، عباس جعفري دولت‌آبادي دادسراي عمومي و انقلاب تهران در حکمي خزايي را به سمت سرپرست دادسراي انقلاب تهران منصوب کرد. پيش از اين حوزان سرپرست دادسراي انقلاب بوده و بيش از يک سال در اين سمت فعاليت کرد.قرار است حوزان و خزايي با حضور دادستان تهران در محل دادسراي انقلاب توديع و معارفه شوند.

تبادل آتش در مرز ايران و پاکستان

منابع خبري از درگيري مرزي بين ايران و پاکستان خبر داده‌اند.به گزارش ايسنا ، سايت شبکه سماء پاکستان مدعي شد: نيروهاي پاکستاني و ايراني جمعه در مرز مشترک ميان دو کشور تبادل آتش کردند.اين شبکه پاکستاني به نقل از نيروهاي امنيتي اين کشور اعلام کرد: نيروهاي ايراني 5 خمپاره به مرز شهر مشخيل در استان بلوچستان شليک کرده‌اند و در پاسخ به اين آتش نيروهاي امنيتي پاکستان نيز 2 خمپاره شليک کرده‌اند.در روزهاي اخير تنش‌ها در مرز دو کشور افزايش يافته است.

توصيه‌آيت‌الله‌سيستاني‌به‌سخنرانان‌در‌ماه‌محرم

آيت‌الله العظمي سيدعلي حسيني‌سيستاني در آستانه فرا رسيدن ماه عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين(ع) در ديدار جمعي از سخنرانان حسيني(ع) با تاکيد بر تبيين اسلام حقيقي براي مردم اظهار داشتند: عمل به مولفه‌هاي اخلاقي مدنظر اهل‌بيت(ع) بايد در دستور کار قرار گيرد.

به گزارش ايسنا ،مرجع تقليد شيعيان تصريح کرد: از اين ماه بهترين استفاده را ببريد و در آن مردم را به دوست داشتن يکديگر ترغيب کنيد.ايشان با بيان اينکه وظيفه وعاظ بسيار سنگين و مهم است، خاطرنشان کردند: سخنران بايد به آنچه که بر منابر به مستمعين مي‌گويد، ابتدا خود عمل کند؛ چراکه عملي شدن اين مهم، بيشترين تاثير را بر مردم مي‌گذارد.

نظر نبيه بري در خصوص هديه نظامي ايران

رئيس پارلمان لبنان در مصاحبه‎اي تلويزيوني در مورد طرح هديه نظامي ايران به کشورش گفت هر کس که در وقت نياز هديه نظامي را رد کند، ديوانه است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، نبيه بري روز پنج‎شنبه در مصاحبه با شبکه تلويزيوني المنار در پاسخ به سوالي در مورد کمک نظامي ايران به ارتش لبنان گفت: هر کس که در وقت نياز هديه نظامي را رد کند، ديوانه است.

اولين معامله رسمي بويينگ با ايران پس از انقلاب

کمپاني آمريکايي بويينگ اعلام کرد اين شرکت در سه ماهه سوم سال جاري ميلادي براي نخستين بار پس از انقلاب اسلامي، خدماتي به ايران فروخته است.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، دفتر مرکزي اين کمپاني بزرگ هواپيماسازي آمريکايي در شيکاگو با اعلام اين مطلب افزود که براي نخستين بار پس از بحران گروگانگيري ديپلمات هاي آمريکايي در ايران در نوامبر 1979، اين شرکت در سه ماهه سوم سال جاري ميلادي دفترچه هاي راهنماي اين هواپيما، نقشه ها، نمودارهاي ناوبري و ديگر اطلاعات مورد نياز را براي اطمينان از ايجاد ايمني در پروازهاي هواپيمايي ايران اير در اختيار اين شرکت قرار داده است.بويينگ اعلام کرده است که ممکن است در آينده قطعات يدکي به ايران بفروشد. اين شرکت از اعلام جزييات بيشتر در اين باره خودداري کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس سيزدهم

دانشگاه اسلامي بين المللي مالزي20تا21 ربيع الاول1429قمري27تا28مارس 2008 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 5.3 از دستورکار:

(پيش نويس برنامه علميات آموزشي دانشگاه براي مقابله با تهاجم عليه اسلام ومسلمين)

قسمت هشتادوسه:

شوراي اجرايي،

- در رابطه با ماده (12)II، پاراگراف «a» از اساسنامه اتحاديه؛

- هماهنگ با ماده (23)از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

- با بررسي سند (FUIW/E.C.13/2008/3.5)n ؛

- با استماع بيانات ارائه شده توسط دبيرکل دراين رابطه؛

- با ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته؛

تصميمات زير را اتخاذکرد:

1. پيش نويس برنامه عملياتي آموزش دانشگاه اسلامي براي مقابله با تهاجمات عليه اسلام ومسلمين، آنطور که درسند (FUIW/E.C.13/2008/3.5)گنجانده شده است، با توجه به نکات اعضاي شوراي اجرايي به تصويب رسيد.

2. از دبيرخانه خواسته شد که لحن محتوي احساسي پروژه را به منظور عينيت بخشيدن به آن کاهش دهد، و محورديگري در مورد گفتگوي مذاهب به آن اضافه کند.

3. از دانشگاه هاي عضو دعوت به عمل آمد تا درجهت محکم کردن اين پروژه در برنامه ها وفعاليت هايش در رابطه با هماهنگي با دبيرخانه اتحاديه اقدام نمايد.

4. از دبيرکل و همکارانش براي تهيه اين سند تشکر شود.

5. از دبيرکل خواسته شد تا تلاش هاي خود را با هدف پياده کردن اين پروژه دنبال نمايد.

6. موافقت گرديد که اين سند به پنجمين مجمع عمومي اتحاديه تقديم شود و تصويب آن پيشنهاد گردد.


 دستور رييس‌جمهور براي تسريع در شناسايي عاملان اسيدپاشي در اصفهان 

رييس جمهور پس از استماع گزارش دستگاه‌هاي مسوول درباره موضوع اسيدپاشي در اصفهان، با ابراز تاسف شديد از وقوع اين اعمال غيرانساني و ابراز همدردي با مصدومان و مردم شريف، متدين و غيور اصفهان، خواهان تسريع در پيگيري ماموريت محوله به سه وزارتخانه کشور، اطلاعات و دادگستري در اين زمينه شد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني پيش از اين در دستورالعملي سه وزارتخانه کشور، اطلاعات و دادگستري را براي پيگيري مجدانه موضوع اسيدپاشي در اصفهان و شناسايي عامل يا عاملان و تامين امنيت شهروندان به عنوان مهمترين نياز جامعه، مامور کرده بود.

رييس جمهور همچنين هيات وزيران را مامور کرد که در جلسه فردا بررسي گزارش دستگاه‌هاي مسوول را در دستور کار خود قرار دهد.

برخورد قاطع دستگاه قضايي با عوامل شوخي «آبپاشي»

همچنين ،رييس کل دادگستري استان تهران گفت: دستگاه قضايي با افرادي که تحت عنوان اسيد اقدام به پاشيدن آب به صورت زنان مي‌کنند، برخورد قاطع و قانوني خواهد کرد؛ زيرا تهديد افراد و سلب امنيت و آسايش شهروندان در زمره مصاديق مجرمانه به شمار مي‌آيد. غلامحسين اسماعيلي در رابطه با حادثه اسيدپاشي اخيرا در استان اصفهان اظهار کرد: آن‌چه که اتفاق افتاده حادثه بسيار تلخ و عمل مجرمانه زشت ضدبشري و ضداخلاقي است.

وي ادامه داد: پيگيري‌هاي جدي از سوي همکاران قضايي در دادگستري استان اصفهان انجام شده و پليس براي شناسايي اين فرد يا افراد جنايتکار اقدامات خوبي را انجام داده است. همچنين بنا بر گزارش فرماندهاي ناجا سرنخ‌هايي درباره عامل اين جنايت به دست آمده است. رييس کل دادگستري استان تهران خاطرنشان کرد: دادستان کل کشور تاکيداتي را در رابطه با پيگيري اين موضوع داشته‌اند. همچنين عزم دستگاه قضايي بر برخورد جدي با بروز اين قبيل حوادث است. قطعا دستگاه قضايي برخورد شايسته و مناسبي را در رابطه با اين موضوع انجام خواهد داد.

اسماعيلي تاکيد کرد: اين اقدام يک عمل فجيع و يک اقدام مغاير با اصول اخلاقي و انساني است.

وي با بيان اين‌که اين عمل فجيع هيچگونه ارتباطي با فريضه انساني امر به معروف و نهي از منکر ندارد، گفت: حاشيه‌اي براي اين موضوع توسط برخي از جريانات معاند با نظام و گروه‌هايي که با اقدامات دلسوزان و متديني که در مسير احياي فريضه امر به معروف و نهي از منکر تلاش مي‌کنند، انجام شد.

اسماعيلي درباره اين‌که افرادي با تکرار اين عمل به نحو ديگري در برخي از شهرها باعث بوجود آمدن رعب و وحشت بين بانوان مي‌شوند، گفت: هم عمل اسيدپاشي اقدام ضدانساني است و هم اقدامي که در رسانه‌ها مطرح شده که متاسفانه برخي از جوانان از سر شوخي اقدام به پاشيدن آب به صورت زنان مي‌کنند. درست است که اين موضوع عنوانش اسيدپاشي نيست اما تهديد افراد و سلب امنيت و آسايش شهروندان در زمره مصاديق مجرمانه به شمار مي‌آيد.

رييس کل دادگستري استان تهران با بيان اين‌که «ايجاد امنيت و آسايش شهروندان مورد اهتمام دستگاه‌هاي امنيتي و قضايي است» تصريح کرد: افرادي که با اين قبيل اقدامات آرامش و آسايش شهروندان را سلب کنند قطعا با آن‌ها برخورد قاطع و قانوني خواهد شد.

وي ادامه داد: قانونگذار براي کساني که با هياهو و جنجال موجب سلب آسايش شهروندان مي‌شوند مجازات در نظر گرفته است، بنابراين با اين قبيل اقدامات برخورد قاطع خواهد شد.

شايعه‌سازان اسيدپاشي شناسايي شدند

اين در حالي است كه ،يک پايگاه خبري شهرداري اصفهان به نقل از جانشين فرمانده انتظامي اين استان خبر داد که سرنخ شايعات اسيدپاشي هاي اصفهان در فضاي مجازي به يکي از شهرهاي جنوبي کشور رسيده است.

به گفته اين مقام انتظامي بر اساس تحقيقات پليس فتا، 2 نفر از کساني که در فضاي لاين، خبرهاي کذب را در خصوص اسيد پاشي منتشر مي کردند، شناسايي شدند و مشخص شد که اين افراد در يکي از شهرهاي جنوبي کشور اقامت دارند لذا تيم ويژه اي براي دستگيري آنها به اين شهر اعزام شده است.

سرهنگ حسين حسين زاده، اظهار داشت: اقدامات کارآگاهان پليس، نيروهاي اطلاعات، سپاه و تمام دستگاه هاي مرتبط،نشان مي دهد که مرتکب اين اقدامات اسيدپاشي، يک نفر بوده است.

شايعه اسيد پاشي در خراسان رضوي کذب است

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري خراسان رضوي گفت: شايعه اسيدپاشي در استان صحت نداشته و کذب محض است.

دکتر سيد محسن صادقي در جمع خبرنگاران به شايعه اسيد پاشي در استان گفت: شايعات مطرح شده در اين خصوص صحت نداشته و کاملا کذب محض و عاري از صحت مي‌باشد.

وي افزود: استان در حوزه امنيت عمومي و اجتماعي در شرايط مناسبي است و حتي يک مورد اسيد پاشي حتي با دلايل و انگيزه‌هاي شخصي در استان گزارش نشده است.


 سرمقاله 

 جامعه دانشگاهي و نياز شديد آن به اميد و انگيزه

زهرا كيان‌بخت

اين يك قاعده كلي است كه قوانين و مقررات مربوط به حوزه‌هاي مختلف وقتي تدريجا دچار تغيير و دگرگوني مي‌شوند، از روند قابل‌قبولتري برخوردار بوده و جامعه را كمتر دچار شوك‌هاي ناگهاني مي‌كنند. همان طور كه عكس اين موضوع هم صادق است. تصميم‌گيريهاي ناگهاني و غيرمنتظره در سطح جامعه، مساله‌اي است كه با خود حواشي زيادي را به همراه دارد و از آن مهمتر، افراد آن جامعه و به خصوص كساني را كه تغيير مذكور، به طور مستقيم بر روي زندگي و فعاليتهاي آنها تاثير مي‌گذارد، درگير مسائل و مشكلات و تنش‌هايي مي‌كند كه اثرات مطلوبي را براي جامعه به بار نمي‌آورد.

در همين ارتباط يكي از خبرهايي كه در چند روز گذشته به صورت بسيار غيرمنتظره و بدون مقدمه‌چيني در صفحات و سايت‌هاي مختلف خبري منتشر شد اين خبر بود؛ "ممنوعيت استخدام و عضويت افراد مجرد به عنوان هيات‌علمي در مراكز دانشگاهي". از اين مورد به عنوان يكي از موارد طرح ماده‎اي موسوم به "طرح جامع جمعيت و تعالي خانواده" نام برده شده است و گفته شده كه به مدت پنج سال بعد از لازم‌الاجرا شدن اين طرح، بكارگيري و جذب مجردها به عنوان عضو هيات علمي در تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و پژوهشي دولتي و غير دولتي و همچنين به عنوان معلمين مدارس در مقاطع مختلف تحصيلي ممنوع است.

دو استثنا در رابطه با اين مورد قيد شده است، اول آن كه؛ درصورت نبود افراد متاهل متقاضي، جذب مجردها در اين موارد، مجاز است و دوم آن كه؛ افراد نخبه مجرد از اين قانون معاف هستند. اما به عنوان چند نكته قابل اشاره در رابطه با اين موضوع و موارد مشابه آن، بايد گفت همان طور كه اشاره شد تغيير و تحولات ناگهاني و بدون مقدمه قبلي، آن هم در خصوص يكي از مهمترين و اثرگذارترين زمينه‌هاي اجتماعي، يعني آموزش عالي، آيا به جاي به بار آوردن اثرات مثبت و مطلوب، با پيامدهاي منفي همراه نخواهد بود؟ مساله عضويت هيات علمي يكي از آن دسته مسائلي است كه تعداد زيادي از افراد مشغول به فعاليت در رشته‌هاي مختلف در آموزش عالي، هم‌ّ و غمّ بسياري نسبت به رسيدن به آن دارند، افراد زيادي كه لزوما هم نخبه نيستند و با توجه به اين، ايجاد تغيير در قوانين مرتبط با اين امر، كه بصورت ناگهاني اعلام مي‌شود، در درجه اول، يكي از اثراتي كه دارد، ايجاد نااميدي و بي‌انگيزگي در ميان اين افراد است.

با توجه به اين كه در جامعه ما، سن ازدواج افراد به دلايل مختلف بالا رفته است آيا مي‌توان بدون درنظر گرفتن اين علل و عوامل كه كم هم نيستند صرفا با وضع چنين قوانيني، جامعه را ترغيب به ازدواج نمود؟

اگر هدف از وضع قوانيني از اين قبيل، ترغيب و تشويق به ازدواج است بايد گفت اينها راهكارهايي جزئي و كوتاه‌مدتند كه معلوم هم نيست اثرات منفي و عكس در توسعه و پيشرفت جامعه نداشته باشند. به نظر مي‌رسد در اين رابطه ما به اقدامات ريشه‌اي‌تر نيازمنديم تا با رفع موانع و دغدغه‌هاي موجود در بين نسل جوان، مساله ازدواج را براي اين قشر، آسانتر سازيم.

آيا بهتر نيست به جاي تصميم‌گيريهاي اين‌چنيني، در جستجوي راههاي بهتري براي تسهيل شرايط براي جوانان و ازجمله دانشجويان و دانش‌آموختگان و همين طور به دنبال رفع و اصلاح دلايل بروز مسائلي همچون افزايش آمار طلاق در جامعه و يا بالا رفتن سن ازدواج‌ها و چاره‌انديشي براي آن باشيم؟

درواقع بخش مهمي از جامعه دانشگاهي ما را نه افراد نخبه، بلكه افراد ديگري تشكيل مي‌دهند كه اگر چه به عنوان نخبه شناخته نمي‌شوند اما پتانسيل و اثرات آنها بر آموزش عالي كشور و پيشرفت و رشد آن قابل انكار نيست و در شرايط فعلي، چيزي كه نظام آموزش عالي ما بيش از همه بدان نيازمند است، وضع سياستهاي تشويقي براي ايجاد و تقويت اميد و انگيزه است. در غير اين صورت، چگونه انتظار نداشته باشيم روند خروج دانشگاهيان از كشور همچون گذشته ادامه پيدا نكند و جامعه ما، هر ساله از قِبَل اين امر، خسارتهاي مادي و معنوي زيادي را كه آمارها به وضوح از آن خبر مي‌دهند، متحمل نشود؟


 افزايش جاسوسي ايران از مقامات اسرائيلي 

 مرکز مطالعات آمريکايي ژئواستراتژيک دايرکت در گزارشي با عنوان افزايش جاسوسي ايران از اسرائيل به نقل از مقامات اسرائيلي، ادعا کرد: ايران جاسوسي خود را از اين کشور افزايش داده است. به گزارش مهر، سرويس‌هاي اطلاعاتي اسرائيل گفته‌اند که تهران در سال‌هاي اخير در ميان تهديدات علني و بي هدف و ناکارآمد صورت گرفته مبني بر حمله به تأسيسات هسته‌ايش، عمليات جاسوسي خود را عليه اين رژيم افزايش داده است.

سپاه پاسداران، عمليات‌ جاسوسي در اسرائيل، کرانه باختري و نوار غزه را با هدف شناسايي اهداف اسرائيلي براي حملات آتي، هدايت کرده است.در سال 2014 آژانس امنيتي اسرائيل انجام عمليات جاسوسي توسط ايران را تأييد نموده و طي گزارشي اعلام کرد ايران در تلاش است تا برنامه‌اي را براي حمله طرح‌ريزي کند، چرا که ايران مي‌داند پس از دستيابي‌اش به سلاح هسته‌اي واقعي چه اتفاقي خواهد افتاد.

اين حادثه تيراندازي در حالي روي داد که جلسه پارلمان کانادا تشکيل شده و نخست وزير در اين جلسه حضور داشت. گفته مي شود استيون هارپل نخست وزير آسيبي نديده و ساختمان پارلمان را ترک کرده است.


 ورود اتباع خارجي به کره‌شمالي ممنوع شد 

درپي شيوع بيماري ابولا ورود اتباع خارجي به کره‌شمالي ممنوع شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلويزيوني النيل مصر؛ کره‌شمالي در پي شيوع بيماري ابولا ورود اتباع خارجي را به داخل کشور ممنوع اعلام کرد.


 بيش از 100 فرد انتحاري وارد صنعا شدند 

منابع امنيتي يمن در مصاحبه با روزنامه عکاظ چاپ عربستان فاش کردند بيش از 100 فرد انتحاري در مدت زمان اخير وارد صنعا پايتخت يمن شده‌اند.به گزارش باشگاه خبرنگاران ،اين منابع امنيتي نسبت به حمله عناصر انتحاري به تجمعات و مراسم عروسي هشدار دادند.


 تونس مرزهاي خود را با ليبي بست 

تونس مرزهاي خود را با ليبي به مدت سه روز بست. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل ازخبرگزاري فرانسه؛ با توجه به نزديک شدن انتخابات پارلماني در تونس که قرار است روز يکشنبه در اين کشور برگزار شود دولت اين کشور روز پنجشنبه به مدت سه روز مرزهاي خود را با ليبي بست.هدف از اقدام دولت تونس ،جلوگيري از حملات تروريستي احتمالي گزارش شده است.


 مرگ يک سرباز در تيراندازي ورودي پارلمان کانادا 

پارلمان کانادا در شهر اوتاوا در پي حادثه تيراندازي در درب ورودي اين پارلمان بسته شد. سرباز کانادايي که در حادثه تيراندازي در پارلمان زخمي شده بود جان داد. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از سي ان ان، پيش از اين گزارش شده بود که تيراندازي در ساختمان ملي يادبود جنگ کانادا در شهر اوتاوا روي داده است اما شاهدان مي گويند فرد مهاجم مسلح در درب ورودي اصلي پارلمان کانادا اقدام به تيراندازي کرده است.


 ورود گردشگران کره جنوبي به بندرشهيد باهنر 


 بزرگداشت پرفسور زلفي گل رييس سابق دانشگاه بوعلي  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته