جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4838


افتتاح يک پروژه ريلي در رأس وعده‌هاي رييس‌جمهور به زنجاني‌ها

شهردار اهر:
آسيب به 5 هزار اصله درخت در شهرستان اهر


تجليل از مدال آوران همداني در مراسم اختتاميه پانزدهمين مسابقات ملي مهارت

در همدان صورت گرفت؛
برگزاري سمپوزيوم ملي جايگاه بشردوستي در ادبيات ايران زمين


هزينه‌ نجومي درمان معلولان در تايباد


خبر


خبر


 افتتاح يک پروژه ريلي در رأس وعده‌هاي رييس‌جمهور به زنجاني‌ها 

 
رييس‌جمهوري در سفر خود به استان زنجان وعده افتتاح يا آغاز به کار چندين پروژه را داد که در اين بين افتتاح يک پروژه ريلي در صدر آن‌ها بود.به گزارش خبرنگار ايسنا، دكتر روحاني در سفر اخيرش به زنجان وعده داد دولت با پيگيري‌هاي همه‌جانبه و با سرعت بالا طرح دو خطه شدن راه آهن زنجان قزوين را پيگيري مي‌کند.طبق اعلام رييس‌جمهور اين طرح که فعاليت‌هاي مقدماتي و زيرساختي آن آغاز شده در آينده نزديک به مرحله افتتاح خواهد رسيد تا يکي از پرترددترين مسيرهاي ريلي ايران در غرب و شمال‌غرب به شکلي دو خطه به کار خود ادامه دهد.

دو خطه شدن اين مسير بسيار مهم که از سال‌ها پيش در رأس خواسته‌هاي مردم استان زنجان قرار داشته، مي‌تواند رفت و آمد قطارهاي مسافرتي و باري را در مسير اصلي تهران تبريز تسهيل کند.چند روز قبل از اين سفر پايگاه اطلاع‌رساني استانداري زنجان از قرار گرفتن اين پروژه در اولويت برنامه‌هاي راه‌آهن کشور خبر داده بود.طبق اين خبر با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي انصاري، استاندار زنجان اين طرح با موافقت عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در اولويت برنامه‌هاي شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران قرار گرفته و بنا شده بود در اولين فرصت اقدامات لازم براي بهره‌برداري از آن انجام شود.


 شهردار اهر:
 آسيب به 5 هزار اصله درخت در شهرستان اهر 

 
شهردار اهر گفت: بارش شديد موجب شکسته شدن 5000 اصله از درختان خيابانهاي اهر شد.به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران تبريز مصطفي شکري، گفت: از اولين ساعات وقوع اين بارش اکيپ خدمات شهري و دست‌اندرکار شهرداري و ماشين‌آلات اين مجموعه فعاليت خود را در سطح شهر جهت پاکسازي آغاز کردند.وي گفت: عوامل شهرداري با پاکسازي و نمک پاشي خيابان ها اقدامات اوليه خود را آغاز کردند اما به جهت خسارت اساسي وارده به شهر بخصوص شکسته شدن اکثر درختان که عمر چندين ساله داشتند موجب راه بندان اکثر خيابانهاي عمومي شده بود که با بسيج امکانات شهرداري و پرسنل زحمتکش اين موانع برطرف و کليه درختان آسيب ديده از سطح خيابان جمع‌آوري شد. شهردار اهر گفت: در حادثه اخير بارش سنگين بيش از 5000 اصله درختان، سه هکتار فضاي سبز خسارت اساسي وارد شده است.شکري گفت: بيش از يکصد نفر از عوامل خدمات شهري دراين پاکسازي عمومي بصورت شبانه روز تلاش کرده که مشكلاتي كه براي معابر عمومي شهر اهر بوجود آمده بود مرتفع گردد.


 تجليل از مدال آوران همداني در مراسم اختتاميه پانزدهمين مسابقات ملي مهارت 

 همدان - خبرنگار آفرينش

در مراسم اختتاميه پانزدهمين مسابقات ملي مهارت که با حضور وزير تعاون کار و رفاه اجتماعي برگزار گرديد، از مدال آوران استان همدان تجليل به عمل آمد. مراسم تجليل از مدال آوران و نخبگان مهارتي پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت و نيز مدال آوران نخستين دوره مسابقات ملي مهارت ويژه معلولين با حضور دكتر ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي، دكتر كورش پرند، معاون وزير تعاون ، كار و رفاه اجتماعي و رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مسوولان كشوري برگزار گرديد که در اين مراسم از افتخارآفرينان استان همدان قدرداني به عمل آمد. بنابراين گزارش در تيم اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان همدان سجاد خدابنده در رشته آجر چيني مدال طلا، محمد اميري در رشته کنده‌کاري روي چوب مدال نقره، وحيد حيدري در رشته اتصالات مدال نقره و محمد رضا عبد المالکي در رشته کاشيکاري ديوار و کف مدال برنز را کسب کردند.همچنين در رشته هاي الکترونيک محمد مهدي غلامي، تاسيسات الکترونيکي رضا زائري بهروز، رباتيک حامد حجتي، رباتيک حسين اسدي تشويق، فناوري اتومبيل پوريا موسوي ، کارور WORD زينب خدابنده لو موفق به کسب ديپلم افتخار گرديدند. شايان ذکر است پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت در 3 مرحله كشوري در 29 حرفه رقابتي شهريور ماه سال جاري برگزار شد. همچنين برگزيدگان نهايي پانزدهمين دوره مسابقات ملي مهارت پس از شركت در اردوهاي آماده سازي درچند رشته منتخب به چهل و سومين دوره مسابقات جهاني مهارت که در سال 2015 در کشور برزيل برگزار مي‌شود، اعزام خواهند شد.


 در همدان صورت گرفت؛
 برگزاري سمپوزيوم ملي جايگاه بشردوستي در ادبيات ايران زمين 

 همدان – خبرنگار آفرينش

مديرعامل جمعيت هلال‌احمر همدان از سخنراني جمعي از چهره‌هاي شاخص ادبيات ايران زمين در سمپوزيوم بشردوستي خبر داد ودر اين زمينه به نام ميرجلال‌الدين کزازي، چهره ماندگار ادبيات فارسي ايران اشاره کرد.آخرين جلسه هماهنگي کادر اجرايي نخستين سمپوزيوم ملي «جايگاه بشردوستي در ادبيات ايران زمين» در دفتر مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان همدان برگزار شد. مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان همدان در اين جلسه از سخنراني جمعي از چهره‌هاي شاخص ادبيات ايران زمين در سمپوزيوم بشردوستي خبر داد ودر اين زمينه به نام ميرجلال‌الدين کزازي، چهره ماندگار ادبيات فارسي ايران اشاره کرد.

ناصر مهدوي، قطب‌الدين صادقي، محمدابراهيم مالمير و مهدي شريفيان از ديگر اساتيد بنامي هستند که از سوي مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان همدان براي ايراد سخنراني در اين مراسم دعوت شده‌اند.

بهروز کارخانه‌اي يکي از اهداف برگزاري اين سمپوزيوم را شناساندن ظرفيت‌هاي مختلف جمعيت هلال‌احمر به مردم عنوان کرد و با بيان اينکه آحاد مردم بايد بدانند جمعيت هلا‌ل احمر تنها به بحث جسماني افراد توجه نمي‌کند، افزود: گرچه امداد‌رساني در حوادث و بحران‌هاي طبيعي و غيرطبيعي از وظايف اصلي هلال‌احمر استان همدان است اما حمايت رواني نيز در دستور کار اين جمعيت قرار دارد.

وي از پذيرش 47 مقاله در دبيرخانه اين سمپوزيوم ملي خبر داد و با بيان اينکه جلوه‌هاي بشردوستي در شاخه‌هاي مختلف هنري نمايان است، افزود: علاوه بر مقالات فوق، 12 قطعه شعر و سه قطعه نقاشي نيز در مضامين بشردوستي به دبيرخانه اين سمپوزيوم ارسال شده است.

مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان همدان، اعضاي واحد‌هاي جوانان شعب 9‌گانه جمعيت هلال‌احمر اين استان و اعضاي انجمن‌هاي ادبي همدان را از مدعوين اصلي اين سمپوزيوم دانست و خاطرنشان کرد: ساير شهروندان نوع‌دوست همداني وعلاقه‌مندان به شعر‌و‌ادب نيز مي‌توانند در اين سمپوزيوم که در محل سالن شهداي استانداري همدان کليد مي‌خورد، شرکت نمايند.

در انتهاي اين جلسه که با حضور معاونت‌هاي امداد، جوانان و پشتيباني اين‌جمعيت و باحضور مشاور رسانه‌اي مديرعامل، مسئول روابط‌عمومي، مسئول واحد رايانه، مسئول ترابري، مسئول تدارکات و کارشناسان حوزه جوانان برگزار شد، از تنديس «کبوتر بشردوستي» نخستين سمپوزيوم ملي جايگاه بشردوستي در ادبيات ايران زمين که به صاحبان مقالات برگزيده تعلق خواهد گرفت، رونمايي شد.


 هزينه‌ نجومي درمان معلولان در تايباد 

 رييس اداره بهزيستي تايباد گفت: هزينه‌هاي درمان معلولان بهزيستي تايباد نجومي است. عليرضا حسين پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان، هزينه بالاي درمان را يکي از مهمترين مشکلات معلولان عنوان کرد و افزود: هزينه‌هاي درماني معلولان روز به روز به صورت نجومي افزايش پيدا مي‌کند و در حال حاضر بسياري از معلولان آسيب نخاعي با زخم بستر مواجه هستند. بهزيستي در حد توان و امکانات و بودجه‌هاي موجود خدماتي را به اين معلولان ارائه مي‌دهد اما پاسخگوي تمام نياز آنها نيست.

وي ادامه داد: پرداخت مستمري، بن‌هاي نقدي خريد و ارائه تشک مواج از جمله خدمات ارائه شده بهزيستي به معلولان است، با اين وجود يکي از عمده مشکلات معلولان نخاعي، هزينه‌هاي درماني و دارويي است. در صورت افزايش سقف بيمه درماني مددجويان تحت پوشش و اتخاذ تدابيري جهت پرداخت بيمه تکميلي با پرداخت تعهدات مناسب، قطعاً يکي از مشکلات خانواده‌هاي تحت پوشش اين اداره حل خواهد شد. حسن‌پور افزود: با توجه به محروميت در منطقه مرزي تايباد شاهد رشد روز افزون معلوليت‌ها هستيم. حدود 3322 خانوار با جمعيتي بالغ بر پانزده هزار و 320 نفر در اداره بهزيستي تايباد پرونده دارند و بودجه‌هاي دولتي پاسخگوي اين تعداد خانواده تحت حمايت نيست لذا از خيران شهرستان درخواست کمک‌هاي مالي جهت کمک به نيازمندان داريم.

وي کمبود نيروي انساني بويژه کارشناس تخصصي در شهرستان را يکي از مشکلات بهزيستي تايباد، عنوان و تصريح کرد: با توجه به اينکه در خانواده‌هاي تحت پوشش شاهد مشکلات عديده ذهني و رواني هستيم، با جذب نيروي انساني متخصص جهت کاهش رنج رواني افراد و مشاوره با افراد تحت حمايت مي‌توانيم به گونه‌اي چشمگير کاهش مشکلات ذهني و رواني افراد را پيش‌بيني کنيم. با وجود نيروي متخصص، کيفيت بهتر خدمات را شاهد خواهيم بود.


 خبر 

 بيمارستان جديد در شهرستان خدابنده احداث خواهد شد

احداث بيمارستان جديدي با کسب مجوز هاي وزارت بهداشت برا ي ارائه خدمات بهداشتي،درماني مناسب به مردم شهرستان خدابنده در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ؛ وزير بهداشت در بازديد از بيمارستان 96تختخوابي اميرالمومنين خدابنده با اشاره به اينکه بيمارستان کنوني پاسخگوي نيازهاي بهداشتي ،درماني اين شهرستان نيست گفت :هم اکنون در ارائه خدمات به آحاد مختلف در اين شهرستان مشکلاتي وجود دارد و اين وزارتخانه تلاش دارد با احداث بيمارستان جديد اين مشکل شهرستان را حل کند.

قاضي زاده هاشمي با بيان اينکه اين بيمارستان به لحاظ تجهيزات کمبود دارد افزود: در دو ماه آينده اين تجهيزات به زودي در اختيار بيمارستان قرار مي گيرد و مشکل اين بيمارستان به تدريج برطرف خواهد شد.

کارگاه مطالعات پلنگ آسيايي در لرستان برگزار مي‌شود

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حيات وحش لرستان از برگزاري کارگاه مطالعاتي پلنگ آسيايي در استان خبر داد.بهرام رمضاني در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه لرستان، بيان کرد: به منظور حفظ گونه‎هاي حيات وحش برنامه‎هاي زيادي در اداره کل نظارت بر حيات وحش استان برگزار مي‎شود. در اين راستا در اداره نظارت بر حيات وحش استان کارگاهي آموزشي با عنوان مطالعات پلنگ آسيايي طي ششم تا نهم آبان برگزار مي‎شود.

رمضاني ادامه داد: در اين کارگاه 11 استان حاشيه زاگرس‎ حضور دارند. اين برنامه براي اولين بار در استان برگزار مي‌شود و مدرس آن دکتر صانعي است.کارشناس مسئول اداره نظارت بر حيات وحش لرستان يادآور شد: پلنگ آسيايي يکي از گونه‎هاي جانوري در معرض تهديد است که در ليست IUCN قرار دارد.

مهندس پيرامون:

تصويب تقويم فرهنگي شرکت نفت و گاز مسجد سليمان

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان از تصويب تقويم فرهنگي اين شرکت براي نيمه دوم سال جاري خبر داد .مهندس ابراهيم پيرامون با عنوان اين خبر گفت: اين تقويم با توجه به مقوله فرهنگ و اهميت آن در جامعه که تناسب با شعار سال دارد به عنوان نقشه مسير و براي حضور پر رنگ و فعال در عرصه‌هاي فرهنگي در شوراي فرهنگ عمومي مطرح و مورد تصويب قرار گرفت.وي موارد مطرح و پيش‌بيني شده در اين تقويم را براساس مناسبتها و رويدادهاي ملي و مذهبي عنوان کرد.

شهردار کرج:

" اقتصاد ملي" با داشتن محيطي با ثبات اقتصادي شکوفا مي‌شود

کرج - خاکپور

شهردار کرج با تاکيد بر کاربردي کردن مولفه‌هاي شکوفايي "اقتصاد ملي" در کشور، لازمه تحقق اين مهم را فراهم آوردن محيطي با ثبات اقتصادي دانست.به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج، علي ترکاشوند در آيين آغاز پانزدهمين گردهمايي معاونان و مديران برنامه‌ريزي و توسعه شهرداري کلانشهر هاي کشور که در محل مجموعه فرهنگي باشگاه ميلاد برگزار شد، بيان کرد: توسعه اقتصادي هدف اصلي همه کشورها است به اين دليل که با توسعه اقتصادي مي‌توان به ميزان قابل قبولي از پيشرفت و توسعه شهري دست يافت. توجه ويژه کشورهاي پيشرفته به اين مبحث نيز حاکي از کارآيي و کارآمدي مباحث توسعه اقتصادي است.وي با بيان اينکه کشورهاي پيشرفته شهرها را مرکز ثروت و قدرت مي دانند، بر انجام کارها به صورت گروهي، تاکيد کرد و به برگزاري اين نشست تخصصي به عنوان فرصتي مناسب براي ايجاد تعامل و همگرايي بين مديران مديريت شهري کلانشهرهاي کشور نگريست و افزود: انجام کارها به صورت گروهي تاثير بسزايي در تحقق اهداف کلان شهري به ويژه توسعه و ثبات اقتصاد ملي ايفا مي‌کند.

شهردار کرج در تعريفي از شهر با بيان اينکه شهرسازان شهر را به عنوان موجوداتي زنده تلقي مي کنند که بايد در همه ابعاد رشدي متناسب داشته باشد، گفت: بي‌شک وقتي شهر را موجودي زنده مي خوانيم بايد به بعد اقتصادي آن توجه ويژه و خاصي شود.ترکاشوند با بيان اينکه صاحب نظران و انديشمندان اقتصادي شهرها را مرکز ثروت و قدرت مي‎دانند، عنوان کرد: براساس اين تعاريف آنچه شهر و به تبع آن کشور را به شکوفايي و ثبات اقتصادي مي رساند، بايد به جد مد نظر برنامه ريزان قرار گيرد و بايد اذعان داشت نقش حوزه برنامه‎ريزي و توسعه در نهادي چون شهرداري که متولي پويايي شهر است، بسيار برجسته و خاص است.وي نقش مديريت شهري در کاهش و يا افزايش پديده‎هاي اجتماعي مانند فقر، نابرابري و بي‎عدالتي در شهرها را ياد آور شد و افزود: بيان اين مهم حاکي از جايگاه مهم و تعيين‎کننده مديريت شهري در عرصه‎هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي در سطح شهر است.

لزوم شکل‎گيري مديريت شهري در بدنه دولت

شهردار کرج گفت: عمر برنامه پنجم توسعه رو به اتمام است و تدوين برنامه ششم توسعه در دستور کار دولت قرار دارد. از همين رو انتظار مي‎رود معاونين برنامه‎ريزي شهرداري کلانشهرهاي کشور تدابير معتبر و مستندي را براي قرارگيري مديريت شهري در بدنه دولت بيانديشند.

ترکاشوند با اشاره به برنامه سوم و چهارم توسعه به بيان اعتقاد و باور شهرداران وقت درخصوص واگذاري وظايف همسو با اهداف و اقدامات شهرداريها به اين حوزه مديريتي پرداخت و افزود: برغم اينکه در ماده 136 و 137 برنامه چهارم و ماده 173 برنامه پنجم توسعه، واگذاري برخي وظايف به شهرداريها مطرح شده، تاکنون هيچ اقدام جدي در اين رابطه از سوي دولت انجام نگرفته است.

وي اظهارداشت: حال که در آستانه تدوين برنامه ششم توسعه قرار داريم لازم است با پيگيري هاي خاص مديريت شهري کلانشهرها اين برنامه محقق و اجرايي شود.

ترکاشوند اظهارداشت: اقتصاد مقاومتي به معني روش هاي صحيح تصميم‎گيري اقتصادي در شرايط تحريم، فشار و كمبود منابع در جامعه است و شهرداري کرج نيز با توجه به اين رويکرد برنامه‎ريزيهاي خرد و کلاني را با هدف توسعه شهر کرج تدوين و اجرايي مي کند.

وي در ادامه بر ضرورت لزوم تبيين ابعاد، مؤلفه‎ها و سياستهاي اقتصاد مقاومتي تاکيد کرد و گفت: فرهنگسازي و تشويق فعالان اقتصادي و مردم در عرصه اقتصاد مقاومتي از اقداماتي است که بايد از سوي مسئولان صورت گيرد. ترکاشوند ادامه داد: تبيين سياست هاي اقتصاد مقاومتي در حوزه هاي مختلف از جمله توسعه سرمايه، گسترش سرمايه‎هاي انساني و علمي همچنين ارتقاء مشارکت اجتماعي امري مهم است که بايد براي تحقق آن برنامه‎هاي عميق و کلاني تدوين کرد.

شهردار کرج با اشاره به خروجي هاي مثبت بهره‎گيري از سياستهاي اقتصاد مقاومتي بيان کرد: بهره‌گيري از ظرفيتهاي مادي و معنوي داخلي، ظرفيتهاي عالي انساني و نيروهاي تحصيل کرده از جمله اين خروجي‌ها مي باشد. ترکاشوند، سرمايه‎گذاري در حوزه مديريت شهري را مهم ارزيابي کرد و با بيان اينکه اين مهم از اولويتهاي مديريت شهري است، گفت: استفاده از سرمايه‌هاي بخش خصوصي اعم از داخلي و خارجي مهمترين سرفصل در اجراي طرحهاي شهري است که ارتباط مستقيمي به موضوع اقتصاد مقاومتي دارد.


 خبر 

 معاون دفتر امور آب و خاک وزارت کشاورزي:

ميزان آب ورودي به درياچه اروميه با استفاده از اجراي "طرح نکاشت" بايد مشخص شود

اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزي گفت: بايد مشخص شود که با اجراي طرح نکاشت چه ميزان آب به درياچه اروميه انتقال داده مي‌شود. مسعود علايي در جلسه کميته توجيه کشاورزان ستاد احياي درياچه اروميه که در سالن جلسات استانداري برگزار شد، با بيان اينکه مشارکت مردم در اجراي طرح نکاشت رمز موفقيت و پايداري اين طرح است، گفت: بايد از هرگونه شتاب‌زدگي در اجراي طرح‌هاي احياي درياچه اروميه پرهيز کرد چراکه تنها با همدلي و همراهي مردم و کشاورزان مي‌توان علاوه بر اجراي موفقيت‌آميز اين طرح در احياي درياچه اروميه نيز موفق بود.وي ادامه داد: اجراي طرح نکاشت در 47 هزار هکتار از اراضي حوزه آبخيز درياچه اروميه سه ساله نبوده و اجراي اين طرح در اين مدت به صورت پايلوت بوده و در صورت موفقيت اين طرح اجراي آن به مدت 10 سال تداوم مي‌يابد.

معاون دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزي به کل اراضي که طرح نکاشت در آن اجرا مي‌شود اشاره کرد و گفت: اين طرح شامل 47 هزار هکتار از اراضي استان آذربايجان غربي و 9 هزار هکتار از اراضي آذربايجان شرقي است. وي به يکي از مهم‌ترين راهکارها درخصوص احياي درياچه اروميه اشاره کرد و ادامه داد: براي صرفه‌جويي در مصرف آب کشاورزي اين استان نياز به محدوديت کشت بهاره و پاييزه است يعني کشاورزان بايد به کشت يک فصل بسنده کنند.

علايي خاطرنشان کرد: ما بايد توجه داشته باشيم که ميزان آب ورودي به درياچه با اجراي طرح نکاشت در اين استان را بسنجيم و بدون برنامه‌ريزي و مطالعه در خصوص اجراي اين طرح اقدام عجولانه نداشته باشيم چراکه اين مسئله رابطه تنگاتنگي با زيست مردم کشاورز اين استان دارد.

ورود اولين گروه پرندگان مهاجر به همدان

کارشناس نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست همدان گفت: تالاب ها و آبگيرهاي اين استان در حال حاضر ميزبان شمار زيادي از پرندگان مهاجر آبزي و کنار آبزي است.عليرضا محمدي در گفت و گو با ايرنا افزود: با توجه به سرد شدن هوا مهاجرت پرندگان از مناطق سيبري و روسيه به سمت مناطق نزديک به خط استوا آغاز شده و ايران در مسير مهاجرت اين پرندگان قرار دارد.

وي اضافه کرد: تالاب شيرين سو، آق گل و دو تالاب چشم شور و پيرسلمان امسال پذيراي شمار زيادي از پرندگان مهاجر آبزي همچون خوتکا، اردک سرسبز، کشيم و آنقوت و پرندگان کنار آبزي نظير حواصيلها، باکلان، کاکايي، سليم ، بوتيمار و اگرت براي گذران زمستان و جوجه آوري هستند.کارشناس نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست همدان بيان کرد: با وجود خشک شدن برخي از تالابها و زيستگاههاي مهم پرندگان احتمال سرگرداني پرندگان زياد است.وي گفت: پرندگان بعد از پيمودن مسافت طولاني و خستگي احتمال مي‌رود بر روي سقفف منازل مسکوني فرود بيايند که از شهروندان انتظار مي رود در صورت مشاهده مراتب را به اداره محيط زيست شهر محل سکونت اطلاع دهند.

محمدي بيان کرد: با توجه به وجود بيماريهاي مشترک بين انسان و طيور از شهروندان درخواست مي‌شود در صورت رويت پرندگان مهاجر در مناطق مسکوني از تماس مستقيم با آنها خودداري کنند.وي تصريح کرد: جمعيت برخي از پرندگان آنقدر کم است که در ليست سرخ جهاني پرندگان در معرض انقراض قرار گرفته اند بنابراين بهتر است به شايستگي از اين پرندگان که ميهمان اين استان هستند ميزباني کرد.

وي گفت: به منظور حمايت از پرندگان هيچگونه مجوز شکار پرنده صادر نشده است بر همين اساس در صورت مشاهده شکار غير مجاز مردم موضوع را به محيط بانان گزارش دهند.

بارندگيهاي اخير تالاب آق قلعه نقده را احياء کرد

اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست نقده از احياي مجدد تالاب آق قلعه اين شهرستان در پي بارندگيهاي اخير خبر داد.فرامرز سفري افزود: اين تالاب به دليل خشکساليهاي اخير کاملا خشک شده بود که هم اکنون با بارندگيهاي اخير حدود 20 درصد از حجم کلي آن را آب فرا گرفته است.وي گفت: با بالا آمدن سطح آب اين تالاب که يکي از تالابهاي مهم فصلي اين شهرستان به شمار مي‌رود مهاجرت انواع پرندگان مهاجر نيز به اين تالاب آغاز شده است.سفري اضافه کرد: هم‌اکنون بيش از صدها قطعه انواع پرندگان مهاجر وارد اين تالاب شده‌اند که پيش‌بيني مي‌شود شمار آنها طي روزهاي آينده بيشتر شود.

وي گفت: به دنبال بارندگيهاي مناسب دو هفته اخير اين تالاب و ديگر تالابهاي اين شهرستان از وضعيت مطلوبي برخوردار شده‌اند.سفري يادآور شد: بارندگيهاي اخير همچنين حجم آب تالاب سلدوز اين شهرستان را نيز که از مهمترين تالابهاي اين شهرستان به شمار مي‌رود به ميزان 30 درصد افزايش داده است. تالاب آق قلعه با 310 هکتار مساحت در 9 کيلومتري شهرستان نقده در جنوب آذربايجان غربي قرار دارد.

در اين شهرستان هفت تالاب فصلي و دائمي وجود دارد که سالانه بيش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومي در آن زندگي مي‌کنند. از اين تعداد، تالابهاي درگه سنگي، حسنلو و يادگارلو جزو تالابهاي بين‌المللي هستند. شهرستان نقده در جنوب آذربايجان غربي واقع است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته