جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4845

وزير اقتصاد:
با کسري بودجه روبرو نخواهيم شد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 وزير اقتصاد:
  با کسري بودجه روبرو نخواهيم شد 

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه در سال جاري با کسري بودجه روبرو نخواهيم شد، گفت: در صورتي که حساب صندوق توسعه ملي مشابه حساب ذخيره ارزي تلقي شود مشکل کسري بودجه سال 94 حل خواهد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت ،علي طيب نيا در پاسخ به اين سوال که با توجه به کاهش قيمت جهاني نفت آيا در سال جاري با کسري بودجه روبرو خواهيم شد؟ گفت: کسري بودجه ناشي از کاهش قيمت نفت نخواهيم داشت .

وزير اقتصاد و امور دارايي با بيان اينکه آثار کاهش قيمت نفت در آينده مشخص خواهد شد، گفت: قطعا در دولت در صورت تداوم کاهش قيمت نفت به نحوي برنامه ريزي خواهد شد که مشکل کسري بودجه در سال آينده حل شود.

طيب نيا در تشريح راهکارهاي جلوگيري از کسري بودجه در سال 94 با تاکيد براينکه بايد حساب صندوق توسعه ملي مشابه حساب ذخيره ارزي تلقي شود، افزود:فلسفه وجودي حساب ذخيره ارزي اين بود که بخشي از مازاد درآمدهاي نفتي به اين حساب واريز شود و در دوره هايي که درآمد نفت کاهش مي يابد و باعث مي شود که درآمد نفت از حد پيش بيني شده در بودجه کمتر شود از اين محل مابه التفاوت تامين شود، در قانون برنامه پنجم توسعه علاوه بر صندوق توسعه ملي حساب ذخيره ارزي نيز پيش‌بيني شده است، اما در قانون بودجه سال 1393 اين موضوع مورد غفلت قرار گرفت يعني براي درآمد مازاد احکام خاصي ديده نشد که حتي اگر درآمد مازاد وجود داشت نيز امکان واريز آن به حساب ذخيره ارزي نبود.

وزير اقتصاد و دارايي با بيان اين که حساب ذخيره ارزي را در اقتصاد ايران بايد جدي گرفت، گفت: بخشي از کارکردهاي حساب ذخيره ارزي بايد از محل صندوق توسعه ملي در اقتصاد کشور انجام شود.

حساب ذخيره ارزي اهدافي نظير ايجاد ثبات در ميزان درآمدهاي حاصل از فروش نفت خام، تبديل دارايي‌هاي حاصل از فروش نفت خام به ديگر انواع ذخاير و توسعه فعاليت‌هاي توليدي و سرمايه‌گذاري و تامين بخشي از اعتبار مورد نياز طرح‌هاي توليدي و کارآفريني بخش غير دولتي و فراهم کردن امکان تحقق فعاليت‌هاي پيش‌بيني شده در برنامه را مدنظر قرار مي‌دهد.

نفت ايران در بازار جهاني ارزان‌تر شد

در ادامه سقوط آزاد طلاي سياه، متوسط قيمت سبد نفت سبک و سنگين ايران در حالي به محدوده بشکه‌اي 82 دلار رسيد که 18 دلار با بهاي نفت در قالب قانون بودجه سال جاري دولت تفاوت قيمت وجود دارد.

دولت خود را براي يک کسري بودجه نفتي در دومين سال فعاليت خود آماده مي کند به طوري که رئيس جمهوري از کاهش 30 درصدي درآمدهاي نفتي ايران ازابتداي سال جاري تاکنون و با توجه به کاهش قيمت جهاني نفت خبر داده است.

در همين حال دولت و وزارت نفت براي سال آينده هم بر روي نفت 90 تا 100 دلاري به هيچ وجه حساب باز نمي‌کند و منصور معظمي معاون برنامه‌ريزي وزارت نفت از پائين کشيدن فيتله قيمت نفت در لايحه بودجه سال آينده خبر داده است.

با اين وجود، همزمان با سقوط آزاد قيمت طلاي سياه در بازار جهاني، بهاي نفت خام سبک و سنگين صادراتي ايران بازهم کاهش يافته است.


 تريبون اقتصادي 

 دبيرکل انجمن صنايع نساجي ايران:

100 ميليون دلار به صورت رسمي واردات چادر مشکي داريم

دبيرکل انجمن صنايع نساجي ايران از معوقات 13 ميليارد دلاري ارزي خبر داد و گفت: تنها 3 ميليارد دلار از اين رقم مربوط به بخش خصوصي واقعي کشور است.

به گزارش آفرينش، محمدمهدي رئيس‌زاده در نشست خبري انجمن صنايع نساجي گفت: آمار ارائه شده در خصوص معوقات ارزي محرمانه است، اما آنچه که در گزارشات مقامات بانک مرکزي عنوان مي‌شود 12 تا 13 ميليارد دلار است که بر اساس برآوردها تنها 2 تا 3 ميليارد دلار مربوط به بخش خصوصي مي شود.

دبيرکل انجمن صنايع نساجي ايران افزود: معوقات ارزي مرتبط با بخش‌هاي دولتي، خصوصي، تعاوني يا شبهه دولتي هستند که به نظر مي رسد بايد آنها را تفکيک کرد. در ادامه، محمدعلي مروج گفت: بر اساس آمارهاي بين المللي کشورهاي در حال توسعه به ازاي هر نفر 20 متر محصولات نساجي را مصرف مي کنند که اگر اين عدد را مبنا قرار دهيم، يک ميليارد و 600 ميليون متر محصولات نساجي نياز داريم.

رئيس هيات مديره انجمن صنايع نساجي ايران افزود: با برطرف شدن مشکلات، کشور قادر خواهد بود تنها نيمي از اين ميزان نياز مصرف را تامين کند و مابقي بايد از خارج کشور وارد کند، اين در حالي است که 100 ميليون دلار به صورت رسمي واردات چادر مشکي داريم در حالي که نياز به 60 ميليون متر چادر در سال وجود دارد.

وي تصريح کرد: تنها دوره اي که صنعت نساجي ايران توانست بدرخشد، گران شدن نرخ ارز بود که سبب شد قاچاقچيان واردات را به صرفه ندانند در حالي که مجدد با افزايش نرخ مواد اوليه، وضعيت توليد از بين رفت.

مروج با بيان اينکه هنوز يارانه بخش توليد از سوي دولت پرداخت نشده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر 5 هزار و 200 شرکت مشکل مابه التفاوت نرخ ارز که بانک ها طلب مي کنند را دارند و نمي توانند پاسخگوي نياز بانک در بازپرداخت وام هاي ارزي باشند. رئيس هيات مديره انجمن صنايع نساجي ايران اظهار داشت: هنوز صنعت نساجي از رکود خارج نشده است.

معاون وزير نيرو:

شرايط استفاده شرب در پايين دست رودخانه کارون از بين رفته است

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تاکيد بر اينکه حفظ کيفيت آب خط قرمز محسوب مي شود گفت: شرايط استفاده شرب در پايين دست رودخانه کارون از بين رفته است. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي وزارت نيرو،رحيم ميداني با بيان اينکه يک‌ چهارم آب شرب کشور در تهران مصرف مي‌شود، بر لزوم تقويت زيرساخت‌ هاي کنترل کيفيت آب در کشور تاکيد کرد.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا اظهارداشت: رودخانه‌ هايي مانند کارون که آب آن در سال‌ هاي دور قابل شرب بود، هم‌ اکنون به زهکش فاضلاب‌ هاي منطقه تبديل شده که در پايين‌ دست آن حتي با تصفيه هم نمي‌شود از آن استفاده کرد. ميداني ادامه داد: بايد مباني و زيرساخت‌ هاي کنترل کيفيت آب در کشور تقويت شود و کانون‌ هاي آلودگي را در اطراف منابع آب کشور ساماندهي کنيم.

وي با بيان اينکه تلاش ما بر اين است که آلاينده‌هاي زيست‌ محيطي در آب‌ هاي جاري را برطرف کنيم گفت: بخش اساسي مشکل، برطرف کردن آلودگي‌هايي است که با سهل‌ انگاري و برخورد غيرمسئولانه انسان‌ ها همچون فاضلا‌ب‌ هاي صنعتي و سموم کشاورزي وارد طبيعت شده و منابع آب را آلوده مي‌کند.


 نهادهاي مالي 

 مدير روابط عمومي بانک تجارت، مدير روابط عمومي برتر ايران

در يازدهمين دوره جشنواره برترين هاي روابط عمومي سال 93 ، موسسه روابط عمومي آرمان از کاظم پور رئيس اداره روابط عمومي بانک تجارت به عنوان مدير برتر روابط عمومي تقدير کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك تجارت، بر اساس راي هيات داوران يازدهمين دوره جشنواره برترين‌هاي روابط عمومي ايران در سال 93، ابراهيم کاظم پور رئيس اداره روابط عمومي بانک تجارت به دليل توفيقات موثر در دوران مديريت خود به عنوان مدير برتر روابط عمومي سال 93 شناخته شد و لوح تقدير به وي اهدا شد. گفتني است روابط عمومي بانک تجارت پيش از اين نيز لوح تقدير وتنديس طلايي يازدهمين همايش بين‌المللي روابط عمومي وتنديس زرين روابط عمومي سرآمد رادريافت کرده بود.

صدور و توزيع من کارت مشترک بانک پاسارگاد

صدور و توزيع ده هزار من کارت مشترک شهرداري مشهد مقدس و بانک پاسارگاد (من‌کارت‌مشترک بانک پاسارگاد) آغاز شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، من‌کارت مشترک بانک ‌‌پاسارگاد حاصل همکاري بانک‌پاسارگاد، شهرداري مشهد و شرکت توسعه فناوري‌هاي هوشمند اتيک پارس (از شرکت‌هاي هلدينگ فناپ) است که با هدف تجميع خدمات پرداخت خرد و خدمات کارت نقدي بانک‌پاسارگاد در سطح شهر مشهد به شهروندان عرضه مي شود.اين کارت دو منظوره با قابليت‌هاي فناوري کارت هوشمند غير تماسي و مغناطيسي است که خدمات من‌کارت و کارت بانکي را پشتيباني و در تمام نقاط پذيرش کارت‌هاي بانکي و من‌کارت قابل استفاده است.

کارگزاري بانک مرکزي به بانک صادرات ايران واگذار شد

خزانه زير کليد بانک مرکزي ج.ا.ا در بانک صادرات ايران ايجاد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ،با توجه به لزوم مديريت وجوه نقد از 15 ارديبهشت ماه سال 1392 و در اجراي دستور مديرعامل اين بانک مبني بر توسعه تعامل با بانک مرکزي ج.ا.ا، کارگزاري بانک مرکزي در توزيع نيکل و جمع آوري وجوه فرسوده در سطح شبکه بانکي (کل کشور) از سال قبل به بانک صادرات ايران واگذار شد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات:

ارتباط بانک با دانشگاه زمينه ساز ايجاد مزيت رقابتي است

مديرعامل بانک توسعه صادرات گفت: ارتباط بيشتر بانک‌ها با بخش دانشگاهي و مراکز علم و فناوري و حمايت از ايده‌هاي تجاري‌سازي آن‌ها در بخش بانک داري هوشمند، باعث ايجاد مزيت رقابتي و ماندگار در اين بنگاه‌هاي اقتصادي مي شود. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات، دكتر بهمن وكيلي در نخستين همايش ملي آينده پژوهي و صنعت بانكداري در مشهد مقدس با تشريح پيش نيازهاي داخلي بانك‌ها جهت حركت در مسير تحول پيش‌بيني شده در صنعت بانكداري ارتباط بيشتر با دانشگاه‌ها و مراكز علم فناوري را با اهميت توصيف كرد.رئيس هيات مديره بانك توسعه صادرات ايران گفت: صنعت بانک داري در جهان در آستانه تحول بزرگي است و ايران هم از اين قاعده مستثنا نبوده است و ديگر نمي‌توانيم با بانکداري سنتي خدمات موردنياز را به مشتريان خود ارائه کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته