جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853

شمخاني نامه اوباما به رهبر انقلاب را تائيد کرد
جزئيات پاسخ ايران به رئيس جمهور آمريکا

نتانياهو:
اميدوارم خبرهايي که از مذاکرات هسته اي به گوش مي رسد، صحت نداشته باشد

اوباما:
هيچ نقشي در اعتراضات هنگ کنگ نداشتيم


سرمقاله


نوزادان گم شده چيني در يک مرکز پليس


گشايش دهکده ديابت

فتواي رهبر معظم انقلاب بالاترين تضمين است؛
روحاني: نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند


بن‌علوي: به توافق ايران و 1+5 خوشبينم


معاذ الخطيب: مخالفان سوري حاضر به مذاکره با نظام هستند


جان بولتون: ايران امتيازات بيشتري از آمريکا مي خواهد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 شمخاني نامه اوباما به رهبر انقلاب را تائيد کرد
 جزئيات پاسخ ايران به رئيس جمهور آمريکا 

علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شورايعالي امنيت ملي در نشست سياسي هفتگي با مديران و کارشناسان دبيرخانه شوراي عالي ضمن تشريح آخرين وضعيت تحولات منطقه ، روند مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 را تبيين کرد.

به گزارش عصرايران به نقل از دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي،شمخاني شکل گيري بحران فزاينده در منطقه و ظهور موج سوم تروريسم را ناشي از تلاش غرب و بويژه آمريکا براي شکل دهي هندسه سياسي جديد در خاورميانه، فارغ از واقعيت ها و ضرورت هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي ذکر کرد و اظهار داشت: تنها رهاورد سياست هاي اشتباه غرب براي مردم منطقه، بي ثباتي، ناامني و نابودي سرمايه هاي اقتصادي و انساني بوده است.

وي با بيان اينکه ناامني هاي امروز در عراق، سوريه، فلسطين و لبنان به طور قطع با هدف تامين امنيت رژيم صهيونيستي و درگير ساختن ظرفيت هاي عظيم جهان اسلام دنبال مي شود، گفت: سياستها ورفتار آمريکا وهم پيمانان منطقه اي آن که زمينه ساز ايجاد داعش گرديد و همچنين پشتيباني از آن براي تحقق اهداف منطقه اي نظام سلطه، موضوع پنهاني نيست.

آمريکا 5نوبت براي داعش مهمات ريخت

شمخاني با اشاره به 5 نوبت بارريزي مهمات براي نيروهاي داعش از سوي نيروهاي ائتلاف در منطقه جلولادر استان ديالي عراق گفت: تکرار اين عمليات از سوي ائتلاف باصطلاح مقابله با داعش، فرضيه سهوي بودن اين اقدام را به کلي منتقي نموده است.

نماينده مقام معظم رهبري تداوم اتخاذ رويکرد دوگانه در برابر تروريسم و به ويژه حمايت از معارضان مسلح براي مداخله در امور داخلي سوريه را موجب توسعه بحران و بي نتيجه ماندن ائتلاف ها و کنفرانس ها دانست و افزود؛ تنها راه حل موضوع سوريه احترام به دموکراسي و اراده مردم اين کشور در تعيين سرنوشت خود و کمک به تقويت امنيت به منظورفراهم شدن زمينه گفتگوهاي فراگير ميان طرفهاي سوري است.

شمخاني افزود: اولين گام در اين مسير برقراري آرامش، جلوگيري از ورود تروريست هاي خارجي به سوريه و قطع کمک هاي مالي و تسليحاتي به تروريست ها است.

وي فشارهاي آمريکا به مسئولان لبناني براي نپذيرفتن هديه تسليحاتي ايران جهت مقابله با تروريسم را نمونه ديگري از تمايل اين کشور به استمرار ناامني در منطقه و در تناقض با ادعاي مبارزه با ترريسم عنوان کرد و اظهار داشت: بي شک اتخاذ اين رويه نمي تواند خارح از چارچوب سياست محوري حمايت از رژيم صهيونيستي و ضعيف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزيابي شود.

نامه نگاري رئيس جمهور آمريکا داراي سابقه چندين ساله است

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در خصوص نامه اخير اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت : نامه نگاري رئيس جمهور آمريکا داراي سابقه چندين ساله است و دربرخي موارد نيز پاسخ هايي به اين مکاتبات ارايه شده است.

وي با انتقاد از رويکردهاي دوگانه هيئت حاکمه آمريکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامي داراي تناقضهاي آشکار مي باشد، اين روش را صرفا اقدامي با هدف تاثير گذاري بر فضاي داخلي اين کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صريح، شفاف و قاطع جمهوري اسلامي در موضوع هسته اي مجددا به رييس جمهور ايالات متحده آمريکا يادآوري و بر عدم پذيرش برنامه غني سازي نمايشي از سوي جمهوري اسلامي ايران تاکيد شده است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين تصريح کرد ايران به طور قطع در جريان مذاکرات هسته اي، تعهداتي فراتر از ان.پي.تي را نخواهد پذيرفت.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه با اشاره به روند گفتگوهاي هسته اي ايران با کشورهاي 1+5 ضمن تاکيد بر تداوم پايبندي جمهوري اسلامي ايران به سياست گفتگوها و شفافيت کامل در برنامه صلح آميز هسته اي کشور خاطر نشان ساخت؛ همکاري هاي ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي مبتني بر شفافيت عملکرد و در چارچوب ان.پي.تي و حتي در برخي موارد فراتر از آن بوده و بازرسي هاي بي شمار آزانس از تاسيسات هسته اي وحتي نظامي جمهوري اسلامي اين موضوع را تاييد نموده است.

عزم جمهوري اسلامي ايران براي پيگيري برنامه صلح آميز هسته اي

وي افزود؛ ايران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نيت وارد گفتگوها شده است و در صورتي که طرف مقابل رويکرد منطقي، غير سياسي و مبتني بر واقعيت ها داشته باشد دستيابي به توافق در مذاکرات هسته اي به سرعت قابل حصول خواهد بود.

شمخاني با تاکيد بر عزم جمهوري اسلامي ايران براي پيگيري برنامه صلح آميز هسته اي به منظور تامين نيازهاي واقعي اظهار داشت: درمسير همکاري گسترده وپردامنه ايران وآژانس کليه تحريم هاي اعمال شده که غيرقانوني و ظالمانه است بايد برداشته شوند.


 نتانياهو:
  اميدوارم خبرهايي که از مذاکرات هسته اي به گوش مي رسد، صحت نداشته باشد 

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل که اين روزها و همزمان با نزديک شدن به ضرب الاجل توافق جامع هسته اي بين ايران و گروه 1+5 نگراني شديدي از احتمال توافق هسته اي بين ايران و 1+5 دارد، بار ديگر در سخناني به آمريکا و کشورهاي گروه 1+5 هشدار داد با ايران توافق نکنند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه اسراييلي " جروزالم پست" نخست وزير اسراييل در سخنراني ويدئو کنفرانسي خود خطاب به مجمع عمومي يهوديان آمريکاي شمالي با تکرار ادعاهاي رژيم اسراييل گفت که ايران نمي تواند شريکي براي آمريکا باشد چون دشمن اين کشور است.نتانياهو با تکرار سخنراني امسال خود در مجمع عمومي ملل متحد از اينکه برنامه هسته اي ايران به دليل مبارزه با داعش در حاشيه قرار گيرد و يا مورد مسامحه قرار گيرد، ابراز نگراني کرد.

نتانياهو گفت: همان طور که در نشست مجمع عمومي سازمان ملل امسال گفتم ممکن است به بهانه مقابله با داعش اجازه داده شود تا ايران در آستانه اتمي شدن باقي بماند ، در اين صورت نبرد با داعش را مي بريد اما در جنگ اصلي شکست مي خوريد.نتانياهو گفت: به جاي اصرار بر از بين بردن برنامه هسته اي ايران، جامعه جهاني در مذاکرات هسته اي با ايران مي خواهد بخش هاي اصلي برنامه هسته اي اين کشور دست نخورده باقي بماند. من اميدوارم خبرهايي که از روند و جريان مذاکرات هسته اي به گوش ما مي رسد صحت نداشته باشد.گفتني است جان کري وزير امور خارجه آمريکا همزمان با ترک مسقط به قصد شرکت در نشست اپک در چين، از هواپيما با نتانياهو به صورت تلفني گفت و گو کرده و او را در جريان مذاکرات دو روزه خود با ظريف در عمان قرار داده است.به نظر مي رسد سخنراني روز گذشته نتانياهو براي يهوديان آمريکاي شمالي که احتمالا پس از گفت و گوي تلفني روز گذشته او با کري بوده، به دليل برخي خبرهايي بوده که وزير خارجه آمريکا درباره مذاکرات مسقط به او انتقال داده است.


 اوباما:
 هيچ نقشي در اعتراضات هنگ کنگ نداشتيم 

رئيس جمهوري آمريکا ضمن رد ادعاهاي رسانه‌هاي دولتي چين، گفت: آمريکا هيچ نقشي در افزايش اعتراضات حامي دموکراسي هنگ کنگ که به مدت شش هفته بخش‌هايي از اين دولت شهر را تعطيل کرده، نداشته است.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در کنفرانسي خبري در پکن گفت: واشنگتن هيچ تمايلي براي شرکت در مناقشات ميان معترضان و مقامات در خصوص روند انتخاب نامزدهاي رئيس اجرايي آتي هنگ کنگ ندارد.وي افزود: تصميم‌گيري در مورد اين مسائل در اصل به مردم هنگ کنگ و چين بستگي دارد.با اين حال اوباما ادامه داد: البته آمريکا از حقوق مردم براي آزادي بيان هم به عنوان مساله‌اي مربوط به سياست خارجي و هم مربوط به ارزش‌هاي آمريکا حمايت مي‌کند. انتخابات هنگ کنگ بايد عادلانه و شفاف و بيانگر نظرات مردم اين دولت شهر باشد.


 سرمقاله 

 رويارويي نفتي نيازمند ديپلماسي

حميدرضا عسگري

پيچيدگي هاي سياسي در عرصه جهاني موجب شده تا نوعي بازي نفت در بين کشورهاي دنيا به وجود آيد. قبل ازشروع شدن سرما در اقدامي هماهنگ شده دولت سعودي بدون توجه به سبد نفتي اوپك شروع به افزايش بي رويه توليد و عرضه نفت به بازار نمود. به طوري كه قيمت نفت را در يك پروسه زماني سه ماهه از 125 دلار به زير80 دلار رساند. اين اقدام عربستان مستقيماً بر عليه كشورهايي چون ايران و روسيه، طرح ريزي شد، تا هر دوكشور تحت فشارهاي اقتصادي نتوانند به اهداف سياسي و تجاري خود در امر تخصيص بودجه نائل آيند.

البته اين اوصاف براي هيچيك از كشورهاي نفتي راضي كننده نيست، و آنها ناخواسته در رقابتي اجباري درگير شده‌اند كه مجبورند با افزايش توليد وفروش نفت ارزان، بتوانند كسري بودجه خود را جبران نمايند. با اوضاع پيش آمده هرکشوري درصدد است تا کمترين ضربه را از اين تقابل نفتي ببيند و لحظه به لحظه عرصه را بر ديگر رقيبان تنگ تر کنند.

اما مشاهدات در بازار خريد و فروش نفت نشان مي دهد که عربستان به عنوان بزرگترين توليد کننده نفت در طي يك ماه گذشته توانسته است به ميزان 5/1 تا 2 ميليون بشکه ميزان توليد خود را افزايش دهد. براساس گفته منابع نفتي سعودي اين کشور توانايي افزايش توليد بيش از 12 ميليون بشکه در روز را دارد. هرچند که ممكن است اين ادعا جنبه تبليغاتي داشته باشد اما ورود 5/1 ميليون بشکه در روز معادلات نفتي ما و ديگر اعضاي اوپك را برهم زده‌ است.

هرچند که مقامات نفتي کشورمان اعلام کرده اند مشتريان نفت ايران بسيارند، اما نمي توان از اين حقيقت چشم پوشيد که مشتريان کنوني به سبب منفعت و تسهيلاتي است كه درپرداخت پول نفت دريافت مي‌كنند؛ از ايران نفت مي خرند وهيچ‌گونه همراهي استراتژيک وسياسي درميان نيست. اگر عربستان بتواند به روند افزايش توليد نفت با اين رقم ادامه دهد و ديگر کشورهاي نفتي نيز توليدات خود را افزايش دهند، ديگر مي توان از نفت به عنوان ابزاري بازدارنده و منبع درآمدي پايدار ياد کرد؟.

قسمتي ازاين بازي‌ها و كارشكني‌هاي پيچيده اقتصادي و نفتي به سبب ديپلماسي نامناسب ما درطي سال‌هاي گذشته و عدم توفيق در تاثير گذاري بر اعضاي اوپك بوده است. ديپلماسي نفتي ما در اوپک نتوانست زمينه را براي جلوگيري از افزايش توليد بي رويه فراهم سازد و مشاهده مي کنيم که در سطح سياسي نيز روابط ما با سران اوپک چندان مطلوب و قانع کننده نيست.

درحال حاضر ما در چند جبهه در مقابل با كشورهاي نفتي منطقه و علي الخصوص عربستان، دچار تنش و سردي روابط شده‌ايم. اختلافات سياسي در سوريه، عراق، لبنان،يمن، بحرين و مسئله هسته‌اي از جمله موانعي است كه ضخامت يخ روابط را بيشتر نموده است. اما با تمام اين اوصاف نقاط مشترك و منافع جامع ميان طرفين همچنان وجود دارد و مي‌توان آنها را دست مايه‌اي براي كاهش اختلافات قرار داد.

نبايد اجازه دهيم اين تقابل نفتي ميان ما و عربستان در قالب اوپك و برسر اختلافات سياسي در منطقه، پا به عرصه هاي جدي تري بگذارد. نبايد از اين نکته غافل ماند که در ميان دستگاه حکومتي دوکشور ايران و عربستان، هستند افرادي که توانايي بهبود سطح روابط في مابين را دارند. نبايد در مسير مورد نظر غرب و در تقابل با کشورهاي مهم منطقه قرار بگيريم.


 نوزادان گم شده چيني در يک مرکز پليس 


 گشايش دهکده ديابت 


 فتواي رهبر معظم انقلاب بالاترين تضمين است؛
 روحاني: نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند 

 رييس جمهوري با اشاره به پايان مذاکرات ايران با 1+5 در مسقط عمان گفت: اگر يکي از کشورهاي عضو گروه 1+5 مشکلاتي در داخل دارد و در انتخاباتي برنده يا بازنده شده است، به ما ربطي ندارد و هر کشوري بايد مشکلاتش داخلي‌اش را در درون خود حل کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه مذاکرات تا تاريخ سوم آذر در سطوح ديگر ادامه خواهد يافت، گفت: به ملت شريف ايران عرض مي‌کنم که تيم مذاکره‌کننده کشورمان همانند گذشته بر مبناي مصالح و حقوق مردم بر سر ميز مذاکرات حاضر شده و البته نگراني‌هاي منطقي را نيز مد نظر قرار داده و با آژانس همکاري شفاف داشته است.

رييس جمهوري اظهارداشت: اگر 1+5 و برخي کشورها، هدفشان اين است که ايران از توسعه بازبماند و به دنبال بهانه‌جويي هستند، اين امر امکان‌پذير نيست و ملت ما از مسير توسعه و حقوق خود دست برنخواهد داشت. ما حق داريم در چارچوب معاهدات آژانس بين‌الملل انرژي اتمي و پادمان‌هاي نظارتي از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي بهره‌مند شويم.

روحاني در عين حال تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران علاوه بر اينکه پايبند به همه مقررات بين‌المللي است، ملزم به اجراي فتواي رهبر معظم انقلاب است که بالاترين تضمين‌ براي حرکت ايران در مسير صلح‌آميز خواهد بود. رييس جمهوري با بيان اينکه کشورها نبايد مشکلات داخلي خود را در مذاکرات وارد کنند، گفت: اين موضوع قانوني و منطقي نيست و همه اعضاي 1+5 بايد به مصالح بلندمدت کشورها و منطقه توجه کنند.

روحاني افزود: توافق 1+5 به نفع ايران و همه کشورها و به نفع اقتصاد، توسعه، علم و جهان خواهد بود. اين توافق مي‌تواند، معاهدات بين‌المللي را مستحکم‌تر کند و باعث اتکاء کشورها به معاهدات بين‌المللي شود و درست نيست اگر کشوري به همه تعهدات بين‌المللي پايبند است، پاسخگوي شکاک بودن برخي کشورها باشد.

رييس جمهوري با اعلام آمادگي ايران براي ادامه حرکت شفاف‌تر در چارچوب قوانين و مقررات بين‌المللي، اظهار اميدوراي کرد که توافق برد – برد براي طرفين مذاکره‌کننده ايجاد شود، چرا که نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند.

روحاني ادامه داد: ايران تمامي مساعي خود را در اين زمينه بکار بسته است و تعديل‌هاي لازم را در درخواست‌هايش انجام داده و اميدواريم همه کشورهاي 1+5 بويژه آمريکا که گاهي در مذاکرات به دنبال زياده‌خواهي‌ است، متوجه شرايط باشند.


 بن‌علوي: به توافق ايران و 1+5 خوشبينم 

 
بي‌بي‌سي: وزير امور خارجه عمان که کشورش ميزبان اين دور از مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 بوده است ابراز اميدواري کرد که دستيابي به توافق نهايي هسته‌اي امکان‌پذير است.

به گزارش روزنامه تايمزآو عمان، يوسف بن علوي بن عبدالله، وزير امور خارجه عمان گفت: در جريان تمام اين مذاکرات مسائل بسيار زيادي بر سر اختلافات وجود دارد که مورد بررسي قرار گرفته و بر سر آنها توافق شده است بنابراين من خوش‌بين هستم. بن علوي افزود: سلطان عمان ميزباني اين مذاکرات را با هدف ايجاد فضايي صلح‌آميز براي تبادل ايده‌ها، عقايد و نظرات پذيرفت که براي دستيابي به يک زمينه مشترک بسيار حائز اهميت است. وزير امور خارجه عمان تصريح کرد: اين کار براي ايجاد زمينه کاري مناسب به منظور دستيابي به توافق نهايي که هفته آينده درباره آن رايزني مي‌شود کمک زيادي کرده است.


 معاذ الخطيب: مخالفان سوري حاضر به مذاکره با نظام هستند 

 
ايلنا: رئيس پيشين ائتلاف مخالفان سوريه اعلام کرد که جريان سياسي جديدي در ميان مخالفان شکل گرفته است که در آينده نزديک معرفي خواهد شد و اين جريان آماده مذاکره با نظام جهت دستيابي به راه‌حلي براي بحران سوريه است.

به گزارش سايت اينترنتي محيط، معاذ الخطيب، رئيس پيشين ائتلاف مخالفان سوريه با اعلام اين خبر گفت: مقدمه‌چيني‌هايي براي برگزاري نشستي با عنوان ژنو 3 جهت مذاکره ميان مخالفان و نظام سوري در جريان است.

اين مقام مخالف سوري گفت: من در گذشته دچار اشتباه سياسي شده بودم چراکه گمان مي‌کردم که يک دولتي کشور ما را نجات خواهد داد و اين اشتباه من به اين دليل نبود که ما از داشتن دوستاني محروم هستيم بلکه به اين دليل است که نظام‌هاي بزرگ در زمينه سياست‌هاي بين‌المللي فقط خط قرمزهاي خود را در نظر دارند.


 جان بولتون: ايران امتيازات بيشتري از آمريکا مي خواهد 

 
ايرنا: جان بولتون سفير سابق آمريکا در سازمان ملل متحد گفت: ايراني ها باور دارند امتيازات بيشتري از دولت 'باراک اوباما' رييس جمهوري آن کشور مي توانند بگيرند.جان بولتون در برنامه'اتاق خبر آمريکا' در شبکه فاکس نيوز افزود: باور عميقي بين ايراني ها وجود دارد که باراک اوباما به شدت خواستار دستيابي به توافق است و براي رسيدن به آن امتيازات بيشتري خواهد داد، بنابراين آنها تصور مي کنند که مي توانند از دولت اوباما امتيازات زيادتري دريافت کنند.

وي افزود: دولت آمريکا از قبل هم با اجازه دادن به ايران براي غني سازي ،مهم ترين امتياز را به تهران داده است. به نظر من نامه به آيت الله علي خامنه اي رهبر عالي ايران سند معتبر ديگري است که ايران را بيشتر متقاعد مي کند اوباما ناچار از دست يافتن به توافق با ايران است.


 يک نکته از هزاران 

 اخيراً زمزمه‌هايي پيرامون گران شدن نان در سطح كشور پيچيده است و احتمالا استانداران اين خبر را در آينده‌اي نچندان دور به مردم اعلام خواهند كرد. اما زمان زيادي است كه نانوايان در اقدامي، پيش از هر گونه دستور و مجوز دولت اقدام به گراني نان کرده‌اند تا بلکه بتوانند جبران ارزاني قيمت را داشته باشند به نحوي که برخي نانوايان سطح شهر تهران تنها نان کنجدي آن هم با قيمتي بين 200 تا 300 تومان بالاتر از نرخ مصوب سنگک و بربري عرضه مي‌کنند و مشتري مجبور است که يک انتخاب و آن هم نان کنجدي داشته باشد.

هم اکنون مردم از کيفيت نان ناراضي هستند و به نظر مي رسد که چنانچه دولت با افزايش معقول و منطقي قيمت بتواند نظارت دقيقي بر کيفيت نان نيز داشته باشد، تغيير قيمت از سوي مردم قابل پذيرش باشد؛ موضوعي که در مراحل قبلي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در بخش نان چندان به چشم نمي‌خورد.


 ميز خبر 

وزير اطلاعات:

بمب گذاري در عزاداري هاي قم خنثي شد

وزير اطلاعات گفت: در روزهاي عزاداري ماه محرم امسال افرادي قصد بمب گذاري در شهر قم را داشتند که قبل از هراقدامي، دستگير شدند. به گزارش ايرنا حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در نشست شوراي اداري استان همدان اظهار داشت: با اشراف اطلاعاتي، عوامل اين برنامه پليد، شناسايي و قبل از کوچکترين تحرکي همه عوامل آن دستگير شدند.

وي همچنين افزود: هر از گاهي دشمنان توطئه هايي را عليه ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي طراحي مي کنند که نيروهاي اطلاعاتي کشور موفق به کشف و خنثي سازي آنها مي شوند.وي گفت : در روز قدس امسال نيز چند برنامه انفجار انتحاري با استفاده از جليقه در چند مرکز استان کشورمان شناسايي و کشف شد.وي تاکيد کرد که هيچ حرکتي از سوي دشمنان از چشمان تيزبين و نگاه نافذ وزارت اطلاعات خارج نيست.

دور بعدي مذاکرات هسته اي: 27 آبان

مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 با بازگشت هيات هاي مذاکره کننده، 27 آبان در وين پايتخت اتريش پيگيري مي شود.

به گزارش واحد مرکزي خبر، هيات مذاکره کننده هسته اي جمهوري اسلامي ايران مسقط را به مقصد تهران ترک کرد.کاترين اشتون، هماهنگ کننده اتحاديه اروپا در مذاکرات 1+5 نيز عمان را ترک کرد.

اين دور از مذاکرات بر ادامه بحث ها درباره موارد اختلافي يعني بحث غني سازي اورانيوم و چگونگي برداشته شدن تحريمها تمرکز داشت.بنابر اعلام وزير امور خارجه، نحوه رفع تحريم‌ها عليه کشورمان و حجم غني‌سازي دو محور اساسي اين دور از مذاکرات در عمان بود.مرحله نهايي مذاکرات هسته‌اي ميان تيم هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و 1+5 27 آبان در وين از سرگرفته مي‌شود.

روسيه: تحريم‌ها اصلي‌ترين مسأله مورد اختلاف مذاکرات هسته‌اي است

معاون وزير امور خارجه روسيه با اشاره به امضاي قراردادي هسته‌اي ميان مسکو و تهران، گفت: قرارداد بخشي از همکاري بلندمدت روسيه با ايران است.

به گزارش خبرگزاري ريا نووستي، سرگي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه و مذاکره کننده ارشد اين کشور که به منظور شرکت در مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 به عمان سفر کرده بود پس از امضاي قراردادي ميان ايران و روسيه براي ساخت دو راکتور جديد در نيروگاه بوشهر توسط اين کشور، گفت: ما به همکاري‌هاي خود با ايران در زمينه انرژي هسته‌اي صلح‌آميز و ساخت راکتورهاي جديد به منظور توليد برق ادامه مي‌دهيم.

ريابکوف افزود: روسيه به تعهدات خود براي تأمين سوخت مورد نياز راکتورهاي روس در ايران پايبند است.او اظهار کرد: همانند گذشته طرف روسي به تعهدات خود براي انتقال سوخت مورد نياز راکتورهاي ايران از روسيه ادامه مي‌دهد. راکتورهاي ساخت روسيه مي‌توانند و بايد تنها توسط سوخت روسي فعاليت داشته باشند.

تکذيب حضور دانشمندان هسته اي ايران در سوريه

حسن قشقاوي معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد که هيچ دانشمند هسته‌اي ايراني در سوريه حضور نداشته است.

لازم به ذکر است چندي پيش خبرگزاري فرانسه از ترور 5 دانشمند هسته‌اي سوريه توسط افراد مسلح ناشناس در نزديکي دمشق خبر داد و بعد از آن نيز برخي خبرگزاري‌ها عنوان کردند که يکي از آنها ايراني بوده است.

تجهيز پليس ترکيه به سلاح هاي سنگين

پايگاه اينترنتي 'گازته پورت' ترکيه اعلام کرد: نيروهاي پليس ترکيه به سلاحهاي سنگين مجهز مي شود.

به گزارش ايرنا اين پايگاه در خبري با اشاره به تغيير ساختار نيروهاي پليس ترکيه پس از عمليات گسترده پاکسازي نيروهاي وابسته به جماعت گولن اين مطلب را عنوان کرد.

به نوشته 'گازته پورت'، پس از پاکسازي گسترده نيروهاي وابسته به جماعت گولن در بخش دوم تغييرات ساختاري در نيروهاي پليس ترکيه، دولت آنکارا پليس را به سلاحهاي سنگين مجهز خواهد کرد.پس از عمليات فساد مالي و ارتشاء در ترکيه در سال گذشته ميلادي بيش از 30 هزار نفر از نيروهاي پليس اين کشور با عنوان نزديکي به جماعت گولن پاکسازي شدند.

عضو پارلمان رژيم صهيونيستي:

اعضاي داعش در تل آويو درمان مي شوند

مرزهاي فلسطين اشغالي براي داعش باز است.

به گزارش قدس به نقل از پايگاه خبري فلسطين اليوم ، "محمد برکه" از اعراب عضو پارلمان رژيم صهيونيستي طي اظهاراتي در تلويزيون رسمي فلسطين گفت: نزديک ترين دولت به گروه تروريستي داعش، حکومت تل آويو است و تنها تفاوت آنها در روش کشتن افراد است چرا که صهيونيستها با فشار دادن يک دکمه دهها نفر را مي کشند .وي افزود: اسرائيل از طريق اعطاي آزادي تردد به عناصر داعش در طول مرزهايش از اين گروهک حمايت نموده و عناصر اين گروهک که در سوريه زخمي مي شوند ، در تل آويو تحت درمان قرار مي گيرند.

توضيح احمدي مقدم درباره جشن افغان ها

فرمانده نيروي انتظامي درباره جشن افغانها که گفته مي‌شد با هدايت عوامل وهابي و تکفيري در ايام عزاي حسيني برگزار شده اظهار کرد: چنين چيزي صحت ندارد و تعدادي از افغاني‌ها که اغلبشان نيز غيرمجاز بودند يک جشن نامزدي برگزار کرده و به خيال خود گمان مي‌کردند که اگر اين جشن را دو روز پس از عاشورا و تاسوعا برگزار کنند احترام را نيز رعايت کرده‌اند که ناجا در اين خصوص وارد شد و افرادي نيز دستگير شدند که آنان از کشور طرد مي‌شوند.به گزارش ايسنا، سردار اسماعيل احمدي مقدم با بيان اينکه اهل سنت نيز به اهل بيت احترام مي‌گذارند گفت: موضوع تکفيري‌ها بحث جدايي است.

شهرستان بيجي عراق آزاد شد

شبکه الميادين اعلام کرد: ارتش عراق کنترل همه مناطق شهرستان' بيجي ' را به طور کامل به دست گرفت و کل اين شهرستان اکنون آزاد شده است.شبکه خبري الميادين اعلام کرد،ارتش عراق کنترل همه بخش هاي شهرستان بيجي را در اختيار گرفته است و شماري از نيروهاي تروريستي به صورت پراکنده در برخي مناطق حضور دارند که ارتش مشغول مبارزه با آن ها است .


 ميز خبر 

نخست وزير عراق 26 تن از فرماندهان ارشد ارتش را برکنار کرد

نخست وزير عراق 26 تن ديگر از فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح اين کشور را از سمت خود برکنار کرد.به گزارش اسکاي نيوز، برخي معتقدند که اينگونه اقدامات حيدر العبادي، نخست وزير عراق براي کاهش نفوذ نوري مالکي، نخست وزير پيشين و معاون کنوني رئيس جمهوري اين کشور صورت مي‌گيرد.ادعاي فوق از سوي نزديکان عبادي رد شده است. بنا بر اين گزارش، فرماندهان برکنار شده از مسئولان ارشد وزارت دفاع بوده‌اند.عملکرد ضعيف فرماندهان نظامي عراق در رويارويي با گروه‌هاي تروريستي و زدو بندهاي پنهان آنها با گروه‌هاي مختلف در اين کشور، مهمترين دليل براي برکناري اين افراد است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود – رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 قمري/ 21 تا22 جون 2009

سند درمورد موضوع 1.4 از پيش نويس دستورکار:

( بررسي تقاضاهاي ارائه شده توسط دانشگاه ها ومؤسسات آموزش عالي براي عضويت در FUIW )

قسمت نودوهشت:

پرونده شماره 9

فرم تقاضاي عضويت

1. نام دانشگاه: دانشگاه پِديد يکَن سلطان ادريس

2. شهروکشور: تانگجُنگ ماليم، پراک، مالزي

3. آدرس: Bangunan Canselori’ Universiti pendidikan

Soltan Idriss’ 35900 tomjong Malim’ Perak’Malaysia Telephone: +605-450 6000/6200 Fax:+605-4582773

Email: aminahayob @ upsi. Edu.my

4. تارنما: WWW. Upsi.idu.my

5. نام رئيس: پرفسور دکتر آمينه آيُب

6. تاريخ تأسيس: اول مي 1997

7. دولتي يا خصوصي: دولتي

8. شماره و تاريخ گواهي ثبت يا دولت ( يک تصويرازآن ضميمه شود): فرمان 1997

9. مشخصات پذيرش براي مرحله اول آموزش عالي:

STPM/STAM/Matriculation /ASASIUTM.

ديپلما / ساير شرايط تاييد شده توسط دولت مالزي و مصوب مجلس سناي دانشگاه

10. طول مدت تحصيل ( يا تعداد ساعات) براي مرحله اول آموزش عالي: 4 سال

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: فوق ليسانس( درجه ليسانس در رابطه با CGPA با نمره 275 و بالاتر از UPSI ، يا درجه معادل از دانشگاه هاي شناخته شده توسط مجلس سناي UPSI Ph.D: ( درجه فوق ليسانس از UPSI يا مؤسسه ديگري از آموزش عالي شناخته شده توسط مجلس)

12. طول مدت تحصيل براي مطالعات تحصيلات تکميلي:

2 سال تا 7 سال

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها يا مؤسسات عالي: 1. دانشکده زبان /2. دانشکده هنر ها وموزيک /3. دانشکده علوم توسعه انساني /4. دانشکده علوم و فن آوري /5. دانشکده اطلاعات وفن آوري ارتباطات /6. دانشکده بازرگاني و اقتصاد /7. دانشکده علوم ورزشي /8. دانشکده علوم اجتماعي و انساني .

14. تعداد مدرسين: 497

15. تعداد کارکنان دانشگاه: 1545

16. تعداد دانشجويان: 14482

داخلي: 14439 خارجي: 43

17. زبان هاي مؤسسه: مالايا و انگليسي

18. درجات اعطايي: 32

19. تعداد پايان نامه ها از زمان تأسيس دانشگاه دفاع شده: -

فوق ليسانس: - دکتري: -

20. تعداد سمپوزيوم ها و کنفرانس هاي زمان بندي شده درسال:

21. موجودي کتابخانه ها:

کتاب ها: 111508 فصل نامه ها: 989 خطي: -

22. تعداد انتشارات از زمان تأسيس: (خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات): 132 کتاب و ژرنال

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که دانشگاه با آنها موافقت نامه هاي همکاري امضا کرده است: 14

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که دانشگاه با آنها موافقت نامه همکاري امضا کرده است: 24

25. تعداد بورسيه هاي اعطايي به دانشجويان: -

26. تسهيلات دانشجويي: مسکن: 4 کالج مسکوني

ميدان هاي ورزشي: 20 تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: 2

27. شهريه وساير نرخ ها: براي داخل به دلار آمريکا: شهريه غيرعلوم فني 729 تا 879 واحد پول مالزي در ترم – شهريه علوم فني 779 تا 879 واحد پول مالزي در ترم

براي خارجي ها: شهريه غير علوم فني 779 تا 879 واحد پول مالزي در ترم - شهريه علوم فني 704 تا 766 واحد پول مالزي در ترم


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته