جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4853


دندان‌هاي شيري

مقاوم سازي و ايمن سازي پايگاه هاي انتقال خون
گسترش سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون

شيوع بالاي سرطان سينه در زنان ايراني
روشهاي تشخيص سرطان سينه


توصيه‌هاي محققان تغذيه براي پخت برخي مواد غذايي


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 دندان‌هاي شيري 

هر كودكي درمجموع بايستي تا سه‌سالگي بيست عدد دندان شيري داشته باشد رويش دندان‌ها در چهار دوره مختلف كامل مي‌شود.

- بدو تولد تا 3 سالگي كه تمام بيست دندان شيري رويش پيداكرده و تكميل مي شوند.

- سه‌سالگي تا 6 سالگي دندان‌هاي شيري تكميل‌شده و در اين دوره تغييري به لحاظ رويش و يا افتادن دندان شيري اتفاق نمي‌افتد.

- 6 سالگي تا 12 سالگي كه دوره آغاز ريزش دندان‌هاي شيري و رويش دائمي محسوب مي شود و تا 12 سالگي ادامه خواهد داشت.

- دوره بعد از 12 سالگي كه به‌طور معمول در اين دوره هيچ دندان شيري دردهان يافت نمي شود و معمولاً تمامي دندان هاي دائمي به‌جز دندان عقل رويش يافته اند.

از بدو تولد تا سه سالگي

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: هر كودكي در مجموع بايستي تا سه‌سالگي بيست عدد دندان شيري داشته باشد كه در هر فكي 10 عدد خواهد بود اين بيست عدد دندان شيري معمولاً از 6 ماهگي شروع به رويش مي نمايند و تا دو و نيم سالگي همه دندان هاي شيري به‌ مرور رويش پيدا مي‌كنند و تا سه‌سالگي ريشه هاي اين دندان ها هم تكميل مي‌شود. اين دوره مسائل و مشكلات خاص خودش را دارد كه متفاوت با دوره‌هاي بعد است. زود درآوردن و يا تأخير دررويش دندان معمولاً از دلواپسي هاي والدين در اين مرحله است هم‌چنين مسواك زدن دندان ها نيز در اين دوران به يكي از دغدغه هاي والدين تبديل مي‌شود. به علت نوع تغذيه و زمان مصرف آن (استفاده شير در طول شب) در اين سنين، كودكان مستعد پوسيدگي هاي دنداني هستند كه براي جلوگيري از اين موارد توصيه مي‌شود بعد از مصرف شير به كودك حتماً آب‌داده شود و در صورت امكان وعده‌هاي شير شبانه كمتر و حذف شود. بعد از رويش دندان نيز، به‌جاي بطري از ليوان به‌منظور نوشيدن مايعات استفاده شود و هرروز دندان‌هاي كودك توسط مسواك مخصوص كودكان (انگشتي) تميز شود.

دوره سه سالگي تا شش سالگي

بين سه‌سالگي تا شش‌سالگي تغيير چنداني در دندان هاي شيري به وجود نمي آيد به اين معني كه رويش بيست دندان شيري كودك در سه‌سالگي كامل شده و تا شش‌سالگي نيز به همين منوال خواهد بود. در اين دوره ممكن است عاداتي مثل مكيدن انگشت ادامه پيدا كند و باعث به وجود آمدن مشكلاتي از قبيل ايجاد فضا در دندان‌هاي قدامي شود. ترك عادات دهاني در اين دوران بسيار مهم است چون ادامه آن تا مراحل بعدي، ضايعات جبران‌ناپذيري را در شكل صورت و رابطه دندان هاي كودك ايجاد مي‌نمايد. مسواك زدن كودك در اين دوران و نحوه يادگيري طريقه مسواك زدن از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است.

دوره شش سالگي تا 12 سالگي

شروع اين دوره بارويش اولين دندان دائمي آسياي اول در پشت دندان‌هاي شيري در شش‌سالگي است كه به ترتيب ريزش دندان هاش شيري بعدازآن به‌مرور اتفاق مي‌افتد. ريزش دندان‌هاي شيري معمولاً ترتيب خاصي دارد و هريك از آن‌ها در يك بازه زماني مشخصي ريزش مي يابد. اطلاع از ترتيب و زمان رويش دندان هاي دائمي در اين دوره از اهميت خاصي برخوردار است. توصيه مي شود والدين اطلاعات كافي در اين زمينه داشته و در صورت مشاهده بي‌نظمي، به دندانپزشك مراجعه و كودك معاينه شود.

زمان رويش دندان‌هاي دائمي

- ثناياي مياني (سانترال) 6 سالگي

- ثناياي كناري (لترال) 7.5 سالگي

- نيش (كانين) 10.5 سالگي

- آسياي كوچك اول (پرمولر اول) 10.5سالگي

- آسياي كوچك دوم (پرمولر دوم) 11 سالگي

- آسياي بزرگ اول (مولر اول) 6 سالگي

- آسياي بزرگ دوم (مولر دوم) 12 سالگي

- آسياي بزرگ سوم (مولر سوم يا دندان عقل) 20 سالگي

در سنين 6 تا 12 سالگي به‌طور هم‌زمان دندان‌هاي شيري و دائمي در داخل دهان وجود دارد. به همين دليل اين سنين ازنظر دنداني دوره پيچيده اي محسوب مي‌شود. همان‌طور كه ريزش منظم دندان هاي شيري اهميت دارد، رويش به‌موقع دندان‌هاي دائمي نيز مهم است و هر نوع تأخير دررويش اين دندان ها بايستي جدي تلقي شود. بي‌توجهي به دندان هاي دائمي تازه رويش يافته، در اين دوره معمولاً باعث ايجاد اولين پوسيدگي در دندان‌هاي دائمي بخصوص دندان آسيا اول دائمي (كه در شش‌سالگي رويش پيدا مي كند) مي‌شود كه اكثر والدين به‌اشتباه آن را به‌عنوان دندان شيري در نظر مي گيرند و با اين نگرش به پوسيدگي آن زياد اهميت داده نمي شود.

دوره بعد از 12 سالگي

ريزش آخرين دندان شيري بايستي تا 12 سالگي صورت گيرد. بعدازاين سن به‌طور معمول نبايد هيچ دندان شيري دردهان وجود داشته باشد. باقي ماندن دندان شيري بعد از سن 12 سالگي غيرطبيعي بوده و بهتر است اين مسئله پيگيري شود. قابل‌ذكر است منشأ مشكلاتي كه در اين دوره ايجاد مي‌شود ازجمله رديف نبودن دندان ها، مي‌تواند به دوره دندان‌هاي شيري مربوط باشد. براي رفع اين مشكل، درمان‌هاي بي‌نظير كشيدن دوره‌اي دندان ها با ترتيب خاص پيشنهاد مي شود.

تهيه و تنظيم: مونا عدالت يار


 مقاوم سازي و ايمن سازي پايگاه هاي انتقال خون
 گسترش سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون 

 
رئيس کارگروه پدافند غير عامل سازمان انتقال خون ايران پس از راه اندازي نخستين سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون در کشور از راه اندازي اين سامانه در استان هاي حادثه خيز خبر داد.به گزارش آفرينش معصومه هداوندخاني، رئيس کارگروه پدافند غير عامل سازمان انتقال خون ايران در برنامه «ره آورد» راديو سلامت با بيان اينکه سازمان انتقال خون ايران به عنوان تنها متولي تأمين خون و فرآورده هاي خوني در کشور است، گفت: سازمان انتقال خون ايران يکي از سازمان ها و ارگان هاي اساسي در تامين خون کشور و خدمت رساني در امر سلامت کشور در بحران هاي طبيعي و غير طبيعي به شمار مي آيد، موظف است در زمان بحران ها خون مورد نياز مصدومان و مجروحان را در زمان کوتاه در اختيار قرار دهد.

وي ادامه داد: به همين دليل پروژه هاي مختلفي در حوزه پدافند غير عامل سازمان انتقال خون ايران طراحي و به انجام رسيد که يکي از آن ها، طراحي و ساخت تجهيزات استراتژيک و سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون است که در اين سامانه اهداکنندگان خون خودشان را اهدا مي کنند و در همان جا آزمايش سلامت خون انجام و در همان جا قسمتي براي پخش خون طراحي شده تا خون در اختيار مراکز درماني قرار گيرد.

هداوندخاني در ادامه بيان کرد: سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون قرار است در استان هاي حادثه خيز طراحي شود و در هر استان حداقل يک سامانه متحرك خونگيري، فرآوري و پخش خون داشته باشيم که بتوانيم در صورت حادثه اين سامانه را طراحي کنيم تا بتوانيم خون مورد نياز را در کوتاه ترين زمان ممکن در اختيار مصدومان و آسيب ديدگان قرار دهيم.

وي ساخت پايگاه هاي امن و ايمن را يکي ديگر از اقدامات سازمان انتقال خون در حوزه پدافند غير عامل دانست و افزود: مقاوم سازي و ايمن سازي پايگاه هايي که در حال حاضر در سطح کشور است در دستور کار اين سازمان قرار دارد.

رئيس کارگروه پدافند غير عامل سازمان انتقال خون ايران در پايان پدافند غيرعامل را يکسري از اقدامات غير مسلحانه براي کاهش آسيب نيروهاي انساني برشمرد و اظهارکرد: کارگروه پدافند غيرعامل سازمان انتقال خون هدفش تامين خون سالم، کافي و به موقع است ما سعي کرديم در اين حوزه علاوه بر ذخيره سازي و ساماندهي خون در زمان بحران و انتقال خون به مراکز درماني نيز اقدام مي شود.


 شيوع بالاي سرطان سينه در زنان ايراني
 روشهاي تشخيص سرطان سينه 

 سرطان پستان يكي از شايعترين سرطانها در ميان زنان ايراني محسوب مي‌شود، بطوريکه سن ابتلا به اين نوع سرطان در کشورمان 5 سال پايين‌تر از ميانگين جهاني است.به گزارش مهر به نقل از پرتال جراحان ايران، دکتر علي شجاعي متخصص آسيب شناسي با بيان اين که 25 درصد از متوفيان زن ناشي از سرطان در استان تهران مبتلا به سرطان پستان بوده اند، تصريح کرد:بر اساس آمار منتشرشده از سوي مراکز معتبر کشور در خصوص مبتلايان به سرطان پستان در تهران بايد اذعان کرد که متاسفانه در مقايسه با سرطان هاي ريه، رحم و سرويکس، آمار مرگ و مير مبتلايان به سرطان پستان از جمع سه سرطان ديگر رايج در زنان، بالاتر است.

وي با بيان اينکه سن ابتلا به سرطان پستان در ايران 5 سال پايين‌تر از ميانگين جهاني است، افزود: در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به اين بيماري در ايران بين 45 تا 55 سال است در حالي كه اين سن در كشورهاي غربي بين 50 تا 60 سال است.اين متخصص آسيب شناسي ادامه داد: تفاوت ديگرسرطان پستان در ايران با ساير کشورها تشخيص اين سرطان در مراحل پيشرفته توموراست به طوري که بنابر تاييد متخصصان 85 درصد تشخيص هاي سرطان پستان در ايران همراه با توده هاي قابل لمس وحداقل وجودتوده هاي بالاترازيک سانتيمتراست. درحالي که در کشورهاي مجهزبه سيستمهاي پيشرفته غربالگري بيش از 70 درصدبيماران تومورقابل لمس ندارند وتوموردرمرحله ابتدايي به وسيله ماموگرافي تشخيص داده مي شود.

شجاعي با تشريح مهمترين عوامل ابتلا به سرطان پستان در ايران گفت:استعمال دخانيات ,الکل و رژيم غذايي پرچرب از عوامل بسيار مهم ابتلا به سرطان پستان به شمار مي‌رود. همچنين افزايش وزن غيرطبيعي و مصرف تركيبات هورموني‌ زنانه به صورت غيرعلمي نيز از عوامل مؤثر در ابتلا به اين سرطان محسوب مي‌شود.وي افزود: سابقه فاميلي ابتلا به سرطان(احتمال ابتلابه سرطان پستان را 5 برابرافزايش مي‌دهد)، جهش ژنهاي BRCA1 يا BRCA2 اولين حاملگي بالاي 35 سال،شروع قاعدگي زير 12 سال، يائسگي بالاي 55 سال، عدم حاملگي، عدم شيردهي مي توانند از ساير عوامل در ابتلا به سرطان پستان محسوب ‌شوند.

شجاعي، لمس توده بدون درد (شايعترين علامت)، تغييرفرم پوست، وجود ترشحات خوني درنوک پستان‌ها و وجودغددلنفاوي قابل لمس درناحيه زيربغل را ازعلائم اين بيماري نام برد.

وي در تشريح مراحل ابتلاي به اين سرطان گفت: بيماري سرطان پستان 4 مرحله دارد. مرحله اول آن قابل علاج قطعي است، مرحله دوم و سوم، مرحله كلينيكي است كه بيمار بايد تحت درمان‌هاي خاص علاوه بر جراحي شامل شيمي‌درمانيوراديوتراپي قرار گيرد اما مرحله چهارم زماني است كه بيماري خيلي پيشرفت كرده است واحتمال زنده ماندن بيمار تا پنج سال آينده کمتر از 25 درصد است.

شجاعي ادامه داد: در سرطان پستان، مبتلايان به خصوص مراحل اول تا سوم شانس بالايي براي زنده ماندن داشته و به همين علت پس از درمان،احتمال بازگشت و عود مجدد بيماري وجود دارد، بنابراين بيماران مبتلا به سرطان پستان بايد تحت نظر پزشك معالج قرار بگيرند.

وي با بيان اين که سرطان پستان نيز يكي از انواع سرطاني است كه به راحتي مي‌توان با تشخيص زودهنگام از پيشروي آن جلوگيري كرد، افزود: يکي از راه هاي تشخيص زودهنگام سرطان پستان خود آزمايي ماهانه پستان است و همه بانوان از سن 20 سالگي بايد خودآزمايي پستان را فراگرفته و انجام بدهند.

وي گفت: همه زنان ازسنين بين 35 تا 40 سالگي، يکبار‌ ماموگرافي پايه را انجام دهند و از سنين 40 تا 50 سالگي هر دو سال يک ماموگرافي و از 50 تا 70 سالگي هرسال يک ماموگرافي انجام شود.


 توصيه‌هاي محققان تغذيه براي پخت برخي مواد غذايي 

 هشدار: به هيچ وجه کلم خام نخوريد

محققان آمريکايي با ارائه چند نکته مهم درباره پخت‌ و پز برخي مواد غذايي هشدار دادند خوردن کلم خام منجر به چندين نوع بيماري مخل سلامت بدن مي‌شود. اين محققان آمريکايي براي پخت‌ و پز مواد غذايي توصيه‌هايي ارايه دادند که از اين قرار است:

تخم شربتي: بايد قبل از مصرف خيسانده شود. تخم شربتي از بهترين مواد غذايي است و دو قاشق سوپخوري آن 117 کالري، چهار گرم پروتئين، هشت گرم فيبر و حاوي امگا3 است که براي سلامت قلب مفيداست. اين دانه قابليت جذب آب 27 برابر وزن خود را دارد و مصرف آن بدون اينکه خيسانده شود موجب ماندن در مري و افزايش حجم و حالت ژله مانند آن خواهد شد.

کلم پيچ: بايد به صورت پخته مصرف شود. کلم پيچ از خانواده کلم بروکلي و بروکسل است. بخارپز اين سبزيجات باعث کاهش کلسترول مي‌شود. اين سبزي مانند ديگر سبزيجات نظير خود حاوي آنتي اکسيدان، ضد گرفتگي قلب و عروق، ضد التهاب و ضد سرطان است، اما مصرف بيش از اندازه کلم خام موجب کم‌کاري تيروئيد و در نتيجه کاهش متابوليسم، دردهاي مفصلي، ناباروري و بيماري قلبي مي‌شود.

لوبيا قرمز: قبل از مصرف خيسانده شود. به طور طبيعي اين لوبيا حاوي ماده سمي به نام ليکتين است بنابراين بهتر است اين لوبيا قبل از مصرف حداقل پنج ساعت خيسانده شود.

منبع :جام جم آنلاين


 خبرها از عالم علم 

 درمان فشار خون با ديناميت

مطالعات محققان دانشگاه يوهانس گوتنبرگ در ماينز آلمان نشان مي دهد که نوعي از ترکيبات شيميايي، مشابه آنچه در ديناميت و باروت وجود دارد، از بروز فشار خون بالا در زنان جلوگيري مي کند.

به گزارش ايرنا از هلث، اين ترکيب انفجاري 'پينتريت' نام دارد و از بروز فشار خون جلوگيري مي کند.

آزمايش اوليه تاثير اين ماده شيميايي بر فشار خون، در موش هاي مونث مثبت اعلام شده است.

به موش هاي باردار داراي فشار خون، روزانه 50 ميلي گرم پينتريت به همراه غذا داده مي شود. اين رژيم غذايي هيچ تاثيري در کاهش فشار خون موش هاي باردار ندارد ولي باعث کاهش فشار خون جنين مونث مي شود.

ترکيباتي مشابه پينتريت و نيتروگليسيرين در حال حاضر براي درمان بيماري عروق کرونر، به ويژه براي آنژين، درد قفسه سينه و آرامش عروق خوني مورد استفاده قرار مي گيرد.

در ادامه تحقيقات آمده است که احتمال بروز فشار خون در افراد مبتلا به بيماري هاي پوستي، از جمله پسوريازيس، بيشتر از سايرين است.

رژيم غذايي نامناسب، عدم فعاليت بدني و چاقي از مهمترين عوامل افزايش فشار خون محسوب مي شوند.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Hypertension منتشر شده است.

توليد رگ‌هاي خوني جديد با سلول‌هاي زخم

محققان دانشگاه هيوستن با تبديل سلول‌هاي موجود در بافت زخم به رگ‌هاي جديد خوني، موفق به شناسايي روش جديدي براي ترميم بافتهاي آسيب‌ديده شده‌اند.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، محققان با انجام تحقيقات و آزمايش‌هاي گوناگون بر روي سلول‌هاي بازيافت زخم که به بافت اسکار معروف هستند، توانستند بافت‌ رگ‌هاي خوني را توليد کنند. اين اولين بار است که دانشمندان توانسته‌اند فرا-تمايز (transdifferentiation) را بر روي يک نوع سلول درماني اعمال کنند.

آنها دريافتند که مي‌توان فيبروبلاست - سلولهاي عامل ايجاد زخم که در سراسر بدن به وفور وجود دارند - را به اندوتليوم تبديل کرد که نوع کاملا متفاوتي از سلول بالغ است که ديواره رگهاي خوني را تشکيل مي‌دهد.

روش جديد باعث ارتقاي جريان خون، انتقال اکسيژن و مواد غذايي به مناطق آسيب‌ديده مي‌شود.

پروفسور جان کوک، محقق و پزشک مرکز تحقيقاتي دانشگاه هيوستن اظهار کرد: براي نخستين بار است که محققان اين مرکز موفق به توليد سلول‌هاي پوششي رگ‌هاي خوني با استفاده از سلول‌هاي موجود در بافت اسکار شدند، چرا که اين سلول‌ها توانايي تمايز و تغيير شکل فوق‌العاده‌اي را دارند.

اين رويکرد پزشکي احياکننده مي‌تواند شاهد مثالي از يک مولکول درماني کوچک باشد که در آينده مي‌توان از براي ارتقاي درمان آسيب‌هاي قلبي عروقي و ساير آسيب‌ها بهره برد.

کوک در ادامه افزود: امکان دارد که با انجام اصلاحات بر روي اين رويکرد مولکولي کوچک بتوان آن را براي توليد ساير سلولهاي بدن با هدف درماني مورد استفاده قرار داد.جزئيات بيشتر اين دستاورد پزشکي در مجله Circulation منتشر شده است.


 خبر پزشکي 

 علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني را بشناسيم

يک روانشناس باليني با بيان اينکه شوخ‌طبعي نشانه سلامت روان است، گفت: اضطراب شديد، عدم تمرکز، پريشاني افکار، کاهش اعتماد به نفس، توقف رشد رواني، اختلال در خواب و خوراک علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني محسوب مي‌شود. سيد عبدالمجيد بحرينيان در گفت‌وگو با فارس، اضطراب را يکي از علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني عنوان کرد و اظهار داشت: اضطراب شديد مانند تب در بيماري‌هاي جسمي است همانطور که تب علامت عدم سلامت جسماني است اضطراب شديد نيز مي‌تواند نشانه ابتلا به برخي اختلالات رواني باشد.

اضطراب خفيف طبيعي است

وي افزود: همه افراد تا حدي مضطرب هستيم و گاهي اضطراب به دلايل موقعيتي افزايش پيدا مي‌کند منظور از اضطراب شديد حالتي است که در صورت عدم وجود مشکل نيز ديده مي‌شود. اين متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: گاهي اضطراب آشکار و گاهي نيز پنهان است. از سوي ديگر اضطراب خود را به شکل علايم جسماني، رفتاري يا هيجاني نشان مي‌دهد مثلاً وسواس نوعي اضطراب شديد است که فرد در قالب افکار و رفتارهاي تکراري آن را نشان مي‌دهد.

عدم کنترل خود مقدمه‌ ابتلا به اختلالات رواني

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: يکي از مؤلفه‌هاي ابتلا به اختلالات رواني مختل شدن رفتار و تمرکز فرد است، فردي که به اختلالات رواني مبتلا است از حالت خويشتن‌داري خارج مي‌شود و نمي‌تواند خود را کنترل کند. عدم کنترل خود مقدمه‌ ابتلا به اختلالات رواني است.

اين روانشناس باليني با بيان اهميت بررسي افکار در افراد اظهار داشت: پريشاني افکار، اغتشاش فکري و به تبع آن هذيان مي‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني باشد. گاهي نيز ادراک فرد دچار اختلال مي‌شود و موجب توهم شنوايي، بينايي، بويايي، لامسه و چشايي مي‌شود.

کاهش اعتماد به نفس نشانه عدم سلامت روان

اين متخصص حوزه بهداشت روان تصريح کرد: کاهش اعتماد به نفس يکي از علايم هشدار دهنده ابتلا به اختلالات رواني است. فرد عادي بايد اعتماد به نفس داشته باشد و در غير اين صورت بايد نسبت به بررسي آن اقدام کند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: رشد رواني در افراد طبيعي همواره در حال انجام است اما در افرادي که به اختلالات رواني مبتلا هستند رشد رواني ثابت مي‌ماند همچنين رفتارهاي نابهنجار يکي از علايم ابتلا به اختلالات رواني است.

افراد سالم افکار مثبت دارند

وي ادامه داد: خُلق پايين، اختلال در خواب و خوراک فرد، کاهش اميال، داشتن افکار منفي و ضربه به خود نيز مي‌تواند حاکي از ابتلا به اختلالات رواني باشد. از سوي ديگر گاهي خُلق بالا، بي‌قراري، اغتشاش فکري و عدم تمرکز نيز نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني است.

بحرينيان تصريح کرد: فکر سالم فکري است که مانند دانه‌هاي تسبيح نظم و ترتيب داشته باشد. افرادي که دچار پرش افکار هستند مدام از يک فکر به فکر ديگر مي‌روند و بين اين افکار رابطه منطقي وجود ندارد. همچنين عدم وجود امنيت هيجاني و اختلال در روابط بين فردي بدون دليل مشخص نشان‌دهنده ابتلا به اختلالات رواني است.

مبتلايان به اختلالات رواني مشارکت اجتماعي کمي دارند

اين روانشناس باليني تأکيد کرد: مبتلايان به اختلالات رواني بدون دليل دچار اين حالات مي‌شوند آنها درک درستي از خود ندارند و قادر به سازگاري با محيط بيرون نيستند معمولاً مشارکت اجتماعي آنها کم است و خودمحوري يکي از ويژگي‌هاي آنها شمرده مي‌شود، اين افراد نسبت به بيماري خود بصيرت ندارند. همچنين شوخ‌طبعي که يکي از علايم سلامت روان است در مبتلايان مختل مي‌شود و بسته به نوع اختلال تماس با واقعيت قطع مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته