جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4865

رئيس جمهور در صحن علني:
موضع دولت در برابر مجلس شوراي اسلامي همواره اخلاق، ادب و قانون است


مذاکرات هسته‌اي احتمالاً با تمديد نيز با مانع روبرو خواهد بود


اظهارنظر هاموند درباره بازگشايي سفارت در ايران


کنايه لاوروف به کري در مذاكرات وين


تلاش فرانسه براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه


ادامه تظاهرات اعتراضي در فرگوسن و ساير شهرهاي آمريکا


امريکا در شرق اروپا تانک مستقر مي کند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آيت الله هاشمي:
هزينه کردن" بسيج" براي اهداف باندي، گناهي غير قابل عفو است

رييس قوه قضاييه :
غرب در مذاکرات هسته اي مانع رسيدن به يک توافق جامع شد

كليد پنجم قفل وزارت علوم را گشود؛
مجلس به «محمد فرهادي» راي اعتماد داد


مبادله اسير ميان حزب الله لبنان و شاخه القاعده سوريه


سرمقاله


يورش پليس هنگ کنگ به کمپ معترضان


امضا تفاهم همکاري زيست محيطي ميان ايران و ايتاليا


 رئيس جمهور در صحن علني:
 موضع دولت در برابر مجلس شوراي اسلامي همواره اخلاق، ادب و قانون است 

رئيس جمهور با بيان اينکه راي اعتماد به وزرا پيوند مبارکي بين مجلس و دولت به وجود آورده است گفت: وزير زماني که به وزارتخانه وارد مي‌شود تنها از حمايت دولت برخوردار نبوده و تاييد نمايندگان را نيز به همراه دارد.

به گزارش خانه ملت؛‌ دکتر حسن روحاني 5 آذرماه با حضور در نشست علني مجلس در دفاع از محمد فرهادي پنجمين وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فناوري گفت: مايلم در آغاز ايامي که به مجلس شوراي اسلامي و به دهم آذر نزديک مي‌شويم را به نمايندگان ملت تبريک و تهنيت عرض کنم و به روح همه شهيدان مجلس به ويژه شهيد بزرگوار مدرس درود و سلام بفرستيم.

رئيس دولت يازدهم در ادامه گفت: امروز همه شما به اندازه من و چه بسا بيشتر جناب دکتر فرهادي را که براي اين وزارتخانه مهم معرفي شده است، مي شناسيد و با سوابقي که ايشان هم در زمينه وزارت علوم و هم در زمينه بهداشت، درمان و آموزش پزشکي داشته است، آشنا هستيد.

رسانه ها رأي نياوردن وزرا را به مسائلي که موجب اهانت به مجلس مي شود، منتسب نکنند

وي افزود: من يک بار ديگر قبل از اينکه ويژگي هاي جناب آقاي فرهادي را بيشتر بيان کنم مي خواهم به ملت شريف ايران عرض کنم رأي نياوردن وزرا را سايت ها و رسانه ها به مسائلي منتسب نکنند که نتيجه آن اهانت به مجلس شوراي اسلامي يا نمايندگان محترم مجلس باشد.

روحاني در ادامه با بيان اينکه ما در ايران يک دموکراسي ويژه اي و غير حزبي داريم، گفت: اين دموکراسي در دنيا کمتر تجربه شده است و اگر دموکراسي ما حزبي بود و دو يا سه حزب بزرگ داشتيم و با اقليت و اکثريت کار مي کرديم و دولت و مجلس نيز از يک حزب بود معلوم بود مقداري کار آسان تر مي شود اما به هر حال قانون اساسي ما اين شيوه را برگزيده و ما نيز در طول اين مدت اين راه ادامه داديم که البته مشکلات و ويژگي هاي خود را دارد و اين به آن معنا نيست که ما براي آينده فکر نخواهيم کرد اما اکنون شيوه دموکراسي ما اين چنين است.

رئيس جمهورهمچنين با اشاره به اين مطلب که دموکراسي در آنجا که نظرات نهادهاي قانوني با افکار عمومي مردم منطبق است باعث سهولت کار مي شود، تأکيد کرد: اما گاهي اوقات در فراز و نشيب سال هاي مختلف در انتخابات هاي گوناگون افکار عمومي مردم ايستا نبوده و در يک نقطه در چند سال پيش نمي ايستد چرا که افکار عمومي مثل نهر زلال و روان است و هر ساعت حرکت مي کند که مصداق آن جمله اي است که ملاصدرا بيان مي کند و آن اين است که حرکت در افکار عمومي سريع تر وجود دارد.

گفتمان اعتدال مورد قبول همه ما است

وي ادامه داد: افکار عمومي تغيير مي‌کند و ما همواره بايد با فکر مردم در کنار افکار مردم باشيم البته افکار عمومي مردم از چارچوبي مانند فرهنگي ديني، ملي، منافع و مصالح ملي تبعيت مي‌کند ؛ معمولا هم اکثريت قاطع مردم خطا نمي‌کنند در آخرين انتخابات کشور يعني 24 خرداد شاهد افکار مردم بوديم و حال لازم است به عنوان معياري براي ما واقع شود.

روحاني با بيان اينکه روز 24 خرداد ماه گفتمان مورد تاييد مردم بوده است، يادآور شد: در اين ميان فردي مورد انتخاب مردم قرار گرفته که اگر اين فرد با نفر بعدي اختلافش يک ميليون راي بود مي گفتيم دو گفتمان به يکديگر نزديک بوده است اما اگر گفتماني راي آوره که راي آن 3 برابر نفر بعدي است و 13 ميليون اختلاف راي با نفر بعدي دارد که نشان آن است که اين افکار و گفتمان قاطع مردم است.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه به نظر مي‌رسد گفتمان اعتدال مورد قبول همه ما باشد، افزود: به ويژه آنکه مقام معظم رهبري بر گفتمان اعتدال تاکيد فرمودند، گفتمان اعتدال گفتمان دين و فرهنگ بزرگ ايران ما است در واقع ما امت وسط هستيم که بر همين مبنا نيز حرکت مي‌کنيم.

وي يادآور شد: دموکراسي چارچوب‌ها و نهادهايي دارد و همه ما بايد در اين چارچوب‌ها حرکت کنيم؛ موضع دولت در برابر مجلس شوراي اسلامي همواره اخلاق، ادب و قانون است.

روحاني تاکيد کرد: ما به آراي مجلس شوراي اسلامي در هر شرايطي احترام مي‌گذاريم و راي مجلس به عنوان راي مردم مورد احترام ما است، بين ما وشما نيز آنچه قضاوت مي کند خداوند، قانون و افکار عمومي است و حکم ما نيز اين است.


 مذاکرات هسته‌اي احتمالاً با تمديد نيز با مانع روبرو خواهد بود 

 خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به تمديد 7 ماهه مذاکرات ايران و 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين بعلاوه المان) براي رسيدن به راه حل جامع نهايي نوشت که حتي با تمديد مذاکرات، مذاکرات هسته اي ايران احتمالاً با موانعي مواجه شود.

طبق اين گزارش، ديپلمات هاي غربي نزديک به مذاکرات اعلام کردند که توافقاتي بيش از تمديد مهلت مذاکرات تا 30 ژوئن سال 2015 داشته اند.بر اساس اطلاعات اين ديپلمات ها، پيشرفت‌هاي حاصل آمده در مذاکرات از تجديدنظر آمريکا و همپيمانان اين کشور در مواضعشان بوده است و با اين حال تقاضاهاي ايران تغييرات اندکي داشته است.آسوشيتدپرس سپس ادامه داد در حالي که دولت آمريکا ممکن است در خصوص اندازه و ظرفيت برنامه هسته اي ايران يک انعطاف هايي داشته باشد اما منتقدان قدرتمند درون آمريکا با چنين مصالحه هايي موافق نيستند.

اعضاي کنگره اي که هم اکنون تحت کنترل جمهوري خواهان آمريکا درآمده است و از اول ژانويه سال 2015 کار خود را آغاز مي کنند، تهديد کرده‌اند که تحريم هاي بيشتري عليه ايران تحميل کنند و احتمالاً در اين زمينه تعداد آراء کافي داشته باشند تا بتوانند تأثير وتو «باراک اوباما» را خنثي کنند که اين مسئله به طور قطع ايران را از ميز مذاکرات دور مي کند.آسوشيتدپرس سپس ادامه داد که يک مسئله کليدي در توافق با ايران محدود کردن برنامه غني سازي اورانيوم ايران است و اين در حالي است که ايران تأکيد دارد که به اورانيوم غني شده براي توليد سوخت براي رأکتورهاي هسته اي و ديگر استفاده‌هاي صلح آميز نياز دارد و غرب نگران است که ايران از اين غني‌سازي براي توليد بمب استفاده کند.


 اظهارنظر هاموند درباره بازگشايي سفارت در ايران 

 
بي‌بي‌سي: وزير امور خارجه انگليس در اظهار نظري کوتاه از عدم توافق با مقام هاي ايراني در مسير بازگشايي سفارتخانه اين کشور در تهران خبر داد.«فيليپ هاموند» وزير خارجه انگليس طي اظهار نظري کوتاه در باره بازگشايي سفارتخانه انگليس در ايران گفت:« درباره موارد فني همچون تجهيزات مورد نياز سفارتخانه و بخش هاي صدور رواديد با طرف ايراني رايزني کرديم اما هنوز با مقام هاي ايراني به توافق نرسيده‌ايم.»براساس آنچه که وبگاه شبکه خبري «بي بي سي» گزارش کرد «داگلاس الکساندر» وزير خارجه دولت سايه انگليس نيز درباره توافق هسته اي با ايران گفت:« اين رويکرد بهتر از توافق بد با ايران است و حزب کارگر به حمايت خود از رويکرد فعلي دولت انگليس در قبال ايران ادامه خواهد داد.»


 کنايه لاوروف به کري در مذاكرات وين 

 
ايرنا: سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه همتاي آمريکايي خود را به عنوان مسوول تاثيرگذاري خارج از گروه 1+5 بر نتيجه مذاکرات وين 8 دانست. خبرگزاري ايتارتاس از وين نوشت: وزير خارجه روسيه در پاسخ به پرسش تاثير خارج از گروه 1+5 بر روند مذاکرات هسته اي وين-8، خبرنگاران را براي دريافت پاسخ به همتاي آمريکايي خود ارجاع داد. براساس اين گزارش، لاوروف در هتل کوبورگ محل برگزاري مذاکرات هسته اي، به خبرنگاران جوياي اين موضوع گفت: اين پرسش را فقط مي توانيد از جان کري بپرسيد.

وي افزود: ما که اين روزها هيچ علايمي از سوي کشورهاي غيرعضو گروه 1+5 دريافت نکرده ايم، و بهتر است اين سوال را فقط از جان کري بپرسيد. درسير مذاكرات هسته‌اي ايران وغرب بسياري از كشورهاي خارج از مذاكرات به سبب نگراني‌هاي خود از توافق هسته‌اي فشارهاي فراواني را به مذاكره كنندگان وارد كردند كه از جمله آنها مي توان به اسرائيل و عربستان اشاره كرد.


 تلاش فرانسه براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه 

 
عصرايران: فرانسه از افزايش تلاش ها براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه خبر داد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه اعلام کرد اين کشور تلاش ها براي نجات شهر حلب سوريه و ايجاد منطقه امن که براي پرواز هواپيماهاي ارتش سوريه و نيروهاي داعش ممنوع باشد؛ را افزايش مي دهد.بخش هاي مختلف شهر حلب در شمال سوريه هم اکنون در کنترل مشترک ارتش سوريه، مخالفان ليبرال بشار اسد (ارتش آزاد)، داعش است. اين گروه ها براي تصرف کامل حلب و اخراج ديگر گروه ها از اين شهر در حال جنگ با يکديگر هستند.

در هفته ها و روزهاي اخير موقعيت نيروهاي ارتش سوريه و داعش در حلب، تقويت و موقعيت ارتش آزاد تضعيف شده است.فابيوس در مصاحبه با "راديو فرانس اِنتر" گفت: ما براي نجات شهر حلب و برپايي مناطق امن با نماينده سازمان ملل در حال رايزني هستيم.


 ادامه تظاهرات اعتراضي در فرگوسن و ساير شهرهاي آمريکا 

 
تظاهرات اعتراضي و صلح آميز مردم آمريکا به راي هيات منصفه در تبرئه افسر پليس قاتل نوجوان سياه پوست در شهر فرگوسن به روز دوم رسيد و مردم علاوه بر فرگوسن در چند شهر ديگر آمريکا نيز دست به راهپيمايي اعتراضي زدند.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين تظاهرات اعتراضي در فرگوسن، سياتل، آلبوکرکي، سن لوئيس، کليولند، ميشيگان، مين، جورجيا و ويسکانسين نيز ادامه يافت. هزاران تن از ساکنان منهتن، نيويورک نيز در ميدان "يونيون" تجمع کرده و شعار "هيچ عدالتي، هيچ صلحي"، "افسران پليس قاتل را زنداني کنيد" و "عدالت براي مايک براون" (نوجوان مقتول آمريکايي) سردادند.در شهر مينياپليس، ايالت مي‌سي‌سي‌پي نيز راهپيمايي اعتراضي درگرفت.

در لس آنجلس کاليفرنيا نيز چند صد تن دست به راهپيمايي زده و به خيابان‌ها آمدند. در اوکلند نيز گروهي کوچک از معترضان به خيابان‌ها آمده و در دومين روز اعتراضات عليه تصميم هيات ژوري در تبرئه اين افسر پليس قاتل شرکت کردند.

صدها تن در کليولند اوهايو نيز دست به راهپيمايي اعتراضي زده و براي چند ساعت باعث بند آمدن عبور و مرور خودروها شدند. در همين حال، تظاهرات در خيابان‌هاي فرگوسن به خشونت کشيده شد و پليس براي کنترل اوضاع نيروهاي ضد شورش و افسران بيشتري را در سطح شهر مستقر کرد تا از غارت مجدد مغازه‌ها و به آتش کشيده شدن ساختمان‌ها جلوگيري کند.

در پي حکم تبرئه دارن ويلسون، افسر پليس قاتل، وي سکوت خود را شکست و در تلويزيون گفت که در مواجهه با مايکل براون 18 ساله سياه پوست کار ديگري از دستش بر نمي‌آمد و بايد شليک مي‌کرد.


 امريکا در شرق اروپا تانک مستقر مي کند 

يک ژنرال آمريکايي گفت ارتش کشورش در نظر دارد حدود يکصد و پنجاه دستگاه تانک و خودرو زرهي را در تعدادي از کشورهاي عضو پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) و از جمله در چند کشور اروپاي شرقي مستقر کند.

به گزارش واحد مرکزي خبر، اين تصميم آمريکا در راستاي اجراي عملياتي موسوم به «راه حل آتلانتيک» اتخاذ مي شود که هدف آن، رفع نگراني هاي کشورهاي حوزه درياي بالتيک و نيز لهستان در مورد حضور نظامي روسيه در اوکراين و ديگر مناطق شرق اروپاست.

به گفته ژنرال بن هاجز Ben Hodges از فرماندهان ارشد ارتش آمريکا که در حال حاضر در استوني حضور دارد، علاوه بر تانک ها و خودروهاي زرهي، تعدادي نظامي نيروي زميني ارتش آمريکا نيز طي چند ماه براي حضور در رزمايش هاي نظامي مشترک با کشورهاي حوزه درياي بالتيک به اين مناطق اعزام خواهند شد.


 يک نکته از هزاران 

 نبود نشاط اجتماعي ازجمله مشكلاتي است كه بسياري از شهرهاي كشور با آن مواجه هستند. متاسفانه فرهنگ بسياري از شهرهاي كشور و مردم به گونه اي است كه در مراسم عزاداري‌ها نسبت به شادي موفق‌تر عمل مي کنند که اين نشان دهنده پائين بودن رتبه نشاط اجتماعي در سطح كشور مي‌باشد.بايد تدابيري براي رفع اين مساله انديشيده شود چرا که عدم نشاط اجتماعي، آسيب‌هاي اجتماعي ديگري از جمله اعتياد به مواد مخدر را به همراه مي آورد.

افزايش فرهنگ شادي‌هاي درست و گسترش امكانات تفريحي و فرهنگي همچون سينما، فرهنگسراها، پارك‌ها و ديگر مراكز تفريحي مي‌تواند در بهبود رتبه نشاط اجتماعي در كشور مثمرثمر واقع شود و مانع از بروز فسادهايي همچون اعتياد و افسردگي جمعي در جامعه گردد.


 ميز خبر 

شهادت 3 مامور نيروي انتظامي در سيستان و بلوچستان

سردار حسين رحيمي فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان در گفت‌وگو با فارس، با تأييد خبر شهادت 3 نفر از مأموران نيروي انتظامي در شهرستان زهک اظهار داشت: شب گذشته در حالي که مأموران نيروي انتظامي در داخل شهر در حال گشت‌زني بودند دو خودرو به آنها حمله‌ور شده و مأموران ناجا را به رگبار مي‌بندند.

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان تصريح کرد: به دنبال اين اتفاق 2 نفر از کادر وظيفه ناجا و يک سرباز وظيفه به شهادت مي‌رسند. سردار رحيمي خاطرنشان کرد: در حال بررسي موضوع هستيم.

واکنش شوراي همکاري خليج فارس به مذاکرات

وزراي خارجه شوراي همکاري خليج فارس (GCC) به منظور آمادگي براي کنفرانس دوحه يک نشست در سطح وزراي خارجه، در دوحه برگزار کردند. رياست اين کنفرانس را «خالد بن عطيه» وزير خارجه قطر بر عهده داشت.

خالد بن عطيه در پاسخ به سؤالي درباره موضع شواري همکاري، پيرامون برنامه هسته اي ايران گفت: اعضاي شوراي همکاري قبلا هم از توافق اوليه بين ايران و گروه 5+1 و امکان حل مسالمت آميز برنامه هسته اي ايران استقبال کرده بود. وي افزود که ما با حق هر دولت در استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي موافقيم و همزمان خواستار عدم وجود سلاح هسته اي نه فقط در ايران بلکه در کل خاورميانه هستيم.

وي ابراز اميدواري کرد که اين توافق احتمالي به پايان آنچه وي آن را کشمکش هسته اي در منطقه ناميد، منجر شود. خالد بن عطيه ادعا کرد که «ممکن نيست در منطقه ترتيباتي امنيتي در جريان باشد، و کشورهاي عضو شوراي همکاري يک طرف آن نباشند. اين مسئله اي روشن است».

نتانياهو:

تحريم‎ها عليه ايران بايد افزايش يابد

نخست وزير رژيم صهيونيستي در اظهاراتي خواستار افزايش تحريم‎هاي بين‎المللي عليه ايران شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از صداي اسرائيل: "بنيامين نتانياهو" در جريان ديدار با نخست وزير جمهوري چک در اظهاراتي تاکيد کرد: تحريم‎هاي اعمال شده عليه ايران نه تنها بايد ادامه داشته باشد بلکه بايد افزايش يابد.

او مدعي شد: تحريم‎ها تهران را به پاي ميز مذاکرات کشاند.نخست وزير رژيم صهيونيستي همچنين گفت: به رسميت شناخته شده دولت فلسطيني از سوي کشورهاي اروپايي به تحقق صلح منجر نخواهد شد.

کره جنوبي 500 ميليون دلار پول ايران را پرداخت کرد

خبرگزاري رويترز به نقل از دو منبع آگاه اعلام کرد: کره جنوبي در چارچوب توافق موقت هسته اي که برخي تحريم ها عليه ايران را لغو کرد، 500 ميليون دلار بابت خريد نفت، به ايران پرداخت کرد.

به گزارش ايرنا از رويترز، براساس توافق اخير با گروه پنج به علاوه يک، تهران مي تواند به حدود 700 ميليون دلار از وجوه حاصل از فروش نفت خود در ماه دسترسي داشته باشد.

يکي از اين منابع که به طور مستقيم در جريان انتقال اين وجوه است، گفت: ما بايد نقش خود را ايفا کنيم زيرا جامعه جهاني با آزاد کردن برخي دارايي هاي ايران موافقت کرده است.کره جنوبي، چين، هند و ژاپن بزرگ ترين خريداران نفت ايران هستند.

تمديد تعليق تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران

وزارت خزانه‌داري آمريکا با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد که روند تعليق تحريم‌هاي محدود و برگشت پذير آمريکا عليه ايران را تا 30 ژوئن تمديد مي‌کند.

به گزارش ايسنا، وزارت خزانه‌داري آمريکا با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد که تعليق برخي تحريم‌هاي مشخص به طور موقت در راستاي اجراي برنامه اقدام مشترک که در 24 نوامبر 2013 ميان ايران و گروه 1+5 توافق شد، را تا 30 ژوئن 2015 تمديد شد.

وزارت خارجه آمريکا: اکنون به توافق نزديکيم

سخنگوي وزارت خارجه‌ آمريکا در پاسخ به اين سوال که آيا تمديد مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 به معناي پيروزي يا عدم پيروزي ايرانيان است، گفت: تمديد مذاکرات تنها يک تمديد است

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت خارجه آمريکا جف راتکي، سخنگوي وزير امور خارجه اين کشور در نشست روزانه با خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره‌ تمديد مذاکرات ايران و 1+5 گفت: من فکر مي‌کنم وزير امور خارجه کشورمان به خوبي اعلام کرد که آنها درباره‌ اين که چه اتفاق‌هايي در اتاق مذاکره رخ داده است را بيان نمي‌کند. تنها مفاد برنامه‌ اقدام مشترک که آمريکا و شرکايش پيش از اين درباره آن توافق کردند ادامه مي‌يابد. براي همه روشن است که پيش از توافق بر سر برنامه اقدام مشترک در چه شرايطي قرار داشتيم و اکنون به انجام توافق نزديک هستيم ، توافقي که مي‌تواند همه جهان را ايمن کند و امنيت بيشتري به همراه داشته باشد بر همين اساس ما متعهد به ادامه کار بر روي مذاکرات هستيم تا اين مذاکرات رابه سرانجام برسانيم.


 ميز خبر 

وليد معلم:

ديدگاه‌هاي روسيه را براي مذاکره با مخالفان بررسي مي‌کنيم

وزير خارجه سوريه در ديدار با برخي شخصيت‌هاي لبناني تاکيد کرد که سوريه ديدگاه روسيه را براي مذاکرات ميان دولت دمشق و مخالفان بررسي مي‌کند. وليد معلم همچنين نسبت به اين طرح ابراز اميدواري کرد.

در اين نشست وليد معلم با مسئولان لبناني در خصوص طرح استفان دي ميستورا، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه نيز بحث و اعلام کرد: سوريه مانعي در برابر اين طرح نمي‌بيند اما چه کسي بيش از 19 گروه مسلح را در شرق حلب تامين مالي مي‌کند؟ و اهداف واقعي اين طرح در سايه پيشرفت چشمگير ارتش سوريه در آنجا چيست؟ آيا بايد امتيازات مجاني داده شود؟ براي خدمت به چه کسي؟

وي گفت: دمشق کاملا در خصوص اين طرح هوشمندانه عمل مي‌کند و تنها به منفعت مردم سوريه مي‌انديشد.

پنتاگون:

استعفاي هاگل هيچ ارتباطي به داعش ندارد

سخنگوي پنتاگون اعلام کرد، استعفاي وزير دفاع آمريکا با استراتژي واشنگتن براي نابودي تروريست‌هاي داعش در عراق و سوريه هيچ ارتباطي ندارد.به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، جان کربي در اين باره گفت: هيچ ارتباطي بين کناره‌گيري وزير دفاع و استراتژي که ما عليه داعش پيش گرفته‌ايم، وجود ندارد.

اين مقام آمريکايي افزود: وزير دفاع همانگونه که در بيانيه خود گفت هيچ مخالفتي با تاثيرگذاري يا اعتبار استراتژي‌ها عليه داعش ندارد. او معتقد است که ما استراتژي درستي در پيش گرفته‌ايم.کربي مدعي شد که اين استراتژي موثر است و ائتلاف جهاني عليه داعش در حال پيشرفت است.سخنگوي پنتاگون همچنين اشاره کرد که وظيفه وزير دفاع آمريکا ارائه مشاوره و انگيزه و همکاري و مشارکت در مناظره‌اي داخلي درباره امنيت داخلي آمريکا است و اين دقيقا اقداماتي است که چاک هاگل وزير دفاع انجام داده است.

حمله صهيونيست‌ها به ساختمان فدراسيون فوتبال فلسطين

حمله نظاميان رژيم اشغالگر قدس به ساختمان فدراسيون فوتبال فلسطين در شهر رام الله واقع در وسط کرانه باختري موجي از اعتراضات گسترده نهادهاي بين المللي و در راس آنها فدراسيون بين المللي فوتبال "فيفا" و فدراسيون فوتبال آسيا "اي اف سي" را به دنبال داشت.به گزارش مرکز اطلاع رساني فلسطين، نظاميان صهيونيستي صبح روز دوشنبه به مقر فدراسيون فوتبال فلسطين در شهر رام الله حمله کرده و اقدام به تفتيش اسناد آن کردند و اين در حالي است که اين اقدام بر اساس قوانين فيفا جرم محسوب مي‌شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- 21 تا22 جون 2009

قسمت صدوده:

گزارش نهايي

پس از تصويب گزارش آکادميک دبيرکل، دبيرکل گزارش مالي براي سال 2008 (از 1 ژانويه 2008 تا 31 دسامبر 2008) را ارائه داد. دراين رابطه ايشان تلاش هاي مستمر اعمال شده توسط دبيرخانه را براي الزام دانشگاه هاي عضو در پرداخت کمک ها و بدهي هايشان، براي پياده کردن پيشنهادات شوراي اجرايي و مجمع عمومي را تاکيد کرد. دبيرخانه در طول سال 2008 يک مجموعه رقم 41.772/170 دلار آمريکا شامل بدهي هاي سال 2007، حق عضويت هاي سال 2008 ودرآمدهاي بانکي دريافت کرده است. شايسته يادآوري است که 102 دانشگاه براي سال 2008 حق عضويت خود را پرداخت کرده اند. اين موضوع يک پيشرفت مهمي را در مقايسه با سال 2007 که تنها 75 دانشگاه حق عضويت هاي خود را پرداخت کرده بودند مشخص مي کند. علاوه برآن مجموعه هزينه ها درطول سال 2008 به رقم 71. 538/160 دلار آمريکا رسيده است. تراز مالي براي سال 2008 به رقم 70. 233/10دلار آمريکا رسيد درحاليکه اول ژانويه 2008 به 74. 114/577 رسيده بود. بنابراين تراز واقعي در دسامبر 2008 به 44. 348/587 دلار آمريکا رسيده است.

دبيرخانه اتحاديه به خاطر منابع ناچيز به دست آمده در مقايسه با تعداد زياد دانشگاه هاي عضو، يک طرح مشخصي را براي منطقي کردن هزينه ها و بدست آوردن حمايت آيسيسکو براي پياده کردن فعاليت ها از يک طرف، و حمايت دانشگاه هاي عضو براي ميزبان شدن فعاليت ها ازطرف ديگر را پيگيري کرده است.

با بررسي و بحث پيرامون گزارش مالي، اعضاي شورا تقديرخود را از تلاش هاي بکار گرفته شده توسط دبيرکل و همکاران او در جمع آوري حق عضويت ها وبدهي ها و طرح منطقي کردن به عمل آوردند. آنها همچنين ارسال گزارش به دانشگاه هاي عضوکه هنوز حق عضويت هايشان را نپرداخته اند خواستند، در حاليکه از دبيرخانه درخواست کردند که فعاليت هاي خود را در اين رابطه ادامه دهد. علاوه بر آن قدرداني عميق خود را از آيسيسکو همچنين دانشگاه هاي همکاري کننده و آنهايي که ميزباني فعاليت هاي اتحاديه بوده اند را اعلام داشتند.

سپس، دبيرکل پيش نويس برنامه عملياتي و بودجه را براي سال هاي 2010 تا2012 تقديم نمود. دراين رابطه، ايشان مراجع مربوط، اولويت هاي استراتژيک و بودجه تخميني را مشخص کرد. اعضاي شورا با استماع اين پيش نويس و بحث پيرامون آن از تلاش هاي دبيرکل و همکاران او در تهيه اين طرح و بودجه آن که با متدولوژي دقيق و راهبرد جامع از پروژه ها وبرنامه ها تهيه شده بود تشکر کردند.

بدين ترتيب، شورا دانشگاه هاي عضو را ملزم نمود تا حق عضويت هاي خود را به طور کامل براي پياده کردن طرح در شرايط مناسب بپردازند.


  آيت الله هاشمي:
 هزينه کردن" بسيج" براي اهداف باندي، گناهي غير قابل عفو است 

آيت الله هاشمي رفسنجاني ضمن بيان اينکه "بسيج در دفاع مقدس، لشکر مخلص خدا بود" تاکيد کرد: هزينه کردن چنين اعتباري براي اهداف باندي، گناهي غير قابل عفو است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام صبح امروز در ديدار خانواده، بستگان و دوستان مرحوم آيت‌الله نصيري، از علماي استان سمنان، با يادآوري خاطراتي از ايشان در سال‌هاي قبل و بعد از پيروزي انقلاب، گفت:مرحوم آيت‌الله نصيري نمونه کم نظيري از علماي عارف و روشنفکر تاريخ انقلاب بود که خلوص، يکرنگي و صداقت ايشان باعث افزايش اعتبار روحانيت بين مردم شد.

ايشان در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش ايشان در استان سمنان، گفت: از خطه سمنان که مردمي نجيب، مؤمن و قانع و شخصيت‌هاي بزرگواري چون آيت‌‌الله نصيري دارد، انتظار مي‌رود که همچنان، انسان‌هاي شايسته‌اي را به تاريخ ايران معرفي نمايد.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخش بعدي سخنان خويش با يادآوري هفته بسيج، هوشياري امام راحل براي تأسيس بسيج در اوايل انقلاب و قبل از آغاز جنگ را تحسين کرد و گفت: بسيج لشکر مخلص خدا بود که در دفاع مقدس با فداکاري‌ها و جانثاري‌هايش، صداقت را در فرهنگ ايرانيان نهادينه کرد.

ايشان با گراميداشت ياد و خاطره شهداي بسيجي، گفت: مردان بي‌ادعايي که از ميدان جنگ و بربال فرشتگان به بزم انبيا و اوليا رفتند و حق اين خيل عظيم انسان‌هاي ايثارگر اين است که هميشه در خدمت به انقلاب و جامعه شهيدپرور ايران اسلامي باشند و جريان‌هاي سياسي کشور بايد توجه داشته باشند که هزينه کردن اعتبار چنين انسان‌هاي که سرمايه‌ ملي هستند، در خدمت اهداف باندي، گناهي غير قابل عفو است.در آغاز اين ديدار آقاي محمدرضا نصيري و حجت‌الاسلام حاج مرتضي مداح، پسر ارشد و خواهرزاده آيت‌الله نصيري، با تشکر از پيام تسلي بخش آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، از سجاياي اخلاقي، ديني ايشان و پايبندي‌شان به انقلاب اسلامي و علاقه و ارادت به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفتند.


 رييس قوه قضاييه :
 غرب در مذاکرات هسته اي مانع رسيدن به يک توافق جامع شد 

آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه نياز واقعي کشور به انرژي هسته اي را براي دستيابي به يک زندگي بهتر و پرهيز از آلودگي نسبي محيط زيست حق طبيعي کشورها از جمله ايران دانست و گفت: متأسفانه کشورهاي غربي و آمريکا در مذاکرات هسته اي مانع رسيدن به يک توافق جامع شدند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، رئيس قوه قضاييه در جلسه مسئولان عالي قضايي تأکيد کرد ، ملت و مسئولان ايران با استقامت و صبوري مراحل مختلف مذاکرات هسته اي را پشت سر گذاشتند و همزمان غربي ها در هر گام رو به جلو زياده خواهي جديدي مطرح کردند.

وي ادامه داد: نگاه زورگويانه غرب بويژه آمريکا در تمام مراحل و مسير مذاکرات وجود داشته است؛ چنانکه در برخي مراحل مي گفتند 500 سانتريفيوژ داشته باشيد بعد مي گفتند هزار يا دو هزار سانتريفيوژ داشته باشيد و متأسفانه برخي ها در داخل نيز با اين زورگويي غربي ها همراه مي شدند که اين اشتباه بزرگي است.


 كليد پنجم قفل وزارت علوم را گشود؛
 مجلس به «محمد فرهادي» راي اعتماد داد 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز بررسي برنامه‌ها و صلاحيت محمد فرهادي را براي تصدي وزارت علوم در دستور کار قرار داده و به او راي اعتماد دادند.

به گزارش آفرينش، حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهور به منظور دفاع از محمد فرهادي، وزير پيشنهادي علوم در دقايق اوليه آغازصحن علني با استقبال محمدرضا باهنر و جمعي از نمايندگان وارد مجلس شد و سپس به سخنراني پرداخت.

رئيس جمهور را جهانگيري، معاون اول، نهاونديان رئيس دفتر وي، فرهادي وزير پيشنهادي، مجيد انصاري، معاون اول پارلماني رييس جمهور، حسين فريدون، دستيار ارشد رييس جمهور، دهقان، وزير دفاع، علوي، وزير اطلاعات، ستاري، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، نجفي، سرپرست وزارت علوم و صادق، مشاور رسانه‌اي رييس جمهور همراهي کردند.

پس از سخنان رييس‌جمهور مخالفالفان موافقان محمد فرهادي، وزير پيشنهادي علوم اظهار نظرهاي خود را آغاز کردند.

راي اعتماد به فرهادي، مجلس را متهم به منطق دوگانه مي‌کند

به گزارش ايسنا علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي به عنوان مخالف وزير پيشنهادي علوم با اشاره به راي عدم اعتماد مجلس به دو گزينه پيشين دولت براي وزارت علوم، گفت که راي اعتماد مجلس به فرهادي مجلس را متهم به منطق دوگانه و يک بام و دو هوا مي‌کند و اين شائبه پيش مي‌آيد که خداي نکرده معامله‌اي در کار است.

اتهام به مجلس کار مردانه‌اي نيست

علي لاريجاني هم که رياست جلسه علني را بر عهده داشت پس از سخنان مطهري در مخالفت با وزير پيشنهادي علوم نکاتي را متذکر شد و گفت: اين‌که مي‌گوييد اگر مجلس به فرهادي رأي دهد يک معامله‌اي صورت گرفته اين حرف حتماً نادرست است.

امروز مسأله محوري ما پيشرفت علمي کشور است

محمد فرهادي وزير پيشنهادي علوم طي سخناني در جلسه رأي اعتماد نمايندگان به وزير پيشنهادي علوم اظهار کرد: به اعتبار تجربه و دانش خود به صراحت مي‌گويم مسأله محوري امروز و آينده کشور مسأله پيشرفت علمي است و تأکيدات رهبري بر اين موضوع نيز مويد همين امر است.

پس از اظهارات وزير پيشنهادي علوم، نمايندگان نسبت به صلاحيت فرهادي راي خود را اعلام کردند.

محمد فرهادي از مجموع 235 نماينده حاضر،‌ با 197راي موافق، 28 راي مخالف و 10 راي ممتنع توانست اعتماد نمايندگان مجلس را براي تصدي وزارت علوم کسب کند.


 مبادله اسير ميان حزب الله لبنان و شاخه القاعده سوريه 

حزب الله لبنان از مبادله اسير با شاخه القاعده در سوريه خبر داد. به گزارش عصرايران به نقل از روزنامه القدس العربي چاپ لندن، يکي از اسيران حزب الله لبنان دربند جبهه النصره (شاخه القاعده در سوريه) با دو نفر از اعضاي جبهه النصره دربند حزب الله مبادله شدند. حزب الله لبنان محل انجام اين مبادله اسيران را اعلام نکرد.شبکه تلويزيوني المنار وابسته به حزب الله لبنان با اعلام اين خبر گزارش داد: پس از مذاکرات چند هفته اي، "عماد عياد" اسير حزب الله لبنان در مقابل دو اسير جبهه النصره در اختيار حزب الله لبنان، مبادله و آزاد شد.

واحدهاي نظامي از حزب الله لبنان از سال 2012 تاکنون در سوريه در حال جنگ با گروه هاي تروريستي و افراط گراي اسلامي از جمله داعش و جبهه النصره و گروه هاي مسلح مخالف حکومت بشار اسد رئيس جمهور سوريه از جمله گروه ارتش آزاد هستند.

حزب الله لبنان هم در بيانيه اي اين مبادله اسرا را تاييد کرد اما اشاره اي به نام جبهه النصره نداشت و از عبارت "افراد مسلح" استفاده کرد. يک منبع آگاه در حزب الله لبنان که خواست نامش فاش نشود در اين باره گفت: ربايندگان اعضاي حزب الله لبنان، افراد مسلح از منطقه قلمون سوريه بودند. اين اسير حزب الله لبنان پس از انجام مبادله اسري، آزاد و در مراسمي در حومه جنوبي شهر بيروت معروف به ضاحيه، مورد استقبال قرار گرفت.

"عماد عياد" اسير آزاد شده حزب الله لبنان در اکتبر گذشته (مهر و آبان) در شهر قلمون سوريه واقع در نزديکي مرز لبنان به اسارت درآمد. در آن مقطع گروه ارتش آزاد (يکي از گروه هاي مسلح مخالف بشار اسد) اسارت اين عضو حزب الله لبنان را به عهده گرفته بود.


 سرمقاله 

 عطش‌ جامعه را سيراب كنيم

حميدرضا عسگري

حركت جوامع به سمت توسعه و پيشرفت رخداد ميموني است كه موجب رشد و تعالي بشرگرديده است. اين حركت به سوي جلو مسلماً خطاها و اشتباهاتي نيز داشته و حسن آن اين است كه ما مي‌توانيم تجارب و چالش‌هايي را كه جوامع ديگر دراين راه با آن مواجه شد‌ه‌اند را شناسايي و آنها را مديريت كنيم. اما خطاي ديگري كه اغلب جوامع درحال توسعه ازجمله جامعه ما درطي اين مسير با آن مواجه مي‌شويم، گزينشي عمل كردن در عرصه‌ مختلف و خصوصاً درحيطه فرهنگ مي‌باشد.

به عنوان مثال ما سبك زندگي را طوري شكل داده‌ايم كه مردم به سمت زندگي مرفه و مدرن حركت مي‌كنند. گسترش فستفودها، استفاده ازفناوري‌هاي روزدنيا درعرصه آي‌تي و ارتباطات، آشنايي جامعه با شبكه‌هاي اجتماعي، تردد برندهاي بزرگ خودروسازي جهان درخيابان‌ها و...، همگي نشان از گراييدن جامعه به سمت يك سبك زندگي رايج در ساير كشورهاي پيشرفته مي‌باشد.

اما ضعف كار زماني هويدا مي‌شود كه ما صرفاً جامعه را درحيطه‌هاي مصرف گرايي، آزاد گذاشته‌ايم و در بسياري از موارد ديگر بستر مناسبي براي حركت‌ آنها فراهم نكرده‌ايم. دربسياري از عرصه‌هاي اجتماعي، فرهنگي و آموزشي، نتوانسته‌ايم به دستاوردها و پيشرفت‌هاي جوامع توسعه يافته دست يابيم. اين مهم به خاطر گزينشي و بعضاً افراطي عمل كردن ما در عرصه‌هاي يادشده مي‌باشد. جامعه ما در بسياري از عرصه‌ها هم پاي جهان امروز درحال حركت است و آگاهي از نوع رفتارها و عملكردها در جوامع توسعه يافته، موجب عطش جامعه امروز ما گرديده است.

جامعه‌اي كه اكثريت آن را جواناني تشكيل مي‌دهند كه اغلب دانشجو و آشنا به فناوري‌هاي ارتباطي و ياحداقل اينترنت هستند. نمي‌توان ازآنها خواست تا توقعشان را درعرصه‌هايي همچون فرهنگ و آموزش، درسطح تعيين شده ما نگاه دارند و بر سبك و سياقي كه پدرشان درجواني داشته‌اند حركت كنند. چنين چيزي امكان پذير نيست!.

دراتفاق اخير درگذشت يكي از خوانندگان كشور، ما ميزان علايق جوانان در سراسر كشور به موسيقي را مشاهده كرديم و اين حضور گسترده خود را به شكل يك عطش مغفول مانده نشان داد. جداي حضور ده ها هزار نفر در سراسر كشور، ما شاهد ميليون‌ها پيام و ابراز همدردي در شبكه‌هاي اجتماعي بوديم و اين نشان از نيازها و نوع خواسته‌هاي جوانان از فرهنگ كشورشان مي‌باشد.

برخي معتقدند توجه به عرصه موسيقي و برگزاري‌ كنسرت‌ها در سراسركشور موجب انحطاط اخلاق و فرهنگ مي‌گردد!. درحالي كه درقضيه اخير سراسر دنيا به عينه ديدند كه مردم ايران درفضايي باز درحمايت از يك هنرمند كشورشان حضوري گسترده داشتند و اين امتياز غيرقابل انكاري براي نظام است كه چهره مشروع و آزاد خود را به غرب و دشمنان نشان دهد. توجه به خواسته‌هاي جوانان درعرصه فرهنگ و آموزش به هيچ عنوان به منزله ازدست رفتن ارزش‌ها و اخلاقيات تلقي نمي‌گردد.

بلكه حركت و ايستادگي برخلاف خواسته‌هاي جامعه موجب بروز معضلات اجتماعي از جنس فسادهاي اخلاقي، فرهنگي و جبهه گيري‌هاي ناخواسته خواهد شد.

مسلماً هيچ جامعه‌اي خواهان گسترش فساد و بداخلاقي نيست، لذا بايد به مردم اعتماد كرد و زمينه فراهم سازي خواسته‌هاي معقول و به روزآنها را مدنظر قرار داد، تا شاهد جامعه‌اي متعادل و توسعه يافته از همه جهات اجتماعي باشيم. نمي‌توان از مردم خواست تا درعرصه‌هاي سياسي دربالاترين سطح شعور دموكراسي حضور داشته باشند، و در عرصه‌هايي همچون فرهنگ و آموزش مطابق الگوهاي خاص و سليقه‌اي رفتار كنند.

بايد عطش‌ جامعه را درحوزه‌هاي مختلف شناسايي و مدنظر قرار داد، تا خداي ناكرده اين علايق با الگوسازي‌هاي غلط از سوي دشمنان، دچار فساد و انحراف نشوند.


 يورش پليس هنگ کنگ به کمپ معترضان 


 امضا تفاهم همکاري زيست محيطي ميان ايران و ايتاليا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته