جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4867


آيا پوکي استخوان باعث شکستگي مي شود؟


يک سوم وظيفه دفاعي بدن تا پنج‌سالگي به عهده لوزه‌هاست


جوشانده «ارغوان»؛ برطرف‌کننده برودت معده و کليه


تزريق بوتاکس در آرايشگاه ها و عوارض آن


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 آيا پوکي استخوان باعث شکستگي مي شود؟ 

 
کلسيم به عنوان کليدي ترين ماده معدني در بدن مي باشد که بدن نسبت به کمبود آن حساس است و اگر با کمبود کلسيم روبرو شد، اين کمبود را از استخوان ها جبران مي کند. استخوان يک بانک و يک منبع سرشار از کلسيم مي باشد که نيازهاي بدن را در مواقع ضروري رفع مي کند.

به گزارش آفرينش دکتر محمد حسين فره وش، فوق تخصص روماتولوژي در برنامه راديو سلامت گفت: پوکي استخوان به معني کاهش توده استخواني مي باشد. استخوان دو نوع کار مکانيکي و متابوليکي براي انسان انجام مي دهد. کار مکانيکي مانند حفاظت استخوان سينه از قلب و ريه ها، کمک به راه رفتن و انجام کارهاي فيزيکي مي باشد و حتي شکل و ترکيب انسان نيز به استخوان ها مربوط مي شود. وظيفه متابوليکي استخوان، ذخيره کليسم مي باشد که براي بدن بسيار ضروري مي باشد.

کلسيم به عنوان کليدي ترين ماده معدني در بدن مي باشد که بدن نسبت به کمبود آن حساس است و اگر با کمبود کلسيم روبرو شد، اين کمبود را از استخوان ها جبران مي کند. استخوان يک بانک و يک منبع سرشار از کلسيم مي باشد که نيازهاي بدن را در مواقع ضروري رفع مي کند.

وي ادامه داد: در هر صورت انسان بايد طوري حرکت کند که از افتادن جلوگيري کند. يک انسان سالم نيز با افتادن ممکن است دچار شکستگي شود، اما اين احتمال در يک فرد داراي پوکي استخوان بسيار بيشتر مي باشد و بايد بيشتر مواظب خودش باشد. در صورت شکستگي در افراد داراي پوکي استخوان، شدت آن بيشتر از افراد عادي مي باشد.

فره وش در ادامه بيان کرد: معمولاً با انجام روش‌هايي مي شود مسئله ژنتيک را حل کرد، در مسائل مربوط به ما، 30 درصد ژنتيک و 70 درصد محيط اطراف ما و اقداماتي که انجام مي دهيم دخيل هستند. استخوان نيز براي ساخته شدن و تقويت شدن احتياج به مواد اوليه دارد که مهمترين آن کلسيم مي باشد. ويتامين D هم باعث رسوب کلسيم در استخوان مي‌شود. توصيه کلي اين است که براي استخوان سازي از ابتداي زندگي بايد سرمايه گذاري شود. لبنيات به اندازه کافي به کودک داده شود (بخصوص در سنين رشد استخواني) و يک فرد 10 تا 15 دقيقه در روز، قسمت آرنج يا زانو به پايين خود را در معرض نور آفتاب قرار دهد و ويتامين D مورد نياز خود را دريافت کند. انجام اين کار از پشت شيشه فايده ندارد. اگر مصرف کلسيم بيش از نياز بدن باشد، عمل جذب انجام نمي شود.

وي ادامه داد: زماني قرص هاي کلسيم 1000 و 1200 ميلي گرمي به بازار آمد ولي بعداً مشخص شد که اگر اين مقدار از 500 ميلي گرم بيشتر باشد توسط بدن جذب نمي شود.

همچنين اگر خوردن قرص کلسيم همراه با مصرف لبنيات باشد، کلسيم موجود در لبنيات جذب نمي‌شود. جديدترين توصيه اين است که اگر بيمار مي‌تواند لبنيات مصرف کند، اين کار بر خوردن قرص ارجحيت دارد. چون لبنيات علاوه بر کلسيم داراي مواد ديگري مي باشند که نيازهاي بدن را تامين مي‌کنند. افراد در مصرف قرص کلسيم و ويتامين D حتماً بايد به پزشک مراجعه کنند تا با بررسي هاي آزمايشگاهي مقدار مورد نياز بدن آنها مشخص شود. مصرف زياد اين مکمل ها حتي ممکن است باعث مسموميت شود.

فره وش در ادامه تصريح کرد: ورزش تحمل کننده وزن نيز باعث افزايش سلول هاي استخوان ساز مي شود. البته در ورزش حرفه اي متاسفانه فشار زيادي به بدن وارد مي شود و ورزشکاران در سنين پايين به علت فشار هورموني به انواع بيماري ها دچار مي شوند. ورزش بايد در حد متعادل باشد. اگر عادت ماهيانه يک خانم با انجام ورزش غير منظم شد، بدين معني است که فشار زيادي به خود وارد کرده است و اين خوب نيست. بهترين ورزش استخوان ساز، پياده روي مي باشد. کساني که توانايي پياده روي طولاني مدت را ندارند، مي توانند اين کار را در چند مرحله و حتي در خانه انجام دهند. به طورکلي در انتخاب ورزش مناسب، هر فرد با فرد ديگر متفاوت است. چون وزن بدن در آب کاهش مي يابد و فشار زيادي به بدن وارد نمي شود، شايد شنا و پياده روي کمک زيادي به استخوان سازي نکنند، اما ورزش در آب داراي حسن هاي زيادي مي باشد که نبايد از آنها چشم پوشي کرد.

فوق تخصص روماتولوژي در پايان اظهارکرد: مهمترين حسن ورزش در آب، براي بيماران داراي آرتروز زانو مي باشد. همچنين آب مانع انجام حرکات ناگهاني توسط افراد مي شود. از 20 سال پيش، مسئله پوکي استخوان به عنوان يک مسئله جهاني و يک بيماري خاموش که داراي علامت باليني نيست مطرح و توسط رسانه ها به مردم معرفي شد، در کساني که پوکي استخوان دارند، مهمترين زمينه پيشگيري از شکستگي استخوان، جلوگيري از زمين خورد و افتادن مي باشد.


 يک سوم وظيفه دفاعي بدن تا پنج‌سالگي به عهده لوزه‌هاست 

 
يک متخصص گوش، حلق و بيني گفت: يک سوم وظيفه دفاعي بدن تا 5 سالگي را لوزه‌ها انجام مي‌دهند و عفونت، آلرژي و آلودگي‌ها عامل بزرگ شدن اين لوزه‌ها هستند.نظام‌الدين قهاري در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: تا اوايل 5 سالگي يک سوم دفاع بدن در مقابل عوامل بيماري‌زا بر عهده لوزه‌هاست بنابراين نبايد به اين لوزه‌ها به عنوان اعضاي زائد نگاه کرد.

وي تصريح کرد: لوزه‌ها حلقه دفاعي بدن هستند و حتي‌الامکان بايد حفظشان کرد و اين موضوع به خصوص در مورد 2 لوزه دهاني مصداق دارد.قهاري خاطر نشان کرد: لوزه سوم پشت زبان کوچک در راه بين بيني و حلق موسوم به حلق بيني قرار دارد بنابراين وقتي اين لوزه بزرگ شود راه تنفسي بيمار را سد مي‌کند و مشکل‌ساز است.

اين متخصص گوش، حلق و بيني افزود: اگر لوزه سوم بزرگ شود فرد مجبور خواهد شد از دهان نفس بکشد بنابراين عوارضي همچون ايجاد عفونت در بيني، گرم نشدن هواي تنفس شده، خشک شدن دهان، ناراحتي حنجره، آلودگي ريه و در نهايت عفونت ريه وجود دارد.وي تأکيد کرد: با توجه به موارد ذکر شده ابتدا بايد لوزه سوم را توسط دارو درمان کرد تا کوچک شود و اگر دارودرماني پاسخ نداد بايد آن را جراحي کرد.

قهاري علت بزرگ شدن لوزه را حساسيت، عفونت‌هاي مکرر به علت سرماخوردگي، آلودگي هوا در محيط خارج از خانه و داخل خانه عنوان و تصريح کرد: اگر در داخل منزل بخاري‌ها اکسيژن هوا را مصرف کنند و CO2 توليد کنند اين آلودگي نيز بزرگ شدن لوزه‌ها را در پي خواهد داشت.

اين متخصص گوش، حلق و بيني تصريح کرد: لوزه سوم تقريباً در تمام افراد وجود دارد ولي به مرور زمان کوچک شده و ديده نمي‌شود اما در کساني که سابقه ژنتيکي دارند اين لوزه به صورت بزرگ بر جا مي‌ماند که مسئله خاص و خطرناکي نيست.

وي گفت: اگر لوزه سوم راه تنفسي را سد کرد و اختلالاتي براي کودک همچون بيمار شدن پي در پي، بي‌حوصلگي کودک و غذا نخوردن وي را در پي داشت بايد نسبت به درمان آن اقدام کرد.اين متخصص گوش، حلق و بيني افزود: معمولاً لوزه‌ها براي دفاع از بدن در مقابل عوامل بيماري‌زا رشد کرده و بزرگ مي‌شوند ولي گاهي چهره بيمار و تغذيه بيمار را مختل مي‌کنند و در راه تنفس فرد اختلال ايجاد مي‌کنند که در اين صورت جراحي الزامي است.


 جوشانده «ارغوان»؛ برطرف‌کننده برودت معده و کليه 

 به گفته يک پژوهشگر گياهان دارويي در خراسان جنوبي، گياه «ارغوان» برودت معده و کليه را برطرف مي‌کند و صدا را صاف و سنگ مثانه را نيز خرد مي‌کند.جام جم سرا: محسن پويان گفت: ارغوان گياهي از خانواده نخود است؛ درختي کوچک با گل‌هايي ارغواني. در کتب قديم ايران مانند الابنيه عن الحقايق الادويه به نام «داذي» و در منابع ديگر به نام‌هاي «اکوان»، «ارجوان»، «ارجوان‌العرب»، «خرزيق» و «زعيد» آمده است. برگ‌هاي آن قلوه‌اي شکل و به رنگ سبز روشن است. مصرف گل‌هاي آن مفرح است و اخلاط لزج را خارج مي‌کند و برودت معده و کليه را برطرف مي‌کند و صدا را صاف و سنگ مثانه را خرد مي‌کند.

اين پژوهشگر گياهان دارويي گفت: دم‌کرده گل آن قي‌آور است و معده را پاک مي‌کند. دم‌کرده پوست ريشه آن نيز قي‌آور است. گرد سوخته شده ريشه آن به عنوان مداد ابرو کاربرد دارد مژگان را بلند و خوش حالت مي‌کند.از گل ارغوان در اروپا نوعي ترشي درست مي‌کنند، پوست و چوب ارغوان در معالجه آبسه‌ها و ناراحتي‌هاي سر مورد استفاده دارد. پوست درخت ضدعفوني کننده است. براي تهيه جوشانده ملايم پوست و ريشه از 8 گرم ماده گياه در يک ليتر آب استفاده مي‌شود.


 تزريق بوتاکس در آرايشگاه ها و عوارض آن 

 دکتر رسول ديناروند، رئيس سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت گفت: تزريق بوتاکس در خارج از مراکز پزشکي مجاز نيست ولي در حال حاضر اين کار در برخي از آرايشگاه و ... انجام مي شود. شايد يکي از دلايل آن هزينه بالاي تزريق بوتاکس توسط پزشک متخصص باشد. در آرايشگاه ها به علت استفاده از مواد غير مجاز توسط افراد آموزش نديده در حال انجام است که نتايج آن شکايت هايي است که توسط افراد آسيب ديده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور، سازمان نظام پزشکي کشور، و قوه قضائيه وجود دارد و اين واقعيتي است که در کشور مشاهده مي شود.

وي ادامه داد: همچنين تبليغاتي که در اين زمينه در شبکه هاي اجتماعي، پيامک و پست هاي الکترونيک مي شود، غير مجاز است؛ اما متاسفانه انجام مي شود و مشتري هاي آن ها نير به صورت معرفي افراد به يکديگر در حال افزايش مي باشد که نتايج و آسيب‌هاي آن نيز افزايش يافته است. حساسيت موضعي، تغيير حالت عضلات صورت، افتادگي پلک و ابرو و حتي شوک، از عوارض استفاده از بوتاکس است.

اين مقام مسئول در ادامه بيان کرد: تزريق بوتاکس توسط افراد غيرپزشک و غير متخص مجاز نيست؛ ولي متاسفانه بسياري از افراد غيرپزشک در مراکزي که تحت عنوان سالن هاي زيبايي اداره مي شوند، اقدام به تزريق بوتاکس مي کنند که درست نيست. زيرا، بوتاکس مورد استفاده در اين قبيل مراکز، به دليل ارزان بودن از عمدتاً داروهاي غير استاندارد و غير مجاز استفاده مي کنند که در مواردي با مخاطراتي از قبيل حساسيت و آلرژي هاي شديد همراه است.

ديناروند ادامه داد: بوتاکس يک داروي تزريقي است و بايد تنها توسط پزشکان و متخصصان آموزش ديده در مراکز پزشکي مجاز نظير مطب، کلينيک و بيمارستان استفاده شود. بنابراين تزريق داروي بوتاکس بايد از سوي متخصصان پوست انجام شود و تزريق اين دارو توسط آرايشگران غيرمجاز است.

وي تصريح کرد: سم بوتولونيوم ماده‌اي است که براي رفع چين و چروک صورت استفاده مي‌شود. بوتاکس با تاثير روي عضله محل تزريق، باعث کاهش فعاليت و يا از بين رفتن فعاليت الياف عضلاني شده و در نتيجه سبب رفع چين و چروکهاي ناشي از
انقباض‌هاي عضلاني در صورت مي گردد.

رئيس سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت در پايان اظهارکرد: متاسفانه بسياري از بوتاکس موجود در بازار ايران، از طريق غيرقانوني و قاچاق وارد کشور مي شود که استفاده از آنها عوارض جدي براي پوست صورت دارد. از اين رو اگر تزريق بوتاکس توسط افراد متخصص انجام شود مطمئنا فرآورده آن مجاز خواهد بود؛ اما برخي از آن ها از طريق شبکه هاي قاچاق وارد مي شود که آن فرآورده ها داراي مشکل است و نبايد استفاده شود. سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور بر روند توزيع بوتاکس نظارت و بازرسي مي کند و در جايي که قاچاق صورت گيرد حتماً برخورد مي کند.


 خبرها از عالم علم 

 واکسن استنشاقي سرخک ساخته شد

محققان دانشگاه کلرادو موفق به توليد يک نوع واکسن سرخک شده اند که براي ورود به بدن نيازي به سوزن ندارد و فقط با يک اسپري در هوا و تنفس فرد وارد بدن مي شود. به گزارش ايرنا از ساينس، اين واکسن جديد شامل يک پودر خشک قابل استنشاق است که به راحتي با دم وارد سيستم تنفسي مي شود و علاوه بر اينکه هيچ آلودگي براي محيط زيست به دنبال ندارد، نسبت به روش هاي تزريقي متداول موثرتر است.

اين واکسن خشک با حفظ تمام ويژگي ها به مدت 6 ماه تا 4 سال در دماي اتاق يا يخچال (با دماي 2 تا 8 درجه سانتي گراد) قابل نگهداري است. محققان براي بررسي کارايي واکسن خشک سرخک، آن را به همراه واکسن تزريقي در افرادي که در حال حاضر به اين بيماري مبتلا هستند يا قبل واکسينه شده اند، آزمايش کردند. نتايج نشان داد که واکسن پودري کاملا موثر و بدون هيچ عارضه جانبي است و همچنين بدن پاسخ ايمني مثبتي به اين واکسن دارد. کارايي اين واکسن در مدل حيواني نيز آزمايش شده و نتايج موفقيت آميز بوده است. در سال جاري ميلادي، 603 مورد سرخک توسط مرکز کنترل بيماري در آمريکا تاييد شده است که به گزارش همين سازمان، اين تعداد از سال 2000 تاکنون بي سابقه بوده است؛ اين درحاليست که اکثر مردم بر اين باورند که سرخک بيماري مربوط به گذشته است و امکان ابتلا به آن وجود ندارد. سرخک از تماس مستقيم با ترشحات بيني و گلوي فرد مبتلا بوجود مي آيد. همچنين مي‌تواند از طريق هوا و همچنين اشياي آلوده به ترشحات فرد آلوده نيز منتقل شود.

موفقيت محققان در توليد نخاع کامل در آزمايشگاه

به گزارش ايسنا، طي سال‌هاي اخير دستاوردهاي چشمگيري در حوزه استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي رشد و توليد ناي، مثانه، واژن و مجراي ادرار حاصل شده است و در برخي از موارد، عضو توليد شده به بدن بيمار پيوند زده شده است. تحقيقاتي براي رشد بافت قلب و کبد در حال پيگيري است، محققان انگليسي بدنبال رشد عروق خوني هستند و برخي محققان نيز بدنبال توليد بخش‌هاي کوچکي از بافت مغز بعنوان پيچيده‌ترين عضو بدن انسان هستند.

محققان دانشگاه درسدن در يک دستاورد مهم، موفق به رشد نخاع کامل با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني در آزمايشگاه شدند.رشد بافت يا اندام مختلف، به استفاده از داربست زيست‌ تخريب‌پذير وابسته است؛ زمانيکه سلول‌هاي بنيادي خود بيمار درون اين داربست کشت داده مي‌شوند، سطحي براي سلول‌ها ايجاد مي‌شود که مواد مغذي مورد نياز را تأمين مي‌کنند.

محققان به سرپرستي دکتر «آندره‌آ ماينهارت» از خاصيت منحصربفرد سلول‌هاي بنيادي موسوم به مورفوژنز خود هدايتگر (self-directed morphogenesis) که 10 سال قبل توسط پروفسور «يوشيکي ساساي» کشف شد، استفاده کردند. با استفاده از اين روش، محيطي ايجاد شدتا نخاع بتواند در آن مشابه درون بدن رشد پيدا کند؛ اين روش شامل وارد کردن حباب‌هاي کوچک سلول‌هاي بنيادي بداخل محيط رشد بود.سوسپانسيون‌هاي تک سلول از سلول‌هاي بنيادي موش در ژل مواد مغذي سه‌بعدي در ظرف آزمايشگاه کشت داده شدند.

با تأمين تمامي شرايط مورد نياز، سلول‌هاي بنيادي شروع به هماهنگ کردن عوامل رشد، بخصوص سه‌گانه مولکول‌هاي سيگنال‌دهي hedgehog، در اطراف خود کردند؛ معروف‌ترين سه‌گانه Sonic Hedgehog نام دارد که قادر به تحريک مستقيم رشد نورون‌ها در غلظت مورد نظر است. نخاع مانند مغز يک ساختار سازماندهي شده پيچيده است که در آن سلول‌ها در الگوهاي خاصي چيده شده‌اند. در جنين، يک ساختار موسوم به طناب‌پشتي (notochord) مانند مرکز سيگنال‌دهي عمل مي‌کند؛ طناب‌پشتي اقدام به فعال کردنSonic Hedgehog در پشت لوله عصبي مي‌کند.


 خبر پزشکي 

 خشک شدن شبکيه چشم، دردي بي‌درمان

مسعود سهيليان چشم پزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نوعي بيماري شبکيه وجود دارد به اسم بيماري وابسته به سن شبکيه که بيشتر در افراد بالاي 60 سال مشاهده مي‌شود که اغلب ژنيتکي است که اگر درمان به موقع صورت نگيرد ممکن است به کاهش توان ديد يا حتي نابينايي منجر شود.وي افزود: اين بيماري دو نوع تر و خشک دارد و براي نوع خشک آن هنوز درماني مشخص پيدا نشده است و باعث مي‌شود سلو‌ل‌هاي لکه زرد از روند فعاليت خارج شده و بينايي بيمار را کاهش بدهد.

وي اظهار داشت: در نوع تر اين بيماري رگ‌هاي چشم نمايان و خونريزي ايجاد مي‌شود و ديد بيمار تا حد زيادي کاهش مي‌يابد.

اين متخصص بيان کرد: طي 10 سال گذشته تحولات زيادي در زمينه دارويي براي درمان اين بيماري صورت گرفته که با استفاده از آن‌ها توانسته‌اند تا حدي ديد بيمار را بهبود بخشند و پيشرفت بيماري را به تعويق اندازند.سهيليان اشاره کرد: مبتلايان به اين بيماري با مصرف داروهايي مانند آنتي اکسيدان مانع از رسيدن اين بيماري به مرحله تر مي‌شوند زيرا اگر اين بيماري به مرحله تر برسد درمان آن مشکل‌تر و بيمار نيازمند تزريق دارو داخل چشم مي‌شود. وي عنوان کرد: بيماري ديابت هم بروي شبکه چشم‌ها تأثير دارد که درايران حدود 30درصد مردم مبتلا به ديابت هستند.

وي ادامه داد: در صورتي که بيماري ديابت بيش از 5 سال طول بکشد خطر تأثير آن بروي چشم‌ها بيشتر مي‌شود که اين بيماري باعث ايجاد تورم، پيدايش عروق جديد، خونريزي و در نهايت جدا شدن شبکيه و از بين رفتن ديد مي‌شود.

سهيليان اشاره کرد: بيماري فشار خون و چربي بالا هم بر روي شبکيه چشم نيز تأثير دارد به طوري که باعث انسداد رگ‌هاي چشم شده و آنها را دچار مشکل مي‌کند. وي اظهار داشت: در چند سال گذشته درمان خاصي براي اين بيماري نبود ولي امروزه با تزريق دارو در داخل چشم مي‌توان آن را درمان کرد.

کاهش آمار مننژيت و عوارض آن در کودکان

به گزارش آفرينش دکتر البرزي، متخصص کودکان در برنامه «ره آورد» گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت با بيان اين مطلب افزود: واکسن جديد پنجگانه شامل ديفتري، سياه سرفه، کزاز و هپاتيت B است که در گذشته نيز اين واکسن ها زده مي شد و امروز واکسن هموفيلوس آنفلوآنزا اضافه شده است که هموفيلوس آنفلوآنزا ميکروبي است که شايع ترين علت مننژيت در کودکان است و زدن اين واکسن در دنيا با کاهش ابتلا به مننژيت شده است.

وي ادامه داد: خوشبختانه با تلاش و کوشش مسئولان اين واکسن وارد ايران شده است و اميدواريم يکروز کشورمان خودش بتواند اين واکسن را توليد کند؛ چرا که در حال حاضر اين واکسن از کشورهاي خارجي خريداري مي شود، که با ورود واکسن جديد پنج گانه (پنتاوالان) به برنامه ايمن‌سازي کشور، آمار مننژيت و عوارض آن در کودکان به شدت کاهش مي‌يابد.

واکسن پنج گانه (پنتاوالان) سبب حفاظت کودکان عليه پنج بيماري تهديد کننده زندگي يعني ديفتري، سياه سرفه، کزاز، هپاتيت «ب» و هموفيلوس آنفلوانزا نوع «ب» مي‌شود. هرچند ديفتري، سياه سرفه، کزاز و هپاتيت «ب» قبلا جزو برنامه ايمن سازي کودکان بوده؛ اما «هموفيلوس آنفلوانزا نوع ب» جزو پنجمي است که به اين مجموعه اضافه و به همين علت به اين ترکيب واکسن «پنتاوالان» گويند، اين واکسن در سنين 2، 4 و 6 ماهگي در برنامه واکسيناسيون انجام مي‌شود.

اين متخصص کودکان در پايان اظهارکرد: البته کساني که واکسيناسيون کودکان شان را انجام داند و يا در مرحله انجام دادن هستند، اين واکسن تزريق نمي شود و واکسن پنجگانه به کودکاني که تازه مي خواهند اقدام به واکسيناسيون کنند، تزريق مي شود. اميدواريم بچه هاي ايران سالم و هر روز شادتر باشند و بايد سپاسگزار مسئولان باشيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته