جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4871

فرماندار اسلامشهر:
آغاز عمليات احداث خط متروي تهران به اسلامشهر


استقرار 35 تيم راهداري زمستاني در محورهاي ارتباطي لرستان


خبر


خبر


 فرماندار اسلامشهر:
 آغاز عمليات احداث خط متروي تهران به اسلامشهر  

 اسلامشهر - محمدرضا عباسي

اميراله حقيقي فرماندار شهرستان اسلامشهر گفت:با پيگيريهاي به عمل آمده و تاکيد استاندار تهران، به زودي عمليات احداث خط مترو تهران به اسلامشهر،آغاز خواهد شد و اين اتفاق قطعا تاقبل از دهه فجر به وقوع خواهد پيوست.حقيقي افزود: در جلسه شوراي اداري استان تهران که با حضور معاون رئيس جمهور برگزار شد، فرمانداري شهرستان اسلامشهر، به عنوان فرمانداري نمونه استان تهران از لحاظ تشکيل جلسات شوراي اداري و شوراي تامين معرفي گرديد.

وي بيان داشت: موفقيت به دست آمده حاصل تلاشها و همکاريها و همدلي همه مسئولين ادارات و مشارکت اقشار مختلف مردم گرانقدر اين شهرستان است و اين موفقيتها در عرصه‌هاي مختلف مربوط به همه مردم منطقه مي‌باشد.نماينده عالي دولت درشهرستان اسلامشهر تاکيد کرد:جايگاه شهرستان اسلامشهر در زمينه‌هاي مختلف فراتر از اين رتبه‌ها بوده و بايد جايگاه اصلي اين شهرستان در سطح استان و کشور شناخته شود.


 استقرار 35 تيم راهداري زمستاني در محورهاي ارتباطي لرستان 

 خرم آباد - جابري

مدير كل راه و شهرسازي لرستان، گفت: 35 تيم راهداري زمستاني از 15 آذرماه با آمادگي كامل در طول محورهاي ارتباطي برفگير و كوهستاني استان مستقر مي‌شوند.

ملكي با بيان اينكه دو تيم راهداري زمستاني استان متعلق به بخش خصوصي است، افزود: در مجموع 365 نفر نيروي ورزيده و با تجربه با استفاده از 246 دستگاه انواع ماشين‌آلات سبک و سنگين در محورهاي مواصلاتي استان حضور دارند.

وي تصريح كرد: در اين راستا 24 باب راهدارخانه ثابت و هشت باب راهدارخانه سيار در نقاط مختلف آماده استقرار تيم‌هاي راهداري زمستاني و مسافران عزيز خواهد بود.ملكي با بيان اينكه 16 گردنه برفگير در راهاي اصلي، فرعي و روستايي استان شناسايي شده است، گفت: با وجود اينكه استقرار تيم‌هاي راهداري زمستاي از 15 آذر آغاز مي‌شود، تاكنون عمليات برفروبي و نمك پاشي در محورهاي نورآباد - نهاوند و اليگودرز - اصفهان انجام شده است.

وي گفت: رانندگان و مسافران عزيز بايد علاوه بر توجه به هشدارهاي پليس راه، عوامل راهداري و سازمان هوا‌شناسي، درصورت تردد از محورهاي برفگير و كوهستاني تجهيرات كامل ايمني و گرمايشي را به همراه داشته باشند.مدير كل راه و شهرسازي لرستان، اضافه كرد: مركز اطلاعات راههاي استان از طريق تلفن گوياي 141 و تلفن 334،063،21 آماده پاسخگويي و اطلاع‌رساني درخصوص وضعيت راههاي استان است.


 خبر 

 فراهم‌سازي زمينه کارآفريني بانوان سرپرست خانوار در آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش

مشاور فرهنگي استاندار آذربايجان غربي گفت: زمينه کارآفريني بانوان سرپرست خانوار بايد فراهم شود و اين امر بايد متناسب با روح و جسم آنها شکل گيرد.سيامک مختاري در نشست تخصصي بررسي و آسيب‌شناسي زنان سرپرست خانوار که در سالن استانداري آذربايجان غربي ترتيب يافت اظهار داشت: اين نشست با هدف ايجاد تعامل و ارتباط موثر بين دستگاه‌هاي اجرايي براي آسيب‌شناسي بهتر زنان سرپرست خانوار تشکيل شده است. وي با بيان اينکه در حال حاضر بيش از يک و نيم ميليون زن در کشور سرپرست خانوار هستند، افزود: اين ميزان 15 درصد از جمعيت کشور را شامل مي‌شود. مشاور فرهنگي استاندار آذربايجان غربي تصريح کرد: يکي از مشکلات مهمي که گريبانگير زنان سرپرست خانوار بوده مشکلات اقتصادي است که نيازمند توجه مسئولان است. 

عشاير اردبيل هشت درصد جمعيت عشايري کشور را تشكيل مي‌دهند

اردبيل - خبرنگار آفرينش

قادر هنرمند در جلسه بررسي اسکان عشاير شاهسون در اردبيل اظهار کرد: تاکنون 440 خانوار از عشاير استان اردبيل در طرح اسکان مشارکت کرده و امکان توسعه اين طرح با علاقه‌مندي جامعه عشايري براي اسکان دايمي آنها مهيا است.وي به دو ايل بزرگ عشاير استان شامل شاهسون و ايل قره‌داغ اشاره کرد و گفت: جمعيت 66 هزار نفري عشاير استان در بيش از 570 قشلاق، هفت زيست بوم و 51سامانه و 45 طايفه مستقل زندگي مي‌کنند.مديرکل امور عشايري استان اردبيل پراکندگي عشاير استان را در شهرهاي مختلف ياد‌آور شد و بيان کرد: 1.5 ميليون واحد دامي عشاير در بيش از 600 هکتار از مراتع تعليف مي‌کنند تا امکان توليد محصولات متنوع فراهم آيد.

فرمانداران و دادستان‌ها اجازه غارت منابع طبيعي را ندهند

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

معاون سياسي اجتماعي استاندار تهران گفت: فرمانداران و دادستان‌ها در استان تهران نبايد اجازه غارت منابع طبيعي را به سودجويان بدهند.به گزارش خبرنگارآفرينش، سيدشهاب‌الدين چاوشي در چهارمين جلسه شوراي اداري شهرستان فيروزکوه که در مسجد جامع شهر ارجمند برگزار شد، در جمع مسئولان استاني و شهرستاني اظهار کرد: فرمانداران، دادستان‌ها، مديران منابع طبيعي، راه و شهرسازي، بنياد مسکن و دستگاه‌هاي مرتبط سراسر استان تهران به ويژه دو منطقه حساس يعني شهرستان‌هاي فيروزکوه و دماوند بايد نسبت به اراضي ملي حساسيت، توجه و جديت بيشتري داشته باشند.

وي هشدار داد: اگر در دولت تدبير و اميد کساني بخواهند از موقعيت شغلي يا رابطه‌اي به بيت‌المال و منابع طبيعي ورود پيدا کنند يا سوءاستفاده داشته باشند و اراضي ملي را مورد تعارض قرار دهند و براي ساخت و سازهاي غيرمجاز از آنها استفاده کنند براي دولت هيچ توجيهي پذيرفته نيست.معاون سياسي اجتماعي استاندار تهران افزود: با اين افراد براساس قانون شديداً برخورد مي‌شود و اين موضوع مورد حمايت وزارت کشور است.

دولت تدبير و اميد اجازه نمي‌دهد منابع طبيعي به هر بهانه‌اي غارت شود.

چاوشي به افرادي که به منابع طبيعي دست‌اندازي کرده‌اند، اشاره کرد و گفت: نگذاريد حيثيت نظام جمهوري اسلامي ايران که خون‌بهاي شهداست، خرج بي‌توجهي و غفلت امثال شما شود؛ مسئولان زماني که حقوق مردم در حال تضعيف و تصرف باشد، بايد ورود پيدا کنند و مانع اين دست اقدامات شوند.وي تصريح کرد: شهرستان فيروزکوه منطقه‌اي بکر و وسيع بوده و امکان باغداري خوبي دارد لذا با اين موقعيت راهبردي نبايد افراد بيکار داشته باشد و از اين ظرفيت‌ها بايد به درستي استفاده کرد.

فرماندار اردبيل:

بي‌توجهي به مصرف آب چالشي جدي است

اردبيل - خبرنگار آفرينش

جواد زنجاني در جلسه شوراي منابع آب در اردبيل اظهار کرد: ما در کنار کمک به توسعه و تقويت تامين منابع آب پايدار بايد به سمت صرفه‌جويي و کم مصرف کردن حرکت کنيم تا بستر و زمينه حرکتي خوب در اين حوزه فراهم آيد.وي اهميت برگزاري جلسه و شوراي حفاظت از منابع آب به صورت ملي و استاني و شهرستاني را يادآور شد و گفت: همه ما بايد به حساسيت اين موضوع و ذخيره‌سازي و تامين منابع آب توجه داشته باشيم چراکه غفلت و کوتاهي در اين زمينه آسيب‌هاي جدي را به همراه دارد.

فرماندار اردبيل تصريح کرد: حفظ و حراست از منابع آب زيرزميني و مديريت منابع و مصارف در شرايط فعلي کشور از اولويت‌هاي دولت تدبير و اميد است.زنجاني ادامه داد: با هدف رسيدن به اين امر مهم در اردبيل از هيچ تلاش و کوششي فرو گذار نخواهيم کرد چراکه در صورت از بين رفتن دشت اردبيل امکان بازيابي آن ديگر ممکن نيست.

اين مسئول افزود: به دنبال سفر رئيس جمهور و تزريق منابع اعتباري مناسب تمام طرح‌هاي تعطيل و نيمه تعطيل شرکت آب منطقه فعال شده است و از نظر اعتبار محدوديتي وجود ندارد.

رئيس شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان اردبيل با اشاره به اينکه آب و تامين آن يک دغدغه و نگراني جدي است، بيان کرد: رعايت نکردن مصرف درست مي‌تواند به يک چالش جدي تبديل شود که همه بايد سعي کنيم اين دغدغه و نگراني را با صرفه‌جويي و اهميت دادن به صـرفه‌جويي آب کاهش دهيم.زنجاني با بيان اينکه صرفه‌جويي و جلوگيري از تخلفات برداشت غيراصولي و غيرمجاز مي‌تواند به تعادل‌بخشي آب بينجامد، گفت: تاکنون 16 حلقه چاه غيرمجاز در شهرستان اردبيل مسدود شده است که در منطقه ممنوعه و غيرمجاز آب برداشت مي‌کردند و با هماهنگي‌هاي صورت گرفته با متخلفان برخورد جدي و قانوني صورت خواهد گرفت.

اين مسئول با اعلام اينکه دو برابر استاندارد جهاني آب مصرف مي‌کنيم، عنوان کرد: همسو با جمعيت کشور مردم استان اردبيل به طور متوسط روزانه 220 تا 250 ليتر آب مصرف مي‌کنند که رقم بسيار بالا و تأمل‌برانگيزي است حالي که مصرف در برخي کشورها 70 تا 80 ليتر در روز است.فرماندار اردبيل با اشاره به اينکه برخورد با متخلفين و صاحبان چاه‌هاي غيرمجاز و انسداد اين چاه‌ها بايد بدون هيچ‌گونه مسامحه‌اي پيگيري شود، گفت: علاوه بر کارهاي حفاظتي، جلوگيري از بهره‌برداري‌هاي غيرمجاز ضروري است.

زنجاني افزود: سازمان جهادکشاورزي استان با همکاري شرکت آب منطقه‌اي در جهت تغيير الگوي کشت و استفاده از محصولات متناسب با شرايط کم‌آبي و همچنين ترويج و توسعه شيوه‌هاي نوين آبياري به خصوص در دشت ممنوعه اردبيل برنامه‌ريزي کنند.

جايگاه شوراي حل اختلاف ارتقاء يابد

اهواز – خبرنگار آفرينش

معاون قضايي رئيس کل دادگستري خوزستان گفت: شوراي حل اختلاف در کاهش ورودي پرونده‌ها به محاکم موثر بوده و بايد جايگاهش ارتقاء يابد.به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان عبدالعباس زبيدي‎نيا رئيس کل شوراهاي حل اختلاف خوزستان در جلسه‌اي که با حضور قضات شوراهاي حل اختلاف شهرستان اهواز برگزار شد گفت:شوراي حل اختلاف در کاهش ورودي پرونده‌ها به دادگستريها،ايجاد صلح وسازش و پيشگيري از وقوع جرم خوب عمل کرده و بايد جايگاه اين نهاد ارتقاء پيدا کند.

وي با بيان اينکه جهت ارتقاء شوراي حل اختلاف بايد بازرسي و نظارت بر فعاليتهاي شوراها بصورت مستمر صورت بگيرد افزود: بازرسي‌هاي دوره‌اي بايد با قدرت انجام شود به طوري که ما بايد کاري کنيم بازرسي براي شوراي حل اختلاف يک پديده اتفاقي تلقي نشود و به صورت مستمر صورت بگيرد تا شاهد حسن اجراي قوانين،مقررات،ضوابط و دستورالعملها و ايجاد شرايط مطلوب براي رشد کمي و کيفي شوراهاي حل اختلاف باشيم.

معاون قضايي رئيس کل دادگستري خوزستان بر ارتقاء کيفيت آموزشهاي لازم در حين بازرسي تاکيد کرد و گفت:مبناي بازرسي و نظارت بر عملکرد شوراهاي حل اختلاف تقويت نقاط مثبت و برطرف کردن نقاط ضعف مي‌باشد و در حين بازرسي بايد آموزشهاي لازم براي ارتقاء عملکرد شوراها انجام شود.

زبيدي‌نيا از آغاز بکار هيئتهاي نظارت و بازرسي بر عملکرد قضات و اعضاء شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان خبر داد و افزود: به منظور بررسي عملکرد قضات،مديران و اعضاء شوراهاي حل اختلاف سراسر استان در زمينه جلب رضايت ارباب رجوع ،حفظ حقوق شهروندي و افزايش اعتماد عمومي به شوراهاي حل اختلاف هيئتهاي نظارت و بازرسي طبق دستورالعمل مرکز امور شوراهاي حل اختلاف قوه قضائيه تشکيل شده‌اند و بزودي کار خود را آغاز مي‌کنند.

در پايان اين جلسه قضات شوراهاي حل اختلاف شهرستان اهواز به ارائه ديدگاهها،پشنهادات و انتقادات خود در خصوص نظارت و بازرسي بر عملکرد شوراهاي حل اختلاف پرداختند.


 خبر 

 براي صلح وسازش بايد از ظرفيت عشاير استفاد کرد

اهواز – خبرنگار آفرينش

رئيس کل دادگستري استان خوزستان گفت: بايد براي صلح و سازش و پيشگيري از وقوع جرم در چارچوب ضوابط قانوني از ظرفيت عشاير استفاده کنيم

به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان فرهاد افشارنيا رئيس کل دادگستري استان خوزستان در ديدار سران عشاير و اعضاء شوراي حل اختلاف ويژه عشاير شهرستان اهواز با بيان اينکه عشاير مي‌توانند در امر صلح و سازش و پيشگيري از وقوع جرم به دستگاه قضايي کمک کنند گفت: عشاير در اصلاح ذات‌البين و پيشگيري از وقوع جرم در جامعه نقش تاثيرگذار داشته باشند و از مسير شوراي حل اختلاف مي‌توان به اين هدف رسيد.وي افزود: اعتقاد داريم نمي‌توان همه ناهنجاريها را با مجازات حل کرد بلکه بايد تلاش شود با فرهنگسازي صحيح و قانوني در جامعه،فرد را از ارتکاب جرم پشيمان کنيم.رئيس دستگاه قضايي خوزستان بر لزوم انسجام بين عشاير تاکيد کرد و گفت: همه ارگانها براي ارتقاي جايگاه و انسجام بين عشاير با دستگاه قضايي در يک مسير حرکت مي‌کنند ولي تلاش دستگاه قضايي هم ارتقاء جايگاه و هم پيشگيري از جرم و اجراي صحيح و دقيق قانون در بين عشاير مي‌باشد.

وي خاطرنشان کرد: سران عشاير بايد ايثارگر، فداکار،خدمتگزار عشيره خود و جامعه باشند تا شاهد پويايي درجامعه از نظر فرهنگي و اجتماعي باشيم.در ادامه اين ديدار زبيدي‌نيا معاون قضايي رئيس کل دادگستري و رئيس کل شوراهاي حل اختلاف از مختومه شدن بيش از 5 هزار پرونده در شوراي حل اختلاف خوزستان در 8 ماهه سال جاري خبر داد.

وي گفت: در 8 ماه سال جاري 15 هزار پرونده شوراهاي حل اختلاف وارده داشته که بيش از 5 هزار پرونده با صلح و سازش مختومه شده‌اند و اين نشان دهنده عملکرد خوب شوراهاي حل اختلاف خوزستان است.وي افزود: بيش از 84 شعبه ويژه در امر صلح و سازش فعاليت دارند و اصلاح ذات‌البين يک امر واجب است و بايد در جامعه به فرهنگ تبديل شود.رئيس شوراهاي حل اختلاف خوزستان با اشاره به شوراي حل اختلاف ويژه عشاير گفت:خوشبختانه روند کاري شوراي حل اختلاف ويژه عشاير مطلوب بوده و يکي از مهمترين اهداف شوراي حل اختلاف ويژه عشاير پيشگيري و کاهش از جرايم بزرگ در سطح عشاير استان مي‌باشد.زبيدي‌نيا با بيان اينکه حل و فصل بين عشاير بايد قانوني باشد عنوان کرد: متاسفانه در بين بعضي از عشاير حل و فصل ظالمانه صورت مي‌گيرد که اين حل و فصل با شرع و قانون مغايرت دارد و بايد حل و فصلها شرعي و قانوني شوند.

در پايان اين ديدار سران عشاير و اعضاء شوراي حل اختلاف ويژه عشاير به ارائه ديدگاهها و پشنهادات و انتقادات خود پرداختند.

احداث اردوگاه فرهنگي تفريحي دخترانه در فيروزکوه

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

معاون سياسي اجتماعي استاندار تهران از اختصاص زمين و تامين تجهيزات موردنياز براي احداث اردوگاه فرهنگي تفريحي دخترانه در فيروزکوه خبر داد.سيدشهاب‏‌الدين چاوشي در حاشيه برگزاري نشستي با مهري فرماندار فيروزکوه، معاونان فرماندار، شهرداران و ديگر مديران در گفت‏وگو با خبرنگارآفرينش از احداث اردوگاه فرهنگي تفريحي دخترانه در شهرستان فيروزکوه خبر داد.وي اضافه کرد: اختصاص زمين براي احداث اردوگاه فرهنگي تفريحي دخترانه و تامين تجهيزات موردنياز در شهرستان فيروزکوه در دستور کار قرار مي‏گيرد و پيگيري‏هاي لازم بايد از سوي فرمانداري اين شهرستان انجام شود.

معاون سياسي اجتماعي استاندار تهران اظهار کرد: در بسياري از نقاط کشور مانند شهرستان فيروزکوه با مشکل کم‏آبي مواجه نيستيم، فقط لازم است براي استفاده صحيح و بهره‏برداري از منابع آب، تفکرات و استعدادهاي خود را در اين زمينه به کار گيريم.

شهردار کرج:

معلوليت، عرصه ناتواني نيست

كرج - باقري

شهردار کرج گفت: معلوليت، ناتواني در اجراي امور نيست بلکه ناتواني از به کارگيري نعمتهاي خداوند در راه تحقق اهداف و آرزوهاست، از اين منظر کساني که ضعفي در بدن دارند را نمي‌توان معلول تلقي کرد چرا که آنان برغم همه محدوديتها، راه رسيدن به آرمانهاي شان را هموار کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار آفرينش علي ترکاشوند در گفتگو با پايگاه خبري مديريت شهري کرج اظهار داشت: بهسازي فضاي زندگي براي معلولان نه يک وظيفه که يک اصل قانوني است چرا که طبق اصل قانون اساسي، همه افراد بايد از حقوق يکسان و مساوي برخوردار باشند، زماني که سازه‌هاي شهري تنها براي اقشار سالم پيش‌بيني شده باشد يعني يک بخش از جامعه مورد توجه قرار نگرفته و به حقوق مساوي آنان با ديگر شهروندان رسيدگي نشده و اين با اصل عدالت در جامعه ناهمگون بوده و بايد با بازنگري در اجراي همه طرحها، نياز اين قشر را نيز مدنظر قرار داد.وي با اشاره به اقداماتي که مي‌توان براي تسهيل زندگي و ايجاد آرامش در مسير رسيدن به آرمانهاي اين افراد صورت داد، يکي از مهمترين مسئوليتهاي شهرداري در قبال افراد با محدوديتهاي جسمي و حرکتي را مناسب‌سازي معابر عنوان کرده اضافه کرد: متاسفانه طراحي فضاهاي شهري و کيفيت مهندسي معابر در شهر کرج همانند بسياري از نقاط کشور طي سالهاي گذشته، براساس ذهنيت مهندساني طراحي شده که کمتر از ضعفي در اندام حرکتي خود رنج مي‌برده‌اند، به همين علت در اجراي بسياري از طرحهاي شهري و عمراني، نيازهاي اين قشر کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

اين مسئول اظهار داشت: اين کم‌توجهي گاه معلولان را براي انجام کمترين و ساده‌ترين امور خود دچار مشکل کرده چنانکه يک پياده‌روي ساده يا استفاده از عابر بانکهايي که به فعاليتي روزمره براي ما تبديل شده، آنان را با دشواريهاي خاص خود مواجه مي‌کند.شهردار شهر کرج خاطرنشان کرد: وقتي عصاي سفيد به تنهايي نمي‌تواند زن يا مرد روشن دل را به راحتي از خيابان عبور دهد چرا که فاصله سطح خيابان با پياده راه و نيز لچکي فضاي بين دو مسير در يک بلوار متفاوت است، يعني اين شهر براي يک معلول يا نابينا طراحي نشده است. ترکاشوند اعلام کرد: از اين منظر وظيفه شهرداري، تسريع در اصلاح مسيرها و معابر است که از سال گذشته اين مهم با دعوت و حضور تيمي از اساتيد ژاپني به منظور آموزش بهترين شيوه‌هاي مناسب‌سازي معابر در کرج براي مهندسان اين مجموعه آغاز شد.وي يادآور شد: طراحي و مناسب‌سازي شهري نزديک به يک دهه است که در کشور مطرح و گامهاي خوبي در اين عرصه برداشته شده اما هنوز مشکلات متنوع و متعددي در اين حوزه وجود دارد که بايد در طول زمان نسبت به اصلاح آن اقدام شود.به گفته شهردار کلانشهر کرج، هم‌اکنون در سازه‌هاي جديد شهري از جمله پارکها، نکات مربوط به مناسب‌سازي معابر با دقت بيشتري به اجرا در مي‌آيد؛ همچنين وسايل تندرستي ويژه معلولان در پارکهاي مذکور نصب شده که از اين جمله باغ فاتح را مي‌توان نام برد.

شهردار کرج در پايان از معاونين و مسئولان تحت امر خود خواست با جديت نسبت به پيگيري نياز اين قشر اقدام کرده و در بهسازي معابر که البته اقدامي دشوار و زمانبر است، عجله کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته