جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4878

روحاني باتاكيد به اختصاص يارانه شير:
رسانه ها مردم را به مصرف مواد لبني تشويق کنند


کنگره آمريکا تحريم‌هاي بيشتر عليه روسيه را تصويب کرد


کنگره آمريکا تحريم‌هاي بيشتر عليه روسيه را تصويب کرد


سرمقاله

زائران ايراني 10 روز براي بازگشت فرصت دارند؛
وزارت كشور: کساني که بدون گذرنامه به عراق رفتند بايد از مرز چذابه به کشور بازگردند

سيد حسن خميني :
نبايد به بهانه آزادي، دينداري و به بهانه دينداري؛ آزادي هاي مشروع مخدوش شود


اسرائيل: به دنبال افزايش تحريم هاي ايران نيستيم!


روسيه: توافق هسته اي در 3 يا 4 ماه ممکن است


تلاش‌براي بازگشايي سفارت انگليس در ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


بازديد اساتيد دانشگاه آغاخان افغانستان از دانشكده پرستاري و مامايي


امضاي تفاهم نامه همكاري دانشكده طب سنتي و كالج بين المللي ابن سينا در اروپا


 روحاني باتاكيد به اختصاص يارانه شير:
 رسانه ها مردم را به مصرف مواد لبني تشويق کنند 

 
رييس جمهوري همزمان با اربعين حضرت ابا عبدالله الحسين (ع)، با حضور در شرکت صنايع شير ايران، همراه با کارکنان اين شرکت توليد فراورده‌هاي لبني کشور به عزاداري براي سالار شهيدان کربلا پرداخت. به گزارش پايگاه رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني با اشاره به اين‌که اين روز براي عزاداري اربعين حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) تعطيل است، اما بخش هايي از کشور براي رفع نيازهاي ضروري مردم بايد همچنان به کار و تلاش ادامه دهند، گفت: صواب عزاداري وقتي در کنار کار و تلاش براي آسايش جامعه و رفع نيازهاي ضروري مردم قرار مي گيرد، افزون تر مي شود.

روحاني که در حاشيه اين مراسم با خبرنگاران صحبت مي کرد، اظهارداشت: حضرت امام حسين (ع) تا روزعاشورا و تا کربلا پيامش را تبليغ کرد و امروز نيز مردم با حضور در مراسم اربعين و کربلا، پيام آن نهضت بزرگ را دريافت مي کنند و گسترش مي‌کنند.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌که در اين واحد توليدي بخش عمده اي از شير مورد نيازمدارس آماده مي شود، گفت: ارائه شير رايگان در مدارس به عنوان يک کار مهم براي تامين سلامت نسل آينده کشور، يکي از افتخارات دولت است که با توجه به طول مدت ارائه آن، در ميان کشورهاي مختلف بي نظير است.روحاني با قدرداني از همه توليد کنندگان و فعالان عرصه کار و توليد کشور مخصوصا کساني که براي نسل جوان کشور در اين واحد توليدي فعاليت مي کنند، گفت: امروز شرکت در مراسم عزاداري سالار شهيدان و حضور در کنار عزيزاني که در مسير توليد و جهاد مي کوشند، فرصتي مغتنم بود.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي در خصوص پايين بودن مصرف سرانه شير در کشور گفت: در گام اول دولت مصرف شير در مدارس را با توزيع رايگان بالا خواهد برد تا مصرف مواد لبني به عادتي براي کودکان و نوجوانان ما تبديل شود.روحاني اظهارداشت: رسانه هاي همگاني بايد مردم را به مصرف مواد غذايي سودمند مثل مواد لبني تشويق کنند و دولت نيز وظيفه دارد با توليد سالم و ارائه يارانه در اين بخش ، مردم را به اين سمت هدايت کند.


 کنگره آمريکا تحريم‌هاي بيشتر عليه روسيه را تصويب کرد 

 کنگره آمريکا تحريم‌هاي بيشتر عليه روسيه را تصويب کرد 

 انونگذاران آمريکايي اعمال تحريم‌هاي اقتصادي بيشتر عليه روسيه و ارسال سلاح به اوکراين را تصويب کردند.به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين قانون همچنين به باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا اين اختيار را مي‌دهد تا به کمک‌هاي نظامي کشنده و غير کشنده به اوکراين شامل ارسال تسليحات ضدتانک، مهمات و پهپادهاي تاکتيکي و نظارتي بپردازد.

تحريم‌هاي بيشتر اقتصادي عليه روسيه به اتفاق آرا توسط قانون‌گذاران سنا و مجلس نمايندگان به تصويب رسيد.جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد در پاسخ به سوالي درباره اين مساله که آيا اوباما اين قانون را امضا مي‌کند يا خير، گفت: ما در حال حاضر به بررسي اين مساله مي‌پردازيم.

واشنگتن از اوکراين در درگيري با روسيه حمايت مي‌کند اما اوباما هنوز ارسال تسليحات به کي‌يف را که به درخواست دولت اوکراين است، تصويب نکرده است.باب کراکر، ارايه‌ دهنده اين لايحه، تاخير در ارسال تسليحات به اوکراين را به نوعي ترديد در واکنش آمريکا به تهاجم ادامه‌دار روسيه عليه اوکراين توصيف کرده است.


 سرمقاله 

 زلزله را بايد مديريت كرد، نه تكذيب

حميدرضا عسگري

براي هر كشور و شهروندي مواجه شدن با زلزله امري ناخوشايند و نگران كننده است. اما چه بسيار كشورهايي كه با اين حادثه طبيعي خو گرفته‌اند و آن را جزء زندگي روزمره خود مي‌دانند. چرا كه از بابت امكانات و استانداردهاي زندگي خود مطئن بوده و جانشان را در معرض خطر نمي بينند. درهمين زمينه، طرح موضوع زلزله تهران مربوط به امروز نيست و تازگي ندارد. تاكنون بحث‌ها و پيش بيني‌هاي بسياري در مورد وقوع اين حادثه طبيعي در پايتخت گرديده است. اما همان‌طور که پيش‌بيني وقوع زلزله در زماني معين غيرعلمي است؛ پذيرش اين ادعا كه در زمان فعلي ويا آينده نزديك زلزله نمي‌آيد، به مراتب غيرعقلاني تر است. اين درحالي است كه آخرين زلزله مهيب تهران با بزرگي 7.1 ريشتر مربوط به بيش از 170 سال قبل است. در اين فاصله در سالهاي 1309 ، 1326 ، 1334 ، 1362 چند زمين لرزه در تهران احساس شده که بزرگي آن به حدي نبوده که زندگي مردم شهررا مختل کند. اما از زمان سرسيد طبيعي يک زلزله مهيب در تهران چندين سال گذشته است و گسل هاي تهران در انتظار نشسته اند و هربار با ايجاد زلزله‌هايي خفيف حضور خود را اعلام و به پايتخت نشينان هشدار مي دهند.

اما از همان سال ها پيش اقدامي براي جلوگيري از فاجعه اي عظيم و بهبود استانداردهاي شهري در پايتخت انجام نشده است. از هرحيث که به وضعيت شهر تهران بنگريم، مشاهده مي کنيم که امكانات لازم و كافي جهت مواجهه با زلزله فراهم نيست. اين عدم توجه ما به اين هشدارها در حالي است که به لحاظ امکانات امداد رساني و مديريت بحران شهري در قياس با جمعيت 12 ميليوني تهران بسيار ضعيف عمل كرده‌ايم. البته اقدامات بسياري همچون ايجاد سوله هاي ذخيره وسايل امدادي و آذوقه هاي تاريخ دار، ايجاد کمپينگ هاي استقرار حادثه ديدگان، آموزش نيروهاي ستاد بحران و... صورت گرفته اما هيچيک از اين اقدامات جواب گوي فاجعه تهران نخواهند بود. براساس تحقيقات انجام شده بيش از 40 درصد ساختمان هاي تهران قدمتي بالاي 30 سال دارند و استاندارد نيستند و تخريب ساختمان ها بزرگترين معضل تهران خواهد بود. زيرآوار ماندن اجساد و عدم دسترسي به آنها موجب شيوع عفونت و بيماري هاي فراوان مي گردد، لوله کشي هاي انتقال گاز تهران از ايمني برخوردارنيستند و همچون بمبي تهران را به آتش مي کشند، با وقوع حادثه و تركيدگي شاه ‌راهاي آب‌هاي سطحي، گنداب هاي بزرگ اينجاد مي شود و شيوع بيماري هاي واگيردار غيرقابل كتمان است. قطع کابل هاي فشارقوي برق موجب خاموشي و اختلال در دسترسي به حادثه ديدگان مي گردد و هزارويک معضل ديگر که هرچه بشماريم بازهم كم است!.

حال نگاه کنيم ما چقدر توانايي درمقابل اين فجايع داريم، ما چند بالگرد امداد دراختيار داريم، چند آمبولانس مجهز درناوگان امدادي وجود دارد، چند بيمارستان مجهز و مقاوم در مقابل زلزله داريم تا بتوانيم از امکانات آن استفاده کنيم، چه تعداد نيروي امداد رسان آموزش ديده و مجهز به امکانات زنده يابي و احيا در اختيار داريم، آيا نيروهاي امدادو آتش نشان ما از حادثه جان سالم به در مي برند و يا تعدادشان به حد کافي هست تا به زلزله زدگان بپردازند؟ آيا...!

تمام آنچه گفته شد به منظور وحشت آفريني و يا ايجاد دلهره درميان مردم نيست، بلكه گوشزدي به مسولان و تاكيدي بر واقعياتي است که ما چشم برآنها بسته ايم و بعضاً پسوند سياسي کاري به آن مي بنديم و از کنار آن مي گذريم. بسياري از کارشناسان معتقدند نمي توان چاره اي قطعي براي اين معضل انديشيد اما مي توان آمارتلفات را کاهش داد. ما دچار ضعف‌هاي فراواني در استاندارد سازي خدمات شهري و مديريت‌هاي بحران هستيم، وبايد برآنها تمركز كنيم و شرايط خود را مطابق با استانداردهاي ايمني ارتقا دهيم. ساخت و سازهاي بي رويه با تراكم‌هاي بعضاً غيرقانوني، به منزله پيشرفت و توسعه شهري محسوب نمي‌شود!، بلكه رعايت استانداردهاي شهري و شهرنشيني است كه جايگاه پايتخت و ديگر شهرهاي كشور را ارتقا مي بخشد. درهمين زمينه بسياري نسبت به انتقال پايتخت نظر داده اند اما چنين امري محال به نظر مي رسد اما اين امکان وجود دارد که مراکز صنعتي، آموزشي، اقتصادي، درماني و از اين قبيل خدمات را که درشهر تهران متمرکز شده اند را به شهرهاي ديگر و يا استان‌هاي همجوار انتقال داد. با اين حال آنچه از همه مهمتراست اينکه ما نسبت به زلزله تهران واقع بين باشيم و آن را براي آيندگان تصور نکنيم. دستگاه ها و نهاد هاي مسول باور کنند که چنين واقعيت در راه است و راه گريزي از آن نيست.


 زائران ايراني 10 روز براي بازگشت فرصت دارند؛
  وزارت كشور: کساني که بدون گذرنامه به عراق رفتند بايد از مرز چذابه به کشور بازگردند 

معاون امنيتي انتظامي وزير کشور گفت: زائران عراق از امروز يک‌شنبه به مدت 10 روز فرصت دارند به کشور بازگردند، بنابراين براي بازگشت به کشور عجله نکنند.به گزارش ايسنا حسني ذوالفقاري در نشست خبري خود با بيان اين‌که با افزايش تعداد زائران به عراق شوراي امنيت کشور مسئول هماهنگي شد و ستاد عالي در اين زمينه ايجاد شد، خاطرنشان کرد: در اين راستا حدود 20 دستگاه فعاليت خود را آغاز کردند، اما محوريت با سازمان حج و زيارت، وزارت راه و شهرسازي، نيروي انتظامي، سپاه و بسيج بود.

وي افزود: طي آخرين آمارها حدود 1.5 ميليون نفر از کشورمان به عراق سفر کرده‌اند که تا کنون 256 هزار نفر به کشور بازگشته‌اند. در حال حاضر 375 اتوبوس در عراق فعال بوده، 500 دستگاه سازمان حج و زيارت اجاره کرده و امروز هم 1000 اتوبوس از شهرداري‌هاي کشور به عراق اعزام مي‌شود علاوه بر اين بيش از 4 هزار اتوبوس بين شهري در اختيار هستند تا زائران را از مرزها به داخل کشور انتقال دهند. نقل ريلي کشور هم تقويت شده است.

ذوالفقاري همچنين افزود: در اين ايام نيروي انتظامي 500 هزار جلد گذرنامه ايجاد کرده و بايد گفت که حدود 100 هزار نفر از دستگاه‌هاي مختلف در حال خدمات رساني هستند. با تلاش‌هاي وزارت نفت ما مشکل سوخت نداريم. همچنين ما تصميم گرفتيم خودروهاي سياري که حامل سوخت هستند را در منطقه فعال کنيم.

وس اضافه کرد:اکنون غذاي کافي براي بازگشت زائران در نظر گرفته شده است و محل‌هايي نيز براي اسکان موقت زائران در عراق و خوزستان و ايلام فراهم شده است. در ايران ظرفيت اسکان موقت 95 هزار نفر پيش‌بيني شده است که اين رقم جدا از هتل‌ها و منازل شخصي است. بالگردهاي نيروي انتظامي و هلال احمر نيز در مرزها مستقر شده‌اند.

معاون امنيتي انتظامي وزير کشور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود کساني که فاقد گذرنامه و يا مفقود شده‌اند نگران نباشند، زيرا مشکل آنها برطرف مي‌شود، گفت: ما گيت‌هاي کنترلي را چند برابر کرده‌ايم تا در کوتاهترين زمان ممکن به امور زائران رسيدگي شود. ما هويت افرادي که گذرنامه آنها مفقود شده را بررسي مي‌کنيم و مشکل آنها را برطف مي‌کنيم، اما کساني که بدون گذرنامه به عراق رفتند بايد از مرز چذابه به کشور بازگردند، زيرا بايد هويت آنها براي ما اثبات شود. ما امنيت کشور را فداي تسهيل ورود زائران نمي‌کنيم. کساني که گذرنامه ندارند نمي‌توانند از مرز مهران وارد کشور شوند.

وي همچنين با بيان اينکه همه زائران تحت درمان رايگان قرار دارند، اظهار کرد: تعدادي خودپرداز نيز در مرزها نصب شده که در صورت نياز تعداد آنها را افزايش مي‌دهيم.به گفته وي به دليل حجم سنگين ترافيک مردم به استقبال زائران نروند تا انتقال زائران به سهولت انجام شود.

ذوالفقاري همچنين به زائران توصيه کرد که اگر کساني در بخش کرايه حمل و نقل و يا تغذيه به زارئران اجحاف کرده‌اند مسئولان نيروي انتظامي يا تعزيرات را در جريان بگذارند.

معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور درباره تأمين امنيت زائران نيز گفت: وزارت کشور عراق مسئول تأمين امنيت عزاداران بود. در اين مدت حدود 17 تا 20 ميليون زائر به کربلا رفته‌اد که نيروهاي امنيتي چند لايه امنيتي را از فواصل دور تا کربلا پيش‌بيني کرده‌اند. در واقع لايه‌هاي امنيتي ده‌ها کيلومتري ايجاد شده است، در واقع ما با تهديد اثرگذاري روبرو نبوديم. البته يک خمپاره به يک خانه روستايي در اطراف کربلا برخورد کرده که اثبات نشده فرد کشته شده ايراني باشد. ما در مرزها چند دستگاه گيرنده ماهواره و همچنين مقداري تخم گوجه فرنگي ضبط کرده‌ايم.

ذوالفقاري خاطرنشان کرد: حدود 20 تا 30 هزار افغاني ساکن کشور نيز به عراق رفته‌اند که ما اسامي کساني که اجازه اقامت مجاز داشته‌اند را ثبت کرده‌ايم.وي در پايان خاطرنشان کرد: تا اين لحظه گزارشي درباره ورود بيماري "ابولا" به کشور نداشته‌ايم.


 سيد حسن خميني :
 نبايد به بهانه آزادي، دينداري و به بهانه دينداري؛ آزادي هاي مشروع مخدوش شود 

 
يادگار امام (ره) بر توجه تحليل گران تاريخ انقلاب اسلامي و کساني که به ارزش گذاري در اين ميان مي پردازند، بر تمايز ميان پيروان قبل و بعد از پيروزيِ نهضت اسلامي و امام خميني تأکيد کرد.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني که به منظور شرکت در سومين يادمان رحلت عالم مجاهد، آيت الله حاج شيخ محمد هاشميان به رفسنجان سفر کرده است در جمع فعالان سياسي استان کرمان اظهار داشت: در فرهنگ اسلام تقوا و سابقه ايمان معيار تمايز ميان افراد شناخته مي شود؛ چنانکه در قرآن نيز کساني که قبل و بعد از فتح ايمان آورد اند يکسان تلقي نشده‌اند.

يادگار امام با تأکيد بر اين‌که کساني که بناي ارزش گذاري دارند بايد حواسشان به اين تمايز باشد؛ گفت: البته همراهان بعد از فتح آدم هاي بدي نيستند مخصوصا اين که برخي از آن ها جوان هستند و آن زمان نبودند. اما برخي از کساني که تازه از راه رسيده اند، با بمباران تبليغاتي برخي چهره هاي قديمي را منکوب مي کنند. به عنوان مثال آيت الله هاشمي رفسنجاني کم کسي نيست. او زير تيغ اعدام رفته بود و با لطف خدا از زير تيغ بيرون آمد؛ ايشان به خاطر تبليغ امام ميان حوزويان در قم به وزير خارجه امام مشهور بود. اکنون ممکن است اختلاف سليقه اي پيش بيايد اما اينکه از ابتدا کسي را نفي کنيم صحيح نيست. مرحوم هاشميان نيز از مومنين قبل از فتح است که شخصيت بسيار ارزشمندي بودند ايشان چه در نوق و بهرمان و چه در قم در بحث زنده نگه داشتن وجوهات دفتر امام نقش پر رنگي داشتند و يکي از منابع ادامه مبارزات، وجوهاتي بود که رفسنجان سهم مهمي از آن داشت و در اين ميان شيخ عباس پورمحمدي نيز نقش مهمي در ادامه مبارزات در رفسنجان ايفا مي کرد.

يادگار امام با بيان اين که امام را بايد از نگاه همين ياران امام بشناسيم به موضوع امام تاريخي و امام تاريخ ساز پرداخت و گفت: امام تاريخي ديروز ما را ساخت و امام تاريخ ساز، فرداي ما را. ما به امام به عنوان مشعل آينده راه نياز داريم نه به عنوان خاطره گذشته. امام مانده درگذشته را بايد به او اداي دين کنيم و از اين لحاظ او به ما محتاج است اما در مورد امام تاريخ ساز ما به او محتاجيم و اوست که دست ما را مي گيرد.

سيد حسن خميني با بيان اين که امام به عنوان يک مکتب تلاقي سه آرزوي ديرينه استقلال، آزادي و دين داري است، تاکيد کرد: بايد مراقب بود که نه استقلال فداي آزادي نه دينداري فداي آزادي و نه آزادي فداي دينداري شود زيرا تفکر امام در بردارنده تمام اين سه بعد است اما گاهي اوقات فقط به يک بعد توجه مي شود.

وي با بيان اين که اسلام ما کاريکاتوري است، گفت: از ديد پيامبر برخي گناهان از برخي ديگر بزرگترند اما در جامعه امرزو ما اين گونه نيست. در انديشه پيامبر اکرم(ص) شرب خمر کجا و آبروي مومن کجا؟ تهمت و دروغ کجا بي حجابي کجا؟ ما همه اين گناهان را بايد در عداد هم ببينيم لذا براي يک ديندار ممکن است شرب خمر مهم باشد و با کسي که اين کار را انجام مي‌دهد رفاقت نکند اما با کسي که غيبت مي کند زندگي هم مي کند. اين فرد دينش کاريکاتوري شده است اما امام اين گونه نبود و اگر کسي غيبت مي‌کرد انگار هزار بار شرب خمر کرده و اگر کسي تهمتي مي‌زد انگار بدترين کارها را انجام داده است.

وي ادامه داد: مراقب باشيم به بهانه آزادي، دينداري و به بهانه دينداري؛ آزادي هاي مشروع مخدوش نشود و به بهانه آزادي، استقلال سياسي از بين نرود.وي ياد آور شد: همواره در سده هاي اخير، قدرت هاي خارجي در کشور ما موثر بودند، اما امروز يکي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب استقلال سياسي است، البته بايد مراقب باشيم که به بهانه استقلال، آزادي از بين نرود، زيرا آزادي نقد و سخن يکي از دستاوردهاي انقلاب است.

يادگار امام تاکيد کرد: دينداران جامعه بايد بيش از همه دغدغه ابعاد متعدد انديشه امام را داشته باشند و انديشه امام را به عنوان پلي که هر کدام از پايه هاي آن جاي خود را دارند به آن نگاه کنند که به امام تاريخ سار نياز داريم که راه را به ما نشان دهد.

سيد حسن خميني با تاکيد بر اين که مومنين قبل از فتح را فراموش نکنيم، با روايت خاطره اي از حجت الاسلام و المسلمين سيد احمد خميني گفت: مرحوم ابوي ما (حجت الاسلام و المسلمين سيد احمد خميني) در يکي از وصيت هاي خويش هنگامي که با ايشان صحبت مي کردم، با اشاره به چند نفر از ياران امام که برخي از آنها امروز از دنيا رفتند، گفت که مراقب اين ها باشيد، اين ها روزي دور امام در نجف آمدند که هيچ قدرت، منصب، بارگاه و پولي در کار نبود و اگر اينها آن روز نبودند، امام در نجف غريب بود. اتفاقا آن روز که ايشان سخن مي گفت، از ديد من برخي از آن افراد با ابوي من بد کرده بودند اما پدرم بر مراقبت و توجه به آن افراد تاکيد کردند.

وي ادامه داد: البته اين مومنين قبل از فتح ممکن است زبان شان تلخ باشد زيرا اگر اهل مماشات بودند در همان زمان مبارزات اين کار را مي کردند. آنها نسبت به هر نکته منفي زبانشان تند است و اگر اين ويژگي شان نبود، از همان روز نخست به جايي مي رفتند که قدرت و منصب بود.


 اسرائيل: به دنبال افزايش تحريم هاي ايران نيستيم! 

 
عصرايران: يک مقام اسرائيلي گفت که تل آويو به دنبال اعمال فشار بر آمريکا براي تشديد تحريم ها عليه ايران نيست. به گزارش رويترز، "يوال ولمن" مدير کل وزارت اطلاعات و امنيت اسرائيل اظهار داشت: اسرائيل در طول مذاکرات هسته اي تهران و 1+5 در 6 ماهه آينده، براي تشديد تحريم ها عليه ايران، بر آمريکا اعمال فشار نخواهد کرد.مدير کل وزارت اطلاعات و امنيت اسرائيل افزود: ما به آمريکا اعتماد داريم که بر درخواست ها براي اعمال محدوديت بر فعاليت هاي هسته اي ايران پافشاري کند.وي تاکيد کرد: به احتمال زياد درخواست اسرائيل براي نابودي و برچيدن برنامه هسته اي ايران در هيچ توافقي تاييد نمي شود.

اين مقام ارشد اسرائيلي ادامه داد: در صورتي که تا 9 تير آينده، در مذاکرات هسته اي، توافقي به دست نيايد اسرائيل از قدرت هاي جهاني خواهد خواست تعليق برخي تحريم هاي ايران لغو شود.


 روسيه: توافق هسته اي در 3 يا 4 ماه ممکن است 

 
ايرنا: سرگي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه گفت، امکان رسيدن به توافق نهايي ميان ايران و 5+1 ظرف 3 يا 4 ماه آينده وجود دارد.به گزارش راشاتودي، ريابکوف ابراز اميدواري کرد که گروه 5+1 و ايران در دور جديد از گفت وگوهاي هسته اي که قرار است 17 دسامبر جاري (26 آذرماه) در ژنو برگزار شود، گام هاي مطلوبي را به جلو بردارند.

از سوي ديگر يک ديپلمات روس که راشاتودي نامي از او نبرده است، گفت: نمي توان در مذاکرات هفته آينده انتظار توافق نهايي را داشت زيرا اين توافق هنوز به زمان نياز دارد.وي در عين حال اشاره کرد که اقداماتي براي زمينه سازي تسهيل روند مذاکرات انجام شده است و به هر روي «اين مذاکرات به عقب برنخواهد گشت و اين خود باعث خوشبيني در به نتيجه رسيدن مذاکرات است.»


 تلاش‌براي بازگشايي سفارت انگليس در ايران 

 
ايسنا: نايب رييس گروه دوستي پارلماني انگليس و ايران گفت: مقامات انگليس و ايران در تلاشند تا سفارت انگليس در تهران بازگشايي شود. ريچارد بيکن، نماينده حزب محافظه کار پارلمان انگليس و در گفت‌و‌گو با ايسنا، در مورد تاريخ دقيق بازگشايي سفارت انگليس در تهران و نحوه اجراي آن گفت: تاريخي که براي اجراي اين اقدام در نظر گرفته شده بود 28 آگوست بود که متاسفانه توسط وزارت امور خارجه انگليس لغو شد. من از اين اتفاق ناراضي هستم و مايل بودم که سفارت انگليس در تهران در تاريخ دقيقي که مشخص شده بود بازگشايي مي‌شد. بايد توجه داشت که وجود سفارتخانه‌ها براي حل و رفع مشکلات ديپلماتيک ميان کشورها است ، دولت انگليس با تعطيل کردن سفارت خود در تهران و با توجه به وجود سفارتخانه هاي بيشتر کشورهاي اروپايي غربي در ايران در حال ضربه زدن به آينده روابط خود و ايران است.


 يک نکته از هزاران 

 درحال حاضر فناوريهاي جديد و ابزارهاي مختلف ازقبيل لپ تاپ، گوشي هاي تلفن همراه و تبلت و انواع رايانه وارد همه ابعاد و شئون زندگي امروزي شده است. در حال حاضر در کل جهان حدود 3 ميليارد کاربر اينترنت وجود دارد که 3.7 درصد آنها معادل 112 ميليون نفر درخاورميانه هستند. از مجموع اين 112 ميليون کاربر اينترنت در خاورميانه، ايران با 45 ميليون کاربر اينترنتي درصدر کشورهاي منطقه قرار دارد.

اين ميزان استفاده از اينترنت در ايران پتانسيل‌ بسيار خوبي است تا بتوان از طريق فضاي مجازي بيش از نيمي از جمعيت ايران را با آموزش‌هاي مختلف آشنا كنيم و الگوهاي مختلف فرهنگي، اخلاقي، اقتصادي، علمي و ... را به آنها ارائه كرد. استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي كه براي بسياري از جوانان جذاب هستند، مي‌تواند گزينه مناسبي براي ارتباط با آنها باشد. نبايد از اين فرصت ها چشم پوشي كرد.


 ميز خبر 

وزارت خارجه اظهارات هسته‌اي نبويان را تکذيب كرد

اظهارات اخير نبويان نماينده مجلس، از سوي عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان تکذيب شد.به گزارش ايرنا، يک عضو تيم مذاکره کننده هسته‌اي کشورمان اظهارات نبويان نماينده مجلس شوراي اسلامي در مورد توافق تيم مذاکره کننده هسته‌اي براي پرداختن به بحث موشکي در مذاکرات را ناصحيح دانست.وي ضمن رد اظهارات اين نماينده مجلس، خاطرنشان کرد: اين‌گونه سخنان در چار چوب موارد تهديدزاي جدي براي امنيت ملي کشور تلقي مي‌گردد.

2.2 ميليون نفر زائرايراني؛

وزير دفاع عراق: ورود 17 ميليون نفر به کربلا براي اربعين

وزير دفاع عراق اعلام کرد بيش از 17 ميليون نفر براي گراميداشت سالگرد چهلم امام حسين به شهر کربلا آمده اند.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري فرانسه، خالد العبيدي وزير دفاع عراق توضيح داد: تعداد زائران شيعه که براي سالگرد چهلم امام حسين به شهر کربلاي مقدس آمده اند از 17 ميليون نفر عبور کرده است. العبيدي که به هنگام ديدار از شهر کربلا سخن مي گفت ادامه داد: تعداد زائران از کشورهاي عربي و غيرعربي 4.5 ميليون نفر است که نيمي از آنها ايراني اند. تعداد زائران عراقي هم به 13 ميليون نفر رسيد.

وزير دفاع عراق افزود: اين تعداد از زائران کربلا فرماندهان عمليات تامين امنيت را مجبور کرد طرح هاي خود را تغيير دهند و ورودي هاي جديدي را به اين شهر باز کنند.

مقامات عراقي امسال براي کنترل شرايط، تدابير شديد امنيتي را به اجرا گذاشته اند که شامل بستن بسياري از راه هاي اصلي در پايتخت (بغداد) و جلوگيري از رفت و آمد خودروها ميان بغداد و کربلاست. عقيل الطريحي استاندار کربلا هم گفت: زيارت اربعين امسال بزرگترين در بين سال هاي اخير است.

زلزله 5.2 ريشتري در بهبهان خوزستان

زمين لرزه اي به بزرگي 5.2 ريشتر منطقه اي در حوالي شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان را لرزاند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مرکز لرزه نگاري کشوري،اين زمين لرزه راس ساعت 00:15:41 شنبه 22 آذرماه در عمق 10 کيلومتري از سطح زمين رخ داد.

اين زلزله در فاصله 22 کيلومتري شهرستان بهبهان، 30 کيلومتري شهرستان سردشت از توابع استان خوزستان و 33 کيلومتري شهرستان دهدشت از توابع استان کهگيلويه وبوير احمد به وقوع پيوست.تاکنون از ميزان خسارات و تلفات احتمالي اين زمين لرزه گزارشي مخابره نشده است.

عضو تيم هسته اي: برخي رعايت نمي کنند،نمي توانيم مسائل را در مجلس مطرح کنيم

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درباره ديدار سيدعباس عراقچي عضو تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي با کميسيون امنيت ملي گفت: اين جلسه بيشتر براي پاسخ به سوالات برگزار شد. اما آقاي عراقچي عنوان کردند که نمايندگان مجلس رعايت نمي‌کنند و درباره موضوعات مطرح شده در جلسه مصاحبه مي‌کنند.

اسماعيل کوثري در گفت و گو با «ايلنا» با بيان اينکه آقاي عراقچي مدعي هستند که نمايندگان مجلس رعايت نمي‌کنند و مصاحبه مي‌کنند، گفت: به عقيده ايشان اين مصاحبه کردن باعث مي‌شود يک سري مسائل که نبايد گفته شود در رسانه‌ها منتشر شود و تيم 1+5 و به خصوص آمريکايي‌ها از اين صحبت‌ها استفاده مي کنند. بنابراين ما نمي‌توانيم مسائل را در مجلس مطرح کنيم.

اعزام نظاميان انگليسي به عراق براي مقابله با داعش

منابع نظامي عالي رتبه انگليسي از آمادگي اعزام صدها تن از نظاميان انگليسي به عراق طي هفته هاي آينده براي مشارکت در جنگ عليه داعش خبر دادند.

به گزارش پايگاه خبري 'سومريه نيوز' اين منابع عالي رتبه انگليسي که نامشان ذکر نشده است، همچنين اعلام کردند که انتظار مي رود شوراي امنيت ملي انگليس در نشست آينده خود که روز سه شنبه تشکيل مي شود، با اين ماموريت موافقت کند.

براساس اين گزارش، به رغم اينکه گروه هاي کوچکي از نظاميان انگليسي طي ماه هاي گذشته براي نبرد با داعش به عراق اعزام شدند، اما ماموريت اين گروه جديد به عراق گسترده تر و طولاني مدت تر خواهد بود.

تکذيب خبر شهادت زائران ايراني در کربلا

مديرکل حوزه رياست و روابط عمومي سازمان حج و زيارت خبر منتسب به خودش را مبني بر شهادت پنج زائر ايراني در ايام اربعين، تکذيب کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني سازمان حج و زيارت، حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي شهسواري گفت: جمعه (21 آذرماه) حمله‌ي خمپاره‌اي بين نجف تا کربلا رخ داد که خوشبختانه هيچ‌يک از زائران ايراني در اين حادثه آسيب نديدند.

او ادامه داد: اعلام خبر شهادت پنج زائر ايراني از قول من در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي مجازي، مربوط به فروردين سال 1391 است که من مسووليت اداره کل عتبات سازمان حج را عهده‌دار بودم.

روسيه : تحريم هاي آمريكا را پاسخ مي‌دهيم

معاون وزير امور خارجه روسيه گفت، مسکو در واکنش به تحريم‌هاي جديد آمريکا به خاطر نقش روسيه در ناآرامي‌هاي اوکراين، واکنش نشان مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، سرگئي ريابکف، معاون وزير امور خارجه روسيه گفت: سناي آمريکا تحريم‌هاي بيشتري را عليه روسيه تصويب کرده و ما نمي‌توانيم اين تحريم‌هاي را بدون واکنش و پاسخ بگذاريم.

تحريم‌هاي جديد اعمال شده عليه روسيه شامل اعمال تحريم‌ها عليه کمپاني‌ها و سرمايه‌گذاران در پروژه عظيم نفتي روسيه است.

باراک اوباما، رييس جمهوري روسيه هنوز اين لايحه را امضا نکرده است.

داعش 200 عضو خود را اعدام کرد

داعش پس از شکست از ارتش سوريه در اطراف فرودگاه ديرالزور، 200 نفر از عناصر خود را اعدام کرد.

گروه تروريستي داعش در شهر رقه سوريه - مقر اصلي داعش در سوريه - 200 نفر از عناصر مسلح خود را به علت فرار از جنگ با ارتش سوريه در اطراف فرودگاه ديرالزور اعدام کرد.

در درگيري‌هاي اطراف فرودگاه مزبور، ارتش سوريه توانست يک تانک بمب گذاري شده را که در حال نزديک شدن به يک مرکز امنيتي بود منفجر کند که در در نتيجه آن سرنشين آن که يک تبعه ليبي بود به هلاکت رسيد.

به گزارش العالم، در درگيري‌ها در اطراف فرودگاه ديرالزور حدود دويست نفر از تروريست‌ها به دست ارتش سوريه به هلاکت رسيدند.


 ميز خبر 

واكنش اوباما در برابر اظهارات ضدايراني يک نماينده جمهوري‌خواه

باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در برابر اظهارات جنگ‌افروزانه و ضدايراني يک نماينده کنگره مبني بر حمله هرچه سريع‌تر به ايران تنها به لبخندي اکتفا کرد.به گزارش پرس تي‌وي، ميشل بچمن از نمايندگان جمهوري‌خواه آمريکا که پايان امسال از حضور در کنگره بازنشسته مي‌شود در جشن کريسمس کاخ سفيد از اوباما خواست که به ايران حمله کند.

وي در گفت‌وگو با روزنامه آنلاين واشنگتن فري بيکن اعلام کرد که در جشن کريسمس در کاخ سفيد به رئيس‌جمهور آمريکا اعلام کرده است که بايد تأسيسات هسته‌اي ايران را بزند. اگر اين کار را نکند ايران در برابر چشمان وي به سلاح هسته‌اي دست مي‌يابد و تاريخ جهان تغيير مي‌کند.

وي ادامه داد: اوباما در برابر اين اظهارات من لبخندي زد و خنديد و گفت که ميشل اين کار چندان آسان نيست و من در جوابش گفتم که اگر اين کار را نکنيد اين اتفاق در برابر چشمان شما مي‌افتد و شما به جهان پاسخگو خواهيد بود.

عراقچي خبر داد:

برگزاري مذاکرات ايران و 1+5 در سطح معاونان 26 آذر در ژنو

معاون وزير امور خارجه از برگزاري مذاکرات ايران و 1+5 در سطح معاونان در 26 آذر در ژنو خبر داد.سيد عباس عراقچي عضو تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان با اعلام اين مطلب به ايرنا ادامه داد: دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 26 آذر (17 دسامبر) در ژنو و در سطح معاونان وزيران خارجه دو طرف در چارچوب رايزني هاي دوجانبه برگزار مي شود.

بر اساس اين گزارش، تيم هاي مذاکره کننده دو طرف از 24 آذر راهي ژنو مي شوند و بحث هاي کارشناسي و فني را از سر مي گيرند.اين دور از مذاکرات ايران و 1+5 بدون حضور محمد جواد ظريف و کاترين اشتون برگزار مي شود.

موافقت کنگره آمريکا براي ادامه عمليات عليه داعش به مدت 3 سال

کنگره آمريکا به دولت اين کشور اجازه داد تا عمليات نظامي عليه داعش را به مدت سه سال در خارج از خاک آمريکا پيگيري کند.به گزارش سايت خبري الشروق، جان کري، وزيرامورخارجه آمريکا در سخنان خود در جمع نمايندگان کنگره از آنها خواست تا عمليات عليه داعش را تنها به عراق و سوريه محدود نکنند و به کاخ سفيد اجازه دهند تا به مدت سه سال عمليات عليه داعش را ادامه دهد.

کري همچنين از نمايندگان کنگره خواست در تصويب اين قانون قابل تمديد بودن را پس از سه سال لحاظ کنند تا در صورت نياز و پس از گذشت سه سال بار ديگر بتوان عمليات عليه داعش را ادامه داد.

کنگره آمريکا با وجود تصويب مدت‌زمان سه سال براي عمليات‌هاي برون‌مرزي عليه داعش، محدوديت‌هايي را براي مسوولان کاخ سفيد در استفاده از نيروي نظامي وضع کرد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس چهاردهم

دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود- رياض- پادشاهي عربستان سعودي

28 تا29 جمادي الثاني 1430 هجري قمري/ 21 تا22 جون 2009 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 5.1 از دستور جلسه:

(تاريخ و محل اجلاس پانزدهم شوراي اجرايي اتحاديه )

N:FUIW/E.C.14/2009/D.5.1

قسمت صدوبيست‌وسه:

شوراي اجرايي،

• در موافقت با ماده (10) از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با ملاحظه دعوت صميمانه به عمل آمده توسط پروفسور دکتر شمس الدين ه. حجيو، رئيس دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، براي ميزباني اجلاس آينده شوراي اجرايي؛

تصميمات زير را اتخاذ کرد:

1. اجلاس پانزدهم شوراي اجرايي در سال 2010، در دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، قبل از مجمع عمومي برگزار مي گردد.

2. از عاليجناب رئيس دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان براي اين دعوت صميمانه تشکر به عمل مي آيد.

ضمائـم

فهرست ضمائم

ضميمه 1: فهرست شرکت کنندگان در اجلاس چهاردهم شوراي اجرايي FUIW

ضميمه 2: سخنراني توسط رئيس دانشگاه کويت، رئيس چهارمين مجمع عمومي

ضميمه 3: سخنراني توسط دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاداسلامي، رياست شوراي اجرايي FUIW

ضميمه4: سخنراني توسط دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، مديرکل سازمان اسلامي آموزشي، علمي وفرهنگي، دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

ضميمه 5: دستور چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي، سند

(مصوب FUIW/E.C.14/2009/1.1)

ضميمه 6: برنامه چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي، سند

( اصلاح شده، مصوب) FUIW/E.C.14/2009/1.2

ضميمه 7: فهرست دانشگاه هاي پذيرفته شده درFUIW در طول چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي.


 بازديد اساتيد دانشگاه آغاخان افغانستان از دانشكده پرستاري و مامايي 


 امضاي تفاهم نامه همكاري دانشكده طب سنتي و كالج بين المللي ابن سينا در اروپا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته