جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4878


ناتواني اوپک در توقف روندسقوط قيمت نفت


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 ناتواني اوپک در توقف روندسقوط قيمت نفت 

رئيس سابق اوپک، اين سازمان را در متوقف کردن روند نزولي بهاي نفت «ناتوان» دانست و خواستار همراهي روسيه، نروژ و نيجريه با اوپک براي حمايت از قيمت ها شد.به گزارش ايرنا ،عبدالله بن حمد العطيه با اشاره به سقوط قيمت نفت و عرضه روزانه 2 ميليون بشکه نفت اضافي به بازار، گفت: اوپک نمي تواند همانند گذشته به تنهايي اين مسئله را حل کند زيرا هم اکنون شرايط متفاوت است. بايد روسيه، نروژ و مکزيک هم با اوپک همراه شوند و در خصوص کاهش توليد خود بحث کنند.

رئيس سابق اوپک و مشاور ارشد امير قطرهمچنين با ابراز ترديد در موافقت اعضاي اوپک براي تشکيل جلسه اضطراري به منظور مقابله با روند کاهشي قيمت نفت، تاکيد کرد که کشورهاي صادر کننده نفت تنها در صورتي با جلسه اضطراري موافقت مي کنند که توليدکنندگان خارج از اوپک نيز با کاهش توليدشان موافقت کنند.وي با اشاره به عرضه روزانه 2 ميليون بشکه نفت اضافي به بازار، افزود: اين يک فاجعه است. اوپک بايد با کشورهاي غيراوپک ديدار کند تا اين مسئله حل شود البته آمريکا هيچگاه توليد خود را کاهش نمي دهد.عرضه بيش از تقاضاي نفت به بازارهاي جهاني در ماه هاي گذشته موجب شد تا قيمت نفت به پايين ترين حد آن در پنج سال گذشته سقوط کند.

در عين حال، اعضاي اوپک در جلسه پيشين خود قادر به توافق براي کاهش توليد اين سازمان نشدند و در نتيجه آن، سقف توليد اوپک بدون تغيير باقي ماند.

سقوط بهاي نفت به زير 60 دلار

با اصلاح پيش بيني آژانس بين المللي انرژي در مورد تقاضاي نفت در سال آينده ميلادي، بهاي اين فرآورده بار ديگر کاهش يافت و در بازار نيويورک به زير 60 دلار رسيد.عصر جمعه هر بشکه نفت خام در بازار نيويورک براي تحويل در ماه ژانويه (دي - بهمن)، با بيش از سه درصد کاهش به بهاي 57 دلار و 95 سنت معامله شد.

نفت برنت در بازار لندن نيز روز جمعه با 2.5 درصد کاهش به بهاي هر بشکه 62 دلار و 36 سنت فروخته شد.در همين حال، آخرين آمار ارايه شده روي تارنماي اوپک (روز پنجشنبه)، ميانگين بهاي نفت 12کشور عضو اين سازمان را 60 دلار و 50 سنت عنوان کرده است. اين آمار، به پيش از سقوط روز جمعه مربوط است.

آژانس بين المللي انرژي روز جمعه اعلام کرد که تقاضاي نفت در سال 2015 به طور ميانگين به 93 ميليون و سيصد هزار بشکه در روز بالغ خواهد شد. اين ميزان، 230 هزار بشکه کمتر از پيش بيني سابق است.روز جمعه هر يک هزار فوت مکعب گاز طبيعي در بازار نيويورک به بهاي 3 دلار و 74 سنت خريداري شد.

روز گذشته هر اونس (28 گرم) طلا در بازار آمريکا به بهاي يک هزار و 223 دلار معامله شد؛ هر اونس نقره نيز به قيمت 17 دلار و 11 سنت به فروش رسيد. قيمت هر اونس طلاي سفيد (پلاتين) يک هزار و 232 دلار بود.روز جمعه هر دلار آمريکا در بازارهاي جهاني با 118 ين ژاپن، 6.18 يوآن چين و يک هزار و 103 وان کره جنوبي برابري مي کرد. هر يورو نيز با 1.24 دلار معامله شد.


 تريبون اقتصادي 

 احتمالا تا پايان سال 94 يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي حذف نخواهد شد

علي‌محمد احمدي نماينده مردم دهلران به آخرين وضعيت حذف يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي اشاره کرد و گفت: حذف يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي به تدريج آغاز مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات تصريح کرد: دولت گفته است که حذف دهک‌هاي بالاي درآمدي را به تدريج آغاز خواهد کرد.

همچنين علي‌محمد احمدي به سرانجام حذف يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي اشاره کرد و گفت: احتمالا تا پايان سال 94 يارانه اين افراد حذف نخواهد شد.وي افزود: درآمد يک امر مطلوب است و کسي هم راضي نيست آن را از دست بدهد ولي در سياست‌هاي اقتصادي اين رويه مرسوم نيست که ما از طريق پرسشنامه تصميم بگيريم.

وي تاکيد کرد: دولت اگر يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي را حذف کند و درآمد ناشي از آن را صرف رفاه کند، قطعا مردم از نتيجه آن راضي خواهند شد.نماينده دهلران و‌ آبدانان در ادامه به افزايش برخي قيمت‌ها اشاره کرد و گفت: دولت به جاي اينکه منابع خود را از محل اجراي کل قانون هدفمندي تامين کند، از طريق افزايش قيمت‌ها تامين مي‌کند.

احمدي ادامه داد: ما در قانون هدفمندي يارانه‌ها به دنبال بهينه کردن مصرف انرژي، جلوگيري از هدر رفت منابع و اصلاح الگوي مصرف بوديم.وي گفت: اگر از موضوع طرح تحول سلامت فاکتور بگيريم که در راستاي عدالت اجتماعي است، دولت در جهت حذف يارانه دهک‌هاي پر درآمد اقدامي نکرده است.وي تاکيد کرد: اگر در سال 94 نيز موضوع هدفمندي يارانه‌ها به همين سبک و سياق سال 93 ادامه داشته باشد، هيچ تغييري حاصل نخواهد شد.

احمدي در پايان خاطرنشان کرد: با وضعيتي که شاهديم، فکر نمي‌کنم يارانه افراد پردرآمد تا پايان سال 93 حذف شود.

دريافت عوارض از بزرگراه ها

دولت در تبصره جديد لايحه بودجه 94 دريافت عوارض از بزرگراه ها را پيشنهاد داده است تا علاوه بر آزادراه‌ها، از اين پس از بزرگراه‌ها هم عوارض دريافت شود.به گزارش مهر، دولت در تبصره جديد لايجه بودجه 94 دريافت حق دسترسي در بزرگراه‌ها را پيشنهاد کرده است که در صورت راي مثبت نمايندگان مجلس، علاوه بر آزادراه‌ها از بزرگراه‌هاي کشور هم عوارض دريافت مي‌شود که البته اين عوارض ممکن است در بزرگراه هاي مختلف يکسان نباشد و شرايط خاصي براي آن در نظرگرفته شود.

براين اساس بر پايه تعريف مرکز آمار ايران بزرگراه، راهي است حداقل با چهار خط که مسير رفت و برگشت آن به طور فيزيکي از يکديگر مجزا و تقاطع‌هاي آن مي‌تواند به صورت هم‌سطح باشد که البته تاکنون قانون، اجازه ساخت بزرگراه‌ها را به بخش خصوصي نداده است و هميشه دولت سرمايه گذار ساخت اين پروژه‌ها بوده به همين جهت مسئولان وزارت راه و شهرسازي معتقدند دريافت عوارض از بزرگراه‌ها مي‌تواند به جذب سرمايه گذار کمک کند و اين پروژه‌ها را رونق بيشتري ببخشد.

به گفته عباس آخوندي تصويب اين تبصره مي‌تواند موجب جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي براي مشاركت و اجراي طرح هاي بزرگ اين وزارتخانه در بخش هاي مختلف همچون راه آهن، بنادر، جاده ها و حتي فرودگاه ها و ورود بخش خصوصي در حوزه ساخت بزرگراه ها شود.وي با تاكيد بر اينكه راهكار اتمام پروژه‌هاي مهم بزرگراهي متوقف شده، تصويب لايحه بودجه 94 در مجلس است، گفته است: در لايحه بودجه سال آينده پيش بيني شده كه با حمايت بخش خصوصي بزرگراه‌ها تكميل و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي از محل عوارض مسترد شود.

دلايل افزايش قيمت طلا

رييس اتحاديه طلا و جواهر گفت: در هفته گذشته به دليل نوسانات نرخ ارز در بازار داخلي، با صعود قيمت طلا نيز مواجه شديم. از سوي ديگر قيمت طلا در بازارهاي جهاني به دليل نزديک شدن به سال ميلادي جديد افزايش يافته است.محمد کشتي آراي در گفت‌و‌گو با ايسنا گفت: هفته گذشته به‌طور متوسط 32 دلار قيمت اونس جهاني افزايش يافت و قيمت سکه نيز با افزايش 23 هزار توماني از 953 هزار تومان به 975 هزار تومان افزايش يافت.

وي با بيان اينکه هر گرم طلاي 18 عيار در هفته گذشته از 96 هزار و 300 تومان به 99 هزار و 500 تومان افزايش داشت، افزود: هر مثقال طلا 421 هزار تومان بود که به 431 هزار تومان افزايش يافت.کشتي‌آراي درباره دلايل افزايش قيمت طلا توضيح داد: هفته گذشته قيمت طلا در بازارهاي جهاني افزايش داشته که اين اموضوع به دليل افزايش تقاضا در بازار‌هاي جهاني است. چون به روزهاي پاياني سال ميلادي نزديک مي‌شويم و خيلي از موسسات مالي براي تسويه‌حساب نسبت به خريد طلا اقدام مي‌کنند موجب افزايش قيمت طلا شد.

همچنين طلا در بازار جهاني به دنبال افت بازارهاي سهام که تقاضا براي اين فلز زرد به عنوان پناهگاه مطمئن سرمايه را برانگيخت به بالاترين سطح در شش هفته گذشته صعود کرد.

مناقشه 60 ميليارد توماني ايران خودرو و شوراي رقابت

مذاکرات ايران خودرو و شوراي رقابت براي تعيين قيمت دنا به مناقشه رسيده است. تفاوت قيمت شوراي رقابت با نرخ پيشنهادي خودروساز با توجه به برنامه عرضه حدودا 10 هزار دستگاه دنا در سال جاري، مبلغي حدود 60 ميليارد تومان است.

به گزارش ايسنا، چهارشنبه هفته گذشته با پايان يافتن جلسه شوراي رقابت، اعضاي اين شورا از تعيين قيمت 41 ميليون و 900 هزار تومان براي خودروي دنا خبر دادند.تعيين قيمت حدودا 42 ميليون توماني براي دنا در حالي بود که شرکت ايران خودرو پيشنهاد قيمت 48 ميليون توماني براي اين خودرو را به شوراي رقابت ارائه کرده بود.همين تفاوت حدودا شش ميليون توماني بين قيمت پيشنهادي با قيمت تعيين شده باعث شد که بلافاصله معاون فروش و بازاريابي شرکت ايران خودرو از نپذيرفتن قيمت جديد و ارسال نامه اعتراض آميز به شوراي رقابت خبر دهد.

عبدالله بابايي البته اعلام کرد که در صورت اصرار شوراي رقابت بر قيمت تعيين شده، احتمال توقف خط توليد دنا وجود دارد زيرا عرضه اين محصول با قيمت 42 ميليون تومان موجب ضرر و زيان ايران خودرو خواهد شد.البته يک روز بعد نيز شوراي رقابت در واکنش به اين اظهارات اعلام کرد که قيمت 41 ميليون و 900 هزار توماني تعيين شده براي دنا قطعي بوده و در قيمت‌گذاري اين خودرو تجديدنظر نخواهد شد.

در اين شرايط مشخص نيست سرانجام مناقشه قيمتي ايران خودرو و شوراي رقابت به کجا خواهد انجاميد. آيا شوراي رقابت در قيمت تعيين شده تجديدنظر مي‌کند يا خط توليد دنا متوقف مي‌شود؟

با توجه به برنامه عرضه حدودا 10 هزار دستگاه دنا در سال جاري،‌ تفاوت قيمت تعيين شده از سوي شوراي رقابت با قيمت پيشنهادي دنا از سوي ايران خودرو براي 10 هزار دستگاه خودروي دنا، مبلغي حدود 60 ميليارد تومان است.


 نهادهاي مالي 

 بازديد وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از غرفه صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان

دکتر قاضي زاده هاشمي با حضور در غرفه صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان ضمن تمجيد از فعاليت هاي اين صندوق در زمينه قرض الحسنه گفت: يکي از بهترين حوزه‌هاي بروز و ظهور فعاليت صندوق‌هاي قرض الحسنه کمک به بيماران و افراد نيازمند درمان و کم بضاعت است و حضور بنگاه هايي مانند صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان در اين عرصه بسيار ارزشمند و موثر است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي پارسيان ،وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در جريان بازديد خود از غرفه صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان بر ضرورت اعتمادسازي در ميان شهروندان از سوي فعالان قرض الحسنه در کشور تاکيد کرد و در گفت و گوي صميمانه با مديرعامل صندوق و دست اندرکاران مستقر در غرفه گفت: با حضور و نقش آفريني در زمينه کمک به بيماران صعب العلاج و نيازمند، مي‌توان اعتماد اجتماعي را افزايش داد و زمينه توسعه و ترويج بيش از پيش سنت حسنه قرض الحسنه را فراهم آورد.

کسب دو گواهينامه بين المللي در سيستم مديريت کيفيت از سوي بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران موفق شد گواهينامه هاي بين المللي ISO9001:2008و ISO10002:2004 را از شرکت SGS سوئيس کسب کند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، پس از ارزيابي‌هاي شرکت مذکور از 28 واحد بانک، در نهايت بانک رفاه کارگران موفق به کسب گواهينامه‌هاي بين المللي سيستم مديريت کيفيت مبتني بر استاندارد ISO9001:2008 و سيستم مديريت کيفيت – رضايت مشتري – راهنمايي‌هايي براي رسيدگي به شکايات در سازمان ها ISO10002:2004، شد.

اطلاعيه بانک تجارت در خصوص تخلف مالي در اين بانک

روابط عمومي بانک تجارت با صدور اطلاعيه‌اي در خصوص بروز تخلف مالي اخير در اين بانک اعلام کرد: هيچ گونه آسيبي به منافع سپرده گذاران و سهام داران بانک وارد نشده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در اين اطلاعيه آمده است: با توجه به طرح برخي مطالب طي روزهاي اخير در رسانه‌هاي گروهي کشور در ارتباط با بروز تخلف مالي در بانک تجارت، به استحضار هم ميهنان عزيز مي‌رساند اين تخلف در اوايل سال گذشته توسط ارکان نظارتي اين بانک کشف و اقدامات لازم به‌منظور بازگشت منابع بانک با همکاري و هماهنگي مراجع ذيصلاح صورت گرفت، ضمن آنکه کليه عوامل ذيربط نيز از يک سال پيش بازداشت شده‌اند و پرونده آنان هم‌اينک در دستگاه قضايي کشور مسير قانوني خود را طي مي‌کند.


 خبر 

 پرداخت وام خريد مسکن از سوي دولت

حامد مظاهريان معاون وزير راه و شهرسازي در امور مسکن و ساختمان درباره وضعيت ساخت و ساز مسکن مهر، آخرين وضعيت طرح‌هاي مطرح شده از سوي دولت يازدهم مانند مسکن اجتماعي و حمايتي و پرداخت وام خريد مسکن سخن گفت. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه وشهرسازي،معاون وزير راه و شهرسازي در پاسخ به وضعيت طرح مسکن مهر و تخلفات صورت گرفته در اين طرح، اظهار داشت : اتفاقي که در دوره اجراي طرح مسكن مهرافتاده، آن است که فضاي نقد به کارهاي دولت بسته شد و نگاه‌هاي کارشناسي در نظر گرفته نشد. به اين ترتيب طرح مسکن مهر که مي‌توانست يک پاسخ سازنده براي نياز بخشي از جامعه باشد، از اين امر محروم ماند.

وي با بيان اينکه مسکن ساخته شده در کشور هميشه توسط مردم بوده است، افزود:‌ در حال حاضر اگر يک دوره 40 تا 50 ساله را در نظر بگيريم، در حدود نيم تا سه درصد ساخت و سازها توسط دولت صورت گرفته است.

معاون وزير راه و شهرسازي خاطرنشان کرد: در طرح مسکن مهر حداکثر دخالتي که از سوي دولت وجود داشته اتفاق افتاده که اين ميزان به سه درصد رسيده است.

وي در ادامه گفت: در طرح مسکن مهر نقش دولت پررنگ‌تر شده اما به ديدگاه هاي کارشناسي و توصيه‌هايي که وجود داشته کم توجهي صورت گرفته، تا جايي که طرح مسکن مهر به سمت و سوي فعلي پيش رفته است.

وي در ادامه با اشاره به نقاط قوت مسکن مهر گفت:‌ با اجراي اين طرح حاشيه نشيني در بخش هايي از کشور ساماندهي شده و تا حدودي در زمينه صنعتي سازي ساختمان توفيقاتي نيز به وجود آمده است.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اين‌که نبايد فراموش کنيم که اسکان جمعيت در واحد هاي مسکن مهر به طور کامل صورت نگرفته است ، تصريح کرد: يکي از اولويت‌هاي وزارت راه و شهرسازي تکميل پروژه‌هاي مسکن مهر است که در حال حاضر حدود 85 درصد پيشرفت داشته و قرار است اين پروژه در سال 1394 تکميل شود.

مظاهريان افزود: زماني که اين پروژه تکميل شود و به اوج بارگذاري برسد نگراني‌هايي وجود دارد که در صورت اوج پذيري جمعيتي، خدمات لازم پيش بيني شود که بتواند پاسخگوي نياز جمعيتي باشد.

وي در پاسخ به آخرين وضعيت طرح‌هاي مطرح شده مانند مسکن اجتماعي ، حمايتي و... اظهار داشت : فقط نتايج نهايي براي اين طرح‌ها اعلام نشده اما واقعيت آن است که هر بخش از اين طرح‌ها نهايي شد ما اطلاع رساني هاي لازم را داشته‌ايم، يعني برنامه دولت يازدهم اين است که هرجا به جمع‌بندي درباره طرح‌ها برسد اعلام عمومي را انجام مي دهد.

معاون وزير راه و شهرسازي تاکيد کرد: هر طرحي که مطرح شده با بدنه کارشناسي نيز در ميان گذاشته شده است.

وي با بيان اين‌که از سال آينده و در برنامه بودجه دو برنامه مهم را مدنظر داريم، تصريح کرد: يکي از آنها 300 هزار وام براي بافت هاي فرسوده است که به سازندگان پرداخت شود. مظاهريان با اشاره به اين‌که اين مبلغ منجر به ساخت و ساز بيشتر مي شود، افزود: يعني کارگران سر کار مي روند، مصالح مصرف مي شود، بدين ترتيب فعاليت و چرخه اقتصادي جريان پيدا مي کند.

معاون وزير راه و شهرسازي در ادامه گفت:‌يکي ديگر از برنامه‌هاي مطرح شده ، پرداخت 200 هزار وام روستايي با سقف 15 ميليون تومان بابهره پنج درصد است که در مجموع سالي 500 هزار واحد در بافت فرسوده و مسکن روستايي از کل يک ميليون واحد مسکوني پيش بيني شده که مي توان گفت نيمي از حداکثر نياز کشور را شامل مي شود.

مظاهريان درباره وام 80 ميليوني خريد مسکن اظهارداشت : پيش‌بيني کرده‌ايم حدود 300 هزار واحد به صورت ساليانه وام خريد لازم است که اين طرح در دست بررسي است و در حال مذاکره با بانک مرکزي براي اجرايي شدن آن هستيم.معاون وزير راه و شهرسازي افزود: بازپرداخت اين وام 15 ساله با اقساط ماهيانه حدود 750 تا 800 هزار تومان است.

وي تاکيد کرد:‌ معتقد هستيم پرداخت اين وام بهترين راه براي کمک به قدرت خريد مردم است.

مظاهريان با بيان اين‌که رقم وام‌هايي که درحال حاضر پرداخت مي شود کمکي براي خانه‌دارکردن مردم نيست، تصريح کرد: ما در نظر گرفتيم يک خانه 80 متري در کشور به غير از شهرهاي بزرگ متري حدود 2.5 ميليون تومان محاسبه مي‌شود که قيمت تمام شده آن حدود 200 ميليون تومان است، اگر کسي حدود 20 ميليون تومان سپرده گذاري کند و اين ميزان هر سه ماه يک بار دو برابر شود، در چهار دوره سه ماهه يعني 12 ماه، مي‌تواند 80 ميليون تومان وام بگيرد.وي افزود: بدين ترتيب با 20 ميليون سپرده شخص ، مي شود صد ميليون تومان که اين رقم ارزش 50 درصد خريد يک واحد مسکوني را تشکيل مي دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته