جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4878


کمبود آب شرب در 80 روستاي کهگيلويه و بويراحمد


98 در صد ازطلاهاي بازار يزد استاندارد مي‎باشد


البرز استان علم و فناوري در کشور مي‎شود

با امضاي تفاهمنامه همکاري بين شرکت برق منطقه‌اي غرب و اقليم کردستان عراق؛
صدور برق به کردستان عراق به ميزان 20 مگاوات افزايش مي‌يابد

توسط شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي؛
برگزاري كارگاه آموزشي مديريت مصرف آب ويژه دبيران آموزش و پرورش


خبر


خبر


 کمبود آب شرب در 80 روستاي کهگيلويه و بويراحمد 

 
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي کهگيلويه وبويراحمد گفت:1470 خانوار در 80 روستا با مشکل تامين آب روبرو هستند که با تانکر سيار به آنان آبرساني مي‌شود.فيض‌ا... پاسره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، کهگيلويه وبويراحمد افزود: 1676 روستا با بيش از 73 هزار و 94 هزار نفر مشترک در اين استان وجود دارد. از اين تعداد روستا 1470روستا با 72 هزارو 247 خانوار از آب آشاميدني سالم برخوردار هستند. پاسره عنوان کرد: 998 آبادي در استان با 52 هزار و 561 مشترک داراي شبکه آب و فاضلاب روستايي هستند. آب روستاهاي زير پوشش آب و فاضلاب از طريق 119 حلقه چاه و 73 دهنه چشمه تامين مي‌شود.

وي اضافه کرد: در روستاهاي کهگيلويه و بويراحمد 310 هزار و 518 نفر ساکن هستند.


 98 در صد ازطلاهاي بازار يزد استاندارد مي‎باشد 

 يزد – اکبرخيرخواه

مدير کل اداره استاندارد استان يزد در نشست خبري خود با اصحاب رسانه‌هاي مختلف استان يزد گفت: 98 درصد طلاهاي موجود در بازار يزد، طلاي با عيار مناسب و استاندارد است.مهندس محمد حسين ماجدي افزود: در اين زمينه ارتباط مستمري با انجمن طلاسازان استان داريم و در دو ماه اخير دو واحد که اقدام به عرضه طلاي غيراستاندارد مي نمودند توسط کارشناسان اين اداره کل پلمب شدند.البته بخش قابل توجهي از طلاهاي وارد شده به استان يزد، شمش هستند که به طور دائم با استقرار آزمايشگاه‌هاي همکار در بازار، مورد نمونه‌برداري و آزمون قرار مي‌گيرند و تاکنون در کل استان، تعداد انگشت‌شماري افراد سودجو شناسايي شده‌اند که طلا را با عيار پايين‌تر از حد استاندارد به بازار وارد کرده‌اند.

وي با بيان اينکه بيشتر، نگراني ما ،محصولات نقره اي است که در بازار به فروش مي رسد ادامه داد: بسياري از آنها استانداردهاي لازم را ندارند. که در تلاش هستيم با هماهنگي صنف زرگر و لوازم خانگي کنترل جدي در اين زمينه صورت گيرد،ضمن اينکه ازمنظرما واحدهاي صنفي ساخت و فروش مصنوعات نقره اي بايد به اتحاديه صنف زرگر منتقل شوند.

مديرکل استاندارد يزدافزود: از مجموع حدود سه هزار و 400 واحد توليدي و صنعتي فعال استان، 700 واحد داراي پروانه کاربرد استاندارد هستند. که مابقي واحدها يا مشمول استانداري اجباري نيستند يا براي محصول توليدي آنها استاندارد ملي وجود ندارد و يا هنوز تحت پوشش استاندارد قرار نگرفته اند. ولي براساس بررسي هاي کارشناسي صورت گرفته، کيفيت محصولات تعداد زيادي از اين واحدها قابل قبول است.

ماجدي با بيان اينکه هر هفته از واحدهاي توليدي استان بازديد مي‎شود اظهار کرد: طي دو ماه گذشته چهار واحد توليدي استان در بخش کاشي، سراميک، پلاستيک و صنايع غذايي به دليل برخوردار نبودن از کيفيت لازم پلمپ شدند. البته ناگفته نماند که دراين ميان برخي واحدهاي توليدي و صنعتي استان ،از کيفيت و استاندارد بالاتر از سطح ملي برخوردار هستند ، ولي شهروندان از آن آگاه نيستند که در اين زمينه بايد اطلاع‎رساني لازم صورت پذيرد.

وي با اظهار اينکه برخي از افراد به نشان استاندارد ايران اعتماد ندارند اين امر را واقعيتي تلخ دانست و گفت: عدم رعايت قانون و بي توجهي به مقررات توسط برخي افراد سود جو اعتماد و امنيت عمومي مردم را خدشه دار مي کند. ضمن اينکه نشان استاندارد عامل اعتماد و اطمينان مردم براي استفاده از کالاهاي توليدي است.

به گفته وي برخي از واحدهاي توليدي مصالح ساختماني استان فاقد استاندار ملي هستند که در اين زمينه نيز طرحي با همکاري معاونت فني استانداري يزد در زمينه شن و ماسه و بتنهاي آماده ارائه شده که در اين طرحها اين مصالح مورد سنجش قرار مي‎گيرند و در صورت مشاهده تخلف با آنها برخورد مي‎شود.

ماجدي از ايجاد واحدهاي بازرسي و نمونه‎برداري در تمام شهرستانهاي استان به تناسب توليداتشان خبر داد و گفت: اين واحدها بر تمام محصولات توليدي در شهرستانهاي حوزه کاري خود نطارت لازم را به عمل مي‌آورند.

مدير کل استاندارد يزد در پايان از چاپ کتاب استاندارد استان خبر دادوافزود: در اين کتاب واحدهاي داراي نشان استاندارد معرفي مي‌شوند،تا مردم در انتخاب کالاهاي موردنظرشان راحتتر عمل نمايند.

شايان ذکر است :قسمت اعظم اين نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران و مديرکل اداره استاندارد استان يزد گذشت.


 البرز استان علم و فناوري در کشور مي‎شود 

 کرج - خاکپور

استاندار البرز در آئين اختتاميه بزرگداشت هفته پژوهش استان با اشاره به ظرفيتهاي علمي و تحقيقاتي در اين استان اظهار داشت: در آينده نزديک البرز استان علم و فناوري در کشور مي‎شود و دبيرخانه ستاد پژوهشي استان البرز نيز بصورت دائمي فعاليت خود را ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‎رساني استانداري البرز، سيد حميد طهايي در آيين تجليل از پژوهشگران برتر استان که با حضور معاون علمي و پژوهشي رئيس جمهور و مسئولان کشوري و استاني در محل دانشگاه خوارزمي برگزار شد؛ ضمن خير مقدم به معاون علمي و پژوهشي رئيس جمهور در سفر به استان البرز اظهار داشت: اين نمايشگاه علمي و پژوهشي،ماحصل تلاش مجموعه‎اي از ارزشمندترين نيروهاي جامعه، نخبگان و فرهيختگان است که علم و عمل را در کنار و اجرا و تجربه به منصه ظهور و بروز رساندند.

وي تصريح کرد: به جهت استعدادها و ظرفيتهاي ويژه که در استان البرز از حيث وجود مراکز علمي و تحقيقاتي وجود دارد، اين استان به سمت تبديل شدن به استان علم و فناوري حرکت مي‌کند.

استاندار البرز از فعاليت دبيرخانه ستاد پژوهش و فناوري استان بصورت دائمي نيز خبر داد و گفت: اين دبيرخانه از اين پس به صورت دائمي در استان فعاليت خود را ادامه خواهد داد و با داير شدن اين دبيرخانه و ستاد پژوهشي در استان کليه تحقيقات و پژوهشها از راهنمايي و حمايت برخوردار خواهد شد. وي در پايان از ميزباني دانشگاه خوارزمي و روساي دانشگاهها، معاون توسعه مديريت و منابع انساني، مديرکل دفتر آموزش و پژوهش استانداري نيز به جهت تلاش انجام شده در طول برگزاري اين نمايشگاه قدرداني بعمل آورد.


 با امضاي تفاهمنامه همکاري بين شرکت برق منطقه‌اي غرب و اقليم کردستان عراق؛
 صدور برق به کردستان عراق به ميزان 20 مگاوات افزايش مي‌يابد  

 کرمانشاه - نوروزي

با امضاي تفاهم نامه همکاري بين شرکت برق منطقه‌اي غرب و اقليم کردستان عراق، به زودي صدور برق غرب کشور به اقليم کردستان عراق به مقدار 20 مگاوات افزايش مي‌يابد.

مديرعامل برق منطقه‌اي غرب در اين باره گفت: شرکت برق منطقه‌اي غرب، صادرات بــرق را در قــالب يک سياست متمرکز که وزارت نيرو ابلاغ مي‌کند، دنبال و براساس آن سياست عمل خواهد کرد.کريمي افزود:اکنون اين شرکت از طريق 3خطوط انتقال برق از جمله؛ خط 400 کيلوولت اسلام آباد به دياله عراق، خط 132 کيلوولت سرپل ذهاب به خانقين و خط 63 کيلوولت مريوان به شهر پنجوين حدود580 مگاوات برق به عراق صادر مي‌شود.

مديرعامل برق منطقه‌اي غرب درباره تبادل انرژي در سالهاي قبل به منطقه کردستان عراق بيان کرد: در سنوات قبل نيز از شهرستان مريوان به کردستان عراق برق صادر کرده‌ايم اما براي هماهنگي بيشتر مقرر شد در قالب تفاهمنامه‌اي که به امضاء طرفين رسيد، صادرات انرژي به اين منطقه به مقدار 20 مگاوات افزايش يابد.


 توسط شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي؛
 برگزاري كارگاه آموزشي مديريت مصرف آب ويژه دبيران آموزش و پرورش 

 اراک - الهام فراهاني

کارگروههاي جغرافيا،زيست‎شناسي، زمين‎شناسي و مطالعات اجتماعي آموزش و پرورش استان مرکزي از آزمايشگاه آب و تصفيه‎خانه فاضلاب شهر اراک بازديد نمودند. به گزارش روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي زهرا طراوتي فکور مدير دفتر روابط عمومي و آموزش همگاني اين شرکت اظهار داشت: 60 نفر از دبيران شهر اراک از 5 کارگروه جغرافيا، زيست‎شناسي، زمين‎شناسي، علوم تجربي و مطالعات اجتماعيبه منظور شناخت بيشتر با مراحل توليد و توزيع آب و همچنين فرايند جمع آوري، انتقال و تصفيه فاضلاب از ايستگاه پمپاژ آب، آزمايشگاه مرکزي آب و فاضلاب شرکت و تصفيه خانه فاضلاب شهر اراک بازديد نمودند.

مدير روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي اظهار داشت: تنها راه برون‎رفت از مشكلات كم‌‎آبي بسترسازي فرهنگي در جامعه در حوزه مديريت مصرف، تقاضا و ترويج فرهنگ صرفه‌جويي در ميان اقشار مختلف جامعه است.

وي افزود: در پي خشکساليهاي متوالي در سالهاي گذشته استان مرکزي با افت منابع آبي مواجه گرديده است و اکنون از جمله روشهاي موثر در خصوص گذر از اين بحران مي‎توان به مديريت مصرف و جلب مشاركت همگاني در ترويج فرهنگ صرفه‌جويي در مصرف آب اشاره نمود.زهرا طراوتي فکور در ادامه با اشاره به اهميت فعاليتهاي گسترده ي فرهنگي به منظور نهادينه كردن فرهنگ صرفه جويي در مصرف آب در بين اقشار مختلف جامعه بخصوص دانش‎آموزان عنوان نمود: ترديدي نيست كه آموزش و پرورش به عنوان متولي آموزش در جامعه مي‌تواند در زمينه ي آموزش صرفه جويي در مصرف آب به اقشار تحت تعليم جامعه ،گامي مؤثر و پايدار بردارد.


 خبر 

 ساخت دستگاه BTS _ H توسط مهندسان شرکت مخابرات استان همدان

همدان – خبرنگار آفرينش

همزمان با هفته پژوهش با حضور مقامات ارشد استاني از پژوهشگران برتر تجليل و نمايشگاه دستاوردهاي فناوري و پژوهشي نيزافتتاح شد.

در هفته پژوهش و با حضور نيک‌بخت استاندار همدان و روساي دانشگاه بوعلي، آزاد،صنعتي و ساير دانشگاههاي معتبر استان همدان دستگاه BTS _ H که ساخت و طراحي آن توسط مهندس محمود زارعي و مهندس خاکپور اجرا گرديده و در 80 نقطه از استان همدان نصب شده منتخب به کسب رتبه برتردر اين هفته گرديد. مهندس خاکپور به عنوان نماينده شرکت مخابرات موفق به دريافت لوح از دست استاندار همدان گرديد.اين مراسم درسالن همايش دانشگاه بوعلي همدان برگزار و ضمن آن نمايشگاه دستاوردهاي فناوري برپا شد. لازم به ذکر است همه ساله به طرحهاي برتر پژوهشي استان لوح تقدير و تنديسي اهدا مي‌گردد. 

اهداء منزل مسکوني با ارزش بيش از ده ميليارد ريال به آموزش و پرورش ناحيه 3 کرج

کرج – خاکپور

مدير آموزش و پرورش ناحيه 3 کرج با حضور در منزل خير نيک‌انديش،حاج حسين رحيمي از اقدام خداپسندانه وي در اهداء منزلش به ارزش ده ميليارد ريال،به آموزش و پرورش ناحيه 3 کرج،تقدير نمود.

رستمي مديرناحيه 3 کرج در اين ديدار صميمي،ضمن سپاس وقدرداني از کار نيک و ماندگار اين خير اظهار داشت: هرچقدر در ترويج فرهنگ خيّّري در جامعه تلاش بيشتري انجام گيرد به همان اندازه از مشکلات و تنگناهاي آموزش وپرورش کاسته خواهدشد. در اين ديدار خير نيک‎انديش حاج حسين رحيمي ، هدف از اهداء منزل مسکوني خودرا به آموزش و پرورش کسب رضايت خداوند واستفاده دانش‌آموزان از اين فضا دانسته و افزود: خداي خودرا شاکرم که توفيق خدمت به مردم را نصيبم کرد.

حضور فعال شرکت گاز استان کرمانشاه در نمايشگاه هفته پژوهش

كرمانشاه - نوروزي

شرکت گاز استان کرمانشاه با برپايي غرفه‎اي در نمايشگاه هفته پژوهش حضور يافت.

به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان کرمانشاه، در اين نمايشگاه که از 15 الي 20 آذرماه جاري در محل دائمي نمايشگاههاي کرمانشاه داير است، شرکت گاز استان کرمانشاه دستاوردهاي پژوهشي خود را در معرض ديد عموم قرار داد.

شايان ذکر است مهندس رضايي، استاندار کرمانشاه، در اولين روز برپايي اين نمايشگاه با حضور در غرفه شرکت گاز استان در جريان فعاليتها و دستاوردهاي پژوهشي اين شرکت قرار گرفت.

مدير كل استاندارديزد، از اصناف بازديد به عمل آورد

يزد – اکبر خيرخواه

مدير كل اداره استاندارد يزد، به اتفاق معاونين اداره كل، رئيس جامعه كنترل كيفيت، رئيس انجمن صنفي كارفرمايي آزمايشگاههاي همكار، مسئول اتاق اصناف، مسئول اتحاديه صنف طلاسازان و خبرنگاران تعدادي از خبرگزاري‌ها از اصناف مستقر در خيابان قيام يزد بازديد به عمل آورد.

مهندس محمد حسين ماجدي، درخصوص اين بازديد گفت: براساس ماده 9 قانون اصلاح قوانين و مقررات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، توليد، تمركز و فروش كالاهايي كه مشمول استاندارد اجباري مي باشند، با كيفيتي پايين تر از حد استاندارد مربوطه و يا بدون علامت استاندارد ايران ممنوع مي باشد، كه با توجه به شرايط انجام تخلف، اعمال قانونهاي لازم هم انجام مي شود.

وي افزود: با توجه به ماده قانوني مذكور، و براساس سياست هاي سازمان ملي استاندارد ايران، دايره بازرسيها، بازديدها و نظارتهايمان را از واحدهاي توليدي بزرگتر نموده و به سراغ اصناف و مراكز توزيع مستقر در سطح استان آمده ايم. به دنبال اين هستيم، تا متوجه شويم اصناف تا چه اندازه با مقوله استاندارد آشنا هستند، و تا چه اندازه از ورود كالاهاي غير استاندارد به فروشگاه خود ممانعت به عمل مي آورند.

مدير كل استاندارد يزد ادامه داد: هنگام بازديد از سطح بازار، با مردم و خريداران هم مصاحبه داريم، تا از ميزان و سطح آگاهيهاي شهروندان از استاندارد با خبر شويم. قطعاً، در اين بازديدها، صحبت ها و نظرات مردم، مي تواند براي ما مسئولين، ملاك عملي جهت، برنامه ريزي هايمان درخصوص استانداردسازي و توسعه و ترويج فرهنگ استاندارد باشد.

گفتني است: مدير كل استاندارد يزد، به اتفاق همراهان، از صنف هاي مختلف فروش، نقره، ترمه، پارچه، طلا و جواهرات، لوازم خانگي ظروف فلزي و غيره بازديد، و بصورت رودررو و حضوري با فروشندگان به صحبت پرداخت. ضمن اينكه توسط مسئولين استاندارد، اطمينان لازم به صاحبان صنوف داده شد، كه آندسته از كالاهاي وارداتي كه از مبادي رسمي وارد كشور مي‎شوند، حتماً استاندارد بوده و از شرايط ايمني و كيفي لازم برخوردار هستند.

شايان ذكر است: بازديد از فروشندگان و كارگاههاي توليد و ساخت طلا و همچنين كنترل و نظارت وسايل توزين مرتبط از جمله ديگر برنامه‌ها بود، كه مهندس ماجدي پس از شنيدن نواقص و مشكلات مطرح، راهكارهاي لازم را ارائه داد.

طرح امداد زمستاني هلال احمر در همدان و20 استان سرد سير كشور آغاز شد

همدان- خبرنگار آفرينش

حسين اشرفي معاون امداد و نجات كشور با اشاره به استقرار نيروهاي امدادي استان از بيست آذر ماه خاطرنشان كرد طبق روال سالهاي گذشته از روز بيستم آذر ماه آمبولانسهاي هلال احمر در جاده‌هاي كشور كار امداد زمستاني را شروع كردند.

وي ياد آور شد جمعيت هلال احمر استان با 20 پايگاه ثابت و سيار در سطح استان آماده است تا جاده‌هاي استان را پوشش امدادي بدهد.

اشرفي اضافه كرد تعداد 84 نفر از پرسنل و نجاتگر هلال احمر استان با 20 دستگاه آمبولانس امدادي و 7 دستگاه خودرو نجات در اين طرح فعاليت دارند و بصورت شبانه‌روز در جاده‌هاي استان آماده خدمت‌رساني هستند

معاون امداد گفت اداره راه، اورژانس، پليس راه نيروي انتظامي از سازمانهاو ارگانهايي هستند كه در اجراي اين طرح شركت دارند و همكاري صميمانه بين اعضاء اجرا كننده طرح امداد زمستاني باعث مي‎شود سردي هوا و سختي كار براي تك تك اعضاء قابل تحمل شود و اميدواريم هم استانيهاي عزيز با رعايت قانون و مقررات و ايمني لازم در كاهش حوادث جاده‌اي تاثير بسزايي داشته باشند.

حسين اشرفي در پايان از هم‌استانيهاي عزيز خواست تا با توجه به سردي هوا و يخبندان در فصل زمستان در جاده‌هاي استان با سرعت مطمئنه و ايمني كامل حركت كنند و پوشاك و غذا ووسايل ضروري همراه خود داشته باشند تا اگر احياناَ خودرو آنها دچار نقص فني شد و يادر جاده‌ گيرافتادن بتوانند تا رسيدن نيروهاي امدادي جان خود را از خطرات محفوظ نگه دارند.

آغاز عمليات اجرايي ساخت جاده وفس – آقچه قلعه در استان مركزي (راه ارتباطي غرب استان مركزي به استان تهران)

اراک - الهام فراهاني

عمليات اجرايي ساخت جاده روستايي وفس – آقچه قلعه از توابع شهرستان كميجان با حضور استاندار،معاونين ايشان و مدير كل راه و شهرسازي استان مركزي آغاز گرديد.

در اين مراسم كه در آن جمع كثيري از مسئولين و مردم منطقه حضور داشتند عمليات اجرايي جاده مذكور به طول 24 كيلومتر حد فاصل روستاهاي وفس تا آقچه قلعه از توابع شهرستان كميجان، با مشخصات راه فرعي آغاز گرديد. اهميت احداث و اجراي اين پروژه كه با همت و پيگيري اداره كل راه و شهرسازي استان مركزي اجرايي گرديده است، با توجه به نيازمنطقه و خارج كردن روستاهاي پر جمعيت بخش مذكور از بن بست موجودو برقراري راه ارتباطي بين شهرستان كميجان به شهرستان نوبران- اتوبان ساوه ودر ادامه به مركز كشور(تهران) دوچندان مي‎باشد.

نصراله‎نژاد مديركل راه و شهرسازي استان مركزي در اين رابطه عنوان كرد: وفس از روستاهاي پرجمعيت تاريخي و از مناطق گردشگري استان مركزي مي‎باشد كه با بهره‎برداري از اين راه فاصله اين منطقه،شهرستان كميجان و بخش وسيعي از غرب استان مركزي تا تهران نزديك به 120كيلومتر كاهش مي‌يابد. راه مذكورعلاوه بر كاهش زمان سفر و صرفه‌جويي بسيار در مصرف سوخت نقش بسزايي دررونق و توسعه اقتصادي، كشاورزي و ارائه بموقع محصولات و توليدات دامي و كشاورزي روستائيان منطقه به بازارهاي استان و مركز كشوررا دارا مي‌باشد.


 خبر 

 پرندگان مهاجر مهمان سيريک شدند

مهاجرت پرندگان به شهرستان سيريک آغاز شد.به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران بندرعباس تالاب بين‌المللي خور آذيني، سواحل شهرستان، سدهاي روستاهاي کنارجو، سرارو، کرپان و مناطق حفاظت شده قلاع شيخان و هاشي از مناطق عمده زمستان گذراني مهاجرت پرندگان است.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان سيريک گفت: اين پرندگان پليکان، اگرت، کاکائي، غاز، انواع مرغابيها، مرغ ماهي‌خوار، فلامينگو و هوبره است.

فراغ دل افزود: همه ساله اين پرندگان مهاجر از شمال کشور سيبري، روسيه، پاکستان و افغانستان به شهرستان سيريک مهاجرت مي‎کنند و تا پايان اسفند در مناطق خوش آب و هواي سيريک زمستان‌‎گذراني مي‌کنند.

دبير کارگروه تأسيس صندوق حمايت از توسعه منابع طبيعي چهارمحال و بختياري :

صندوق حمايت از توسعه منابع طبيعي ايجاد مي‌شود

شهركرد - حميرا رحيمي

انسان مي‌خواهد در طبيعت باشد چون جزئي از طبيعت است و از بودن در آن لذت مي‎برد. اما خود مهمترين نابودگر آن است. انسان طبيعت را نابود مي‌کند و آن را با محيطهاي مصنوعي و ساخته خود جايگزين مي‌كند.

اما در شهري که خود مي‌سازد شروع به ساخت پارک و درياچه، بيشه مصنوعي و باغ وحش مي‌کند تا زماني که از زندگي ماشيني خسته شد در پناه همين ساخته‌هاي دست خود آرامش يابد.

به سراغ کارشناس منابع طبيعي استان، مهندس هومان خاکپور رفتيم تا گفتگويي در خصوص وضعيت منابع طبيعي استانمان داشته باشيم.

مهندس هومان خاکپور گفت: مهمترين مولفه اثرگذار در تخريب و خسارت طبيعت، به حوزه محيط زيست و رويکردي که ما نسبت به محيط زيست و نوع بهره‌برداري ما از محيط زيست داريم بر مي‌گردد. وي افزود: اکثر بهره‌برداريهايي که در حوزه طبيعت اتفاق مي‎افتد براساس شيوه‌هاي سنتي است و چون اين نوع بهره‎برداري ملاحظات زيست محيطي را رعايت نمي‌کند عموماً منجر به تخريب منابع طبيعي شده که از آن جمله مي‌توان به تخريب جنگلها، تخريب منابع و تالابها اشاره نمود.

راه حل حفاظت از منابع طبيعي

مهندس خاکپور درخصوص راه حل حفاظت از منابع طبيعي چنين گفت: ما راهي جز اين نداريم که به سمت بالابردن توان علمي و دانش عمومي و بالابردن توان مالي مردم حرکت کنيم. بايد بهره‌برداريمان از طبيعت را خردمند و اصولي انجام دهيم.

خاکپور يکي از راههاي کمک و توانمند کردن مردم در حوزه منابع طبيعي را پشتيباني مالي از طريق کمکهاي تسهيلاتي و خدماتي که به صورت وام به بهره‌برداران داده مي‌شود برشمرد و گفت: کمکهاي بلاعوض و بسته‎هاي حمايتي يکي از راههاي حفظ منابع طبيعي در استان است.

وي درخصوص حمايت از بهره‎برداران منابع طبيعي افزود: در سال 90-89 ايده‌اي مبني بر ايجاد صندوق توسعه بخش منابع طبيعي مطرح شد که در همان سال در استان اصفهان براي اولين بار اين صندوق راه‌اندازي شد و به ساماندهي وضعيت بهره‌برداران پرداخت که خوشبختانه قراراست در تمامي استانها به صورت مستقل راه‎اندازي شده و مانند شرکتهاي تعاوني که هم ازطرف بخش دولتي و هم بخش خصوصي تامين مالي مي‌شوند انجام وظيفه نمايند.

وي در مورد ويژگيهاي اين صندوق گفت:

1- خدمات اين صندوق خاصاً مربوط به بهره‌برداران بخش منابع طبيعي است چه در حوزه جنگل چه در حوزه مرتع و چه در حوزه آب.

2- در کل بهره‌برداران اين صندوق افراد خصوصي و ذينفعاني هستند که به صورت شرکتهاي تعاوني و در مجموع بهره‌برداران و کساني که به صورت مستقيم معيشت و شغلشان وابسته به منابع طبيعي است.

جايگزين شدن مشاغل سبز

مهندس خاکپور در ادامه ابراز اميدواري کرد که با افزايش توان مالي بهره‎برداران به سمتي حرکت شود که استفاده از منابع طبيعي کم شده و مشاغل جايگزيني که به مشاغل سبز معروف هستند جايگزين شوند.

وي به مشاغلي همچون اکوتوريسم، پرورش ماهي، زنبورعسل اشاره کرد و گفت: جهت کاهش فشار به عرصه طبيعت بايد دامداريهايمان را از سنتي به نيمه صنعتي هدايت کنيم که طبيعت روند طبيعي خود را داشته باشد و به خوداحيائي برگردد و ديگر شاهد بهره ‍‌‌برداريهاي بي‌رويه و غيراصولي درمورد جنگلهاي استانمان نباشيم.

وي گفت: ما در حال حاضر 9 شهرستان داريم که مي‌توانيم 9 تعاوني فراگير در آنها ايجاد کنيم.

خاکپور ادامه داد: منابع طبيعي از آن همه است ولي اجازه بهره‌برداري آن به عده محدودي داده شده، لذا بايستي در احياء آن بکوشيم و نبايد اين اجازه داده شود که بهره‎بردار هر طور که مايل است از اين موهبت خدادادي استفاده کند.

مشکل کمبود آب کشاورزي

وي درخصوص مشکل کمبود آب کشاورزي چنين گفت: نبايد اجازه دهيم کشاورز ما به صورت سنتي و با کشت هر بذري کشاورزي کند. بايد به توانمندي کشاورزان توجه کرد که آيا يک فرد توان استفاده از آب و خاک و طبيعت را دارد، لذا ما بايد به سمت قوانين سختگيرانه حرکت کنيم که هر کس به ميل خود به تخريب طبيعت روي نياورد.

اهميت آموزش در حفظ منابع طبيعي

خاکپور وظيفه دولت را توانمندسازي علمي و بسته‎هاي حمايتي بهره‎برداري منابع طبيعي دانست و گفت: آموزش بهره‌برداران بسيار مهم است و ابزار آن هم فرهنگ و رسانه خواهد بود تا بتوانيم فرزندانمان را آموزش دهيم تا محيط زيست سالمي داشته باشيم.

مهندس خاکپور در پايان گفت: اگر نخواهيم به بهره‎برداري خردمندانه برسيم متاسفانه در کوتاه مدت اين بهره‌وري به اتمام خواهد رسيد و معيشت بهره‎برداران از منابع طبيعي به خطر خواهد افتاد.

وي خواستار حمايت مسئولين استاني شد و گفت: بخشي‎نگري باعث ضرر و زيان و خسارت به مردم و طبيعت شده است و متاسفانه دستگاههاي دولتي نگاهي به توسعه پايدار ندارند که انتظار داريم اين حمايتها از سوي عاليترين مقام اجرائي استان تاکيد شود تا همه دستگاهها با يک نگاه پايدار و همه‎جانبه در اين راستا قدم بردارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته