جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4885


تغيير معيشت بهره برداران منابع طبيعي؛ عاملي مهم در احياي درياچه اروميه


خبر


خبر


 تغيير معيشت بهره برداران منابع طبيعي؛ عاملي مهم در احياي درياچه اروميه 

 اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون آبخيزداري سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري گفت: تغيير معيشت بهره برداران منابع طبيعي، عاملي مهم در شتاب بخشي به احياي درياچه اروميه است که بايد در اين خصوص، اهتمام جدي داشته باشيم.پرويز گرشاسبي در ديدار با فرماندار سلماس افزود: يکي از مهمترين برنامه هاي سازمان جنگلها و مراتع، شناسايي کانونهاي گرد و غبار درياچه اروميه است که در سالهاي گذشته بر اثر بهره برداري هاي بي رويه از منابع ملي و همچنين خشک شدن درياچه اروميه با آن مواجه شده ايم.وي اضافه کرد: به همين منظور با شناسايي اين کانونها مي خواهيم ضمن احياي آنها، از توسعه اين مناطق نيز جلوگيري کنيم.وي اظهار کرد: سلماس يکي از نقاط شناسايي شده در اين خصوص است که بايد هر چه سريعتر زير پوشش عمليات آبخيزداري قرار گيرد.معاون آبخيزداري سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري ادامه داد: در حال حاضر تخمين مي زنيم در 300 هزار هکتار از عرصه هاي منابع طبيعي آذربايجان غربي ساماندهي چرا و مراتع صورت گيرد که در دو بخش کنترل دام و کنترل چرا خواهد بود.

گرشاسبي گفت: در اين خصوص تغيير معيشت بهره برداران از محوري ترين مباحث است که بايد در اين زمينه همکاري همه نهادها لحاظ شود تا احياي درياچه اروميه شتاب بيشتري به خود بگيرد.

مسعود حاجي وليلو فرماندار سلماس نيز در اين ديدار با قدرداني از اهتمام سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور در اجراي طرح احياي درياچه اروميه گفت: عرصه هاي منابع طبيعي بستر اصلي براي احياي اين درياچه به شمار مي رود که مسئولان کشوري نيز نگاه آگاهانه اي به اين موضوع داشته اند.وي افزود: تمام مسئولان شهرستان سلماس آمادگي دارند تا همکاري و همراهي لازم را در اين خصوص داشته باشند تا با مشارکت مردم استان و شهرستان، اين طرحها به ثمر و نتيجه برسد و درياچه اروميه دوباره به وضعيت مطلوب خود برگردد.

درياچه اروميه در دو دهه گذشته با خشکسالي مواجه و همه ساله از ميزان آب آن کاسته شده است و در حال حاضر نزديک به دو ميليارد متر مکعب آب دارد.درياچه اروميه بزرگترين درياچه داخلي کشور و دومين درياچه شور جهان به شمار مي رود.


 خبر 

 بازديد نماينده مريوان از مجموعه فرهنگي و تفريحي كارگران زريوار

سنندج - مقصودي

نماينده مردم شهرستانهاي مريوان و سروآباد در مجلس شوراي اسلامي از مجموعه فرهنگي و تفريحي كارگران زريوار اين شهر بازديد كرد.به گزارش روابط عمومي تعاون، كار و رفاه اجتماعي كردستان: اميد كريميان در اين بازديد با ابراز خرسندي از اقدامات به عمل آمده درراستاي توجه به جايگاه سلامت و رفاه كارگران استان گفت: ساخت اينگونه مجموعه‌هاي فرهنگي و تفريحي مي‌تواند نقش بسزايي در ارتقاء جايگاه سلامت كارگران و نيز سالم‌سازي محيطهاي كارگري داشته باشد.

كريميان خواستار تكميل سازي اين پروژه كارگري شد و افزود: براي رفع مشكلات كارگران بويژه در حوزه فرهنگ و سلامت روحي و رواني كارگران نبايد از هيچ تلاشي دريغ نمود.

همايش وقف و رسانه در همدان برگزار شد

همدان - مجيد ملکيان

حجت‌الاسلام حاجي‌رضا زين‌العابديني در جمع خبرنگاران همدان با اشاره به آغاز هفته وقف از روز بيست و نهم آذر تا پنجم دي ماه اظهار کرد: به منظور ترويج و تبليغ سنت حسنه وقف در طي اين هفته برنامه‌هايي خاصي را در نظر گرفته‌ايم.حجت‌الاسلام زين‌العابديني با بيان اينکه چهارمين همايش وقف و رسانه در آستانه هفته وقف برگزارشداظهار داشت: همايش وقف و رسانه در باغ موزه همدان برگزار شد.

وي با بيان اينکه همايش وقف و رسانه با هدف تقدير و زحمات يک سال اخير رسانه‌ها و خبرنگاران در زمينه وقف و ترويج وتوسعه آن برگزار خواهد شد، عنوان کرد: در اين مراسم از150 مدير مسئول رسانه‌ها و خبرنگاران دعوت به عمل آمده است. در اين مراسم از خانواده 11 شهيد رسانه‌اي استان همدان از جمله خانواده شهيد سيدعلي خوانساري، محمد ترکمان،علي اصغر روشناس و.....تقدير شد.

فرماندار دماوند مطرح کرد؛

برخورد شديد با عوامل ساخت‌ وسازهاي غيرمجاز در دماوند

دماوند - خبرنگارآفرينش

فرماندار دماوند گفت:‌ قطعاً با عوامل ساخت‌ و سازهاي غيرمجاز در شهرستان دماوند به شدت برخورد مي‌کنيم.

ناصر محمودي‌فرد فرماندار شهرستان دماوند گفت: ‌تاکنون 130 هکتار اراضي آزاد شده و طي جلسه‌اي که در ستاد مقابله با ساخت‌ و سازهاي غيرمجاز استان تهران داشتيم، رئيس جهاد کشاورزي و رئيس امور اراضي‌ استان تهران به طور رسمي اعلام کردند که منطقه دماوند جزء مناطق امن ما در ساخت و سازهاي غيرمجاز شده است.

محمودي‌فرد افزود: اينک درصدد هستيم تا بتوانيم ساخت‌ و‌ سازهاي غيرمجاز را کاهش و تخريب‌ها را افزايش دهيم و بر اساس آمار، 13 درصد ساخت‌ و سازهاي غيرمجاز و 52 درصد تخريب‌هاي استان تهران در دماوند صورت گرفته و اکنون در حال کاهش اين ارقام هستيم.

وي متذکر شد: ‌آخرين تخريب‌ها در رودهن انجام شده که جاي دارد از اعضاي شوراي تأمين، اداره جهاد کشاورزي، دادستان شهرستان دماوند و بخشداري رودهن قدرداني کنم که همکاري خوبي در اين زمينه داشتند و قطعاً با عوامل ساخت‌ و سازهاي غيرمجاز در شهرستان دماوند به شدت برخورد مي‌کنيم.

شهردار پرديس خبر داد؛

نصب نخستين ايستگاه اتوبوس مکانيزه شمال‌شرق تهران در پرديس

پرديس - خبرنگارآفرينش

شهردار پرديس از نصب نخستين ايستگاه اتوبوس مکانيزه شمال‌شرق استان تهران در اين شهر خبر داد.

محمد لاله در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش اظهار داشت: نصب يک دستگاه ايستگاه اتوبوس مکانيزه به صورت آزمايشي چندي قبل محقق شد.

وي اضافه کرد: اين ايستگاه‌هاي مکانيزه داراي کولر، تلويزيون و محوطه‌اي مناسب براي انتظار شهروندان تا رسيدن خودروهاي حمل و نقل همگاني و تلاشي در مسير بهبود خدمات و تکريم ارباب رجوع است.

لاله ادامه داد: سازمان حمل و نقل همگاني شهرداري پرديس در نظر دارد تا در راستاي افزايش رضايت‌مندي شهروندان پس از نصب آزمايشي ايستگاه‌هاي مکانيزه و رفع نقايص احتمالي، نسبت به تعبيه و نصب آنها در ديگر نقاط سطح شهر اقدام کند.

اين مسئول با اشاره به جمعيت در حال افزايش شهر پرديس خاطرنشان کرد: شهر پرديس در مسير اجراي طرح مسکن مهر به يکي از اصلي‌ترين مراکز احداث اين پروژه ملي تبديل شد.شهردار پرديس ادامه داد: وجود پروژه‌هاي انبوه‌سازي مسکن و واگذاري تدريجي آنها به متقاضيان بي‌شک جمعيت کنوني شهر را تا ميزان دو برابر افزايش مي‌دهد.

لاله خاطرنشان کرد: اين افزايش جمعيت بدون ترديد نيازي اساسي به نام توسعه خدمات را مي‌طلبد تا خداي نکرده خللي در زندگي روزمره شهروندان ايجاد نشود.به گفته وي، در حال حاضر مجموعه شهرداري پرديس خدمات خود را به شکلي پيگيري و امکانات مختلف خود را تجهيز مي‌کند تا بتواند در آينده پاسخگوي نياز آن جمعيت باشد.وي ادامه داد: مديران شهرهايي نظير پرديس و ديگر نقاط در حال توسعه بايد با آينده‌نگري هوشمندانه و دقيق خود را به‌روزرساني کنند و يکي از مصاديق اين مهم در شهرداري پرديس و در سرفصل حمل و نقل همگاني پيگيري مصرانه براي ايجاد سازمان حمل و نقل همگاني و تبديل آن به يک معاونت با فراغ بال بيشتري براي خدمات‌دهي بهتر است.

بر پايه اين گزارش، از ديگر اقدامات بارز سازمان حمل و نقل همگاني شهرداري پرديس مي‌توان به پيگيري راه‌اندازي مجدد پارکبان در سطح شهر، کنترل مضاعف بر عملکرد ميني‌بوس‌راني و رسيدگي به پيشنهادات و انتقادات شهروندان از رانندگان تحت پوشش سازمان اشاره کرد.

همچنين ارائه سرويس‌هاي رايگان به نهادهاي شهري و شهرستاني، خط کشي خطوط طولي معابر سطح شهر، ساماندهي وانت‌بارهاي شهر پرديس و حومه، خط‌کشي عابر پياده در سطح شهر، ثبت‌نام خودروهاي تاکسي فرسوده تحت پوشش براي نوسازي ناوگان، ارسال اسامي رانندگان حمل و نقل عمومي تحت پوشش به اتحاديه سازمان‌هاي حمل و نقل همگاني کشور و ستاد سوخت براي بيمه رانندگان، همکاري با بازرسان اتحاديه سازمان‌هاي حمل و نقل همگاني کشور و سازمان شهرداري‌ها براي بررسي امور و ثبت يک هزار و 403 فقره نامه اداري در رديف ديگر اقدامات اين سازمان قرار دارد.

بخشدار بومهن:

روستاهاي بومهن شناسنامه‌دار مي‌شوند

بومهن - خبرنگارآفرينش

بخشدار بومهن از تدوين شناسنامه براي همه مناطق روستايي اين بخش از شهرستان پرديس خبر داد.رضا خدادادي در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: تدوين اين شناسنامه‌ها با هدف آينده‌نگري در اين روستاها اجرايي مي‌شود.وي ادامه داد: اين طرح در مباحث فرهنگي، اجتماعي، ورزشي، اقتصادي و با توجه به شعار دولت و نگاه ويژه مسئولان کشور، استان، شهرستان و همچنين روند مهاجرت معکوس و بازگشت روستاييان به روستا انجام مي‌گيرد.خدادادي تصريح کرد: اين امر سبب مي‌شود تا بتوان براي روستاهاي شهرستان پرديس برنامه‌ريزي دقيقي داشت و پس از شناسايي نقاط مثبت و ضعف روستاها براي آنها اهدافي مشخص ارائه داد.بخشدار بومهن اضافه کرد: همچنين با وجود شناسنامه براي هر روستا، زمينه‌هاي لازم براي حضور سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در حوزه‌هاي فرهنگي، ورزشي و گردشگري با توجه به قابليت‌هاي موجود فراهم مي‌شود.

وي با اشاره به يکي از روستاهاي گردشگري و زيباي شهرستان پرديس به نام واصفجان افزود: واصفجان داراي مناظري طبيعي، وصف‌ناپذير و زيباست و مي‌توان از اين روستا به عنوان قطب اکوتوريسم شهرستان ياد کرد؛ علاوه بر اين، روستاي گلخندان نيز از نظر تاريخي، کشاورزي و دامپروري بسيار غني است.به گفته خدادادي، با بهره‌مندي از فناوري‌هاي روز و همچنين گذار از شيوه‌هاي سنتي به سامانه‌هاي صنعتي در مباحث دامداري، کشاورزي و دامپروري، مي‌توان وضعيت اقتصادي پايداري براي روستاييان ترسيم کرد.بخشدار بومهن تأکيد کرد: روستاهايي همچون باغکميش، اصطلک و طاهرآباد نيز موقعيت‌هاي مشابهي دارند و با ايجاد شناسنامه روستايي نگاه سرمايه‌گذاران به اين نواحي جلب مي‌شود.

وي اضافه کرد: با تغيير نگاه و ايجاد امکانات درون اين روستاها از مهاجرت بي‌رويه جلوگيري مي‌شود و بخشي از روستايياني که در حال حاضر در شهرهاي بومهن و پرديس ساکن هستند، به موطن آباء و اجدادي خود باز مي‌گردند.


 خبر 

 همزمان با هفته وقف؛

برگزاري مسابقه انشاءنويسي با موضوع وقف در استان مرکزي

ارا ك – الهام فراهاني

به گزارش روابط عمومي اداره کل اوقاف وامورخيريه استان مرکزي، حجت‌الاسلام عباسيان مدير کل اوقاف و امور خيريه استان مرکزي از برگزاري مسابقه انشاءنويسي با موضوع وقف در بين دانش‌آموزان مدارس استان مرکزي خبر داد.حجت‌الاسلام آيت‌ا... عباسيان، مدير کل اوقاف و امور خيريه استان مرکزي در نشست خبري با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، ضمن گراميداشت اين هفته گفت: وقف سنت حسنه و صدقه جاري است که بايد بيش از پيش در جامعه ترويج يابد.

وي با اشاره به اينکه هفته وقف از 29 آذر ماه سال جاري آغاز مي‌شود، بيان کرد: برگزاري همايش استاني وقف و رسانه در روز چهارشنبه 26 آذر ماه با حضور اصحاب رسانه و مسئولان استاني و کشوري برگزار مي‌شود.حجت‎الاسلام عباسيان برگزاري همايشهاي صنفي را از ديگر برنامه‌هاي هفته وقف دانست و بيان کرد: در طول اين هفته برنامهها و همايشهاي مختلف با اصناف از جمله روحانيان، صنعتگران، معدنداران، پزشکان و فرهنگيان به منظور تبيين هر چه بهتر فرهنگ وقف و آشنايي افراد مختلف با وقف و موقوفات برگزار مي‌شود.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان مرکزي غبارروبي گلزار شهدا و اداي احترام به مقام شامخ شهداي انقلاب و جنگ تحميلي را از ديگر برنامه‌هاي اين هفته دانست و ادامه داد: بقاع متبرکه‌اي که شهدا در آن مدفون هستند نيز گلباران وعطرافشاني مي‌شود.

رئيس هيئت مديره انجمن صنفي کارگران و استادکاران بخش ساختمان:

بيش از 2 هزار کارگر و استادکار ساختمان در سنندج ساماندهي شدند

سنندج - مقصودي

رئيس هيئت مديره انجمن صنفي کارگران و استادکاران بخش ساختمان شهرستان سنندج از ساماندهي بيش از 2 هزار کارگر و استادکار سنندجي خبر داد و گفت: براي همه اين افراد کارت عضويت ويژه صادر شده است.به گزارش روابط عمومي تعاون، كار و رفاه اجتماعي كردستان ناجي روحاني اظهار داشت: 16 بازرس در قالب هيات بازرسان كار بازرسي و شناسايي اعضاء را انجام مي‌دهد.

وي با اشاره به مهمترين اهداف تاسيس انجمن گفت: جمع آوري و بررسي بيمه تامين اجتماعي اصناف کارگري و استادکاران، رسيدگي به اختلافات مابين کارفرمايان و کارگران بخش ساختمان، ايجاد صندوق رفاه براي كارگران و استاندكاران عضو انجمن و نيز پيگيري مشكلات کارگران و استادکاران از کار افتاده از جمله اهداف تاسيس انجمن است. روحاني با بيان اينكه انجمن، 6 نفر استادکار زبده و خبره در هر حرفه را به اداره كل آموزش فني و حرفه‌اي استان بعنوان کارشناس، آزمونگر و مربي دوره‌هاي مهارت‌آموزي معرفي كرده است افزود: تشکيل هيات بازرسان توسط انجمن شامل 16 بازرس جهت انجام بازرسي و شناسايي اعضاء، صدور کارت عضويت ويژه کارگران و استادکاران تاييد شده شهرستان سنندج به تفکيک حرفه و معرفي اعضاء متقاضي بيمه کارگران ساختماني به اداره كل تامين اجتماعي از جمله كارهايي است كه انجمن در طول 7 ماه فعاليت خود انجام داده است.رئيس هيئت مديره، انجمن را شامل آقايان اسلام محمدي نائب رئيس، وريا روحاني خزانه‌دار، فرديدون احمدي و کوروش قبادي به عنوان اعضاي هئيت مديره انجمن ذكر كرد و گفت: فعاليتهاي انجمن با تلاش و همكاري اعضاء در سنندج در حال جريان است. به گفته روحاني، انجمن صنفي کارگران و استادکاران بخش ساختمان شهرستان سنندج، ارديبهشت ماه امسال با مجوز اداره كل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان ثبت قانوني شده و در مردادماه بطور رسمي فعاليت خود را آغاز نموده است.

با همکاري دانشگاه دورتموند آلمان؛

چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري در اصفهان برگزار شد

اصفهان – بهروز راعي

چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري با همکاري دانشگاه دورتموند آلمان ، 26 آذر ماه و به مدت سه روز در هتل عباسي اصفهان برگزار شد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، رييس مرکز آموزش عالي دانش‌پژوهان در آيين افتتاح چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري، هدف از برگزاري اين همايش را شناسايي راه کارهاي توسعه عمراني دانست و گفت: بررسي توسعه پايدار در برنامه‌ريزي منطقه‌اي و شهري، معماري و طراحي شهري، مهندسي عمران، فناوري اطلاعات و بهينه‌سازي مصرف انرژي از جمله اهداف چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري است.

حجت‌ا... جواديان با اشاره به همکاري دانشگاه دورتموند آلمان و مشارکت 38 دستگاه و مرکز آموزش عالي داخلي و خارجي با موسسه آموزش عالي دانش‌پژوهان اصفهان در برگزاري اين همايش گفت: موسسه آموزش عالي دانش پژوهان پس از برگزاري موفق سه دوره متوالي همايش ملي به برگزاري چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري اقدام کرد.

وي درباره فعاليتهاي موسسه آموزش عالي دانش‌پژوهان خاطرنشان کرد:اين موسسه در سال 1385 فعاليت خود را آغاز کرد و هم اکنون 3300 دانشجو در 32 رشته مشغول تحصيل هستند.

دبير اجرايي چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري نيز در آيين افتتاح اين همايش بين‌المللي گفت:از 170 مقاله ارسالي به دبيرخانه اين همايش تعداد 70 مقاله به صورت سخنراني و بقيه به صورت پوستر ارايه مي‌شود.

مهندس امير مسعود ساماني به محورهاي چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري اشاره کرد و گفت: توسعه پايدار و برنامه ريزي شهري، توسعه پايدار و معماري و طراحي شهري ، مهندسي عمران و توسعه پايدار، فن‌آوري اطلاعات و توسعه پايدار و توسعه پايدار و بهينه سازي مصرف انرژي از محورهاي اين همايش بين المللي است.

امير مسعود ساماني يادآور شد : در حاشيه چهارمين همايش بين‌المللي توسعه پايدار و عمران شهري نمايشگاهي از دستاوردهاي سازمان هاي مختلف و دانشجويان مرکز آموزش عالي دانش‌پژوهان درخصوص توسعه پايدار، کارگاه هاي علمي – تخصصي، بازديدهاي علمي از طرحهاي شهري اصفهان و دو مسابقه عکاسي و ايده هاي نوين با موضوع توسعه پايدار شهري برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته