جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4894

در مصاحبه آفرينش با يك فوق‌تخصص نفرولوژي؛
بررسي علل فشا رخون بالاي ايرانيان


برگزيدگان بهترين مربي، محقق، دانشمند و مبتکر ديابت کشور معرفي شدند


تضمين سلامتي با مفيد ترين ميوه زمستاني


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 در مصاحبه آفرينش با يك فوق‌تخصص نفرولوژي؛
 بررسي علل فشا رخون بالاي ايرانيان  

يك فوق تخصص نفرولوژي در خصوص اينكه بين 30-20 درصد جمعيت بالغ كشور مبتلا به فشار خون هستند، گفت: بيش از 50 درصد مردم جامعه در حال حاضر و يا در آينده به بيماري فشار خون مبتلا مي شوند، به همين دليل بايد به مردم اين آگاهي را بدهيم كه بيماري فشار خون علاوه بر كليه، قلب، چشم و ديگر ارگان هاي ديگر بدن را هم مورد آسيب قرار مي دهد.

دكتر سيد منصور گتميري فوق تخصص نفرولوژي در گفت و گو با خبرنگار روزنامه آفرينش افزود: مجامع بين المللي 12 مارس مصادف با 21 اسفند ماه را به عنوان روز جهاني كليه نام گذاري كردند كه اين مراسم هر ساله توسط مركز تحقيقات نفرولوزي در يكي از بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي تهران با همكاري ديگر انجمن ها برگزار مي شود.

وي ادامه داد: انجمن بين المللي كليه و انجمن حمايت از كليه اين روز جهاني را ابداع كردند كه هدف از نامگذاري اين روز آگاهي به مردم و مسئولين است كه يادآور شود تصميم گيري آنها سلامت كليه مردم را تحت تاثير قرار مي دهد.

گتميري با تاکيد بر اينکه روز جهاني کليه امسال با شعار " سلامت كليه براي همه" نام گرفته است، اظهار كرد: در روز جهاني كليه توجه زيادي به مسائل و مشكلات كليه مي شود هم چنين اين امكان را مي دهد كه مسئولين در زمينه تخصيص بودجه توجه زيادي به خطرات تهديد كننده كليه داشته باشند.

15-10 درصد جمعيت مبتلا به آسيب هاي مزمن كليوي

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تاكيد كرد: بيش از 5 ميليون نفر در كشور به بيماري مزمن كليه در درجه خفيف و شديد دچار هستند به همين دليل در روز جهاني كليه برنامه هاي آموزش عمومي و تخصصي براي توجه مردم، مسئولين و سازمان موضوع آسيب هاي مزمن كليوي ايجاد مي شود.

معاون آموزشي مركز تحقيقات نفرولوژي تصريح كرد: تصميم گيري مسئولين از لحاظ آموزشي و فرهنگي تغييراتي در سطح جامعه ايجاد مي کند که منجر به تضمين سلامت کليه ها و گاهي مي اندازد که به همين دليل در "روز جهاني کليه" مسئولين را هم مخاطب قرارداده ايم. وي با اشاره به اينکه علت اصلي که سلامت کليه را به خطر مي اندازد بيماري ديابت است،گفت: علاوه بر آن فشار خون، استعمال دخانيات، چاقي، اضافه وزن، مصرف بي رويه مسكن، عكس برداري هاي غير ضروري با استفاده از ماده حاجب، افزايش چربي خون و مسايلي مانند سنگ كليه از جمله عواملي هستند که سلامت کليه ها را به خطر مي اندازد.

يك فوق تخصص نفرولوژي تاکيد کرد: تاثير گذاري در هر يك زمينه هاي بيماري نياز به آگاهي مردم، اصلاح رفتارهاي شخصي و اجتماعي و نياز به اصلاح سبك زندگي دارد به همين دليل است که اگر رسانه ها مواد غذايي مضر که موجب چاقي در افراد مي شود را تبليغ کند ديگر آگاهي ما به مردم تاثير گذار نخواهد شد.

وي با اشاره به اينکه متاسفانه مصرف مسکن رقم بالايي را در جامعه تشکيل مي دهد، بيان داشت: در روز جهاني کليه براي اصلاح مصرف مسکن بايد علاوه بر مردم به پزشکان هم آگاهي داده شود که براي حل شدن مشکل کوتاه ترين راه را انتخاب نکنند.

معاون آموزشي مركز تحقيقات نفرولوژي گفت: براي كاهش ماده حاجب در عکس برداري بايد با مردم، مسئولين و پزشكان صحبت شود تا تحول جدي در بدنه جامعه پزشكي رخ دهد تا تامل بيشتري داشته باشيم براي استفاده از روش هاي تشخيصي كه برخي از آنها مضر و برخي هم ضرر كمتري دارد.

گتميري در خصوص اينکه بايد در خصوص بيماري ژنتيک آگاهي لازم را به مردم داده شود، افزود: به دليل اينكه در خيلي از موارد بيماري ژنتيك با كاهش ريسك فاكتورها عوامل خطر و ديگر ميزان آسيب عارضه را از جمله كليه را به حداقل برسانند كه همه آنها مستلزم آگاهي مردم است ومسئولين كه تصميم گيري آنها خيلي مهم است به اين موضوع توجه داشته باشند.

مصرف نمک بيش از 5/2 برابر مصرف مجاز!

وي ادامه داد: علاوه بر مادران خانواده، بايد به مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سازمان غذا و دارو و سازمان صنايع غذايي آگاهي لازم داده شود چرا که در خيلي موارد غذاهاي آماده و نيمه آماده داراي مصرف نمک زياد است به طوريكه مي توان گفت به 60 درصد ميزان مواد مصرف نمك خارج از خانه تامين مي شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: افراد زيادي که در معرض فشار خون هستند و يا در آينده به آن مبتلا مي شوند بيش از 70 درصد آنها هيچ گونه علامتي ندارند به خصوص اگر در خانواده عوامل خطر وجود داشته باشد.

گتميري تاکيد کرد: روز جهاني كليه تلاش مي كند با برنامه هاي آموزش عمومي و آموزش هاي تخصصي توجه مردم و مسئولين و سازمان ها را به اين موضوع جلب كند که طبق مطالعات سطح كشور و بين المللي برآورد شده كه بين 15-10 درصد جمعيت مبتلا به آسيب هاي مزمن كليوي هستند يعني با رقم بالاي 5 ميليون نفر در كشور بيماري مزمن كليه درجات خفيف و شديد رو به رو هستيم. وي ادامه داد: بسياري از افراد مبتلا به بيماري كليوي هيچ گونه علامتي ندارد و تنها با بررسي آزمايشگاهي متوجه بيماري مي شوند در حالي كه ما بايد تلاش كنيم اين گروه را در مرحله خفيف شناسايي و با مداخلات كم هزينه و ساده از تشديد آن جلوگيري كنيم و آن را به حالت طبيعي بر گرداند.

اين متخصص نفرولوژي تاكيد كرد: آگاهي مردم مستلزم ايجاد شرايطي است كه جامعه نظام سلامت بايد بتواند با افراد با كمترين هزينه نسبت به بيماري خود شناخت پيدا كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران هدف از روز جهاني كليه را توجه به سلامت كليه در تمام روزهاي سال دانست و گفت: ورزش كردن و حذف اضافه وزن و چاقي، كاهش مصرف نمك، خودداري از مصرف بي رويه مواد كالري زا، خودداري از مصرف مسكن، خودداري از استعمال دخانيات از جمله موارد كاهش بيماري كليوي در افراد است كه مي تواند كمك زيادي به اقتصاد خانواده، جامعه و كشور كند.

معاون آموزشي مركز تحقيقات نفرولوژي در خصوص نقش تغذيه دركاهش بيماري كليوي افزود: استفاده روزانه حداقل 5 قطعه سبزيجات، استفاده از لبنيات كم چرب، كاهش مصرف نمك، كاهش مواد كالزي زا، افزايش پتاسيم، افزايش كلسيم، نوشيدن آب كافي، خودداري از مواد قندي و مواد افزودني در نوشابه ها و جايگزين كردن دو به جاي نوشابه از جمله عوامل تاثير گذار در كاهش بيماري كليوي در افراد است.

وي ادامه داد: توصيه مي شود صنايع غذايي ميزان نمك را در دوغ هاي توليد كاهش دهند به دليل اينكه نمك در نوشيدني ها موجب دفع سريع كلسيم در بدن و پوكي استخوان در افراد مي شود.

گتميري در رابطه با اينكه افراد مي توانند روزانه به ميزان 50-30 دقيقه فعاليت روزانه، سلامت خود را تضمين كنند، گفت: اميد است در روز جهاني كليه كمپين گسترده اجتماعي راه اندازي كنيم كه راه هاي مقابله باعوامل تهديد زا بيماري كليوي را براي مردم، پزشكان و مسئولين آموزش دهيم هم چنين رسانه ها مي توانند پيام سلامتي را به گوش مخاطب اصلي برسانند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در پايان خاطر نشان كرد: اميدواريم رسانه ها، موسسات اجتماعي و سازمان هاي دولتي و غير دولتي بتوانند تاثير به سزايي در آگاهي مردم داشته باشند ودر اين زمينه به كاهش بيماري كليوي کمک کنند.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 برگزيدگان بهترين مربي، محقق، دانشمند و مبتکر ديابت کشور معرفي شدند 

مراسم معرفي برگزيدگان بهترين مربي، محقق، دانشمند و مبتکر سال 1393 با حضور دکتر باقر لاريجاني، رييس پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران مورخ 11 دي ماه سال 93 در سالن همايش پژوهشگاه علوم غدد و متبوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آفرينش، مراسم اهدا جايزه ديابت سال 1393 با حضور دکتر باقر لاريجاني، دکتر رضا يونسيان معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر رامين نصرتي مدير شرکت نوو نورديسک، جمعي از اعضاي انجمن غدد ايران و اساتيد پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم برگزار شد.

در اين مراسم دکتر منوچهر ايران پرور، فوق تخصص غدد درون ريز و متابوليسم و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اردبيل به عنوان بهترين مبتکر، دکتر محمد افخمي اردکاني، استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد به عنوان بهترن محقق ديابت، دکتر اسد الله رجب، متخصص اطفال و عضو انجمن ديابت ايران به عنوان بهترين مربي ديابت، دکتر رضا رجبيان، متخصص غدد داخلي و استاد دانشگاه علوم پزشکي مشهد به عنوان بهترين دانشمند ديابت انتخاب شدند.

دکتر باقر لاريجاني در خصوص عملكرد پژوهشگاه در حوزه ديابت پرداخت و اظهار داشت: جايزه سالانه ديابت بر اساس قرارداد همکاري بين پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي و شرکت نوونورديسک پارس هر ساله با هدف بهبود درمان و پيشگيري از عوارض ديابت در ايران، افزايش تحقيقات و مطالعات باليني در ايران، به بهترين مربي، محقق، دانشمند و مبتکر در حوزه ديابت اهدا مي شود.

هم چنين در حاشيه اين مراسم دكتر امير حسين سام مدرس دانشگاه امپريال كالج انگلستان به معرفي نمونه هايي با تشخيص افتراقي در بيماران پرداختند.

در حاشيه اين مراسم دکتر افخمي اردکاني بيماري ديابت را عاملي مهم در پايين آمدن کيفيت زندگي افراد دانست و افزود: بيماران بايد با تغيير سبک زندگي در جهت کنترل بيماري خود تلاش کنند و نهايت همکاري را با گروه درماني خود داشته باشند.

وي تاثيرات اکولوژي، آلودگي هوا و درجه حرارت را در ابتلا به ديابت بي تاثير ندانست و گفت: در اين زمينه مطالعاتي در حال انجام است و ما هم در استان يزد بر روي ارتباط اکولوژي و بيماري ديابت تحقيق وفعاليت مي کنيم.

دكتر اسدالله رجب در پايان در خصوص پيشگيري از ابتلا به ديابت اظهار کرد: توصيه من به زنان باردار اين است که شش ماه قبل از شروع بارداري آگاهي خود را درباره بيماري ديابت بالا ببرند، زيرا تحقيقات نشان مي دهد افرادي که در دوران بارداري دچار اضافه وزن بوده، فرزندان شان در سنين نوجواني بيشتر دچار اضافه وزن و چاقي مي شوند که اين خود عاملي مهم براي شروع ديابت در يک فرد است.

دكتر منوچهر ايران پرور پيروي از شعار روز جهاني ديابت را زمينه خوبي براي پيشگيري دانست و گفت: با تشويق فرزندان خود به خوردن صبحانه و پرهيز از ميان وعده هايي همچون کيک و کلوچه مي توانيم به مقابله با بيماري ديابت برويم. اين دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اردبيل با بيان اين مطلب که ديابت از سرطان نيز بدتر است، ادامه داد: در اکثر مواقع با بيماراني مواجهه هستيم که ديابت حتي از سرطان هم براي آنها بدتر است و ديابت را مرگ تدريجي مي دانند اما بايد اين اميدواري را به بيماران داد که همه چيز قابل کنترل است به شرطي که خود آنها اراده کنند که فرمول تغذيه مناسب را رعايت کنند.

لازم به ذكر است کميته انتخاب اين جايزه، پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي و شرکت نوونورديسک پارس هستند و محدوده تمرکز جايزه سال ديابت براي دانشمند برتر ديابت سال بر اساس مشاهدات تحقيقات، محقق برتر ديابت سال بر اساس مراقبت بر مدل هاي مزمن در ايران، آموزش دهنده برتر ديابت بر اساس آموزش شاغلين حرف پزشکي و نوآور برتر ديابت سال بر اساس به اشتراک گذاشتن دانش بين المللي تحقيقاتي در زمينه ديابت بوده است.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 تضمين سلامتي با مفيد ترين ميوه زمستاني 

 
هرقدر هم تكنولوژي پيشرفت كند و آدم‌ها مدرن شوند، هر قدر هم نسخه ديجيتالي همه لوازم و امكانات ساخته و روانه بازار شوند، امكان ندارد چيزي بتواند جاي گاري دستي پر از لبويي را بگيرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، اين سبزي خوش طعم و شيرين كالري بسيار كمي دارد و به صورت آبپز و به تنهايي، يك دسر خوشمزه است اما نهايت استفاده‌اي كه معمولا ما ايراني‌ها از آن مي‌كنيم، در تزئين غذا يا نهايتا تهيه دسر ماست و لبو است.

لبو را حلقه حلقه کنيد خشک کنيد روي بخاري يا شوفاژ بعد پودرش کنيد مثل زعفران دم کنيد براي رنگ غذا يا دسر.

آب لبو را درقالب يخ بريزيد هر وقت لازم داشتيد يك حبه رااز فريزر دراوريد براي تزيين پلو، رنگ دسر،رنگ فرني، حتي رنگ مربا به، اگر رنگ نداشت زيرا آب لبو بهترين درمان کم خوني است.

آب لبو يکي از راه هاي طبيعي درمان پوکي استخوان است.خوردن يک ليوان آب لبو در صبح و شب در درمان فشار خون بالا موثر است. يکي از راه هاي درمان کبد چرب نوشيدن آب لبو است. خوردن آب لبو از ابتلا به فراموشي و آلزايمر در سنين بالا جلوگيري مي کند.


 خبرها از عالم علم 

 عامل دوسوم سرطان ها تنها «بدشانسي» است

نتايج يک پژوهش تازه نشان مي دهد که اکثر موارد ابتلا به سرطان، تنها ناشي از «بدشانسي» افراد است، نه سبک زندگي، مشکلات ژنتيکي يا رژيم غذايي آنها. به گزارش ايرنا، اين نتايج نشان مي دهد علت اصلي بروز سرطان در انسان بيشتر ناشي از «جهش تصادفي در دي ان اي» هنگام فرايند تقسيم سلول هاي بدن است. به گفته محققان امريکايي، اشتباه در تقسيم سلول ها يا جهش تصادفي، عامل بروز دو سوم سرطانها است و فقط يک سوم باقي مانده به عوامل محيطي يا ژن هاي ارثي معيوب ارتباط دارد.

با وجود اين، پژوهشگراني که اين پژوهش را انجام داده اند، هشدار مي دهند که سبک زندگي نامناسب و رفتارهايي چون سيگار کشيدن مي تواند به عامل بدشانسي اضافه شود.

آنها مي گويند جابجايي اشتباهي عناصر تشکيل دهنده دي ان اي انسان با يکديگر هنگام شبيه سازي سلولي، ناشي از بداقبالي يا «بدشانسي» است که براي فرد رخ مي دهد.

محققان مي گويند به اين نتيجه رسيده اند که بدشانسي عامل بروز 22 نوع سرطان از 31 نوعي است که در پژوهش خود، آن را بررسي کرده اند.

نتايج اين پژوهش حاکي از آن است که خطر ابتلا به انواع سرطان در اعضايي که ميزان تقسيم سلول هاي پايه در آنها بيشتر است، افزايش مي يابد.

آنها در اين زمينه به ميزان تقسيم سلول هاي پايه در روده بزرگ انسان اشاره کرده اند که چهار برابر ميزان تقسيم سلول هاي پايه در روده کوچک است. در نتيجه، ابتلا به سرطان روده بزرگ در انسان بيشتر از ابتلا به سرطان روده کوچک است. اما برعکس، ميزان تقسيم سلول هاي پايه در روده کوچک موش ها بيشتر از روده بزرگ اين حيوانات است و در نتيجه، ميزان ابتلاي آنها به سرطان روده کوچک نيز بيشتر از سرطان روده بزرگ است.

همه افراد چاق دچار مشکلات سلامتي نيستند

به گزارش واحد خبر مطالعه محققان آمريکايي نشان مي دهد همه افراد چاق لزوما وضعيت سلامتي بدي ندارند.

دانشمندان آمريکايي 20 فرد را مورد مطالعه قرار دادند و از آنها خواستند براي چند ماه غذاي بيشتري نسبت به هميشه بخورند.

آنها دريافتند حدود يک چهارم از اين افراد به رغم اضافه کردن چند کيلوگرم همچنان در سلامت کامل هستند. از نمونه‌هاي مورد مطالعه خواسته شده بود 1000 کالري بيشتر در روز دريافت کنند و وزن خود را شش درصد افزايش دهد. از آنها به ويژه خواسته شده بود فست فود بخورند.

اليسا فابريني استاديار پزشکي و باني اصلي اين مطالعه توضيح داد: «اين کار آساني نبود. افزايش دادن وزن افراد به اندازه کاهش دادن وزن آنها دشوار است».

آنهايي که از بيماري‌هاي عموما مرتبط با چاقي رنج نمي برند، مانند مقاومت در برابر انسولين، بالا بودن کلسترول، فشار خون بالا يا کبد چرب با اضافه کردن هفت کيلوگرم همچنان اين مشکلات را نداشتند.

به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري سوييس «ا ت اس»، اين نتايج آنچه را که دانشمندان پيش‌تر در بين مردم عادي مشاهده کرده بودند، تأييد مي کند.

حدود يک چهارم افراد چاق از عوارضي که آنها را مستعد حمله قلبي و مغزي يا ديابت مي‌کند، رنج نمي برند. اما وضعيت سلامتي آنهايي که پيش از وزن اضافه کردن دچار مشکلات متابوليک بودند پس از اين رژيم کالريک تشديد شد. همه افرادي که در اين مطالعه شرکت داشتند سپس براي وزن کم کردن زير نظر پزشکان تغذيه قرار گرفتند.

بانيان اين تحقيق مي گويند اکنون بهتر مي دانند چگونه افراد چاقي را که مستعد ابتلا به بيماري‌ هستند، تشخيص دهند. اين مطالعه نشان مي دهد افراد داراي اضافه وزن با متابوليسم عادي تعداد بيشتري ژن تنظيم کننده چربي دارند.


 خبر پزشکي 

 فشار عصبي و آلودگي صوتي بيماري «منيير» را تشديد مي‌کند

يک متخصص گوش و حلق و بيني، سرگيجه، حالت تهوع و فقدان تعادل را نشانه بيماري منيير دانست و گفت: اين بيماري گوش داخلي را درگير مي‌کند.

نظام‌الدين قهاري، متخصص گوش، حلق و بيني در گفت‌وگو با فارس، درباره بيماري منيير، اظهار کرد: گوش داخلي داراي دو وظيفه است که يکي مربوط به شنوايي و ديگري مربوط به حفظ تعادل است و بيماري منيير بخش تعادلي و وظيفه تعادل بخشي گوش داخلي را مختل مي‌کند.وي افزود: علل اين بيماري تا حدي ناشناخته است و کاملاً مشخص نشده است ولي در کل مربوط به گوش داخلي و بخش تعادل بخشي است.اين متخصص گوش و حلق و بيني، خاطرنشان کرد: سندرم منيير با بيماري منيير متفاوت است چرا که سندرم منيير تنها نشانه‌هايي بر جاي مي‌گذارد و عوارضي در پي ندارد اما زماني که به دنبال اين نشانه‌ها شنوايي نيز کاهش يافت بيماري منيير مطرح مي‌شود.قهاري تأکيد کرد: سندرم يا بيماري منيير فرد را دچار سرگيجه، حالت تهوع بسيار شديد و فقدان تعادل مي‌کند و بيمار همزمان با اين حالات هوشيار است که اين هوشياري وجه تمايز اين بيماري با بيماري صرع است چرا که در صرع هوش و حواس فرد از بين مي‌رود.وي گفت: فرد مبتلا بيماري منيير نمي‌تواند تعادل خود را حفظ کند و گاهي مجبور مي‌شود بنشيند يا دراز بکشد و چشمان خود را ببندد چرا که حرکت چشم، سرگيجه و تهوع را تشديد مي‌کند.اين متخصص متخصص گوش و حلق و بيني، افزود: اين بيماري عود کننده است يعني پس از مدت زماني در فرد از بين مي‌رود و مجدداً ظهور و بروز مي‌کند که بيشتر در افراد بيش از 40 سال ديده مي‌شود .قهاري گفت: اين بيماري با دارو کنترل مي‌شود ولي مجدداً عود مي‌کند و فشار عصبي، فشار خون، خستگي، بيماري‌هاي ويروسي و صداهاي بلند عوامل تشديد کننده اين بيماري هستند.

چند توصيه به بيماران کليوي و فشار خوني

ناصرالدين کريمي در گفت‌وگو با (ايسنا) - منطقه زنجان، به برخي علل موثر در ابتلا به بيماري‌هاي کليوي اشاره و اظهار کرد: ارث، فقر فرهنگي و اقتصادي و تغذيه، عفونت‌ها و مصرف بي‌رويه داروها از جمله موارد موثر در ابتلا به بيماري‌هاي کليوي است؛ چرا که مصرف بي‌رويه نمک، شيريني‌ها و چربي‌ها مضر هستند و بايد دقت بيشتري در زمينه مصرف آن‌ها داشت.وي افزود: مصرف غذاهاي طبيعي از جمله گوشت ماهي، شترمرغ، روغن‌ زيتون و کنجد، آب‌ليمو و آب نارنج، خرما، عسل، سبزي‌هاي رنگين از جمله گوجه‌فرنگي، کاهو، کدو، فلفل دلمه‌اي و کلم بروکلي به بيماران کليوي توصيه مي‌شود. همچنين افراد بايد از مصرف سرخ‌کردني‌ها پرهيز کنند، چرا که مصرف چربي‌ها باعث تجمع آن در رگ‌ها و کبد مي‌شود، از اين ‌رو يکي از سالم‌ترين روش پخت غذا، بخارپز کردن است که مصرف چربي را کاهش مي‌دهد.

کريمي با اشاره به اين‌که نبايد بلافاصله براي درمان هر بيماري از داروها استفاده کنيم، تاکيد کرد: برخي از دردها با دستورالعمل‌هاي ساده قابل ‌رفع است و نبايد دارو را اولين راه‌حل براي درمان دردها انتخاب کنيم. در همين راستا والدين بايد نسبت به تغذيه کودکان خود دقت داشته باشند، به همين خاطر مصرف پنير و انواع ميوه‌جات از جمله سيب و هويج و فلفل‌هاي رنگي که خاصيت ضد سرطان دارند را جايگزين فست‌فودها، پفک، چيپس و غذاهاي سرخ‌کردني و مانده کنيم و به تنقلات طبيعي روي‌ آوريم.اين پزشک عمومي يادآور شد: استفاده از گوشت ماهي دريايي و پرندگان و رژيم غذايي گياهي و سبزي‌ها و غذاهاي طبيعي و محلي از دلايل کاهش سکته‌ها و عوارض قلبي در منطقه شمال کشور است. همچنين روغن حيواني سالم‌تر از روغن جامد است، البته در مصرف روغن حيواني نيز نبايد زياده‌روي کرده و پس ‌از آن توصيه به پياده‌روي مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته