جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4897


سرمقاله

انتقاد صريح آيت الله هاشمي از وضع کشورهاي اسلامي؛
وحدتي از کنفرانس هاي وحدت نديده ايم

ظريف مجلس را قانع كرد؛
تيم مذاکره کننده هيچ هدف سياسي و جناحي را دنبال نمي کند


فرانسه: در مورد برنامه هسته اي ايران کوتاه نمي‌آييم


ضراب: درباره بابک زنجاني هشدار داده بودم


واکنش آمريکا به بلوکه شدن درآمد فلسطيني‌ها


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 سرمقاله 

سايه سنگين بحران جانشيني عربستان بر تحولات منطقه

حميدرضا عسگري

باتوجه به جايگاه اقتصادي و سياسي آل سعود در جهان و نفوذ گسترده عربستان درمنطقه به عنوان پدر اعراب، هرگونه تغيير و تحول در ساختار سياسي اين كشور مي‌تواند تاثيري شگرف بر تحولات بين المللي و منطقه‌اي داشته باشد.

دودمان آل‌سعود قدرت را از سال 1932 ميلادي توسط عبدالعزيز بن عبدالرحمن بن فيصل در کشور عربستان در دست دارد و درحال حاضر7 هزار اعضاء خاندان سلطنتي به تمامي کشور و بيش از 25 ميليون ساکنان آن حکم‌راني مي‌کنند. اين گروه علاوه بر در دست‌داشتن تمامي امور حساس کشور، ثروت‌هاي نجومي حاصل از فروش نفت و تمامي امور کشور را بدون حضور هر گونه نهاد انتخابي و يا نظارت مردمي در اختيار خود گرفته‌اند.

درحالي كه تمام مردم دنيا درقرن 21 به دنبال دموكراسي و استقرار حكومت‌هاي برخواسته از راي ملت هستند، آل سعود همچنان برپايه نظام پادشاهي و حكومت موروثي عمل مي‌كنند وطبق وصيت "عبدالعزيز" پادشاهي و وليعهدي به پسران بزرگتر مي‌رسد و خبري از نظر مردم نيست. اين موضوع با بستري شدن ملک عبدالله پادشاه فعلي طي روزهاي اخير، احتمال اينکه عربستان در سال 2015 شاه جديدي داشته باشد را قوت بخشيده است. با اين حال، مسائل مربوط به جانشيني وي همچنان به طور جدي مطرح است.

هرچند كه درحال حاضر شاهزاده سلمان برادر ملك عبدالله به عنوان وليعهد منصوب شده است، اما هيئت بيعت (هيئت مسئول انتخاب پادشاهي در عربستان)، پيش از اين در انتخاب سلمان به عنوان وليعهد اختلاف داشتند. ضمن اينكه باتوجه به كهولت سن شاهزاده سلمان، ملك عبدالله جوان ترين فرد خاندان عبدالعزيز، يعني شاهزاده مقرن را به عنوان نائب وليعهد معرفي كرده و اين موجب اختلافات گسترده دربين شاهزادگان سعودي گرديده است.

درمقطع كنوني باتوجه به گستردگي اعتراضات مردمي و بالاگرفتن اختلافات سياسي در كشورهاي اسلامي، خلاء و جابه‌جايي قدرت در عربستان، مي‌تواند فرصتي براي سربرآوردن نارضايتي‌‌هاي داخلي دراين كشور باشد و ياحداقل فضايي براي تقويت آنها فراهم شود. اما احتمال فوت ملك عبدالله به لحاظ سياسي در سطح منطقه نيز بسيار با اهميت است. پادشاه كنوني با بيش از يك دهه حكومت و ثبات قدرت توانسته بود نفوذ خود در كشورهاي منطقه را تقويت كند، اما دريك سال اخير با توجه به تحولات عربي و بيماري حال وي، دربسياري از جبهه‌هاي سياسي عربستان نتوانست به اهداف خود برسد، اما همچنان تاثير خود را حفظ كرده است. لذا سايه سنگين جانشين آن ابهامات فراواني را در زمينه سياست خارجي اين كشور به وجود آورده است. شايد گفته شود كه سياست‌هاي كلان يك كشور با تغيير افراد متحول نشود، اما نبايد فراموش كرد عربستان در داخل با جنگ پنهان قدرت و نارضايتي اجتماعي مواجه است و ممكن است اين جابه جايي حوادث غيرقابل پيش بيني براي اين كشور رقم بزند.

جداي ازمسائل سياسي فوت ملك عبدالله تاثير بسزايي در عرصه اقتصادي خواهد داشت. امروز عربستان با حفظ و افزايش توليد نفت در بازار جهاني، يكي از عوامل اصلي كاهش بي سابقه قيمت نفت دراقتصاد جهاني بوده است. جداي ازاينكه اين امر يك نقشه سياسي براي فشار برايران و روسيه بوده باشد يا نه، اما بايد به كاهش بي سابقه درآمدها و بودجه آل سعود اشاره كرد. درعرض چند ماه قيمت نفت بيش از 50 درصد كاهش يافته و اين امر درآمدهاي عربستان و بودجه اين كشور را در مسائل داخلي و مخارج خارجي به طور جدي تهديد مي‌كند و مي‌تواند موج اعتراضات داخلي را منسجم تر و عرصه تحولات منطقه را به نفع رقباي اين كشور رقم بزند.

به طور كلي سايه سنگين جانشيني درعربستان ابهامات فراواني در عرصه داخلي، خارجي و مسائل اقتصادي به وجود آورده است. اين ابهامات به حدي بوده است كه واشنگتن نيز درطي چند روز گذشته نسبت به جانشيني ملك عبدالله ابراز نگراني كرده است. بايد منتظر اتفاقات غيرمنتظره در منطقه بود...!


 انتقاد صريح آيت الله هاشمي از وضع کشورهاي اسلامي؛
 وحدتي از کنفرانس هاي وحدت نديده ايم 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، در همايش معاونين فرهنگي و اجتماعي دانشگاه آزاد اسلامي با تبريک هفته وحدت، با اشاره به برگزاري چندين دوره کنفرانس وحدت در تهران، اظهار داشت: هر ساله جمع زيادي از بزرگان جهان اسلام در تهران جمع مي‌شوند و در مورد مباحث وحدت‌آفرين ميان شيعه و سني بحث و تبادل‌نظر مي‌کنند، اما تا به امروز نتايج وحدت‌آميزي از آن نديده‌ايم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ايجاد وحدت ميان شيعه و سني يکي از بزرگترين اهداف انقلاب اسلامي است که براساس اختلاف روايت تولد پيامبر(ص) بين شيعيان و اهل سنت هفته وحدت را در تقويم مسلمانان تعبير کرده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به حضور معاونان و مديران فرهنگي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي از سراسر کشور در اين همايش، آنها را افتخار اين دانشگاه دانست و افزود: شما بايد به عنوان متوليان فرهنگي کشور با اجراي برنامه‌هاي درست و سازنده به افرادي که نگران فرهنگ و عقايد اسلامي هستند، آرامش دهيد.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه گروه‌هاي تروريستي در عراق و سوريه جناب مي‌کنند، گفت: متأسفانه اين گروه ها به حدي وحشت و رعب در کشورهاي مختلف ايجاد کردند که دولت ها هم جرأت نمي کنند وارد شوند و با آنها مبارزه نمايند.

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه يک چهارم جمعيت و کشورهاي دنيا در اختيار مسلمانان قرار دارد، بيان کرد: اگر مسلمانان با هم وحدت و يکدست باشند، از قدرت وصف ناپذيري برخوردار خواهند بود که هيچ گروهي توان مقابله با آنها را نخواهد داشت.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از افراط به عنوان ويروسي خطرناک تعبير کرد و افزود: بروز و ظهور گروه هاي تفکيري مثل داعش نتيجه افکار افراطي است.

ايشان وظايف دانشگاهيان و علماي جهان اسلام را در حفظ وحدت شيعه و سني خطير و مهم قلمداد کرد و گفت: اين وظيفه سنگين شما است که با چاره انديشي و ارائه برنامه، دنياي اسلام را از تفرقه نجات دهيد.

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگري از سخنان خويش "انسان‌سازي" را از ديگر وظايف متوليان فرهنگ و اساتيد دانشگاهي دانست و افزود: امانت‌هاي الهي در دستان شما هستند و بايد فرهنگ اسلامي را در جامعه تقويت کنيد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه فرهنگ مجموعه‌ي اخلاقيات اسلام است، اظهار داشت: اخلاقيات اسلامي بايد مثل مباحث جامعه شناسي، فيزيک، روان شناسي و غيره تبديل به متون درسي شود و در دانشگاه توسط اساتيد تدريس شود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به اقدامات فرهنگي صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: بودجه فرهنگي افزايش خوبي داشته و شوراي فرهنگي اين دانشگاه به دنبال راه کارهاي اساسي در زمينه ارتقاي فرهنگ است.

ايشان با تأکيد بر اعتدال و با بيان اينکه حالت افراط و تفريط در جامعه خطرناک است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامي بايد در اين زمينه پيشتاز و مروج اخلاق و فرهنگ اسلامي باشد.

در ابتداي اين مراسم دکتر حميد ميرزاده با اشاره به اهميت فرهنگ، گفت: هيچ توسعه ي اقتصادي، اجتماعي و سياسي بدون توسعه فرهنگي ميسر نيست و اصلاح ناهنجاري¬هاي اجتماعي در گرو توسعه فرهنگي است.

همچنين دکتر طه هاشمي معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه آزاد اسلامي به ارائه اقدامات انجام شده اين معاونت و برنامه‌هاي آتي و چشم‌انداز کوتاه و بلند مدت اين همايش پرداخت.

با حضور آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در اين همايش از قرآن خطي و تمام تذهيب جهان اسلام، کتاب اطلس مساجد و تمبر همايش سراسري معاون و مديران فرهنگي و اجتماعي دانشگاه آزاد اسلامي رونمايي شد.


 ظريف مجلس را قانع كرد؛
 تيم مذاکره کننده هيچ هدف سياسي و جناحي را دنبال نمي کند 

وزير امور خارجه با بيان اينکه مردم ايران با مشارکت گسترده در انتخابات و پشتيباني از رويکرد تدبير و اعتدال زمينه ورود به مذاکرات را فراهم کردند گفت: مذاکرات هسته اي چهره تعامل گرا و قدرتمندي از ايران در دنيا نشان داد.

به گزارش خانه ملت، محمدجواد ظريف در نشست علني مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران امروز به اقرار و اعتراف دوست و دشمن نه مشکل منطقه که بلکه عامل ثبات و امنيت مي باشد و سياست هاي بصيرت آميز ايران اسلامي تحت حمايت مقام معظم رهبري سبب شد که حتي دولتمردان آمريکايي به نقش ايران در تحولات منطقه اذعان کنند.

وزارت خارجه به دنبال ارتقاء اقتدار ملي

وي تأکيد کرد: بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه همواره دنبال فرصت سازي به منظور ارتقاء اقتدار ملي بوديم و سال گذشته که بنده در مجلس بودم که سخنم را با اين نکته شروع کردم که ايران قدرتمند است و من هيچگاه نگفتم که اين دولت و يا حتي دولت هاي قبلي براي ايران قدرت آور بودند.

مذاکرات طرح هاي محافل صهيونيستي را کند کرد

وي تأکيد کرد: همزمان در کنار همه اين اقدامات که به نظر من اقدامات مبتني بر اقتصاد مقاومتي اصل کار ما است اما همزمان به عنوان دستگاه ديپلماسي که وظيفه پيگيري سياست خارجي را عهده دار است با مذاکرات هوشمندانه هسته اي اجراي طرح هاي تصويب شده در محافل صهيونيستي و تندروهاي آمريکايي که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ايران توليد و تصويب شده جلوگيري شد و بخشي از دارايي هاي به ناحق بلوکه شده ايران به کشور بازگردانده شد و به لطف خداوند فشارهاي رواني ناشي از روند صعودي تحريم ها برداشته شد.

وي افزود: امروز طرف هاي مذاکره کننده به اين نکته دريافته اند که براي رسيدن به توافق بايد همه تحريم هاي ظالمانه رفع شود چرا که تحريم ميوه اي جز نفرت و کينه به بار نمي آورد و اما اين موضوع هيچ خللي در عزم راسخ مردم ايران در پيگيري حقوق خود ايجاد نمي کند.

ظريف خطاب به همه نمايندگان گفت: امروز در مذاکرات هيچ کس و به هيچ وجه راجع به اصل غني سازي صحبت نمي کند تنها موضوع راجع به ميزان غني سازي است که اين مورد نتيجه مقاومت مردم و تلاش دانشمندان هسته اي و خون پاک اين شهدا مي باشد که در اينجا به روان پاک آنها درود مي فرستيم.

ظريف با تأکيد بر اين‌که امروز کسي از تعطيلي فردو صحبت نمي‌کند، گفت: کارشناسان ما با همتايان خود مذاکرات را پيگيري مي‌کنند که البته در اين شرايط نبايد تعلل کرد؛ مثلاً ممکن است بگويند با تفاهم هسته‌اي امنيت رژيم صهيونيستي افزايش يافته است و اين در حالي است که امروز ديگر رهبران غربي به عنوان ترجيع‌بند سخنانشان از برنامه صلح‌آميز هسته‌اي و نه سلاح هسته‌اي صحبت مي‌کنند و از اين رو نتانياهو در دنيا منزوي شده است.

ظريف افزود: امروز همه دنيا ايران را به عنوان يک بازيگر قدرتمند و منطقي مي‌دانند که نه مي‌توان نقش آن را ناديده گرفت و نه آن را فراموش کرد.وي تصريح کرد: امروز هيچ کس دوستان ما را عامل کشتار فرقه‌اي نمي‌داند و برادران اهل سنت را مهمترين سد در برابر آتش فرقه گرايي در منطقه مي‌دانند.

راي اكثريت مجلس به ظريف

در ادامه راي گيري از نمايندگان درباره قانع کننده بودن اظهارات ظريف راي گيري به عمل آمد.در نهايت مجلس به پاسخ هاي ظريف راي موافق داد.پس از انجام راي گيري، از مجموع 229 نماينده حاضر در جلسه علني، 125 نماينده راي موافق، 86 نماينده راي مخالف و 8 نماينده نيز راي ممتنع دادند. هچنين 10 نماينده در راي گيري شرکت نکردند.


 فرانسه: در مورد برنامه هسته اي ايران کوتاه نمي‌آييم 

 
بي‌بي‌سي:رييس جمهور فرانسه: در مورد برنامه هسته اي ايران کوتاه نمي‌آييمفرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه گفت که کشورش در خصوص برنامه هسته اي ايران "کوتاه نمي‌آيد" و "کاملا محکم" باقي مي ماند تا مطمئن شود که تهران در پي دستيابي به سلاح اتمي نيست.به گزارش بي بي سي، اولاند در مصاحبه با شبکه راديويي "فرانس انتر" تاکيد کرد: "اگر ايران به روشني اعلام نکند که برنامه ساخت سلاح هاي هسته اي را رها کرده است، توافقي با اين کشور در کار نخواهد بود."فرانسوا اولاند در بخش ديگري از مصاحبه راديويي خود، در پاسخ به سوالي در مورد مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامي" (داعش)، ايران را يک "شريک در برقراري ثبات در سوريه و عراق" دانست.


 ضراب: درباره بابک زنجاني هشدار داده بودم 

 
اقتصادنيوز: رضاضراب تاجر ايراني مقيم تركيه در مصاحبه با اقتصادنيوز درمورد مطرح شدن نامش در پرونده بابك زنجاني و ارتباط با وي گفت: نمي دانم چطور اين داستان درست شده که مي‌گويند بابک زنجاني رئيس يا همکار يا شريک من است. اين را ابتدا يکي از روزنامه هاي ترکيه با هدف خاص سياسي مطرح کرد و بعد هم در ايران منعکس شد. زنجاني هيچ وقت رئيس من نبوده است. آقايان خودشان يک اشتباه مرتکب شدند و حالا هم نمي دانند بايد چه بکنند. دنبال مقصر و شريک جرم مي گردند که بار خودشان را سبک تر کنند. اما آقايان به فردي که نه مشخص بود خودش چه کاره است و چه تخصصي دارد، نه معلوم بود که خانواده اش که هستند و کسي نمي دانست اصلا از کجا پيدايش شده ميلياردها يورو پول دادند و حالا هم نمي توانند بگيرند. در حالي که من از دو سال قبل به آنها هشدار داده بودم.


 واکنش آمريکا به بلوکه شدن درآمد فلسطيني‌ها 

 
دويچه‌وله:‌ آمريکا با مسدود کردن درآمدهاي مالياتي فلسطيني ها از سوي رژيم صهيونستي مخالفت کرد. آمريکا با اقدام رژيم صهيونيستي به مسدود کردن درآمدهاي مالياتي فلسطيني ها و جلوگيري از انتقال آن به تشکيلات خودگردان فلسطين به تلافي تلاش اين تشکيلات براي پيوستن به دادگاه کيفري بين المللي، مخالفت کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، جنيفر ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا با اشاره به مسدود شدن انتقال درآمدهاي مالياتي به تشکيلات خودگردان فلسطين گفت: اين کار از جمله اقداماتي است که همچون ديگر اقدامات، باعث بروز تنش ميان اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطين مي شود. رژيم صهيونيستي در واکنش به تصميم رهبران فلسطيني براي پيوستن به دادگاه کيفري بين المللي و چند سازمان ديگر اعلام کرد که درآمدهاي ماهيانه ماليات هاي فلسطينيان را به تشکيلات خودگردان پرداخت نمي کند.


 يک نکته از هزاران 

 جوانان در صف هاي طولاني وام ازدواج!

بانك مركزي اعلام كرد كه رقم وام ازدواج هيچگونه تغييري نيافته و برنامه‌اي براي افزايش آن وجود ندارد. درحال حاضر وام ازدواج سه و پنج ميليون توماني به متقاضيان داده مي شود كه در طي چند سال گذشته بسياري از جوانان موفق به گرفتن آن نشده‌اند.

درطي چند سال گذشته علي رغم تاكيد مسولان بر افزايش جمعيت و سياست‌هاي حمايتي براي تسهيل ازدواج جوانان، شاهد صف يک ميليون و 200 هزار نفري متقاضيان وام ازدواج بوديم كه اين رقم در دولت جديد به 560 هزار نفر کاهش يافته است. در 9 ماهه امسال، به يک ميليون نفر وام ازدواج پرداخت شده در حالي که 146 هزار نفر از سالهاي گذشته منتظر دريافت وام ازدواج بودند.

اما نكته اينجاست كه بانك‌ها همكاري لازم با جوانان براي دريافت وام را مبذول نمي‌كنند و اشكال تراشي‌هاي فراواني براي متقضيان مطرح مي‌كنند. اين درحالي است كه همين بانك‌ها در دادن وام‌هاي ميلياردي به برخي اشخاص حقيقي و حقوقي، كمترين ضمانت‌ها را ازآنها مطالبه نمي‌كنند. چرا هميشه بايد به حق مردم اجحاف شود؟!


 ميز خبر 

 بازجويي خبرنگار نيويورک تايمز به دليل برنامه هسته اي ايران

يک خبرنگار آمريکايي به دليل افشاي خرابکاري دولت واشنگتن در برنامه هسته اي ايران تحت بازجويي قرار گرفت.رويترز نوشت: "جيمز رايسن" خبرنگار روزنامه نيويورک تايمز توسط مقامات دادگاه تحت بازجويي قرار گرفت. او در اين بازجويي از پاسخگويي به سؤالات به استثناي برخي سوالات اصلي خودداري کرد.موضوع اين بازجويي کتاب جديد اين خبرنگار آمريکايي است. او در اين کتاب جزئيات اقدام ناکام سازمان مرکزي اطلاعات و امنيت آمريکا (سيا) براي اخلال در برنامه هسته اي ايران را مطرح کرده بود.

اين موضوع به لحاظ آزادي مطبوعات در آمريکا جنجالي شده است.رايسن با حضور در دادگاهي در ايالت ويرجينيا حاضر شد. در اين پرونده دولت امريکا از يکي از ماموران سابق سيا شکايت کرده بود. اين افسر سابق سيا متهم است برخي اطلاعات محرمانه درباره عملکرد سيا در برابر فعاليت هاي هسته اي ايران را به خبرنگار نيويورک تايمز ارائه کرده است.

دفتر حماس به ترکيه مي‌رود

يک روزنامه ترکيه مدعي شد رئيس دفتر جنبش مقاومت فلسطين (حماس) در پي درخواست قطر از وي براي ترک خاک اين کشور، براي انتقال و اقامت در پايتخت ترکيه آماده مي شود.

روزنامه «آيدنليک» مدعي شد پس از درخواست قطر از «خالد مشعل» رئيس دفتر سياسي جنبش حماس براي ترک اين کشور، مشعل خود را براي اقامت در «آنکارا» پايتخت ترکيه آماده مي کند.

اين ادعا در حالي صورت مي گيرد که پيش از اين جنبش حماس اعلام کرده است که آشتي قطر با مصر به هيچ وجه به ضرر اين جنبش نيست. به گزارش خبرگزاري تسنيم،«اسماعيل رضوان» از رهبران حماس پيش از اين در مصاحبه با خبرگزاري «قدس نت» گفته بود که اخبار مربوط به قطع روابط با قطر صحت ندارد و رابطه ما با قطر مثبت است و حمايت قطر از آرمان فلسطين يک حمايت اصولي و ملي است.رضوان افزود: هرگونه آشتي با قطر و برادران عرب باعث سربلندي حماس و آرمان فلسطين است نه اينکه به ضرر آن باشد.

العبادي خواستار انقلاب عشايري در عراق شد

حيدر العبادي نخست وزير عراق در استقبال از استاندار جديد الانبار، بزرگترين استان اين کشور، از عشاير خواست که عليه داعش «انقلاب عشايري» به راه اندازند.به گزارش اسکاي نيوز، دفتر حيدر العبادي در بيانيه اي اعلام کرد: نخست وزير عراق در استقبال از «صهيب الراوي» استاندار جديد الانبار بر «نياز به انقلاب عشايري براي بيرون راندن اين دشمن غريب (داعش) از کالبد جامعه عراق» تاکيد کرد.

در اين بيانيه بر ضرورت «مشارکت عشاير و اهالي استان الانبار در آزادسازي مناطق اين استان از وجود گروه هاي تروريستي» تاکيد شده است. نخست وزير عراق همچنين خواستار «آزاد سازي سرزمين هاي عراق از دست تروريست هايي شده است که «اين استان را به ويراني کشانده و اهالي آن را به قتل مي رسانند يا مجبور به کوچ مي کنند.»

توافق آمريکا و ترکيه درباره آموزش مخالفان سوري

يک مقام آمريکايي از نهايي شدن توافق آمريکا و ترکيه براي آموزش مخالفان دولت سوريه خبر داد.

به گزارش آناتولي، يک مقام ارشد وزارت خارجه ترکيه از نهايي شدن توافق آمريکا و ترکيه درباره آموزش نيروهاي به اصطلاح ميانه روي دولت سوريه تا پايان ماه خبر داد.بنا بر اين گزارش آموزش مخالفان سوري از اوايل ماه مارس در داخل خاک ترکيه آغاز خواهد شد و همزمان با اين برنامه آموزش هاي مشابه در خاک اردن و عربستان نيز آغاز خواهند شد.

اين مقام ترک هدف از اين برنامه ها را آموزش 15 هزار تا 20 هزار مخالف سوري در مدت 3 سال در داخل خاک ترکيه اعلام کرده است.

سيل سقوط نفت ادامه دارد؛

دژ 50 دلاري هم شکسته شد

نفت در بازارهاي جهاني با سقوط از کانال 50 دلاري در مرز 49 دلار معامله شد.به گزارش خبرگزاري رويترز، بهاي نفت در بازارهاي جهاني به دليل تداوم نگراني‌ها درباره اشباع عرضه جهاني نفت، پنج درصد ديگر سقوط کرد و به پايين‌ترين سطح 5.5 سال گذشته رسيد.

در پي کاهش قيمت فروش نفت عربستان به مشتريان اروپايي که نگران‌ها درباره اشباع عرضه را تشديد کرد، نفت برنت به کمتر از 53 دلار در هر بشکه سقوط کرد.بيارن شيلدروپ تحليلگر نفتي در اسلو گفت: عربستان هيچ نشانه‌اي از عقب نشيني نشان نمي‌دهد. ذخاير نفتي همچنان در حال پر شدن هستند.

در شرايطي که عربستان قيمت فروش نفت خود به آسيا را افزايش داده است، برخي تحليلگران مي گويند کاهش قيمت فروش به اروپا بيانگر اين است که عربستان همچنان به دفاع از سهم بازار خود فکر مي‌کند.

250 ميليون دلار مازاد بودجه؛

بودجه 2 ميليارد دلاري داعش در 2015

تروريست‌هاي داعش بودجه دو ميليارد دلاري را براي سال 2015 خود در نظر گرفته‌اند تا هزينه‌ دستمزدهاي شبه‌نظاميان و غرامت به خانواده شبه‌نظاميان کشته‌ شده را پرداخت کنند.به گزارش ايسنا، شيخ ابو سعد الانصاري، از مسوولان عراقي داعش در گفت‌وگو با پايگاه قطري العربي گفت: علاوه بر بودجه دو ميليارد دلاري، شبه‌نظاميان داعش 250 ميليون دلار بودجه مازاد براي فعاليت‌هاي جنگي خود در نظر گرفته‌اند.اين بودجه براي اداره امور مناطقي که در عراق و سوريه در اشغال داعش است، در نظر گرفته شده و به گفته مسوولان داعش مازاد بودجه نيز براي مسائل نظامي و عمليات‌هاي اين گروه صرف خواهد شد.

داعش اين پول را در هنگام تصرف شهرهاي بزرگي همچون موصل، تکريت و فلوجه در عراق و شهر رقه در سوريه به همراه سرقت از ده‌ها شهر کوچک و بزرگ ديگر بدست آورده است که طي آن مجموعا 62 بانک دولتي و خصوصي به چنگ داعش افتاد و پو‌ل‌هاي موجود در آنها به غارت رفت.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام- FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا26 جمادي الاول 1431 هجري قمري/ 10 تا11 مي 2010 ميلادي

سند درمورد موضوع 2.1 از پيش نويس دستورکار:

( گزارش دبيرکل درمورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي چهاردهم و پانزدهم شوراي اجرايي)

قسمت چهاردهم:

II- شرکت درکنفرانس ها، سمپوزيوم ها واجلاس ها

7. شرکت اتحاديه در راهبرد گفتگو ميان کارکنان تضمين کيفيت در جهان عرب ( امان: پادشاهي اردن هاشمي: 8 ژانويه 2010)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، باتوجه به دعوت صورت گرفته توسط شبکه عربي براي تضمين کيفيت در آموزش عالي، دريک اجلاس در مورد « راهبرد گفتگو ميان کارکنان تضمين کيفيت درجهان عرب» که در امان در تاريخ 8 ژانويه 2010 تشکيل شد، شرکت کردند.

اتحاديه مقاله اي در مورد فعاليت اي خود در حوزه کيفيت و اعتبارسنجي در آموزش دانشگاه اسلامي ارائه داد.

اين اجلاس توانست خدمات مبادله آکادميک آلمان 1(DAAD)، مؤسسه گفتگو در مورد استراتژي هاي نوآوري در آموزش عالي 2(DIES) ، انجمن بنگاه‌هاي تضمين کيفيت جهان اسلام 3(AQAAIW)، انجمن‌هاي دانشگاه‌هاي عربي 4(AAU)، دفتر منطقه اي يونسکو در بيروت، اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام (FUIW) و سازمان آموزشي، فرهنگي و علمي اتحاديه عرب 5(ALECSO) را گرد هم آورد.

اين فعاليت درميان ساير فعاليت ها در جستجوي حفظ همکاري با مبتکرين وبرنامه هاي مختلف در مورد تضمين کيفيت در منطقه عربي؛ اشتراک دانش و اطلاعات در رابطه با فعاليت هاي مناسب در منطقه؛ تحقق هماهنگي و هم وزني بين فعاليت هاي پياده شده در حوزه تضمين کيفيت درسطح منطقه اي؛ کاهش فعاليت برتر و فعاليت هاي تکراري در بين فعاليت ها؛ و وسعت دادن به ميدان فعاليت هاي سازمان هاي مناسب مي باشد.

پيشنهادهاي منتشر شده توسط اين اجلاس شامل يک فراخوان براي گردهمايي در يک سمينار در مورد نتايج آموزشي و نقش دانشجويان و يادگيرندگان درتضمين کيفيت در آموزش عالي؛ يک فراخوان براي کاستن فعاليت ها درمورد نقش شرکت کنندگان مختلف در تضمين کيفيت در آموزش عالي ؛ کارکرد بهينه بنگاه هاي عربي در تضمين کيفيت با معيارهاي آکادميک در برنامه هاي آموزشي تدريس توليد شده عربي توسط انجمن عربي براي تضمين کيفيت در آموزش؛ و ارسال کردن اين معيارها روي تارنماي شبکه براي تضمين کيفيت در آموزش عالي مي باشد.

1. Deutscher Academischer Austaauschienst

2. Dialogue on Innovative Higher Education Strategies

3.Association of Qulity Assurance Agencies of the Islamic World

4.Association of Arad Universities

5.Arab League Educational ،Cultural and Scientific Organization


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته