جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/10/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4897

يك فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفت و گو با آفرينش؛
چند و چون ديابت بارداري


کوليت زخمي يا عصبي چيست؟


حريم خصوصي و سلامت روان خانواده


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 يك فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفت و گو با آفرينش؛
 چند و چون ديابت بارداري 

اين فوق تخصص غدد و متابوليسم با بيان اينكه "ديابت بارداري" يكي از انواع ديابت است كه بيشتر در زنان باردار مشاهده مي‌شود، گفت: ديابت بارداري آمار متفاوتي در جهان دارد كه در كشور ايران 6-5 درصد زنان باردار مبتلا به ديابت بارداري مي‌شوند.دكتر محمدرضا مهاجري تهراني فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفت‌و گو با خبرنگار روزنامه آفرينش، در خصوص اينكه اختلالات قند خون براي اولين بار در حين بارداري مشخص مي‌شود، افزود: بيماري "ديابت بارداري" در اكثر مواقع بدون علامت است كه در صورت عدم توجه ممكن است عوارض زيادي را براي مادر و جنين به همراه داشته باشد به همين دليل پيشگيري و کنترل ديابت در طي دوران بارداري از اهميت زيادي برخوردار است.

وي ادامه داد: "ديابت بارداري" به شرايطي گفته مي‌شود که افزايش سطح گلوکز خون براي اولين بار در طي دوره بارداري تشخيص داده مي‌شود. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با تاكيد بر اينكه افزايش قند خون در ابتداي بارداري موجب سقط جنين مي‌شود، تصريح كرد: از ديگر عوارض "ديابت بارداري" اختلالات ارگاني، اختلال در سيستم قلب و عروقي، جنين، مغز، نخاع و اختلال در كليه مي‌باشد هم چنين با افزايش سن بارداري، جنين از حد طبيعي خود بزرگ‌تر و در صورت عدم كنترل، موجب افزايش وزن جنين، افزايش ميزان مايه آمنيوتيك ( مايعي كه اطراف جنين را مي‌گيرد) و ايجاد صدمه در زمان زايمان براي جنين و مادر مي‌شود.

دكتر مهاجري با اشاره به اينكه تشخيص به موقع و درمان بيماري "ديابت بارداري" از اهميت به سزايي برخوردار است،گفت:افزايش قند خون مادر بعد از بارداري موجب كاهش شديد قند خون نوزاد، كاهش كلسيم، طول كشيدن دوره بهبود زردي نوزاد و گاهي منجر به مرگ آن مي‌شود.اين فوق تخصص غدد و متابوليسم اظهار كرد: بر اساس شواهد موجود مادراني كه در دوران بارداري خود مبتلا به بيماري "ديابت بارداري" شده اند فرزندانشان با افزايش سن مستعد چاقي و ديابت و هم چنين مادر با سابقه‌ي ديابت بارداري با افزايش سن، ريسك ابتلا بيماري ديابت را دارند.

وي تاكيد كرد: تست قند خون ناشتا براي زنان بارداري كه براي اولين بار به دكتر مراجعه مي‌كنند توصيه مي‌شود كه اگر قند خون آن بالاي 92 باشد بايد حتما مورد ارزيابي قرار گيرد و كمتر از 92 بايد هفته 28-24 بارداري تست تحمل گلوكز را انجام دهد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، افزود: زنان باردار بعد از گذشت يك ساعت از مصرف گلوكز يا قند، قند خون آنها ارزيابي مي‌شود و اگر هر كدام از اين قندها از يك حد مشخصي بالاتر بود فرد مبتلا به ديابت بارداري است كه در اين صورت بايد با رژيم غذايي، تغيير شيوه زندگي، افزايش فعاليت بدني و افزايش فعاليت بدني مي‌توان ميزان قند خون را كاهش دهد.دكتر مهاجري با بيان اينكه درمان "ديابت بارداري" شروع انسولين است، تصريح كرد: اگر ميزان قند خون ناشتا زنان باردار بيشتر از 95 تا 90 و يك ساعت بعد از مصرف وعده غذايي بيشتر از 140 باشد نشان دهنده عدم كنترل قند خون و شروع استفاده از انسولين است.اين فوق تخصص غدد و متابوليسم در خصوص راه هاي جلوگيري از عوارض بيماري ديابت بارداري، گفت: كنترل قند خون، كنترل ميزان داروي مصرفي زير نظر پزشك متخصص از ديگر راه‌هاي جلوگيري عوارض "ديابت بارداري" به شمار مي‌رود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، بيان كرد: در صورتي كه خانواده درجه اول زنان باردار، سابقه ديابت داشته باشد امكان ابتلا زنان به بيماري "ديابت بارداري" وجود دارد به همين دليل مي توان گفت ديابت بارداري منشاء ژنتيكي دارد.

وي با تاكيد بر اينكه با افزايش سن زنان در دوران بارداري امكان ابتلا آنها به بيماري "ديابت بارداري" وجود دارد، اظهار داشت: اضافه وزن، چاقي و بالا بودن سن از ديگر عواملي است كه ريسك ابتلا به بيماري "ديابت بارداري" را در زنان افزاش مي دهد.

مهاجري افزود: زنان باردار مبتلا به ديابت بارداري بايد زير نظر متخصص تغذيه مصرف مواد قندي، نان و غلات را كاهش دهند و از موادي كه حاوي فيبر غذاي هستند مانند سبزيجات و سالاد استفاده كنند. اين فوق تخصص غدد و متابوليسم با بيان اينكه ديابت بارداري بعد از زايمان بهبود مي يابد، گفت: مصرف انسولين زنان باردار بعد از زايمان مرتفع مي شود ولي 12-8 هفته بعد از زايمان انجام تست تحمل گلوكز توصيه مي شود.وي تاكيد كرد: "ديابت بارداري" با انجام آزمايش و تشخيص به موقع، ديگر مشكلي براي مادر و جنين به همراه نخواهد داشت.

دكتر مهاجري در پايان خاطر نشان كرد: زنان بايد قبل از بارداري با مراجعه به پزشك متخصص، از نظر قلب، چشم كليه، كنترل قند خون، كنترل فشار خون تعديل دوز داروها و تعويض برخي داروها ارزيابي شوند و با داشتن مجوز از پزشك باردار شوند.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 کوليت زخمي يا عصبي چيست؟ 

من هر وقت غذا مي‌خورم دچار درد و دل پيچه مي‌شوم. گاهي دچار نفخ و درد شکم هستم. آيا بيماري سختي دارم؟

در بسياري موارد چنين بيماراني دچار کوليت عصبي هستند، ولي براي يافتن پاسخ مناسب اين پرسش توجه به چند نکته لازم است.

1 ـ خونريزي روده‌اي هميشه نشانه يک بيماري جدي است.

2 ـ وقتي علامت يک بيماري در سن بالاي 40 سال براي اولين بار ظاهر مي‌شود، حتما بايد با دقت مورد بررسي قرار گيرد.

3 ـ دردهايي که خواب را به هم مي‌زند، نشانه مهم يک بيماري در ساختار روده يا معده است.

روده تحريک پذير که به آن کوليت عصبي نيز گفته مي‌شود، يکي از بيماري‌هاي شايع در اکثر جوامع است. در اين بيماري، روده‌ها از نظر ساختماني مشکلي ندارند و در صورتي که به روش کولونوسکوپي به دقت بررسي شوند، معمولا در آنها ضايعه‌اي مشاهده نمي‌شود. علامت اصلي اين بيماري درد شکم بخصوص قسمت زير ناف است که به طور متناوب (مثلا سه روز در طول يک ماه) ايجاد مي‌شود. در اين بيماري درد معمولا با اجابت مزاج بهتر مي‌شود و شروع دردها با تغيير اجابت مزاج (اسهال يا يبوست) همراه است.

اين بيماران به‌طور مداوم دچار تغييرات فرم و تکرار مدفوع مي‌شوند. به عبارت ساده اگر يک فرد عادي هر روز يک‌بار دچار اجابت مزاج مي‌شود، فرد دچار روده تحريک‌پذير مدتي هر روز سه بار اجابت مزاج دارد و پس از آن تا چند روز هر دو روز يک‌بار، دفع مدفوع خواهد داشت.

از ديگر مشخصات اين بيماري وجود نفخ زياد و آروغ زدن‌هاي پياپي و گاز زياد روده است. خيلي از مواقع نيز اين بيماران دچار احساس دفع ناکامل مدفوع هستند و مجبورند مرتب براي تخليه مدفوع اقدام کنند. بسياري از بيماران دچار روده تحريک‌پذير همزمان دچار علائم سوء‌هاضمه مثل ترش کردن، تهوع و دردهاي معده نيز هستند.

نکته جالب در مورد اين بيماري ارتباط آن با مشکلات روحي است، به طوري که بيشتر اين بيماران همزمان دچار بيماري‌هايي مثل اضطراب، وسواس، افسردگي و... هستند. از طرف ديگر با استرس‌هاي زياد زندگي روزمره، علائم اين بيماري تشديد مي‌گردد. روده زخمي، نقطه مقابل کوليت عصبي است. اين بيماري به‌دليل آسيب جدار روده در اثر سيستم ايمني ايجاد مي‌شود و برخلاف کوليت عصبي بيمار دچار کاهش وزن و بي‌حالي و ضعف مي‌شود. اين بيماري گاه با درد همراه است و به دليل آسيب جدي جدار روده بيمار دچار خونريزي‌هاي گاه گاه روده‌اي مي‌شود.

خوشبختانه هر دو بيماري داراي درمان‌هاي خوب و موثر است. ليکن زماني مي‌توان درمان را شروع کرد که تشخيص درست داده شود و نوع بيماري به درستي مشخص شود.

منبع :جام جم آنلاين


 حريم خصوصي و سلامت روان خانواده 

 
حريم خصوصي privacy بعنوان حالت يا وضعيت عاري شدن از تعرض يا اختلال در امور زندگي شخصي معني شده و ريشه آن از کلمه private به معني خصوصي است.به گزارش آفرينش دكتر ميناپورفرخ، روان شناس در راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: حريم خصوصي به مفهوم محدوديت دسترسي ديگران به جسم يا افکار و احساسات يک فرد است. انسان از يک طرف استقلال فردي دارد و از طرف ديگر با توجه به اينکه در جامعه و در ارتباط با ديگران زندگي مي کند موجودي اجتماعي است.

وي ادامه داد: اين طبيعت دوگانه انسان باعث مي شود فرد در عين حال که خودش را به جامعه در هم آميخته مي بيند و در جمع حضور پيدا مي کند؛ ولي در عين حال در حفظ استقلال فردي و حريم خصوصي خود تلاش مي کند. با پيشرفت تکنولوژي امروزي، وجود شبکه هاي اجتماعي و اطلاعات سايبري، به نظر مي رسد که اين حريم خصوصي کم رنگ تر شده و شايد به نظر عادي برسد؛ ولي ناخودآگاه پيامدهاي خودش را مثل اضطراب و استرس در خانواده به همراه دارد.

اين روان شناس در ادامه افزود: دو فردي که با هم ازدواج مي کنند، با حفظ هويت کسب شده اي که نسبت به آگاهي از خود، هويت شغلي، مذهبي، اعتقادي و فرهنگي دارند؛ طبيعي است که مي خواهند از هم و دنياي هم بيشتر بدانند و همين امر باعث در هم تنيدگي و جابجايي مرزهاي يکديگر مي شود. بنابراين لازم است که فضاي ارتباطات اجتماعي بعد از ازدواج دوباره تعريف شود.

پورفرخ در پايان اظهاركرد: حريم خصوصي و فضايي که هر فرد در ارتباطاطش ايجاد مي کند؛ در انواع تيپ هاي شخصيتي، متفاوت جلوه مي کند. مطمئنا زن و شوهر با پذيرش بيشتر هم و همدلي و درک متقابل، خواهند توانست حريم خصوصي خود را به فضايي صميمانه تبديل نمايند. يادآور مي شود، برنامه خيابان بهبودي به تهيه كنندگي سيماغفاري و گويندگي مصطفي مصطفوي شنبه تا چهارشنبه ساعت 17و5دقيقه از راديو سلامت پخش مي شود.


 خبرها از عالم علم 

 تاثير کرفس از قرص‌هاي خواب بيشتر است

کرفس به دليل داشتن مواد مغذي‌ نوعي احساس آرامش به انسان مي‌دهد و تاثير آن در خوابيدن‌ و داشتن خوابي راحت، ‌ از قرص‌هاي خواب بيشتر است.عماد معصومي متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تصريح کرد: بسياري از افراد جامعه دچار اختلالات خواب نظير بي‌خوابي‌ و کم خوابي هستند، براي برطرف کردن اين مشکل خود، به انواع و اقسام روش‌ها نظير مصرف قرص‌هاي خواب آور روي مي‌آورند.

وي با اشاره به تاثير عواملي مانند تغذيه‌ در کاهش اختلالات خواب، تاکيد کرد: کرفس به دليل داشتن مواد مغذي، نوعي احساس آرامش به انسان مي‌دهد و تاثير آن در خوابيدن و داشتن خوابي‌ راحت، از قرص‌هاي خواب بيشتر است. معصومي با بيان اينکه کرفس و آب کرفس از بي‌خوابي و بد خوابي پيشگيري مي‌کند، اظهار داشت: کرفس به دليل دارا بودن روغن‌هاي طبيعي و ضروري، ‌املاح و ويتامين‌ها و هورمون‌هاي گياهي مفيد، اثرات مفيدي بر روي مغز و اعصاب دارد.

وي ياد آور شد: کرفس به دليل اينکه پتاسيم و سديم خوبي دارد، مي‌تواند ادرار را زياد کرده و به دفع مواد غذايي هضم شدن در روده کمک کند. معصومي خاطر نشان کرد: کرفس به متابوليسم و سوخت ساز بدن نيز کمک بسيار بزرگي کرده و موجب هضم بهتر غذا مي‌شود.

ساخت حسگري با قابليت تعيين ميزان قندخون از بازدم بيماران ديابتي

محققان دانشگاه تهران موفق به ساخت حسگري شدند که قادر به تعيين ميزان قندخون بيماران ديابتي به کمک اندازه گيري غلظت استون از بازدم آنها است.به گزارش ايرنا از ستاد توسعه فناوري نانو، مراحل ساخت اين حسگر ساده است، قدرت تشخيص و حساسيت بالايي دارد و استفاده از آن سبب کاهش هزينه هاي تشخيصي و زمان آزمايش هاي مربوطه مي شود.

بخش عمده اي از بازدم انسان شامل نيتروژن، اکسيژن، دي اکسيد کربن، آب و گازهاي بي اثر است اما گازهاي فرار معمولي همچون استون، اتان و اتانول نيز در آن وجود دارد. تحقيقات نشان داده است که ميزان اتانول و استون بازدم رابطه زيادي با مقدار قندخون دارد، ميانگين غلظت استون در بازدم يک انسان سالم 35/0 تا 85/0 ppm است و اين ميزان در افراد ديابتي به بيش از 2 تا 5/2 ppm مي رسد. از اين رو محققان دانشگاه تهران ساخت حسگري براي اندازه گيري ميزان غلظت استون بازدم بيمار به منظور تشخيص سريع بيماري ديابت را مورد توجه و بررسي قرار دادند. به گفته احسان نيکان کارشناس ارشد مهندسي شيمي، اين حسگر با قابليت آشکارسازي مداوم استون و قندخون مي تواند در کنترل قندخون بيماران ديابتي به عنوان يکي از اجزاي اصلي پانکراس مصنوعي مورد استفاده قرار گيرد. حساسيت بالا و زمان پاسخ مناسب به گاز استون با غلظت بين 5/0 تا 5 ppm که در محدوده استون بازدم بيماران ديابتي است، از ويژگي هاي اصلي اين حسگر به شمار مي آيد. علاوه بر آن توانايي اين حسگر در آشکارسازي استون در غلظت هاي بسيار پايين موجب تشخيص زودهنگام بيماري و کنترل پيشرفت آن مي شود. اين تحقيق با همکاري سارا صالحي، احسان نيکان، دکتر عباسعلي خدادادي و دکتر يداله مرتضوي از اعضاي هيات علمي دانشگاه تهران، صورت گرفته که نتايج آن در مجله Sensors and Actuators B: Chemical به چاپ رسيده است


 خبر پزشکي 

 6 دقيقه پياد‌ه‌روي آزموني براي ارزيابي عملکرد عضلاني قلب و ريه

متخصص توانبخشي گفت: آزموني به نام 6 دقيقه پياده‌روي ملاکي براي ارزيابي عملکرد کلي عضلاني قلب و ريه و تشخيص لزوم انجام پيوند ريه است.

حبيب مفخم، متخصص توانبخشي در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: براي ارزيابي عملکرد کلي عضلاني قلب و ريه و تشخيص اين مورد که آيا فرد در الويت پيوند ريه قرار گيرد يا خير آزموني با نام" 6 دقيقه پياده روي" صورت مي‌گيرد.

وي تصريح کرد: اساسي ترين موضوعي که براي کانديد کردن بيمار در پيوند ريه بايد مورد توجه قرار گيرد نتيجه آزمون "6 دقيقه پياده روي" است که نشان دهنده عملکرد کلي عضلاني قلب و ريه بيمار است که بر اساس آن چنانچه فرد توانايي داشته باشد در 6 دقيقه مسافت کافي بدون افت اکسيژن را طي کند در الويت پيوند قرار نخواهد گرفت.مفخم افزود: بر اساس نتايج اين آزمون بسياري از بيماران را که مجبور به قرار دادن نامشان در ليست پيوند بوديم مي‌توان از الويت انجام پيوند فوري خارج کرد تا فرصت کافي براي انجام پيوند ريه در زمان مناسب تر صورت گيرد.اين متخصص توانبخشي درباره ضرورت انجام توانبخشي ريوي پيش و پس از پيوند ريه، خاطرنشان کرد: يکي از ضرورت‌هاي سلامت بيماراني که پيوند ريه انجام داده‌اند ترخيص هر چه سريع‌تر اين بيماران است تا دچار عفونت‌هاي بيمارستاني نشوند.وي تأکيد کرد: يکي از شرايط ترخيص بيمار پيوندي ريه از بيمارستان توانايي وي براي بالارفتن از پله‌هاي يک طبقه است و يکي از روش‌هاي دستيابي به اين توانايي انجام اقدامات توانبخشي ريوي است.

همه چيز درباره سينوزيت

دکتر مهديس اصفهاني در گفت‌وگو با (ايسنا) اظهار کرد: سينوزيت بيماري با شروع فصل زمستان آغاز و شايع مي‌شود و مي‌طلبد افراد مبتلا به آن، براي درمان به پزشک مراجعه کنند.وي ادامه داد: علت بروز اين بيماري، سرماخوردگي و در معرض هواي سرد قرار گرفتن است و نبايد نسبت به درمان آن بي‌توجه بود.

اصفهاني سرماخوردگي طولاني يا حساسيت شديد و عدم بهبودي آن‌ها را نشانه‌هاي بروز سينوزيت معرفي کرد و افزود: سرماخوردگي و حساسيت باعث احتقان بيني و انسداد دهانه سينوس‌ها مي‌شود که زمينه را براي تجمع ترشحات داخل سينوس و بروز سينوزيت، فراهم مي‌کند.

اين پزشک متخصص، با اشاره به اينکه سينوزيت به گروهي از بيماري‌ها اطلاق مي‌شود که با التهاب مخاط سينوس‌هاي اطراف بيني، خود را نشان مي‌دهد و اين التهاب در واقع عارضه عفونت‌هاي راه‌هاي تنفسي است که به علت انسداد دهانه سينوس‌ها به وجود مي‌آيد.وي سينوزيت را به دو نوع حاد و مزمن تقسيم کرد و گفت: در صورتي که علايم کمتر از چهار هفته مشاهده شود، سينوزيت حاد و بيشتر از آن، سينوزيت مزمن اتفاق افتاده است.

اصفهاني، با تأييد لزوم درمان سينوزيت با مصرف آنتي بيوتيک خوراکي و ترکيبات استروييدي موضعي تصريح کرد: اين داروها بايد به صورت طولاني مدت استفاده شود تا اثر آن ظاهر شده و پايدار بماند.وي عوامل ژنيتکي مانند سندرم مژه بي‌حرکت، بيماري سيستيک فيبروزيس، اختلالات ساختماني سينوس، شاخک‌هاي بيني غيرطبيعي، کجي تيغه بيني، آلرژي و همچنين عوامل محيطي مانند عفونت‌هاي باکتريايي، قارچي، ويروسي، تماس با دود سيگار و مواد شيميايي را از جمله عوامل خطر ابتلا به سينوزيت معرفي کرد.اين متخصص گوش و حلق و بيني به افرادي که داراي بيماري زمينه‌اي و اختلالات ساختماني در بيني و سينوس هستند، توصيه کرد که از ديگر عوامل خطر اين بيماري نظير عفونت‌هاي ويروسي دوري کنند.وي يادآور شد: تزريق واکسن آنفولانزا در ابتداي فصل پاييز مي‌تواند در اين زمينه کمک کننده باشد که اين کار بويژه در افراد مبتلا به بيماري‌هاي تنفسي مانند آسم مي‌تواند ثمربخش باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته