جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922


برگزيدگان شانزدهمين جشنواره ابن‌سينا معرفي شدند


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 برگزيدگان شانزدهمين جشنواره ابن‌سينا معرفي شدند 

به گزارش آفرينش،‌جشنواره ابن‌سينا به منظور تقدير از فعاليت‌ها و دستاورد‌هاي برجسته در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي و خدمات ويژه ، هر ساله در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي‌شود که زمان آن مقارن با ايام دهه فجر و سالروز تاسيس دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران است.

به منظور تقدير از فعاليت‌ها و دستاورد‌هاي برجسته در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي و خدمات ويژه ، هر ساله در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي‌شود که زمان آن مقارن با ايام دهه فجر و سالروز تاسيس دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران است.

شانزدهمين دوره جشنواره ابن سينا نيز در سال جاري مقارن با 80 سالگي اين دانشگاه شده است.

در اين دوره از جشنواره که با حضور دکتر ملک‌زاده، معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت برگزار شد،‌ از 12 نفر در بخش پژوهش، دو نفر در بخش برگزيدگان دانشگاه تهران، 15 نفر در بخش آموزشي و سه نفر در بخش ارائه‌ي خدمات ويژه تقدير و معرفي شدند.

علاوه بر اين جايزه کشوري ابن سينا در شانزدهمين جشنواره ابن سينا به دکتر حسين حسين‌زاده از دانشگاه علوم پزشکي مشهد اعطا شد.

اين جشنواره با هدف ايجاد انگيزه در ميان اعضاي هيات علمي دانشگاه از طريق شناسايي و قدرداني از فعاليت‌هاي پژوهشي، آموزشي و ساير فعاليت‌هاي دانشگاهي برجسته برگزار شد. شانزدهمين جشنواره ابن سينا چهارشنبه مورخ 15 بهمن ماه با حضور دكتر جعفريان رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران، حجت الاسلام والمسلمين آقاي حاج سيد محمد ابوترابي نايب رئيس مجلس، دكتر ملك زاده معاون تحقيقات و فناوري وزات بهداشت درمان و آموزش پزشكي، دكتر يونسيان معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي و دبير شانزدهمين جشنواره ابن سينا در تالار ابن سينا برگزار شد.

دكتر يونسيان معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي تهران در شانزدهمين جشنواره ابن سينا افزود: دانشگاه علوم پزشكي تهران افتخار مي كند كه بيش از دو سوم رتبه هاي برتر كنكور دانشگاه علوم پزشكي تهران را انتخاب مي كنند هم چنين جشنواره امسال نسبت به جشنواره سال هاي گذشته تغييراتي داشته است.

وي در خصوص جايگاه آموزش و پژوهش و ارايه خدمات در دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار داشت: 60 درصد از دانشجويان در مقطع phD دانشگاه علوم پزشكي را انتخاب مي كنندهم چنين بيش از 40 درصد بولد فوق تخصصي از دانشگاه هستند.

دبير اجرايي شانزدهمين جشنوار ابن سينا تصريح كرد: آمار مختصري از دستاوردهاي مهم دانشگاه علوم پزشكي تهران نشان مي دهد كه چه فرآينده هايي در پشت چنين دستاوردهايي قرار گرفته است.

معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه شانزدهمين جشنواره ابن سينا قصد تقدير از افرادي كه در زمينه آموزشي و پژوهشي دستاورد داشتند را دارد،‌گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران بعد از راه اندازي تحول نظام سلامت دانشگاه بحث ارايه خدمات مورد توجه قرار گرفت.

دكتر يونسيان در رابطه با اينكه شانزدهمين جشنواره ابن سينا نسبت به سال گذشته تغييراتي كرده است،‌ گفت: بازنگري آيين نامه جشنواره از عمده‌ترين تغييرات جشنواره امسال بوده است همچنين كيمته سومي تحت عنوان خدمات دانشجويي تشكيل شد تا به خدمات دانشجويي مورد توجه قرار گيرد.

وي ادامه داد: تشكيل كيمته سوم ارايه خدمات دانشجويي منجر به افزايش تعداد جوايز جشنواره ابن سينا نشده است. دبير شانزدهمين جشنواره ابن سينا،‌ با اشاره به اينكه تعداد برگزيدگان شانزدهمين جشنواره ابن سينا نسبت به سال گذشته 30 درصد كاهش يافته است، افزود: هدف دانشگاه از تشكيل كميته خدمات ارايه دانشجويي بالا بردن كيفيت جوايز شانزهمين جشنواره ابن سينا بوده است.

دبير شانزدهمين جشنواره ابن سينا در رابطه علت كاهش برگزيدگان جشنواره امسال نسبت به سال گذشته،‌تصريح كرد: 16 آذر ماه امسال دانشگاه جشنواره اي تحت عنوان جشنواره دانشجويي داشته تا فضاي رقابتي بين دانشجويان شكل گيرد و از تلاش دانشحويان تقدير شود.

وي تصريح كرد: در شانزدهمين جشنواره ابن سينا 120 نفر شركت كننده داشتيم كه در بخش پژوهش 14 نفر انتخاب و در بخش آموزش 14 نفر از اساتيد دانشگاه علوم پزشكي و 1 نفر از دانشگاه تهران انتخاب شد و از 27 نفر از خدمات دانشجويي 3 نفر توسط هيات دوران انتخاب شدند. يونسيان در رابطه با عرصه هاي ملي دانشگاه ديگر انگيزه اي براي فتح كردن ندارند، اظهار داشت: دانشگاه بايد امروزه افق هاي جديد كه عمدتا بين المللي سازي و رقابت در عرصه هاي بين اللملي است را پيش رو بگذارد، همچنين روابط بين الملل نشان داده است علي رغم تمام محدوديت ها و تحريم ها دانشگاه مي تواند در عرصه بين المللي بدرخشد.

معاون نحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به شتاب گرفتن آمار توليدات علمي کشور پس از جنگ تحميلي گفت: در 10 سال اخير 195 هزار سند علمي در مجلات ISI منتشر شده که از اين تعداد 62 هزار سند مربوط به گروه علوم پزشکي بوده است.. وي تعداد مقالات علمي منتشر شده در پايگاه اسکوپوس را 250 هزار مقاله ذکر کرد و اظهار داشت: از اين تعداد 70 هزار مقاله مربوط به حوزه علوم پزشکي مي‌شود. ملک زاده با تاکيد بر اينکه دانشگاه علوم پزشکي تهران نقش کليدي در اين زمينه داشته است، خاطرنشان کرد: اين دانشگاه 12 بار در سطح ملي حائز رتبه شده است که اين ميزان موفقيت داخلي کافي است و بايد به مقياس‌هاي ديگري در سطوح بين المللي انديشيده شود.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به رتبه هاي جهاني دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: دانشگاه علوم پزشکي تهران در بخش پژوهشي رتبه 457 را در بين دانشگاه‌هاي دنيا دارد و برنامه‌ريزي کرده‌ايم که تا 1404 به رتبه زير 200 برسد.

ملک‌زاده با تأکيد بر کيفي‌سازي مقالات افزود: با وجود داشتن تعداد مقالات بالا در مجلات مختلف بين‌المللي تنها 2.3 درصد مقالات در مجلات خيلي معتبر چاپ شده است و اين موضوع نشان مي‌دهد لازم است گام‌هاي بلندتري براي کيفي سازي مقالات
داشته باشيم.

وي با تاکيد بر ضرورت جذب نيروي انساني و جلوگيري از مهاجرت آنها، گفت: در اين زمينه برنامه قوي نداريم لذا در حالي که 70 درصد رتبه هاي برتر آزمون سراسري جذب دانشگاه تهران مي شوند ولي چند سال پس از فراغت از تحصيل، نام آنها را در مهمترين ژورنالهاي علمي دنيا با نشاني دانشگاه هاي بزرگ خارجي مي يابيم.

معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت با ارائه پيشنهاداتي در اين زمينه گفت: از طريق ارتقا علم و نوآوري با استفاده از دانشمندان جوان و توسعه زير ساخت ها و همچنين سرمايه گذاري بر روي پروژه هاي ريسک پذير مي توان زمينه مساعدي براي جذب نخبگان در کشور ايجاد کرد.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 خبر پزشکي 

 نقش کلسيم و قند در بروز حملات صرع

متخصص مغز و اعصاب گفت: صرع بيماري است که در آن حمله‌هاي عودکننده تشنج وجود دارد. اشکال در ساختمان مغز، قند، کلسيم خون، مشکلات مادرزادي و غيرمادرزادي در بروز صرع موثر است هر چند که براي برخي نيز علل مشخصي وجود ندارد. شکوفه علايي در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سوال يکي از شهروندان درباره بيماري صرع، اظهار داشت: صرع بيماري است که در آن فرد مبتلا با حمله‌هاي عودکننده تشنج مواجه مي‌شود. اين حمله‌ها مي‌تواند اشکال مختلفي داشته باشد، مهم اين است که به صورت دوره‌اي و با فواصل متفاوت تکرار مي‌شود، همچنين معمولاً در فاصله تکرار حمله‌ها، فرد مبتلا مشکل خاصي در زندگي ندارد.

علل و انواع صرع

عضو کميته علمي انجمن MS ايران گفت: نوعي صرع وجود دارد که با وجود MRI و آزمايش‌هاي خوني مربوط، در بسياري موارد علت مشخص و واضحي براي آن پيدا نمي‌شود. اين گروه را صرع‌هاي با علت نامعلوم مي‌نامند.

وي ادامه داد: در گروهي ديگر انجام MRI وجود مشکلي مادرزادي يا غيرمادرزادي را در ساختمان مغز نشان مي‌دهد.

صرع‌هاي قابل درمان کدامند

اين نورولوژيست اظهار داشت: ممکن است توموري خود را با حملات تشنجي نشان دهد، همچنين امکان دارد مشکل ساختماني مغز قابل درمان نباشد که در آن صورت فقط حملات تشنجي را درمان مي‌کنيم و کاري به ضايعه مغزي نداريم.

نقش کلسيم و قند در بروز حملات

وي گفت: گاهي در آزمايش‌هاي خوني، علتي مانند کلسيم و قند پايين براي حملات تشنجي پيدا مي‌کنيم، که در اين صورت با درمان اين اختلالات، حمله‌هاي تشنجي نيز درمان مي‌شود.

تشخيص صرع

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينکه معاينه باليني و MRI در تشخيص صرع مؤثر است، تصريح کرد: تشخيص بيماري با اطلاعاتي است که بخشي از آن را خود فرد و بخشي ديگر را اطرافيان او دراختيار پزشک قرار مي‌دهند. نقش اطرافيان بسيار مؤثر است، چرا که اگر بيمار هوشيار نباشد، نمي‌تواند به پزشک اطلاعات دهد و در اين مواقع اطرافيان مي‌توانند شرح حال فرد مبتلا را به پزشک بدهند.

تا حد امکان از برداشتن لوزه‌هاي حلقي خودداري ‌شود

يک متخصص گوش، حلق و بيني با بيان اينکه جراحي لوزه سوم راحت است، گفت: با اين حال توصيه مي‌شود تا حد امکان از برداشتن لوزه‌هاي حلقي خودداري ‌شود. محمدرضا شريفيان در گفت‌وگو با ايسنا ، با اشاره به اينکه برخي افراد گمان مي‌کنند لوزه را نبايد عمل کرد، اظهار کرد: برداشتن لوزه سوم ساده و هيچ گونه مشکلي براي ايمني بدن ايجاد نمي‌کند، اما تا حد امکان از برداشتن لوزه‌هاي حلقي خودداري مي‌شود زيرا در صورت بروز عفونت، کودک دچار تب بالا، گلودرد و بي‌اشتهايي مي‌شود. وي با بيان اينکه لوزه سوم علت خُرخُر شبانه يا تنفس صدادار در کودکان است، در خصوص علائم لوزه سوم در کودکان گفت: کودکاني که داراي لوزه سوم هستند به جاي تنفس از بيني، تنفس دهاني دارند بويژه در هنگام خواب که به صورت‌ خُرخُر شبانه ظاهر مي‌شود. دانشيار دانشگاه علوم پزشکي مشهد ادامه داد: اگر تنفس دهاني در هنگام خواب شديد باشد، ممکن است دچار وقفه تنفسي بيش از 10 ثانيه شده و موجب تغيير پوزيشن يا پريدن از خواب در کودک شود. شريفيان تصريح کرد: التهاب يا بزرگي لوزه سوم، تشکيلات لنفاوي است که پشت حلق و زبان کوچک قرار دارد و از حفره دهان قابل مشاهده نيست بلکه با توجه به علائم تشخيص داده مي‌شود. وي عنوان کرد: اگر علت بزرگي لوزه سوم حساسيت يا هر عامل ديگري باشد مي‌توان با تجويز درمان طبي، ‌ترکيبات ضد حساسيت خوراکي و اسپري‌هاي بيني لوزه سوم را کوچک کرد و اگر اين درمان جواب نداد، درمان جراحي پيشنهاد مي‌شود که هيچگونه خطري ندارد.


 خبرها از عالم علم 

 يک باکتري عجيب و مفيد در روده براي درمان ديابت

به گفته محققان از دانشگاه کرنل در ايتاکا يک قرص در قالب پروبيوتيک مي تواند در درمان دسابت موثر باشد.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در يک مطالعه اثبات اصل در مجله ديابت محققان دريافتند ديابت يک بيماري است که در آن پانکراس قادر به توليد هورمون انسولين به ميزان کافي نمي باشد و به عنوان يک نتيجه، سطح قند خون بالاتر از نرمال مي شود که اين مي تواند منجر به سکته مغزي، بيماري هاي قلبي و آسيب هاي عصبي شود.

شيوع ديابت در ايالات متحده در سال هاي اخير افزايش يافته است،بيش از 25.8 ميليون نفر تحت در سال 2012 تحت درمان قرار گرفته اند.لاکتوباسيلوس پروبيوتيک اغلب به پيشگيري و درمان اسهال استفاده مي شود، و همچنين به عنوان سندرم روده تحريک پذير (IBS)، بيماري کرون و برخي اختلالات پوستي است. پروبيوتيک سطح قند خون را تا 30 درصد کاهش مي دهد.

محققان با ساخت قرص هاي پروبيوتيک و آزمايش بر روي بيماران ديابتي دريافتند اين قرص مي تواند براي بيماران ديابتي اثرگزار باشد و روند بيماري آن ها را بهبود بخشد.دانشمندان با آزمايش بر روي روده انسان دزيافتند اين باکتري در دروده انسان زندگي مي کند که مي تواند در ساخت و توليد اين قرص‌ها موثر باشد.

غذاهاي آماده کودکان سرشار از نمک و قند است

بر اساس مطالعات جديدي که توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها صورت گرفته آشکار گشته است اکثر تنقلات و غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا توليد مي شود حاوي سطوح بالايي از نمک و شکر است.به گزارش مهر، محققان مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها با تجزيه و تحليل داده هاي غذايي سال 2012 به بررسي ميزان نمک و شکر موجود در 1074 غذاي آماده اي پرداختند که مخصوص نوزادان و کودکان نوپا وارد بازار مواد غذايي مي‌شود.

آنان در ضمن تحقيقات خود دريافتند 72 درصد از غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا وارد بازار خوراکي ها مي شود حاوي مقادير زيادي نمک است (هر وعده غذايي آماده داراي 361 ميلي گرم نمک است). اين غذاها شامل پنير ماکاروني، ميني هات داگ، تنقلات، سبزيجات، ميوه ها، غلات و حبوبات خشک، آب ميوه ها و دسرها مي شوند. طبق توصيه هاي مرکز دارويي، کودکان نبايد بيشتر از 210 ميلي گرم نمک از هر وعده غذايي دريافت کنند. اين درحاليست که غذاهاي آماده اي که مخصوص کودکان نوپا توليد مي شود به ميزان 1.5 برابر بيشتر از ميزان تعيين شده نمک دارند.

مراکز دارويي همچنين توصيه مي کنند دانش آموزان نبايد بيشتر از 35 درصد کالري از غذاهايي دريافت کنند که در مدارس عرضه مي شود.وجود مقادير زياد نمک در غذا خطر فشار خون بالا را افزايش مي دهد. فشار خون بالا يکي از عوامل دخيل در سکته هاي قلبي و مغزي به شمار مي رود. از هر شش کودک در آمريکا يک تن داراي فشار خون بالا است.

وجود مقادير زيادي نمک و شکر در غذا همچنين مي تواند خطر چاقي را افزايش دهد. در آمريکا بيش از يک سوم کودکان و نوجوانان به بيماري چاقي مبتلا هستند. وجود سطوح بالايي از نمک و شکر در غذاهاي آماده کودکان باعث شده تا محققان مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها به والدين توصيه کنند در هنگام خريد غذاهاي آماده حتما به محتواي برچسب هاي مواد غذايي خوب توجه کنند و کمتر از اسنک ها، شيريني ها، دسرها و نوشيدني هايي آماده اي که داراي مقادير زيادي نمک و شکر هستند خريداري کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته