جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922


شناسايي سوء استفاده کنندگان از بيمه بيکاري از طريق پرداخت پاداش به کارکنان بيمه ها


معافيت مالياتي صرافي‌ها، بانک‌ها، بيمه‌ها، ليزينگ‌ها


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 شناسايي سوء استفاده کنندگان از بيمه بيکاري از طريق پرداخت پاداش به کارکنان بيمه ها 

 
براساس آخرين آمارهاي ارائه شده از سوي مقامات وزارت کار، در حال حاضر حدود 200 هزارنفر از مقرري صندوق بيمه بيکاري استفاده مي کنند. عملکرد اين صندوق به نحوي است که مشمولان قانون کار بتوانند در زمان بيکاري از آن استفاده کنند.

به گزارش مهر ،طبق مقررات موجود، تنها افرادي مي توانند از مقرري اين صندوق در يک دوره 6 تا 48 ماهه بهره مند شوند که بررسي ها ثابت کند به صورت غيرارادي از کار بيکار شده اند و خروج از اشتغال به اراده و خواست خودشان نبوده است.

البته هستند برخي افراد که با تباني کارفرما، از منابع اين صندوق استفاده سوء مي کنند و در حال حاضر، مکانيزم هاي روشني براي شناسايي و حذف اين افراد از صندوق وجود ندارد؛ اما به صورت کلي قالب افرادي که از منابع اين صندوق استفاده مي کنند، بر اساس مقررات است.

ابوالفضل فتح اله با بيان اينکه به تازگي طرحي در وزارت کار در دست بررسي و تلاش براي تصويب قرار دارد که طي آن بتوان از طريق پرداخت پاداش به کارکنان بيمه ها، سوء استفاده کنندگان از بيمه بيکاري را شناسايي و مقرري آنها را قطع کرد.

نايب رئيس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهارداشت: وزارت کار به دنبال استفاده از اينگونه روش ها براي شناسايي افرادي است که با داشتن شغل، از مقرري بيمه بيکاري نيز استفاده مي کنند که البته به صورت کلي شناسايي و حذف اينگونه افراد از ليست مقرري بگيران اقدام درستي است.

اين مقام مسئول کارگري کشور افزود: اينگونه اقدامات خيلي با فرهنگ کار کشور منطبق نيست به نحوي که عده اي به دنبال اين باشند که سوء استفاده ها را شناسايي و در قبال آن پاداش دريافت کنند.وي خاطرنشان کرد: بايد به جاي اينگونه برنامه ريزي ها، به دنبال ايجاد سيستم هاي دقيق نظارتي و کنترلي باشيم تا اطمينان حاصل شود سوء استفاده از از منابه اين صندوق ضعيف صورت نخواهد گرفت.


 معافيت مالياتي صرافي‌ها، بانک‌ها، بيمه‌ها، ليزينگ‌ها 

 معاون وزير اقتصاد از اقدامات جدي دولت براي مبارزه با اقتصاد سياه و زيرزميني خبر داد و گفت: تعدد مجوزها مانع تنفس اقتصاد ايران است.به گزارش آفرينش، شاپور محمدي در نشستي خبري در وزارت اقتصاد به مناسبت دهه فجر، با اشاره به تصويب لايحه رفع موانع توليد رقابت‌پذير در صحن علني مجلس، گفت: اين لايحه پس از تائيد شوراي نگهبان به قانون تبديل خواهد شد که مشکل مطالبات بخش خصوصي از دولت، عدم دسترسي به تسهيلات، عدم حمايت از نوآوري و ابداع، قانون کار و موانع آن، مشکل تبادل ارز، عدم تعيين تکليف نرخ ارز براي تسويه بدهي‌هاي ارزي و ... دراين لايحه ديده شده است.

معاون اقتصادي وزير امور اقتصاد و دارايي از معافيت مالياتي صرافي‌ها، بانک‌ها، بيمه‌ها، ليزينگ‌ها و نقل و انتقال پول در بازار سرمايه خبر داد و افزود: اگر دولت و مجلس تصويب کنند، زمان استرداد ماليات بر ارزش افزوده براي صادرکنند‌گان به يک ماه تقليل مي‌يابد، همچنين زمان اظهار مالياتي از 15 روز به يک ماه افزايش خواهد يافت. در عين حال، استرداد حقوق ورودي از محل درآمدهاي گمرک قابل انجام است.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در مورد اقتصاد سياه، گفت: بين واژه اقتصاد زيرزميني، اقتصاد سياه، اقتصاد غيررسمي و اقتصاد سايه‌اي، تفاوت وجود دارد و برابرهاي متعددي از رقم اقتصاد سياه است به طوري که از 5 تا 20 درصد برآورد مي‌شود. دولت براي مبارزه با اقتصاد سياه يا زيرزميني اقدامات زيادي انجام داده به طوري که اجراي طرح جامع مالياتي که منجر به افزايش درآمدهاي مالياتي شده، در اين راستا بوده است.


 تريبون اقتصادي 

 رييس سازمان حسابرسي در پاسخ به آفرينش :

تحريم ها بي تاثير در فساد نبود

رييس سازمان حسابرسي گفت: هرچند سازمان حسابرسي بايد فساد و جرم را به مجمع عمومي و مقامات قضايي سريعا گزارش کند اما مورد جديد و خاصي براي اعلام نبوده است.

گزارش آفرينش، اکبر سهيلي پور در نشست خبري که به مناسبت دهه فجر در وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزارشد در خصوص اينکه آيا سازمان حسابرسي به سوء جريان جديدي برخورد کرده است يا خير ، افزود: سازمان حسابرسي براساس ماده 151 تجارت بايد جرم را به مراجع زيربط اعلام کند.

وي ادامه داد: بنابر اين اگر سازمان حسابرس به موردي برخورد مي کرد حتما آن را اعلام مي نمود.

سهيلي پور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه سال گذشته اعلام کرديد که هشداري پيش از وقوع فساد 3 هزار ميليارد توماني طبق حسابرسي هاي انجام شده داده بوديد، آيا هشداري در مورد سوء جريان مالي 12 هزار ميلياردي اخير هم داده بوديد يا خير، گفت: ميزان نقدينگي در 15 سال گذشته 30 برابر شده و اين در حالي است که سيستم کنترلي نظام بانکي ما به اين سرعت رشد نکرده است.

رئيس سازمان حسابرسي ادامه داد: در حال حاضر 20 هزار شعبه بانکي در سراسر کشور وجود دارد که هر شعبه به طور متوسط داراي 5 کارمند است که مجموعا 100 هزار نفر را شامل مي شوند. اين 5 نفر در هر شعبه با حفره هاي اطلاعاتي بانکي کاملا آشنا هستند بنابراين بايد مکانيزمي طراحي شود که اين حفره ها پوشش داده شود تا جريان سوئي اتفاق نيفتد.

وي در مورد شرايط وقوع فساد 12 هزار ميليارد ريالي نيز گفت: رقم صحيح آن 70 ميليارد ريال بوده که در مراحل مختلف از يک حفره اطلاعاتي کوچک استفاده شده است. با توجه به اينکه رفت و برگشت يک چک بانکي به 2 هفته زمان نياز دارد، سوء استفاده کنندگان از اين فرصت 15 روزه استفاده کرده‌اند بنابراين تمام اين سوء جريان به حفره اطلاعاتي مربوط بوده است.

وي در مورد پرونده بابک زنجاني گفت: اتفاقي که در اين زمينه افتاد، زاييده تحريم است زيرا اگر تحريم نبود پولي داده نمي شد و نقل و انتقالي انجام نمي‌گرفت و در نتيجه اختلاسي هم به وقوع نمي پيوست بنابراين مي توان گفت که تحريم چنين آثاري نامطلوبي را نيز در بردارد.

وي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ما مبني براينكه که تحريم ها چه تاثيري در فساد داشته است، افزود: تحريم ها مشکلاتي را براي نقل و انتقال پول ايجاد کرده و بنابراين تحريم ها در فساد بي تاثير نبوده که البته اقداماتي براي رفع اين مشکل انجام شده است. رئيس سازمان حسابرسي با اعلام اينکه تکيه اصلي اين سازمان پيشگيري از وقوع فساد است، سه عامل انگيزه، فرصت و ذهن توجيه گر را براي وقوع يک جرم مالي لازم دانست و افزود: اگر يکي از اين سه مورد از فرد سلب شود، فساد اتفاق نخواهد افتاد. بنابراين ما سعي مي کنيم فرصت را از افرادي که عمدا يا سهوا مي خواهند سوء استفاده مالي داشته باشند، بگيريم.

عيدي کارمندان و بازنشستگان تعيين شد

سخنگوي دولت از تعيين عيدي امسال کارمندان دولت و بازنشستگان خبر داد و گفت: عيدي امسال 603 هزار و 500 تومان تعيين شد.به گزارش مهر، محمد باقر نوبخت در نشست خبري امروز در جلسه هيات دولت، گفت: در اين جلسه در خصوص اجراي ماده 75 قانون مديريت خدمات کشوري براي تعيين عيدي و پاداش کارکنان دولت براي بهمن ماه سال جاري تصميم گرفته شد و بر اين اساس پاداش همه کارکنان و بازنشستگان بر مبناي 603 هزار و 500 تومان پرداخت مي شود.وي تصريح کرد: اين عدد نسبت به عدد سال گذشته 100هزار تومان افزايش يافته است.


 نهادهاي مالي 

 ديجي بانك ، جديدترين خدمت الکترونيکي بانك پارسيان

معاون فناوري اطلاعات بانک پارسيان از ارايه جديد ترين خدمت الکترونيکي بانک پارسيان به نام "ديجي بانك" به عنوان يكي از خدمات غير حضوري مهم بانك پارسيان خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك پارسيان ، مهندس جعفري با اشاره به اينکه بانك پارسيان قصد دارد انواع خدمات بانكي قابل ارائه در گروه مالي پارسيان را از طريق ديجي بانك در اختيار مشتريان قرار دهد، افزود : ديجي بانك پارسيان با كد #701* بر روي بستر USSD است و نياز به هيچ گونه نصب ندارد و بر روي هر نوع گوشي قابل استفاده است و مشتريان بانك مي توانند از انواع خدمات حساب از اين طريق بهره مند گردند و عمليات كارت و بيمه نيز از اين طريق براي عموم مردم قابل استفاده است.

استقبال گسترده هموطنان از خدمات الکترونيکي بانک صادرات

تعداد کل تراکنش هاي سامانه سپهر بانک صادرات ايران در طي آذر ماه سال جاري از مرز 639 ميليون تراکنش گذشت.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، مشتريان اين بانک در آذر ماه سال جاري به طور ميانگين روزانه حدود 21 ميليون تراکنش از طريق سيستم سپهر و در مجموع 629 ميليون و 40 هزار تراکنش موفق مالي انجام داده اند. اين ميزان بيانگر رشد 17 درصدي تعداد کل تراکنش ها نسبت به مقطع زماني مشابه در سال گذشته است و حاکي از استقبال مشتريان از خدمات اين بانک مي باشد .


 خبر 

 رييس کانون سراسري انبوه سازان :

قبل از پايان سال خانه بخريد

ريس کانون سراسري انبوه سازان با بيان اينکه يکي از علائم اصلي افزايش قيمت ها طولاني شدن دوره رکود است،‌ تاکيد کرد:‌ به متقاضيان مسکن توصيه مي کنم منتظر سياست هاي دولت در اين حونزه نمانند و اگر قصد خريد دارند تا پايان سال نسبت به اين امر اقدام کنند. ايرج رهبر در گفت وگو با ايلنا ادامه داد:‌ وقتي وام 80 ميليون توماني بدون اطلاع مسئولان وزارت راه وشهرسازي رد مي شود، مشخص است که هنوز دولت برنامه روشني براي مهم ترين موضوع اقتصادي و اجتماعي مردم ندارد. وي ادامه داد:‌ وقتي رکود بازار به حال خود رها شود و دولت و وزارت راه و شهرسازي به عنوان متولي برنامه اي براي کاهش دوره رکود نداشته باشند،‌ اين دوران روند طبيعي خود را طي مي کند و در اين صورت دوره رکود طولاني تر مي شود. رييس کانون سراسري انبوه سازان افزود:‌ با افزايش دوره رکود احتمال افزايش قيمت ها هم افزايش مي يابد.

رهبر با بيان اينکه در طول 2 سال رکودي که در بازار مسکن ايجاد شد، ميزان تقاضاي موجود در اين حوزه کاهش نيافت،‌ گفت: انباشت ميزان تقاضا،‌ عدم توليد و افزايش دوره رکود همه از علائم افزايش قيمت مسکن در سال آينده هستند.

وي تاکيد کرد:‌ در اين بازار هيچ چيز قابل پيش بيني نيست و به جز وام 50 ميليوني به بافت فرسوده هنوز هيچ يک از طرح هاي وزارت راه و شهرسازي جدي گرفته نشده است،‌به کساني که قصد خريد دارند توصيه مي کنم در سال 93 خانه بخرند و براي اجراي اين اقدام منتظر سياست هاي تسهيل کننده از سوي دولت نمانند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته