جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/11/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4922


عارضه تبديل روستاها به شِبه شهرهايي بدون امکانات


دومين جشنواره آثار برتر روابط عمومي ادارات کل منابع طبيعي و آبخيز داري کشور با حضور معاون وزير برگزار شد


خبر


خبر


 عارضه تبديل روستاها به شِبه شهرهايي بدون امکانات 

کرج - خاکپور

معاون وزير راه و دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران از ارائه لايحه ايجاد منابع مالي پايدار کلانشهرها به دولت خبر داد و مديريت خردمندان فضاي سرزميني را مهمترين سياست و راهبرد شهرداران و مديران حوزه خدمات شهري برشمرد.

به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني استانداري البرز، پيروز حناچي در «جلسه بررسي و رسيدگي به طرح تفصيلي استان» که در سالن شهداي دولت استانداري برگزار شد،ضمن گراميداشت ايام الله دهه فجر اظهار داشت: همه ما مأموريت مديريت خردمندانه در فضاي سرزميني خود را داريم ، در واقع کليه کميسيونها و کارگروههاي تخصصي استان در امتداد اين موضوع بايد حرکت کند.

منافع عمومي ارجح بر منفعت فردي شهرداران باشد

وي با بيان اينکه در حوزه شهرسازي و مديريت امور شهري بايد آنگونه عمل کنيم که تصميمات ما قابل دفاع باشد، تصريح کرد: در اجراي طرحهاي توسعه و عمران، بايد منافع عمومي را در مقابل منافع کوتاه مدت فردي ارجح بدانيم.

حناچي ادامه داد: همواره چالش دائمي بين دو حوزه کسب منافع فردي و مطالبات مردمي وجود دارد که بايد آن را به سمت منافع عمومي سوق داد.

با اشاره به اينکه در کلانشهر کرج روند توسعه با نرخ رشد بالاي جمعيت در سطوح مسکوني مشهود است، گفت:نبايد مسئولان محلي فارغ از اين موضوع باشند؛ البته دلايل اصلي اين امر نيز مشکلات اقتصادي کشور است.

حناچي تبديل داده‌هاي علمي و تئوريها به عناصر کمي و به نوعي پياده‍‌سازي علوم تئوريته و اجراي آن را مهم قلمداد کرد.

لزوم تناسب سرانه هاي جمعيت و سطح خدمات

وي در ادامه بر ضرورت ايجاد تناسب در توسعه مناطق مسکوني با سطح سرانه هاي جمعيتي در شهرها تأکيد کرد و گفت: يکي از مشکلاتي که کلانشهر کرج از آن رنج مي برد همين مسئله است و بايد تمام تلاش در تأمين خدمات متناسب با جميعت صورت گيرد.

حناچي با اشاره به اينکه وجود حريم‌هاي شهرهاي مجاور يکي از مشکلات کنوني است و در همه مناطق کشور وجود دارد؛ ادامه داد: بايد تلاش کرد تا تأمين خدمات متناسب با رشد جمعيت و در محدوده شهرها فراهم شود.

حريمهاي شهري يکپارچه شود

معاون وزير راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه نيازمند حريم يکپارچه هستيم، گفت:‌ مناطقي که در گذشته روستا بوده است و به شهر تبديل شده اند با تغيير طرح هادي به طرح جامع، شاهد کوچکتر شدن حريم‌هاي آنها نيز هستيم.

وي افزود: حريمهاي شهري بايد يکپارچه‌سازي شود و اين امر در بلندمدت به نفع همگان خواهد بود.

ارتباط بين کميسيون ماده 5 با درآمدهاي شهر بايد قطع شود

حناچي همچنين در مورد شهرهاي جديد نيز بيان کرد: در خصوص دوگانگي مديريت شهري بايد به وحدت رويه نزديک شويم؛ چرا که وضعيت در شهرهاي جديد با شهرهاي عادي متفاوت است.

وي افزود: به جهت عدم ثبت درآمدها و هزينه ها وضعيت شهرهاي عادي را نداريم، مراحل اخذ عوارض با ارتباط تنگاتنگ کميسيون ماده 5 و منابع مالي شهرداري ها گره خورده و اين روند بايد هر چه سريعتر تغيير پيدا کند.

فروش ذخاير شهري براي کسب درآمد الگوي غلطي است

معاون وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: کسب درآمد شهرها از محل فروش ذخاير شهري الگوي غلطي است و به آيندگان لطمه وارد خواهد ساخت؛ بنابراين همه براي حفظ ذخاير و منابع شهرهاي خود بايد تلاش کنند.

وي ادامه داد:فروش شهرها براي تأمين هزينه‌هاي جاري بحران آفرين است و هدر رفت منابع طبيعي شهرها نخستين ضربه مهلک در اين زمينه خواهد بود.

عارضه تبديل روستاها به شِبه شهرهايي بدون امکانات

حناچي با بيان اينکه در سالهاي گذشته تنها بيش از 700 شهر در کشور وجود داشت، افزود: امروز اين رقم به بيش از يک هزار و 139 شهر رسيده و بار فراواني را به کشور تحميل مي‌کند.

لايحه ايجاد منابع مالي پايدار در کلانشهرها به دولت ارائه شده است

وي با اشاره به اينکه حضور مشاوران در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ الزامي است، اظهار داشت: با تلاش‌هاي صورت گرفته منابع مالي پايدار به شکل لايحه در دولت مطرح شده است.

حناچي ادامه داد: رويکرد اين وزارتخانه بر آن است که بخشي از ماليات محلي براي اداره همان مناطق به صورت آني اخذ و هزينه شود و اين طرح به عنوان لايحه اي به دولت ارائه شده است.

شهرداران در آينده براي اداره شهرها منتظر صدور پروانه نخواهند بود

حناچي با تأکيد بر اينکه اين امر سبب مي‌شود شهرداران براي اداره امور جاري متنظر صدور پروانه نباشند، گفت: بايد هزينه‌هاي جاري براي اداره شهرها کاهش پيدا کند و با سياستگذاريهايي که در اين زمينه صورت مي گيرد در آينده شهرداران براي اداره شهرها منتظر صدور پروانه نخواهند بود.

چمن، گرانترين نوع توسعه فضاي سبز

وي با بيان اينکه گرانترين نوع توسعه فضاي سبز استفاده از چمن است افزود: متأسفانه در البرز شاهد آن هستيم که اين روند کاربرد فراواني دارد، در صورتي که با مديريت خردمندانه فضاي سرزمين و حداقل‌ترين هزينه‌ها ميتوان بازنگري در اين رويه داشت.

شايان ذکر است، معاون وزير راه و دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران در ادامه سفر به استان البرز با همراهي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري البرز، فرمانداران،شهرداران و روساي شوراهاي اسلامي شهرها، از کاخ مرواريد، باغ سيب کرج و برخي از پروژه‌هاي حوزه راه در شهرستانهاي ساوجبلاغ و نظرآباد نيز بازديد به عمل آورد.


 دومين جشنواره آثار برتر روابط عمومي ادارات کل منابع طبيعي و آبخيز داري کشور با حضور معاون وزير برگزار شد 

 رشت- سيده حديث ميرزاده

نوزدهمين گردهمايي تخصصي روابط عموميهاي ادارات کل منابع طبيعي و آبخيزداري سراسر کشور و دومين جشنواره آثار برتر اين روابط عموميها طي دو روز در مجتمع آموزشي دکتر جوانشير کلاک در استان البرز برگزار شد. در اين گردهمايي که با حضور مديران روابط عمومي ادارات کل منابع طبيعي و آبخيزداري توسط دفتر روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان جنگلها مراتع و آبخيزداري کشور تشکيل شد ضمن برپايي کارگاههاي آموزشي تخصصي،حاضران با مباني روزآمد و فنون جديد علم روابط عمومي و هنر هشتم آشناتر شده و با تبادل افکار و تجربيات خود به تدوين شيوه هاي نوين جلب مشارکت در حفظ و صيانت از انفال الهي پرداختند.

معاون وزير و رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيز داري کشور نيز ضمن شرکت در اين گردهمايي به تبيين جايگاه روابط عموميها در اين سازمان پرداخت و اظهار داشت: قبول دارم نارسايي و کمبودها در حوزه روابط عمومي زياد است اما بايد بپذيريم اگر بخواهيم تغييري را در روابط عمومي شاهد باشيم بايد کار را از خود شروع کنيم و سپس به دنبال بخشهاي ديگر رفت. توسعه فرهنگ منابع طبيعي که از اولويت‌دارترين کارهاي سازمان جنگلهاست، توسط روابط عموميها کارسازي مي‌شود. البته تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم.

مهندس خدا کرم در ادامه افزود: جايگاه روابط عمومي ستاد و استانها در شوراي معاونين است و مديراني که به روابط عمومي توجه کنند مديران موفقتر و کارآمد تر خواهند بود و مورد تشويق قرار مي‌گيرند. منابع طبيعي با مردم براي مردم شعار اصلي و استراتژي سازمان جنگلهاست که تحقق اين شعار وظيفه روابط عمومي است و روابط عمومي بايد اين هنر را داشته باشد تا تاثيرگذاري پيامها کشف کند. بحث مشارکت مردمي را اساس کار منابع طبيعي مي‌دانيم و اگر از اين موضوع غافل شويم راه به جايي نخواهيم برد. بايد زمينه را در استانها براي ورود فراهم کنيم تا آنان با توجه به شرايط و پتانسيل منطقه در حفاظت و احياي منابع طبيعي و انفال الهي، بيشتر از گذشته با ما همدلي، همکاري و همياري داشته باشند چرا هر زمان از آحاد مردم فاصله گرفتيم دچار خسران شده ايم.در ادامه اين گردهمايي با توجه به راي هيات داوران از ميان آثار ارسالي به دومين جشنواره برتر در حوزه منابع طبيعي روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان گيلان در حوزه نشر و ارتباطات حايز رتبه برتر کشوري گرديد و موفق به کسب لوح تقدير و تنديس زرين اين جشنواره شد.


 خبر 

 برگزاري کارگاه آموزشي عکاسي خبري در بندرخرمشهر

اهواز – خبرنگار آفرينش

کارگاه آموزشي عکاسي خبري(فتوژورناليسم) به مدت دو روز در بندرخرمشهر برگزار شد.اين دوره آموزشي با هدف آشنايي حرفه‌اي همکاران، با تکنيک‌هاي مدرن «عکاسي خبري» در ايران و جهان برگزار شد.در اين کارگاه آموزشي کارشناسان روابط عمومي هاي بنادر استان خوزستان و ادارات شهرستان خرمشهر حضور داشتند.

مباحث نظري پيرامون سواد رسانه اي، سواد بصري، انواع عکاسي ، عکاسي مطبوعات ، نقد عکس و کاربرد عکس در روابط عمومي توسط مدرس دانشگاه ارائه شد. همچنين شرکت کنندگان در اين کارگاه پيرامون مباحث ارائه شده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

برگزاري همايش پياده روي در بندرخرمشهر

اهواز – خبرنگار آفرينش

رئيس اداره بيمه، رفاه و بهداشت بندرخرمشهر از برگزاري همايش پياده روي به مناسبت روزملي هواي پاک در اين اداره کل خبر داد.محمدرضا رسول رويسي افزود: اين همايش پياده روي همزمان با روز ملي هواي پاک با حضور مديران و کارکنان بندرخرمشهر برگزار شد.وي با اشاره به اينکه شعار امسال روز هواي پاک، دوباره آسمان آبي اعلام شده است گفت: اين همايش به منظور حفظ و ارتقاء فرهنگ زيست محيطي، هواي پاک و ايجاد نشاط ميان کارکنان بندرخرمشهر انجام گرفت.

رئيس اداره بيمه ، رفاه و بهداشت بندرخرمشهر ، نصب بنر ، توزيع بروشور، برگزاري مسابقه نقاشي ويژه فرزندان کارکنان ، ارسال پيام کوتاه و اتوماسيوني و برگزاري مراسم درختکاري در مناطق فضاي سبز مجتمع بندري را از جمله برنامه‌هاي اين اداره کل به مناسبت روز ملي هواي پاک اعلام کرد.

احساني:

جهت گيري توسعه اقتصادي در استان تغيير يابد

ساري – خبرنگار آفرينش

معاون برنامه ريزي و اشتغال استانداري مازندران با بيان اينکه بخش صنعت درمازندران با استرتژيک جديد فعاليت مي کند، گفت: با توجه به اينکه فعاليت اصلي در مازندران در بخش کشاورزي است ولي توسعه بخش صنعت و ساير بخشهاي اقتصادي جزء ماموريت هاي اصلي مديران اين استان است. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي احساني در مراسم افتتاح شرکت توليدي فولاد سازان در شهرک صنعتي جويبار با اشاره به شرايط اقليمي و جغرافيايي مازندران فعاليت در سه حوزه توسعه پايدار اقتصادي، فرهنگي اجتماعي و محيط زيست است، اظهارداشت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت هاي خوبي در حوزه اقتصادي و صنعت در کشور بويژه مازندران صورت گرفت بطوريکه در گذشته اقتصاد کشور وابستگي کامل به حوزه نفت داشته و امکانات زيرساختي مناسبي در کشور وجود نداشت. وي تصريح کرد: خوشبختانه پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت هاي خوبي در استان بخصوص در حوزه زيرساختها صورت گرفت که اين فعاليت ها در حوزه هاي آب، مهار آن، راهها و بخش صنعت بوده است. معاون برنامه ريزي استانداري مازندران با بيان اينکه بايد جهت گيري توسعه اقتصادي در استان تغيير يابد، افزود: چشم‌انداز توسعه استان تغيير پيدا کرد و صرفا به بخش کشاورزي وابسته نيست و به حوزه هاي ديگر نيز توجه شده است. احساني اولويت مهم کشور را ايجاد اشتغال براي جوانان فارغ التحصيل جوياي کار عنوان و اذعان داشت: بخش صنعت متخصص پذير نيست بلکه کارگر پذير است و بنگاههاي اقتصادي بايد به سمت و سوي صادرات، تکنولوژي و فناوري حرکت کنند. همچنين رئيس صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: 10 پروژه بصورت نمادين در ايام الله دهه فجر به بهره برداري مي‌رسد، کل طرحهاي اين سازمان با سرمايه بالغ بر 80 ميليارد تومان هزينه شده است. محمد محمدپور عمران با بيان اينکه از لحاظ طرح هاي بهره برداري و حجم سرمايه‌گذاري در سال جاري در رتبه هفتم کشور قرار داريم، اظهارداشت: با توجه به شرايط تحريم ها و فشار هاي اقتصادي واحدهاياصلي و بزرگ استان کمتر دچار آسيب شدند ولي واحدهاي کوچکتر تحت تاثير اين مشکلات قرار گرفتند.

وي با اشاره به اينکه در حوزه صنايع فولادي از بالادست زنجيره تا پايين دست داراي پتانسيل خوبي در مازندران است، افزود: از نظر قطعه سازي در رتبه چهارم طرف قرارداد با شرکت ايران خودرو درکشور قرار داريم. محمدپور با بيان اينکه در توليد لوله و پروفيل، حوزه ماشين سازي و کشاورزي شهرستان جويبار جزء رتبه‌هاي برتر در کشور است، اذعان داشت: در توليد ذغالسنگ و کک بيش از 400 ميليارد تومان به البرز مرکزي اختصاص يافت و در دست اقدام است.

افتتاح 17 پروژه عمران روستايي از سوي سازمان منطقه آزاد انزلي در ايام دهه فجر

رشت - سيده حديث ميرزاده

به گزارش مديريت روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلي، مهندس عظيم نوربخش معاون فني عمراني اين سازمان با بيان خبر افتتاح 17 پروژه عمران روستايي در محدوده اين منطقه به مناسبت ايام ا... دهه فجر، اظهار داشت: هزينه اجراي اين پروژه‌ها بالغ بر 4 ميليارد و 545 ميليون ريال بوده كه از محل منابع داخلي اين سازمان تأمين اعتبار شده است .ضمن اينكه هزينه اجراي همه پروژه‌هاي افتتاح شده از منابع داخلي سازمان دردهه فجر امسال 22 ميليارد ريال مي‌باشد. وي با بيان اينكه بنا به دستور مهندس مسرور رياست محترم هيات مديره و مديرعامل سازمان و براساس رويكردهاي جديد و اهداف عاليه سازمان، بالا بردن سطح رفاه و خدمات عمومي و رفع نيازهاي عمراني و فرهنگي ساكنين منطقه آزاد انزلي از مهمترين اولويتهاي خدماتي و پروژه‌هاي عمراني اين سازمان است، افزود: پس از امكانسنجي و نيازسنجي صورت گرفته شده با همكاري دهياران و اعضاي شوراي منطقه، اجراي اين پروژه‌ها در يكسال جاري اجرا و همزمان با سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي مورد بهره‌برداري قرار گرفت. مهندس نوربخش درخصوص پروژه‌هاي عمراني و خدماتي كه افتتاح شدند چنين توضيح داد: مرمت، بازسازي و گاز رساني به مدارس و فضاي آموزشي در محدوده منطقه بخشي از اين پروژه‌هاي عمراني است كه به منظور ارتقاء سطح استانداردهاي آموزشي منطقه ساخته و مورد بهره برداري قرار گرفتند. معاون فني عمراني سازمان منطقه آزاد انزلي اضافه كرد: اين طرحهاي گازرساني و بازسازي در مدارس روستاهاي جفرود بالا،كويشا، چپرپرد زمان، ليجاركي، خشك اسطلخ، طالش محله، فتاتو، پيرعليده، چپرپرد پايين و گلشن اجرا شده است. مهندس نوربخش احداث خانه عالم در روستاي گلشن را از ديگر پروژه‌ها اعلام كرد و ادامه داد: زيرسازي و آسفالت معابر روستايي سه روستاي فشتكه دوم، حسن رود و جفرود پايين به همراه مرمت و بازسازي مساجد و اماكن مذهبي منطقه از ديگر پروژه‌هايي است كه به مناسبت دهه مبارك فجر با حضور معاونين و مديران اين سازمان ومنطقه و اعضاي شوراهاي اسلامي روستاهاي منطقه، رسماً افتتاح شدند.


 خبر 

 قائم مقام موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي:

توليد سرم‌هاي ضد مار و عقرب گزيدگي تا سه برابر افزايش مي يابد

کرج – خاکپور

نشست خبري دکتر همايون مهراوني ،قائم مقام موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي به مناسبت دهه فجر با اصحاب رسانه در محل اين موسسه برگزارشد.

در ابتداي اين نشست دکترهمايون مهرواني با اشاره به اينکه مؤسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي با قريب به 90 سال سابقه فعاليت يکي از قديمي‌ترين و معتبرترين مراکز علمي و تحقيقاتي کشور شناخته مي‌شود، به بيان دستاوردهاي موسسه رازي پس از پيروزي انقلاب اسلامي پرداخت وگفت: اين موسسه سالانه 60 هزار سرم ضد مار و70 هزار سرم ضد عقرب گزيدگي توليد مي‌کندکه بخش عمده اين توليدات در کشور و بخشي نيز به کشورهاي منطقه از جمله عراق، پاکستان و افغانستان صادر مي‌شود.

وي افزود: با درخواست وزارت بهداشت مبني برافزايش ميزان توليد اين سرم‌ها بنا شده درآينده‌اي نزديک ميزان توليد سرم‌هاي ضد مار و عقرب گزيدگي تا سه برابر افزايش يابد.

وي ادامه داد : اگر مشکل تحريم‌ها تا آينده نزديک برطرف شود موسسه رازي توان اين را دارد که سالانه يک ميليون دز واکسن تب برفکي روغني توليد و به بازار عرضه کند.

دکتر مهرواني خاطر نشان کرد: واکسن تب برفکي روغني نسبت به واکسن معمولي آن از ايمني بالاتري برخوردار است و به فاصله زماني طولاني‌تري به دام تزريق مي‌شود.

معاون تحقيقات و فناوري موسسه رازي درباره صادرات توليدات موسسه نيز اظهار داشت : محصولات اين موسسه هم اکنون به برخي کشورها صادر مي شود اما صارات بيشتر، نيازمند تکميل، نوسازي و بهره برداري از ساختمانهاي اصلي توليد در موسسه است که از 11 سال پيش ساخت آنها آغاز شد.

متاسفانه اين ساختمانها طي سال هاي گذشته در رکود کامل به سر برده و تنها 15-10 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است که با تغيير مديريت در دولت تدبير و اميد کار دوباره آغاز شده و تکميل سريع سه طرح در دستور کار قرار گرفته است که با افتتاح طرحهاي سه گانه امکان صادرات فراهم خواهد شد.

جديدترين دستاورد موسسه

وي جديدترين دستاورد اين موسسه را دستيابي به فناوري توليد تخم مرغ 'اس. پي. اف' که عاري از بيماريهاي خاص طيور است، نام برد و افزود: اين تخم مرغ که به عنوان واکسن زنده طيور استفاده مي‌شود، تاکنون ازخارج وارد شده اما اکنون موسسه سرم سازي رازي به فناوري توليد آن دست يافته است.

مهرواني گفت: در آينده نزديک توليد اين نوع تخم مرغ در موسسه سرم سازي رازي آغاز مي شود.

وي با اشاره به ميزان توليدات واکسن دامي و انساني در اين موسسه اظهار داشت : در سال 92 ميزان توليدات واکسن هاي انساني 20 ميليون و 40هزار دز، واکسن دامي311 ميليون و 16هزار دز و واکسن طيور دوميليارد و 388 ميليون دز بود.

معاون موسسه سرم سازي رازي افزود: از ابتداي سال جاري تاکنون 20 ميليون دز واکسن انساني،311 ميليون دز واکسن دامي و دو ميليارد و700 ميليون دز واکسن طيورتوليد شده است.

بازسازي ساختمانهاي قديمي موسسه در دست اقدام است

در ادامه اين نشست خبري دکتر 'سيامک جبارنيا 'معاون برنامه ريزي و پشتيباني موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي اظهار داشت: اکنون مهمترين مشکل اين موسسه قديمي بودن ساختمانهاي آن است که بازسازي آنها در دست اقدام است و درصدد هستيم تا بازسازي اين ساختمانها که حدود 60 سال قدمت دارند به تدريج انجام شود.

جبارنيا افزود: 85 درصد واکسن هاي انساني و صددر صد واکسن هاي دام و طيور کشور دراين موسسه توليد مي شود که به لحاظ کيفي در سطح بالايي قرار دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته