جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4940

رهبرمعظم:
جامعه‌ مأنوس با فرهنگ ايثار توقف و عقبگرد نخواهد داشت


انتقال سفارتخانه‌‌هاي عربستان و قطر به عدن


توافق با ايران، كمكي است به حل بحران خاورميانه


جان کري: مخالف تحريم هاي جديدهستم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

رييس‌جمهوري با اشاره به مذاكرات هسته‌اي:
آمريکا بايد قدم‌هاي لازم را در برگشت از مسير اشتباه بردارد


سرمقاله


 رهبرمعظم:
 جامعه‌ مأنوس با فرهنگ ايثار توقف و عقبگرد نخواهد داشت 

 
بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي ستادهاي «کنگره شهداي امور تربيتي»، «کنگره شهداي دانشجو»، و «کنگره شهداي هنرمند» که در تاريخ 1393/11/27 برگزار شده بود، در «کنگره شهداي امور تربيتي» در سالن اجتماعات برج ميلاد منتشر شد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، حضور موثر نخبگان در دفاع مقدس را نشان‌دهنده گسترش انگيزه‌ى «فداكارى در راه خدا و شهادت» در سطوح گوناگون جامعه خواندند و با تأکيد بر ضرورت تجليل از شهيدان و جلوگيري از فراموش شدن يا کهنه شدن اين يادهاي ارزشمند و گرانبها گفتند: جلسات بزرگداشت شهدا در واقع ادامه حركت جهادى و شهادت است و بايد ياد شهدا و نكته‌يابى از زندگى آنان روز به روز در جامعه رواج پيدا كند.

رهبر انقلاب با اشاره به نقش اساسي مجاهدت و شهادت حضرت امام حسين(ع) در ماندگاري اسلام، قرآن و معارف اسلامي افزودند: چنانچه در جامعه‌اي ياد شهدا و مسئله شهادت، به عنوان يک حقيقت ماندگار مطرح باشد، شکست معنايي نخواهد داشت و آن ملت، بدون خوف و حزن در مسير پيشرفت حرکت مي‌کند.

ايشان در ادامه، کار بزرگ ملت ايران را نفي تقسيم بندي غلط جهان به «سلطه‌گر و سلطه‌پذير» خواندند و گفتند: اگرچه امروز سلطه‌گران با ابزارهاي فراوان خود، امكان تسلط بيشترى بر مظلومان و مستضعفان يافته‌اند، اما در مقابل اين وضعيت، هويتي به نام انقلاب اسلامي با تکيه بر مباني الهي و اخلاقي سربلند کرده و شجاعانه در مقابل نظام سلطه ايستاده است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به حرکت مستمر انقلاب اسلامي به سمت قله‌ها و ناکامي دشمنان در متوقف کردن اين حرکت، گفتند: برخي در دوران دفاع مقدس معتقد بودند که با عزيمت دانشجويان به جبهه‌ها، دانشگاه‌ها خالي و در حرکت علمي کشور خلأ ايجاد مي‌شود، اما معلوم شد كه بركات شهادت و جهاد در راه خدا بسيار زياد است و همان تلاش‌ها و مجاهدت‌ها موجب شد که امروز وضعيت علمي کشور، افتخارآميز و جلوتر از ساير بخش‌ها باشد.

رهبر انقلاب زنده نگه داشتن نام شهدا و فرهنگ شهادت را حياتى و از نيازهاى اساسى كشور برشمردند و گفتند: فرهنگ شهادت يعنى فرهنگ ايثار و از خودگذشتگي براى اهداف بلندمدت و مشترک مردم و همه بشريت، و اين فرهنگ، درست در نقطه‌ى مقابل فرهنگ فردگرايى غربى است كه همه چيز را براى خود و با محاسبه‌ى شخصى و مادي مي‌سنجد.

ايشان در پايان تأکيد کردند: فرهنگ ايثار و شهادت در هر جامعه‌اي عمومى و فراگير شود، آن جامعه به پيش خواهد رفت و هرگز در آن توقف و يا عقبگرد وجود نخواهد داشت.


  انتقال سفارتخانه‌‌هاي عربستان و قطر به عدن  

اسکاي نيوز: در تلاش براي اعمال فشار بر حوثي‌هاي يمن، عربستان و قطر به عنوان اولين کشورهاي عربي سفارت خود را به عدن منتقل کردند و آن گونه که مسئولان ديپلماتيک عرب فاش کرده‌اند، قرار است ديگر کشورهاي عرب حوزه خليج فارس نيز پا جاي پاي رياض بگذارند.منابع ديپلماتيک در سفارت عربستان در يمن اعلام کردند: محمد سعيد آل جابر، سفير عربستان در يمن به طور رسمي فعاليت‌هاي خود را در عدن آغاز کرده و اين به منزله انتقال سفارت رياض از صنعاء پايتخت به شهر جنوبي عدن است.

گفته مي‌شود سفير قطر نيز به عدن رفته و فعاليت خود را در کنسولگري اين کشور در عدن آغاز کرده است. جنبش انصارالله پس از بركنار كردن پارلمان و عزل رئيس جمهور اوضاع يمن را به دست گرفته و خواهان تشكيل دولت وحدت ملي گرديده است.


 توافق با ايران، كمكي است به حل بحران خاورميانه 

 
دويچه‌وله: فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت‌و‌گو با روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال از نزديک شدن ايران و گروه 1+5 به يک توافق هسته‌اي پس از بيش از يک دهه ديپلماسي خبر داد.موگريني افزود: دستيابي به يک توافق مي‌تواند روابط بين تهران و اتحاديه اروپا که از سال 2012 به دليل تحريم‌هايي که عليه بازار نفت ايران اعمال شده کمتر شده است را تقويت کند.

وي تصريح کرد: يک توافق هسته‌اي موجب افزايش روابط دو جانبه و بازشدن مسير يک رابطه ديپلماتيک عادي مي‌شود.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنين تاکيد کرد: يک توافق هسته‌اي مي تواند اجازه ظهور يک چارچوب منطقه‌اي را بدهد که به مبارزه با بحران‌هاي کنوني منطقه خاورميانه کمک خواهد کرد.


 جان کري: مخالف تحريم هاي جديدهستم 

 
ايرنا: خبرگزاري رويترز در گزارشي از واشنگتن اعلام کرد که وزير خارجه آمريکا در ديداربا نمايندگان دمکرات کنگره گفت که گرچه بيش از حد به مذاکرات هسته اي با ايران خوشبين نيستم اما مخالف هرگونه تحريم جديد عليه تهران و پيشنهاد کنگره براي توافق هسته اي هستم.به گزارش ايرنا ، جان کري در ديداري اختصاصي و پشت درهاي بسته با اعضاي دمکرات اين مجلس از آنها خواست تا قاطعانه تصميم خود را مبني بر حضور و يا عدم حضور در هنگام نطق سه شنبه آينده بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در نشست مشترک نمايندگان کنگره و سنا بگيرند.

براساس اين گزارش، بسياري از دمکرات‌هاي سنا و کنگره که هر روز به تعداد آنها نيز افزوده مي‌شود، تصمم دارند در مخالفت با سخنراني نتانياهو، سالن سخنراني را ترک کنند.


 يک نکته از هزاران 

 ايران ازجمله‌ كشورهايي است كه درجهان در شمال و جنوب خود داراي مرزهاي آبي و خط ساحلي مي‌باشد. جداي از اينكه ما نتوانسته‌ايم بهره‌ كافي از پتانسيل هاي سواحل براي جذب توريست و رونق صنعت گردشگري ببريم، درحال حاضر به سبب بي توجهي‌هاي صورت گرفته در طي سال‌هاي گذشته و ادامه اين روند، شاهد از بين رفتن سواحل و آلودگي شديد آب درياها هستيم. تنها دريك قلم از آلودگي‌هاي موجود، سالانه بيش از 20 تن از انواع روغن‌هاي آلوده به درياي خزر سرازير مي‌شود!! روند پيش رو موجب مي‌شود در آينده، درياي خزر به يک گندآب تبديل شود و پديده خشکسالي ساحلي رخ دهد.

تبديل شدن درياي خزر به يك زباله داني، به واسطه بي توجهي مسولان محلي و عدم برنامه ريزي صحيح در حفاظت از دريا، مي‌باشد. هرچند كه اين روند آلودگي در سواحل جنوبي ما كمتر به چشم مي‌خورد، اما با اين نوع نگاه و بي اهميتي نسبت به سلامت آب‌ درياها، ديري نمي‌گذرد كه سواحل جنوبي را آلوده خواهيم يافت.


 ميز خبر 

تخريب اثارباستاني توسط داعش؛ يونسکو خواستار اجلاس اضطراري شوراي امنيت در مورد عراق شد

گروه داعش ويدئوي جديدي را منتشر کرده که در آن اعضاي اين گروه آثار باستاني موزه موصل را که قدمت برخي از آنها به 800 سال پيش از ميلاد برمي‌گردد تخريب مي‌کنند. اين اقدام با واکنش جهاني مواجه شده و يونسکو برگزاري نشست فوق‌العاده شوراي امنيت را خواستار شده است.

به گزارش شبکه الجزيره، در اين ويدئو اعضاي داعش به تصوير کشيده شده‌اند که با استفاده از پتک، دريل و چکش به جان مجسمه‌ها و آثار باستاني ارزشمند موزه موصل افتاده‌اند و ده‌ها مجسمه و قطعه باستاني را از بين مي‌برند.

يکي از اعضاي داعش اين اقدام وحشيانه و بدور از تمدن گروه را توجيه مي‌کند و مي‌گويد: "اين بت‌ها متعلق به اقوامي در ساليان گذشته است که خداوند را نمي‌پرستيدند. آشوري‌ها و اکدي‌ها و ديگر اقوام موجود در بين‌النهرين خداي باران، کشت و کار، جنگ و ديگر خدايان مختلف داشتند و به وسيله آنها به خدا شرک مي‌ورزيدند."

سقوط يك فروند بالگرد در منطقه دربند و كشته شدن كادر پرواز

در پي سقوط يک فروند بالگرد در منطقه دربند تهران و پخش اخباري مبني بر اينکه اين بالگرد متعلق به وزارت دفاع و شرکت پنها بوده است، امير سرتيپ دوم خلبان احمد آبادي مديرعامل شرکت پشتيباني و نوسازي بالگردهاي ايران (پنها) وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح اعلام کرد: اين بالگرد متعلق به جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران است که در حال انجام مانور براي ستاد بحران بود.

وي افزود: بر اساس آخرين اخبار دريافتي اين سانحه هوايي بر اثر برخورد بالگرد به دامنه کوه به وقوع پيوسته است.در همين حال ،‌ سخنگوي امداد و نجات جمعيت هلال احمر نيز در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزي خبر گفت: بالگرد سقوط کرده متعلق به اين جمعيت نيست.درخشان افزود: جمعيت هلال احمر 17 بالگرد دارد که همه آن ها آماده به پرواز است .

وي گفت: بالگردهاي جمعيت هلال احمر به رنگ هاي سفيد و قرمز است در حالي که بالگرد سقوط کرده به رنگ زرد است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

گزارش نهايي

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

26 تا27 جمادي الاول 1431 هجري قمري، 10 تا11 مي 2010

قسمت پنجاه وشش:

ادامه مطلب

سرانجام، نماينده دبيرکل يک سند درمورد نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي، در پرتو جلسه متخصصين مربوط وجلسه ديگري که در دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي برگزار شد ارائه داد. شوراي اجرايي پيشنهادها را براي ميزباني نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي در دانشگاه بين المللي اسلامي مالزي، تأمين بودجه فعاليت ها و پروژه آن توسط FUIW را تاييد کرد.

با آگاهي از اهميت پژوهش در رستاخير تمدني جوامع مسلمان، و در يک پيشنهاد براي استحکام اهداف مقدس در اساسنامه اتحاديه در جهت افزايش سطح پژوهش هاي علمي در همه حوزه ها، نماينده دبيرکل پروژه « جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک» را که در اجلاس چهاردهم شوراي اجرايي به تصويب رسيده بود ارائه نمود. به علاوه شوراي اجرايي، با پيشنهاد دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود براي ميزباني دبيرخانه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک و تأمين همه تسهيلات اداري براي ارتقاء سطح جايزه در همکاري با اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام موافقت کرد.

با همان روش، شورا اصلاحات پيشنهادشده براي پروژه و توضيحات تهيه شده در موردآن را نيز ارائه داد. پس از بحث، شورا نسخه اصلاح شده پروژه را تصويب کرد واز دبيرخانه خواست تا عنايت خودرا به ارائه جايزه به دانشگاه ها براي موفقيت اين پروژه ادامه دهد.

سپس، گزارش دبيرکل در مورد 13 تقاضاي عضويت دريافت شده توسط دبيرخانه در 2009 ارائه گرديد. دراين رابطه، دبيرکل رضايت خود را با تعداد تقاضاهاي تقديم شده توسط دانشگاه ها و درخواست پيوستن به FUIW را بيان داشت.

پس از بررسي تقاضاهاي تقديم شده، شوراي اجرايي از تلاش هاي صورت گرفته توسط دبيرخانه دراين ارتباط قدرداني شد و تقاضاهاي دانشگاه هاي زير به تصويب رسيد: دانشگاه خاورميانه براي مطالعات عالي ( پادشاهي اردن هاشمي )، دانشگاه القرير ( امارات متحده عربي)، دانشگاه رضوي براي علوم اسلامي (جمهوري اسلامي ايران)، دانشگاه اديان (جمهوري اسلامي ايران)، دانشگاه آزاد اسلامي - واحد آيت اله آملي( جمهوري اسلامي ايران) دانشگاه همدرد ( جمهوري اسلامي پاکستان)، دانشگاه اسلامي کوشتيا (جمهوري مردم بنگلادش)، دانشگاه بين المللي براي علوم وفن آوري (جمهوري عربي سوريه)، دانشگاه پزشکي عرب (جماهير ليبي)، دانشگاه الحکمه، ايلورين (جمهوري فدرال نيجريه)، دانشگاه کشور تاتار براي علوم انساني وتربيتي (فدراسيون روسيه)، دانشگاه آلبرتا (کانادا) ، دانشگاه اسکانديناوي ( نروژ). ( ضميمه 4 : فهرست دانشگاه هاي پذيرفته شده در FUIW توسط شوراي اجرايي).


 رييس‌جمهوري با اشاره به مذاكرات هسته‌اي:
  آمريکا بايد قدم‌هاي لازم را در برگشت از مسير اشتباه بردارد 

رييس‌جمهور در پايان سفر دو روزه کاروان تدبير و اميد به استان قم، به مذاکرات هسته‌اي اشاره کرد و با تاکيد بر اينکه آمريکا بايد قدم هاي لازم را در برگشت از مسير اشتباه بردارد ، گفت: در مذاکرات هسته‌اي مي‌خواهيم حربه تحريم را از دست دشمن بگيريم.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام ‌و المسلمين دکتر حسن روحاني در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالي درخصوص تمرکز دولت روي مذاکرات هسته‌اي، گفت: بايد در مذاکرات هسته‌اي بهانه و يا به تعبير مقام معظم رهبري حربه را از دست دشمن بگيريم.

دشمن امروز شمشيري را در دست گرفته و در تاريکي مي‌چرخاند که ممکن است به کسي نيز اصابت کند و امروز ما با مذاکرات مچ او را در دست گرفته و مي‌فشاريم تا اين شمشير را رها کند.

رييس‌جمهور اظهار داشت: تلاش ما اين است که با مذاکرات حربه تحريم را از دست دشمن خارج کنيم چرا که تحريم ناحق، ظالمانه و ضد حقوق بشر است و براي اين منظور مذاکرات بهترين راهکار است.

در مذاکرات نيز به گونه‌اي عمل کرديم که اگر موفق شويم نتيجه مورد نظر به دست آمده و اگر مذاکرات به نتيجه نرسد هم دنيا اينگونه قضاوت مي‌کند که مقصر طرف مقابل ماست. خود مقامات دولت آمريکا به اين نکته معترفند و به کنگره نيز مي‌گويند که اگر دچار شکست شويم ديگر نمي‌توانيم وحدت را حفظ کنيم و جامعه‌اي که خودشان را عليه ايران متحد کرده‌اند، متفرق شده و منزوي مي‌شوند.

روحاني در پاسخ به بخش ديگري از سوال خبرنگار مبني بر اينکه آيا نقش آمريکايي‌ها در پرونده هسته‌اي ايران سازنده بوده يا غيرسازنده؟ اظهار داشت: البته اين مشکلات را آمريکايي‌ها به وجود آوردند و اگر آنها نبودند ايران قطعاً در پايان سال 2004 با سه کشور اروپايي به توافق مي‌رسيد.

رييس‌جمهور افزود: وزراي خارجه اين سه کشور اگر چه آن موقع به اين نکته اعتراف نمي‌کردند اما امروز مي‌گويند آن موقع آمريکايي‌ها مانع توافق شدند. امروز هم اين آمريکايي‌ها هستند که بايد تلاش کنند گام‌هاي اشتباهي که برداشته‌اند را اصلاح کنند.


 سرمقاله 

 نوعثماني گري و چالش‌هاي پيش روي تركيه

حميدرضا عسگري

در طي يك دهه گذشته و روي كار آمدن حزب عدالت و توسعه به رهبري اردوغان، تركيه سياست‌هاي متفاوتي را در روند تحولات خاورميانه در پيش گرفته است. سياست‌هايي كه به مرور زمان به سمت منفعت گرايي و احياي به اصطلاح "امپراتوري عثماني" گرايش پيدا كرده است. تئوريسين اين مدل حكومت در تركيه به احمد داوود اغلو، وزير خارجه پيشين و نخست وزير فعلي دولت اردوغان نسبت داده ‌مي شود، چرا كه وي درموارد بسياري اعلام كرده است كه « تركيه مي‌تواند بدون اينكه چشم طمع به خاك كشورهاي منطقه داشته باشد، حوزه امپراتوري عثماني را احيا كند.»

هرچند كه اين طرز تفكر در سياست خارجي تركيه نمودهايي داشته‌ است، اما بايد شكست اين پروژه را در سير تحولات اخير منطقه ازجمله بيداري اسلامي، تحولات سوريه، ليبي، بركناري دولت اخواني مصر و رابطه با تل‌آويو، مهر تاييد زد. بايد پذيرفت كه روياي احقاق امپراتوري عثماني براي ترك‌ها صرفا بهانه‌اي بوده است تا منافع حزب عدالت و توسعه و خواسته‌هاي سياسي و اعتقادي آن محقق گردد.

با شکست سياست‌هاي ترکيه در صحنه بين‌المل اصطلاح "نو عثماني گري" به عنوان يک تئوري غير واقعي ياد مي شود. مخالفان اردوغان او را يک خودبزرگ بين قلمداد مي‌کنند که با سياست هاي بلندپروازانه و توسل به نمادهاي ظاهري نوعثماني‌گري جايگاه ترکيه را در سطح منطقه تنزل داده است و حال در کاخ مجللي که بيشتر به اجراي يک نمايش تاريخي شباهت دارد، ساکن شده است.

راهبرد نوعثماني گري تركها، خود را با تقابل شديد ميان آنكارا و رژيم صهيونيستي نشان داد اما با توجه به منافع ترکيه و گره خوردن اين منافع با غرب؛ راهبرد تهاجمي ترکيه کم کم به محاق رفت. موضوع سوريه و عدم همکاري غرب با طرح‌هاي تركيه سبب شد تا پوشالي بودن اين راهبرد نمايان شود. لذا بعد از عدم توفيق طرح‌هاي ترکيه براي مصادره بيداري اسلامي و رهبري پرونده فلسطين، همدستي اين کشور در سوريه و توليد تروريست تکفيري داعش به وضوح ترکيه به سمت انزواي سياسي پيش رفت.

ضمن اينكه رويه كنوني اردوغان و تمايلات نوعثماني گري دولتش، افكار عمومي در داخل و خارج از تركيه را برعليه وي تهيج كرده و از او به عنوان يك ديكتاتور ياد مي‌شود كه به دنبال گسترش سلطه خود بر ملت و ديگر كشورهاي منطقه مي باشد. درحال حاضر اردوغان با تمسك جستن به اقدامات ظاهري، همچون ساختن كاخ عظيم رياست جمهوري و استفاده از نمادهاي نظامي ادوار حكومت عثماني در تشريفات ديپلماسي و حمايت از گروه‌هاي تكفيري، و درآخرين نمونه آن انتقال بقاياي جسد"سليمان شاه"، براي خود و حزب مطبوعش قلعه‌اي پوشالي ايجاد كرده است كه هرآن ممكن است اين روياها با افزايش نارضايتي‌هاي داخلي و سياست‌هاي غلط در عرصه بين الملل، از هم پاشيده و نابود گردد.

حزب عدالت و توسعه به رهبري رجب طيب اردوغان، به دليل سابقه گرايش به جريان اخوان المسلمين و داشتن ريشه در حزب رستگاري ملي به رهبري مرحوم نجم الدين اربكان، يك حزب اسلام گرا شناخته مي شود كه امروز به دنبال تصاحب هرچه بيشتر قدرت مي‌باشد. اما رهبران ترکيه مروج نوعي از حکومت هستند که در پس آن نوعي منفعت گرايي صرف نهفته است. البته گرچه اين موضوع در کوتاه مدت براي اين کشور منافعي به دنبال داشته است اما در طولاني مدت از اعتبار جهاني سران ترکيه کاسته است. حمايت از داعش در مقابل کردهاي کوباني (عين العرب) از جمله اين موارد است. امروز كمتر كسي است كه رابطه ترك‌ها با تروريست‌هاي تكفيري را انكار كند و از عملكرد دولت اردوغان انتقادي نداشته باشد.

حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکيه نيز نگاه نسبتاًعادلانه‌اي به مسئله آزادي گرايش‌هاي گوناگون ندارد و امروز بيش از هرزمان ديگر شاهد اعتراضات مخالفان دولت در اين كشور هستيم. دركنارهم قرار گرفتن اين پازل‌ها مي‌تواند در آينده‌اي نچندان دور چالشي بزرگ در سطح داخلي و خارجي براي تركيه به وجود آورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته