جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4940

يك متخصص مغز و اعصاب در گفت‌و گو با آفرينش؛
ارايه درمان موثر سکته مغزي در صورت ارجاع سريع بيمار به مراکز پزشکي


آنچه بايد درباره سنگ كليه بدانيد


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 يك متخصص مغز و اعصاب در گفت‌و گو با آفرينش؛
 ارايه درمان موثر سکته مغزي در صورت ارجاع سريع بيمار به مراکز پزشکي 

يك متخصص مغز و اعصاب با بيان اينكه امروزه حتي مراكز درماني خصوصي هزينه اي براي بيماراني كه هزنيه‌بر هستند پرداخت نمي‌كنند، گفت: براي ايجاد تحول و ايجاد امكانات جديد اول بايد از مراكز تحت نظر دانشگاه‌ها شروع كنيم و بعد در بيمارستان‌هاي خصوصي وارد شويم.دكتر مسعود مهرپور در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش در خصوص اينكه يكي از اهداف برگزاري هفتمين كنگره سراسري سكته مغزي انتقال به موقع اورژانس‌ها است، گفت: در صورت ارجاع به موقع بيمار دچار سکته مغزي به مراکز درماني، مي توان اقدامات موثر درماني را ارايه کرد.

وي ادامه داد: متاسفانه امروزه به دليل گران شدن و محدوديت داروهاي سكته مغزي و عدم امكانات، بيماران مبتلا به سكته مغزي در اتاق ICU و يا بخش بستري مي شود.

وي در خصوص اينكه آمار سكته مغزي در ايران ساليانه حدود 150 تا 200 هزار نفر است، اظهار داشت: متاسفانه 20 درصد اين آمار در ايران، افراد زير 50 سال را شامل مي‌شود به همين دليل مي‌توان گفت سكته مغزي صرفا براي افراد سالخورده نيست بلكه مي‌تواند افراد صاحب شغل و جوان را هم درگير كند.

اين متخصص مغز و اعصاب، تصريح كرد: سكته مغزي دو علت اصلي دارند كه اصلي‌ترين آن گرفتگي عروق مغزي است كه اين گرفتگي در برخي مواقع موجب لختگي و يا پارگي عروق مغز و در نهايت خونريزي مغز مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه بيمار مبتلا به سكته مغزي بايد كمتر از 3 ساعت به مراكز درماني مراجعه كند، گفت: پزشكان در مراكز درماني با انجام داروهاي ضد لخته و در صورت امكانات با انجام آنژيوگرافي مي‌توانند لخته‌ها را از مغز بيمار خارج وشانس افزايش عارضه در آنها را كم كند.

وي عنوان كرد: امروزه در كشورهاي پيشرفته نگاه به درمان سكته مغزي خيلي تغيير كرده است به همين دليل تلاش است كه اين درمان‌ها در كشور ما هم نهادينه شود.دكتر مهرپور با بيان اينكه امروزه تماس فوري يكي از شعارهاي هفتمين كنگره سكته مغزي است، افزود: افراد بايد در صورت مشاهده اختلال در تكلم، ضعيف شدن و كج شدن دست به صورت ناگهاني، بايد هر چه سريعتر با اوژانس تماس بگيرند تا بدون از دست رفتن زمان، اوژانس بتواند با هماهنگي‌هاي لازم مشكل را برطرف و يا بيمار را به نزديكترين مركز درماني برساند.

اين متخصص مغز و اعصاب در رابطه با اينكه هفتمين كنگره سكته مغزي با شعار افزايش آگاهي در جامعه برگزار مي‌شود، افزود: در اين کنگره علاوه بر سخنراني استادان برجسته، کارگاه‌هاي آموزشي نيز برگزار مي‌شود همچنين آشنايي جامعه با علايم سكته مغزي است.

دكتر مهرپور بر كنترل فشار خون، كنترل قند و عدم استعمال دخانيات تاكيد كرد و گفت:پيشگيري موثرترين راه در كنترل بيماري است به همين دليل پيشنهاد مي‌شود افرادي كه دچار بيماري قلبي هستند حتما پيشگيري كنند. وي در پايان خاطر نشان كرد: بيماري فشار خون بيماري است كه بايد پيشگيري و پايش شود به همين منظور كنترل فشار خون، تغذيه سالم، تحرك كافي و عدم استعمال دخانيات براي تمام سنين توصيه مي‌شود.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 آنچه بايد درباره سنگ كليه بدانيد 

سنگ‌هاي مثانه، توده‌هاي سفت و سختي از املاح معدني در مثانه‌اند. وقتي ادرار در مثانه تغليظ مي‌شود، باعث متبلور شدن املاح موجود در ادرار و ايجاد سنگ‌هاي مثانه مي‌شود. با کسب اطلاعات بيشتري که در ادامه ذکر شده، سلامت خود را حفظ کنيد.ادرار تغليظ شده و بدون حرکت اغلب در نتيجه تخليه ناکامل مثانه است. سنگ‌هاي مثانه هميشه باعث بروز علائم و نشانه‌ها نمي‌شوند و ممکن است در طي انجام آزمايشاتي جهت شناسايي ساير مشکلات پي به وجود آنها برد.

گاهي اوقات سنگ‌هاي مثانه کوچک به خودي خود از بين رفته و دفع مي‌شوند، اما شايد نياز باشد بعضي از آنها را با کمک پزشک از بدن خارج کرد. سنگ‌هاي مثانه‌اي که درمان نشوند مي‌توانند باعث ايجاد انواع عفونت و ساير عوارض گردند.

نشانه ها

بعضي از افرادي که در مثانه آنها سنگ وجود دارد، هيچ‌گونه مشکلي ندارند، حتي زمانيکه سنگ‌هاي آنها بزرگ است. اما اگر سنگ، ديواره مثانه را خراش داده آن را آزرده کند يا مسير جريان ادرار را مسدود نمايد، مي‌تواند موجب ايجاد علائم و نشانه‌هاي اين بيماري گردد. اين علائم عبارتند از:

درد ناحيه پايين شکم - ادرار دردناک - تکرر ادرار - مشکل در دفع ادرار يا قطع شدن و ايجاد وقفه در جريان ادرار - وجود خون در ادرار - ادرار تيره‌ رنگ يا ادرار با رنگ تيره غيرطبيعي

علت

عموماً سنگ‌هاي مثانه وقتي ايجاد مي‌شوند که مثانه شما تخليه کامل نمي‌شود. ادراري که در مثانه شما باقي مي‌ماند،تشکيل کريستال‌هايي را مي‌دهد که سرانجام به سنگ‌هاي ادراري تبديل مي‌شوند.در بيشتر موارد يک وضعيت يا عارضه‌، زمينه‌سازي است که در توانايي مثانه جهت تخليه به طور کامل تاثير مي‌گذارد.

شايع‌ترين اين عوارض که باعث به وجود آمدن سنگ‌هاي مثانه مي‌شوند عبارتند از:

• بزرگي غده پروستات: پروستاتي که بزرگ شده يا هايپرپلازي خوش‌خيم و بي‌خطر پروستات، مي‌تواند باعث ايجاد سنگ‌هاي مثانه خصوصاً در مردان شود. همچنانکه پروستات بزرگ مي‌شود، به مجراي ادراري نيز فشار وارد کرده و باعث توقف و ايجاد وقفه در جريان ادراري مي‌گردد، همين امر موجب مي‌شود ادرار در مثانه شما باقي بماند.

• اعصاب آسيب‌ديده (مثانه نوروژنيک): به طور طبيعي، اعصاب پيام‌ها را از مغزتان به ماهيچه‌هاي مثانه شما انتقال مي‌دهند، پيام هاي مانند دستور سفت و فشرده شدن يا آزاد و رها شدن ماهيچه‌هاي مثانه. اگر اين اعصاب به علت سکته، يا آسيب طناب نخاعي و يا ساير مشکلات مربوط به سلامتي آسيب ببينند، اين امکان وجود دارد که مثانه شما قادر به انجام عمل تخليه کامل نباشد.


 خبر پزشکي 

 روزي 5 دقيقه پاهاي خود را در معرض آفتاب بگذاريد

يک کارشناس تغذيه با اشاره به اينکه اکثر افراد جامعه دچار کمبود ويتامين D هستند، توصيه کرد: افراد حداقل 5 تا 10 دقيقه در طي روز پاهاي خود را در معرض آفتاب مستقيم قرار دهند.

مريم شيرمستي در گفت‌وگو با (ايسنا) ويتامين D را يکي از چهار ويتامين محلول در چربي دانست که براي جذب کلسيم در بدن ضروري است.

وي ادامه داد: وجود ويتامين D جذب کلسيم از روده‌ها را افزايش مي‌دهد و براي استحکام استخوان و بلند شدن قد ضروري است.

به گفته اين کارشناس تغذيه کمبود ويتامين D در کودکان باعث نرمي استخوان يا راشيتيسم و در بزرگسالان منجربه پوکي استخوان خواهد شد.

شيرمستي نياز روزانه هر فرد به ويتامين D را 200 تا 400 ميکروگرم دانست و يادآوري کرد: چون اين ويتامين محلول در چربي است مصرف بيش از حد آن مي‌تواند باعث مسموميت با علائمي شامل تهوع، بي اشتهايي و بي‌حالي ايجاد کند. وي در خصوص نحوه ايجاد ويتامين D در بدن، تنها راه توليد آن را قرار گرفتن مستقيم در برابر نور خورشيد دانست و تصريح کرد: حتي قرار گرفتن در برابر نور خورشيد از پشت پنجره نيز منجر به ساخت ويتامين D در بدن نخواهد شد.

وي به افراد توصيه کرد: بهتر است روزانه پنج تا 10 دقيقه در برابر آفتاب مستقيم ظهر قرار گيرند و اگر امکان قرار دادن کل بدن در برابر آفتاب را ندارند تنها قسمتي از پاهاي خود را در برابر آفتاب قرار دهند.

شيرمستي تاکيد کرد: قرار گرفتن بيش از حد در برابر آفتاب توصيه نمي‌شود، زيرا مي‌تواند موجب آفتاب سوختگي شود. اين کارشناس تغذيه در خصوص مواد غذايي حاوي ويتامين D نيز يادآوري کرد: اين ويتامين در ماهي، زرده تخم مرغ يا قارچ وجود دارد، اما استفاده از مواد غذايي نياز روزانه ويتامين D بدن را تامين نمي‌کند. وي با بيان اينکه اکثر افراد معمولا در برابر آفتاب قرار نمي‌گيرند و يا هنگام حضور در آفتاب از ضد آفتاب استفاده مي‌کنند، گفت: اکثر آزمايش‌هاي خون کمبود ويتامين D را نشان مي‌دهد. شيرمستي توصيه کرد: افراد براي جبران اين کمبود از مکمل‌هاي ويتامين D که به صورت قرص، آمپول و قطره براي کودکان موجود است، استفاده کنند.

عوامل خطرزا در ايجاد سرطان روده بزرگ

يک متخصص آنکولوژي برخي از عوامل خطرزا در بروز سرطان روده بزرگ را اعلام کرد. علي رضايي در گفت‌وگو بافارس گفت: هيچ‌کس به طور دقيق دلايل بروز سرطان روده بزرگ را نمي‌داند و پزشکان اغلب نمي‌توانند توضيح دهند چرا فردي به اين بيماري مبتلا مي‌شود اما آنچه مشخص است اين سرطان واگيردار نيست. وي ادامه داد: تحقيقات نشان داده افرادي که عوامل خطرزاي مشخصي دارند بيش از سايرين احتمال ابتلا به اين بيماري را دارند و عامل خطرزا چيزي است که احتمال ابتلا را افزايش مي‌دهد. رضايي گفت: سن بالاي 50 سال يکي از اين فاکتورهاي خطر است چرا که ابتلا به اين سرطان با افزايش سن بيشتر مي‌شود. بيش از 90 درصد مبتلايان به اين بيماري پس از 50 سالگي تشخيص داده مي‌شود و سن متوسط تشخيص آن 72 سال است. اين متخصص آنکولوژي گفت: وجود پليپ در روده نيز از ديگر عوامل است. پليپ‌ها بيرون‌زدگي‌هايي هستند که روي ديواره داخلي روده تشکيل مي‌شوند و در افراد بالاي 50 سال شايع‌اند البته اغلب پليپ‌ها خوش‌خيم هستند و فقط برخي از آنها به سرطان تبديل مي‌شوند. وي تصريح کرد: سابقه خانوادگي نيز در بروز اين سرطان مؤثر است و بستگان نزديک که شامل پدر و مادر، برادر و خواهر و فرزندان مي‌شود که سابقه ابتلا به اين نوع سرطان را دارد احتمال ابتلا به اين سرطان را در خانواده افزايش مي‌دهد به خصوص اگر آن فرد در سنين پايين مبتلا شده باشد.

رضايي گفت: تغييرات ژنتيک که در ژن‌هاي خاصي ايجاد مي‌شود احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را به طور محسوسي افزايش مي‌‌دهد.


 خبرها از عالم علم 

 دانشمندان موفق به ترسيم نخستين نقشه مقاومت انساني در مقابل اچ‌آي‌وي شدند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کليد درمان آينده ايدز مي‌تواند درست در ژن‌هاي انسان نهفته باشد. هر فردي که به اين ويروس آلوده مي‌شود، از استراتژي‌هاي دفاعي استفاده مي‌کند و تعدادي نيز به دنبال هيچ درماني برنمي‌آيند.

دانشمندان EPFL و مرکز بيمارستاني دانشگاه Vaud زنجيره کامل رخدادها در اين نبرد را از ژنوم ويروس گرفته تا ژنوم قرباني رهگيري و نخستين نقشه از مقاومت انساني در مقابل اچ‌آي‌وي را خلق کرده‌اند.

هدف از اين تحقيق، يافتن اهداف درماني جديد و توانمندسازي استراتژي‌هاي درماني منفرد گزارش شده است.

سيستم ايمني انسان به طور مداوم در حال طراحي استراتژي‌هايي براي مبارزه با اچ‌آي‌وي است.

متاسفانه، ژنوم ويروس نيز با سرعت ميليون‌ها جهش در روز تغيير مي‌کند و در اکثر حالت‌ها، پاتوژن استراتژي جذابي را با استفاده از اين گزينش طبيعي مي‌يابد.

گاهي اوقات ويروس با رقيب سرسخت‌تري مواجه است و مقاومت مي‌کند، اما توانايي آن براي تکثير کاهش مي‌يابد.

در اين جا ويروس زنده مي‌ماند اما کندتر تکثير مي‌شود و بنابراين، توانايي آن براي نابودي به نوعي خنثي مي‌شود.با مطالعه اچ‌آي‌وي که در ميزبان‌هاي انساني زندگي مي‌کند، محققان مي‌توانند جهش‌هاي ژنتيکي خاصي را شناسايي کنند.

ساختار ماده سفيد مغز افرادي که لکنت زبان دارند، غيرعادي است

مطالعات محققان دانشگاه کاليفرنيا نشان مي دهد که ساختار ماده سفيد مغز افرادي که لکنت زبان دارند، غيرعادي است.به گزارش ايرنا از ساينس، لکنت زبان به عنوان يک اختلال رواني يا عاطفي شناخته مي شود، ولي تصويربرداري MRI مغزي افرادي که لکنت زبان دارند نشان مي دهد که ماده سفيد مغز اين افراد، با افراد عادي متفاوت است.

در اين مطالعه آمده است که يکي از مسير هاي نورون هاي عصبي به نام arcuate fasciculus در منطقه زبان در مغز اين افراد، غير عادي است.محققان احتمال مي دهند که با احياي اين مسير مي توان مشکلات گفتاري را در افراد مبتلا به لکنت درمان کرد.سيستم اعصاب مرکزي به دو ناحيه سفيد و خاکستري تقسيم مي شود. ماده سفيد، بيشتر از رشته هاي عصبي ميلين دار تشکيل شده است. در افراد مبتلا به ام اس، اين بخش آسيب مي بيند.

محققان بر اين باورند که اين مطالعه نه تنها در درمان لکنت زبان، بلکه بسياري از اختلالات از جمله اختلالات هماهنگي و اختلال در يادگيري و خواندن و نوشتن، موثر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته