جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4940


مذاکره براي صادرات آب بسته بندي به قطر و کويت


7 کلانشهر زير پوشش گازوئيل يورو 4


افزايش ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي در خاورميانه


يادداشت


نهادهاي مالي


دنياي انرژي


انرژي و شهرستان‌‌ها


 مذاکره براي صادرات آب بسته بندي به قطر و کويت 

مشاور وزير نيرو درمورد صادرات آب بسته بندي گفت: با کشورهايي چون کويت و قطر مذاکراتي در زمينه صادرات آب انجام داديم.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نيرو،اسماعيل محصولي، قائم مقام سابق وزير نيرو در امور بين‌الملل ، درمورد احتمال واردات آب بسته بندي پس از تفکيک آب شرب و بهداشتي به دليل حفظ کيفيت آب شرب، گفت: تا کنون بحث واردات آب مطرح نشده است.وي افزود: بعيد مي دانم آب بسته بندي وارد کنيم چرا که ظرفيت هاي خوبي در کشور وجود دارد و مي توان حجم توليد آب بسته بندي را افزايش نيز داد.

محصولي اظهار داشت : شرکت هاي متعددي آمادگي فعاليت در زمينه آب بسته بندي را دارند و بخش خصوصي علاقه مند به اين کار هستند.

طرح جامع تامين آب آشاميدني و صنعتي 17 استان

اين در حالي است كه ،معاون برنامه ريزي و توسعه شرکت آب و فاضلاب گفت: طرح جامع تامين آب آشاميدني و صنعتي 17 استان کشور براي اجراي يک برنامه بلند مدت تدوين مي شود.علي اصغر قانع افزود: در اين طرح، تامين آب آشاميدني و صنعتي اين استان ها که 65 درصد جمعيت ايران را تشکيل مي دهند در يک برنامه بلندمدت برنامه ريزي و اجرا مي شود.وي با بيان اين که 103 شهر بالاي يکصد هزار نفر جمعيت ايران با کمبود آب مواجه است، ابرازداشت: طرح مطالعاتي تامين آب اين شهرها از خليج فارس در ابتداي سال جاري شروع شده و طي مدت سه سال آينده انجام خواهد شد.

قانع، استان هاي فارس، خراسان، سيستان و بلوچستان، کرمان، تهران و اصفهان را از مهمترين مناطق کم آب ايران ذکر کرد.

آغاز طرح احيا آب‌هاي زيرزميني

همچنين ،رئيس گروه حفاظت آب زيرزميني وزارت نيرو گفت: با تصويب طرح احيا و تعادل بخشي آب‌هاي زيرزميني، زمينه تقويت منابع تامين آب فراهم شده که با مصوب شدن 325 ميليارد تومان اعتبار ازسوي مجلس اين طرح آغاز مي‌شود.

حميد رحماني با بيان اينکه وضعيت منابع آبي کشور در حالت بحراني قرار دارد اظهار داشت: براي پيشگيري از بحراني‌تر شدن وضعيت مخازن و منابع آب‌هاي زيرزميني در کشور بايد همکاري و مشارکت تمامي دست‌اندرکاران تسريع يابد.

وي، با اشاره به اينکه براي عبور از وضعيت بحراني منابع تامين آب، طرح احيا و تعادل بخشي آب‌هاي زيرزميني مصوب شده گفت: براي اجراي اين طرح برنامه‌ريزي‌هاي متعددي و کارگروه‌هاي مختلفي تشکيل شده که در قالب 15 پروژه طرح احيا و تعادل بخشي آب‌هاي زيرزميني اجرا مي‌شود.

برداشت آب از منابع زير زميني

مديرکل حفاظت آب زير زميني شرکت منابع آب ايران گفت: بر اساس برنامه‌‌ريزي‌هاي انجام شده رقم 42 ميليارد مترمکعب آب برداشتي سالانه از منابع زيرزميني به 31 ميليارد متر مکعب کاهش مي‌يابد.

محمد علي مصطفوي با بيان اينکه اکنون 40 هزار کنتور بر روي چاه‌هاي آب کشاورزي در کشور نصب شده اظهار داشت: در کشور 463 هزار چاه مجاز توليد آب فعال است که 400 هزار چاه آن در حوزه کشاورزي است.وي با بيان اينکه 50 درصد چاه‌هاي کشاورزي برقي است گفت: چاههايي که به صورت ديزلي از چاه‌ها آب برداشت مي‌کنند سبب آلودگي منابع آب مي‌شود که با برقي شدن آنها ضمن پيشگيري از آلودگي آنها سبب کاهش هزينه‌هاي جانبي مي‌شود.

وي از تعيين تکليف چاه‌هاي غير مجاز خبر داد و گفت: در مدت شش سال چاه‌هاي غيرمجاز در کشور تعيين تکلف مي‌شوند.


 7 کلانشهر زير پوشش گازوئيل يورو 4 

 
کلانشهرهاي زير پوشش نفت گاز يورو 4 با آغاز توزيع اين فرآورده در اهواز به 7 کلانشهر افزايش مي يابد.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران به شانا،گفت: با توجه به شروع توزيع نفت گاز يورو 4 در شيراز از ديروز ( 5 اسفندماه)،هم اکنون 6 کلانشهر کشور زير پوشش عرضه اين فرآورده قرار دارند. به گفته سيد ناصر سجادي تهران، کرج، اراک، اصفهان، شيراز و مشهد مجموعه شهرهايي هستند که نفت گاز يورو 4 در آنها توزيع مي شود.

وي تصريح کرد: توزيع اين فرآورده (نفت گاز يورو 4) از روز شنبه (هشتم اسفند ماه) نيز در شهر اهواز آغاز مي شود.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران،گفت: توزيع نفت گاز يورو 4 در اين کلانشهرها (شيراز و اهواز)،گام ديگري در جهت بهبود محيط زيست است.سجادي مقدار توزيع نفت گاز يورو 4 را با احتساب توزيع آن در اهواز، نزديک به 9 ميليون ليتر در روز اعلام و اظهار کرد: اين ميزان تا پايان امسال به حدود 10 ميليون ليتر در روز افزايش خواهد يافت.


 افزايش ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي در خاورميانه 

 با وجود سقوط قيمت نفت و توقف ساخت بسياري از طرح‌هاي پتروشيمي عربي، ايران و عربستان به ترتيب با راه‌اندازي 15 و 25 طرح جديد دوئل جديد افزايش ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي در خاورميانه را آغاز کردند.به گزارش مهر، هم اکنون ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي ايران به بيش از 60 ميليون تن در سال رسيده است که پيش بيني مي شود در قالب يک برنامه دو ساله و با بهره برداري از 15 طرح و مجتمع جديد پتروشيمي اين ظرفيت به مرز 70 ميليون تن افزايش يابد.

بر اين اساس در حالي اجراي بسياري از طرح هاي پتروشيميايي در منطقه خاورميانه و کشورهاي حاشيه خليج فارس به دليل سقوط آزاد قيمت نفت متوقف شده است اما ايران قصد دارد با استفاده از برگ برنده گاز ارزان قيمت نسبت به توسعه صنايع پتروشيمي خود اقدام کند.همزمان با آغاز دور جديد توسعه صنعت پتروشيمي عربستان سعودي به عنوان مهمترين رقيب پتروشيميايي ايران در منطقه خاورميانه هم اجراي طرح هاي جديد پتروشيميايي را در دستور کار قرار داده است.

مطابق با آمارهاي موجود در شرايط فعلي فاصله ميان صنعت پتروشيمي ايران و عربستان سعودي در سطح منطقه خاورميانه از حيث ارزش محصولات پتروشيمي به 25 ميليارد دلار رسيده است.سيد علي بهشتيان مديرعامل پتروشيمي جم اخيرا با بيان اينکه سال گذشته شرکت سابيک عربستان سعودي حدود 35 ميليارد دلار انواع محصولات پتروشيميايي به بازارهاي جهاني صادر کرده گفته است: اين در حالي است که حجم صادرات سالانه محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي پليمري ايران حدود 10 ميليارد دلار است.

در همين حال رسانه هاي عربي حاشيه خليج فارس با انتشار گزارش هايي، اعلام کرده اند: عربستان قصد راه اندازي 26 طرح جديدي پتروشيمي با هدف افزايش توليد و رشد صادرات محصولات پتروشيميايي را دارد.از اين رو سعودي ها با انجام 15 ميليارد دلار سرمايه گذاري جديد ساخت و بهره برداري از 26 طرح عظيم پتروشيميايي را در صدر برنامه هاي توسعه اي صنايع پتروشيمي خود قرار داده اند و شرکت هايي همچون سابيک، پليمر عربستان و شرکت نفتي پترو ربيق داراي بيشترين سهم در اين توسعه هستند.

در اين بين مسئولان شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران تاکيد مي کنند که در صورت تعليق تحريم ها و بازگشت شرکت‌هاي بزرگ خارجي پرونده توسعه صنعت پتروشيمي کشور با جذب 30 تا 35 ميليارد دلار منابع مالي بسته خواهد شد.


 يادداشت 

 بانک مرکزي 575 نفر که بدهي به شبکه بانکي دارند را به مرجع قضايي معرفي كرد

رئيس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه پرونده دريافت کارمزد از تراکنش هاي بين بانکي در دستور کار شوراي پول و اعتبار است گفت: پرونده 6500 ميليارد توماني مربوط به 10 سال پيش است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ، ولي الله سيف و اعضاي هيات عامل بانک مرکزي نشستي با مديران عامل و اعضاي هيات مديره بانک‌ها به مرور مباحث روز نظام بانکي پرداختند و خواستار انسجام و هماهنگي بيشتر ميان بانک‌ها و رعايت کامل مقررات و ضوابط نظارتي بانک مرکزي شدند.

ولي الله سيف؛ رئيس‌کل بانک مرکزي نيز پس از حضور در جلسه، ضمن تائيد قرار گرفتن اخذ کارمزد از تراکنش‌ هاي بين‌ بانکي در دستور کار شوراي پول و اعتبار، بر لزوم هماهنگي شبکه بانکي در اين زمينه تاکيد کرد. علاوه بر اين، به دليل ريسک‌هاي بسيار بالايي که انجام پرداخت ها و نقل و انتقالات مالي از درگاه پايانه‌هاي فروش به نظام بانکي تحميل کرده، ‌ خواستار رعايت کامل و دقيق مصوبات کميته عالي مبارزه با پولشويي توسط بانک‌ها شد و از بانک‌‌ها خواست از نقل‌ و انتقال بيشتر از حد مقرر وجوه در اين درگاه، خودداري نمايند.

رئيس‌ کل بانک مرکزي همچنين بر لزوم تقويت انسجام و همدلي در نظام بانکي به منظور تسهيل پيگيري طرح‌هاي توسعه‌اي مورد نياز و روشن‌گري در خصوص برخي جوسازي‌هاي رسانه‌اي تاکيد کرد. وي اضافه کرد: به عنوان مثال در پرونده 65000 ميليارد ريالي نظام بانکي را مقصر جلوه مي‌دهند و برخي اخبار به گونه‌اي جهت‌ دار منتشر شده که گوئي اين پرونده جديد و مربوط به زمان حاضر است، در حالي که اين پرونده به حدود يک دهه قبل برمي‌گردد و بانک مرکزي نيز قبلا اين پرونده را همراه با ساير موارد (جمعا 575 مورد) ‌ به مقام قضائي جهت پيگيري اعلام نموده بود.

قطار تهران - مشهد برقي مي‌شود

وزير راه و شهرسازي گفت: به زودي برقي کردن قطار تهران به مشهد به طول هزار کيلومتر آغاز مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه ، عباس آخوندي با اشاره به اينکه اين پروژه در شرايط بسيار سخت به سرانجام رسيد، اظهار داشت : يکي از پروژه‌هاي بسيار مهم و شرياني که جنوب را به شمال وصل مي‌کند به بهره‌برداري رسيد. وي اضافه کرد: در ادامه اين پروژه دو پروژه بسيار بزرگ شامل ادامه اين پروژه حرم تا حرم را آغاز کرده‌ايم و قطعه بعدي اين آزاد راه به طول 200 کيلومتر را آغاز خواهيم کرد و اين مسير آزادراهي پس از تکميل قطعه پاياني بزرگترين مسير آزادراهي کشور خواهد بود.

معاون بازرسي سازمان حمايت:

افزايش قيمت لبنيات با هر بهانه‌اي ممنوع است

معاون بازرسي سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان افزايش قيمت لبنيات به هر بهانه اي را ممنوع دانست و گفت: اين سازمان با متخلفين برابر قانون برخورد مي کند.

مجتبي فراهاني در گفت‌وگو با تسنيم، با تأکيد بر اينکه هرگونه افزايش قيمت لبنيات ممنوع است، اظهار داشت: پيش از اين تفاهمنامه‌اي ميان سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان با انجمن توليدکنندگان لبنيات منعقد شده بود که آنها به هيچ يک از تعهدات خود در مفاد اين تفاهمنامه عمل نکرده‌اند.

وي با اشاره به اينکه به همين دليل از نظر سازمان حمايت اين تفاهمنامه ملغي شده است، افزود: افزايش قيمت لبنيات به هر بهانه اي ممنوع است و سازمان با متخلفين برابر قانون برخورد لازم را انجام خواهد داد.


 نهادهاي مالي 

 بهره‌مند مشتريان شرکتي منطقه آذربايجان از خدمات بانک داري شرکتي بانک اقتصادنوين

در ديدار تيم حوزه بانک داري شرکتي شامل مدير بازاريابي و امور دفاتر بانک داري شرکتي، رئيس دفتر بانک داري شرکتي نفت و مسئول گروه خدمات و مشاوره شرکتي با سرپرست و روساي شعب منطقه 1 شهرستان‌ها، راهکارهاي بهره‌مندي شرکت‌هاي منطقه از خدمات و محصولات بانک داري شرکتي بررسي شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين در اين ديدار که به ميزباني تبريز انجام شد، نمايندگان حوزه بانک داري شرکتي ضمن بازديد از شعب اين شهرستان، در جلسات جداگانه‌اي با روساي شعب و مسئولين دواير اعتباري، ضمن معرفي اصول، برنامه‌هاي و فرآيندهاي کاري بانک داري شرکتي در بانک اقتصادنوين، راهکارهاي توسعه همکاري براي ارايه خدمات به مشتريان منطقه را بررسي کردند.

شعبه ميدان هروي بانک مسکن درتهران افتتاح شد

شعبه ميدان هروي بانک مسکن به‌عنوان دويست‌و‌دومين شعبه اين بانک در سطح استان تهران نيزافتتاح شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن؛صالحي رييس اداره کل امور مديريت ها و شعب استان تهران در اين خصوص گفت: خدمت‌رساني به عموم مردم و جذب منابع از اولويت‌هاي اصلي بانک مسکن است که اميدواريم با افتتاح اين شعبه شاهد تحقق بيش از پيش اين اهداف باشيم.

ديدار مديرعامل بانک تجارت با آيت اله مکارم شيرازي

آيت اله مکارم شيرازي در ديدار با مدير عامل و رئيس هيات مديره بانک تجارت بر نقش مهم بانک ها در شکوفايي اقتصاد کشور تاکيد کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، در اين ديدار که ششم اسفندماه با حضور مقدم مدير عامل و فهيم هاشمي رئيس هيات مديره بانک تجارت در محل دفتر آيت اله مکارم شيرازي انجام شد، ايشان يادآور گرديد: بانکها محلي هستند که بطور حتم مي توانند اموال مردم را حفظ کنند و چرخ هاي اقتصادي کشور را به حرکت درآورند. اما اگر مشکلاتي در نظام بانکي بوجودآيد، کل نظام اقتصادي دچار مشکل خواهد شد.

پيام مدير عامل بانک رفاه کارگران به مناسبت گرامي داشت هفته تکريم مشتريان

محمد رضا نظري مدير عامل بانک رفاه کارگران در پيامي به مناسبت آغاز هفته تکريم مشتريان اين بانک، ضمن گراميداشت اين هفته، بر تکريم و ارائه خدمات مطلوب به مشتريان تاکيد کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه ،در بخشي از اين پيام آمده است ،خرسنديم که در خانواده بزرگ بانک رفاه کارگران، ارائه خدمت، فراتر از وظيفه سازماني و به عنوان فرصتي مقدس از جانب پروردگار مورد عنايت و توجه تمامي اعضاء در رده هاي مختلف شغلي قرار داشته و روحيه خدمتگزاري خالصانه در ميان کارکنان پر تلاش صف و ستاد وجود دارد.

مدير عامل جديد بانک صادرات ايران منصوب شد

براساس تصميم جلسه هيات مديره بانک صادرات ايران ؛ آقاي اسماعيل لـله گاني مديرعامل بانک صادرات ايران شد .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران در جلسه هيات مديره بانک صادرات ايران آقاي اسماعيل لـله گاني به عنوان مديرعامل و نايب رئيس هيات مديره اين بانک منصوب گرديد .


 دنياي انرژي 

 قيمت نفت افزايش يافت

قيمت جهاني نفت در معاملات بيش از يک دلار افزايش يافت و به 61 دلار و 9 سنت در هر بشکه رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، در حالي که اختلال در عرضه نفت در درياي شمال و رشد مناسب تقاضاي نفت چين در سال جاري، موجب حمايت از قيمت ها شده، قيمت نفت برنت در مسير ثبت بزرگترين رشد ماهيانه از مي 2009 تاکنون قرار گرفت.کاهش تعداد سکوهاي حفاري در آمريکا و پيش بيني افزايش تقاضا، موجب شده که قيمت نفت برنت نسبت به قيمت 52 دلار و 99 سنتي پايان ژانويه، حدود 15 درصد افزايش يابد.

قيمت نفت خام آمريکا نيز در مسير ثبت اوليه رشد ماهيانه در 8 ماه اخير قرار دارد، اما ميزان رشد آن حدود 1.9 درصد بوده است.بر اساس پيش بيني شرکت ملي نفت چين، تقاضاي ضمني اين کشور براي نفت امسال 3 درصد افزايش خواهد يافت. اين رقم بيش از پيش بيني 2.5 درصدي آژانس بين المللي انرژي است.

درخواست تشکيل نشست اضطراري اوپک

در همين رابطه ،رئيس دوره اي اوپک گفت: اگر قيمت نفت مجددا کاهش يابد در طي 6 هفته آينده يا زودتر درخواست تشکيل نشست اضطراري اوپک را مطرح خواهد کرد.به گزارش اکونوميست، نيجريه، يکي از اعضاي اوپک است که شديدترين آسيب را از کاهش قيمت نفت متحمل شده است. کاهشي که سياست عدم کاهش توليد اوپک، آن را شدت بخشيده است.

ديزاني آليسون مادوئکه، وزير نفت نيجريه که رياست دوره اي اوپک را نيز بر عهده دارد در سفر اين هفته خود به لندن تلاش کرد تا شانس هاي بازگرداندن قيمت نفت به سطح قبلي را از طريق کاهش توليد تبيين نمايد.

موافقت تهران با تمديد 2ساله مهلت پاکستان براي واردات گاز ايران

يک مقام پاکستاني مدعي شد ايران مهلت پاکستان براي واردات گاز از اين کشور را تا 2 سال تمديد کرده و در اين مدت جريمه‌اي از اسلام‌آباد بابت تأخير در تکميل خط لوله انتقال گاز دريافت نخواهد کرد.به گزارش تسنيم، بيزينس ريکوردر پاکستان به نقل از منابع آگاه اين کشور مدعي شد ايران و پاکستان توافق کرده‌اند مهلت تکميل خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان را براي 2 سال تمديد کنند.

به‌گفته اين افراد پاکستان با اشاره به تحريم‌هاي وضع‌شده عليه ايران وضعيت فورس ماژور در مورد تکميل اين پروژه اعلام کرده و ايران با تمديد 2ساله مهلت پاکستان موافقت کرده است.

بر اساس موافقت‌نامه امضاشده بين دو کشور چنانچه هر کشور نتواند تا ابتداي سال 2015 به تعهدات خود در مورد تکميل پروژه انتقال گاز ايران عمل کند بايد هرروز 2ميليون دلار به طرف مقابل بپردازد.

ايران خط لوله لازم براي انتقال گاز به پاکستان را احداث کرده است اما پاکستان به‌دليل نداشتن منابع مالي تاکنون نتوانسته پيشرفتي در زمينه احداث يک خط لوله 800کيلومتري در داخل خاک خود داشته باشد.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 زمان افتتاح بزرگترين فاز گازي پارس جنوبي

توليد گاز از بزرگترين فاز گازي پارس جنوبي که توسط متخصصان داخلي توسعه يافت در شهريورماه سال 94 کامل خواهد شد.به گزارش ايرنا ،در هفته هاي اخير بحث‌هاي زيادي در مورد فاز 12 پارس جنوبي مطرح شد و در حالي که مسئولان فعلي صنعت نفت کشور خود را براي افتتاح نمايشي فاز 12 آماده مي کردند به يک باره رئيس جمهور از رفتن به اين مراسم نمايشي در عسلويه سرباز زد.

اين گزارش حاکي است اخيرا مسئولان دولت يازدهم اعلام کرده اند فاز 12 در موعد مقرر افتتاح خواهد شد اما هرگز اعلام نکرده اند که موعد مقرر چه زماني است که با شفاف سازي صورت گرفته توسط مديرعامل شرکت پتروپارس به نظر مي رسد در شهريور و يا مهرماه سال 94 بزرگترين فاز پارس جنوبي توسط رئيس جمهور محترم به بهره برداري خواهد رسيد، افتتاح اين فاز در موعد مقرر خود نشان از توانمندي پيمانکاران داخلي در توسعه صنعت نفت دارد و به نظر مي رسد مي توان بدون حضور شرکتهاي خارجي که منتظر لغو کامل تحريم ها براي ورود به ايران هستند صنعت نفت را توسعه داد.

اکتشافات چاه‌هاي نفتي در درياي خزر تقويت مي‌شود

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بر تقويت و اکتشاف چاه‌هاي نفت در درياي خزر تأکيد کرد.به گزارش تسنيم ، علاءالدين بروجردي اظهار داشت: تاکنون 2 چاه در درياي خزر احداث شده و ده‌ها چاه ديگر نيز قابل استحصال است.

وي افزود: پيشنهاد مي‌شود 10 درصد از درآمدهاي حاصل از استخراج نفت در استان‌هاي حاشيه خزر هزينه شود که اگر اين موضوع مورد موافقت دولت قرار گيرد در مجلس نيز از اين طرح حمايت مي‌شود.

وزارت نفت درباره پالايشگاه هرمز دستوري صادر نکرد

وزارت نفت در خصوص پالايشگاه هرمزهيچ دستوري صادر نکرده و موضوع انتقال اين پالايشگاه خواسته گروه توسعه انرژي تدبير بوده است.به گزارش شانا، وزارت نفت درباره پالايشگاه هرمز هيچ دستوري صادر نکرده است و موضوع انتقال پالايشگاه هرمز به منطقه جاسک درخواست گروه توسعه انرژي تدبير بوده است که متاسفانه به نام وزارت نفت و بيژن زنگنه، وزير نفت اعلام شده است.

بر اساس اين گزارش، غلامحسين نوذري، رئيس هيات مديره گروه توسعه انرژي تدبير طي ارسال نامه‌اي، انتقال پالايشگاه هرمز به منطقه جاسک را غيرکارشناسي دانست و خواستار توضيحاتي درباره وضع طرح پالايشگاه مورد نظر شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته