جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4940

رئيس سازمان امور اراضي کشور خبر داد؛
اختصاص 11 درصد از مساحت کل کشور به زمين‌هاي کشاورزي


خبر


خبر


 رئيس سازمان امور اراضي کشور خبر داد؛
 اختصاص 11 درصد از مساحت کل کشور به زمين‌هاي کشاورزي 

 قزوين - خردمند

رئيس سازمان امور اراضي کشور از اختصاص 11 درصد از مساحت کل کشور به زمين‌هاي کشاورزي خبر داد.همايش «اراضي کشاورزي را قدر بدانيم» با حضور قباد افشار رئيس سازمان امور اراضي کشور، مرتضي روزبه استاندار قزوين، جمال انصاري رئيس‌کل دادگستري قزوين، محمود گروسي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه سازمان جهاد کشاورزي قزوين و نيازعلي ابراهيم پاک رئيس سازمان جهاد کشاورزي قزوين و جمعي از دهياران شهرستان‌هاي استان در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزي قزوين برگزار شد.در اين همايش قباد افشار با اشاره به اهميت اراضي کشاورزي از نظر قرآن اظهار کرد: نکاتي که مي‌توان از آيات قرآن در زمينه به اختيار گرفتن اراضي بايد تفکر کرد اين است که منظور قرآن از معني اصطلاح «تسخير» بهره‌برداري بهينه و درست از زمين مي‌باشد.

وي در خصوص مديريت بهينه اراضي کشاورزي افزود: در استفاده از زمين‌هاي کشاورزي بايد مديريت بهينه داشته باشيم و بدانيم در کجا بوده و به کدام سمت حرکت مي‌کنيم؛ بايد نگاهمان نگاه آينده‌نگر و بهتر براي خود و ديگران باشد و در استفاده از زمين‌ها بايد به قابليت استفاده براي ديگران نيز توجه داشته باشيم.

رئيس سازمان امور اراضي کشور بيان کرد: منابع آب و خاک کشور شامل چيزي است که در حال حاضر در اختيار داريم و اضافه نخواهد شد؛ در کشوري با 165 ميليون هکتار توانسته‌ايم تنها رقمي به ميزان 11 درصد از اراضي کشور را به زمين کشاورزي تبديل کنيم و البته سالانه کشت کشاورزي کم‌تر از 10 درصد يعني 9 درصد است.

افشار ادامه داد: از 11 درصد مساحت کل کشوري که به زمين کشاورزي اختصاص دارد عملکرد نامطلوبي نيز در اين مقدار کم ديده مي‌شود و نتوانستيم از اين مقدار اندک نيز استفاده بهينه داشته باشيم؛ با اين شرايط انتظار داريم امنيت فضايي کشور تأمين شده، به توليدات داخل اتکا کرده و نگاه صادراتي نداشته باشيم.

اين مسئول عنوان کرد: ضريب تأمين کالري کشور در امنيت غذايي از توليدات داخلي بخش کشاورزي حدود 60 درصد در سال 93 بوده است؛ به عبارت ديگر امروزه تنها 60 درصد نياز کالري مردم از توليدات داخلي و کشاورزي تأمين مي‌شود.

وي ادامه داد: در پنج دهه گذشته ميزان اراضي کشاورزي به ميزان يک ميليون هکتار کاهش يافته است؛ زمين‌هاي کشاورزي به روستا، شهر، کارخانه و پروژه‌هاي صنعتي تبديل شده و از گردنه توليد محصولات کشاورزي خارج شده‌اند.رئيس سازمان امور اراضي کشور با اشاره به عوامل تهديد کننده زمين‌هاي کشاورزي امروزي خاطر‌نشان کرد: دو نگاه توسعه شهري و توسعه روستايي از عواملي هستند که تخريب زمين‌هاي کشاورزي را تهديد مي‌کند.

افشار در خصوص دو ديدگاه اضافه کرد: تعداد شهرها در چند سال گذشته رشد چشم‌گير داشته است به طوري که اين تعداد امروز به يک هزار 400 شهر در کشور رسيده است و يکي از کانون‌هاي اصلي تخريب زمين کشاورزي توسعه سطح شهرها مي‌باشد؛ توسعه با تخريب صورت نمي‌گيرد بلکه توسعه با توليد صورت مي‌گيرد.

وي با اشاره به اقدامات جديد سازمان اراضي کشور در حوزه جهاد کشاورزي اظهار کرد: سازمان امور اراضي کشور در حوزه جهاد کشاورزي اقدام جديدي را آغاز کرده است که براي نمونه مي‌توان به تشکيل يگان‌هاي حفاظتي براي اراضي کشاورزي در سال جاري و افزايش پوشش آن به بيش از 200 شهرستان اصلي يا در معرض خطر در سال 94
اشاره کرد.

اين مسئول ادامه داد: سازمان امور اراضي کشور در چندين روز گذشته با بنياد مسکن انقلاب اسلامي و وزارت راه و شهرسازي تفاهم‌نامه‌اي را امضا کرده است که در اين تفاهم‌نامه قرار شد تا هيچ زمين کشاورزي در روستاها به محدوده کشاورزي اعلام نشود و کنترل طرح هادي صورت گيرد که اجراي تفاهم‌نامه در حال حاضر با جديت دنبال مي‌شود.

رئيس سازمان امور اراضي کشور در خصوص انعقاد قرار داد تفاهم‌نامه کاداس اراضي کشاورزي بين سازمان امور اراضي و استان قزوين عنوان کرد: اين تفاهم نامه امروز در پايان مراسم شکل مي‌گيرد که در اين کاداس بايد زمين‌هاي کشاورزي را سنددار کنيم و اقدامات ما بايد ورودي سازمان ثبت باشد.

وي ادامه داد: استان قزوين پايلوت مناسبي است و پيش‌بيني مي‌شود که اقدامات بين‌المللي فائو نيز در اين استان يا استان مازندران انجام دهيم و در کنار آن از تجربيات فائو بهره‌مند شويم؛ انتظار مي‌رود در مديريت بهينه از تمام ظرفيت‌هاي داخل کشور و استان استفاده و يک کاداس مطلوب داشته باشيم.

اين مسئول در پايان عنوان کرد: پيش‌بيني مي‌شود که در استان اجراي طرح ياد شده 10 ميليارد تومان هزينه داشته و از سال 94 آغاز خواهد شد و به مدت دو تا دو سال و نيم در استان قزوين به مرحله نهايي برسانيم و به نقطه‌اي برسيم که هر بهره‌بردار با يک کد تمام اطلاعات کشاورزي آن مشخص شود.


 خبر 

 استان تهران رتبه نخست کشور در توليد 9 محصول کشاورزي را دارد

فيروزكوه - خبرنگارآفرينش

معاون توسعه مديريت و منابع انساني سازمان جهاد کشاورزي استان تهران با اشاره به توليد پنج درصد محصولات کشاورزي کشور در اين استان، گفت: استان تهران در توليد 9 محصول کشاورزي رتبه نخست کشور را دارد. به گزارش خبرنگارآفرينش 'محمد محمدپور' در آيين معارفه مدير جهاد کشاورزي شهرستان فيروزکوه در جمع مسوولان و کشاورزان اين شهرستان افزود: کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزي استان تهران در توليد گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، شيرخام، گيلاس، سيب درختي، قارچ خوراکي و سيب زميني رتبه هاي برتر کشوري را در اختيار دارند. محمد پور با اشاره به کاهش واردات محصول استراتژيک گندم طي سالهاي گذشته، تاکيد کرد: تلاش مجموعه جهاد کشاورزي استان و وزارت جهاد کشاورزي حرکت به سمت خودکفايي و بي نياز شدن از واردات است.

اشتغال‌زايي 3 هزار نفر در قزوين در سال 94

قزوين - خردمند

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوين گفت: اجراي سند چشم‌انداز و حرکت در مسير توسعه پيرو سياست‌هاي دولت اشتغال‌زايي بيش از 3 هزار نفر را در سال 94 تحقق مي‌بخشد.نهمين جلسه کميسيون نظارت بر سازمان‌هاي صنفي اين شهر با حضور علي پرزحمت رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوين، نمايندگاني از استانداري، اداره‌کل تعزيرات حکومتي، علوم پزشکي، امور مالياتي، استاندارد و تحقيقات صنعتي، نيروي انتظامي، انجمن حمايت از مصرف‌کنندگان، اتاق اصناف، بسيج اصناف، اتاق بازرگاني و شوراي اسلامي شهر قزوين، در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.در اين جلسه رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوين با اشاره به نقش اصناف در ايجاد اشتغال پايدار اظهار کرد: روان‌سازي قوانين و مقررات از جمله راهکارهايي است که در تحقق اشتغال پايدار نقش بسزايي دارد.

به منظوراستفاده گردشگران سراسرکشور ؛

حريم 60 متري ساحل مازندران بايد آزادسازي شود

ساري-عبدالرحيم ديوسالار

رئيس سازمان بسيج سازندگي مازندران با تاکيد بر اينکه حريم 60 متري ساحل مازندران بايد آزادسازي شود، خاطرنشان کرد: براساس قانون کسي حق ندارد تا کد منفي 24/7 در سواحل احداث بنا داشته باشد."عبدالسعيد رنجبر" درباره اجراي طرح سالم‌سازي درياي مازندران اظهار کرد: مازندران 20 ميليون گردشگر، 114 طرح دريا در 338 کيلومتر ساحل دارد که 120 کيلومتر آن آزادسازي شده است.

او افزود: 57 نقطه طرح دريا در مازندران به صورت اختصاصي ويژه آقايان و بانوان براي گردشگران در نظر گرفته شده است.رنجبر با بيان اينکه سه طرح دريا در نوشهر، جويبار و فرح‌آباد ساري در اختيار بسيج سازندگي قرار گرفته است، بيان داشت: سپاه با انعقاد تفاهم‌نامه با شهرداري توسط مشاوران طرحي تفريحي توريستي در چارچوب پوشش شرعي در سواحل مازندران اجرا کرده است.

او افزود: طرح سالم‌سازي ساحل فرح‌آباد در سه فاز با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد تومان در حال اجراست.اين مسئول تامين آب شرب ساحل فرح‌آباد ساري را از پروژه‌هاي اولويت‌دار و قابل پيگيري دانست و بيان کرد: آب شرب از روستاي صفرآباد به ساحل فرح‌آباد منتقل و به صورت ديجيتالي ضد عفوني و نيز کلرزني مي‌شود.

رئيس سازمان بسيج سازندگي مازندران با بيان اين که سپاه در خصوص پارک پاک و ساحل پاک بيشتر به موضوعات فرهنگي مناطق گردشگرپذير توجه کرد، يادآور شد: بسيج سازندگي در سال‌ جاري به اطفاي حريق به ويژه در جنگل نيز پرداخت.رئيس سازمان بسيج سازندگي مازندران گفت: بسيج سازندگي حامي توليدکنندگان استان است.

همايش ملي "جنگل ابر، ميراث ماندگار " در شاهرود برگزار شد

شاهرود- همايش ملي جنگل ابر، ميراث ماندگار، با حضور تني چند از مقامات کشوري، شهرستاني، فعالان محيط زيستي و همچنين مسئولان سازمان هاي مردم نهاد اين حيطه برگزار شد.به گزارش خبرنگار مهر، در اين همايش که شامگاه پنج شنبه با حضور مدير کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور، مدير کل دفتر مشارکت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست و جمعي از مسئولان در تالار شقايق هاي دانشگاه شاهرود برگزار مي شد، درباره مسائل پيرامون جنگل ابر بحث و تبادل نظر شد.

اين همايش به همت ستاد مردمي حفاظت از طبيعت شاهرود برگزار و هدف اصلي آن تبادل نظر درباره مسائل زيست محيطي و حفظ منابع خدادادي طبيعي بويژه جنگل ابر عنوان شد.

تغيير رفتارها، تحولات بنيادين در مشکلات زيست محيطي ايجاد مي کند

مدير کل دفتر مشارکت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست کشور، با اشاره به تاکيدات دين اسلام در زمينه مصرف آب و منابع طبيعي گفت: اگر در رفتارهاي خود تجديد نظر کنيم، شاهد تحولات بنيادين در مشکلات زيست محيطي کشور خواهيم بود.

محمد درويش راز پيروزي جنگل ابر را خواست مردم عنوان کرد و افزود: اين مطالبه اجتماعي زماني مطرح مي شود که دانش پشتوانه اش باشد.وي همچنين در خصوص تفاهم نامه همکاري سازمان حفاظت محيط زيست کشور با آموزش وپرورش براي تاسيس مدارس جامع محيط زيستي اظهار داشت: مي خواهيم نسلي را پرورش دهيم که در کنار توانايي خواندن و نوشتن، از سواد محيط زيستي نيز برخوردار باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه خليج‌فارس:

سازمان ملي نگهداري کارون تشکيل شود

عضو هيات علمي دانشگاه خليج‌فارس گفت: با ايجاد سازمان ملي نگهداري کارون، مي‌توان طرح‌هايي که در اين رودخانه اجرا مي‌شود را کنترل کرد. عضو هيات علمي دانشگاه خليج‌فارس اظهار کرد: خوزستان از نظر توليد گندم بزرگ‌ترين استان ايران به شمار مي‌آيد.اين گندم توليدي را نمي‌توان به وسيله کاميون جابجا کرد و بايد از طريق کشتي‌هاي کوچک از کرخه محصول را جمع و در بندر امام آن را صادر کنيم. اين يک شبکه کشتيراني مجاني محسوب مي‌شود و امتيازي براي استان خوزستان به شمار مي‌آيد.

باورصاد ادامه داد: در قرن هجدهم، انگليسي‌ها با اين تز که محصولي در بريتانيا توليد نخواهد شد مگر آنکه صادرات داشته باشد و صادراتي صورت نمي‌گيرد مگر اين که با کشتي‌هاي انگليسي انجام شود، فعاليت‌هاي خود را بنا نهادند. اين مدرس علوم و فنون دريايي عنوان کرد: از جمله موارد قابل استفاده از طريق رودخانه‌ها و درياها؛ حمل و نقل، کشتي‌سازي، صنايع دريايي و گردشگري است.

راهکاري که مي‌توان براي کارون ارائه داد اين است که کشتي‌هايي را اختصاص دهيم که از شوشتر به سمت اهواز و بعد خرمشهر رفت و آمد کنند؛ بدين ترتيب استقبال هزاران نفر در روز به پويايي اقتصاد استان کمک شاياني خواهد کرد. وي درباره مساله ريزگردهاي خوزستان نيز عنوان کرد: با باز کردن رودخانه کرخه در هورالعظيم مي‌توان منشاء داخلي ريزگردها را رفع کرد.


 خبر 

 تنها 40 درصد از زمين‌هاي شرق اصفهان زير کشت رفته است

رئيس انجمن حمايت از کشاورزان اصفهان گفت: ‌تنها 40 درصد از زمين‌هاي شرق اصفهان زير کشت رفته است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران اصفهان حسين محمدرضايي، پيرامون بازگشايي آب زاينده‌رود و جريان اين رودخانه در بستر اصفهان اظهار داشت: قرار است جريان آب در اين رودخانه بين 18 تا‌ 20 روز با حجم 30 ميليون متر مکعب بر ثانيه در سد آبشار براي کشاورزان پيدا کند. وي افزود: از 400 ميليون متر مکعب آب که قرار بود در اين رودخانه جريان پيدا کند، 140 ميليون متر مکعب اختصاص داده شد و قرار است ميزان باقي مانده‌که معادل 260 ميليون متر مکعب بوده، در ماه‌هاي اسفند، فروردين، ارديبهشت تا نيمه خرداد به کشاورزان تحويل داده شود.رئيس انجمن حمايت از کشاورزان اصفهان با بيان اينکه قرار بود اين آب هفته گذشته جاري شود، گفت: در ماه‌هاي گذشته بارندگي شرق چشمگير نبود و آب به ريشه گياه اثر نکرد از آنجايي که پيش‌بيني‌هاي هواشناسي چند مرحله بارندگي را پيش‌بيني کرده بود، اين بازگشايي به تأخير افتاد.

وي بيان کرد: قرار شد اگر بيشتر از 15 ميليمتر در شرق اصفهان بارندگي شود، اين آب با 10 روز تاخير جاري شود، اما متاسفانه در ورزنه تنها 0.5 ميليمتر بارندگي و در ايستگاه هواشناسي کبوترآباد نيز 2.7 ميليمتر بارندگي شد که اين ميزان براي کشاورزان و گياهان آنها کافي نبود.محمدرضايي اظهار داشت: سرانجام شامگاه شنبه در جلسه در کميته 5 نفره آب استان اصفهان، تصميم گرفته شد که آب روز يکشنبه باز شود و صبح يکشنبه بر اساس مصوبه جلسه، آب باز شده و تا چند روز آينده آب به اصفهان مي‌رسد.

وي خاطرنشان کرد: آب با حجم خوبي از سد باز شده با توجه به اينکه قسمت‌هايي از رودخانه آب خورده و مانند قبل آب فرونشست و جذب زمين نمي‌شود، سرعت حرکت آن نسبت به قبل بهتر است.رئيس انجمن حمايت از کشاورزان اصفهان تصريح کرد: اين آب براي کشاورزان شرق اصفهان بوده و اگر قرار شد به مناطق ديگر آب بدهند، بايد به غير از اين مقدار به حجم آب اضافه کنند تا اجحافي در حق کشاورزان شرق اصفهان نشود.

وي افزود: از آنجايي که تنها 40 درصد زمين‌هاي شرق اصفهان مورد کشت قرار گرفته، حتي اين مقدار 260 ميليون متر مکعب باقي‌مانده نيز براي ادامه مرحله داشت محصولات کشت شده کشاروزان، کافي نيست و در آخر دوره با کمبود آب مواجه مي‌شويم.

محمدرضايي خاطرنشان کرد: قول وزير نيرو در سفر فروردين ماه خود به اصفهان مبني بر اختصاص آب کامل براي کشت غله بود اما در تصميم‌گيري‌ها، تنها اين ميزان آب مشخص شد که آن هم کفاف کشت موجود را نمي‌دهد.وي درباره زمان بازگشايي مجدد آب زاينده‌رود بيان کرد: بازگشايي مجدد آب پس از 10 فروردين است و اگر بارندگي‌ها در فروردين خوب باشد، بازگشايي به تعويق مي‌افتد.

پرواز تبريز-بندرعباس در شيراز نشست

مديرکل فرودگاه‌هاي هرمزگان گفت: پرواز تبريز-بندرعباس متعلق به شرکت هواپيمايي ايران اير به دليل بدي آب و هوا و ديد کم مجبور به فرود اضطراري در فرودگاه شيراز شد. رضا بديعي فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خليج‌فارس، افزود: به دليل کاهش ميدان ديد افقي در فروگاه بندرعباس که حدود دو هزار متر است پرواز تبريز- بندرعباس قادر به فرود در فرودگاه بندرعباس نشد و در فرودگاه شيراز نشست. وي با بيان اينکه پروازهاي بندرعباس به ديگر مقصدها در شرايط جوي فعلي بر قرار است، اظهار کرد: در شرايط فعلي که کاهش ديد افقي را داريم براي پرواز هواپيماها از فرودگاه بندرعباس مشکلي وجود ندارد و تنها در هنگام فرود امکان دارد مجبور به استفاده از فرودگاه جايگزين شويم.

بديعي‌فر استفاده از فرودگاه‌هاي جايگزين در زمستان را يک امر اجتناب‌ناپذير دانست و گفت: به دليل وجود شرايط نامساعد جوي در زمستان و کاهش ديد افقي در اين فصل استفاده از فرودگاه‌هاي جايگزين به جاي فرودگاهي که شرايط مساعدي ندارند يک امر اجتناب‌ناپذير است.

سدها هم در برابرخشکسالي کم آوردند

بيرجند-کاهش شديد باران در خراسان جنوبي باعث شده که همچنان خشکسالي و کم آبي را در استان شاهد باشيم به طوري که سدهاي استان هم در برابر خشکسالي کم آورده اند و 85 درصد ظرفيت آنها خالي است.به گزارش خبرنگار مهر، هم اکنون روستائيان خراسان جنوبي با بحراني به نام "تشنگي" روبرو هستند وخشکسالي هاي 17ساله اخير امان روستائيان استان را بريده است.

خراسان جنوبي امسال وارد هفدهمين سال خشکسالي شد و بخشي از آثار خشکسالي در مناطق مختلف خراسان جنوبي در مطبوعات و وسايل ارتباط جمعي منتشر مي‌شود. ارائه آمارهاي تکان دهنده تخليه روستاها، افزايش روند مهاجرت به شهرها نمونه‌اي از اين آثار است.گرچه در سال هاي گذشته مشکلات بي آبي در شهرها و روستاي خراسان جنوبي نسبت به امروز کمتر به چشم مي آمد اما عملا در سال جاري مردم خراسان جنوبي طعم تلخ بي آبي را بيشتر از هر زمان ديگري چشيده اند.

امسال حتي ديگر از صندوق ذخاير آبي در دل اين سرزمين پهناور خبري نيست به طوري که با خالي بودن ظرفيت 85 درصدي سدها حتي قطره آبي هم بر لب هاي خشکيده اين سرزمين جاري نمي شود.

يکصد و 18 خبازي در استان كرمانشاه آزاد پز شدند

مدير عامل شرکت غله و خدمات بازرگاني استان کرمانشاه گفت: در کرمانشاه بيش از 800 نانوايي فعال هستند که يکصد و 18 نانوايي آزاد پز شده اند.به گزارش باشگاه خبرنگاران کرمانشاه؛ مظفر رحمت آبادي هدف از تفکيک نانوايي ها را در دو بخش آزاد و دولتي عرضه نان با کيفيت تر عنوان کرده است.

وي در ادامه با بيان اينکه 11 درصد نانوايي هاي استان آزاد پز شده اند گفته :نانوايي‌هاي آزادپز موظف به نصب تابلو هستند تا مردم آنها را بشناسند و در صورت عدم تمايل نان با قيمت آزاد نخرند.وي اضافه کرده: نانوايي هاي آزادپز حق استفاده از آرد دولتي ندارند و در صورت مشاهده گوني‌هاي آرد سفيد نانوايي هاي متخلف جريمه مي شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته