جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4955

تعصب، ديده عقل را کور مي کند؛
آيت الله هاشمي: حمايت از تندروها جاي تاسف دارد


سرمقاله


رونمايي از 6 طرح در حوزه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال


نصب سنگ قبر نمادين پوتين در مقابل سفارت روسيه در شهر کي يف اوکراين

رييس مجلس در نشست خبري:
اتفاق شيراز هيچ كمكي به نظام نكرد
چراغ سبز لاريجاني براي تشکيل حزب سياسي
رهبر جمهوري خواهان:
اوباما در آستانه امضاي توافق خيلي بد با ايران است


السيسي: مردم بخواهند، قدرت را واگذار مي‌کنم


مخالفت انگليس با جان کري: "اسد بايد برود!"


نتانياهو: همه عليه من متحد شده اند

عربستان سعودي خطاب به 1+5:
هر چه به ايران داديد ما هم مي خواهيم


رد درخواست باراک اوباما از کنگره درباره مذاکرات هسته‌اي


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 تعصب، ديده عقل را کور مي کند؛
 آيت الله هاشمي: حمايت از تندروها جاي تاسف دارد 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با ابراز تأسف از حمايت بعضي از بزرگان اسلامي در داخل و خارج از کشور از گروه‌هاي مشکوک گفت: هوش اسلامي ايجاب مي‌کند که نگذاريم اين گروه‌ها افکار مسموم خود را در جامعه پخش کنند

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار اعضاي شوراي مرکزي جمعيت فدائيان اسلام، آنان را انسان‌هاي مبارز مومن خواند و گفت: اين گروه افتخار پيشتازي مبارزه با استبداد و استعمار را به نام خود در تاريخ ايران بعد از شهريور 20 ثبت کرده‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود در اين ديدار اقدامات نظامي فدائيان اسلام را ناسازگار با کارهاي تروريستي خواند و گفت: وقتي پس از اقدام‌هاي نظامي، مي‌ايستادند و الله اکبر مي‌گفتند، نشان از اعتقاد آنها به جهاد في سبيل الله داشت.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين با ارائه تحليلي از اتفاقات تاريخي دهه 1320 و پيروزي مردم در ملي شدن صنعت نفت، گفت: آن کارها مقدمه شروع نهضت روحانيت و پيروزي انقلاب اسلامي بود.

ايشان در ادامه با بيان کارهاي فدائيان اسلام در تاريخ و تأکيد قرآن بر جايگاه سابقون، مخصوصاً آيه «ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ» گفت: فدائيان اسلام از مصاديق تمجيدهاي قرآني هستند که بزرگان و رهبران آنها شهيد شدند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به سرعت تغييرات اجتماعي و فرهنگي در سايه انفجار اطلاعات و گسترش لوازم اطلاع‌رساني و گذر علم از مرزهاي جغرافيايي گفت: نبايد بگذاريم کساني با تعصبات، فرصت طلبي و کينه‌ها، پس رفت از افکار امام(ره) و شاگردانش را تبليغ کنند که متأسفانه گاهي تريبون هم در اختيارشان قرار مي‌گيرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري اتفاقات چند سال اخير کشورهاي اسلامي و ميدان گرفتن تندروها که هنري جز کشتن انسان‌ها و ويراني خانه‌هاي مردم ندارند، گفت: استعمار و استبداد وقتي هوشياري مردم را مي‌بينند، به تندروها دل مي‌بندند که مي‌دانند مردم مسلمان ذاتاً معتدل و ميانه‌رو هستند و امنيت اجتماعي و آسايش مردم را بر هم مي‌زنند.

ايشان داعش را با عنوان دروغين «دولت اسلامي» بلاي جان مسلمانان شيعه و سني توصيف کرد و گفت: تعصب و تندروي، ديده عقل را کور مي‌کند تا جايي که قتل پيروان مذهبي و عمليات انتحاري را کليد در بهشت مي‌دانند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با ابراز تأسف از حمايت بعضي از بزرگان اسلامي در داخل و خارج از کشور از گروه‌هاي مشکوک و نوظهور، گفت: هوش اسلامي ايجاب مي‌کند که نگذاريم اين گروه‌ها افکار مسموم خود را در جامعه پخش کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، انحراف سياسي و مذهبي از انقلاب اسلامي و اصل اسلام را براي کشور‌هاي اسلامي خطرناک دانست و گفت: تفرقه‌انگيزي اساس برنامه‌ها و کارهاي آنهاست.بر اساس اين گزارش، در اين ديدار محمد مهدي عبد خدايي، رئيس جمعيت فدائيان اسلام، با يادآوري اتفاقات سال‌هاي فعاليت فدائيان اسلام، به بيان خاطراتي از قتل رزم آرا، ملي کردن نفت، ترور کسروي، پيمان نظامي بغداد، 15 خرداد، تبعيد امام (ره) و زنداني شدن بزرگان نظام از جمله آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اشاره کرد و گفت: بزرگان کشور مي‌دانند که هاشمي رفسنجاني در جريان مبارزه چه زحماتي کشيده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي طباطبايي نيز در سخناني با ابراز تأسف از افزايش فضاي غيراخلاقي در رسانه‌هاي نوشتاري، ديداري و گفتاري کشور، گفت: مسؤولان بايد توجه داشته باشند که مردم با شعور ايران، با زيرکي اين فضا را رصد مي‌کنند.


 سرمقاله 

 آفت‌هاي « نقد متري» و كاهش«صبر و تحمل»

حميدرضا عسگري

دركشور ما دايره لغات و گستره معاني به حدي زياد است كه هرسخنران و متكلمي با استفاده از ادبيات پرطمطراق، آنچنان فضاسازي مي‌كند كه اگر پيشينه‌اي از عملكرد آنها نداشته باشيم، برخود مي‌باليم كه عجب ذخيره‌هاي طلايي در كشور نهفته است كه ما از آن بي خبر بوده‌ايم و از اين پس ديگر مشكلات مختلف در جامعه حل و فصل خواهد شد!!.

اما دربطن كار و هنگامي كه پاي به ميدان عمل مي‌گذاريم، خبري از تحقق آن حرف‌ها و نظريات روشنگرانه نيست. يكي از نادرترين موضوعاتي كه همواره درحد لفاظي باقي مانده بحث "نقد و انتقاد" مي‌باشد. درگفتارهمه افراد و احزاب سياسي كشور نقد را نقطه قوت فعاليت‌ها و موجب سازندگي امور مختلف قلمداد مي‌كنند، اما وقتي پا به عرصه عمل مي‌گذارند و مورد نقد قرار مي‌‌گيرند يا از كسي انتقاد مي‌كنند، ديگر خبري از آن ادبيات زيبا نيست و درعوض شاهد بدرفتاري و تخريب طرف مقابل هستيم.

بروز اين ناهنجاري اجتماعي صرفاً به سبب عدم "صبر و تحمل" در مقابل نظرات ديگران مي‌باشد. برنتافتن مخالف عارضه اي بزرگ دركشور ماست كه متاسفانه تاكنون هزينه‌هاي فراواني را برجامعه تحميل كرده است. متاسفانه رويه‌اي غلط در كشور ما رواج پيدا كرده كه جناح‌هاي سياسي دچار تك محوري و نگاه تك بعدي شده‌اند. صرفاً رفتار و گفتار خود را ملاك عمل قرار مي‌دهند و توقع دارند همه جامعه نيز بر اساس آن عمل كنند و اگر چنين نكنند در زمره مخالفان و معاندان انقلاب و اسلام قرار مي‌گيرند و يا به تحجر و عقب ماندگي فكري محكوم مي‌شوند.

درحالي كه نقدكردن به منزله رفع نواقص و بهبود كيفيت امور تلقي مي‌شود، اما به سبب نگرش‌هاي غلط در كشور ما نقد را به منزله تخطئه و تحقير طرف مقابل به كار مي‌گيرند. به طوري كه نداشتن تحمل يك نقد و انتقاد، منجر به جريان سازي، جوابيه‌ها و نامه‌هاي سرگشاده ميان طرفين مي‌گردد. درحالي كه در نقد بايد قضاوت‌هاي ذهني و جهت گيري هاي شخصي را کنار بگذاريم تا بتوانيم نقد منصفانه انجام دهيم.

مسئله ديگر فقدان تخصص دربسياري از نقدهاي امروز ما مي‌باشد. اغلب مشاهده مي شود كه افراد بدون داشتن كوچكترين مهارت و تخصصي در موضوع خاص، آنچنان به عيب جويي از عملكرد سوژه نقد مي‌پردازند كه تمام وجوه مثبت كار را ناديده مي‌انگارند.

يک منتقد بايد قدرت و تخصص علمي را براي نقد داشته باشد و مسلط بودن و آشنا بودن با آن حوزه از ملزومات نقد منصفانه است.

نقد براي بيان راهنمايي و روشنگري انجام مي شود، نه دشمني و خصومت، در حاليکه در اذهان بسياري افراد، نقد ابزاري براي محكوم كردن و دشمني تلقي مي شود. اين رويه علاوه بر تخريب اشخاص، فضاي جامعه را نيز نسبت به خادمين واقعي، تاريک وبدبين مي سازد .

شايد مردم از اصل ماجرا و پشت پرده مسائل اطلاعي نداشته باشند، اما وقتي مشاهده مي‌كنند كه يك شخصيت رسمي در رسانه‌اي عمومي به بدگويي و به اصطلاح نقادي از ديگري مي‌پردازد، ناخودآگاه نگرش‌ها نسبت به آن فرد و گروه تغيير خواهد كرد.

امروز مي‌بينيم كه چه ساده يك ارزش، يك عقيده، يك آدم، يك مكتب، يك ملت، يك فعل يا فعال سياسي زير تيغ انتقاد مي‌رود و ممكن است بجاي سازنده بودن آن شاهد نابودي طرف نقد شونده باشيم.

" متري نقد كردن" حاصلي جز تك محوري و خود رأيي به همراه نخواهد داشت.

اينكه نگرش و نظرات شخصي و گروهي خود را معيارسنجش رفتار و عملكرد تمام مردم و گروه‌هاي مختلف جامعه بدانيم، نه تنها سازنده نخواهد بود بلكه تخريبش دامن تمام مردم را خواهد گرفت و بدبيني به بار مي‌آورد.

اگر اين چنين شود ديگر معناي نقد جاي خود را به تخريب و تحقير خواهد داد و جامعه از آن سرباز خواهد زد. مسلماً جامعه‌اي كه از الگوي نقادي بهره‌مند نباشد دچار جمود و فساد خواهد شد.


 رونمايي از 6 طرح در حوزه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال 


 نصب سنگ قبر نمادين پوتين در مقابل سفارت روسيه در شهر کي يف اوکراين 


 رييس مجلس در نشست خبري:
  اتفاق شيراز هيچ كمكي به نظام نكرد 
 چراغ سبز لاريجاني براي تشکيل حزب سياسي

رييس مجلس شوراي اسلامي در واپسين نشست خبري خود در سال 93 به تشريح ابعاد مهم قانون بودجه 94 و مصوبات مهم سال 93 پرداخت.به گزارش آفرينش دکتر علي لاريجاني ، رييس مجلس شوراي اسلامي در نشست خبري پيش از آغاز سوالات خبرنگاران در توضيحاتي پيرامون قوانين مصوب قوه مقننه در مجلس شوراي اسلامي گفت:

در چند وقت اخير سه قانون مهم در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده است که اين قوانين شامل قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت است البته اين قانون بخش مهمي از وضعيت بودجه در سال آينده را مشخص کرد که تبعاً براي تنظيم آن دو موضوع مهم يعني شرايط کلي کشور و اقتصاد مقاومتي مورد توجه قرار گرفت از طرفي ديگر مجلس در چند وقت اخير قانون خروج از رکود را به تصويب رساند و در نشست علني امروز مجلس نيز با توجه به نظرات شوراي نگهبان تعيين تکليف شد.

کاهش وابستگي لايحه بودجه به درآمدهاي نفتي

رئيس مجلس با اشاره به کاهش وابستگي لايحه بودجه به درآمدهاي نفتي گفت: در 3 سال گذشته وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي و گازي حدود 50 درصد بود که خوشبختانه در لايحه بودجه 94 اين مقدار به 25درصد رسيد از اين رو اين اقدامات و رويکرد در بودجه نويسي داراي اهميت بسياري است و همواره ما اميدواريم که درآمدهاي نفتي به بودجه متصل نباشد و اين منابع اعتباري صرف سرمايه گذاري شود زيرا وابستگي بودجه به درآ.دهاي نفتي يک نوع بيماري است

برآيند مجلس حمايت از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي

دکتر لاريجاني در ارزيابي از تاثير بيانيه جمع کثيري از نمايندگان که از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي درخواست کردند که ضمن ايستادگي در مقابل زياده‌خواهي‌هاي آمريکا لغو يکجانبه همه تحريم‌ها را در توافق جامع هسته‌اي مدنظر قرار دهند، بر روي روند مذاکرات، گفت:در مورد بحث هسته‌اي بايد گفت که در کل و در مجلس اراده نمايندگان بر اين است که مذاکرات حرکتي رو به جلو داشته باشد، هر چند که در مجلس آرا مختلف است، ولي در کل برآيند مجلس حمايت از همکاران و تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي مي‌باشد

ضرورت برخورد قاطع قوه قضاييه

باحادثه شيراز

دکترلاريجاني در ارزيابي از اين موضوع که آيا برخورد قاطع قوه قضاييه با وقايعي همانند حادثه در شهر قم در روز 22 بهمن در مورد خود رييس مجلس و واقعه اخير شيراز بوديم که به تازگي در مورد يکي از نمايندگان پيش آمده است مي تواند مانع از بروز اين مسائل شود، گفت:علي‌القاعده همين‌طور است. اينگونه امور در نظام مردم‌سالار جمهوري اسلامي ايران که آزادي بيان نيز در آن وجود دارد، قابل قبول نيست و افراد مي‌توانند نظرات خود را مطرح کنند.

مجلس و دولت با همفکري مذاکرات را

دنبال مي‌کنند

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که با توجه به اختلاف نظرات در مجلس در مورد مذاکرات هسته اي آيا هرگونه توافق هسته‌اي بايد به تصويب مجلس برسد، گفت: علي‌القاعده در بررسي پرونده‌هايي که تحت نظر شوراي عالي امنيت ملي است، اينگونه پرونده‌ها قابليت جلو رفتن را دارند، چون هماهنگي ميان مسئولان وجود دارد و درخصوص توافق‌نامه هسته‌اي نيز هم مجلس و هم دولت با همفکري و مذاکرات را دنبال مي‌کنند و ما اميدواريم مسير ادامه پيدا کند

ضرورت توجه به مصوبات مجلس در

امر نظارت هسته‌اي

رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که آيا ايران در مذاکرات نظارت بالاتر از NPTرا مي‌پذيرد، تاکيد کرد: البته اين موضوع مطرح شده و اين مسائل داراي شرايطي است. از طرف ديگر ما در مجلس قانوني داشتيم که براساس آن اجراي پروتکل الحاقي را منوط به خارج شدن پرونده هسته‌اي ايران از شوراي امنيت شده است. از اين‌رو اگر توافقي صورت گيرد بايد به مصوبه مجلس توجه شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه نشست خبري خود با خبرنگار داخلي و خارجي و در پاسخ به سوالي مبني بر چگونگي تشکيل حزب از سوي رئيس مجلس گفت: پرداختن به مسائل انتخاباتي براي انتخابات مجلس کمي زود است و از هم اکنون نمي‌شود در مورد فعاليت‌هاي سياسي قضاوت شود. اما آنچه که مهم است اين است که من از کارهاي تشکيلات سياسي حمايت مي‌کنم و اين کار را براي کشور مفيد مي دانم.

وي افزود:‌ براي اينکه دموکراسي در کشور شکل بهتري بگيرد و نگاه‌هاي دقيقتري نسبت به فعاليت‌هاي سياسي شود بهتر است که جريان‌هاي سياسي به شکل سازمان يافته حرکت کنند.


 رهبر جمهوري خواهان:
 اوباما در آستانه امضاي توافق خيلي بد با ايران است 

به گزارش عصرايران، " ميچ مک کانل" رهبر اکثريت جمهوري خواه در مجلس سناي آمريکا گفت که رئيس جمهور باراک اوباما در آستانه امضاي توافق خيلي بد با ايران درباره برنامه هسته اي اش است.وي تاکيد کرد: کنگره آمريکا بايد نظر خود را درباره هر توافقي اعلام خواهد کرد." ميچ مک کانل" در مصاحبه با يکي از برنامه هاي شبکه سي ان ان گفت: به نظر مي رسد دولت آمريکا در آستانه ورود به توافق خيلي بد با يکي از بدترين حکومت ها در دنياست که در نتيجه آن به ايران اجازه مي دهد کسب زيرساخت هاي هسته اي خود را ادامه بدهند.

مک کانل ادامه داد: "واضح است که رئيس جمهور دموکرات نمي خواهد کنگره را در موضوع توافق هسته اي با ايران شريک کند. ما درباره اين موضوع نگرانيم."

وي افزود: "اگر با ايران توافق به دست آيد مجلس سنا پيش نويس قانوني را به راي خواهد گذاشت که براساس آن متن توافق هسته اي با ايران بايد به تصويب کنگره آمريکا برسد."

اوباما قبل از اين بارها تهديد کرده بود چنين مصوبه اي از سوي کنگره را وتو خواهد کرد.رهبر جمهوري خواهان در مجلس سناي آمريکا توضيح داد: "در صورتي که توافق هسته اي با ايران به دست نيايد کنگره قانون افزايش تحريم ها عليه ايران را تصويب خواهد کرد."

برخي اعضاي دموکرات در مجلس سناي آمريکا نيز خواهان انتقال هر توافق هسته اي با ايران به کنگره هستند.


 السيسي: مردم بخواهند، قدرت را واگذار مي‌کنم 

 
العالم: رييس‌جمهوري مصر اعلام کرد، در صورتي که شهروندان اين کشور خواهان تغيير باشند، وي قدرت را به فرد ديگري خواهد داد.عبدالفتاح السيسي، رييس‌جمهوري مصر اعلام کرد، در صورتي که مصري‌ها خواهان تغيير در رهبري اين کشور باشند، وي منتظر نخواهد ماند و بلافاصله قدرت را به فرد ديگري واگذار خواهد کرد.در همين حال، وي خاطرنشان کرد: مصر به حدود 200 تا 300 ميليارد دلار براي توسعه اقتصادي اين کشور نياز دارد.

رييس‌جمهوري مصر همچنين گفت که اجراي به موقع پروژه‌هاي اقتصادي در اين کشور موضوع ديگري است که بايد توجه ويژه‌اي به آن مبذول گردد. پس از بركناري محمد مرسي توسط ارتش اوضاع اقتصادي مصر بسيار نابسامان گرديده و نيازمند كمك‌هاي منطقه‌اي و بويژه عربستان مي‌باشد.


 مخالفت انگليس با جان کري: "اسد بايد برود!" 

 
بي‌بي سي: با آشکار شدن تغيير موضع آمريکا در قبال سوريه و سخنان اخير کري مبني بر اينکه واشنگتن راهي جز مذاکره با اسد ندارد، وزارت خارجه انگليس به اين عقب نشيني کاخ سفيد واکنش نشان داد و بار ديگر اعلام کرد که بشار اسد در آينده در سوريه جايگاهي ندارد. سخنگوي وزارت خارجه انگليس در واکنش به اظهارات جان کري، وزير امور خارجه آمريکا گفت: اسد در آينده سوريه جايگاهي ندارد و همانگونه که وزير خارجه انگليس هفته گذشته تاکيد کرد لندن به اعمال فشار بر نظام سوريه با استفاده از تحريم‌ها ادامه خواهد داد تا خشونت‌ها در سوريه پايان يابد.وي گفت: انگليس به زودي مذاکرات جديدي را با "مخالفان ميانه‌رو سوريه" براي يافتن راه‌حلي جهت پايان بحران سوريه آغاز خواهد کرد. پس از چهار سال تاکيد بر اينکه "روزهاي پاياني بشار اسد نزديک است"، وزير خارجه آمريکا در گفت‌وگو با شبکه سي‌بي‌اس اقرار کرد که واشنگتن چاره‌اي جز مذاکره با اسد ندارد.


 نتانياهو: همه عليه من متحد شده اند  

 
عصر ايران: بنيامين نتانياهو نخست وزير راستگراي اسراييل روز گذشته در يک گردهمايي انتخاباتي راستگرايان در شهر تل آويو سخنراني کرد.به گزارش سي ان ان نتانياهو که در روزهاي گذشته با افت محسوس آرا در نظر سنجي ها روبرو است در سخنراني خود در ميدان رابين در تل آويو مدعي دست هايي پشت پرده براي سرنگون کردن خود شد.

نتانياهو گفت: برخي سازمان هاي خارجي که مي خواهند حکومت من پايان يابد پول هاي زيادي در انتخابات اسراييل خرج کرده اند.او نام مشخصي به ميان نياورد. اين دومين بار است که نتانياهو در هفته گذشته از تلاش هاي خارجي براي تاثير گذاري در نتايج انتخابات اسراييل سخن مي گويد. اوهفته گذشته نيز در سخناني صريح تر گفت برخي کشورهاي اروپايي براي راي نياوردن او تلاش مي کنند و پول خرج مي کنند.


 عربستان سعودي خطاب به 1+5:
 هر چه به ايران داديد ما هم مي خواهيم 

شاهزاده بانفوذ عربستان سعودي اعلام کرد 1+5 هر حقوق هسته اي را که به ايران بدهد رياض هم خواهان آن خواهد شد.به گزارش عصرايران، رئيس اسبق سازمان جاسوسي عربستان سعودي هشدار داد که هر حقوق هسته اي که ايران در مذاکرات به دست بياورد رياض و ديگر کشورها نيز خواهان آنها خواهند شد.شاهزاده ترکي فيصل قبل از اين به عنوان سفير عربستان سعودي در آمريکا و بريتانيا فعاليت مي کرد و رياست سازمان اطلاعات و امنيتي عربستان سعودي را نيز برعهده داشت.

ترکي فيصل در مصاحبه با بي بي سي ادامه داد: هميشه گفته ام هر چيزي که نتيجه اين مذاکرات هسته اي باشد ما هم مثل آن را مي خواهيم. اگر ايران داراي توانايي غني سازي اورانيوم در هر سطحي داشته باشد نه تنها عربستان سعودي بلکه کل جهان خواهان در پيش گرفتن بدون مانع اين روند خواهد بود. اين اعتراض اصلي ما به روند 1+5 است.

وي افزود: اگر ايران توانايي غني سازي اورانيوم در هر سطحي را داشته باشد عربستان سعودي تنها کشوري نخواهد بود که خواهان اين موضوع است.


 رد درخواست باراک اوباما از کنگره درباره مذاکرات هسته‌اي 

يک سناتور تندرو آمريکايي گفت که هيچ تغييري در روند تصويب طرح لزوم نظارت و راي‌گيري کنگره براي تاييد توافق هسته‌اي با ايران انجام نشده است.

به گزارش روزنامه صهيونيستي اورشليم پست، باب کورکر، سناتور جمهوري‌خواه ايالت تنسي و رييس کميسيون روابط خارجي کنگره آمريکا، شنبه شب از سوي دنيس مک دوناف، رييس دفتر کاخ سفيد به نمايندگي از باراک اوباما، نامه‌اي دريافت کرد که در آن اوباما توضيح داده بود که چرا کنگره تا پايان ماه ژوئن در صورت دستيابي يا دست‌ نيافتن به توافق هسته‌اي بايد از تصويب هرگونه طرح و مصوبه‌اي عليه ايران و مذاکرات هسته‌اي خودداري کند.

مک دوناف در بخشي از اين نامه نوشته بود: با وجود اين که کنگره بايد نقش خود را در برداشته شدن تحريم‌ها عليه ايران در آينده تحت هرگونه توافق احتمالي بازي کند، قانون تحريم‌ها که توسط خود کنگره تصويب شده است، به رييس‌جمهور توان اجرايي لازم براي چشم پوشي از محدوديت‌ها در اين مورد را مي‌دهد.

مک دوناف در اين نامه خطاب به باب کورکر نوشته است که اما طرحي که شما براي تصويب به کنگره معرفي کرده‌ايد بسيار فراتر از نقشي است که کنگره بايد در مذاکرات داشته باشد.


 يک نکته از هزاران 

مشخص نيست نقش دستگاه‌هاي نظارتي و كنترل كننده بازار در چه وقت و چه زماني بايد هويدا شود، تا مردم از كنار عملكرد مثبت‌ آنها بتوانند مايحتاج معيشت خود را بدون دغدغه فراهم كنند.

الان چند هفته‌اي است كه قيمت مرغ روندي صعودي به خود گرفته است و هرچه مسولان از ارزان شدن آن در طي روز‌هاي آتي خبر مي‌دهند، فايده‌اي نداشته است. يك روز تغيير فصل جوجه ريزي بهانه است، روز ديگر كشتارگاه‌ها، روز ديگر واسطه‌ها، روز ديگر عدم واردات به موقع، روزديگر...، اما واقعيت آن است كه فشار اين ناهماهنگي‌ها و سوء مديريت‌هاي نظارتي صرفاً زندگي و معيشت مردم را تحت فشار قرار داده است.

انگار رسمي است كه همه ساله در آستانه سال جديد قيمت‌ها باوجود حضور ناظرين مسول بر بازار، افزايش داشته باشد!!


 ميز خبر 

 ظريف پس از پنج ساعت مذاکره با همتاي آمريکايي:

راه حل ها در دسترس است، اما همچنان فاصله وجود دارد

وزير امور خارجه گفت: در برخي موارد به راه حل نزديکتر هستيم و بر همين اساس مي توان گفت که 'راه حل ها در دسترس هستند، اما همچنان در برخي موارد فاصله داريم'.به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف پس از پايان پنج ساعت مذاکرات هسته اي مقامات سياسي - فني ايران و آمريکا در لوزان سوييس، افزود: لازم است تا روز جمعه با همه طرف ها مذاکره کنيم تا اينکه ببينم در نهايت به چه نتايچي منجر مي شود.

وزير امور خارجه در پاسخ به اين سوال که آيا در اين جلسه براي تحريم ها چشم اندازي لحاظ شد، گفت: درباره همه مسائل چشم اندازي وجود دارد.

وي با بيان اينکه اختلافات باقي مانده ميان طرف هاي مذاکره کننده بحث اصلي مذاکرات امروز بود و در جلسه درباره موضوعات بسياري از تحريم ها گرفته تا نامه اعضاي کنگره بحث و گفتگو شد، تصريح کرد: اگر چه ما نامه کنگره را يک حرکت سياسي مي دانيم، اما لازم است که موضع گيري دولت آمريکا درباره نامه نيز براي ما مشخص شود.

وزارت کشور:

در خصوص حادثه شيراز تاکنون کسي بازداشت نشده است

سخنگوي وزارت کشور گفت که تاکنون در رابطه با اتفاق رخ داده براي علي مطهري در شيراز کسي بازداشت نشده است.

به گزارش ايسنا، حسينعلي اميري در نشست خبري درباره حادثه شيراز اظهار کرد:‌ تقريبا 20 دقيقه فيلم از اين حادثه وجود دارد و تقريبا چهره‌ها در آن مشخص است.

وي با بيان اينکه در رابطه با اين موضوع تاکنون کسي بازداشت نشده است، گفت: جناب آقاي لاريجاني رئيس مجلس روز گذشته گفتند که رئيس قوه قضاييه نيز دستور پيگيري اين موضوع را داده است و ما هم از مسئولين قضايي استان فارس مي‌خواهيم به اين موضوع رسيدگي کنند.

تاييد لايحه بودجه 94 از سوي شوراي نگهبان

سخنگوي شوراي نگهبان گفت لايحه بودجه 94 تاييد شده است.

نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: ديروز جلسه شوراي نگهبان به پايان رسيد و طي آن لايحه بودجه 94 به تاييد رسيد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايرادات قبلي اعلام شده، پس از اعاده اين لايحه به مجلس برطرف شده‌اند يا خير گفت: نظر اکثريت اعضاي شوراي نگهبان اين بود که اين ايرادات برطرف شده‌اند و لذا اين لايحه به تاييد شوراي نگهبان رسيد. ابراهيميان در پايان گفت که در جلسه امروز شوراي نگهبان صرفا لايحه بودجه مورد بررسي قرار گرفته و شوراي نگهبان تا سال آينده جلسه ديگري برگزار نخواهد کرد.

خروج نام ايران و حزب‌الله از فهرست تهديدات تروريستي عليه آمريکا

تازه‌ترين برآورد جامعه اطلاعاتي آمريکا که همه ساله تحت عنوان «ارزيابي تهديدات جهاني توسط مدير اطلاعات آمريکا منتشر مي‌شود، نام ايران و حزب‌الله لبنان را از فهرست تهديدات «تروريستي» عليه آمريکا حذف کرده است.

به گزارش ايسنا، در اين گزارش که روز 26 فوريه توسط جيمز کلاپر، مدير اطلاعات ملي آمريکا به هيات منتخب کميته نيروهاي مسلح سنا ارائه شده، قدرت گرفتن گروه‌هاي «سني افراط‌گرا» اصلي‌ترين تهديد تروريستي براي آمريکا معرفي شده‌ است. در نظرسنجي اخير گالوپ از مردم آمريکا در مورد کشوري که تهديد عليه آمريکا محسوب مي شود ايران از رتبه اول در سال 2012 به رتبه چهارم رسيده است.

اين تغيير نگرش با وجود تداوم تبليغات گسترده در زمينه پرونده هسته‌اي ايران است.

لو رفتن اطلاعات محرمانه اقتصادي كشور

اطلاعات امور اقتصادي و مالي هر كشوري بي شك جزو اطلاعات محرمانه و حتي سري يك كشور محسوب مي شود از اين رو دستگاه هاي اطلاعاتي هر كشوري به شدت به دنبال حفظ اين اطلاعات هستند.

به گزارش عصرخبر، اما در كشور ما گويا برعكس است، اطلاعات اقتصادي محرمانه كشور به راحتي در اختيار كشور خارجي قرار گرفته و هر لحظه امكان لو رفتن آن وجود دارد.در دولت سابق در اقدامي عجيب و البته گويا بدون تاييد نهادهاي مسئول، سازمان امور مالياتي كشور طراحي و پشتيباني سيستم جمع آوري اطلاعات مالياتي موديان كشور را به شركتي فرانسوي سپرده است.

گذشته از اينكه دسترسي به اطلاعات موديان مالياتي كشورمان به طور كامل در اختيار اين شركت فرانسوي قرار گرفته، تمام اطلاعات در سرور اين شركت فرانسوي ذخيره مي شود!

تلاش‌هاي ديپلماتيك آمريكا براي عادي سازي روابط با كوبا

مذاکره‌کننده آمريکا براي عادي‌سازي روابط با کوبا به هاوانا بازگشت و اين در حالي است که هزاران تن از حاميان ونزوئلا در بحبوحه تنش با واشنگتن راهپيمايي برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، "روبرتا جاکوبسن"، ديپلمات ارشد آمريکا در امور آمريکاي لاتين در راستاي اجراي تصميم دو جانبه آمريکا و کوبا براي حل اختلافات ميان اين دو دشمن جنگ سرد براي عادي‌سازي روابط پس از پنج دهه خصومت تلاش مي‌کند.

کوبا نزديکترين شريک منطقه‌اي ونزوئلا محسوب مي‌شود. کمک ونزوئلا موجب سرپا نگه داشتن اقتصاد کوبا شده است اما اقتصاد ونزوئلا نيز به مشکل برخورده است و به رغم اينکه اين کشور بزرگترين ذخاير نفت جهان را دارد به سمت بحران اقتصادي حرکت کرده و بالاترين نرخ تورم و کمبود کالاهاي اساسي را رقم زده است.

توافق گروه‌هاي يمني بر سر تشکيل شوراي رياست‌جمهوري

منابع حزبي در يمن اعلام کردند که گروه‌هاي سياسي در صنعاء با تشکيل شوراي رياست‌جمهوري موافقت کرده‌اند.

در همين حال اخبار ضد و نقيضي درخصوص پايان شورش فرمانده نيروهاي امنيت ويژه يمن در عدن منتشر شده است. به گزارش ايلنا، برخي منابع حزبي يمني در مصاحبه با روزنامه الحياه اعلام کردند که گروه‌هاي سياسي يمني در صنعاء با حوثي‌ها بر سر تشکيل شوراي رياست‌جمهوري به توافق رسيده‌اند اما دو حزب اصلاح (اخوان‌المسلمين) و حزب ناصري (ملي‌گرا) در جريان مذاکرات سکوت کرده‌اند و همچنان بر حمايت از عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهوري يمن تاکيد دارند.


 ميز خبر 

شرط 21 ماهه‌شدن خدمت‌ سربازي

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا شرط 21 ماهه شدن خدمت سربازي در سال آينده را بازگو کرد.

سردار ابراهيم کريمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره شرايط 21 ماهه شدن خدمت سربازي در سال آينده اظهار کرد: همان طور که مي‌دانيد از فروردين ماه سال 94 طول مدت سربازي 24 ماه خواهد شد، اما تمامي آن دسته از مشمولاني که تا پيش از پايان امسال با مراجعه به دفاتر پليس +10 در سراسر کشور درخواست خود را ثبت و نسبت به تعيين تکليف سربازي خود اقدام کنند مدت سربازي شان در سال آينده 21 ماه خواهد شد.

وي با بيان اينکه اين دسته از افراد تا پيش از پايان نيمه دوم سال 94 ساماندهي و به سربازي اعزام مي‌شوند گفت: اما کساني که از فروردين 94 به بعد نسبت به تعيين تکليف سربازي خود اقدام کنند طول مدت خدمت آنان برابر قانون 24 ماه خواهد بود.

عربستان براي مقابله با حوثي‌ها دست به دامان مشعل شد

همزمان با انتشار اخبار دعوت رئيس دفتر سياسي حماس براي سفر به عربستان، برخي منابع سياسي اعلام کردند که رياض تلاش دارد در اين سفر خالد مشعل را به ميانجي‌گري ميان عربستان و حزب اصلاح يمن (اخوان المسلمين) وادار کند.به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، منابع سياسي آگاه که خواستند نامشان فاش نشود مي‌گويند خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش حماس به درخواست عربستان عملا تلاش‌ براي ميانجي‌گري ميان رياض با حزب اصلاح يمن را آغاز کرده است اما جزئيات بيشتري ارائه ندادند.

به گفته منابع مذکور اين اقدامات بنا به درخواست عربستان و به خاطر نگراني‌هاي رياض از اوضاع يمن صورت مي‌گيرد.

داعش "ارتش جديد" تشکيل داد

به دنبال شکست‌هاي ‌پياپي گروه تروريستي داعش در عراق، اين گروه با انتشار ويدئويي از تشکيل يک يگان جديد به نام "العسره" براي افزايش توان نظامي خود خبر داد.به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، گروه تروريستي داعش در عراق با انتشار ويدئويي در صفحه شخصي خود در پايگاه اجتماعي "توييتر"، از تشکيل اين يگان جديد خبر داد. در اين فيلم، رژه نظامي گروهي آموزش ديده از اعضاي داعش و آموزش آنان براي تيراندازي، بالا رفتن از موانع، فرود از ساختمان‌هاي بلند و پل‌ها نمايش داده شده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا 26 جمادي الاول 1431 هجري قمري/10تا11 مي 2010 ميلادي

سند درمورد موضوع 1.5 از پيش نويس دستورکار:

(تدارک پنجمين اجلاس مجمع(کنفرانس) عمومي اتحاديه)

قسمت هفتادويك:

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-، دبيرخانه

مجمع عمومي (کنفرانس) عمومي / اجلاس پنجم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان- باکو، جمهوري آذربايجان

12 تا 14 مي 2010

پيش نويس دستور کار

3. پروژه هاي علمي

3.1 پيش نويس طرح عملياتي وبودجه براي سال هاي 2010 تا 2012

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.1

2.3 پروژه دانشگاه اسلامي مجازي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.2

3.3 پيش نويس مکانيزم ها جهت فعال کردن نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.3

پيش نويس برنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.3

4.3 پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي

سند: UIW/G.C.5/2010/ 3.4

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.4

5.3 پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.5

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.5

6.3 پيش نويس برنامه عملياتي آموزش دانشگاه براي مقابله با تهاجم عليه اسلام ومسلمين

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.6

پيش نويس قطنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.6

4. موضوعات اختتاميه

1.4 انتخاب اعضاي شوراي اجرايي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.1

2.4 تاييد انتصاب دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.2

3.4 تاريخ ومکان ششمين اجلاس مجمع(کنفرانس) عمومي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.3

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.3


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته