جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4955

يک متخصص پوست و مو در گفت و گو با آفرينش؛
زرد زخم علائم و توصيه‌هاي بهداشتي براي پيشگيري از ابتلاء به آن را تشريح كرد

رئيس اداره سلامت و تندرستي آموزش و پرورش تهران:
پاي طرح تحول به مدارس هم کشيده شد


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 يک متخصص پوست و مو در گفت و گو با آفرينش؛
 زرد زخم علائم و توصيه‌هاي بهداشتي براي پيشگيري از ابتلاء به آن را تشريح كرد 

يك متخصص پوست و مو با بيان اينكه زرد زخم يگ عفونت باكتريايي مسري و شايع پوست است، گفت: زرد زخم لايه هاي سطحي پوست را دچار تغيير مي كند همچنين اين بيماري به صورت تاولي و غير تاولي ايجاد مي شود و اغلب در پوست صورت، بازوها و پا بروز مي كند.

دكتر امير هوشنگ احساني در گفت و گو با خبرنگار آفرينش، با تاکيد بر اينکه کودکان بيشترين مبتلايان به زرد زخم هستند، گفت: زرد زخم يک بيماري واگيردار پوستي است و مي تواند در تمام سنين ايجاد شود که اگر درمان نشود؛ خطرناک است ولي رعايت بهداشت فردي در جلوگيري از بروز اين بيماري بسيار موثر است.

وي در رابطه با علايم شايع بيماري زخم زرد، اظهار داشت: زرد زخم به صورت پوسته هاي زرد رنگ و همراه با تاول هاي کوچک و متعدد روي پوست نمايان مي شود که اين تاول ها ممکن است احساس خارش زيادي را در بيمار ايجاد کند.

دكتر احساني گزش پشه و آب و هواي گرم و مرطوب را از دلايل بروز اين بيماري دانست و افزود: حساس بودن پوست به نور خورشيد به خصوص در فصل تابستان و يا مناطق گرمسير، مواد تحريک کننده و شيميايي که در صابون ها و مواد آرايشي وجود دارد، در بروز اين بيماري موثر است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص اينكه با رعايت بهداشت فردي مي توان از بروز ايجاد زخم زرد جلوگيري كرد،‌گفت: اگر فردي با ضايعه هاي پوستي که تاولي شکل هستند؛ مواجه شد و تب خفيفي داشت، بايد حتما به پزشک مراجعه کند تا زودتر بتوان براي بهبودي بيمار دارو تجويز کرد.

احساني با اشاره به اين نکته که زرد زخم در عرض 7 تا 10 روز بهبود مي يابد، تصريح كرد: براي درمان موارد خفيف اين بيماري؛ از پمادهاي ضد عفوني کننده موضعي استفاده مي شود. در موارد شديد تر نياز به مصرف داروهاي آنتي بيوتيک خوراکي است که به بهبودي بيماري کمک مي کند.

شستن و تميز نگه داشتن زخم ها به بهبودي بيماري کمک مي کند

وي در اين خصوص بيان كرد:بايد ضايعات با گاز و صابون ضد عفوني کننده شسته شود زيرا تميز نگه داشتن زخم يکي از راهکارهاي موثر در بهبودي بيماري است. استفاده از صابون هاي ضد باکتريايي نيز در بهبود روند بيماري موثر است.

اين متخصص پوست و مو هوا را موثرترين عامل آسيب رسان به پوست دانست و اظهار داشت: دستکش مناسب فصل باعث حفاظت از پوست مي شود زيرا سرما و گرما هر دو به پوست دست آسيب مي ‌زنند.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 رئيس اداره سلامت و تندرستي آموزش و پرورش تهران:
 پاي طرح تحول به مدارس هم کشيده شد 

 
کامياب صدري گفت: موفقيت طرح تحول نظام سلامت در طي سال اخير بسيار زياد بوده است، هر چند که هنوز قضاوت در خصوص موفقيت اين طرح زود است ولي کشيده شدن پاي طرح تحول در مدارس و ايجاد پايگاههاي دندانپزشکي در مدارس را مي‌توان از اقدامات موفق اين طرح دانست.

کامياب صدري رئيس اداره سلامت و تندرستي آموزش و پرورش، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: با توجه به مدت کمتر از يک سال که از آغاز طرح تحول نظام سلامت مي‌گذرد، قضاوت در خصوص ميزان موفقيت اين طرح، هنوز زود است ولي اقداماتي که اين طرح تا کنون در حوزه الکترونيک کردن شناسنامه‌هاي سلامت و داشتن برنامه‌هاي گام به گام انجام داده است ، نشان از آينده‌اي موفقيت‌آميز براي طرح تحول دارد.

وي گفت: منتظر هستيم در سال آينده طرح تحول نظام سلامت را بطور جدي‌تري در نظام آموزش و پرورش کشور هم بتوانيم نهادينه کنيم. چراکه اجراي اين طرح در بين دانش‌آموزان که آينده سازان اين کشور هستند، مي‌تواند نشانه خوبي از موفقيت و دوام آن داشته باشد.


 خبر پزشکي 

 معاون بهداشت اعلام کرد

توصيه هاي ايمني براي کودکان، نوجوانان و والدين در چهارشنبه آخر سال

معاون بهداشت سوختگي هاي سطحي ناشي از برخورد مواد آتش زا به نقاط خاص بدن افراد را اولين خطر چهارشنبه آخر سال اعلام کرد که بيشترين ميزان آسيب ديدگي ها را به خود اختصاص مي دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا، دکتر علي اکبر سياري گفت: سوختگي هاي سطحي و سوختگي هاي نيمه عميق و عميق (سوختگي هاي درجه يک، دو و سه) مهم ترين و بيشترين درصد حوادث در چهارشنبه آخر سال را مخصوصاً براي کودکان، نوجوانان و جوانان، به وجود مي آورند.

وي افزود: مهم ترين اقدامات در مواجهه با سوختگي ها اين است که افراد ابتدا بايد محل سوختگي را با آب سرد تميز و به مدت حداقل 10 دقيقه بشويند.

وي اقدامات بعدي در مواجهه با سوختگي هاي چهارشنبه آخر سال را چنين تشريح کرد: خارج کردن آرام لباس افرادي که دچار سوختگي شده اند، پرهيز از ترکاندن تاول ها و پوشاندان آنها با باند استريل.

معاون بهداشت خاطرنشان کرد: آسيب ديدگي هاي چشمي نيز جزو مهم ترين آسيب ديدگي هاي چهارشنبه آخر سال است که بعضا منجر به نابينايي افراد نيز مي شود.

دکتر سياري تصريح کرد: در صورتي که چشم فردي آسيب ببيند نبايد چشم و پلک را با دست بمالند بلکه فقط بايد با آب شستشو داده و در اولين فرصت مصدوم را به اورژانس و بيمارستان منتقل کنند.

لزوم رعايت حال افراد در معرض خطر

وي مخاطرات مواد آتش زا براي گروه هاي در معرض خطر همچون بيماران قلبي، سالمندان و زنان باردار را مورد اشاره قرار داد و گفت: صداي انفجار مواد محترقه و آتش زا و شوک ناشي از آن موجب آسيب رسيدن بيشتري به اين قشر مي شود.همچنين نارنجک و ترقه ممکن است موجب بيهوشي اين گونه افراد شود. بنابراين هموطنان عزيز در اين خصوص توجه ويژه اي داشته باشند.

خطر ترکيب مواد منفجره با اکسيژن و کربن

دکتر سياري با تأکيد بر نقش ويژه رسانه ها به خصوص صدا و سيما در اين ايام براي آموزش مردم و پيشگيري از حوادث، بيان داشت: ضرورت دارد رسانه ها براي کنترل بيشتر سوانح و جلوگيري از حوادث در مراسم سه شنبه آخر سال به آموزش مردم به ويژه نوجوانان و جوانان اهتمام ويژه اي کنند از جمله اينکه مخاطرات پرتاب فشفشه و موشک را بر روي درختان از پشت بام ها و بالکن منازل به آنان گوشزد کنند.

مخاطرات نگهداري مواد منفجره در ظروف فلزي و شيشه اي

وي ادامه داد: افراد در صورت مواجهه با هرگونه حريقي در اولين فرصت مراتب را به شماره 125 آتش نشاني اعلام کنند و از نگهداري مواد منفجره و محترقه در ظروف فلزي و شيبشه اي به جداً خودداري کنند.

دکتر سياري اظهار داشت: مواد منفجره اي مانند ترقه و فشفشه که در ظاهر براي تفريح و شادي توسط افراد سودجو و به صورت دست ساز ساخته مي شوند اگر به نقاط خاصي از بدن اصابت کنند آسيب زا خواهند بود.

بنابراين لازم است والدين در چهارشنبه آخر سال به صورت ويژه مراقب کودکان، نوجوانان و جوانان خود باشند و آنها را به رعايت حقوق همه مردم به ويژه افراد در معرض خطر همچون سالمندان و مادران باردار آگاه کنند.

معاون بهداشت در پايان خاطر نشان کرد: افرادي که تمايل به برپاساختن آتش دارند نيز بايد حتي الامکان در پارک ها و ميادين بزگر و فضاهاي بازي که شهرداري ها براي اين کار در نظر گرفته اند به اين کار مبادرت کنند تا از آسيب رسيدن به هموطنان در ايام منتهي به سال جديد و نوروز بيش از پيش خودداري شود.


 خبرها از عالم علم 

 روش ديگر براي دفع سکته مغزي

محققان چيني دريافتند که اسيدفوليک ممکن است در دفع کردن سکته مغزي در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه خبري هلث دي نيوز آمريکا، بررسي محققان چيني نشان داد که اسيد فوليک همان دارويي که زنان در بارداري براي کمک به دفع کردن نواقص هنگام تولد نوزاد مصرف مي‌کنند، در کاهش خطر ابتلا به سکته مغزي در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کننده است.

به گفته يک کارشناس سلامت قلب آمريکا، اين يافته‌ها جذاب هستند.دکتر «سوزان استين‌بايون» متخصص پيشگيري از بيماري‌هاي قلب و عروق در بيمارستان «لناکس»‌، «ماساچوست هيل» در شهر «نيويورک» گفت که اگر تمام آنچه که براي جلوگيري از بزرگترين تهديداتي که متوجه سلامت است يک ويتامين باشد، بنابراين مي‌بايست بررسي سطح اسيد فوليک خون و مکملات آنها در صورت لازم مورد بررسي قرار گيرد.

تحقيقات جديد توسط دکتر «يونگ هيو» از بيمارستان اول دانشگاه پکن انجام شد و تيم هيو بيش از 20 هزار بزرگسال را در اين کشور با فشار خون بالا که از يک حمله قلبي يا سکته قلبي رنج مي‌بردند را بررسي کردند.

شرکت‌کنندگان به طور تصادفي براي مصرف روزانه يک قرص اسيد فوليک و داروي انالاپريل فشار خون بالا (نام تجاري Vasotec) و يا يک قرص با انالاپريل به تنهايي در نظر گرفته شدند. اين تحقيقات نشان داد که در طي يک دوره درمان 4.5 ساله، نخستين سکته مغزي براي اولين بار در 2.7 درصد از افراد در گروه انالاپريل / اسيد‌فوليک و 3.4 درصد از افراد در گروه انالاپريل رخ داده است.

و اين بدان معناست در ميان افرادي که انالاپريل / اسيدفوليک مصرف کرده بودند 21 درصد با کاهش سکته مغزي روبرو شده‌اند. بر اساس بررسي انجمن سکته آمريکا، سکته مغزي ايسکميک، سکته مغزي ناشي از انسداد است و حدود 87 درصد از تمام سکته مغزي را تشکيل مي دهند. و در واقع اين نوع سکته مغزي، زماني اتفاق مي‌افتد که يک لخته خون يا چربي، موجب انسداد رگ و قطع جريان خون در مغز شود. انسداد شريان مي‌تواند داخل يا اطراف مغز رخ دهد، همچنين لخته‌هاي خوني مي‌توانند توسط جريان خون از ديگر نقاط بدن به مغز آورده شوند.

پياده روي به صورت جمعي مفيدتر است

پياده روي کردن به صورت جمعي براي سلامت جسمي و رواني بسيار مفيدتر از پياده روي انفرادي است و اثرات مثبت در طولاني مدت دارد.به گزارش خبرگزاري فارس، بارها گفته شده است نداشتن فعاليت بدني باعث مشکلات عمده در سلامت انسان مي‌شود و هميشه توصيه به انجام حداقل نيم ساعت ورزش در روز شده است.

البته بخش قابل توجهي از جمعيت به اين توصيه‌ عمل نمي‌کنند. يکي از مشکلات ورزش نکردن عدم تمايل، انگيزه، شورو شوق براي ورزش کردن است و اين زماني است که شخص هنگام پياده روي يا ورزش تنهاست، در صورتي که پياده روي کردن به صورت جمعي تمام اين مشکلات را از بين مي‌برد.به صورت جمعي ورزش کردن يا پياده روي لذت بخش‌تر است، باعث تشويق فرد براي ورزش کردن به طور منظم مي‌شود و خواص درماني بسياري دارد.يک تيم از محققان انگليسي بر روي ده‌ها تن از افراد تحقيقاتي انجام دادند؛ اين مطالعات نشان داد ورزش جمعي در بسياري از پارامترهاي بدن مانند فشارخون، کلسترول، ظرفيت تنفسي، وزن، چربي بدن و ضربان قلب اثرات زيادي مي‌گذارد.

پياده روي به صورت جمعي براي سلامت روان به ويژه در برابر خطر افسردگي مفيد است و بايد بدانيد انزوا و تنهايي يک عنصر بسيار مهم است که مي‌تواند فرد را مبتلا به انواع بيماري‌ها کند. چند ساعت ورزش در يک فضاي آرام در هفته، تغذيه مناسب و پرورش روابط اجتماعي در سلامت انسان موثر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته