جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1393/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4955


حقوق سال آينده کارگران مشخص شد


ايران به‌جاي نفت صادرکننده گاز شد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


دنياي انرژي


انرژي و شهرستان‌‌ها


 حقوق سال آينده کارگران مشخص شد  

حداقل دستمزد 94 مشمولان قانون کار از 608900 تومان به 712425 تومان افزايش يافت. بن نقدي ماهيانه به 110هزارتومان، حق مسکن 40هزارتومان، سنوات روزانه 1000 تومان، حق اولاد يک فرزند نيز 71241تومان شد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار ، شوراي عالي کار پس از چند ساعت بحث و گفتگوي شبانه حداقل دستمزد سال آينده ميليون ها مشمول قانون کار را تعيين و تصويب کرد. بر اين اساس، از ابتداي سال آينده تمامي کارگران و مشمولان قانون کار با افزايش دريافتي ماهيانه مواجه خواهند شد. طبق مصوبه شوراي عالي کار، از ابتداي فروردين ماه سال آينده حق بن نقدي کارگران از 80 به 110 هزارتومان، حق مسکن از 20 به 40 هزارتومان، حق سنوات از 500 تومان روزانه به 1000 تومان، حق اولاد يک نفر از 60888 تومان به 71241 تومان و حداقل مزد روزانه نيز از 20297 تومان به 23747 تومان افزايش مي يابد.

جدول کامل شده بسته دستمزد 94

(ارقام به تومان)

حداقل دستمزد ماهيانه 712425

حق مسکن ماهيانه 40000

حق بن نقدي (خواروبار) 110000

حق اولاد- يک فرزند 71242

حق اولاد- دو فرزند 142485

حق سنوات روزانه 1000

حداقل مزد روزانه 23747

مجموع دريافتي افراد مجرد 892430

مجموع دريافتي افراد متاهل با يک فرزند 963671

مجموع دريافتي افراد متاهل با دو فرزند 1034912

اعلام ميزان افزايش حقوق گروه‎هاي شغلي

شوراي عالي کار ميزان افزايش حقوق ساير گروه هاي شغلي (افرادي که حداقل دستمزد آنها بالاتر از مصوبه است) را براي سال آينده، 17 درصد اعلام کرد.

با اين مصوبه، ميزان دريافتي دست کم 8.5 ميليون نفر از مشمولان قانون کار در سال 94 نيز مشخص شد. شوراي عالي کار ميزان افزايش حداقل دستمزد سال آينده حداقل بگيران را نيز 712425 تومان تصويب کرد که طبق اعلام قبلي وزارت کار، جمعيتي بالغ بر 3 ميليون نفر را شامل مي شود.

بسته جديد مزد، ضدتورمي است

در همين رابطه ،وزير کار با استثنايي خواندن مصوبه جديد شوراي عالي کار درباره دستمزد کارگران گفت: بسته جديد مزد، ضدتورمي است.

علي ربيعي پس از نشست شوراي عالي کار با بيان اينکه حداقل دستمزد سال 94 کارگران متناسب با وضعيت صنعت، توليد و خدمات تعيين شده است گفت: 3 نظر متفاوت در نشست هاي شوراي عالي کار طرح شد لذا هنگام تعيين رقم مزد، 3 شاخص يادشده مورد توجه قرار گرفتند. وزير کار اظهارداشت: ما در عين حال وضعيت نيروي کار شاغل و بيکاران و نظام انگيزشي را نيز در نظر گرفتيم و قصد داريم که در سال هاي بعد بيشتر به نظام انگيزشي توجه کنيم.

ربيعي با تبريک به جامعه کارگري، مصوبه مزدي امسال را استثنايي توصيف کرد و افزود: افزايش امسال تا حدودي باعث پُر شدن بخشي از عقب ماندگي مزد کارگران از تورم سال هاي گذشته شده است.

موفقيت نمايندگان کارگري در تعيين مزد

يک کارشناس بازار کار با تأکيد بر اينکه افزايش حداقل دستمزد سال 94 کارگران که در شوراي عالي کار تصويب شد، مناسب ارزيابي مي‌شود، گفت: اين افزايش در کنار ساير مزايا از جمله بن کارگري، حق مسکن و پايه سنوات، يک موفقيت در چانه‌زني به شمار مي‌رود. حميد حاج‌اسماعيلي ، با اشاره به اينکه حداقل افزايش 17 درصدي دستمزد همه سطوح کارگري براي اولين‌بار بيش از تورم بود، اظهار داشت: امکان افزايش حقوق، بيش از اين رقم در شوراي عالي کار وجود نداشت و اين يک موفقيت در چانه‌زني براي گروه کارگري به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به اينکه مشکلات اصلي کارگران به شرايط روز اقتصادي بازمي‌گردد، افزود: متناسب با شرايط اقتصادي کارگران از افزايش منطقي طي سال‌هاي گذشته برخوردار نبودند و همين امر شکاف بزرگي بين قدرت خريد و حقوق دريافتي ايجاد کرد.


 ايران به‌جاي نفت صادرکننده گاز شد 

 
با کاهش حجم صادرات نفت کشور به کمتر از يک ميليون بشکه در روز، ايران به جاي صادرات نفت خام به صادرکننده بزرگ گاز مايع و ميعانات گازي تبديل شده است.به گزارش مهر، همزمان با افزايش ظرفيت توليد گاز طبيعي و کاهش مصرف فرآورده هاي نفتي به ويژه نفت سفيد و گاز مايع، حجم صادرات گازمايع ايران در سال جاري افزايش يافته است.بر اين اساس صرفا از پايانه نفتي بندر ماهشهر و آبادان به طور متوسط هر سه ماه يک بار حدود هفت هزار تن گاز مايع "ال. پي. جي" به بازارهاي آسيايي و اروپايي صادر مي شود.صادرات گاز مايع ايران از مسير دريايي وتوسط کشتي هاي حمل گاز مايع و يا با استفاده از ناوگان نفتکش هاي جاده پيما به کشورهاي مختلف صادر مي شود.به عبارت ديگر با کاهش حج صادرات نفت و حتي سقوط حجم فروش نفت ايران به کمتر از يک ميليون بشکه در روز، ايران به صادرکننده بزرگ گاز مايع و ميعانات گازي تبديل شده است.

سيد محسن قمصري درباره آخرين وضعيت صادرات گاز مايع ايران، گفت: در شرايط فعلي تمام مازاد توليد گاز مايع ايران به کشورهاي مختلف صادر مي شود و مشکلي در صادرات اين محصول گازي به بازار جهاني وجود ندارد.مدير امور بين‌الملل شرکت نفت ايران در خصوص حجم صادرات گازمايع ايران، تصريح کرد: هم اکنون به طور متوسط ماهانه حدود 100 هزار تن گاز مايع به کشورهاي مختلف صادر مي شود.اين مقام مسئول در پاسخ به سئوالي در خصوص مهمترين مشتريان گاز مايع ايران در بازار جهاني، بيان کرد: کره جنوبي در کنار کشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا از مهمترين مشتريان فعلي گاز مايع کشور به شمار مي روند.علي محمد بساق زاده هم اخيرا در گفتگو با مهر با بيان اينکه از حدود پنج ماه گذشته تاکنون با انجام يکسري اقدامات محدوديت ها و موانع پيش روي صادرات گاز مايع ايران به طور کامل رفع شده، گفته است: هم اکنون کشتي حمل گاز مايع به تعداد مناسب و با قيمت منطقي حمل دريايي اين محصولات در دسترس است.

مدير هماهنگي و نظارت بر توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي با يادآوري اينکه در طول سه ماه گذشته به دليل افزايش حجم صادرات گاز مايع حتي موجودي مخازن و انبارهاي ذخيره سازي به حداقل کاهش يافته، اظهار کرده است: در حال حاضر حتي يک محموله فروش نرفته يا مازاد در مخازن ذخيره سازي وجود ندارد.

اين در حالي است که ايران سال گذشته به منظور حفظ و تثبيت صادرات گاز مايع (ال. پي. جي) به مشتريان آسيايي در شرايط تحريم، 12 کشتي نو يا دست دوم حمل گاز مايع توسط بخش خصوصي خريداري کرد که اين کشتي‌ها وارد ناوگان دريايي نفت و گاز کشور شدند.در طول دو سال گذشته تاکنون با بهره‌برداري از طرح‌هاي جديد پالايشگاهي نفت و گاز در پالايشگاه‌هاي شازند، فجرجم و لاوان و اخيرا بهره برداري از پالايشگاه هاي جديد پارس جنوبي ظرفيت توليد گازمايع ايران از پنج به حدود 6500 تن افزايش يافت و عملا همزمان با خودکفايي و توقف واردات گازمايع، ايران به يکي از کشورهاي صادرکننده اين محصول گازي تبديل شد.


 تريبون اقتصادي 

 پرونده سهام عدالت با 48 ميليون نفر در خرداد 94 بسته مي‌شود

مديرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصي سازي با اعلام اينکه در خردادماه سال 1394 پرونده سهام عدالت را با حدود 48 ميليون نفر مي‌بنديم، گفت: کساني که برگه سهام عدالت را گم کرده‌اند نگران نباشند.به گزارش مهر، اسماعيل مختاري دولت آبادي با ذکر اين مطلب که در خردادماه سال 1394 پرونده سهام عدالت را با حدود 48 ميليون نفر مي بنديم، گفت: ثبت نام کارگران تا اواسط ارديبهشت به اتمام مي رسد ضمن آنکه طرح توزيع سهام عدالت با تکميل ثبت نام کارگران ساختماني و فصلي به مراحل پاياني نزديک مي شود و تاکنون 46 ميليون و 136 هزار و 930 نفر سهامدار عدالت شده اند.

مديرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصي سازي با اشاره به اينکه مواردي از کارگران ساختماني و همچنين بازنشستگان بانک ها براي توزيع سهام عدالت مانده که در حال انجام است، افزود: دولت در لايحه اي که در دست بررسي دارد و به زودي تقديم مجلس خواهد شد، تلاش مي کند بستر لازم را براي آزادسازي خريد و فروش سهام عدالت در بازار سرمايه فراهم کند که همه شرايط و جزئيات کامل در آن تبيين خواهد شد.

وي افزود: فقط کساني را صاحب سهام عدالت مي شناسيم که نام آنها در پايگاه اطلاعاتي سازمان خصوصي سازي ثبت شده لذا هرگونه خريد و فروش احتمالي غيرقانوني است و هيچگونه مسئوليتي در قبال آنها نداريم. کساني که احتمالاً برگه هاي سهام عدالت را گم کرده اند به هيچ وجه نگران نباشند چون اطلاعات آنها در پايگاه اطلاعاتي سازمان خصوصي سازي ثبت شده و در صورت آزادسازي خريد و فروش سهام عدالت در اختيار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار خواهد گرفت. غير از اين موارد هيچ گروهي را براي ثبت نام نداريم.

شوراي نگهبان لايحه بودجه 94 را تاييد کرد

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي گفت : با توجه به تاييد شوراي نگهبان در مورد رفع ايرادات لايحه بودجه توسط مجلس، قانون بودجه به دولت ابلاغ مي‌شود.به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ،محمدرضا باهنر که رياست جلسه علني مجلس را بر عهده داشت در پايان جلسه با بيان اينکه اصلاحات لايحه بودجه توسط شوراي نگهبان مورد پذيرش قرار گرفت، گفت: در اين خصوص مجلس وظيفه خود را انجام داده و قانون بودجه به دولت ابلاغ مي‌شود.

وي از تمامي نمايندگان مجلس و نمايندگان دولت در اين خصوص نيز قدرداني و ابراز اميدواري کرد که دولت در اجراي اين قوانين دقت لازم را داشته باشد و کار را دنبال کند.شوراي نگهبان لايحه بودجه سال 94 کل کشور را تاييد کرد.حميدرضا فولادگر گفت: مصوبات مجلس در قانون بودجه 94 به تاييد شوراي نگهبان رسيده است.نمايندگان مجلس از 26 بهمن تا 13 اسفند لايحه بودجه 94 را مورد بررسي قرار دادند و در جلسه يکشنبه نيز ايرادات شوراي نگهبان به مصوبات مجلس در بودجه 94 را با اعمال اصلاحاتي رفع کردند.به گفته فولادگر، با توجه به تاييد بودجه 94 از سوي شوراي نگهبان احتمالا مجلس جلسه علني نخواهد داشت.


 نهادهاي مالي 

 اسامي برندگان طرح "ما کدام بانک هستيم"اعلام شد

اسامي برندگان طرح ما "کدام بانک هستيم" از سوي بانک ‌پاسارگاد اعلام و در سايت اين بانک درج شد.به‌گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌ پاسارگاد، اين بانک ضمن تشکر از هم‌وطناني که بانک پاسارگاد را به‌ عنوان بانک توانا انتخاب کردند، اسامي برندگان اين طرح را، به قيد قرعه، اعلام کرد.

بر اساس اين خبر، در اين طرح 100 نفر به قيد قرعه انتخاب شدند که به 10 نفر اول، 20 نفر دوم و 70 نفر سوم به ترتيب مبلغ 10 ميليون ريال، 5 ميليون ريال و يک ميليون ريال به عنوان هديه تعلق گرفته است.گفتني است بانک ‌پاسارگاد در طرحي ضمن رونمايي از شعار "توانايي ما در دانايي ماست" بدون ذکر نام بانک، از هم‌ميهنان گرامي درخواست کرده بود نام بانک را حدس بزنند.

مدير عامل بانك ملي:

تقدير از ايثارگران، باعث افتخار مسئولان است

دکتر عبدالناصر همتي در جمع نمايندگان خانواده معظم شهدا ، جانبازان و ايثارگران بانک، با تقدير از فداکاري هاي ايثارگران براي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد: خدمت به جامعه ايثارگران افتخار مسئولان کشور است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،وي با تشريح اقدامات انجام شده در خصوص اصلاح ساختارهاي بانک و همچنين بهبود مسائل معيشتي کارکنان بويژه ايثارگران ابراز داشت : خوشبختانه در حال حاضر وضعيت بانک ملي ايران نسبت به گذشته به مراتب بهتر شده است و اين شرايط باعث مي شود بتوان گام هاي موثرتري جهت رفاه حال همکاران برداشت.

آمادگي بانک تجارت براي خدمت رساني به هم‌ميهنان در ايام نوروز

شعب منتخب بانک تجارت در ايام تعطيلات آغاز سال نو نيز آماده ارائه خدمات بانکي به مشتريان هستند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، شعب کشيک در تهران و شهرستانها طي روزهاي دوم و سوم فروردين ماه نيز باز بوده و خدمات بانکي مورد نياز هم ميهنان را ارائه مي کند .

مديرعامل بانک سپه مطرح کرد؛

ضرورت آشتي بزرگ نظام بانکي با مردم در سال 94

مديرعامل بانک سپه با بيان اينکه در سال آتي بايد آشتي بزرگ و جدي بين سيستم بانکي و مردم بوجود بيايد، گفت: مردم بايد به بانک ها اعتماد کنند تا بازار پول بتواند در رشد و توسعه اقتصادي نقش خود را ايفا کند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك سپه ، سيدکامل تقوي نژاد در جمع خبرنگاران با بيان اينکه ذهنيت هايي در جامعه نسبت به عملکرد بانک ها بوجود آمده که ناشي از واقعيت هاي بانکي نيست، اظهار داشت: بايد ذهنيت منفي از بين برود و براين اساس وضعيت نظام بانکي کشور به طور مناسب اعلام شود.وي با اشاره به بانک محور بودن اقتصاد کشور، گفت: بايد از بزرگنمايي برخي تخلفات و رويدادهاي منفي در نظام بانکي جلوگيري کرد و اگر موفقيتي در سيستم بانکي رخ داده به همان شکل منعکس شود ضمن آنکه بايد نارسايي ها به همان اندازه در جامعه انعکاس يابد و از بزرگنمايي آنها جلوگيري شود.


 دنياي انرژي 

 مدير عامل شرکت ملي صادرات گاز ايران خبر داد:

مذاکره با سه شرکت خارجي براي صادرات برق

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران از مذاکره با سه شرکت خارجي براي احداث نيروگاه با راندمان بالا و صادرات برق خبر داد.عليرضا کاملي در گفتگو با شانا با اشاره به اين که تاکنون 6 توافق همکاري با شرکتهاي داخلي براي صادرات برق و احداث نيروگاههاي برون مرزي صورت گرفته است، افزود: هم اکنون شرکتهاي درخواست کننده احداث نيروگاه، در حال بررسي کارشناسي، فني، اقتصادي و همچنين جانمايي احداث نيروگاه هستند.وي با بيان اين که جانمايي احداث نيروگاهها از طريق شرکتهاي متقاضي احداث نيروگاه انجام مي شود و ارتباطي به شرکت ملي صادرات گاز ايران ندارد، گفت: شرکتهاي متقاضي، نتايج مطالعات اوليه اقتصادي و فني خود را در اختيار ما براي تصميم نهايي قرار خواهند داد.

کاملي با اشاره به اين که يکي از شرکتهاي متقاضي، چهار نقطه را براي احداث نيروگاه به شرکت ملي صادرات گاز ايران پيشنهاد داده است، گفت: اين شرکت نزديکترين وکوتاهترين مسيري را که مي تواند گاز را در اختيار نيروگاه قرار دهد به شرکتهاي متقاضي براي احداث معرفي مي کند.وي مجموع شرکتهاي داخلي و خارجي متقاضي صادرات برق را 9 شرکت عنوان کرد و گفت: از اين تعداد، 6 شرکت داخلي و سه شرکت خارجي هستند.

ضرورت تسريع در ارائه اطلاعات پالايشگاهها براي بازگشايي در بورس

نماد 6 شرکت پالايشي در بورس در صورت حصول توافق پالايشگاهها با وزارت نفت، پيش از پايان سال بازگشائي مي شود.

به گزارش شانا، مديرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در نشستي خبري اظهار داشت : شرکتهاي پالايشي تاپايان وقت اداري مهلت دارند تا اطلاعات مورد نياز بورس را بطور شفاف ارائه کنند. حسن قاليباف اصل افزود: در صورتي که شرکتهاي پالايشي اطلاعات مورد نياز را امروز ارائه نکنند، اين امر مطابق قانون تخلف محسوب شده و در کميته تخلفات سازمان بورس بررسي خواهد شد.وي ادامه داد: اکنون بازار هيچ گونه اطلاعاتي از شرکتهاي پالايشي که نمادشان بسته است ندارد و اميد است در جلسه امروز پالايشکاهها با وزارت نفت که براي رفع ابهامات موجود برگزار مي شود، تفاهم حاصل شده و نماد اين 6 شرکت پالايشي که 10 درصد از يورس را در اختيار دارند، بازگشائي شود.

قاليباف با بيان اين که بازار سرمايه محل تصميم گيري هاي شفاف است، تاکيد کرد: وزارت نفت تمام تلاش خود را کرد تا نماد شرکتهاي پالايشي باز شود، اما پالايشگاهها با تمام بندهاي بخشنامه وزارت نفت و شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي موافق نبودند و در اين مسير پس از جلسه مشترک شنبه که با شرکت مديران سازمان بورس، بورس تهران و فرا بورس و نيز سهامداران شرکتهاي پالايشي و نمايندگان وزارت نفت برگزار شد اميدواريم منجر به بازگشائي نماد پالايشگاهها شود.

وي تصريح کرد: آمادگي کامل داريم تا نماد شرکتهاي پالايشي را پيش از پايان سال بزگشائي کنيم.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 پيگراني هوشمند بيش از 500کيلومتر از خطوط انتقال مواد نفتي منطقه اصفهان

رييس حفاظت از خوردگي منطقه اصفهان از پايان موفقيت آميز پيگراني هوشمند بيش از 546 کيلومتر از خطوط انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي در اين منطقه در سال جاري خبر داد.به گزارش روابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه اصفهان، مهندس سيد محمد علي مهاجر طي گفت و گويي افزود: از ابتداي سال جاري تاکنون 546 کيلومتر از خطوط انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي با موفقيت و در چند مرحله توسط دو پيمانکار داخلي پيگراني صورت گرفت و نتايج آن نيز براي برنامه ريزي توسط کارشناسان تحليل و بررسي شد.وي افزود: پس از اتمام پيگراني، کارشناسان و متخصصان واحد مهندسي خوردگي محل دقيق نقاط آسيب ديده را شناسايي و در حال ترميم آن هستند.مهندس مهاجر در خصوص پيگراني و طرز کار پيگ گفت: پيگ هوشمند برگرفته از واژه لاتين (Intelligent PIG يا Smart PIG) مي باشد که به عنوان يکي از راه هاي ايمن؛ تميزکاري، نظارت بر بدنه و ضبط اطلاعات هندسي لوله هاي انتقال نفت و فرآورده هاي آن و در نهايت شناسايي خوردگي است که بدون توقف عمليات انتقال، کاربرد دارد.

رييس واحد مهندسي خوردگي بيان داشت: در مرحله اول ارسال پيگ سه نقطه فرورفتگي(دنت) در خط لوله مارون در محدوده گردنه زره استان چهارمحال و بختياري شناسايي شد که يکي از اين نقاط به خاطر حساسيت بيشتر تعويض گرديد و مراحل بعدي عمليات با موفقيت به اتمام رسيد.

وي افزود: قبلاً هر10 سال يک بار پيگراني هوشمند صورت مي گرفت که اکنون با رعايت استانداردهاي جهاني و به خاطر حفظ خطوط و پايداري انتقال مواد نفتي هر 5 سال يکبار اين کار صورت مي گيرد. رييس حفاظت از خوردگي منطقه اصفهان گفت: در حال حاضر با تلاش شبانه روزي همکاران اين شرکت، خط لوله انتقال نفت خام مارون و ساير خطوط انتقال فرآورده به بهترين نحو در حال سرويس دهي است. وي رسالت اصلي همکاران خود را انتقال ايمن و پايدار نفت خام و فرآورده هاي آن تا محل مصرف دانست و تصريح کرد: وقتي پالايشگاه هاي کشور با تامين خوراک مورد نياز بدون توقف در حال فعاليت مي باشند و مردم با آرامش خاطر در هر زمان از شبانه روز ضمن مراجعه به جايگاه هاي عرضه سوخت، بنزين و گازوئيل مورد نياز خود را دريافت مي کنند و يا کارخانه هاي کشور بدون هيچ دغدغه اي سوخت مورد نياز خود را تامين مي کنند، نشان دهنده اين است که همکاران صنعت نفت کشور، بخصوص شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران کار خود را به خوبي انجام مي دهند.

موافقت وزارت نفت با جابجايي پتروشيمي هرمز به جاسک

مشاور ارشد رئيس‌جمهور از موافقت وزارت نفت براي جابجايي پتروشيمي هرمز به منطقه جاسک خبر داد و گفت: 2 سرمايه‌گذار جدي و يک سرمايه‌گذار نيمه‌جدي براي قطب سوم خودروسازي اعلام آمادگي کرده‌اند اما با توجه به شرايط جديد ايران همه منتظر نتايج مذاکرات هستند.به گزارش آفرينش، اکبر ترکان در نشست خبري به شرايط جديد مناطق آزاد و ضرورت توسعه آنها اشاره کرد و گفت که به دليل نياز همسايگان به گاز ايران، ظرفيت 300 ميليون متر مکعب تقاضاي خريد گاز از ايران وجود دارد که ما آنقدر هم گاز براي صادرات نداريم.وي افزود: چرا که عراق در 3 منطقه، ترکيه، کشورهاي کويت، امارات، عمان ، پاکستان و هند نيازمند فراورده‌هاي نفتي و گاز ما هستند و همچنين 12 هزار مگاوات مشتري خريد برق در کشورهاي همسايه داريم و صادرات انرژي را مي‌توانيم به عنوان يکي از محورهاي اقتصاد مقاومتي بدانيم.

ترکان با تاکيد بر اينکه مي‌توان اتانول يا فراورده‌هاي نفتي را با تبديل به انرژي برق و صادرات آن با ارزش افزوده بالاتري فروخت افزود: هر تن اتانول زير 200 دلار ارزش خلق مي‌کند که اگر همان را به برق تبديل کنيم 600 دلار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته