جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/01/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4959

رييس جمهوري در ديدار با وزرا و مديران دولت:
انسجام داخلي توان تيم مذاكره كننده را درمرحله نگارش توافق نهايي افزايش مي دهد

مطهري:
رهبر انقلاب بر بيانيه لوزان نظارت دقيق داشته اند


دفاع وزير انرژي آمريکا از بيانيه ايران و 1+5


تصميم ايمن الظواهري براي انحلال القاعده


انگليس: خواستار بازگشايي سفارتخانه در ايران هستيم

آمريكا درواكنش به درخواست نتانياهو:
مذاکرات با ايران تنها درباره مساله هسته‌اي خواهد بود

سناتور جمهوريخواه آمريکايي:
هر طور شده جلوي توافق هسته اي را مي گيرم


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــزخبر


ميــزخبر

عراقچي با تكذيب لغو تدريجي تحريم‌ها:
لغو تمام تحريم‌هاي اقتصادي و مالي مرتبط با هسته‌اي در مرحله اول


برگزاري نشست شوراي امنيت در مورد اوضاع يمن


آمادگي عمر البشير براي اعزام نيروي زميني به يمن


اعلام حمايت ترکيه و پاکستان از عربستان در جنگ با يمن


پروفسور نووسلوف، برنده جايزه نوبل فيزيک 2010ارديبهشت ماه به دانشگاه صنعتي شريف مي آيد


سيل در كشمير


سرمقاله


 رييس جمهوري در ديدار با وزرا و مديران دولت:
 انسجام داخلي توان تيم مذاكره كننده را درمرحله نگارش توافق نهايي افزايش مي دهد 

رييس جمهوري نامگذاري«دولت، ملت؛ همدلي و همزباني» براي سال 94 را بهترين عيدي مقام معظم رهبري توصيف و تصريح کرد: يکي از اولين برکات اين همدلي و همزباني، توفيقي بود که در عرصه هسته اي به دست آمد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار نوروزي با جمعي از وزرا، معاونين و مديران دستگاه هاي اجرايي، با بيان اينکه نوروز تلفيقي از آيين ها و سنت هاي صحيح ايراني با آموزه هاي اسلامي است، اظهار داشت: مردم ما همواره سال جديد خود را با دعا و ذکر خدا آغاز مي کنند و در ايام نوروز به ديد و بازديد يکديگر مي روند که اين رسوم بسيار پسنديده و نيکو است.

رييس جمهوري در ادامه با اشاره به مذاکرات اخير در لوزان و همچنين حيطه اختيارات دولت در فعاليت هاي هسته اي و مذاکرات ادامه داد: به لحاظ اهميت فراوان اين مسأله همواره از نظرات ديگر مسئولين در قواي مقننه و قضائيه و ساير نهادها استفاده کرديم و ضمن بهره مند بودن از حمايت هاي بي دريغ و مستمر مردم، هدايت هاي مقام معظم رهبري نيز، همچون چراغ راه براي پيشبرد مذاکرات بود.

رييس شوراي عالي امنيت ملي، مذاکره در عرصه بين المللي را بسيار پيچيده و سخت عنوان کرد و گفت: موفقيت تيم مذاکره کننده کشورمان در برابر نمايندگان شش قدرت جهاني مرهون مهارت مذاکره کنندگان و از آن مهمتر، همدلي و همزباني همه مردم و مسئولين بود.

دکتر روحاني اضافه کرد: در اين مذاکرات، بر حق جمهوري اسلامي ايران براي غني سازي در خاک خود، تصريح شده است.

نيروگاه آب سنگين اراک با تکنولوژي جديدتر به کار ادامه خواهد داد و تأسيسات فردو و نطنز نيز که در ابتداي امر طرف مذاکره کننده خواهان تعطيلي کامل آنها بود، همچنان فعال خواهند بود. از سوي ديگر اثبات اينکه نمايندگان جمهوري اسلامي مي توانند در برابر شش قدرت جهاني بر سر يک ميز نشسته و با اقتدار از منافع خود دفاع کنند، دستاورد بزرگي است.

رييس جمهوري با بيان اينکه توفيق به دست آمده در اين مرحله از مذاکرات هسته اي، اميدواري به حل کامل مشکلات را افزون کرده است، تصريح کرد: ارتقاي اميد و سرمايه اجتماعي، وحدت و انسجام داخلي به افزايش توان تيم مذاکره کننده هسته اي در ادامه مسير براي نگارش توافق نهايي خواهد انجاميد.

رييس شوراي اقتصاد خاطرنشان کرد: توافق نهايي وضعيت بهتري نيز براي اجراي اقتصاد مقاومتي ايجاد خواهد کرد. حصول اين تفاهم گواه آن است که قدرت هاي جهاني به اين نتيجه رسيده اند که ادامه تحريم ها ممکن نيست و پافشاري بر اين حربه نتيجه اي نخواهد داشت.

دکتر روحاني با تقدير از ايستادگي مردم گفت: بايد با همدلي، عزم عمومي، تلاش و کار پيگير سختي هايي را که مردم به ويژه در سال هاي اخير متحمل شدند به نحو شايسته جبران کنيم.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان در سال 94 اشاره کرد و ادامه داد: اميدوارم که با همدلي و فراهم آوردن زمينه حضور همه کساني که نظام جمهوري اسلامي ايران و قانون اساسي را قبول دارند، اين انتخابات را به افتخاري ديگر براي ايران اسلامي تبديل کنيم.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه در حال حاضر کشور با مشکل کم آبي و خشکسالي مواجه است، بر ضرورت اصلاح الگوي مصرف آب تاکيد کرد و گفت: وزارت نيرو بايد با تشکيل کارگروه هاي ويژه اقدامات لازم را براي اصلاح الگوي مصرف آب خانگي و کشاورزي انجام دهد.


 مطهري:
 رهبر انقلاب بر بيانيه لوزان نظارت دقيق داشته اند 

علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي نتايج نشست لوزان را در راستاي اعتلاي نظام اسلامي دانست و گفت: انقلاب اسلامي با نتايج اين نشست وارد مرحله جديدي شده است.علي مطهري در گفت وگو با ايرنا بيانيه لوزان را به نفع مردم و انقلاب اسلامي ايران ارزيابي کرد و افزود: با نتايج نشست لوزان مرحله جديدي از حيات انقلاب اسلامي آغاز شده و اميدوارم امضاي توافق نامه نهايي نيز به نفع ملت ايران باشد و رونق اقتصادي در کشور ايجاد شود زيرا فکر مي کنم جايگاه جديدي براي جمهوري اسلامي ايران در دنيا پديد خواهد آمد.

نماينده مردم تهران در مجلس با تاکيد براين که نتايج نشست لوزان باعث پيشرفت هاي اقتصادي و سياسي ايران مي شود، اظهار داشت: البته نکته هايي در اين بيانيه وجود دارد که بايد مورد نقد و بررسي بيشتر قرار گيرد، به طور مثال امضاي پروتکل الحاقي را قطعا بايد نمايندگان مجلس مورد بررسي و تاييد قرار دهند.

مطهري همچنين گفت: تلاش هاي تيم مذاکره کننده هسته اي با بيانيه لوزان به بار نشست و نتيجه قابل قبولي گرفته شده است.

فرزند شهيد مطهري در پاسخ به انتقادات و هجمه هايي که برضد تيم مذاکره کننده هسته اي ايران وجود دارد، خاطرنشان کرد: بايد توجه داشت که هنوز توافق نهايي امضا نشده که برخي اين تفاهم را دو مرحله اي مي دانند، بلکه فعلا چهارچوبي براي توافق حاصل شده است.

وي ادامه داد: اين حرف که مي گويند توافق دو مرحله اي شده، غلط است زيرا درباره جزييات هنوز مذاکره اي صورت نگرفته و هم اکنون صرفا يک بيانيه اي صادر شده است که زمينه توافق نهايي خواهد بود.

نماينده اصولگراي مجلس با بيان اين که رهبر معظم انقلاب بر اين بيانيه نظارت دقيق داشته اند، تصريح کرد: البته بايد راه هاي انتقاد از نتايج نشست لوزان باز باشد، يعني همه بايد نظرات خود را درباره آن ارايه دهند.

وي افزود: متاسفانه برخي انتقاداتي که صورت مي گيرد منصفانه نيست و شايد بيشتر جنبه سياسي دارد.


 دفاع وزير انرژي آمريکا از بيانيه ايران و 1+5 

 
آناتولي: وزير انرژي آمريکا با دفاع از بيانيه سياسي به دست آمده ميان ايران و گروه 1+5 آن را خوب توصيف کرد.ارنست مونيز، وزير انرژي آمريکا که نقش کليدي در مذاکرات اخير ايران و گروه 1+5 در لوزان سوييس ايفا کرده است انتقادات عليه بيانيه مشترک ميان اين کشورها را رد کرد و گفت: اين يک توافق خوب است چون خواسته‌هاي ما براي مسدود کردن تمام راه‌هاي ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي را برآورده مي‌کند.بر اساس گزارش راديو ملي آمريکا، مونيز تصريح کرد: ما بايد هميشه اين مساله را در نظر داشته باشيم که زمان گريز هسته‌اي در اين توافق به طور چشم‌گيري افزايش يافته است.او ادامه داد: من هم‌چنين تاکيد مي کنم اين مساله که افزايش زمان گريز هسته‌اي از دو ماه به دوازده ماه يک تفاوت بزرگ محسوب مي‌شود.


 تصميم ايمن الظواهري براي انحلال القاعده 

 
ايسنا: روزنامه الحياة نوشت که اطلاعات حاکي از اين است که ايمن الظواهري تصميم دارد به شاخه‌هاي القاعده در جهان ابلاغ کند که اين گروه را منحل مي‌کند تا از اين طريق راه را در مقابل آن‌ها براي اتحاد با ديگر گروه‌هاي محلي يا حتي پيوستن به داعش به سرکردگي ابوبکر بغدادي باز کند.اين روزنامه فرامنطقه‌اي به نقل از ايمن دين، عضو سابق القاعده و جاسوس سازمان اطلاعات انگليس گزارش داد که جبهه النصره، شاخه القاعده در سوريه به گروه "احرار الشام" و ديگر گروه‌هاي تندرو در سوريه ابلاغ کرده است که تصميم دارد به صورتي سازمان يافته و طبق طرحي از پيش تعيين شده از القاعده جدا شود چرا که القاعده خود را در سال جاري منحل مي‌کند.

ايمن دين در مصاحبه با الحياه گفت: منابع در احرار الشام مي‌گويند که هم‌پيمانانشان در جبهه النصره به اطلاع آن‌ها رسانده‌اند که ايمن ظواهري سرکرده القاعده، اختيارات خود را کنار خواهد گذاشت و شاخه‌هاي اين گروه را از بيعت آزاد مي‌کند.


 انگليس: خواستار بازگشايي سفارتخانه در ايران هستيم  

 
پرس تي وي:"مايکل فالون" وزير دفاع انگليس ضمن استقبال از تفاهم مشترک ايران و گروه 1+5، ابراز اميدواري کرد اين تفاهم به ازسرگيري روابط عادي لندن-تهران و بازگشايي سفارت اين کشور در تهران منجر شود.مايکل فالون وزير دفاع انگليس در گفتگو با کانال 4 راديو بي‌بي‌سي عنوان کرد: «از نظر ما ايران يک بازيگر بسيار مهم درمنطقه است و خواهان آن هستيم که دوباره روابطي عادي با اين کشور داشته باشيم.»وي افزود: «ما خواهان آن هستيم که سفارتخانه انگليس در ايران بازگشايي شود. ما هيچ دعوايي با مردم ايران نداريم.»فالون تصريح کرد: «چنين توافقي سبب افزايش اطمينان و اعتماد همه طرف‌ها شده و از يک مسابقه تسليحات هسته‌اي که ممکن بود در صورت نرسيدن به اين توافق ايجاد شود، پيشگيري خواهد کرد.»


 آمريكا درواكنش به درخواست نتانياهو:
 مذاکرات با ايران تنها درباره مساله هسته‌اي خواهد بود 

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به خواسته‌ي جديد نخست‌وزير رژيم صهيونيستي از مذاکرات هسته‌اي گفت: مذاکرات با ايران تنها و فقط درباره‌ي مساله‌ي هسته‌اي بوده است.به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي پس از آن که ايران و گروه 1+5 توانستند به يک بيانيه مشترک بر سر برنامه هسته‌اي ايران و چگونگي لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه اين کشور دست يابد گفت: ايران در يک توافق هسته‌اي نهايي بايد به طور شفاف و روشن موجوديت اسراييل را به رسميت بشناسد.

نتانياهو که يکي از اصلي‌ترين مخالفان اصلي مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 به شمار مي‌آيد پس از حصول اين تفاهم نامه ميان اين کشورها نسبت به آن ابراز نگراني کرده و مدعي شده است اين توافق راه ايران را براي دستيابي به سلاح هسته‌اي هموار مي‌کند. نخست‌وزير رژيم صهيونيستي هم‌چنين گفت: من مي‌خواهم براي همه مشخص کنم که موجوديت اسراييل قابل مذاکره نيست.


 سناتور جمهوريخواه آمريکايي:
 هر طور شده جلوي توافق هسته اي را مي گيرم  

سناتور "تام کاتن" يکي از سناتورهاي جمهوريخواه آمريکايي در مصاحبه اي شب گذشته اعلام کرد که هر کاري مي کند تا جلوي دست يابي به توافق نهايي هسته اي با ايران را بگيرد.به گزارش عصرخبر، اين سناتور جمهوريخواه جوان که ماه گذشته مبتکر ايده نوشتن نامه 47 سناتور جمهوريخواه آمريکايي خطاب به مقامات ايران بود در مصاحبه اي با شبکه سي ان ان در مخالفت با تفاهم سياسي اخير در لوزان سوييس اعلام کرد: " هر چه در توان دارم به کار خواهم گرفت تا جلوي توافق نهايي هسته اي را بگيرم.

" اين سناتور آمريکايي با اشاره به اينکه هنوز 3 ماه تا زمان نگارش متن توافق نهايي بين ايران و گروه 1+5 زمان باقي است ، افزود سناتورهاي آمريکايي براي جلوگيري از توافق در دست انجام بايد اجازه ندهند تحريم هاي ايران لغو شود و تلاش کنند تا قانون جديدي براي اعمال تحريم عليه اين کشور تدوين و تصويب شود.


 ماندگار بر جريده عالم 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW – دبيرخانه

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا 26 جمادي الاول 1431 هجري قمري/ 10 تا11 مي 2010 ميلادي

قسمت هفتادوپنج

پيش نويس برنامه

(تقريبي) DOC.FUIW/G.C.5/2010/1.3

روزدوم: پنجشنبه28جمادل الاول1431 هجري قمري/ 13 مي2010

سوم جلسه کاري:

ساعت 9 تا 12 :

- موضوع 3.3 : پيش نويس مکانيزم ها براي فعال کردن نهاد اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.3

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.3

- موضوع 4.3 : پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.4

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.4

- موضوع 5.3 : پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.5

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.5

- موضوع 6.3 : پيش نويس برنامه عملياتي آموزش دانشگاه براي مقابله با تهاجم عليه اسلام ومسلمين

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 3.6

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.3.6

- موضوع 1.4 : انتخاب اعضاي شوراي اجرايي

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.1

- موضوع 2.4 : تأييد انتصاب دبيرکل اتحاديه دانشگاه‌هاي جهان اسلام

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.2

- موضوع 3.4 : تاريخ ومکان ششمين اجلاس مجمع عمومي (کنفرانس)

سند: FUIW/G.C.5/2010/ 4.3

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.5/2010/D.R.4.3

ساعت 12 تا16 : ناهار و گردش درشهر

جلسه اختتاميه:

ساعت 16 تا17:

- تصويب پيش نويس گزارش نهايي

سند: FUIW/G.C.5/2010/D.F.R.

- نطق اختتاميه


 يك نكته از هزاران 

حال كه در مسئله هسته‌اي مذاكرات به مراحل پاياني ماقبل از توافق نهايي نزديك شده است و چارچوبي براي آن ترسيم گرديده، وقت آن است همانطور كه آمريكايي‌ها گزارش مذاكرات و نتايج را به سمع و نظر قدرت‌هاي خاورميانه رسانده‌اند، ما نيز وارد عمل شويم.

بايد در مورد چگونگي و آينده برنامه‌هاي هسته‌اي خود براي همسايگان و به خصوص حاشيه نشينان خليج فارس شفاف سازي داشته باشيم و مانع از بهانه گيري و مانع تراشي آنها در مراحل حساس تر مذاكرات شويم. بركسي پوشيده نيست كه در حين مذاكرات هسته‌اي اعراب شيطنت‌هاي فراواني را اعمال كردند، اما وقت آن است ديپلماسي منطقه‌اي را در راستاي هم افزايي هسته‌اي در منطقه در دستور كار قرار دهيم و همسايگان راحامي برنامه صلح آميز هسته‌اي خود نماييم.


 ميــزخبر 

ديدار خصوصي لاريجاني و ظريف

وزير امور خارجه کشورمان ديروز به ديدار رييس مجلس شوراي اسلامي رفت. به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف با حضور در مجلس شوراي اسلامي با علي لاريجاني ديدار و گفت‌وگو کرد. تفاهم سياسي ايران و 1+5 در لوزان سوئيس از جمله محورهاي اين ديدار بود که به عنوان ديدار نوروزي انجام شد.

موافقت شوراي امنيت کشور با ورود زنان به ورزشگاه ها

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهش وزير ورزش و جوانان از تاييد طرح پيشنهادي اين وزاتخانه براي حضور خانم ها و خانواده ها در سالن هاي ورزشي از سوي شوراي امنيت کشور خبر داد و گفت: اين طرح امسال اجرايي مي شود.

عبدالحميد احمدي در گفت و گو با ايرنا افزود: سال گذشته وزارت ورزش وجوانان آيين نامه جامع خود را براي حضور خانواده ها و زنان در سالن هاي ورزشي به شوراي امنيت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال 93مورد تاييد اين شورا قرار گرفت. وي يادآور شد که اين طرح با در نظر گرفتن تمامي جوانب و با رويکردي ايجابي تنظيم شده است.

تهديد حمله موشكي انصارالله به تاسيسات نفتي عربستان

هادي العجيلکي يکي از رهبران جنبش انصارالله يمن گفت: انصار الله موشک هاي بسيار پيشرفته روسي دريافت کرده که بسيار دقيق هستند و مي تواند تاسيسات نفتي عربستان را هدف قرار دهد. به گزارش پايگاه اينترنتي نبأ، العجيلکي با بيان اين که انصار الله دهها موشک از اين نوع را در اختيار دارد، افزود: اين موشکها استراتژي عربستان در نبرد تجاوزکارانه کنوني اش عليه ملت يمن را تغيير خواهد داد.

وي توضيح داد: دستگاههاي اطلاعاتي اعراب عاجز از آن هستند که بتوانند تعداد و محل اين موشکها را شناسايي کنند. اين مقام انصار الله گفت: ما در نبرد گذشته خود با عربستان در سال 2009 امکانات جنگي پيشرفته همانند امروز در اختيار نداشتيم، اما هم اکنون مي توانيم ماهيت آل سعود در منطقه را در معرض تهديد قرار دهيم.

محاکمه مجدد مبارک و پسرانش به اتهام فساد مالي

دادگاه کيفري قاهره اولين جلسه تجديد نظر در پرونده ديکتاتور مخلوع مصر و دو پسرش علاء و جمال مبارک را به اتهام فساد مالي آغاز کرد. به گزارش سما، اولين جلسه دادگاه تجديد نظر حسني ميارک، رئيس جمهور مخلوع مصر و پسرانش علاء و جمال مبارک به اتهام برداشت غير قانوني بيش از 125 ميليون پوند مصري از بودجه مالي کاخ‌هاي رياست جمهوري راس ساعت 11 امروز به وقت محلي با حضور متهمان و وکلاي مدافع در آکادمي پليس قاهره آغاز شد. برخلاف جلسات پيشين دادگاه که در آن مبارک و فرزندانش با لباس متهم حاضر مي‌شدند در اين جلسه با لباس شخصي در دادگاه حضور داشتند.

داعش در آستانه تسلط كامل براردوگاه يرموک

پس از روزها درگيري ميان تروريست‌هاي داعش با ديگر شبه نظاميان مخالف سوري در اردوگاه يرموک، منابع خبري از کنترل داعش بر اين اردوگاه آوارگان فلسطيني خبر دادند.

به نوشته روزنامه المصري اليوم، درگيري‌ها در اردوگاه يرموک در دمشق، ميان نيروهاي داعش و ديگر گروه‌هاي مخالف سوري از روزهاي گذشته شدت گرفته بود. گفته مي‌شود که داعش توانسته با شکست ديگر گروه‌ها 90 درصد اين اردوگاه را به کنترل خود درآورد.

کنترل داعش بر اردوگاه يرموک مي‌تواند باعث به وجود آمدن فجايع انساني در اين اردوگاه شود چرا که يرموک که در محاصره نيروهاي دولتي قرار دارد توسط سازمان‌هاي امدادرسان بين‌المللي کمک رساني مي‌شود و ممکن است داعش با اين امر مخالفت کند.

آمادگي پيشمرگ‌ها براي حمله به موصل

در پي موفقيت ارتش عراق در آزادسازي شهر تکريت از اشغال تروريست‌هاي داعش، نيروهاي پيشمرگ کرد خود را براي پيشروي در اطراف شهر موصل جهت آغاز عمليات آزادسازي کامل اين شهر آماده مي‌کنند. به گزارش الميادين، منابع عراقي اعلام کردند: اوضاع کنوني حاکي از آن است که مناطق اطراف موصل روز به روز از کنترل داعش خارج مي‌شود به نحوي که نيروهاي پيشمرگ به سمت شهرک "تل السقف" پيشروي کرده و ورودي‌هاي منطقه "تکليف" در معرض حملات آنها قرار دارد.


 ميــزخبر 

تغييرات درنيروي انتظامي؛

سردار مومني جانشين فرمانده ناجا شد

با حکم رئيس پليس کشور سردار اسکندر مومني رئيس پليس راهور به عنوان جانشين فرمانده ناجا منصوب شد.

به گزارش عصرايران، با حکم سردار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي، سردار اسکندر مومني جانشين فرمانده ناجا شد.

همچنين سردار محمدحسين ساجدي نيا با حکم سردار اشتري به عنوان رئيس پليس راهور ناجا منصوب شد.

قرار است فردا سردار ساجدي نيا به عنوان رئيس جديد پليس راهور کشور معرفي شده و جايگزين سردار مومني شود.

پيشروي القاعده در يمن؛

تصميم اعراب براي آغاز حمله زميني به يمن

با گذشت هشت روز از آغاز تجاوز نظامي عربستان و هم‌پيمانان عرب اين کشور به يمن، حملات جنگنده‌هاي اين کشورها به مواضع حوثي‌ها و نيروهاي مردمي همچنان ادامه دارد و خبرهايي از تصميم ائتلاف عربي براي حمله زميني به يمن منتشر شده است. القاعده نيز با استفاده از اين موضوع توانسته در مرکز و جنوب اين کشور پيشروي‌هايي به دست آورد.

به گزارش اسکاي نيوز، حملات هوايي ائتلاف عربي عليه يمن ديروز نيز ادامه داشت و جنگنده‌هاي عربستاني به همراه جنگنده‌هايي از امارات مواضع نيروهاي مردمي و نيروهاي انصارالله را در مناطق مختلف اين کشور بمباران کردند.

به گفته منابع نظامي در استان حضرموت با خروج نيروهاي نظامي دولتي از پايگاه‌هاي مذکور، سلاح‌ها و ادوات نظامي موجود در اين پايگاه‌ها بدون محافظت مانده و برخي از آن توسط مردم و بخشي ديگر به وسيله شبه‌نظاميان القاعده به غارت برده شده است.


 عراقچي با تكذيب لغو تدريجي تحريم‌ها:
 لغو تمام تحريم‌هاي اقتصادي و مالي مرتبط با هسته‌اي در مرحله اول 

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي گفت: تمام تحريم‌هاي اقتصادي و مالي مرتبط با هسته‌اي در مرحله اول لغو خواهد شد.به گزارش واحدمركزي خبر، سيد عباس عراقچي در پاسخ به اين سؤال که سخنگوي کاخ سفيد از مرحله‌اي بودن حذف تحريم‌ها و تعليق در ابتدا و حذف در مرحله بعد سخن گفته است، آيا اين تفسير نقض بيانيه لوزان نيست؟ گفت: شايد نقض توافقاتي که در لوزان صورت گرفته نيست، برداشت غلطي است از توافقاتي که صورت گرفته است.

وي افزود: آنچه در بيانيه مشترک مطبوعاتي هم به‌ صراحت ذکر شده اين است که تحريم‌ها لغو خواهند شد تمام تحريم‌هاي اقتصادي و مالي مرتبط با هسته‌اي در مرحله اول لغو خواهد شد.عضو ارشد مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان تصريح کرد: آنچه در آن آمريکايي‌ها به عنوان فکت شيت دادند، به‌ غلط اشاره شده و اظهارات سخنگو هم که در اين باره گفته باشد، غلط است.

عراقچي گفت: ما حتي مطلع شديم اروپايي‌هايي هم به نوعي به مقامات آمريکايي در اين خصوص اعتراض کردند.معاون وزير امور خارجه همچنين گفت: آنچه اتفاق مي‌افتد تحريم‌هاي اقتصادي در مرحله اول لغو خواهند شد و محدوديت‌هايي که در اين خصوص وجود دارد بايد برطرف بشود.وي در پايان تأکيد کرد: اگر آمريکايي‌ها برداشتي غير از اين دارند، خوب مسلما در دور بعد مذاکرات موضوع صحبت خواهد بود و بايد اصلاح شود.


 برگزاري نشست شوراي امنيت در مورد اوضاع يمن 

اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل قرار است براي بررسي پيشنهاد روسيه در توقف حملات هوايي ائتلاف عربي در يمن به منظور کمک رساني در نشستي شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، روسيه پيش از اين برگزاري نشست شوراي امنيت سازمان ملل در بحبوحه هشدارها در مورد افزايش شمار تلفات غيرنظاميان در درگيري هاي اخير يمن را خواستار شده بود.

والري آموس مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد که به شدت در مورد سرنوشت غيرنظاميان گيرافتاده در درگيري هاي يمن نگران است. اين در حالي است که آژانس هاي کمک رسان از کشته شدن 519 تن به دنبال بحران اخير در يمن خبر داده اند.


 آمادگي عمر البشير براي اعزام نيروي زميني به يمن 

 رئيس‌جمهوري سودان با بيان اينکه کشورش در اتخاذ تصميم مشارکت در عمليات «طوفان قاطع» ترديدي به خود راه نداده است، گفت که ارتش سودان آماده است هزاران سرباز را براي مشارکت در جنگ زميني عليه يمن اعزام کند. به گزارش المحيط، عمر البشير، رئيس‌جمهوري سودان در گفت‌وگويي مطبوعاتي در اظهاراتي غيرواقع‌بينانه مدعي شد: مشارکت ما در ائتلاف عربي به رهبري عربستان عليه يمن يک «وظيفه ديني» است! وي افزود: «ما آماده هستيم هر خواسته برادرانمان در عربستان که عمليات نظامي را مديريت مي‌کنند، اجابت کنيم و ما هزاران سرباز داريم که کاملا آماده عمليات هستند».


 اعلام حمايت ترکيه و پاکستان از عربستان در جنگ با يمن  

 نخست وزير پاکستان در سفر به آنکارا از سقوط دولت يمن ابراز نگراني کرده و گفته است که از جنگ عربستان عليه حوثي‌ها در يمن حمايت مي‌کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، نواز شريف، نخست وزير پاکستان هفته گذشته خواستار تشکيل جلسه مشترک پارلمان کشورش شد تا درباره پيوستن به ائتلاف نظامي تحت رهبري عربستان تصميم گيري شود. نواز شريف در کنفرانس خبري خود در آنکارا گفت: ما نگران سقوط دولت مشروع يمن با استفاده از زور از سوي عاملان غيردولتي هستيم. ما توافق کرده‌ايم که هر نوع حمايت احتمالي‌ را در راستاي دفاع از تماميت ارضي و حاکميت ملي عربستان انجام دهيم.


 پروفسور نووسلوف، برنده جايزه نوبل فيزيک 2010ارديبهشت ماه به دانشگاه صنعتي شريف مي آيد 


 سيل در كشمير 


 سرمقاله 

 رضايت مردم را ملاك عمل قرار دهيد

حميدرضا عسگري

اساسا در تمامي جوامع، اعم از توسعه يافته ترين‌ آنها تا كشورهاي جهان سوم و پايين تر ازآن، روال تصميم گيري‌ها و عملكردها به گونه‌اي است كه همواره نظرات و خواسته‌هاي تمام اقشار مردم تامين نمي‌شود و به تناسب نوع ضرر و زيان‌هاي مالي و يا تزلزل جايگاه سياسي و اجتماعي، تعداد معترضان، كم و زياد مي‌شود. البته اين امر طبيعي است و برخواسته از تضارب آرا و سلايق جامعه بشري مي‌باشد. امروز دركشور ما نمود اين مسئله را مي‌توان در مسئله هسته‌اي مشاهده كرد. عملكرد تيم مذاكره كننده و ارائه راه‌كارهاي پيشنهادي براي توافق باغرب، به زعم عده‌اي از سياسيون داخلي خوش نيامده و راضي كننده نظرات آنها نبوده است. اين مخالفت در چارچوب اختلاف سليقه‌ها گنجانده مي‌شود و هيچ اشكالي هم ندارد. اما مشكل اصلي زماني بروز مي‌كند كه بعضي بخواهند نظرات و خواسته‌هاي خود را بر سياست‌هاي اجرايي و صلاح ديد ملي، تحميل كنند!. مسلماً برعملكرد تيم مذاكره كننده ممكن است انتقاداتي در بعد حقوقي و كارشناسي وارد باشد، اما با اطمينان از نوع نظارت جامع رهبري بر روند مذاكرات هسته‌اي، دايه دلسوزتر ازمادر شدن از سوي عده‌اي از گروه‌هاي خاص پذيرفته نيست. ضمن اينكه بايد اين نكته را به اين دست افراد و احزاب نگران گوشزد كرد كه هنوز هيچ توافقي امضا نشده و بايد صبركرد و اين راهكارها از سوي كارشناسان صاحب علم و تجربه مورد واكاوي قرار گيرد تا صحت و صلاحيت آن براي عموم محرز گردد. اين درست نيست كه عده‌اي بدون داشتن تخصص و صرفاً از روي منافع و مطامع سياسي و اقتصادي، خود را عقل كامل و صاحب صلاح كشور بدانند.

از سوي ديگر بايد نوع خواسته‌ها و رضايت مردم را در هرگونه تصميم گيري و اظهار نظر ملاك و معيار قرار داد. امروز مشاهده كرديم كه عامه مردم به عملكرد تيم مذاكره كننده اميد بسته‌اند و از نحوه عملكرد آنها رضايت دارند و درپي هر دستاوردي در خيابان‌ها خوشحالي خود را ابراز مي‌نمايند تا همگان ببينند كه ملت پشتيبان و پيگيرمذاكرات هستند. آيا اين عده كه با عملكرد و نحوه هدايت مذاكرات هسته‌اي مخالفت دارند، مشكلشان دغدغه مردم است؟!. چرا در طي هشت سال گذشته كه مدام قطعنامه‌ها با هويت كاغذ پاره، زندگي مردم را به تنگ آورده بود، صدايي و اعتراضي شنيده نمي‌شد؟ درحالي كه اكثريت مردم از وضع موجود ناراضي بودند و تنها عده‌اي اقليت كه منافعشان با تنگ ترشدن حلقه تحريم‌ها تامين مي‌شد، سكوتي ناشي از رضايتمندي داشتند!.

اما با تمام اين اوصاف بازهم جاي نگراني از بابت وجود مخالفان هسته‌اي وجود ندارد، ولي بايد بر اين امر تاكيد كرد كه ممكن است برخي ازاين معترضان و گروه‌هاي ناراضي، با به كارگيري از ابزارهايي كه دراستفاده از آنها مسبوق به سابقه هستند، درصدد تخريب دولت و ايجاد فشار بر جامعه در مسائل اجتماعي و فرهنگي، برآيند. لذا اين توقع وجود دارد تا مسولان امر با صلابت و قدرت در مقابل كارشكني‌هاي احتمالي ايستادگي كنند و حقوق مردم را به سبب برخي ملاحظات سياسي ناديده نگيرند. وضعيت كنوني مي‌تواند سرآغازي براي تغييرات سازنده باشد، به شرط آنكه وحدت و همدلي را سرلوحه كار قرار دهيم و خواسته مردم را بر اميال شخصي وگروهي ترجيح دهيم. درغير اين صورت بايد منتظر پيشامدها و كارشكني‌هاي تلخ در آينده بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
اجتماعي
اقتصادي
انرژي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته