جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/01/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4959


لغو تحريم‌ها تسهيلي در بازپس گرفتن پول نفت از واسطه‌ها


شهرستانها


دنياي انرژي


 لغو تحريم‌ها تسهيلي در بازپس گرفتن پول نفت از واسطه‌ها 

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه در صورت لغو واقعي تحريم‌ها پس گرفتن سهم ايران از بازار نفت آسان نخواهد بود و لااقل يک فصل طول مي‌کشد وضعيت صادرات نفت ايران بعد از تحريم‌ها و همچنين بازپس گرفتن پول نفت ايران از واسطه‌ها را تشريح کرد.

سيد محسن قمصري در گفت‌وگو با شانا، در پاسخ به پرسشي درباره برنامه ايران براي پس گرفتن سهم بازار نفت پس از لغو تحريم‌ها گفت: براي اين کار به اعمال روش‌هاي بازاريابي تکيه مي‌کنيم و در مذاکراتي که با مشتريان آغاز خواهيم کرد، بايد ببينيم چگونه مي‌توانيم اين کار را انجام دهيم.

وي ادامه داد: روش‌هاي بازاريابي وجود دارد که مي‌توانيم براي پس گرفتن سهم بازار نفت از آنها استفاده کنيم، اما پس گرفتن سهم بازار نفت همانگونه که پيش‌بيني کرده بوديم کار ساده‌اي نيست، به دليل اينکه عادت پالايشگران تا حدودي تغيير کرده است و بازگرداندن آنها به رويه‌هاي قبل به مذاکراتي نياز دارد.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت افزود: پاره‌اي از شرکت‌ها و پالايشگران براي خريد نفت از ايران آمادگي خود را اعلام کرده‌اند و باقي ماجرا به بحث رقابت و مارکتينگ و بازاريابي بستگي دارد و اميدواريم ما هم در تلاشي که خواهيم داشت موفق شويم اين سهم را بازگردانيم.

وي تصريح کرد: بازار نفت خام بازار چندان گسترده‌اي نيست و بازار محدودي محسوب مي‌شود، تعداد مصرف‌کنندگاني که مي‌توانند نفت خامي مشابه نفت خام ايران را مصرف کنند نيز چندان در دنيا زياد و گسترده نيستند و کشورهايي که مي‌توانند نفت ما را مصرف کنند محدود هستند.

قمصري اظهار داشت: ما در مرحله اول با همين مشتريان سنتي بايد وارد مذاکره شويم،البته بازارهاي جديد نيز دور از دسترس نيستند چنانکه مطالعاتي درباره بازاريابي جديد براي نفت ايران داشته‌ايم، اما با توجه به جدي‌تر شدن قضاياي مربوط به تحريم‌ها اين مسأله را به صورت جدي‌تر پيگيري مي‌کنيم.

اروپايي‌ها خريداران سنتي نفت ايران هستند

وي اظهار داشت: اروپايي‌ها خريداران سنتي نفت ايران بوده‌اند و قاعدتاً نفت ما در بازارهاي آنها قابل مصرف است، اما اگر تحريم‌ها واقعاً به صورت جدي برداشته شود و امکان خريد را به آنها بدهند تصور مي‌کنم آنها متمايل به خريد نفت ايران باشند چنانکه از طرف اروپايي‌ها هم براي خريد نفت ايران ابراز تمايلاتي ابراز شده است.

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت در پاسخ به پرسشي درباره تغيير استراتژي فروش نفت ايران براي پس گرفتن بازارها و احتمال تخفيف در قيمت نفت ايران در اين راستا گفت: ما قطعاً هر شيوه‌اي که بتواند سهم ايران از بازار نفت را برگرداند مورد استفاده قرار خواهيم داد، البته الان نمي‌توانم به شيوه خاصي اشاره کنم، اما قطعاً شيوه‌اي که بتواند منافع کشور را تأمين کند در پيش خواهيم گرفت.

وي تصريح کرد: بعيد است بتوانيم سهم ايران از بازار نفت را در مدت کوتاهي پس بگيريم و بيشتر اميدوار به ميان‌مدت هستيم که قطعاً بيش از يک فصل خواهد بود.

قمصري در پاسخ به پرسشي درباره سرنوشت پول بلوکه شده نفت ايران نزد واسطه‌ها پس از لغو تحريم‌ گفت: اگر تحريم‌ها به طور واقعي برداشته شود، پولي که پيش شرکت اماراتي بابت فروش نفت داريم به راحتي قابل وصول خواهد بود و مشکلي نخواهيم داشت، اما پولي که مربوط به فروش نفت به دلال‌ها در دوره قبل بوده ديگر از اختيار شرکت ملي نفت خارج شده است و دادستاني و مراجع قضايي به آن رسيدگي مي‌کنند.

وي در پايان تصريح کرد: فعلاً نبايد زياد در اين باره تعجيل کرد و بايد صبر کنيم و ببينيم برداشتن تحريم‌ها تا چه حد جدي است.


 شهرستانها 

 اولين واحد فاز 19 پارس جنوبي راه اندازي شد

يک مقام مسئول در شرکت ملي نفت از راه اندازي نخستين واحد فاز 19 پارس جنوبي با هدف توليد روزانه 50 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در سال جديد خبر داد.سيدهادي ميرباقري در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي، گفت: پس از بهره برداري از فاز 12 به عنوان بزرگترين فاز پارس جنوبي در سال گذشته، راه اندازي و آغاز توليد گاز از فاز 19 پارس جنوبي در سال جاري در دستور کار قرار گرفته است.

مدير پيگيري پروژه هاي پتروپارس با اعلام اينکه هم اکنون پيشرفت ساخت پالايشگاه هاي ساحلي فاز 19 پارس جنوبي به بيش از 83 درصد رسيده است، تصريح کرد: علاوه بر اين پيشرفت حفاري چاه هاي دريايي اين پروژه مشترک گازي حدود 95 درصد تخمين زده مي شود.اين مقام مسئول با اشاره به پيشرفت 91 درصد ساخت، نصب و راه اندازي خطوط لوله دريايي به منظور انتقال گاز ترش از سکوها به پالايشگاه هاي ساحلي، اظهار داشت: ساخت سکوهاي دريايي اين طرح گازي هم از پيشرفتي بيش از 72 درصد برخوردار است.وي با بيان اينکه هدف از طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي توليد روزانه 50 ميليون متر مکعب گاز طبيعي شيرين و 75 هزار بشکه ميعانات گازي است، تبيين کرد: از اين رو با توجه به پيشرفت اجرايي بخش‌هاي مختلف پالايشگاهي، خطوط لوله و سکوهاي دريايي پيش بيني مي شود در سال جاري توليد زودهنگام گاز از اين فاز پارس جنوبي آغاز شود.

ميرباقري از راه اندازي اولين واحد فاز 19 پارس جنوبي در سيزدهمين روز فروردين ماه سال جاري خبر داد و يادآور شد: بر اين اساس تاسيسات برق 132 فاز 19 پارس جنوبي به طور کامل به بهره برداري رسيده است.

فرماندار مريوان:

تردد تانکرهاي حامل سوخت عراقي به ايران از سرگرفته شد

فرماندار مريوان گفت: ورود تانکرهاي حامل سوخت کشور عراق از طريق مرز رسمي باشماق مريوان و همچنين تردد اين تانکرها که از 12 تا 14 فروردين ممنوع شده بود از بامداد 15 فروردين از سرگرفته شد.

محمد فلاحي در گفت و گو با ايرنا، افزود: به منظور تامين رفاه و آسايش مسافران نوروزي در سفر به استان کردستان، تردد تانکرهاي عراقي از ساعت يک بامداد 12 تا 14 فروردين ممنوع شده بود و اين ممنوعيت از بامداد شنبه 15 فروردين برداشته شد.به گفته مسوولان کردستان بيش از 620 هزار مسافر در تعطيلات نوروزي در اين استان اسکان يافتند.تردد انواع تريلر و کاميون ايراني نيز به استثناي تانکرهاي حامل مواد سوختي و فاسد شدني در راه هاي سنندج - ديواندره، سقز - بانه و سنندج - سروآباد - مريوان از ساعت هفت صبح تا ساعت 24 روزهاي 27، 28 و 29 اسفند 93 ممنوع بود و اين ممنوعيت در روزهاي 12، 13 و 14 فروردين نيز اعمال شد.

تانکرهاي سوخت عراقي که از چند سال پيش از طريق مرز رسمي باشماق، بعد از عبور از جاده هاي استان کردستان، وارد کشور مي شوند جاده هاي باريک و غير استاندارد استان را با ترافيک مواجه کرده اند و در تعطيلات نوروز هر سال براي رفاه مسافران، محدوديت هاي ترافيکي در راه هاي استان اعمال مي شود.

معاون وزير نفت خبرداد:

آغاز مذاکرات با شرکت‌هاي هندي براي مشارکت در پتروشيمي ايران

معاون وزير نفت با اشاره به آغاز مذاکرات با شرکت‌هاي هندي براي مشارکت در پتروشيمي ايران، گفت: شرکت‌هاي اروپايي براي سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي در انتظار تعليق کامل تحريم‌ها هستند.

عباس شعري مقدم در گفتگو با مهر درباره وضعيت توسعه صنعت پتروشيمي ايران پس از بيانيه مشترک ايران و گروه 1+5 گفت: در طول چند ماه گذشته شرکت‌هاي بزرگ اروپايي و آسيايي براي سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي ايران اعلام آمادگي کرده اند.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با اعلام اينکه تمامي شرکت‌هاي بزرگ اروپايي و آسيايي براي سرمايه گذاري و مشارکت در طرح‌ها و پروژه‌هاي صنعت پتروشيمي در انتظار تعليق کامل تحريم‌هاي بين‌المللي هستند، تصريح کرد: هم اکنون سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي و پليمري ايران داراي توجيه اقتصادي و سود قابل توجهي براي سرمايه گذاران بخش خصوصي و بين‌المللي است.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه اخيرا چندين شرکت هندي براي مشارکت و سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران به طور رسمي اعلام آمادگي کرده و مذاکراتي با اين شرکت‌ها آغاز شده است، بيان کرد: شرکت‌هاي هندي مي خواهند در طرح‌هاي جديد صنعت پتروشيمي ايران مشارکت داشته باشند.

اين مقام مسئول در تشريح مهمترين مزيت‌هاي سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران توضيح داد: ايران بزرگترين دارنده ذخاير هيدروکربوري جهان بوده و اين ظرفيت عظيم نفت و گاز مهمترين پشتوانه توسعه صنعت پتروشيمي براي سرمايه گذاران بخش خصوصي و خارجي است.شعري مقدم همچنين از در اختيار داشتن سواحل طولاني آبي در خليج فارس و درياي عمان و حمل دريايي محصولات پتروشيمي به عنوان مزيت دوم توسعه صنعت پتروشيمي در کشور ياد کرد و افزود: حمل دريايي محصولات پتروشيمي و فرآورده‌هاي پليمري به مراتب ارزان قيمت تر از حمل زميني است.

معاون وزير نفت با اشاره به نزديکي ايران به بازارهاي بزرگ مصرف محصولات پتروشيمي همچون ترکيه، هند، چين، منطقه آسياي ميانه و مرکزي و خاورميانه به عنوان سومين برگ برنده توسعه صنعت پتروشيمي در ايران، تاکيد کرد: اخيرا در کشورهاي اروپايي و اکثر کشورهاي توسعه يافته نرخ بازگشت سرمايه در بانکها کاهش و حتي منفي شده است.


 دنياي انرژي 

 کاهش بهاي نفت تحت تاثير تفاهم هسته‌اي ايران

بهاي نفت در بازارهاي جهاني پس از تفاهم هسته‌اي بين ايران و قدرتهاي جهاني حدود چهار درصد کاهش يافت.به گزارش ايسنا، طي يک هفته گذشته فعالان بازار روي گفت‌وگوهاي هسته‌اي در لوزان سوئيس متمرکز بودند؛ جايي که ايران و قدرتهاي جهاني سعي داشتند درباره کاهش فعاليت‌هاي هسته اي ايران در ازاي لغو تحريم‌ها که صادرات نفت ايران را نصف کرده است به توافق برسند.

محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران گفت: تحريمهاي ايران تحت توافق جامع آتي که تا 30 ژوئن به امضا خواهد رسيد لغو خواهند شد.باب مکنالي مشاور جورج بوش رئيس جمهور سابق آمريکا و رئيس شرکت تحقيقات انرژي موسوم به گروه راپيدان خاطرنشان کرد ايران بايد صبر زيادي داشته باشد زيرا تحريمها احتمالا تا اواخر سال 2015 و اوايل 2016 لغو نخواهند شد اگرچه قبل از آن قيمتها در بازار کاهش خواهد يافت.پس از اعلام نتيجه مذاکرات، بهاي نفت برنت در بازارهاي جهاني با دو دلار و 15 سنت( 3.8 درصد) کاهش به 54 دلار و 95 سنت در هر بشکه رسيد و نفت سبک آمريکا نيز با 95 سنت(دو درصد) کاهش 49 دلار و 14 سنت در هر بشکه معامله شد.

متن جديد قراردادهاي نفت و گاز سپتامبر در لندن رونمايي مي‌شود

رئيس کارگروه تدوين قراردادهاي جديد صنعت نفت از رونمايي متن جديد قراردادهاي نفت و گاز در لندن در سپتامبر سال جاري خبر داد و گفت: طي سال گذشته مذاکراتي را با برخي از شرکتهاي بزرگ نفتي به منظور ورود به صنعت نفت و گاز ايران داشته‌ايم.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت نفت ،سيد مهدي حسيني با اشاره به رونمايي از قراردادهاي نسل جديد صنعت نفت در لندن گفت: همانطور که پيش از اين برنامه ريزي شده بود قرار است در سپتامبر 2015 اين قراردادها در شهر لندن و با حضور همه شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي فعال در صنعت نفت و گاز رونمايي شود.

رئيس کارگروه تدوين قراردادهاي جديد صنعت نفت ادامه داد: مذاکرات ايران و 1+5 موجب شد تا ما به رونمايي اين قراردادها بيش از گذشته اميدوار شويم.

حسيني تصريح کرد: براساس مذاکرات لوزان قرار است تا جولاي 2015 توافقات نهايي شود و به نظر مي‌رسد اين مدت 2 ماهه براي رونمايي از قراردادهاي جديد صنعت نفت مناسب باشد.

وي با اشاره به تاثير مثبت مذاکرات بر روند توسعه صنعت نفت گفت: پيش از اين، ورود شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي به ايران با مشکلات تحريم مواجه بود و آنها همواره مشکلات قانوني را براي عدم همکاري با ايران ابراز مي‌کردند ولي با انجام مذاکرات سازنده به نظر مي‌رسد مشکلات قانوني براي حضور شرکت‌هاي بين‌المللي در ايران رفع شود.

حسيني با اشاره به اينکه براي رونمايي از اين قراردادها در لندن نياز به مصوبه هيات دولت داريم، تصريح کرد: هم‌اکنون مرحله تدوين لايحه به اتمام رسيده و در هفته‌هاي آتي مصوبه آن را از هيات دولت مي‌گيريم.

رئيس کارگروه تدوين قراردادهاي جديد صنعت نفت با اشاره به اينکه از هنگام تدوين قراردادهاي جديد مذاکرات خود را با شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي آغاز کرده‌ايم، گفت: در حال حاضر مي‌توان به جرأت گفت که اکثر شرکتهاي بزرگ از قراردادهاي جديد نفتي ايران آگاه هستند و مذاکرات خود را با بسياري از شرکت‌هاي نفتي دنيا انجام داديم اما به دليل مشکلات تحريم نمي‌توانستيم نام اين شرکت‌ها را عنوان کنيم.

شمارش معکوس صادرات گاز ايران به عراق

حدود 15 روز ديگر انتظار 6 ساله براي صادرات گاز پارس جنوبي به عراق به پايان مي رسد و گاز ايران به عراق مي رسد، صادراتي که سالانه 4 ميليارد دلار عايدي براي کشور خواهد داشت.

به گزارش فارس ،مذاکرات گازي ايران و عراق در واقع به منظور صادرات گاز ايران به سوريه،لبنان، درياي مديترانه و درنهايت اروپا صورت گرفت و در قدم اول قرار براين بود که گاز ايران از طريق خط ششم سراسري و از استان ايلام به بغداد ارسال و نيروگاه‌هاي بغداد و المنصوره بتوانند از گاز ايران استفاده کنند.جواد اوجي مديرعامل سابق شرکت ملي گاز ايران اعلام کرده بود در کنار ارسال گاز ايران به اين دو نيروگاه خانوارهايي که در کنار اين خط لوله قرار گرفته اند نيز از گاز بهره‌مند شوند و حتي قرار شد تا توسط بخش خصوصي جايگاه هاي سي ان جي نيز در کنار مسير اين خط لوله احداث شود.

پس از آنکه قرارداد صادرات گاز ايران به عراق در دولت دهم نهايي شد کار احداث خط لوله در خاک ايران و عراق آغاز شد ولي در طول مدت احداث اين خط لوله در خاک عراق بارها هدف حملات گروهک هاي تروريستي قرار گرفت به طوري که در يکي از همين حملات در آذرماه سال 92 تعدادي از متخصصين صنعت نفت کشور به شهادت رسيدند ولي با تمام اين کارشکني ها در تابستان سال 93 اين خط لوله به مراحل نهايي خود نزديک شد به طوري که به گفته عليرضا غريبي و يک منبع آگاه عراقي خط لوله صادرات گاز ايران به عراق مورد تست نشت يابي قرار گرفت.

عزيزاله رمضاني مديرامور بين المللي شرکت ملي گاز ايران که پيش از اين اوايل ارديبهشت ماه را موعد صادرات گاز ايران به عراق اعلام کرده بود با اشاره به آغاز صادرات روزانه حدود 4 ميليون مترمکعبي گاز به عراق مي گويد اين رقم در نهايت به 25 ميليون متر مکعب رسيده که تا 35 ميليون متر مکعب در فصول گرم نيز قابل افزايش است.

رمضاني همچنين از افزايش صادرات گاز ايران به عراق و از خاک بصره خبرش داده و مي گويد: قرار است به غير از بغداد گاز ايران به نيروگاه هاي بصره نيز منتقل شود که در نهايت حجم صادرات گاز ايران به 70 ميليون متر مکعب مي رسد و با اين شرايط مي توان گفت عراق بزرگترين خريدار گاز ايران محسوب خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
اجتماعي
اقتصادي
انرژي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته