جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4978

نقوي حسيني درگفتگو باآفرينش:
طرح دو فوريتي الزام تصويب توافق هسته‌اي در مجلس


دمشق: هرگونه طرح سياسي بدون مشارکت ايران امكان پذير نيست


تلاش اعراب براي "الحاق" يمن به شوراي همکاري خليج فارس


افتتاحيه بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر


تقدير از برگزيدگان در همايش هفته سلامت


خبر ويژه


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و مديران ناجا:
اقتدار مطلوب اسلام همراه با عدالت و ترحم است

سازمان بازرسي کل کشور خبر داد:
100 هزار ميليارد تومان معوقه بانکي بدون ضمانت در کشور


بارزاني: داعش مانع استقلال کردها است


عربستان فرار عبدالله صالح را ناکام گذاشت


تاکيد اوباما بر تلاش براي آزادي رضائيان

بعيدي‌نژاد:
مخالفت ايران با پذيرش تعهدات فراتر از پروتکل الحاقي در چارچوب مذاکرات هسته‌اي

درپي هزينه‌هاي سنگين جنگ؛
انتقاد شديد برادر پادشاه عربستان از تجاوز رياض به يمن


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــزخبر


ميــزخبر


 نقوي حسيني درگفتگو باآفرينش:
 طرح دو فوريتي الزام تصويب توافق هسته‌اي در مجلس 

نمايندگان مجلس يک طرح دو فوريتي‌ تهيه کرده‌اند که به موجب آن توافق هسته‌اي ميان ايران و 1+5 بدون مصوبه مجلس فاقد اعتبار خواهد بود.در همين زمينه، سيد حسين نقوي سخنگوي کميسيون امنيت ملي مجلس در گفتگو با آفرينش درمورد اهداف اين طرح گفت: درپي ابراز نگراني‌ها در مورد مفاد توافقنامه با توجه فكت شيتي كه آمريكايي‌ها ارائه كرده‌اند و اظهاراتي كه دكتر ظريف و دكتر صالحي داشتند، مجلس به دنبال اين است تا دغدغه مردم و ابراز نگراني‌هاي جامعه را به يك شكلي برطرف بكند. بنابر اين طرحي تهيه شد كه براساس اصول 77 و 125 قانون اساسي مجلس بتواند بر روند تدوين، نگارش و اجراي توافقنامه نظارت داشته باشد.

همچنين هيئتي به نمايندگي از طرف مجلس براي نظارت بر امر توافق شكل خواهد گرفت. اين طرح براين مبنا تهيه شده و درآن پيشنهاد شده تا يك هيئت هفت نفره از كميسيون هاي مختلف مجلس انتخاب بشوند. اين هفت نفر بر روند نگارش و اجراي توافق نامه نظارت خواهند داشت و گزارش آن را هر سه ماه يكبار به كمسيون امنيت ارائه خواهند كرد. دكتر نقوي حسيني با رد احتمال موازي كاري اين هيئت با عملكرد تيم مذاكره كننده تاكيد كرد كه كار اين هيئت دخالت نيست و صرفاً نظارت خواهد بود و گزارشات آنها در صحن علني قرائت خواهد شد. سخنگوي كميسيون امنيت ملي در مورد اختلاف ميان گفته‌هاي مقامات ايراني و فكت شيت و اظهارات مقامات آمريكايي، افزود:

طرحي كه ارائه شده براي رفع همين نگراني‌ها بوده و مجلس از بعد نظارتي ورود پيدا خواهد كرد. وقتي كه توافق با نظارت انجام بشود و خطوط قرمز رعايت و بعد از آن در مجلس تصويب گردد، همين ايجاد اعتماد براي مردم خواهد بود. نقوي حسيني افزود اين طرح هنوز درمراحل تهيه و جمع آوري امضا است و پس از طي اين مراحل تقديم هيئت رئيسه خواهد شد.


 دمشق: هرگونه طرح سياسي بدون مشارکت ايران امكان پذير نيست 

 معاون وزير خارجه سوريه ضمن درخواست از استفان دي ميستورا براي انجام مقدمات سنجيده براي برگزاري ژنو 3 گفت: هرگونه روند سياسي براي حل بحران سوريه در صورتي که بدون مشارکت دوستان دمشق از جمله ايران باشد روندي صادقانه نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، فيصل مقداد، معاون وزير خارجه سوريه در سخناني در خصوص نشست ژنو 3 گفت: اولين مساله‌اي که بايد در نشست ژنو 3 که استفان دي ميستورا، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه آن را اعلام کرده، رعايت شود مشارکت تمامي طرف‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي است که براي پايان دادن به رنج مردم سوريه تلاش‌هاي خيرخواهانه‌اي کرده‌اند.


 تلاش اعراب براي "الحاق" يمن به شوراي همکاري خليج فارس 

 يک منبع ديپلمات در کشورهاي حوزه خليج فارس فاش کرد که هدف اصلي از اعلام عمليات "احياي اميد" اين است که يمن در آينده‌اي نزديک به شوراي همکاري خليج فارس بپيوندد. اين منبع که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با پايگاه "المشهد اليمني" ضمن بيان اين مطلب عنوان داشت که کشورهاي عربي حوزه خليج فارس کاملا معتقدند يمن بايد در آينده‌اي نزديک به کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس بپيوندد که اين امر به ظن آنها در ايجاد منطقه‌اي امن و با ثبات و داراي اقتصادي قوي کمک مي‌کند. اين منبع تصريح کرد که بيش از 20 ميليار دلار براي بازسازي يمن در چارچوب طرحي فراگير به عنوان طرح "مارشال عربي" از سوي کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس اختصاص خواهد يافت.


 افتتاحيه بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر 


 تقدير از برگزيدگان در همايش هفته سلامت 


 خبر ويژه 

 هاشمي رفسنجاني:

ايران امن، باعث تثبيت و تداوم امنيت در منطقه است

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از کارگران، هيأت‌هاي اجرايي خانه کارگر شعب استان تهران، انجمن‌هاي اسلامي کارخانجات تهران و جمعي از اعضاي اتحاديه زنان کارگر ؛ با يادآوري جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام براي بحث درباره پيش‌نويس برنامه ششم کشور، گفت: بايد زمينه‌ها و شاخص‌ها براي اصلاح رشد اقتصادي کشور براساس سياست‌هاي کلي نظام و سند چشم‌انداز کشور واقعي باشد تا بتوانيم عقب افتادگي چند سال گذشته را جبران کنيم.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص،‌هاشمي در خصوص پرونده هسته‌اي به مراحل مختلف مذاکرات ايران با کشورهاي 1+5 در دولت يازدهم اشاره کرد و گفت: ايران تمايل و زمينه‌هاي مناسبي براي تعامل با جهان در جهت گسترش روابط و همکاري‌هاي دو جانبه دارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به موضع‌گيري‌هاي کينه توزانه رژيم اشغالگر قدس و تقاضاهاي غيرمنطقي مسؤولان آن از کشورهاي 1+5، گفت: ايران امن نه تنها مزاحم هيچ کشوري نيست، بلکه باعث تثبيت، تقويت و تداوم امنيت در منطقه خواهد بود.

وي با «دست يافتني» توصيف کردن تفاهم هسته‌اي، به سياست‌هاي اصولي و اسلامي انقلاب و فتواي رهبري معظم انقلاب در حرام دانستن استفاده از بمب هسته‌اي اشاره کرد و گفت: حرف‌هاي يک مجتهد اسلامي در مقام رهبري يک جامعه متمدن، براي همه ما حجت است و غربي‌ها به جاي القائات شيطاني صهيونيست‌ها، به سخنان انساني مسؤولان ايران توجه نمايند.

هاشمي رفسنجاني در بخش ديگري از سخنان خويش با محکوميت تداوم تجاوز هوايي عربستان به يمن، تحليلي از موقعيت تاريخي و جغرافيايي و جايگاه مردم يمن در تاريخ اسلام ارائه کرد و گفت: عربستاني‌ها در آغاز کار دولت جديد، مسير بدي را انتخاب کرده‌اند و روحيات مسلمانان را مخدوش کرده‌ و بذر کينه و دشمني را در دل مردم يمن مي‌کارند.

وي در بخش پاياني سخنان خويش با تشکر از ابراز احساسات هميشگي کارگران نسبت به انقلاب اسلامي و مسؤولان آن، خطاب به مسؤولان کارگري در کشور گفت: قدر اين گنج‌هاي رنج کشيده را بدانيد.

اميرعبداللهيان:

ممانعت عربستان درمقابل هواپيماهاي ايران بدون واکنش نخواهد ماند

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه کشورمان گفت: رفتار عربستان در محاصره يمن و ممانعت از ارسال کمک هاي انساندوستانه بدون واکنش نخواهد ماند.

به گزارش ايرنا، حسين اميرعبداللهيان افزود: همه گزينه ها براي کمک به مردم يمن و ارسال فوري کمک هاي انساندوستانه و انتقال مجروحين مورد توجه ماست.


 سرمقاله 

 «نفت»، طلاي امروز بلاي فردا

حميدرضا عسگري

در طي چند ماه گذشته سير تحولات بازار نفت به گونه‌اي پيش رفته است كه ركورد قيمت‌ها مدام شكسته مي‌شود و كشورها در شرايطي قرار گرفته‌اند كه با دست خود اين سير را تقويت مي‌كنند. پيچيدگي‌هاي سياسي و اقتصادي بازار نفت و تحولات سياسي و جهاني به قدري زياد و درهم تنيده است كه نمي‌توان علت خاصي را عامل اصلي اين تحولات دانست.

اما برخلاف گمانه زني‌هاي مطرح شده در رسانه‌ها بايد براين مسئله تامل بيشتري داشت و در راهبردهاي آينده كشور و چشم اندازهاي آتي موشكافانه تر به اين موضوع پرداخت. چرا كه وضعيت كنوني بازار نفت و ركورد شكني كاهش قيمت‌ها، مسئله‌اي غيرطبيعي نيست و بايد آن را در سير برنامه‌هاي كلان غرب براي جايگزين كردن انرژي فسيلي، جستجو كرد. بايد براين نكته تاكيد كرد كه در دو دهه اخير سياست گذاري كلان غربي‌ها بر پايه تغيير پارادايم انرژي صورت گرفته است.

كشورهاي توسعه يافته غرب در اجلاس‌هاي تخصصي اقتصاد و اتاق فكر‌هاي انرژي از سال‌ها پيش به دنبال رشد صنعتي خود بوده‌اند تا بتوانند با دست يابي به تكنولوژي‌هاي پيشرفته صنعتي، نيازخود به انرژي را مديريت و به سوخت‌هاي سبز دست يابند.

لذا قيمت بالاي نفت دريك دهه گذشته به سبب نيازصنعتي غرب بوده و آنها در چشم انداز بلند مدت خود خيلي سريع تر به اهدافشان رسيده‌اند. شايد در زمان فعلي پذيرش اين موضوع غيرعادي باشد، اما بايد باور و مشاهده كنيم كه غرب دوران نياز خود به نفت را پشت سر و به مرحله جايگزيني رسيده است. شايد بهتر باشد بگوييم غرب نياز و وابستگي به نفت را مي‌خواهد پشت سر بگذارد و با آزاد شدن از وابستگي‌هاي فسيلي ، از ابزار نفت براي اداره دنيا استفاده كنند.

جالب اينجاست كه كشورهاي غربي به عنوان اصلي ترين تخريب كنندگان محيط زيست در زمان كنوني، با بهره‌گيري از سرمايه‌هاي ملي كشورهاي ديگر توانسته‌اند خود را به پيشرفته ترين تكنولوژي‌هاي روز دنيا برسانند و حال كه به سطح قابل قبولي از توسعه رسيده‌اند، استفاده از نفت و سوخت‌هاي فسيلي را به ضرر سلامت محيط زيست و امنيت جاني دنيا مي‌دانند و تضميني وجود ندارد كه در آينده كشورهاي توسعه نيافته را به سبب استفاده از سوخت‌هاي فسيلي جريمه ويا تحت فشار قرار دهند!.

شاه بيت تحولات فعلي نفت را بايد در دو مولفه "كاهش نياز غرب به نفت" و "تحقق چشم اندازهاي بلند مدت" آنها در كاهش وابستگي به انرژي‌هاي فسيلي دانست، چراكه سرعت بالاي تحولات و توسعه درجهان امروز بسيار بالاست و كشورهايي كه دراين رقابت بازبمانند متضرران اصلي در آينده‌اي نچندان دورخواهند بود. اما تنها راهكار برون رفت از اين بحران و گرفتار نشدن ايران در تحولات پيچيده نفتي، صرفاً قطع وابستگي‌ها به درآمدهاي نفتي مي‌باشد. اقتدار ملي زماني محقق خواهد شد كه نياز ما به خام فروشي منابع قطع و با درآمدهاي غير نفتي كشور را اداره كنيم.

كوچك سازي دولت و كاهش هزينه‌هاي جاري از ضروريات مقطع فعلي است و بايد نيروهاي مازاد و هزينه‌هاي اضافي كه بارمالي سنگيني بركشور تحميل كرده مديريت شوند و در ازاي آن بخش‌هاي توليدي و صنعتي مورد حمايت بيشتري قرار گيرند.

سامان بخشي به نظام مالياتي كشور از ديگر راهكارهاي برون رفت وابستگي نفت است، اما امروز بسياري از مشاغل كه اكثر از پردرآمدترين صنف‌هاي كشور نيز هستند از طرق مختلف از پرداخت ماليات فرار مي‌كنند و با بهره گيري از امكانات و خدمات عمومي و دولتي به كسب وكارشان وسعت مي‌دهند بي آنكه ريالي ماليات بدهند. درعوض آن دست از مشاغلي كه فعاليتشان مشخص است و آن دسته از توليدكنندگان كه باراقتصادي كشور را به دوش مي‌كشند، مدام مورد افزايش ماليات و هزينه‌هاي مازاد قرار مي‌گيرند. رونق گرفتن اصولي و كارآمد نظام مالياتي كشور موجب افزايش پاسخگويي دولت خواهد شد و اگر همه جامعه به صورت قانوني ماليات خود را پرداخت كنند، بخش اعظمي از وابستگي‌هاي نفتي كاسته خواهد شد و در مقابل دولت‌ مكلف مي‌شود نسبت به خواسته‌هاي مردم و برنامه‌هاي اجرايي پاسخگوباشد.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و مديران ناجا:
 اقتدار مطلوب اسلام همراه با عدالت و ترحم است 

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شرکت کنندگان در همايش فرماندهان و مديران و روساي عقيدتي و سياسي نيروي انتظامي، اين نيرو را «مظهر حاکميت و امنيت» جمهوري اسلامي خواندند و با تأکيد بر اينکه ايجاد امنيت فردي، اجتماعي، اخلاقي، و روحي و رواني در جامعه از مهمترين مسئوليت هاي نيروي انتظامي است، گفتند: لازمه برقراري امنيت، «اقتدار پليس» است اما اين اقتدار بايد همراه با عدالت، مروت وترحم باشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حضرت آيت الله خامنه‌اي،‌ رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با تبريک توفيق درک ماه رجب، اين ماه و ماه شعبان را فرصت هايي گرانبها براي تقرب به ارزشهاي الهي و خودسازي و مقدمه رسيدن به ماه مبارک رمضان دانستند و همه مردم را به بهره گيري بيش از پيش از برکات اين ماهها توصيه کردند.

حضرت آيت الله خامنه اي، اهميت ايجاد و استقرار امنيت به‌عنوان مأموريت اصلي نيروي انتظامي را نشان دهنده اهميت سازمان اين نيرو برشمردند و افزودند: ايجاد امنيت مقوله اي تبليغاتي و لساني نيست بلکه وجود امنيت را بايد مردم احساس کنند.

ايشان با تأکيد بر اينکه نيروي انتظامي در ابعاد مختلف امنيت، اعم از امنيت در رفت و آمد جاده اي، امنيت شهرها، مرزها و مراکز مختلف نبايد به هيچ حدي قانع باشد، تأمين امنيت رواني جامعه را يکي از موارد بسيار مهم دانستند و خاطر نشان کردند: مقابله با ناامني هاي رواني در جامعه همچون نگراني خانواده ها از حضور فرزندانشان در خيابانها و بوستانها به دليل احتمال کشيده شدن آنها به سمت مواد مخدر و يا نگراني از کشانده شدن جوانان به سمت فحشا و منکرات، بسيار با اهميت تر از مقابله با ناامني هاي فيزيکي است و بايد با چنين ناامني هايي به‌طور جدي مقابله شود.

رهبر انقلاب اسلامي جولان دادن برخي جوانهاي سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهاي گران قيمت در خيابانها را يکي ديگر از مظاهر ايجاد ناامني رواني در جامعه برشمردند و تأکيد کردند: نيروي انتظامي بايد براي ابعاد مختلف ناامني برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند.حضرت آيت الله خامنه اي لازمه ايجاد امنيت در جامعه را، عمل مقتدرانه پليس دانستند و گفتند: نيروي انتظامي مظهر حاکميت و امنيت جمهوري اسلامي است بنابراين بايد اقتدار داشته باشد اما اين اقتدار به معناي ظلم کردن و حرکت بي مهار نيست.

ايشان با تأکيد بر اينکه ما بدنبال اقتدار پليسي هاليوودي و جوامع غربي و آمريکايي نيستيم افزودند: چنين اقتداري نه تنها امنيت ايجاد نخواهد کرد بلکه موجب ناامني هم خواهد شد.رهبر انقلاب اسلامي برخوردهاي پليس آمريکا با سياه پوستان را نمونه هايي از اقتدار ظالمانه خواندند و خاطر نشان کردند: در آمريکا که اکنون رئيس جمهور آن هم يک سياه پوست است، سياهان به وسيله پليس مورد ظلم و بي اعتنايي و تحقير قرار مي‌گيرند که چنين رفتاري موجب بروز نا آرامي ها نيز شده است.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: اقتدار مطلوب نظام اسلامي، قاطعيت در کنار عدالت، مروت و ترحم است، همانگونه که ذات مقدس پروردگار در عين آنکه رحمن و رحيم است، صاحب عذابِ اليم نيز است.

ايشان قانونگرايي در دو بُعد مواجهه با مردم و همچنين در درون سازمان نيروي انتظامي را ضروري و با اهميت برشمردند و گفتند: بدليل سطح گستردگي ارتباط نيروي انتظامي با مردم، سلامت نيرو در اين سازمان بسيار مهم است بگونه اي که يک نيروي درست کار و قاطع مي‌تواند مايه آبروي نظام جمهوري اسلامي در مقابل ديدگان مردم شود.


 سازمان بازرسي کل کشور خبر داد:
 100 هزار ميليارد تومان معوقه بانکي بدون ضمانت در کشور 

رييس سازمان بازرسي کل کشور با بيان اينکه بيش از 100 هزار ميليارد تومان معوقه بانکي بدون ضمانت و وثايق لازم در کشور وجود دارد، گفت: قوه قضاييه آماده برخورد با مقصران است. به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور، ناصر سراج روز يکشنبه در آيين معارفه بازرس کل جديد استان اصفهان افزود: بانک مرکزي نيز کميته هايي را براي رسيدگي به معوقات بانکي تشکيل داده است و بايد تمام اين معوقات را پس بگيريم.

وي اظهار کرد: طبق قانون، سازمان بازرسي بر تمام دستگاه ها، سازمان ها و مراکز دولتي و همچنين مراکز غيردولتي که به نحوي دولت بر آنها نظارت دارد و يا کمک دريافت مي کنند، مي تواند نظارت داشته باشد.

سراج با بيان اينکه برخي در حدود اختيارات سازمان بازرسي تشکيک ايجاد مي کنند، اضافه کرد: بانک ها و مؤسسات مالي خصوصي تحت نظارت شوراي پول و اعتبار و بانک مرکزي هستند لذا تا حدودي که دولت و بانک مرکزي بر آنها نظارت مي کند، سازمان بازرسي نيز مي تواند ورود کند.سراج با اشاره به سخنان رييس کل دادگستري استان اصفهان مبني بر خلع يد از چهار هزار و 850 هکتار از اراضي تصرف شده در اين استان، تأکيد کرد: بايد فکري براي اين مسئله کرد تا از زمين خواري ها جلوگيري شود.وي در ادامه اين سوال را طرح کرد که سازمان منابع طبيعي چه کار مي کند و آيا اگر ملک شخصي خودشان هم بود اجازه مي دادند تا اين طور تصرف شود.

رييس سازمان بازرسي کل کشور تصريح کرد: دستگاه قضايي وظيفه دارد با مديراني که به وظايف خود عمل نمي کنند برخورد کند و اين کار را خواهد کرد.وي با بيان اينکه قواي سه گانه عزم خود را براي اجراي فرامين رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه با مفاسد اقتصادي جزم کرده اند، گفت: حضور قوه قضاييه در سطح عالي يعني معاون اول، دادستان کل و رييس سازمان بازرسي در جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و حضور معاون اول رييس جمهوري و نايب رييس مجلس در اين جلسات نشانه اين عزم راسخ است.


 بارزاني: داعش مانع استقلال کردها است 

 
كردپرس: رئيس اقليم کردستان عراق ضمن تاکيد بر اينکه بغداد و طرف‌هاي ديگر بايد به اراده کردها احترام بگذارند، گفت: تا زماني که تروريست‌ها در موصل باشند تهديدي براي اقليم کردستان هستند و آزادسازي موصل به نفع ماست. مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق در ديدار با شخصيت‌ها و مسئولان استان "دهوک" گفت: دليل حمله داعش به اقليم کردستان ناکام گذاشتن اقدامات کردها براي استقلال است و تروريست‌ها مي‌خواهند از الحاق مناطقي که براساس ماده 140 قانون اساسي بايد به اقليم کردستان ملحق شود ممانعت به عمل آورند. وي افزود: ساکنان اين مناطق خود سرنوشت و آينده شان را تعيين مي‌کنند و تمامي طرف‌ها بايد به اراده ساکنان اقليم کردستان عراق احترام بگذارند. پارلمان اقليم کردستان تصميم برگزاري رفراندوم را گرفته است و هيچ رويدادي نمي‌تواند مانع آن شود. بارزاني خاطرنشان کرد: دشمنان پيش‌بيني نکردند که جهان به مردم اقليم کردستان عراق کمک کند و پيشمرگ‌ها چنين پيروزي بيافرينند.


 عربستان فرار عبدالله صالح را ناکام گذاشت 

 
اسكاي نيوز: روزنامه الشرق الاوسط مدعي شد که علي عبدالله صالح ظرف چند روز گذشته تلاش‌ کرده تا با يک هواپيماي نظامي روسي از يمن خارج شود اما به دليل ممانعت جگنده‌هاي ائتلاف عربي، اين تلاش ناکام ماند.اين روزنامه که در انگليس چاپ مي‌شود به نقل از منابعي که آنها را "آگاه" ناميد گزارش داد، خروج علي عبدالله صالح، رئيس جمهوري پيشين يمن قرار بود با يک هواپيماي روسي صورت بگيرد که مسکو در چارچوب قرارداي تسليحاتي ميان دو کشور در دوره رياست جمهوري‌اش به او اهدا کرده بود.

به نوشته الشرق الاوسط، از آنجا که تردد هرگونه هواپيما در حريم هوايي يمن از سوي ائتلاف عربي تحت رهبري عربستان ممنوع شده، صالح موفق به اين کار نشده است. عربستان اعلام کرده هرگونه رفت و آمد در آب‌هاي منطقه‌اي و حريم هوايي يمن بايد با اجازه ائتلاف باشد. پيشتر علي عبدالله صالح اخبار منتشر شده مبني بر خروجش از يمن را تکذيب و اعلام کرده بود که تا از دنيا برود در يمن مي‌ماند.


 تاکيد اوباما بر تلاش براي آزادي رضائيان 

 
دويچه‌وله: رئيس‌جمهور آمريکا گفت: تا زماني که جيسون رضائيان خبرنگار واشنگتن پست آزاد نشود دست از تلاش برنخواهيم داشت. به نوشته روزنامه واشنگتن پست، باراک اوباما رئيس جمهور در ضيافت شام انجمن خبرنگاران کاخ سفيد که برادر جيسون رضائيان نيز در آن حضور داشت، گفت: من به برادر وي شخصاً گفته‌ام تا زماني که وي را در امنيت کامل به خانه بازنگردانيم دست از تلاش برنخواهيم داشت.رئيس جمهور آمريکا ادامه داد: اين خبرنگار واشنگتن پست 9 ماه است که در ايران در بازداشت به سر مي‌برد و ما همواره به ياد خبرنگاراني که در سراسر دنيا بازداشت شده‌اند هستيم که جيسون رضائيان يکي از آنهاست.

اوباما همچنين گفت: روزنامه‌نگاري براي مسير آمريکا ارزش‌ها و اهداف ما بسيار مهم است و ما هر کاري که بتوانيم در اين مسير انجام مي‌دهيم. جيسون رضائيان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست تابستان سال گذشته به همراه همسرش در تهران بازداشت شد.


 بعيدي‌نژاد:
  مخالفت ايران با پذيرش تعهدات فراتر از پروتکل الحاقي در چارچوب مذاکرات هسته‌اي  

حميد بعيدي‌نژاد، عضو تيم مذاکره‌کننده ايران با 1+5 در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که برخي بر اين نظرند که محدوديت‌هاي پذيرفته شده از سوي ايران در بيانيه لوزان يا در نهايت در توافق جامع احتمالي در چارچوب نظارت‌هاي بيش‌تر (الزامي کردن پروتکل الحاقي به عنوان تعهدات اصلي اعضا) مواردي است که آمريکا و ديگر قدرت‌هاي هسته‌اي به دنبال اعمال و گسترش آن در ان.پي.تي هستند و رويه‌اي که درباره ايران در رابطه با پذيرش نظارت‌ها و دسترسي‌هاي مديريت شده (مثلا نظارت بر معادن اورانيوم) در پيش گرفته شده است، مي‌تواند به رويه‌اي بين‌المللي و عمومي در رابطه با همه کشورها تبديل شود؟ تصريح کرد: آن چه که برخي از کشورهاي غربي به دنبال آن هستند پذيرش اجراي برخي تعهدات حقوقي فراتر از پروتکل الحاقي از سوي کشورمان هستند که در برخي ديگر از کشورها شروع به اجرا شده است.

وي در عين حال تاکيد کرد: ايران به طور قوي با پذيرش چنين تعهداتي مخالفت کرده است و اعتقاد راسخ دارد که اجراي مقررات پروتکل الحاقي که به صورت داوطلبانه صورت خواهد گرفت نيازهاي لازم براي تامين نظارت مورد نظر آژانس براي نظارت بر برنامه تاسيسات هسته‌اي ايران را فراهم مي‌کند.

پذيرش اجراي اقدامات داوطلبانه نظارتي در تفاهم آينده نيز در همين چارچوب خواهد بود.


 درپي هزينه‌هاي سنگين جنگ؛
 انتقاد شديد برادر پادشاه عربستان از تجاوز رياض به يمن 

برادر پادشاه عربستان با انتقاد شديد از تجاوزات هوايي اين کشور به يمن فاش کرد که رياض به اين نتيجه رسيده که وارد جنگي با تصميمات اشتباه شده است.به گزارش ايسنا، طلال بن عبدالعزيز، يکي از برادران پادشاه عربستان در گفت‌وگو با شبکه فوکس آلمان با انتقاد شديد از عمليات "طوفان قاطع" و رهبري کشورش در اين عمليات عنوان داشت: خلبان‌هايي که يمن را بمباران مي‌کنند مزدور هستند و هزينه‌هاي بسياري را براي عربستان به دنبال داشته‌اند.

وي در ادامه افزود: خلبان‌هايي که در عمليات حضور دارند از پاکستان، هند، فرانسه وآمريکا و همچنين مصر هستند و براي هر سورتي پرواز 7500 دلار از عربستان دريافت مي‌کنند. طلال ادامه داد: رياض در حال حاضر احساس مي‌کند که وارد جنگي با تصميمات اشتباه شده است و اکنون براي توقف جنگ حاضر به قبول شروطي شده است که پيش از آغاز عمليات طوفان قاطع آنها را نمي‌پذيرفت. اين شاهزاده عربستاني با انتقاد از عملکرد دولتمردان کشورش گفت: همپيمانان عربستان پشت کشور را در اين عمليات خالي کردند چرا که مي‌دانستند يمن باتلاقي است که خلاصي از آن وجود ندارد. طلال بن عبدالعزيز تاکيد کرد: رهبران عربستان به همپيمانان خود در جنگ يمن گفته‌اند که اقدامي تحريک کننده عليه ايران انجام ندهند چرا که اگر ايراني‌ها وارد اين جنگ شوند آتش جهنم به پا خواهد شد. نيروهاي ايراني مانند يمني‌ها نيستند چرا که آنها قادرند زيرساخت‌ها و ارتش عربستان را ظرف 24 ساعت ويران کنند.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 1.2 از پيش نويس دستور جلسه:

( گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي پانزدهم و شانزدهم شوراي اجرايي)

قسمت نوزدهم

12. سمينار منطقه اي درمورد آموزش براي توسعه و شايستگي: اتصال آموزش وپرورش با نيازهاي بازارکار( ابوجا، نيجريه: 1تا3 دسامبر 2010)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW) و آيسيسکو(ISESCO) با همکاري دفتر ملي براي بدست آوردن و ترفيع فن آوري (NOTAP)1 ، يک سمينار منطقه اي در مورد «آموزش براي توسعه و شايستگي: اتصال آموزش و پرورش به نيازهاي بازارکار» در ابوجا، نيجريه، برگزار کرد.

هدف اين سمينار حساس کردن مسئولين عمومي و سازمان هاي جامعه مدني به اهميت آموزش و نقش آن در توسعه پايدار، با تمرکز خاص روي پژوهش وتوسعه، کاربرد فن آوري هاي مدرن درآموزش و پژوهش علمي، وتوسعه منابع انساني در مؤسسات آموزش عالي ازطريق همطراز کردن آموزش دانشگاه با نيازهاي بازارکار وتوسعه پايدار است.

اين سمينارمتخصصين مربوط به اين موضوع را از نيجريه، بنين، مالي، نيجر، توگوِوکامرون، نمايندگان مؤسسات علمي و وزارتخانه هاي مربوط، و نمايندگان نيروهاي هوايي نيجريه، پروفسورهاي دانشگاه، علاوه بر نمايندگان آيسيسکو و مديرکل ابوجابُنيان NOTAP گردهم آورد.

اين سمينار آنچنان موضوعات کليدي رامثل آموزش کيفيت براي توسعه پايدار در نيجريه و ايالت هاي عضو، توسعه شايستگي ها براي تامين نيازهاي بازارکار؛ پژوهش علمي، فن آوري و نوآوري به عنوان پايه هاي توسعه پايدار؛ تشويق نزديکي و گفتگو درميان کشورهاي عضو براي اشتراک تجربي در پژوهش علمي و فن آوري؛ مشکلات رودرروي پژوهش علمي، فن آوري و نوآوري در نيجريه و کشورهاي عضو آفريقايي و آيسيسکو؛ توسعه پيشنهادات براي اصلاح؛ حساس کردن جوانان به اهميت آموزش، پژوهش علمي و نوآوري درتوسعه پايدار؛ تهيه راه حل هاي مناسب براي اطمينان از آموزش کيفيت منطبق با نيازهاي امروز بازارکار؛ برنامه ريزي وراه حل هاي مناسب براي توسعه بيشتر، مورد بحث قرار داد.

شرکت کنندگان دراين سمينار پيشنهادهايي ارائه دادند که درآنها توسعه سيستم آموزشي در نيجريه و کشورهاي عضو، ومطالعه بازارکار و تامين نيازهاي آن برحسب نيروي کار آموزش ديده ملي به گونه اي که سرمايه گذاري در پژوهش علمي، فن آوري ونوآوري را تشديد نمايد درخواست شده بود. آنها همچنين ايجاد محل پژوهش علمي (incubatore) در اطراف دانشگاه ها و بدين ترتيب تشکيل کسب و کار وابسته به چنين پژوهش علمي را الزام آور کردند، و افزايش بودجه تخصيص داده شده به آموزش و پژوهش علمي با حداقل 3 درصد توليد ناخالص داخلي (GDP) شبيه آنچه در کشورهاي پيشرفته است را فراخوان دادند.

1- National Ofice for Technology Acquisiton and Promotion.


 يك نكته از هزاران 

بر اساس تحليلي که سازمان بهداشت جهاني در مورد بيلان خودکشي از ايران ارائه داده، ايران جزو کشورهاي در بدو ورود به مرحله صنعتي شدن است که در جدا شدن و بريدن از سنت‌ها و بافت سنتي و در ورود به جهان صنعتي دچار دوگانگي و تضاد فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي شده است. اين دوران گذار به دليل ايجاد تضادهاي شديد بين باورها و واقعيت‌ها، انگيزه خودکشي را در افراد زياد کرده است و به همين دليل آمار خودکشي در ايران بالا است.

آمارها نشان مي‌دهد در 9 ماه ابتدايي سال 92 روزي بيش از 11 نفر در کشور خودکشي کرده‌اند، بر اساس آمار اعلام شده از سوي سازمان پزشکي قانوني کشور در 9 ماهه سال 92، 3125 نفر خودکشي کرده‌اند و از ميان اين افراد 982 تن را زنان و 2143 تن را مردان تشکيل مي‌دهند. بهبود وضعيت معيشتي و ايجاد آرامش رواني ميان مردم از بابت تامين نيازهاي اجتماعي و اقتصادي تاحد بسيار زيادي دركاهش آمار خودكشي موثر خواهد بود.


 ميــزخبر 

ادعاي سايت آمريکايي: روسيه به ناوگان دريايي ايران در يمن کمک مي کند

يک وب سايت آمريکايي که به انتشار خبرهاي اطلاعاتي و امنيتي مشهور است، در گزارشي مدعي شد ناوگان دريايي روسيه به ناوگان ايران در سواحل يمن کمک مي کند.ادعاي سايت آمريکايي: روسيه به ناوگان دريايي ايران در يمن کمک مي کند

به گزارش عصر ايران وب سايت " ورلد نت ديلي" که به انتشار اخبار به نقل از منابع آگاه شهره است در گزارشي مي نويسد روسيه با مانورهايي به ناوگان ايران براي دسترسي به سواحل يمن و دور زدن محاصره دريايي سواحل يمن براي تامين سلاح حوثي ها،کمک مي کند.اين وب سايت اين ادعاي خود را به نقل از منابع نظامي در خاورميانه نوشته است و نامي از مدعيان به ميان نياورده است.بر اساس اين گزارش دولت عربستان سعودي اخيرا به روسيه در اين باره هشدار داده و ابراز ناخرسندي کرده است.

قدرت‌نمايي داعش در الانبار و مشکل‌آفريني جديد براي ارتش عراق

عمليات ارتش عراق که بيش از دو هفته است براي آزادسازي الانبار آغاز شده هر روز با مشکلات بيشتري مواجه مي‌شود و به نظر مي‌رسد اين بار کنترل داعش بر منطقه "ناظم الثرثار" در شمال استان الانبار که به کشته شدن ده‌ها نظامي عراقي انجاميد، وزير دفاع و ارتش عراق را با مشکل جدي مواجه کرده است. به گزارش سومريه نيوز

آنگونه که به نظر مي‌رسد ارتش و نيروهاي عشايري عراق چنانکه که بايد نمي‌توانند در مقابل داعش بايستند و هنوز ابتکار عمل در بيشتر جبهه‌هاي نبرد با تروريست‌هاي داعش است که از سوي برخي ساکنان محلي حمايت مي‌شوند. هرگاه ارتش عراق در يک جبهه از اين پهناورترين استان عراق به پيروزي‌هايي دست مي‌يابد، در جبهه‌هاي ديگر متحمل شکست‌هاي بيشتري مي‌شود چنانکه اين امر در دو هفته گذشته به کرات در شهر رمادي، مرکز استان و اخيرا در منطقه ناظم الثرثار تکرار شده است.

«ابوبکر البغدادي» به مرگ باليني دچار شد

يک منبع در دستگاه اطلاعاتي عراق از مرگ باليني خليفه خودخوانده داعش و بستري بودن او در يک بيمارستان اسرائيلي خبر داد.به گزارش فارس سرويس اطلاعاتي عراق اعلام کرد که تکفيري‌هاي داعش، قصد دارند در واکنش به انتشار اخبار مختلف درباره «ابوبکر البغدادي» خليفه خودخوانده اين گروه تروريستي، چندين فايل صوتي و تصويري از او منتشر کنند.

به نوشته پايگاه خبري «اليوم الثامن»، يک منبع در سرويس اطلاعاتي عراق اعلام کرد که داعش که از سوي يک موسسه جهاني موجود در يکي از کشورهاي کوچک حاشيه خليج فارس اداره مي‌شود، چندين فايل صوتي و تصويري از البغدادي ضبط کرده تا در صورت زخمي شدن يا مرگش، تا زمان انتخاب جانشين براي او، اين فايل‌ها را منتشر کند.


 ميــزخبر 

ادامه حملات هوايي، دريايي و توپخانه‌اي عربستان به يمن

ائتلاف تحت رهبري عربستان در يکي از شديدترين حملات خود عليه يمني‌ها، در 24 ساعت گذشته بارها مواضع نيروهاي مخالف منصور هادي به ويژه حوثي‌ها را هدف قرار داد؛ با اين حال اخبار منتشر شده از ادامه پيشروي‌ انصارالله و همپيمانان آنها در مرکز يمن حکايت دارد. به گزارش الميادين، نيروهاي ارتش يمن که به جنبش انصارالله اعلام وفاداري کرده‌اند افراد مسلح وابسته به القاعده را در اطراف شهر مأرب محاصره کرده‌اند و به پيشروي‌هاي خود به سمت مرکز اين شهر ادامه مي‌دهد. همزمان، نيروهاي گارد رياست جمهوري يمن نيز که توسط پسر علي عبد الله صالح، رئيس جمهوري پيشين يمن هدايت مي‌شوند، گردان‌ها و تجهيزات بيشتري را با هدف حمله به اين منطقه فرستاده‌اند.

تلفات زلزله در نپال از 1900 تن گذشت

به گزارش رويترز، نيروهاي امداد همراه با تيم‌هاي امداد و نجات بين‌المللي در حال پاکسازي آوارهاي به جا مانده از زلزله مهيب روز گذشته براي پيدا کردن بازماندگان زلزله نپال هستند. روز گذشته زمين‌لرزه‌اي به بزرگي 7.9 ريشتر، کاتماندو پايتخت نپال را به لرزه درآورد که تا صبح روزگذشته شمار تلفات آن در اين کشور به دست‌کم 1900 تن رسيده و بيش از 5000 مجروح داشته است. آمار كشته‌شدگان همچنان رو به افزايش است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته