جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4978

گفت و گو آفرينش با دكتر سعيد حسيني به مناسبت هفته سلامت:
چه لذت بخش است طبابت كردن به جاي تجارت كردن


شکر و کربوهيدرات مهمترين عوامل اصلي اضافه وزن

وزير بهداشت و درمان:
نزديك به 20 ميليون نفر از افراد كشور دچار چاقي هستند كه بسيار خطرناك و بد است


اجراي طرح تحول بهداشت عمومي در كشور


اصطلاح بازار سياه كليه در ايران صدق نمي كند


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 گفت و گو آفرينش با دكتر سعيد حسيني به مناسبت هفته سلامت:
 چه لذت بخش است طبابت كردن به جاي تجارت كردن 

يك متخصص تغذيه با بيان اينكه هفته سلامت تلنگري براي توجه به موضوع تغذيه مناسب و سلامت جسماني و رواني است، اظهار داشت: از آنجا كه امر سلامت در همه ابعاد زندگي انسان اعم از اقتصادي، سياسي، اجتماعي و. تاثير گذار است و به نوعي دائما با آن دست و پنجه نرم مي كنيم، پس نبايد پرداختن به چنين موضوع مهمي را فقط مختص به يك هفته خاص بدانيم بلكه بايد هميشه به عنوان مسئله اي بسيار مهم در زندگي روزمره همه ما مورد توجه قرار گيرد.

دكتر سعيد حسيني متخصص تغذيه در گفت و گو با خبرنگار آفرينش، در رابطه با يكي از شعارهاي هفته سلامت با عنوان "سلامت و مشاركت هاي اجتماعي" افزود: همانطور كه مشخص است در بحث سلامت و مشاركت هاي اجتماعي، همه ي مردم بايد جهت توليد محصول سالم دست در دست يكديگر گذاشته و به سمت توليد محصول برتر، سالم و با كيفيت قدم بردارند.

وي ادامه داد:اگر مردم خود را به عنوان فردي مهم كه در توليد محصول سالم نقش بسزايي دارند بپذيرند، تلاش مي‌كنند تا محصول توليدي خود را درست و سالم توليد كنند، در بخش عرضه محصول تمام توان خود را به كار مي‌گيرند تا محصولي حفاظت شده را به دست مصرف كننده برسانند و مصرف كننده نيز متعاقباً مي بايست در مصرف آن دقت كافي را داشته باشد تا از اسراف آن جلوگيري شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در رابطه با صحبت‌هايي كه اخيراً درباره عدم مصرف لبنيات، پروتئين و سبزيجات از طرف بعضي از افراد مطرح شده است، اشاره كرد و گفت: هميشه در بحث سلامت و رعايت نكات تغذيه اي، مردم به پزشكان و جامعه پزشكي به عنوان يك الگو نگاه مي كنند و آنها را به چشم يك كشتي نجات مي نگرند، اما بسيار تاسف برانگيز است كه در چند سال اخير وقتي بيمار به پزشكي مراجعه مي كند و توصيه آن پزشك مصرف غذاهاي سالم نظير لبنيات، پروتئين و سبزيجات مي باشند، با صحبت هايي مبتني بر ناسالم بودن تمام مواد غذايي از طرف بيمار رو به رو مي شود و اين يعني بي اعتمادي بيمار به پزشك.

اين متخصص تغذيه ادامه داد: اگر شخص توليد كننده در هنگام توليد يك محصول تمام اين مسائل را مد نظر قرار دهد و به توليد هرچه سالم تر محصول خود فكر كند ديگر چنين صحبت هايي پيش نخواهد آمد تا راهي براي افراد سودجو و شايعه افكن فراهم شود.دكتر حسيني همچنين از انتظار مردم نسبت به پزشكان در بعد خدمت رساني در بحث سلامت اشاره كرد و اظهار داشت: مردم غالباً به هنگام بيماري و مشكل، به سمت پزشك و به دنبال آن درمان مي روند. ما بايد به عنوان يك پزشك مرهمي براي نگراني بيمار خود باشيم و نه باري بر گرفتاري آن، و آن بار چيزي نيست جز مسائل مالي بين پزشك و بيمار.

وي در پايان خاطر نشان كرد: چه لذت بخش است طبابت كردن به جاي تجارت كردن.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 شکر و کربوهيدرات مهمترين عوامل اصلي اضافه وزن 

مطالعات محققان کالج سلطنتي لندن نشان مي دهد که اضافه وزن نتيجه بي تحرکي نيست؛ بلکه شکر و کربوهيدرات عوامل اصلي چاقي هستند.به گزارش ايرنا از ساينس، محققان تا امروز بر اين باور بودند که عدم فعاليت فيزيکي مهمترين عامل اضافه وزن است. ولي تحقيقات جديد نشان مي دهد که مصرف شکر و کربوهيدرات، مهمترين عوامل اضافه وزن هستند؛ گرچه عدم تحرک نيز بي تاثير نيست.

فعاليت منظم فيزيکي در کاهش ديابت نوع 2، بيماري هاي قلبي عروقي، زوال عقل و برخي سرطان ها نقش دارد و سبب کنترل وزن مي شود؛ ولي مهمترين روش کاهش وزن، کاهش مصرف شکر و کربوهيدرات است.در ادامه اين تحقيقات آمده است، زماني که رژيم غذايي نامناسب با بي تحرکي و سيگار ترکيب مي شود، نتيجه وحشتناکي را براي بدن به دنبال دارد.فشار خون بالا، چربي خون، کبد چرب و بيماري هاي قلبي عروقي، از مهمترين عوارض چاقي محسوب مي شوند.


 وزير بهداشت و درمان:
 نزديك به 20 ميليون نفر از افراد كشور دچار چاقي هستند كه بسيار خطرناك و بد است 

با برگزاري مراسم پياده روي خانوادگي در چهارمين روز از هفته سلامت، برنامه هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه هاي علوم پزشكي به اوج خود رسيد و مراسمي با شكوه و بي نظيري با حضور مسئولان و شخصيت هاي برجسته كشوري، كاركنان و مردم در بوستان جوانمردان برگزار شد.

به گزارش آفرينش، همزمان با چهارمين روز از هفته سلامت، با شعار ملي «ايمني غذا از مزرعه تا سفره» و به منظور ارتقاي سطح سلامت خود و ترويج فرهنگ سلامت در جامعه همايش بزرگ پياده‌روي خانوادگي و ورزش همگاني به طور همزمان در سراسر كشور و در تهران نيز به صورت نمادين با حضور جمعي از مسئولان ارشد وزارت بهداشت، ورزش و جوانان و شخصيت‌هاي برجسته كشوري، كاركنان و مردم در بوستان جوانمردان واقع در بزرگراه شهيد همت برگزار شد.

در ابتدا اين همايش دكتر سيد حسن هاشمي وزير بهداشت، با بيان اينكه پيشگيري مقدم بر درمان است و مردم بايد مراقب سلامتي خود باشند؛ اظهار داشت: درمان پرهزينه بوده و حتي در برخي موارد بشر نتوانسته روش درماني مناسبي پيدا كند، بنابراين عقل حكم مي‌كند حتماً به بحث‌هاي پيشگيري، فعاليت بدني و پرهيز از مصرف مواد مضر توجه شود. اگر همه مردم به ورزش توجه داشته باشند، طبعاً نشاط اجتماعي به دنبال آن خواهد آمد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه اميدواريم دولت به تدريج بتواند امكانات بهداشتي را براي آحاد مردم فراهم كند، يادآور شد: همه طرح‌هاي ملي و سراسري دستگاه‌هاي مختلف بايد پيوست سلامت با ضمانت اجرايي داشته باشند.

وي افزود: مردم بايد به فكر سلامتي خود باشند تا كمتر دچار عارضه شوند، چرا كه درمان آخرين مرحله حوزه سلامت است. دكتر هاشمي از اضافه وزن 40 درصد از مردم ايران خبر داد و تصريح كرد: متاسفانه نزديك به 20 ميليون نفر از افراد كشور دچار چاقي هستند كه اين موضوع بسيار خطرناك و بد است و گرفتاري‌هاي زيادي را به خصوص براي نسل‌هاي آينده ايجاد خواهد كرد.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 اجراي طرح تحول بهداشت عمومي در كشور 

معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجراي برنامه ملي کنترل بيماري ها و طرح تحول بهداشت عمومي در سالجاري خبر داد.

به گزارش آفرينش دكتر علي اکبر سياري ـ معاون بهداشت وزارت بهداشت در برنامه راديويي سلامت با اعلام اين خبر گفت: بهداشت عمومي شامل آب، غذا، محيط كار و زندگي و آموزش مي شود گه يکي از برنامه هاي سال 94 معاونت بهداشت، طرح تحول بهداشت عمومي است كه در اين برنامه، نظارت ها روي بهداشت عمومي تشديد شده و بخش خصوصي اصناف نيز درگير شده اند؛ و بازرسي، اطلاع رساني و آگاهي، افزايش همکاري هاي بين بخشي از ديگر برنامه هاي تحول بهداشت عمومي است.

وي در ادامه بر لزوم توجه ويژه به کاهش عوامل خطر و جلوگيري از ابتلا به درمان بيماريها تأکيد و بيان كرد: لازم است کاري کنيم تا مردم از سلامت آب و غذاي مصرفي مطمئن شوند، چرا که نظارت بر بهداشت آب و امنيت غذا بر عهده وزارت بهداشت است. همچنين يكي از وظايف اين وزارتخانه رسيدگي به وضعيت هوا است، البته مسئوليت مراقبت و كاهش آلودگي هوا با سازمان محيط زيست است. بنابراين در سال آينده بازرسي هايمان را افزايش مي دهيم.

دكتر سياري ادامه داد: همچنين حدود يك ميليون و 200 هزار از اماكن عمومي تهيه و توزيع مواد غذايي مورد نظارت و بازرسي قرار خواهند گرفت و با مشاركت مردم نظارت بهتري خواهيم داشت. نظارت بر بهداشت عمومي؛ غذا، آب و ... نيازمند همكاري تمامي بخش ها از جمله وزارت جهاد كشاورزي، وزارت صنعت و معدن، وزارت بهداشت، نيروي انتظامي و ... هستيم.

بر اجراي برنامه ملي کنترل بيماري هاNCD) ) به منظور کنترل فشار خون، ديابت، چربي روستاييان در سال 94 تاکيد و اظهاركرد: بيماري هاي غير واگير دار ناشي از رفتار مردم است. نداشتن تحرك بدني، مصرف غذايي ناسالم، مصرف سيگار به همراه عوامل خطري که ممکن است در هر فرد مثل فشار، قند و چربي خون باشد، از عوامل ابتلا به سرطان، ديابت و بيماري هاي مزمن تنفسي است كه اگر بتوانيم با مشاركت مردم عوامل خطر را كنترل كنيم يعني مردم سيگار مصرف نكنند، تحرك بدني داشته باشند و غذاي سالم(كاهش مصرف نمك، قند و روغن و افزايش مصرف سبزي و ميوه) بخورند؛ خواهيم توانست بيماري هاي غير واگير دار را كنترل كنيم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پايان خاطرنشان كرد: يكي ديگر از برنامه هاي وزارت بهداشت در سال 1394 اين است كه 23 مليون نفر روستاييان و شهرهاي زير 20 هزار نفر كه تحت پوشش شبكه بهداشت و درماني ماست، 10 ميليون و يكصد هزار نفر حاشيه نشين، 5 ميليون نفر در شهرهاي زير 50 هزار نفر جمعيت و 10 ميليون نفر در شهرهاي زير 200 هزار نفر را تحت پوشش شبكه بهداشتي و درماني قرار داده و پس از تشكيل پرونده و كنترل عوامل خطر، تحت مراقبت و آموزش قرار بگيرند تا بتوانيم با آموزش و اطلاع رساني از طريق آموزش و پرورش و رسانه ها توانمندي مردم را در اين زمينه ارتقاء دهيم.


 اصطلاح بازار سياه كليه در ايران صدق نمي كند 

مدير كل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني با بيان اينكه اصطلاح بازار سياه كليه در ايران صدق نمي كند، گفت: ايران جزو کشورهايي است که داراي بازار سفيد پيوند کليه در جهان است و علت اين امر، روال شفاف و سالم اهداي عضو است. به گزارش آفرينش دكتر سيد احمد تارا، مدير كل دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني در برنامه راديويي سلامت با بيان اينکه در كشور 27 الي 28 هزار بيمار دياليزي وجود دارد، افزود: ظرفيت پيوند كليه كشور در سال زير 2 هزار پيوند بوده، اين در حالي است كه توليد بيماري نارسايي كليه بيش از 50 مورد در سال مي باشد. وي ادامه داد: بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته قصد داريم تا بيماران هم از ظرفيت پيوند کليه از افراد زنده و هم فردي که دچار مرگ مغزي شده است استفاده کنند. به اين منظور به دنبال استفاده از توان يک سازمان مردم نهاد در کشور هستيم؛ كه بر اساس اين طرح هيچ بيمارستاني حق پيوند کليه ندارد مگر انجمن حمايت از بيماران کليوي مجوز آن را صادر کرده باشد.

مدير کل دفتر امور بيمارستان هاي وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اجراي برنامه هاي مدون و جامع در راستاي پيوند كليه، دياليز، شناسايي گروه هاي پرخطر و ... توسط وزارت بهداشت طي سال آينده، اظهاركرد: بسياري از اعلاميه هايي که با عنوان فروش کليه در سطح شهر نصب شده است با قصد کلاهبرداري از افراد نيازمند بر روي در و ديوار نصب مي‌شود و بدين وسيله از افراد کلاهبرداري مي کنند. از اين رو، بيماراني که دچار نارسايي کليه هستند به اعلاميه هايي که در سطح شهر مبني بر فروش کليه نصب شده توجه نکنند.


 خبرپزشكي 

 خوراکي‌هاي موثر در کاهش قندخون

حميد افراسيابي در گفت‌وگو با فارس گفت: بيماران ديابتي بهتر است در برنامه غذايي خود برخي خوراکي ها را داشته باشند تا به کاهش قندخون آنها کمک کند.مثلا خوردن پياز و سير از اين نوع است. وي ادامه داد: ترکيبات گوگردي در پياز و سير نقش اصلي را در کاهش قندخون دارند به طوري که باعث افزايش ميزان انسولين در خون مي شوند.

اين متخصص طب سنتي افزود: مصرف خيار نيز به کاهش قند خون مي کند چون اين ميوه داراي ماده‌اي شبيه انسولين است. افراسيابي گفت: گياه شنبليله نيز براي بيماران ديابتي توصيه مي شود.مصرف اين گياه به هنگام صبح موجب کاهش قندخون ناشتا و بعد از غذا مي شود. پودر دانه شنبليله نيز باعث کاهش چربي هاي خون مي شود.وي ادامه داد: همچنين به بيماران ديابتي توصيه مي‌شود سوپ گشنيز، سوپ سبزيجات، ماهي، آبگوشت، خوراک ماهيچه و آلو بخارا، خورشت سيب درختي، کته گشنيز و شويد، شربت آبغوره و رب انار را در برنامه غذايي خود بگنجانند.

عدم پيگيري درمان عامل اصلي تشديد سردردهاي ميگرني است

بسياري از مبتلايان به سردردهاي ميگرني اقدام خاصي جهت درمان خود و پيگيري آن صورت نمي‌دهند که همين موضوع عامل اصلي تشديد اين سردرد است.مهيار مهين شفيعي متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: برخلاف اغلب سردردهاي ديگر، سردردهاي ميگرني معمولا در درمان ابتدايي هيچ علامت واضحي ندارند و با گذشت زمان و مايعات پزشک، مي‌توان به علل احتمالي آن پي برد.

وي با بيان اينکه عوامل مختلفي مي‌توانند در تشديد سردردهاي ميگرني نقش داشته باشند، تأکيد کرد: بسياري از مبتلايان به سردردهاي ميگرني اقدام خاصي جهت درمان خود و پيگيري آن صورت نمي‌دهند که همين موضوع عامل اصلي تشديد اين سردرد است. وي يادآور شد: براساس شواهد موجود، سردردهاي ميگرني معمولا در سنين 10 تا 30 بروز مي‌کند و به تدريج تا 50 سالگي کمتر مي‌شود. مهين شفيعي با اشاره به اينکه به محض مشاهده علائم ميگرن بايد به پزشک مراجعه کرد، اظهار داشت: درد ضربان دار يک طرف و يا دو طرفه در سر، تهوع و استفراغ، اختلالات بينايي و شنوايي، بي‌حس شدن و ضعف و همچنين سوزن سوزن شدن قسمت‌هايي از بدن، حساسيت و تشديد سردرد به دليل نور، صدا و حرکت و حتي سرد شدن و کبودي دست و پاها از مهمترين علائم و عوارض سردردهاي ميگرني است.


 خبرهاازعالم علم 

 ابتلاي يک ميليارد نفر در دنيا به هپاتيت؛

مهم‌ترين علايم و درمان‌هاي بيماري هپاتيت

رييس بخش داخلي بيمارستان اميراعلم، زردي پوست را مهم‌ترين علامت بيماري هپاتيت دانست.

دکتر سيدمحمود اسحاق حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار (ايسنا) - منطقه علوم پزشکي تهران، با بيان اينکه هپاتيت نوعي ورم کبد است و انواع مختلفي دارد، اظهار کرد: هپاتيت ويروسي نوع A , B, C و D از انواع هپاتيت است و حتي بعضي از هپاتيت‌ها ممکن است در اثر بيماري‌ها و مصرف گروهي از داروها ايجاد شود.

وي در خصوص راه انتقال هپاتيت تصريح کرد: هپاتيت A از راه دهاني- مقعدي انتقال پيدا مي‌کند، بنابراين کودکاني که بخشي از زندگي خود را در آموزشگاه‌ها و شيرخوارگاه‌ها سپري مي‌کنند و افرادي که بهداشت خود را رعايت نمي‌کنند؛ امکان ابتلا به اين نوع بيماري در آنها وجود دارد.

اين فوق تخصص گوارش در ادامه افزود: هپاتيت نوع B و C از طريق خون، فرآورده‌هاي خوني، از مادر به فرزند و از طريق سوزن به بدن افراد منتقل مي‌شود.

رييس بخش داخلي بيمارستان اميراعلم زردي و زرد شدن پوست را مهم‌ترين علامت بيماري هپاتيت دانست و گفت: دردهاي شکمي، تهوع، استفراغ، بي‌حالي، بي‌اشتهايي و خستگي از علائم هپاتيت حاد است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه هپاتيت حاد درمان خاصي ندارد و بيمار بايد فقط استراحت کند، گفت: افرادي که هپاتيت حاد دارند به سرعت بايد در ICU بستري شوند؛ چرا که مرگ و مير نيز در آنها بالا است.

اسحاق حسيني در خصوص پيشگيري از ابتلا به بيماري هپاتيت گفت: افراد نبايد از سوزن و خون آلوده استفاده کنند و زماني که به دندانپزشکي مي‌روند، بايد از استريل بودن وسايل دندانپزشکي اطمينان کامل داشته باشند. همچنين رعايت بهداشت فردي و اجتماعي در سنين پايين حائز اهميت است.

وي هپاتيت B را در دهه دوم و سوم زندگي شايع‌تر دانست و بيان کرد: بيماري‌هايي که سيستم دفاعي فرد را مختل مي‌کند و افرادي که دياليز مي‌شوند؛ احتمال ابتلا به بيماري هپاتيت را بيشتر از افراد سالم دارند.

رييس بخش داخلي بيمارستان امير اعلم با اشاره به اينکه امروزه هپاتيت مزمن هم قابل درمان است، در پايان خاطر نشان کرد: يک ميليارد نفر در دنيا مبتلا به بيماري هپاتيت هستند يا قرار است که مبتلا شوند و به همين دليل بايد مانع بروز اين مشکل شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته