جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1394/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4978


تجارت نفتي ايران در سال 94


راهکار جلوگيري از رانت خواري در پتروشيمي


اعمال فرمول شناور در قراردادهاي جديد نفتي ايران


دنياي انرژي


شهرستانها


 تجارت نفتي ايران در سال 94  

معاون وزير نفت برنامه‌هاي جديد صادرات فرآورده هاي نفتي ايران در سال 94 را تشريح کرد و گفت: امسال به طور متوسط روزانه 10 ميليون ليتر نفت سفيد و 3 هزار تن گازمايع صادر مي‌شود.

به گزارش مهر، با بهره‌برداري از طرح توسعه فازهاي جديد پارس جنوبي و افزايش حدود 100 ميليون متر مکعبي توليد گاز طبيعي و نزديک به 100 هزار بشکه ميعانات گازي در سال گذشته، ظرفيت‌هاي صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران به بازارهاي جهاني را افزايش داده است.بر اين اساس براي سال جاري برنامه‌هايي به منظور صادرات روزانه حدود 10 ميليون ليتر نفت سفيد، سوخت هواپيما و سه هزار تن گاز مايع به بازارهاي جهاني به ويژه کشورهاي منطقه خاورميانه و حاشيه خليج فارس در دستور کار شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران قرار گرفته است.از اين رو در صورت صادرات روزانه 10 ميليون ليتر نفت سفيد در سال جديد، ايران به بزرگترين صادرکننده نفت سفيد در بين کشورهاي منطقه خاورميانه تبديل خواهد شد.

عباس کاظمي معاون وزير نفت در تشريح مهمترين برنامه‌هاي افزايش حجم صادرات فرآورده هاي نفتي در سال 94، گفت: ايران آماده افزايش صادرات فرآورده‌هاي استراتژيك نفتي به استثناي بنزين در سال جاري است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه با بهره برداري از فاز يك پالايشگاه ستاره خليج فارس علاوه بر خودكفايي در توليد بنزين به صادر كننده اين محصول پرطرفدار نفتي هم تبديل خواهيم شد، تصريح کرد: با اين وجود امسال افزايش صادرات نفت سفيد و گاز مايع در اولويت قرار گرفته است.

اين مقام مسئول با بيان اينكه براي صادرات به موقع محصولات مازاد نفتي بايد برنامه‌ريزي دقيقي انجام شود، بيان کرد: با توجه به برنامه توسعه گازرساني به ميزان 100 ميليون مترمکعب در سال جديد و جايگزيني گاز طبيعي با سوخت مايع براي استفاده در نيروگاه هاي برق، ظرفيت ممازادي براي عرضه و صادرات فرآورده‌هاي نفتي به وجود آمده است.

کاظمي با تاکيد بر اينکه در سال جاري در صورت راه اندازي طرح‌هاي جديد پالايشگاهي با ظرفيت مازاد توليد و عرضه نفت سفيد، گاز مايع، گازوئيل و نفت کوره روبرو هستيم، تبيين کرد: علاوه بر اين در سال جاري با توسعه شبکه هاي گازرساني در شرق کشور و به ويژه استان سيستان و بلوچستان امکان صادرات روزانه 10 ميليون ليتر نفت سفيد فراهم شده است.

معاون وزير نفت همچنين با اشاره به ظرفيت مازاد صادرات روزانه سه هزار تن گاز مايع در سال 94، خاطرنشان کرد: حجم صادرات فرآورده هاي نفتي در صورت راه اندازي چند طرح جديد در ادامه سال 94 با افزايش بيشتري همراه خواهد شد.


 راهکار جلوگيري از رانت خواري در پتروشيمي 

سربازرس پيشين پتروشيمي سازمان بازرسي کل کشور گفت: شناور سازي نظام سهميه بندي فروش محصولات از سوي مجتمع هاي پتروشيمي يکي از مهمترين فعاليت ها در طول خدمت در صنعت پتروشيمي بوده که با اجراي اين امر جلوي رانت هاي زيادي گرفته شد.به گزارش ايرنا، سربازرس امور پتروشيمي سازمان بازرسي کل کشور تغيير کرد و از اين پس، ميري ديسواني اين مسووليت را عهده دار خواهد بود.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي در جلسه توديع و معارفه سربازرسان قديم و جديد امور پتروشيمي سازمان بازرسي کل کشور اظهار داشت: در کار نمايندگان سازمان بازرسي کل کشور تنها خطاها ملاک نبوده و همواره مديران و کارکنان به واسطه کارهاي مثبت خود مورد تشويق قرار گرفته اند و ما تمايل داريم که فعاليت ها در اين صنعت بدون فساد و مشکل انجام شود.عباس شعري مقدم با اشاره به اجراي اصل 44 در صنعت پتروشيمي، گفت: با اجراي خصوصي سازي کار نماينده بازرسي کل کشور در اين صنعت نسبت به گذشته بسيار آسان تر شده زيرا هم اکنون همه شرکت هاي زيرمجموعه به بخش خصوصي واگذار شده اند.مديرکل بازرسي امور نفت سازمان بازرسي کل کشور نيز در خصوص تغيير سربازرس پتروشيمي خاطرنشان کرد: دليل توديع سربازرس پيشين امور پتروشيمي در شرکت NPC را استفاده از تجارب وي در حوزه ديگري از صنعت نفت است.

عنايتي سربازرس پيشين پتروشيمي سازمان بازرسي کل کشور نيز با بيان اينکه در طول فعاليت خود در شرکت ملي صنايع پتروشيمي هيچگونه اصطکاکي با مديران نداشته است، گفت: با توجه به اينکه 30 تا 40 درصد ارزهاي خارجي کشور در اين صنعت بدست مي آيد سختگيري در نظارت از اصول اين سازمان در اين صنعت به شمار مي آيد.وي با تأکيد به اينکه در طول فعاليت خود تعامل خوبي با اين شرکت داشته است، گفت: شناور سازي نظام سهميه بندي فروش محصولات از سوي مجتمع هاي پتروشيمي يکي از مهمترين فعاليت ها در صنعت پتروشيمي بوده که با اجراي اين امر جلوي رانت هاي زيادي گرفته شد.

براساس گزارش ها، بيش از 40 درصد صادرات غيرنفتي کشور به صادرات محصولات پتروشيمي تعلق دارد.


 اعمال فرمول شناور در قراردادهاي جديد نفتي ايران 

رييس کميته بازنگري قراردادهاي نفتي با اشاره به جذابيت ميادين نفتي ايران براي شرکت هاي بين المللي، گفت: براساس فرمول شناوري که در قراردادهاي جديد نفتي ايران اعمال مي شود، شرايط قرارداد و سود، متناسب با نوع ميدان و درجه ريسک تغيير مي کند.مهدي حسيني در گفت و گو با ايرنا، اظهار داشت: از آنجا که توسعه ميادين خليج فارس به دليل اينکه زودتر به توليد مي رسند در اولويت قرار خواهند داشت، بنابراين در قراردادهاي جديد نفتي ايران، مشوق و سود بيشتري براي توسعه ميادين داراي ريسک بالا در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: براي توسعه ميادين با هزينه و ريسک بالا، مشوق هايي در نظر گرفته ايم و در صورتي که شرکتي تمايل داشته باشد که اين ريسک بالا را بپذيرد، مي تواند در اين مناطق مشغول کار شود.وي اضافه کرد: مشوق هاي ما متناسب با ريسک و هزينه اختصاص مي يابد و بدين ترتيب ميادين داراي ريسک بالا، در صورت موفقيت سود بيشتري نيز مي گيرند.

رييس کميته بازنگري قراردادهاي نفتي اظهار داشت: مدل جديد قراردادهاي نفتي ايران، يک مدل داراي چارچوب مشخص است که در آن فرمول شناور اعمال مي شود. حسيني تصريح کرد: براساس اين فرمول شناور، شرايط قرارداد و سود در نظر گرفته شده، متناسب با نوع ميدان و درجه ريسک تغيير مي کند.

وي در بخش ديگري از اين گفت وگو خاطرنشان کرد: با توجه به اولويت توسعه ميادين مشترک، ما در اين قراردادها، مشوق هايي را نيز براي توسعه ميادين مشترک در خليج فارس در نظر گرفته ايم.


 دنياي انرژي 

 لهستان اولين مشتري گاز ايران شد

با وجود پابرجا ماندن تحريم‌هاي بين‌المللي و محدوديت‌هاي خارجي بر سر تجارت نفت و گاز، ايران اولين محموله ميعانات گازي خود را پس از توقفي حدود چهار ساله به اتحاديه اروپا صادر کرد.به گزارش مهر،بر اين اساس پس از امضاي قرارداد جديد بين شرکت ملي نفت ايران و يک شرکت پالايشگر چيني و افزايش روزانه 100 هزار بشکه اي صادرات ميعانات گازي پارس جنوبي، اولين محموله ميعانات گازي کشور به يک پالايشگاه اروپايي صادر شده است.از اين رو بزرگترين پالايشگر نفت لهستان (پي. کي. ان. اورلن) يک محموله ميعانات گازي ايران را به پالايشگاه مازيکيايي خود در کشور ليتواني ترانزيت کرده است.از سوي ديگر مطابق با گزارش رويترز حجم اين محموله ميعانات گازي صادراتي ايران به پالايشگاه لهستاني حدود 122 هزار تن ارزيابي مي شود و تاکنون مسئولان پالايشگاه مازيکيايي درباره دلايل خريد اين محموله ميعانات گازي از شرکت ملي نفت ايران اظهار نظري نکرده اند.

اين در حالي است که سيدمحسن قمصري مدير اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران اخيرا در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز مذاکرات با پالايشگاه‌هاي آسيايي، اروپايي و مشتريان سابق نفتي ايران گفته است: قطعا در صورت دستيابي به توافق جامع هسته‌اي و لغو تحريم‌هاي بين‌المللي امکان بازگرداندن بشکه‌هاي نفت صادراتي ايران به بازار جهاني وجود دارد.

آمادگي ايران براي صادرات پتروشيمي به اروپا و آمريکا

معاون وزير نفت با تشريح فرصت‌هاي جديد سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي از آمادگي ايران به منظور از سرگيري صادرات محصولات پتروشيمي و پليمري به کشورهاي اتحاديه اروپا و آمريکا خبر داد.عباس شعري مقدم در گفتگو با مهر در تشريح مهمترين اولويت‌هاي سرمايه گذاري در صنايع پتروشيمي ايران در صورت لغو کامل تحريم‌ها، گفت: اولويت نخست اتمام و تکميل 62 پروژه نيمه کاره موجود در صنعت پتروشيمي است.

مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با اعلام اينکه هم اکنون وضعيت اين طرح‌ها از لحاظ سرمايه گذار، خوراک و زمين و يوتيليتي مشخص شده است، تصريح کرد: مهمترين مشکل و چالش پيش روي احداث اين مجتمع‌هاي جديد پتروشيمي در کشور مسائل ارزي است که در صورت کاهش محدوديت‌هاي بانکي و مالي امکان شتاب در ساخت اين واحدها جديد وجود دارد.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه با بهره برداري از اين طرح‌هاي جديد پتروشيمي حدود 60 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي ايران افزوده مي‌شود، اظهار داشت: علاوه بر اين، با توجه به بهره برداري از فازهاي جديد پارس جنوبي طراحي و احداث طرح‌هاي جديد پتروشيمي هم در دستور کار قرار گرفته است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه طرح‌هاي جديد پتروشيمي کشور از گاز متان استحصالي پارس جنوبي به عنوان خوراك استفاده مي كنند، اظهارداشت: علاوه بر اين، شركت ملي نفت ايران اعلام کرده كه در آينده مقدار زيادي گاز متان توليد خواهد شد، از اين رو 36 طرح پتروشيمي براساس اين خوراك تعريف شده که عمدتا در کنار خليج فارس و درياي عمان شكل خواهند گرفت.

انصراف از معرفي پروژه لايه نفتي پارس‌جنوبي در کنفرانس لندن

برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي در صورتي که برنامه طبق آنچه که اعلام شده پيش برود، از نيمه دوم سال آينده با 35 هزار بشکه در روز آغاز خواهد شد؛ اما اين در حالي است که بيش از دو دهه از برداشت قطر از لايه نفتي پارس جنوبي مي گذرد و هنوز ايران نتوانسته موفق به برداشت نفت از اين ميدان مشترک شود.

به گزارش ايسنا، طي يک دهه گذشته اقدامات انجام شده توسط شرکت ملي نفت ايران، منجر به برداشت نفت از لايه نفتي پارس جنوبي که بنا به پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته حدود 7 ميليارد بشکه نفت دارد نشده است و به نظر مي‌رسد وزارت نفت از معرفي اين پروژه به منظور جذب سرمايه گذار در کنفرانس لندن منصرف شده است.

بر اساس اين گزارش، در راستاي برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي، قراردادي براي تامين کشتي FPSO به منظور استخراج، پالايش و ذخيره سازي نفت از اين ميدان مشترک با قطري‌ها امضا شده است.

همچنين ساخت اولين سکوي دريايي لايه نفتي پارس جنوبي به پايان رسيده و پيش بيني مي شود تا پيش از فرا رسيدن تابستان نصب اين سازه در خليج فارس به پايان برسد. گفته مي شود ظرفيت توليدي تاسيسات اين سکو 35 هزار بشکه نفت خام در روز است که با احتساب آب همراه نفت توان فرآورش حدود 44 هزار بشکه نفت خام ورودي را دارد.

به علاوه تاکنون هفت حلقه چاه در لايه نفتي پارس جنوبي به وسيله دکل ملکي شرکت پتروپارس حفاري و تکميل شده و بنا شده سه حلقه چاه جديد در لايه نفتي پارس جنوبي به منظور تزريق آب و نگهداشت توليد اين ميدان با دومين دکل حفاري ملکي شرکت پتروايران در آينده نزديک، حفاري مي‌شود.در اين راستا در حالي که مديرعامل شرکت نفت وگاز پارس از اين پروژه به عنوان پروژهايي نام برده بود که در کنفرانس لندن معرفي مي‌شود،شرکت نفت در ادامه اقدامات يک دهه پيش خود، به دنبال دستيابي به نفت پارس جنوبي است و عليرضا ضيغمي، مجري طرح لايه هاي نفتي پارس جنوبي پيش بيني کرده که 20 تا 35 هزار بشکه نفت با تکميل فاز اول اين پروژه در نيمه دوم سال 95 برداشت شود.


 شهرستانها 

 سناريوهاي جديد براي واگذاري پتروشيمي دماوند

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با اشاره به وضع واگذاري پتروشيمي دماوند از سناريوهاي جديد واگذاري اين پتروشيمي خبر داد.عباس شعري مقدم در گفتگو با شانا، با بيان اين که تاکنون چند بار طرح واگذاري پتروشيمي دماوند به بخش خصوصي ناکام مانده است، گفت: بر اساس پيشنهاد سازمان خصوصي سازي، امکان واگذاري اين مجتمع به کنسرسيومها فراهم شده است.

وي افزود: هم اکنون با توجه به علاقه سهامداران همه مجتمع هاي استفاده کننده از محصولات پتروشيمي دماوند براي خريد سهام اين مجتمع، يکي از سناريوهاي قوي براي واگذاري مجتمع دماوند فروش سهام به کنسرسيوم اين شرکتهاست.معاون وزير نفت در امور پتروشيمي يکي ديگر سناريوهاي واگذاري پتروشيمي دماوند را فروش اين مجتمع به صورت بخشهاي جداگانه دانست و گفت: در اين سناريو اين مجتمع به چند شاخه تقسيم شده است و هر شاخه به صورت BOO (احداث، تملک و بهره برداري) به متقاضيان واگذار مي شود؛ وانگهي در صورت واگذاري به اين شيوه شرکت ملي صنايع پتروشيمي بايد تاسيسات جانبي و زير بنايي را حفظ کند.

اعلام نرخ خوراک پتروشيمي‌ها

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: نرخ خوراک پتروشيمي نهايي و اعلام خواهد شد.مجتبي خسروتاج قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در گفت وگويي کوتاه با ايلنا در خصوص تعيين نرخ خوراک پتروشيمي ها گفت: نرخ خوراک نهايي و اعلام خواهد شد.وي افزود: در جلسه اي که برگزار مي شود جزئيات اعلام و در اختيار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

سوآپ نفت با لغو تحريمها احيا مي شود

مشاور وزير نفت گفت: با باز شدن فضاي بين المللي و لغو تحريمها، عمليات احياي سوآپ نفت سرعت بيشتري خواهد گرفت.محمود آستانه در گفتگو با شانا با اشاره به اين که انجام عمليات سوآپ در سالهاي 1999 تا 2009 ميلادي 880 ميليون دلار براي کشور درآمد داشت، اظهار داشت : انجام عمليات سوآپ با توجه به موقعيت جغرافيايي ايران اجتناب ناپذير است از اين رو همه تلاش ما اين است که پس از رفع تحريم و بازشدن فضاي بين المللي آن را احيا کنيم.وي از تداوم ارتباط با شرکتهايي که پيش از اين عمليات سوآپ را انجام مي دادند خبر داد و درباره اين که چقدر زمان نياز است تا ايران به جايگاه خود پيش از سال 89 در بحث عمليات سوآپ بازگردد، گفت: کار سختي است و خيلي بايد تلاش شود تا اعتماد دوباره جلب شود. عضو هيئت مديره نيکو با اشاره به اين که براي اجراي عمليات سوآپ نفت خام و افزايش آن، تاسيسات زيادي (از جمله پايانه نفتي نکا و خط لوله نکا-ري) از سوي شرکت ملي نفت ايران احداث شد، افزود: اين تاسيسات از زمان قطع سوآپ تا کنون بطور عمده بدون استفاده مانده اند و سالانه مبالغ زيادي صرف نگهداري اين تاسيسات مي شود، براي احداث خط لوله نکا- ري هزينه اي بيش از 168 ميليون دلار صرف شد.

توليد لايه نفتي پارس جنوبي از نيمه دوم 95 آغاز مي‌شود

از نيمه دوم سال 95 با تکميل تاسيسات فرايندي و فرآورشي لايه نفتي پارس جنوبي، بهره‌برداري از چاههاي اين بخش از ميدان پارس جنوبي آغاز مي‌شود.

عليرضا ضيغمي، مجري طرح مستقل لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي در گفتگو با شانا، با اشاره به اين‌که اجراي فاز نخست پروژه لايه نفتي پارس جنوبي در حال انجام است، گفت: پيش بيني مي‌شود با تکميل اين فاز، در گام نخست 20 تا 35 هزار بشکه نفت از لايه نفتي پارس جنوبي برداشت شود.وي با اشاره به انجام عمليات لرزه‌نگاري، زمين شناسي و مهندسي نفت، تصريح کرد:‌ با توجه به بارگيري روسازه (سکوي) فرآورشي و انتقال آن به خليج فارس مي‌توانيم دکل حفاري را نيز براي انجام امور تکميلي چاههايي که پيش تر حفاري شده است، منتقل کنيم.

به گفته ضيغمي، تاکنون هفت حلقه چاه در لايه نفتي پارس جنوبي حفاري شده است که با انتقال دکل حفاري به محل استقرار چاهها، مي‌توان در آينده برآورد دقيقي از ميزان نفتي که ازلايه‌هاي نفتي برداشت خواهد شد، بدست آورد.

مجري طرح مستقل لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي ادامه داد: با توجه به روند موجود، پيش بيني مي‌کنيم که از اواخر سال 95 با تکميل تاسيسات فرآيندي و فرآورشي و بهره‌برداري از چاههاي لايه نفتي پارس جنوبي آغاز شده است و برداشت نفت از آن صورت بگيرد.

صادرات گاز ايران بيش از يک ميليون مترمکعب افزايش يافت

صادرات گاز ايران در سال 93 نسبت به پارسال روزانه بيش از يک ميليون مترمکعب افزايش يافت.به گزارش شانا، ايران در 11 ماه نخست پارسال روزانه 26 ميليون و 800 هزار متر مکعب گاز صادر کرد، که اين مقدار نسبت به پارساليک ميليون و 400 هزار مترمکعب افزايش نشان مي دهد.بر اساس اين گزارش، ميانگين صادرات گاز طبيعي کشور در سال 92 تا 90 به ترتيب 26، 25,5 و 25.4 ميليون مترمکعب در روز بوده است و انتظار مي رود اين رقم در سال نو نيز افزايش يابد.

صادرات گاز يکي از اولويتهاي مهم کشور است که با افزايش توليد گاز ضرورت آن بيشتر احساس مي شود و همسايگان ايران در اولويت صادرات گازقرار دارند.ايران هم اکنون تنها به ترکيه گاز صادر مي کند و قرار است تا پايان ارديبهشت ماه گاز ايران به عراق برود، صادرات گاز به کويت، امارات، پاکستان، عمان و اروپا نيز از برنامه ايران براي صادرات گاز به شمار مي روند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته